Voor 1 januari besluit 2e kernenergie centrale rm i: STUDENTEN KRIJGEN HUN ZIN Slik de pijn weg, DAALDEROP De Duitse zelfmoorden: Spionage? SLOE MAAKT KANS Transplan taties van organen al bijna uit de tijd Agrarische traditie in China's culturele revolutie Nixon blijft favoriet Weer helikopter ingezet bij verkeersongeval Opbrengst wereldmissiedag nadert 2 miljoen MIJNEN ZUID-NEDERLANDSE BEURS het doel voor uw gezinsuitstapje! Commissie moet 70.000 ton boter wegwerken GEEN TIJD is een bekend geluid! Universiteit van Utrecht stuurt bezorgde brief aan minister lekasin Fraude bij badhuizen in Rotterdam Zwarte arbeid ook in elektro technische wereld Prof. E. Zürcher in Tilburg: Leger A. Kessel: betere voorlichting consumenten Helper van spion Blake in arrest Van Son vraagt advies over onbehoorlijke concurrentie A. Is u nog geen badkamerkachel hebt, is uw badruimte niet compleet. Want hóe koud kan het zijn vóór en na het bad, vóór en na de douche. Een Daalderop badkamerkachel straalt die rillerige momenten weg. Met deze kwartsglasstraler is het heerlijk warm. Over een breed front; maar liefst 80 cm. straalt hij behaaglijke warmte uit. Ziet u hoe mooi, hoe modern deze gegarandeerd veilige kachel-met-beschermrooster is? Dat is typisch Daalderop. Vraag een folder aan uw winkelier. Over deze en andere Daalderop badkamerkachels met KEMA-keur èn water dichtheidsteken.Koont u deze,dan heeft u voor 49,50 jarenlang plezier. En als u 'm eenmaal hebt, dan pas weet u wat u hebt gemist: gewoon een Badkamerkachel Niets gevonden Merkwaardig OR. FRED POLAK: Overheid 9 DE STEM VAN VRIJDAG 1 NOVEMBER 1968 11 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Block heeft gisteren in de Tweede- Kamercommissie voor Economische Zaken meegedeeld, dat vóór 1 januari een beslissing zal worden genomen over een tweede kern energiecentrale. Hierbij gaat het er om waar en welk type centrale moet worden gebouwd. De eerste centrale in Dodewaard typeerde de minister als „geen serieuze centrale, meer een techno logisch grapje". De kamerleden Van der Peijl (CH) en Assmann (KVP) hadden de aandacht van de minister gevestigd op het Sloe-gebied als ideale plaats voor de tweede kernenergiecentrale. De heer Assmann constateerde een stagnatie in de ont wikkeling van het Schelde-bekken, De minister was het met dit laatste niet eens. Wel gaf hij loc dat dat een kernenergie-centrale in het Sloe-gebied de ontwikkeling belangrijk zou kunnen stimuleren. DEN HAAG (ANP) De hulp van een op Doelen gestationeerde helikopter is gisterochtend ingeroe pen voor een verkeersongeval onder Wamel. Er waren bij dat ongeluk twee gewonden en een dode. Het hef- schroefvliegtuig heeft een van de ge wonden naar een ziekenhuis in Oss vervoerd. DEN HAAG (KNP) De op brengst van de collecte en giroactie vond wereldmissiedag zal opnieuw de 2 miljoen gulden naderen. Na 10 dagen heeft 75 procent van de pa rochies de resultaten gemeld. DE FRANSE regering heeft besloten de extreem-rechtse beweging „Occi dent" op te heffen. REIZIGERS die gisteren van ui,t Tsje- ehoslowakije terugkeerden, maakten melding van Russische troepenbewe gingen in Tsjechoslowakije, waardoor het privé-verkeer op alle grote wegen gehinderd werd. HET LIJK van de sinds tien dagen vermiste eerste secretaris van het tvestduitse ministerie van defensie, Gerhard Bölim (61), is gisteren bij Keulen uit de Rijn gehaald. DE ACTIE Biafra-conflict heeft 13 miljoen gulden opgebracht. Hiervan is 12.4 miljoen verdeeld over het Ne- derlamdsehe Roode Kruis, d'e stich- Mensen in Nood, de stichting Oecu menische Hulp en naar 't Nederlands comité Unicef. Een ton is beschikbaar gesteld voor de actie van prinses Ire ne en een ton voor „Terre des Hom mes". 51 PRIESTERS van het aartsbisdom San Antonio in Texas, Amerika, heb ben het vertrek van hun 77-jarige bisschop mgr. Lueey geëist. HET NEDERLANDSE paviljoen voor de wereldtentoonstelling 1970 in Osa ka (Japan) zal dezer dagen worden aanbesteed. Een van de snufjes: de bezoekers zullen met roltrappen door bet gehele gebouw worden gevoerd. DE GOEDE van D'66 heeft in een motie de regering gevraagd per 1 ja nuari 1969 een prijsbeschikking uit te vaardigen, waardoor toezicht op prijs verhogingen (t.g.v. de b.t.w.) moge lijk wordt. Minister De Block vindt 't h'st nodig en wees de motie (in een commissievergadering) af. Wat betreft de aanleg van een pijp leiding Rotterdam-Antwerpen zei de heer Assmann dat, wanneer onver hoopt mankementen aan de pijplei ding zouden ontstaan, hierdoor moei lijkheden voor de drinkwatervoorzie ning in Zeeland kunnen worden ver oorzaakt. De minister kon alleen maar antwoorden officieel niets te weten over de Belgische voorwaarden rond om het plan voor een pijpleiding, maar de „Belgische zienswijze stemt niet overeen met de Nederlandse". In het kader van de mijnsluitingen in Limburg zijn tot en met september 16.750 man afgevloeid. Tot en met 1970 zullen nog 7700 arbeidsplaatsen in de mijnen komen te vervallen. Minister De Block gaf de heer Mae- nen (KVP) de verzekering, dat de af vloeiing van mijnwerkers zoveel mo gelijk door vervangende werkgele genheid wordt opgevangen. Een studie over de verdere in krimping van de mijnindustrie zal half januari klaar zijn, waarna de rninister zijn beleid over de verdere m'ijnssluitingen in een nota aan de Kamer zal vastleggen. (ADVERTENTIE) eindhoven m de philips-jubileum-hallen dagelijks t.m. zondag van 211 uur LUXEMBURG (AP) De minis ters van landbouw van de EEG zijn overeengekomen een commissie te benoemen, die op korte termijn moet bezien hoe 70.000 ton van het be staande boteroverschot kan worden weggewerkt. Men overweegt 70.000 ton boter te gen prijzen die met de margarine- prijs kunnen concurreren te verko pen aan: instituten als ziekenhuizen, bejaardentehuizen, het leger en aan de snoepindustrie. (ADVERTENTIE) Vele dingen die het leven zo plezierig maken, komen in het gedrang wegens tijdgebrek. Ook de koffiepauze valt vaak ten offer aan de haast. En een kopje koffie is juist zo verkwikkend. Met Hag-Oploskoffie is dubbel verkwik kende koffie klaar in een oogwenk. Dubbel verkwikkend, want het spaart niet alleen hart, zenuwen en bloedsom loop, maar ook maag, lever en gal. Hag- Oploskoffie is bereid uit de superieure koffiebonen van Hag, waaruit coffeïne en andere schadelijke stoffen zijn ver wijderd. Veel koffieliefhebbers die hun gezondheid in acht moeten nemen, ver dragen Koffie Hag uitstekend. En ook veel mensen zonder klachten geven de voorkeur aan Hag-Oploskoffie. Er gaat werkelijk niets boven zo'n kopje lekkere, geurige en gezonde koffie als Koffie Hag. Echte koffiebonen.,, maar coffeïne vrij. UTRECHT (ANP) De curator voor studentenzaken aan de rijksuni versiteit in Utrecht, mr. J. H. des Tombe, heeft gisteravond aan het einde van een roerige en langdurige bijeenkomst van circa 400 studenten gezegd, dat hij bereid is om samen met de studenten een brief voor mi nister Veringa van Onderwijs op te stellen. In de brief zal de bezorgdheid wor den uitgesproken over de beperkin gen van het huidige wetenschappelijk onderwijs met betrekking tot de si tuatie in Uitrecht. In die brief zal te vens warden gepleit voor de bouw van een of meer nieuwe universitei ten. Eveneens voor 6 november de dag waarop de vaste kamercommissie voor onderwijs de begrotingsfoeham- dieldng aanvangt zal de minister een schrijven van de curatoren ontvan gen, waarin gesteld wordt dat het tnpideelifcp van het omtwiKke- 1969 - 1973 moet worden als een discussiestuk, (ADVERTENTIE) de snelle en zekere pijnverdriiver ROTTERDAM (CNP) De Rot terdamse politie is een omvangrijke fraude op het spoor gekomen waar aan een groot aantal personeelsle den van de gemeentelijke badinrich tingen in Rotterdam zich heeft schul dig gemaakt. De recherche arresteerde al zeven suppoosten van enige Rotterdamse badhuizen, maar het is zeker dat er nog meer arrestaties zullen volgen. De politie wilde in verband met het nog voortdurende onderzoek niet meedelen hoe- de fraudes zijn ge pleegd. Het staat wel vast dat het om vrij aanzienlijke geldbedragen gaat. DEN HAAG (ANP) De Neder landse katholieke bond van elektro technische werkgevers „St. Antonius" heeft een enquête gehouden, waarbij is gebleken dat zwarte arbeid ook in de elektrotechnische bedrijfstak in belangrijke mate voorkomt. Gebleken is dat niet alleen uitbrei dingen van installaties in zwarte arbeid wordt gemaakt, maar dat ook nieuwe installaties buiten het be drijfsleven om gaan. Tot nog toe was alleen zwarte arbeid op grote schaal in de aan nemerswereld bekend. In de Unie van Elektrotechnische Werkgeversorganisaties is het pro bleem van de zwarte arbeid aan de orde gesteld en contact opgenomen met het ministerie van economische zaken. Het ministerie is bereid om in samenwerking met het bedrijfs leven alles te doen wat maar moge lijk is om een einde te maken aan de zwarte arbeid. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Achter de Chine se revolutie verbergt zich een stuk agrarisch traditionalisme. Men kan zeggen dat de eeuwige controverse tussen stad en plat teland in China er, in moderne vorm, de achtergrond van is. Mao is de exponent van de boe ren, Lioe is de voorstander van de westerse opvattingen van or ganisatie, wetenschappelijke or ganisatie en technieken. Vanuit die opvatting gaf pro fessor Zürcher gisteren in de Tilburgse hogeschool een be schouwing over het vraagstuk van evolutie en revolutie in China. Er zitten in die culturele revo lutie vier elementen die erop duiden dat de stroom van stu denten van het platteland naar de steden die omwenteling heeft veroorzaakt. Enkele kenmerkende eisen die uit de vloed van vaak onduide lijke gegevens naar voren sprin gen, zijn bijvoorbeeld drastische beperking van de studieprogram ma's, democratisering en inte gratie van het onderwijs en de arbeidssfeer, ideologisering van het onderwijs. Het is ook duidelijk dat het Chinese leger, een boerenleger, de partij heeft ingekapseld. De ideeën van de Rode Garde zijn geïnspireerd op wat de commu nisten in de dertiger jaren pre dikten. Toen werkten ze ge- isoleerd in het achterland. De hele culturele revolutie richtte zich tegen de specialis ten op alle niveaus, aldus pro fessor Zürcher. Dat het leger dit overnam is een gevolg van het feit dat de Chinese soldaten steeds gebruikt worden voor het verrichten van burgertaken. De culturele revolutie in China is een strijd tussen een westers en een Chinees georiënteerd com munisme. 200 tot 250 studenten hebben gis teren opnieuw de curatorenkamer van de rijksuniversiteit in Utrecht bezet. Mr. 3. H. des Tombe, curator voor studentenzaken, spreekt hier de studenten toe. Links van hem zit (met bril) rector-magnificus, prof. dr. J. Lanjouw. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De radicale mej. Kessel heeft in de Tweede-Kamer commissie voor economische zaken gepleit voor een onderzoek naar de doelmatigheid van de subsidies ten behoeve van de consumenten-voor lichting. In totaal staan op de rijksbegro ting posten tot een bedrag van bijna 11 milj. gld., waarbij grote bedragen zijn uitgetrokken voor onderzoek door Wageningse instituten. Voor mej. Kessel was het een vraag of de consumenten door een andere verdeling van de suhsidies niet beter gediend zouden worden. Curator Des Ti als rector- silbedit prof. dr. J. de persoonlijke DUBLIN (DPA) In Dublin is gisteren de 34-jarige Ier Sean Bour- ke gearresteerd, die zich erop be roemt twee jaar geleden de Britse meesterspion George Blake uit een Britse gevangenis te hebben helpen ontsnappen. De rechter heeft beslist dat hij aan Engeland moet worden uitgeleverd. Bourke was vorige week na een verblijf van twee jaar in de Sovjet- Unie naar Ierland teruggekeerd. Bla ke zat in de Londense gevangenis Wormwood Scrubs 42 jaar uit. Hij is nu in Moskou. wond,en ingevoerd. Een van d,e eisen van die studenten betrof: geen numerus fixus. Als gevolg van deze uitspraken heeft de Utrechtse Studenitenfecultei- (UFFR) het ultimatum, dat om viier uur zou af lopen, ingetrokken. Het massale ge sprek va,n gisteren was een vervolg op de bezetting van de curatorenka mer van de rijksuniversiteit dioor de studenten, vorige week donderdag. (ADVERTENTIES) DEN HAAG Staatssecretaris Van Son (middenstand) zal de So ciaal-Economische Raad advies vra gen over de uitverkopen en het ca deaustelsel, de misleiding in adver tenties en de onbehoorlijke verkoop methoden, alsmede over het tegen gaan van abnormale prijs-concur- rentie. De staatssecretaris deelde dit gis termorgen mee in de Tweede-Kamer commissie voor economische zaken. Nadat enkele Kamerleden hadden gepleit voor meer vrijheid in de win kelsluiting en een landelijke rege ling voor een koopavond, zei staats secretaris Van Son te wachten op een advies van het hoofdbedrijfschap detailhandel over een verruiming van de winkelsluitingswet. Na ont vangst van dit advies zal te zijner tijd een wetsontwerp tot wijziging van de winkelsluitingswet worden inge diend. (Van onze correspondent in Bonn) BONN De Amerikaanse secre taris van defensie, Lord Clifford, zei dezer dagen, dat hij de reeks zelf moorden in de Westduitse militaire wereld en de geruchten over spio nage als een zeer ernstige zaak be schouwt. Het lijkt erop dat we alleen nog maar de top van deze ijsberg ge zien hebben. In Bonn heerst een zeer onbeha gelijke stemming omdat belangrijke militaire zaken in het geding zijn. Maar ook is men geschrokken over de nonchalante wijze, waarop de autoriteiten deze zaak behandeld hebben Er gaan reeds meerdere stemmen op die vragen om een grote schoonmaak in d'e veiligheidsdienst van de Bondsrepubliek. De zwaarste verdenking valt op wijlen vice-admiraai Hermann Ludke, waarnemend hoofd van de afdeling logistiek van het Navo-hoofdkwartier. Ludke werd, zo-als enige weken ge leden reeds gepubliceerd we-rd, met een dodelijke schotwond gevonden op een jachtterrein niet ve-r van Bonn. Zo goed als zeker was hier sprake va-n zelfmoord. Dan nog het geval np het fotolaboratorium te Bonn, waar een- assistente ontdekte, dat een Mi- nox-film, door Ludke gebracht, be halve vakantiefoto's ook nog opna men van negen NAVO-doeumenten bevatte, die alle de tiitel droegen „NAVO-geheim". De assistente gaf dit direct door aan de politie te Bonn, die terstond de militaire contra-spionagedienst, de MAD, informeerde. Maar Ludke was niet te bereiken. Hij was ergens op jacht in Zuid- Duilsla-nd tot 27 september. De politie trof hem eerst op 28 september tij dens de huiszoeking in zijn flat, waar trouwens niets werd gevonden. Maar het staat vast dat hij gelegenheid ge had heeft om zaken te verduisteren. Tussen 28 september en de dag van zijn dood stond Ludke niet onder voortdurende bewaking. Ook in dat tijdperk had hij dus alle kansen om stukken te verdonkeremanen. Het openbaar ministerie beklaagde zich erover dat het pas een week nadat Ludke voor de eerste ma-al d-oo-r de politie verhoord was, kennis van de zaken kreeg. De voorzitter van de Sociaal Democratische fractie in de bondsdag Helmut Schmidt, verklaar de dat hij ontsteld was door de slechte samenwerking van de autori teiten die bij het onderzoek betrok ken waren. Dooi' zijn functie bij de NAVO moet Ludke geweten hebben waar de atoomspringkoppen opgeslagen zijn en hij mo-et ook op die hoogte geweest zijn van heel het transportsysteem van de geallieerden. Ludke kende ook de capaciteit van de bewape- ningsindustrie in de NAVO-landen en de codes. Op het NAVO-hoofd- kwairtder gaat thans heit gerucht, dat dat de depots van de kernwapens moeten verhuizen en dat ook het codiestelsel gewijzigd dient te worden. De Westduitse regering stelt met na druk vast, dat er enkel in het geval Ludke sprake is van spionage. Het zij zo, maar in elk geval is het een merkwaardige samenloop, dat de laatste weken zo veel zelfmoorden zijn voorgekomen onder Westduitse functionarissen. Generaal-majoor Horst Wentland, waarnemend hoofd van de West duitse veiligheidsdienst weird op de zelfde dag dat Ludke stierf, doo-d aan getroffen in zijn bureau te München. Men zei diat hij leed aam ongenees lijke die-pressies en dat er plannen bestonden om hem voortijdig met pensioen te laten gaan. Tij-diens het onderzoek in deze twee zaken we-rd ook luitenant-kolonel Jo hannes Grimm, een functionaris op he-t ministerie van defensie, die ver antwoordelijk was voor de afdeling „alarm en mobilisatie" dood gevon den o-p zijn bureau. Volgens de of ficiële verklaring leed ook hii aan ongeneeslijke depressie Alle drie, Ludke, Wentland en Grimm beschikten over defensie-ge heimen Verder zijn er n>o-g drie ge vallen va-n zelfmoord, van lagere be ambten. Een op het departement van diefensie. een op economische zaken en een bij de pe-rsdienst va-n de Bondsrepubliek. He-t is een bekend feit, dat zelfmoorden een golfbewe ging vertonen. Publiciteit, ervan heeft een merk waardige stimulerend effect. Het is aannemelijk dait a ldeze moorden zui ver toevallig zijn behoudens tegen bewijs. Maar juist toen het publiek begrip begon te krijgen voor de stelling dat alleen Ludke van spionage verdacht werd, lekte uit dat een vrouwelijke secretaris van het ministerie van de fensie in september reeds gearres teerd was wegens verdenking van spionage. Zij is thans op vrije voeten maar het openbare ministerie za-1 haai- ver volgen wegens haar contacten met Oosteuro-pes-e agenten. Het algemene gevoel van onbehagen werd nog ster ker toen een piloot van een Sta-r- fighter met enkele medeplichtigen ge arresteerd werd in verband met de diefstal van een sidewinderra-ket op een luchtbasis irn Beie-ren een jaar geleden. He-t onderzoek in de affaire-Ludke is op gang. Het is mogelijk dat te gelijk oo-k een onderzoek naar de kwaliteit van de Westduitse veilig heidsdienst zal plaatsvinden. Er gaan stemmen op, om he-t openbaar mi nisterie meer zelfstandigheid te ge ven inzake crimineel onderzoek Mo menteel is mijn taak te tijdelijk: he-t vervult slechts een soort coördine rende rol tussen de diverse instanties. (ADVERTENTIE) WENNEKER SCHIEDAM ROOSENDAAL UTRECHT (ANP) Gezien vanuit de wat verdere toekomst zijn de transplantaties van organen en weef sels die nu zo de aandacht trekken, al bijna weer uit de tijd. Dit stelde de futuroloog dr. Fred Polak gisteren in Utrecht op het congres „Zorgen voor morgen" van „het Wit-Gele Kruis". Volgens hem is de toekomst aan de elektronisch bestuurde kunst organen. „Het hijbeis woord zal be waarheid worden: de blinden zullen zien, de doven zullen horen, de lam men zullen gaan". Misschien, zo zei prof. Polak, kan men de utopie van de eeuwige jeugd en de onsterfelijkheid gaandeweg be naderen door bij jonge mensen vol doende van de eigen genen te verwij deren om ze op oudere leeftijd weer door transplantatie toe te voegen. „Momenteel heeft de man met de witte jas de man met de zwarte toog in belang en status allengs overvleu geld", aldus prof. Polak, „straks wordt de man in de witte jas op zijn beurt verdrongen door de zwarte cf lichtmetalen doos van de automati sche apparatuur". Prof. dr. R. A. de Moor, hoogleraar in de theorie en geschiedenis van de algemene sociologie aan de katholie ke hogeschool in Tilburg, zei in zijn toespraak ervan overtuigd te zijn, dat nu de tijd gekomen is voor een maat schappelijke herstructurering onder het motto „decentralisatie en autono mie". Hij betoonde zich geen voorstander van verdergaande centralisatie. Door de moderne ontwikkeling is de regering een superondernemer van een gigantische organisatie geworden, zo zei hij, ze voert niet alleen wetten, uit, stelt niet alleen bestuurshande lingen in de strikte zin van het woofd, maar zij dirigeert op vele maatschap pelijke terreinen. Prof. de Moor meent, dat op het terrein van onder wijs, maatschappelijk werk, sociaal- cultureel werk en gezondheidszorg het accent moet worden gelegd op de autonomie van de lokale gemeenschap en de afzonderlijke instellingen. BOSTON (AP) Uit de laatste opiniepeiling van de Christian Scien ce Monitor blijkt dat Richard M. Nix on bij de verkiezingen van 5 novem ber favoriet is. Er bestaat echter een kans dat Hubert II. Humphrey ge noeg kiesstemmen krijgt dat het huis van afgevaardigden zal moeten be slissen wie de volgende president wordt. Volgens het overzicht van het blad zullen 34 vam de 50 staten met in to taal 333 kiesstemmen, 63 meer dan de vereiste 270, op Nixo-n stemmen. Humphrey is favoriet in zes staten en het district Columbia en hij maakt een ka-ns op de overwinning in nog 17 staten. Als Humphrey al deze sta ten zou winnen zou hij in totaal over 286 kiesstemmen beschikken. Volgens het overzicht kan de onaf hankelijke kandidaat George C. Wal lace rekenen op 45 kiesstemmen van vijf staten Alabama, Arkansas, Georgia, Louisiana en Mississippi. Op vijf november gaat de studen ten-studievereniging „Tribune" in Tilburg aandacht besteden aan de Amerikaanse presidentsverkiezing. Van 22 uur af kunnen studenten in het „Eigen Huis" via radio en tele visie op de hoogte blijven van het verloop van de verkiezing. De Ame rikaanse politicoloog professor dr. Robert W. Russell geeft een toelich ting op de politieke situatie in de V.S. Professor jhr. dr. F. A. M. Al- timg van Geusau zal die initermatiomale aspecten belichten van die verkiezing. EEN BEDRIJFSONGEVAL bij een in aanbouw zijnde flat in Soest heeft gistermiddag 't leven gekost aan een 31-jarige timmerman uit Apeldoorn. Hij viel van elf meter hoogte uit een bouwlilt.

de Stem | 1968 | | pagina 9