ALLEEN KINDEREN BLIJVEN ZICHZELF IK SCHRIJF ALS EEN SLAK Ir. Lohmaiui gaat weg ais president- directeur van N.S. hni: Dampo MEUWSEN LEZEN EN D8EN ¥081 KINDEREN uw horloger Meuwsen houdt er 'n rare traditie op nat Hans Werner (met proppen in zijn oren) over Mattijs Mooimuziek Sini van Iterson leeft en schrijft in Columbia Nouveauté'svindt u bij Humor Marcus Bogota Taal Kardinaal Wyszynski toch naar Rome ZUID-NEDERLANDSE BEURS Prof. dr. P. Thung: Besmettelijke ziekten bijna overwonnen Reorganisatie Beleidsadviezen Kunstnier- centrum in Den Haag 7 DE STEM VAN DONDERDAG 31 OKTOBER 1968 9 30 oktober t/m 9 november (Van onze kunstredactie) De hoofdfiguren uit Hans Werners „Modern sprookje voor kinderen" is een jongen met een zilveren fluit, getooid met de fraaie naam Mattijs Mooi-Muziek. Die naam is geen speels verzinsel van de door de Cyperse zon intens gebronsde schrijver, maar de naam van zijn grootvader. Die had namelijk een onderwijzer die gewapend met een gewone huis- tuin en keukenfluit muziekles gaf. De man dweepte zo met zijn instrument en zijn muziek, dat hij in het dorp de naam van Jan Mooimuziek verwierf. De humor die er in die naam schuilt en in de vele andere namen in het boek komt ook tijdens een ge sprek met de schrijver vaak om het hoekje kijken. Werner lacht veel en graag, houdt van woordspelingen en observeert zijn medemensen met een ironiserend welbehagen. De bekroon de schrijver („Je kunt me beter zwerver noemen") heeft al eerder „Per ezel door Griekenland" gere den en als „Onze man in Damas cus" van zich doen spreken. Zijn der de bundel reis (zwervers)-verhalen is juist dezer dagen van de pers ge komen. Werner: „Ik heb altijd voorkeur voor humor gehad, op welke manier dan ook gebracht. Toen ik op school zat wilde ik met alle geweld conferen cier worden. Maar ik ben achteraf gezien toch blij dat ik 't niet gewor den ben. Ik heb een hekel aan her halen en om nu een jaar achtereen hetzelfde programma te brengen nee. Daarom ben ik ook een zwer ver, weet je." In de jaren voor hij ging schrijven was hij ondermeer cen tralist bij de Amerikaanse lucht macht op Soesterberg, ladingklerk bij de KNSM, verkoper van hoestbon- bons, reisbureau-employé, (illegaal) Engels docent in Athene, schoonma ker in een brouwerij en nog wat. Hij bracht 'n deel van zijn 36 jaren door in een kibboets en zat drie maanden onder de grond in een kopermijn van Tinna bij Eliat. „Wie verre reizen doet kan veel ver halen", zegt Werner zelf. „Hoe ik schrijf? Elke morgen van acht tot één achter de schrijftafel en dan maar worstelen. Elke morgen zo'n 1000 tot 1500 woorden tikken. Weer tikken, weer overtikken en dan als klap op de vuurpijl een foutloos manuscript inleveren. De hoeken van m'n werkkamer liggen vol prop pen waarop foute zinnen staan, met doorhalingen etcetera. En dan heb ik ook nog last van afleidende gelui den. Eerst heb ik met wattenprop- pen in m'n oren gezeten, maar nu heb ik er wat anders op gevonden, plasticine, waar m'n kinderen mee spelen- Sluit lekker af. Maar ik kan nu wel weer schrijven in een Grieks café waar gezongen wordt, met gla zen gerinkel enzovoorts. Maar het loeien van een koe in de wei bij Herpt, waar Mattijs Mooimuziek is gemaakt, kan me we[ weer afleiden. Werner woont (nog) op Cyprus. „Er zijn daar niet veel Nederlanders. Ér zijn er een paar die zich bezig houden met bebossing en irrigatie en daarmee heb je 't gehad." Hij woont daar met vrouw en kinderen een meisje van een half jaar en een zoontje, Marcus, van drie jaar. „Ik heb hem genoemd naar een boek dat „Marcus Napoleon" heet. En 't gekke is dat hjj precies op dat jonge tje gaat lijken ook. M'n vrouw en ik spelen dat helemaal mee. Ik vraag: wat voor vader wil je dan hebben? Meestal zegt-ie: net als de vader van m'n vriendje Bobek. Werners gevoel voor humor heeft in zijn vroegere woonplaats Herpt zo de aandacht getrokken, dat hij daar een aantal malen prins carnaval is ge weest. De wereld is toch een grote komedie? vraagt hij. Iedereen maakt een hoop komedie, ministers, staatslieden, kerkelijke functionarissen, alleen kinderen niet. Zij blijven zichzelf. Mattijs Mooimu ziek ook". „ik ben een echte schrijfslak", zegt Sini van Iterson. „Het duurt bi\ mi\ minstens twee jaar voor ik een boek afheb. Maar dat komt ook doordat schrijven nu niet direct een levensbehoefte voor me is. Het is echt een hobby". Mevrouw van iterson (gehuwd, vier kinderen) lacht bescheiden. Ze is nog niet be komen van de golf van publiciteit sinds zij de kinderboeken-week-prijs 1968 kreeg toegekend. Speciaal voor de uitreking van die prijs is zij vanuit de Columbiaanse hoofdstad Bogota naar Nederland ge komen. „Wei leuk om hier weer eens te zijn, maar ik heb het er wel druk mee. Mijn tijd is mijn tijd niet, maar die van mijn uitgever." In de ruime kamer van het huis van een Wassenaarse vriendin, waar zij voor haar verblijf in Nederland een onderdak gevonden heeft, praat de schrijfster honderd uit over het land waar zij nu al tien jaar woont en dat ook de achtergrond vormt voor haar bekroonde boek De Adju dant: Columbia. Zij heeft het leren kennen door reizen met haar echt genoot die als civiel-ingenieur in de hoofdstad Bogota werkt en door haar sociaal werk onder de melaatsen. Zij houdt van het land. Dat blijkt duidelijk uit haar verhalen. Ze houdt ervan zoals ze van Curasao heeft gehouden en waar ook haar eerste boek „Schaduw over Chocamata" zich afspeelt. Voor en tijdens het bezoek van de paus aan Bogota, is er en niet alleen in Nederland nogal wat ge schreven over het leven in Columbia. U woont er zelf. Merkt u veel van die tegenstellingen? „Toen de paus er was, was ik met vakantie. Maar ik heb van vrienden gehoord dat de sfeer in Bogota heel anders was, veel prettiger. De Coumbiaan is nogal ge reserveerd, maar dat was bij het pauselijk bezoek helemaal niet zo. Tja, u moet niet vergeten dat Co lumbia zeker geen welvaartsstaat is; het is wel een mooi land. En net zoals je dat hier hebt, is er daar ook die trek naar de stad, naar Bo gota. En dat zijn natuurlijk allemaal ongeschoolde mensen- Onze industrie kan dat niet bijbenen, ze komen zo maar op de bonnefooi naar die hoofd stad toe, zonder geld, zonder werk. En dan krijg je natuurlijk dat ze zich rond Bogota een onderkomen bouwen. Maar de laatste zestig jaar is er heel veel verbeterd. U schrijft ook in het Spaans? „Uitsluitend in het Nederlands om in een vreemde taal te schrijven moet je die zo goed beheersen, dat durf ik echt niet aan. Hoewel je Nederlandse woordenschat gaat daar niet vooruit, Ik mis het contact met de Nederlandse literatuur wel erg. Boeken en tijdschriften laten opstu ren, dat kost bergen geld. Je moet jezelf wel voeden met levende taal. Dat dat uiet meer zo goed kan, zit me wel een beetje dwars. Hoe schrijft u? Ik tók 't eerst, alles achter elkaar door, goed of fout. Dan ga ik corrige ren, wat een verduiveld moeilijk kar wei is, want ik kan er soms zelf geen wijs meer uit worden. Dan nog een keer overtikken en daarna nog een keer „in het net". En als ik schrijf, schrijf ik op een eilandje. Dat moet toch wel? Er zijn daar geen schrijvers om mee van gedachten te wisselen. Dat gedachtenwisselen gebeurt wel met de Columbianen. Door haar be langstelling voor de mens legt me vrouw Van Iterson nogal gemakkelijk contact met de wat stugge Columbia nen. Ze leeft mee met hun zeden, gewoonten en leert van hun spraakge bruik. „Dat specifieke Columbiaans probeer ik in mijn boeken vast *-e houden. Ik probeer het zo letterlijk mogelijk te vertalen- Ik weet dat het soms minder fraai Nederlands is, maar het draagt we] bij tot een authentieke sfeer. (ADVERTENTIE) De kinderboekenweek is be gonnen en duurt tot en met 9 no vember. Het thema van de week is „Lezen en doen". Alle activi teiten zullen in het teken staan van de zelfwerkzaamheid van het kind naar aanleiding van het lezen van boeken, b.v. het spe len van een verhaal, het tekenen van illustraties erbij, het zelf re censeren, figuren uit boeken vereeuwigen in klei of ander ma teriaal enz. Aangepast aan deze doe-sfeer is het geschenk van de Kinderboekenweek: het »»Vul- boek". Hiervan kan het kind zijn eigen boek maken, b.v. reisboek, receptenboek, dagboek, fotoboek, handtekeningenboek, strafwerk- boek of gewoon een kladder- boek. Uitgebreide instructies en sug gesties voor het vullen van dit vulboek vindt het kind in het „krantje" dat bij het boek wordt uitgereikt, in een oplage van 800.000 ex. op de lagere scholen. Als extra attractie is er een re bus in opgenomen. Met de op lossing hiervan krijgt het kind bij de boekhandelaar een „tover- leitje". De commissie voor de Collec tieve Propaganda van het Neder landse Boek stelt jaarlijks twee prijzen, elk van f 1500.-, beschik baar als prijs voor de auteurs van de Kinderboeken van het Jaar. Voor de prijs „Kinderboek van het Jaar - 10 jaar en ouder" werd door de jury eensgezind voorgedragen het boek „De adju dant van de vrachtwagen" van Sini van Iterson, een uitgave van H. P. Leopold N.V. te 's-Graven- hage. De jury toonde unaniem waar dering voor de beeldende, sug gestieve taal, de scherpe karak tertekening en voor het fascine rende beeld dat Sini van Iterson (die reeds jaren in Bogota, Co lumbia woont) van dit nog wei nig geciviliseerde land geeft (zie nevenstaand interview) Voor de prijs „Kinderboek van het Jaar - tot 16 jaar" is, na lang durige beraadslagingen, met een meerderheid van stemmen voor gedragen het boek „Mattijs Mooi muziek' van Hans Werner, een uitgave van West-Friesland te Hoorn. De jury heeft gemeend dit hij zonder originele jeugdboek door bekroning in het volle licht te moeten brengen. Hans Werner vertelt de jeugd het verhaal over Mattijs, klein zoon van een oude vioolbouwer, die met zijn fluitspel zichzelf en iedereen gelukkig maakt (zie ne venstaand interview). Op initiatief van diverse om roepen zal tijdens de Kinderboe kenweek een radio-enquête ge houden worden naar het meest gewaardeerde kinderboek. Tijdens de kinderuitzendingen zullen de kinderen opgeroepen worden een eigen werkstuk in te sturen waarin zij tevens hun fijnste boek verwerken. De re sultaten hiervan zullen bekend gemaakt worden tijdens de Kin derboekenweek. In samenwerking met de Com missie voor de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek presenteert de A.V.R.O.- Televisie op zaterdag 9 november van 19.08 tot 20.06 uur via Ne derland 2 de nationale finale van de landelijke voorleeswedstrijd voor de jeugd, onder de titel „Voor lezen een tien". WARSCHAU (DPA) Het secre tariaat van kardinaal Wyszynski in Warschau heeft gisteren bevestigd dat de kardinaal maandag naar Rome zal reizen. In Warschau ziet men in de intrek king van het reisverbod naar het bui tenland, de kardinaal bijna drie jaar geleden opgelegd, een bewijs voor de tussen kerk en staat in Polen inge treden ontspanning. want alleen een specialist Is in staat u steeds de nieuwste horloges en klokken te tonen (ADVERTENTIE) fN Ergens in de 30-er jaren heeft iemand bij Meuwsen de „kostuumweek" bedacht. Niemand weet meer wie deze fantast was, maar wees 'm dankbaar. Want nog altijd is de 1e week van november bij Meuwsen „kostuumweek". Met speciale prijzen! U koopt deze week voor f 179.50 een elegant 3-delig kostuum uit Frankrijk. Voor f 169.50 een gedistingeerd Engels kamgaren kostuum. Om maar een paar voorbeelden te noemen. O ja, ook een flannel pak in Madison Avenue stijl voor slechts f 1 S9.S0. BREDA (loop er eens binnen!) EINDSTRAAT 19 TEL. 35673 Ir. J. LOHMANN Ir. P. H. BOSBOOM (ADVERTENTIE) eindhoven in de philips-jubileum-hallen dagelijks Lm. zondag van 211 uur ...voor vriend en vreemdeling4 UTRECHT (ANP) In I860 stier ven 17.000 Nederlanders aan besmet telijke ziekten. Ondanks de enorme bevolkingsaanwas was dit sterftecij fer in 1966 gedaald tot 650. Prof. dr. P. J. Thung, hoogleraar in de betrekkingen tussen natuurweten schap en geneeskunde aan de rijks universiteit in Leiden noemde deze _cijfers gisteren in Utrecht op het con gres van het Wit-Gele Kruis. Hier staat tegenover, dat kanker in 1966 ruim zeven maal zo vaak als doodsoorzaak werd geregistreerd als in 1860, namelijk 22.000 keer. In een periode van vijftien jaar (1950-1965) werd het sterftecijfer voor verkeers ongelukken 1,9, dat voor hartziekten 2,5 en dat voor longkanker 2,6 maal zo hoog. UTRECHT (ANP) De president directeur van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, heeft de wens te kennen gegeven om met ingang van 1 maart 1969 zijn func tie neer te leggen. Hij zal door de raad van commissarissen aan de aan deelhouder (de staat) worden voor gedragen als commissaris. De heer Lohmann is 60 jaar. Ir. Lohmann is 38 jaar aan de NS verhonden ge weest, waarvan tien jaren als presi dent-directeur. Mr. M. G. de Bruin, die sinds 1964 lid van de NS-directie is, zal worden voorgedragen als president-directeur. Ir. P. H. Bosboom, directeur van het efficiencybureau Bosboom en Hege- ner n.v. in Amsterdam zal met in gang van 1 januari als directeur van de spoorwegen worden voorgedragen. De NS staat in toenemende mate voor een zich fundamenteel wijzigen de situatie, waarmee een interne re organisatie gepaard zal gaan. De plaats van het openbaar vervoer en de plannen van de NS voor de naas te toekomst vragen intensieve aan dacht. Onder deze omstandigheden is ir. Lohmann van mening, dat thans het juiste moment is gekomen om zijn taak aan een jongere kracht over te dragen, teneinde de continuï teit te bereiken tussen de Uitwerking van de plannen en de reorganisatie enerzijds en de uitvoering ander zijds. Geruchten over een mogelijk af treden van ir. Lohmann deden al enige tijd de ronde bij de spoorwe gen. Zij werden vrij recent ten stel ligste ontkend, zowel door de spoor wegen zelf als door het ministerie van verkeer en waterstaat. Ir. Lohmann, die op 5 oktober 60 jaar is geworden, trad in 1930 in dienst bij de dienst weg en werken van de spoorwegen. Op 1 mei 1958 werd hij directeur van de NS en op 1 juni 1959 volgde hij ir. Den Hol lander op als president-directeur. Mr. de Bruin, die op 19 juli 1916 werd geboren in Utrecht, kwam op 1 april 1942 bij de commerciële dienst van de spoorwegen. Op 1 januari 1964 werd hij benoemd tot directeur van de NS. Ir. Bosboom is sinds 1 september 1953 als directeur van een particulier organisatiebureau in het bijzonder ingeschakeld bij de spoorwegen. Te zamen met de spoorwegen richtte Bosboom en Hegener het centrum vervoersplannen in Utrecht op. De werkzaamheden van het efficiency bureau Bosboom en Hegener bij de spoorwegen veranderde in de loop van de jaren van het introduceren van nieuwe organisatietechnieken tot het geven van beleidsadviezen. DEN HAAG (ANP) In het Haagse gemeenteziekenhuis Zuidwal zal een kunstniercenrtum worden ingericht. Het centrum zal vijf bed den tellen, waar tien patiënten in behandeling kunnen worden geno- Om het de patiënten mogelijk te maken hun maatschappelijke func ties te blijven vervullen, zullen de behandelingen (dialyses) 's avonds en 's nachts plaatsvinden. Jaarlijks zullen op deze wijze rond 1.000 dialyses kunnen worden ver richt. Later zal worden bezien of met de beschikbare aparatuur meer pa tiënten kunnen worden geholpen. Het academisch ziekenhuis te Leiden zal bij de inrichting van het centrum en bij de opleiding van het personeel zijn medewerking verlenen. Voor de direct met het project verband hou dende voorzieningen (inrichting, bouwkundige werkzaamheden en aanschaf van de aparatuur) is een bedrag van f 250.000 vereist. (ADVERTENTIE) Bij VERKOUDHEDEN De Gaulle is weer terug uit Tur kije. En hij spreekt zelfs een beetje Turks. Toen hij naar zijn vliegtui; ging zei hij tot de wacht: „Allahais- marladik asker". En dat betekent. „Dag, soldaat". Vijf jongelui, die in Nice in een restaurant gegeten hadden, konden het er na de maaltijd niet over eens worden wie van hen moest lf talen. Ze besloten er om te lopen, rond een huizenblok. Dc eigenaar van het res taurant vond het een prachtig idee. Hij wilde zelf wel het startsein ge ven. Onderweg zijn de jongelui hei blijkbaar toch eens geworden, want de restaurateur heeft ze niet terug gezien. Binding Rechts? Scheuring Rechts! Nu de koningin gisteren eindelijk, de IJtunnel geopend heeft, is voor de Amsterdamse automobilisten de pont ellende achter de rug. De fietsers en bromfietsers niet. Die kunnen in de komende jaren het rijmpje nog ci teren, dat de situatie, met typisch Amsterdamse slagvaardigheid, zo treffend weergeeft: „Met z'n allen in de rij voor een tunnel onder het IJ, maar voorlopig nog kont aan kont met z'n allen op de pont". In Nijmegen hebben de studenten geprotesteerd tegen de post van 110.000 gulden, die de curatoren van de universiteit hebben uitgetrokken voor de viering van het negende lus trum in april volgend jaar. Het geld kan volgens de studenten beter ge bruikt worden. In een brief aan de curatoren win den de studenten er geen doekjes om hoe ze over hun bestuurders den ken. Eén zin als voorbeeld: „Het fe odale volksfeest van studenten en hospita's, van universiteit en bevol king komt voort uit de patriarchale breinen van geblinddoekte regenten". Er gebeuren nog steeds dingen, die romantisch aangelegde mensen zouden rangschikken onder „moder ne sprookjes". Hier is er ene: een meisje van 22 jaar uit Londen werk te als secretaresse in het Royal Gar den Hotel. Ze werd ten huwelijk ge vraagd door een 27-jarige Ameri kaanse jongen, Lee Calig, die in het zelfde hotel op de receptie werkt. Het meisje, Margarte McNamara, zei „ja" tegen de jongen, Lee Calig. En pas daarna onthulde Lee, dat hij miljonair was, zoon van een van de grootste staalkoningen van Pitts burgh. Ze trouwen op 23 november in Burnley. In dezelfde Rolls Royce, waar in prinses Gracia van Monaco getrouwd is. De fractie van de Boerenpartij on der leiding van Koekoek is nu weer gescheurd. Uit het ene koekoeksnest zijn nu al drie verschillende vogels gekropen. Het wachten is nu op de vierde. De schoppenboer. Ja, inderdaad, het was Koekoek zelf, die bij de scheuring van Harm- sen als commentaar gaf: „Als je een aap leert klimmen gaat ie met kokos noten gooien". In Assen werd een 28-jarige man zo kwaad op het gemeentebestuur, om dat hij al vijf maanden op een huis wachtte, dat hij naar het stadhuis ging en met zijn wandelstok drie rui ten insloeg van de kamer, waarin de sociale com missie zat te vergade ren MERIJN (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 7