DE ROSE DIAMANT DE HERFST WEG BOOS! Hotelondernemers verbluft terug uit Amerika I Er woonde in Turkije eens een kalief, die wijd en zijd bekend was om zijn ijdelheid. Hij had kamers vol kleren van zijde en fluweel in ille kleuren van de regenboog. Wel zeven keer per dag trok hij wat anders aan. En spiegelde zich daarbij in zeven zilveren spiegels. In jijn paleis rook het naar de heerlijkste bloemegeuren die hij door ij veren waaiers naar zijn neus liet waaien. Stoelen, banken en bedden waren bedekt met schitterende borduursels en zijn draagkoets was even prachtig versierd als zijn paard. Dieven Kamermeisje Beloning Tevreden WARION EN DE BABY Lieve vriendjes en vriendinnetjes Geachte heren Lieve Vera Meneer de Uil door 8 x wella med f3.90 AUTOMATISERING NODIG: Veel klachten over geluidshinder rond Schiphol Man gedood onder stapel hout Samenwerking Fiat-Citroën gaat verder dan verwacht Mail overleeft val van zestien meter e/ 0 Voor jou, mijn vrouw. omdat het vandaag 12V2 jaar geleden is. Omdat het voor ons geen kwestie yan volhouden is, maar van liefhebben. En niet de jaren tellen, maar elke seconde... voor jou een Certina Omdat bij een nieuwe tijd een nieuw horloge hoort. Omdat jij altijd nieuw voor mij blijft. certinaQ, DE STEM VAN WOENSDAG 30 OKTOBER 1963 11 Nu had deze kalief een onmetelijke ijzeren kist vol edelstenen ge ërfd van zijn voorvaderen. Die voorvaderen hingen ook wel eens een snoer parels om hun tulband, staken flonkerende ringen aan hun vingers en knoopten een gordel van edelstenen om hun middel. Ja, or zijn zelfs kaliefen geweest die kostbare sieraden op hun schoenen lieten borduren. En zeker is het dat zij hun dames kettingen en armbanden vol kostbaar glinsterwerk als presentje gaven. Maar zó jjdel als deze kalief waarover ik vertel, waren zij toch heus niet. Ml Nu zat er in die ijzeren kist behal ve alles wat ik al opnoemde, ook nog ten houten kistje. Het houten kistje tevatte een zilveren doos. De zilve ren doos een gouden schrijn en in het jouden schrijn rustte de rose dia mant. Dat was het kostbaarste ju weel van de wereld, en evenveel waard, ah de helft van het rijk van de kalief. De diamant fonkelde zó dat de oude schatmeester die d» zorg had over de ijzeren kist met alles wat er in zat, een blauwe bril moest op- ietten vóór hij het schrijn opende.Dat I gebeurde maar ééns per jaar. 3e ijdele kalief die zich zeven keer per dag verkleedde, droeg ook ze ven keer der dag andere sieraden. De schatbewaarder was steeds maar aan iet rommelen telkens wat anders te kunnen brengen. Toen nu de ene dag in het jaar aan brak waarop hij de houten kist, en de zilveren doos en het gouden schrijn moest openen om te zien hoe de rose iiamant het maakte, dacht hij: „Kom laat ik mijn ijdeltuit nu eens iets brengen wat nog nooit iemand met eigen ogen heeft aanschouwd". En hij bracht de kalief de rose diamant, lie kalief die juist Chinese zijde be- I keek van twee Perzische kooplie- I ien, knipperde natuurlijk met de fn, maar hij zag toch nog best hoe I luchtig de steen was en riep ver- ïijd: „Een rose diamant is nu pre- I israt mooi zou staan op deze he- I rèlauwe zijde. Laat er onmid- Mjt 'n tulband van maken en naai- cze rose diamant erop". Er werd hemelsblauwe tulband genaaid narop de rose diamand prijkte in «n krans van witte veertjes die er omheen bogen als stralen van een ruisende fontein. De kalief zette hem ip. keek in de spiegels en was zó blij met zichzelf dat hij de hele dag niets anders meer op zijn hoofd wilde zetten en de dag besloot met een {root feest ter ere van de rose dia mant. Toen het feest was afgelopen en de kalief moe in zijn geborduurde bed rolde, rolde de tulband op de trend. En daar bleef hij liggen want alle dienaren waren doodop van het leest en niemand merkte dat er '•wee dieven binnenslopen. naaiden niet meer, de mannen werk ten niet meer, de jongens liepen de meisjes niet meer na, de kinderen leerden en speelden niet meer. ieder een zocht. De volgende morgen was de schatbewaarder de eerste die de ka- van de kalief binnenging, want ój vond het veiliger de rose diamant maar op te bergen. Maar toen hij hemelsblauwe tulband zag en tus sen de gebogen witte veren een ellendige lege plek, viel hij met een SI flauw, De kalief schrok wakker a brulde van woede. Het hele paleis »am in rep en roer, maar pas toen W schatbewaarder bijkwam en met «n bevende vinger naar de hemels- «auwe tulband wees, begreep ie- ®reen wat er gebeurd was: de dia- Bant was gestolen. .Alle dienaren werden ondervraagd, ."!t heie paleis de hele stad en 't he- land door de soldaten van de ka- doorzocht. Maar nergens was de ®®ant te vinden. «Ach kom, maak u niet boos, u heb «0.8 2°veel prachtige juwelen over", men de mooie dames in het paleis SQi hun kalief. Maar dat was een «e troost hoor, want de rose dia- 3'was zóveel waard dat de kalief Bh bijna een arme man vond, nu me steen niet meer had. Hij loofde de grootste beloning uit: cÈn een koets, een zak goud, j" "eel paleis Langzamerhand s mem and in het land nog iets m ers dan zoeken naar de rose dia- De vrouwen kookten en In een herberg verbleven de twee Perzische kooplieden die Chinese zijde verkochten. Het meisje dat hun kamer moest doen had natuurlijk al dadelijk koffers en kisten. van deze heren doorzocht, maar zelfs in hun beurs haid ze niets kunnen vinden. Ne als iedereen verbeuzelde zij haar tijd met in huis en op straat te zoeken, te zoeken Ze vergat zelfs op tijd te eten, zó ijverig zocht ze. En daarbij droomde ze ervan wat ze wel zou doen als zij nu eens de diamant zou vinden. Terwijl ze het bed van de Perzische heren opmaakte en zo mijmerde, knaagde de honger. Toen bedacht zij dat zij zojuist nog in een reistas van de Perzische gasten een heerlijke blozende appel had zien liggen. Ze opende de tas, nam de appel en zet te er haar sterke tanden in. Auwü Wat beet zij daar op een af schuwelijk harde steen! Het meisje keek naar de appel waar zij een hap uit had gebeten en moest de ogen sluiten voor de flitsende rose straal die haar tegenfeetste. De rose dia mant!!! Zij nam het afgebeten brok uit de mond, stopte dat vlug in het gat van de appel en draaide er haar zakdoek omheen. Met kloppend hart en bevende stap begaf zij zich naar 't paleis. Maar het was een heel slim meisje, want zij, vroeg eerst naar de commandant van de soldaten en het kostte haar nog moeite ook om de paleiswacht te overtuigen, dat ze hem iets bijzonders te vertellen had. Toen de comman dant haar te woord stond, ging het meisje op haar tenen staan en fluis terde hem wat in het oor. De com mandant werd bleek, maar hield zich kranig, sprong op zijn paard en reed spoorslags naar de markt waar hij de Perzische heren gevangen nam. Intussen drong het meisje door tot schatbewaarder die haar toeliet tot de kalief. Daar wikkelde zij haar zak doek van de appel, nam het brok er uit en zowaar ik het zeg: de schat bewaarder viel voor de tweede keer flauw. Opnieuw kwam het hele pa leis in rep en roer maar nu van schat. Toen de schatbewaarder bijkwam, was zijn eerste werk de rose diamant weg te bergen in zijn gouden schrijn en in de zilveren doos en in het hou ten kistje en in de ijzeren kist. De sultan zette uit dankbaarheid zijn hemelsblauwe tulband weer de hele dag op, en hij was nu juist bij zonder trots op de lege plek die liet zien waar hij de kostbaarste steen van de wereld had gedragen. Het meisje kreeg het paleis en de zak vol goud, de commandant, de koets en het paard. Maar aangezien de com mandant eigenlijk ook graag het pa leis wilde hebben, en het meisje in een koets wilde rijden, trouwden zij met elkaar. En het bleek dat zij sa men zelfs zónder paleis of koets ge lukkig zouden zijn geweest. De schatbewaarder kreeg er een hulpschatbewaarder bij. Al dat flauwvallen is niet veilig als je schat ten bewaren moet. Maar de kalief is na deze geschie denis heel wat minder ijdel gewor den. Hij verkleedde zich voortaan nog maar drie keer per dag en was te vreden met sieraden waar de ogen niet van knipperden. ^n MacGillavry Marion vond dat papa en mama zaten te smoezen. (Ja want ze hadden "-"Held naar tante Toos, dat ze kwamen). Dpeen: 3 zei pap: „Zag Marion we gaan naar tante Toos". „Fijn", riep 'n°n naar kleine Peter. Maar nu in de auto. Na een uurtje rijden riep lr'°n. „Daar is het huis tante Toos". En ja hoor. Oom Jan stond "i de deur te wachten. Toen ze voor het huis waren omhelsden ze ar' 'n kamer gekomen omhelsden ze ook tante Toos. Toen viel het 1,16 °P Petertje. Uj Wa^ '3 Petertje groot geworden", riep ze en ging er mee spelen. r 'ante Toos zei: „Limonade gaat voor". „Mag ik er dan straks mee Wandelen?" „Goed als je maar op hem past". en later lag hij lekker in de wagen. Toen ze er een tijdje mee liep '■ep tZa' eenS naar 'ie' k°S ^aan' za' kü we^ vinden. Ze 'laaH het bos in. Toen gebeurde het. In de boom zag ze een eek- Bitten. Ze schrok zo dat ze in het modderige slootje viel met en kindje erbij. Toen Petertje, de wagen en zijzelf er vies uitkwa- Evi dacht liep hooi !W_ A v' MM Marloesje Vos, 5 jaar, Wouwse straat 35, Steenbergen Jullie hebben me stapels brieven geschreven. Gewel dig zeg! Het wordt nu wel verschrikkelijk moeilijk uit al die prachtige verhalen en te keningen de allerbeste te zoe ken. De krant van zaterdag is erg belangrijk voor jullie, want daarin staat de uitslag van de wedstrijd! Zitten al de kinderen die eraan meege daan hebben al lekker in spanning? Je moet dus nog jen paar dagen wachten, maar dan Ik heb uit de brieven ge merkt dat lezen voor veel jon genseri meisjes het fijnste is wat ze doen. Er was een meis je dat me schreef: „Alleen pannekoeken eten is nog fij ner!" Heel veel kinderen ver telden dat ze niets hoorden van wat er rond hen heen ge beurde als ze in een hoek ver diept waren! Bijna iedereen had op het verlanglijstje voor Sinterklaas al een of meer boeken gezet. Wat ik ook erg leuk vond was een kind dat schreef: „Ik weet een hele boel en dat komt omdat ik steeds zit te lezen". Een jongetje vertelde: „Als ik een boek lees is het net alsof ikzelf de hoofdpersoon ben. Ik beleef dan alle avon turen uit het boek". Zo waren er nog erg veel goede brieven, hele stapels zelfs, en die moet ik nu nog allemaal uitzoeken, dus stop ik heel vlug met mijn brief je. Tot zaterdag. Dan weten jullie meer. JOSé Met veel plezier lees ik altijd De Kleine Stem. Alleen vinid ik het jam mer dat hij er niet elke dag in staat. De grote mensen lezen toch ook iede re dag de krant. Is daar iets aan te doen? Ik hoop van wel. Met vriendelijke groeten van: Vera van Nispen Molenweg 3, Kruisland (9 jaar). Je briefje was erg leuk; maar ik kan er echt niets aan doen. Er ge beuren zoveel dingen in de wereld die veel belangrijker zijn voor de gro te mensen dan de Kleine Stem. Om dat er meer grote mensen de krant lezen, dan kinderen, staat er meer voor de grote mensen in dan voor jul lie. Begrijp je dat? Fijn dat je al tijd het kinderhoekje leest. Veel groetjes van José Del M, 26 met 116 wagen en Petertje naar tante Toos. Ze snikte het uit. ,l kreeg ze er niet van langs. Want pap zei dat de schrik al 31 Senoeg was. Myriam Uytdc Haag <9 jaar) P. C. Hooftstr. 34, Breda De herfst is in het land. Je ziet het ook bij de vijverkant De bladeren verkleuren Op de hei ruik je heerlijke geuren En in het gras, ligt een plas. E zijn elfenbanken. En ratten knagen gaten in de planken Een rat en een muis, die kruipen onder het huis. De vogels beginnen al vast aan hun tocht naar het Zuiden Toch hoor je nog vogels fluiten. Zelf verzonnen door: Tonny Struyer (10 jaar) Bijltje 8a, Breda Conny Colin (7 jaar Hooïlaan 62a, Breda (ADVERTENTIE) flacon voor 8 behandelingen SCHIPHOL (ANP) Het ho- telbedrijf zal evenals de meeste andere takken van het bedrijfs leven slechts rendabel kunnen blijven als het zich instelt op automatisering en op internatio nale samenwerking. Dat is de les, die 33 horeca-on- dernemers, onder wie directeu ren van de grootste hotels in Ne derland, deze maand in Amerika hebben geleerd tijdens een stu diereis van 12 dagen langs San Francisco, Los Angeles, Las Ve gas, Miami, Washington. Phila delphia en New York. Een van de eerste vernieuwingen die in Nederland zullen moeten wor den uitgevoerd, is die van 't elektro nisch reserverings- en boekingssys teem, zoals dat al bestaat in de luchtvaart. De potentiële gasten moe ten in enkele minuten, nog liever in enkele seconden, de zekerheid krij gen, dat in een bepaald hotel, waar dan ook gevestigd, een plaats voor hen is geboekt. De Amerikaanse ex perts verwachten dat binnen de ko mende 10 jaar zowel de boe king als de gehele verdere af wikkeling van het gastenbezoek ge automatiseerd zal zijn. Van de in dividuele service is nu in Amerika al weinig over, maar lage en dus aantrekkelijke prijzen zijn er het ge. volg van. Het Amerikaanse hotelwezen be gint steeds meer gebruik te maken van de z.g. weggooi-artikelen, ver vaardigd uit 'n veredeld soort papier. Handdoeken, beddenlakens, ja zelfs kostuums voor barbedienden en pa pieren koksmutsen zijn er voorbeel den van. Opvallend is voorts, dat men in Amerika, zelfs in de duurste hotels, bij diners vrijwel geheel is afgestapt van de aparte schalen. Het is alles Plate-service" geworden. Met ver bazing hebben onze landgenoten in Las Vegas geconstateerd, dat zij in deze tweede snelst groeiende stad van Amerika voor een krats in de beste hotels konden logeren. Als voorbeeld werd een uitgebreid ontbijt genoemd voor 50 dollarcenten. Met afbraakprijzen lokt men het publiek naar de hotels in de dikwijls gerecht vaardigde hoop dat het zijn geld dan wel in de ontelbare gokmachines en aan de roulette-tafels, waarover al le hotels beschikken, zal verkwis ten. In dat opzicht zou in Nederland volgens de delegatie het hotelwezen wel wat meer armslag mogen heb ben. Aan de algemene recreatie zou 't Nederlandse hotel, b.v. met bil jartzalen, kegelbanen én zwemba den meer aandacht moeten besteden. Incjien de stedelijke overheden dan nog wat culturele manifestaties van het zomer- naar het winterseizoen zouden gaan verplaatsen, zou dit voor de hotels een betere vulling tijdens het karige winterseizoen kunnen meebrengen. HAARLEM (ANP) In een maand heeft het sedert 33 september j.l. functionerende Informatiecen trum Geluidshinder Schiphol 395 klachten ontvangen over lawaai ver oorzaakt door van de luchthaven Schiphol gebruikmakende vliegtui gen. Hiervan bereikten het centrum 207 klachten telefonisch, de overige wer den schriftelijk ingediend. Van deze klachten kwam het me rendeel uit Badhoevedorp (82), daar na volgde Amstelveen (72) en Am- sterdam-Buitenveldert (41). De ove rige klachten kwamen uit Amster dam-Osdorp, Aalsmeer of van elders. WEERT (ANP) In de sociale werkplaats in Weert vond gistermor gen een bedrijfsongeval plaats, waar bij de 50-jarige W. Keulen uit Weert om het leven kwam. De heer Keulen kwam door onbe kende oorzaak onder een vallende stapel hout terecht. Het slachtoffer was op slag dood. Van onze correspondent) PARIJS Uit de persconferentie die de directeur van Citroen, de heer Bercot maandagmiddag in het Bois de Boulogne van Parijs heeft gehou den blijkt, dat de overeenkomst tus sen Fiat en Citroën veel en veel ver der gaat dan alleen maar samenwer king tussen de Franse en de Italiaan se autofabrieken. Opgericht zal worden een Euro pese maatschappij, die haar zetel zal hebben in een van de landen van de gemeenschappelijke markt, waar schijnlijk in Luxemburg. In deze maatschappij zal het aandelenkapi taal gelijk worden verdeeld tussen Fiat en Citroën, terwijl de maat schappij open zal staan voor andere Franse, Italiaanse en Duitse automo bielfabrikanten. In zijn persconferen tie heeft de heer Bercot zelfs gezegd dat het hem genoegen zou doen wan neer ook Volkswagen tot de nieuwe onderneming zou willen toetreden. Afgezien van deze nieuwe Europe se onderneming zullen Fiat en Ci troën een holding company vormen .die 'n Franse onderneming wordt en aan welker kapitaal Michelin, Berliet, Citroën en Fiat zullen meedoen. Ci troën zal overgaan tot kapitaalsuit breiding, die ter beschikking zal wor den gesteld van de holding company om daarmee de. Citrglj^ipyf steringen voor de komende twéé' jaór te beta len. In deze holding' company zal Fiat beschikken oVer 15. prófient van het aandelenkapitaal. Op een vraag op de persconferen tie waarom Citroën een akkoord had aangegaan met een buitenlandse fir ma en niet met een Franse onderne ming. antwoordde de heer Bercot dat in verband met de komende concur rentie het niet verstandig zou zijn geweest zich op te sluiten in een Frans keurslijf. Voorlopig denkt men aan een nieuwe auto voor 'n zo groot mogelijk aantal weggebruikers die volgt op de Ami-6. DELFT (ANP) Een 48-jarige Haagse opperman Is vrij ernstig ge wond geraakt bij een val van 16 me ter hoogte, op een bouwwerk in de technische hogeschoolwijk in Delft. De man, die bezig was met het demonteren van transportrails, viel toen een van de rails plotseling los schoot. Hij is met rugletsel, een ge broken arm en nierkwetsuren in het gasthuis in Delft opgenomen. Het rumoer over de tweehonderd man, die volgens Mertens in, ons land de touwtjes in handen hebben, blijft in de kranten nog steeds aanhouden. Drs. den Uyl, de leider van de PvdA, heeft vorige week al in Mies-en-Scè- ne een paar namen genoemd van mensen, die volgens hem tot de „machtigen" in Nederland behoren. Ik heb ze toen voor u opgeschre ven en geef ze hier even door: hij noemde de heren Philips, ir. Th. Tromp (van Philips), ir. Brouwer (van de Shell), K. Soesbeek (AKU), Verolme, van de Brink (AMRO-bank) en mr. M. Steenberghe (zo'n 20 a 30 commissariaten zei Den Uyl). De Amerikaanse minister van de fensie, Clark Clifford, heeft journa listen een verhaaltje verteld om d« Amerikaanse houding tegenover Rus land te illustreren. Het was het verr haal van de jager en de beer. De jager zag een beer staan, legde aan om het beest neer te schieten maar de beer ging naar de jager toe en zei: „Wacht eens, vriend, niet schie ten, wat wil je?" „Ik wil toch een bontjas", zei de jager. En de beer antwoordde: „Dat klinkt redelijk, ik wil een volle maag. Laten we gaan zitten en onderhan delen, want er is een compromis mo gelijk". Dus gingen ze zitten onder handelen. Kort daarna ging de beer weg. Alleen. Hij had een volle maag en de jagen een bontjas. Het is een aardig verhaal van mijn heer Clifford, maar het dateert wel uit de koude oorlog. Zaandam heeft sinds gisteren 60.000 inwoners. De baby, een jongen, heet Theunis. Zaanser kan het niet. Trou wens: de 50.000ste had ook al een oer-Hollandse naam. Dat was een meisje, dat Aaltje heette. Twee uitspraken van Sidney van den Bergh, die momenteel als hoofd van een handelsmissie in Zuid-Afri- ka zit: „Ik vind het jammer, dat er niet meer zakenmensen in de poli tiek zitten: Ik heb er altijd voor ge vochten. Het zijn toch geen paria's. Als ons land alleen geregeerd wordt door burgemeesters, wethouders en professoren zou er een belangrijke ervaring gemist worden". En deze uitspraak van Sidney wil ik, met verschuldigde eerbied, op dra gen aan die gezagdragers, die geen begrip hebberi%*voor de jeugd: „Ik vind het heerlijk als jongelui pro testeren. Laat ze maar tegen Heilige Huisjes aantrappen. Ik zeg altijd: als ze goed geheid zijn blijven ze wel staan". Zo is het, meneer Van den Bergli. De bouwvallige huisjes worden van daag of morgen toch gesloopt. Of afgebroken in verband met de an nexatie. In Engeland is ook een film over nudistenkampen op de tv geweest, net als bij ons, maar alleen hadden de Engelsen vooral interesse in een bij ons niet aangeroerd punt: hoe speelt een nudistenvrouw het klaar om 's morgens zonder spatten de voor een Brit heilige eieren met ham te bakken? „Dat is inderdaad een van de gevaarlijkste werkjes bij het nu disme", zei een naturiste. En daarmee heb ik voor vandaag meteen een goeie uitsmijter. MERIJN (ADVERTENTIE) vy vjvv.--. voor al die momenten dat je Eet beste wilt geven.

de Stem | 1968 | | pagina 9