ntmantels VERGAANDE SANERING MIDDENSTANDS- BEDRIJVEN IN ZEELAND Honderden zaken verdwijnen Kunst is een vorm van wetenschap Werkgroep nodig voor gehele Deltabekken School Ellewoutsdijk wordt „eenmans' Industrie verwerpt rietsuiker acties In gesprek met p.B.M.L.-leden ■beslissen over Ifusie met Z.L.M. Veertig jaar ■bij PTT Zacht weer GEERT VAN FASTENHOUT: DRS. VERBURG IN ANTWERPEN: Twee ministers naar 't Jagertje te Hulst j \llcrli' g tuinkeuring Hoogwater at en waar VANDAAG LAAS MORGEN Raad moest onderwijzeres noodgedwongen ontslaan Levensmiddelen Criteria Hoog Golflengte ex Wetenschap Compl Recreatief Hotel „DE LINDE" (ADVERTENTIE) klasse apart omdat we ze maken ook meer service en deliger Ginnekenweg 35, 6834. „NDAAL Hoogstraat 3? 37503. n onze correspondent) De Koninklijke Neder- aatscliappij voor Tuinbouw tkunde heeft de uitslag be. aakt van haar jaarlijkse van tuinen in Goes, Kloe- Wilhelminadorp. In het zaal. de Landbouw te Goes stou te prijzen, aangeboden door e middenstand, te wachten irijswinnaars. itter Kr. Goudzwaard, die de Tng (dit jaar voor de zeven- gehouden) voor de vereni et hoogtepunt van het jaar stond in zijn openingswoor- bij het belang van een deug. tuinaanleg en een verant- keuze van de kleuren. Na end maken van de uitslag n verloting plaats en werd lezing gehouden over tuinen, reerd met dia's. De uitslag ls volgt: Eerste prijs te Goes: mevr. De Bat; A. C. Rinkhout tinge; A. J. Hoogstrate; T, oorn; B. M. A. de Klerk; mulders-Dekker; J. de Jonge elminadorp; J. Weststrate; p. N. Meijer; mevr. C. Janse- C. Burger. Tweede prijs te Dronkers; G. P. van Vliet; hout; mej. Cijsouw; L. Kraak; mikhof; C. Louwerse; P. de P. Vermue; C. Westdorp; P. H. Meeuwsen, terwijl mej. ehand een ere-prijs in de leepte voor een fraaie gevel- ng. In Kloetinge viel voorts ede prijs voor J. D. Wouter- Meeuwse; A. v. d. Walls; W. mpe; A. C. Remijnse; J. L, rke; E. J. Mieras en in Wil- dorp T. de Groene en M. Verder waren er nog een antal derde prijzen. |;en, donderdag 31 ofctotel eert: 11.18 en 00.00; Temen- 1.50 en 23.35; Vlissingen: 10.24 5; Wemeldinge: 12.07 en 00.00. A BURG 0 uur rapen is wet 14 jaar tPEN e briljante valstrik, 18 J. 1 Gejaagd door de wind, 14 J. sades De laureaat, 18 j. e Afdeling K, a.l. Kaarten op tafel, 18 J. De Jouwe, de mijne, de onze, al Zwartbaards geest. a.l. Arrest op bevel, 18 J. 20 uur Romance in Leningrad Vgent Gordon wordt woedend, l< t Een pittig meisje, 18 J. Bloedig weekend, 18 j. Ring om je vinger, strop om I» 8 J. Dossier 7, 18 J. De journalist, 18 j. ndië De val naar de top, 18 RPEN nen Al? onder Vandaag !0 uur Romance in Leningrad LAAS pen Als onder Vandaag pen Als onder Vandaag DE STEM VAN WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 5?' (Van een onzer verslaggeefsters) ELLEWOUTSDIJK „We staan voor de keiharde, nuchtere werkelijkheid dat onze school een eenmansschool moet worden". Dat was de ietwat trieste toelichting die burgemeester D. Lodder van Ellewoutsdijk gisteren aan de raad gaf bij het voorstel de onderwijze res, mevrouw J. de Wilde-Mat- thijsse van de openbare lagere school in de gemeente met ingang van 1 januari 1969 eervol ontslag te verlenen. „Juffrouw" De Wilde is een van de twee leerkrachten aan de lage re school. Maar zij moet verdwij nen omdat voor het verkrijgen van rijksvergoeding voor de be zoldiging van een tweede leer kracht volgens de lager-onderwijs- wet een leerlingenaantal van 27 nodig is en de school in Ellewouts dijk heeft er maar 24. En de narigheid is dat er ook geen enkele kans inzit dat dit aantal spoedig zal stijgen. Het zal eerder nog verder dalen. „Een vervelende, droevige aan gelegenheid", zei burgemeester Lodder nog eens. De raadsleden knikten. Ze begrepen wei dat de burgemeester heeft geprobeerd de zaak te redden, maar dat die bij voorbaat al verloren was. Ze moesten wel „ja" zeggen tegen het voorstel. Er zat niets anders op. Burgemeester Lodder is naar Den Haag geweest om de zaak op het ministerie van onderwijs door te praten. Daar is er over gespro ten dat de lerares, die na haar ontslag recht heeft op twaalf .manden wachtgeld, wel genoegen Uil nemen met zes maanden sa- yaris en werken en dan niets meer. lila zou ze in ieder geval het lo pende schooljaar kunnen „uitdie nen". „Maar de minister kon hier uit sociale overwegingen niet mee ak koord gaan" verzuchtte de burge meester. De kans om leerlingen van een andere school, b.v. uit Oudelande, naar Ellewoutsdijk „over te bevelen" is er evenmin. „Op het ministerie is al gezegd of het maar niet beter is de school in Ellewoutsdijk te sluiten en de 24 kinderen naar een andere school te sturen. De vervoerkos ten zijn in dat geval geringer, dan het instandhouden van de school", ging de burgemeester ver der. Maar hij voegde daar, enigs zins verontwaardigd aan toe: „Dat is wel het laatste, wat we zullen doen. Eerst moest de kleuterschool hier al worden gesloten. En dan nu ook nog de lagere school? O, nee". „Dan wordt het hier helemaal een gehucht", klonk het bedrukt uit de raadszaal. Op welke manier men het pro bleem ook bekeek, men zag geen oplossing Nieuwe gezinnen komen er niet naar Ellewoutsdijk, omdat er geen werkgelegenheid is. Wo ningen krijgt de gemeente niet toegewezen, zodat er ook al geen mensen komen, die werkzaam zijn in de Sloehaven. De „juf" zal moeten worden ontslagen, hoe triest men het ook vindt. En hoe vervelend voor de overblijvende leerkracht, die nu op zijn eentje zes klassen zal moe ten runnen. Een heel klein beetje hoop heeft men nog dat de inspecteur van het lager onderwijs nog eens in Den Haag gaat praten en iets aan de zaak kan veranderen. Maar in El lewoutsdijk weet men d#t dat zo goed ais tevergeefse hoop is. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Noord-Brabantse I Hij van Landbouw stelt de leden Ivoor de maatschappij per 31 de- mnijcr te ontbinden in verband met I ie fusie tussen N.B.M.L. en Z.L.M. in Zeeland. De leden beslissen tijdens de ver ifiëring op 21 november in de IGraanbeurs te Breda. Aangezien de 1 reacties op deze fusie in het afgelo pen jaar algemeen gunstig waren, I verwacht het bestuur tijdens de ver- fiering geen onverwachte wendin- Een. Sa afloop van het huishoudelijk I Sedeelte houdt ir. C. Rnottnerus 1 een inleiding over: de landbouw in I -e stroomversnelling van deze tijd. (Van onze correspondent) HELST De heer E. C. Dankaart, 'W-vakman C van de P-T.T-, vierde I veertigjarig jubileum. De jubi- "s kwam op 29 november 1928 in ist als loswerkman. Tijdens de J'wopvolgende jaren is hij opge- onnnen tot de rang van chef-vak- I man. Behoudens van 1938 tot 1941 te „geuzen, is de heer Dankaart W» werkzaam geweest te Hulst. I in ht S -de drukbezochte receptie I Wit de jubilaris vele gelukwensen I - rojtvangst nemen Namens het I I j rijf der PT-T- overhandig ip "eer Terhegge, adjunct-direc ?n telefoondistrict Breda, bniiUv-,V00r c,ei'gelijke jubilea ge- oorkonde met onderschei- I ttnoud en een enveloppe met JJf1 z'in collega's mocht hij even- I 'Wn enve'°PPe met inhoud ont- VrBa!rU'',z'chten voor donderdag en tS,*teld door het K.N.M.I.: H tcgen- zach? met slechts tijdelijk wLCfir,?'00riiitzic!lten in cijfers ge- W ,0ver Nederland: I tent L- derdaS: z°n: 10 tot 50 pro- I ven ''nm-"'emP.: 0 tot 4 graden bo- I ien hi™331' max-temp.. 0 tot 4 gra- l»l rJei1 normaal; kans op een ge- a epn°a® elmaab 40 procent: kans 112 in». Periode van minstens Von .Procent. I Procel^EL zon: minder dan 40 boven """--temp.: 0 tot 4 graden Won bni max.-temp.: 0 tot 4 geheel ven normaal; kans op een op »!;Tog etmaal: 40 procent; kans I '2 uur- 7n ge periode van minstens vw, 70 procent. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL/ROTTERDAM De Nederlandse suikerindustrie heeft zich nu officieel gemengd in de discussie over rietsuiker of biet suiker. Zoals men weet is met name door de KWJ onder aanvoe ring van Piet Reckman actie ge voerd om meer rietsuiker in te voe ren en de produktie van bietsui ker in te tomen. Dit om de ontwik kelingslanden te helpen. „De Nederlandse suikerindustrie kan het niet gedogen", zo staat te lezen in een blauwgekleurd boek werkje, dat het publiciteitsbureau Beauchez heeft uitgebracht, „dat de jeugd in haar enthousiasme om an dere landen te helpen voorbij ziet aan de belangen van een grote be volkingsgroep, die betrokken is bij de binnenlandse bietsuikerproduk- tie." In dit blauwe boekje wordt in het begin een filosofische uiteenzetting gegeven over idealisme en de geva ren van een verkeerd gericht idea lisme. Daarnaast wordt ingegaan op vra gen als „waarom de suikerbieten teelt in Europa niet moet verdwij nen of beperkt worden" waarop elders geen antwoord is te vinden en „waarom men niet mag hopen, dat de EEG-landen zo veel kunnen doen, aangezien de EEG nog geen tien procent produceert en consu meert van de wereldproduktie aan suiker" waarop ook al geen ant woord wordt gegeven. Dat er overigens geen antwoorden worden gegeven aan het eind staat zelfs te lezen, dat bewust is nagelaten uit te weiden over het be lang van de bietenteelt en de biet- suikerp-roduktie in Nederland voor de nationale economie, over de con sequenties voor werkgelegenheid, de verhoudingen tussen het oostblok en de rietsuiker-producerende landen in Zuid-Amerika is nog zo erg niet. Het is meer te betreuren, dat er ondanks alle cijfers, die er worden genoemd, de tabellen over verbruik in de wereld, ingewikkelde uiteen zettingen over de prijzen op de we reldmarkt geen antwoord wordt ge geven op de vraag, waarom b.v. Ne derland niet minder suiker kan pro duceren en meer rietsuiker kan af nemen. De al eerder aangehaalde opmerking, dat de EEG maar 10 pro cent van het wereldtotaal voor z'n rekening neemt, getuigt er van, dat de Nederlandse suikerindustrie zich sterker dan ooit terugtrekt op haar stellingen en niet bereid is in dis cussie te treden. Ook al wekt dit- blauwe boekje de indruk dat wel te doem. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Circa vier honderd middenstandsbedrijven in Zeeland zijn of zullen worden opgeheven, als gevolg van de werkzaamheid van het Sanerings- en Ontwikkelingsfonds voor de Middenstand. Sedert (in 1967) de regionale commissie voor het midden- en kleinbedrijf in Zee land met haar activiteiten be gon, hebben 432 middenstands ondernemingen zich aangemeld om in aanmerking te komen voor de uitkeringen uit het sanerings fonds. De prijs die deze onder nemingen daarvoor betalen, be staat in de meeste gevallen uit bedrijfssluiting. De regionale commissie, onder voorzitterschap van dr. C. A. Kam- meraa-d, waarin bedrijfsleven en ka mers van koophandel in Zeeland verenigd zijn, heeft 372 aanvragen voor sanering afgewerkt. Nog 62 ge vallen zijn in onderzoek bij borgstel lingsfondsen voor de middenstand, die als rapporteur optreden. De lan delijke, centrale commissie, die de regionale commissies overkoepelt, die heeft in 15 maanden werkzaamheid 323 Zeeuwse gevallen afgewikkeld. „Er is met bekwame spoed ge werkt. Wij mogen tevreden zijn. Een groot aantal middenstandsbedrijven, dat al minder dan marginaal was geworden, is of wordt opgeheven en aan een even groot aantal vechtens- moede ondernemers konden uitkerin gen worden gegeven, die er bepaald wel mogen zijn", zegt de heer A. Korstanje, rijksmiddenstamdsconsu- lent voor de provincie Zeeland. „Om u een indruk te geven van de uitkeringen, die bij bedrijfsbeëin diging worden toegekend: als men op 58-jarige leeftijd zijn bedrijf be ëindigt, dan krijgt men een waar devaste uitkering van f 418,- per maand. Op 59-jarige leeftijd rs het f 484,- en op 60-jarige leeftijd f 558,-. Bij het bereiken van de a.o.w.-Ieef- tijtd krijgen voormalige middenstan ders wier bedrijf onder de sane ringsmaatregelen is gevallen, een toeslag van f 118,- per maand. Bedrijfspanden, winkelinventaris, voorraden e.d. worden niet als in komen beschouwd en worden dan ook niet op de uitkering in minde ring gebracht. De aanvragen om voor de sane ringsregelingen in aanmerking te mo gen komen, leren belangwekkende dingen over de economische positie van de middenstand in Zeeland. Op vallend is het relatief grote aantal levensmiddelenbedrijven dat het moede hoofd in de schoot legt. Het zijn er (op de 432) niet minder clan 112. „Ik geloof dat we hieruit de zware concurrentie, die de grootwin kelbedrijven de kleinere zakenman aandoen, kunnen afleiden", zegt de heer Korstanje. Opvallend is ook, dat het aantal saneringsaanvragen in de recreatiegemeenten het laagst is. Schouwen-Duiveland is wat dit be treft een interessante regio. Uit dit gewest, dat zoals bekend de hoogste ovemachtingscijfers in het toerisme boekt, kwamen slechts 21 aanvragen voor sanering tegen niet minder dan 151 uit Zeeuwsch-VIaanderen en 141 uit Noord- en Zuid-Beveland. Tholen en Sint-Philipsland, met hun veel kleiner aantal middenstandsbedrij ven, leverden 42 saneringsaanvragen op het dubbele van Schouwen- Duiveland. Walcheren zit met zijn 66 aanvragen voor sanering in de goede hoek, omdat hier enkele gro te Zeeuwse steden liggen. Middel burg en Vlissingen boden te zamen 42 middenstandsbedrijven voor be drijfsbeëindiging aan. Het sanerings- en ontwikkelings fonds voor de middenstand verricht zijn taak als gevolg van een rapport van een staatscommissie onder lei ding van dr. H. O. Goldschmidt, wel ke commissie tot de vaststelling kwam, dat een derde deel der on dernemers in het midden- en klein bedrijf minder verdiende dan het ge middelde loon van de Nederlandse werknemers. Speciaal de onderne mers in de leeftijdsgroep 50-60 jaar had de grootste moeite het hoofd boven water te houden. Een flink deel van hun arbeid en het geïnven tariseerde kapitaal bleken overigens niet rendabel te zijn en omdat het om in totaal zo'n 100.000 bedrijven ging bood een deel van de Neder landse middenstand een economisch drogbeeld. Het aantal aanvragen tot sane ring in Zeeland ligt, afgemeten aan het landelijke cijfer, procentsgewijs hoog. Landelijk beloopt dit percen tage circa 2,5 procent. Zeeland komt op 5 procent. „Ook hier weer een symptoom die duidt op de economische toestan den in een dun bevolkt gebied", zegt de heer Korstanje. Hij maakt er zich geen illusies over, dat de Zeeuwse middenstand, na de nogal ingrijpen de operatie, blaakt van gezondheid. De regeling heeft slechts de meest schrijnende gevallen kunnen berei ken. Maar in economisch opzicht (de re geling legt geen sociale maatstaven aan) heeft het midden- en kleinbe drijf in Zeeland een bescheiden ver jongingskuur ondergaan, die de mid denstand als geheel ten goede is ge komen. Geert van Fastenhout is in zijnnopjes. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE Het gemeentebestuur van Philippine kreeg dinsdag middag van het provinciaal bestuur een bijzonder prettige opdracht: de Inwoner Geert van Fastenhout vertellen, dat hem de aanmoedigingsprijs long Zeeuws Talent 1968 was toegekend. Eerlang zal deze kunstschilder het tastbare resultaat van zijn toeken- aing, een bedrag van f 1.500, worden overhandigd. Natuurlijk is Van Fastenhout in zijn nopjes: „Ik ben blij, dat lie jury het mijne er uit heeft kunnen halen. Er waren bij de inzendin gen waarschijnlijk veel mooiere dingen". Deze karakterisering van eigen werk is volkomen juist. De schil derijen zijn geen toonbeeld van fij ne peintuur, van belletrie en olie verf. In zijn woninkje en atelier onderaan het Molendijkje, kilome ters buiten het dorp Philippine, is op dit moment slechts een enkel doek te vinden. Van Fastenhout stuurde vrijwel zijn gehele collec tie naar de commissie in Middel burg, die onder leiding van pro fessor Hamacher in de afgelopen weken tot een oordeel is gekomen. Het weinige dat hij nog in huis heeft toont zijn „nieuwe figuratie". Geert van Fastenhout (33, in zwarte broek en trui, dito zwart leren jack; is opgewekt druk in praten en bewegingen). Hij is erg tevreden over de wending van het karakter in zijn werk die in het laatste jaar heeft plaatsgevonden en dat in feite ook tot een beloning heeft geleid. Zijn „nieuwe figuratie" tonen meestal menselijke figuren of delen ervan in, in ieder geval ogenschijnlijk, de meest simpele vorm geschilderd, twee ovaaltjes voor de ogen, een rond gat voor de mond enz. Voor de rest tonen de schilderijen grotere en kleinere vlakken met contrasterende kleu ren. Het is niet eenvoudig om zijn schilderijen te begrijpen of te me nen begrijpen. Van Fastenhout: „Ik schilder voor de happy few". Daarmee bedoel ik niet een groepje cultuur bollebozen maar die mensen die op een ongeveer zelfde golflengte uitzenden en ontvangen als ik. Die mensen vind je in alle geledingen. Je begrijpt die mensen, die dik wijls .natuurlijk ook op een of an dere manier kunst beoefenen, b.v. film, literatuur enz., en zij voelen jou aan. publiek aanspreekt komt wellicht ook omdat het erg complex is. mo gelijk gevolg van mijn „filosofische neigingen". Wanneer ik schilder, is de centrale probleemstelling om in een artistieke expressie de tijd te vernietigen, juist door een tijds moment vast te leggen. Bij dat vastleggen ga ik niet uit van de di rect tastbare en zichtbare werke lijkheid, maar van de daaronder gelegen psychologische sfeer. Daar in komen bepaalde punten steeds weer terug. Zij vormen de archetypen of oerbeelden van een spiegel, die „een steeds weer op zoek zijn naar jezelf" betekent, of een ladder die iets van het transcendentale ver beeldt. Ik werk nu b.v. op een thema dat ik de „blauwbaardmy the" noem. Alles wat de, blauw baard aanraakt verandert in bloed. Dat is in het leven, dat breed is, nu eenmaal zo. Iets van de blauw- baardpsyche is trouwens in elke mens terug te vinden". Dat mijn werk niet bij het grote Van Fastenhout die zich zelf een autodidact noemt wil zijn werk doen op een realistische, haast we tenschappelijke basis. „Kunst is een vorm van onderzoek en ont wikkeling en daardoor toch ook een vorm van wetenschap", zegt hij er zelf van. Hij laat merken, dat wat hij wil zeggen voor hem nu en dan moei lijk onder woorden is te brengen. Van Fastenhout komt soms tot wat duistere formuleringen: ,,Wat ik begrijp, heb ik achter me gelaten, wat ik niet begrijp heeft werkelijk betekenis voor me". Geert van Fastenhout, die in Bussum werd geboren, woont al acht jaar aan het vriendelijke dijk je: „Het zijn ontzettend fijne men sen hier in de buurt". De buurt vindt dat waarschijn lijk ook van hem. In het café op Belgische grond (om Van Fasten hout te bereiken moet men even de grens over om op het juiste weggetje te komen), spreekt men tenminste op hartelijke toon over „Geert". (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN „Vanuit het be drijfsleven en vanuit privé-organisa- ties zou een werkgroep op touw ge zet worden met een permanent ka rakter. De taak van die werkgroep: de mogelijkheden van het gehele Deltabekken onder de loep nemen; de overheid doet dit niet, althans on voldoende". Aldus gisteravond drs. M. C. Verburg, directeur van het eco- nomisch-technologisch instituut van de provincie Zeeland in een toe spraak voor de Antwerpse Kamer van Koophandel. De voordracht van de heer Verburg was in de eerste plaats een pleidooi voor reële samenwerking in Bene- luxverband. „Wat we nu zien", zei hij. „is erger dan neo-mercantillisme, het is Stadswirtschaft de ene regio en de ene stad bestrijdt de ander en beslist niet alleen buiten de lands grenzen". Een vaste oeververbinding over de Westerschelde - het eigenlijke on derwerp van zijn voordracht - achtte hij uiteraard essentieel binnen de in frastructurele ontwikkeling van het Westerscheldebekken, maar toch slechts een onderdeel hiervan. Mogelijk dat rijkswaterstaat begin volgend jaar enkele technische moge lijkheden voor Westerscheldeverbin- dingen kan voorleggen aan de minis ter. Naar de mening van de heer Ver burg zouden van de drie verbindin gen, die in de tweede nota op de ruimtelijke ordening worden ge noemd, er in de praktijk slechts twee verwezenlijkt behoeven te worden, een bij Terneuzen en een bij Saef tinge. De derde, bij Kruiningen, zou praktisch samenvallen met een van beide andere. De oeververbinding bij Terneuzen noemde hij een Nederlandse aange legenheid met Belgische accenten, die bij Saeftinge een Belgische met Nederlandse accenten. Voor Zeeland is de Terneuzense verbinding onge twijfeld het belangrijkste. De minis ter ziet op de rijksbegroting de eer ste vijftien jaar ge,en mogelijkheid voor een dergelijke verbinding, maar er zijn ook buiten de rijksbegroting mogelijkheden voor financiering. Zo als bekend heeft het bedrijfsleven al plannen geoperd. Het zal dan echter de eerste jaren noodzakelijk zijn tolgeld te heffen. Als de plannen snel tot verwezenlij king kunnen komen, zal het zelfs niet nodig zijn de vijf of zes dubbeldek kers te laten bouwen, die er anders noodzakelijk nog moeten komen. Ook uit recreatief oogpunt achtte de heer Verburg een vaste oeverver binding over de Westerschelde van groot belang. Men moet er trouwens toch steeds meer naar streven haven en recreatiegebieden in één planning te betrekken, zoals dat ook elders (Florida achtte hij een kenmerkend voorbeeld) steeds meer gebeurt. Over twintig ja-ar zullen zestien rijstroken nodig zijn ten westen van Breda. Daarvan zullen er vier tot zes bestemd zijn voor de Zoomse wegen, een dergelijk getal wordt ook voor de E 10 genoemd. De heer Verburg meende dat een spreiding, waarbij Zeeland betrokken zou worden, de gehele noord-zuid verbinding ten goede zou komen. In die noord-zuid verbinding noem de hij ook de spoorwegen. Dat er vóór het eind van deze eeuw een spoorverbinding tussen Rotterdam en Gent via Zeeland tot stand zou ko men, achtte hij echter uitgesloten. Voor het goederenvervoer is de hui dige omweg van zo'n 25 km niet van veel belang; het reizigersaanbod in dit gebied is anderzijds nog te ge ring. (ADVERTENTIE) KLOOSTERZANDE Specialiteit: Westerschelde schotel. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het staat vrijwel vast dat de minister van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, mej. dr. M. Klompé, aanwezig zal zijn bij de viering van het tienj>airig be staan van het buitencentrum 't Ja gertje bij Hulst op zaterdag 9 no vember a.s. Zeker is intussen wel, dat op deze diag de Belgische minis ter van Nederlandse cultuur, prof. F. v-an Mecheilen naar Hulst komt. Ook de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aairtsen, wordt bij de feestelijkheden in het jeugd centrum verwacht. „Er bestaat praktisch geen twijfel of minister Klompé zal komen", al dus de voorzitter van het stichtings bestuur St.-Willebrordus. „Omdat beide bewindslieden 's middags in Knokke (België) verwacht worden voor een bijeenkomst. Er is echter nog geen officieel antwoord uit Den Haag op onze uitnodiging ontvangen Waarschijnlijk zal het officiële ge zelschap rond half elf bij 't Jagertje (bij de weg naar Graauw) arriveren, Ongeveer een uur later worden bei de ministers en de commissaris van de koningin op het stadhuis te Hulst ontvangen. Het buitencentrum 't Ja gertje heeft een veelzijdig karakter. Het wordt gebruikt voor jeugdwerk in de breedste zin. Er worden o.m. avond- en weekendcursussen geor ganiseerd, jeugdtoeristen ontvangen en het gebouw biedt een onderdak aan welpen, verkenners en roams. IN verband met de snelle uitbreiding en ontwikkeling van plan-Zuid in Middelburg zal hoofdagent D. Koot- stra van de gemeentepolitie daar worden aangesteld als wijkagent. „In mei 1955 kwam ik als agent van Gro ningen naar Middelburg. Ik ben op de Groningse politieschool geweest en heb daar mijn diploma's gehaald. Dat was een hele overgang. In het begin kon ik erg moeilijk wennen in Mid delburg en ik vond het er ontzettend stil. In Groningen deed ik negen jaar lang stadsdienst en vooral in de don kere imjkert waardoor ik in aanraking kwam met allerlei milieus en figuren. Maar ik had er nooit moeilijkheden en genoot steeds het volledige ver trouwen." „IK heb daar veel meegemaakt en be schouw die tijd nog altijd als een uit stekende leerschool. Na enkele jaren dienst in Middelburg werd ik voor zitter van de buurtvereniging „Nieuw Middelburg" een vereniging die toen niets meer voorstelde. Ik heb daar al mijn krachten aan gewijd en het resultaat mag er zijn, een prachtige speeltuin en buurtgebouw. Het is zo, dat we vooral in de oorlog geleerd hebben elkaar nodig te hebben. Ik vind het fijn iets te kunnen doen in het belang van de gemeenschap. Ge meenschapszin is zonder meer een rijk bezit. Voor die buurtvereniging ben ik ruim zeven jaar actief bezig geweest. Inmiddels ben ik goed inge burgerd en ook geaccepteerd." „WAT plan-Zuid en Dauwendaele be treft, heb ik heel de opbouw meege maakt. Een drukke en snelgroeiende stadswijk, waar geregeld politietoe zicht echt geen overbodige luxe is. Echter gezien de slechte verbinding tussen de oude stadskern en plan- Zuid (de brug) dacht de commissaris erover in Zuid een wijkbureau op te richten. Ik voelde daar erg veel voor en gaf me direct ervoor op. In mei hoorde ik, dat alle zaken in plan- Zuid aan mij waren overgedragen." ,VAN het surveilleren kwam dit jaar in verband met het bijzonder drukke seizoen weinig terecht. Ook het per soneelstekort speelde hierin een rol. Er is nu een schrijven naar b. en w. voor een geschikte woning met bu reauruimte. Ik hoop, dat dit gauw lukt, want zo krijg ik gelegenheid mee te groeien met de buurt en ken nis te maken met de nieuwe bewo ners. Ik verheug me hier erg op en ben erg blij om het vertrouwen dat de commissaris in me stelt wat betreft deze nieuwe functie. In Zuid ver- De Kootstra telt iedereen me graag allerlei nieuw tjes en merkwaardigheden waaruit het vertrouwen blijkt. Voor het pu bliek moet je als politieman dag en nacht bereikbaar zijn. Zo'n grote wijk die steeds meer uitbreidt trekt me erg aan." EIGENLIJK kun je alles pas goed overzien, wanneer je er zit en met het werk bezig bent. Ik hoop mijn laatste acht dienstjaren werkelijk nuttig te kunnen maken voor de be woners van Zuid. Ondanks al het goede werk wat ik hier misschien zal kunnen doen op allerlei gebied moet men bovenal er steeds om den ken, dat ik in de eerste plaats poli tieman ben en als zodanig mijn taak dien te vervullen. Het zal wel erg druk worden maar dat vind ik alleen maar prettig. Met mijn hobby's hoop ik echt door te gaan. Ik ben verzot op dichten en lever steeds een maan delijkse bijdrage voor ons personeels blad „De Poort". Verder ben ik se cretaris van de NPB (Nederlandse Politie Bond) afd. Zeeland en een van de medeoprichters van de MPSO (Middelburgse Politie Sport- en Ont spanningsvereniging) en wat wel iedereen weet een groot voetballief hebber".

de Stem | 1968 | | pagina 3