Pakistan was niet te slaan op hockeyveld ARBITER FAALDE Voetbal finale n farce ZES PLAKKEN VOOR CASLAVSKA Nederlan ids succes kon spre kender zijn BLUNDERS Goudmaker slaagde (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY Olympische Spelen zijn een testbank voor elk land. Geen toernooi waarin zo dui delijk blijkt op welke onderdelen terbetering noodzakelijk is en waar dringend moet worden ingegrepen ge krachtmeting is meedogenloos. Er zijn landen die in een bepaalde sport naar de top gaan reiken, er zijn er die moeten constateren dat terrein verloren is gegaan en dat de race met de top niet kon worden tolgehouden. Nederland behoort tot die landen. Het zou unfair zijn tv constateren dat Nederland gefaald heeft op deze Spelen. Gemeten naar het aantal medailles zijn deze Spelen voor ons land gunstiger ge- u>eest dan Tokio 1964. Maar het ts niet alleen het eremetaal dat telt. Daarachter liggen de valkuilen die alleen de zeer voorzichtige kan ontlopen. Maar hij ziet ze. Er zijn enige sporten zonneklaar in die val kuilen terechtgekomen. Sporten waarin Nederland eens een toppo sitie innam: het zwemmen bij de dames, het hockey en het zeilen. In het „toernooi van de waarheid" zijn deze sporten teruggevallen tot de middelmaat. Het zijn de sporten waarvoor in de toekomst een nog strengere selectie zal moeten wor den toegepast en waarbij niet mag worden afgegaan op in het, zij hel niet zo lang voorbije, verleden be haalde succesen, die bij het heren- zwemmen zelfs van incidentele aard waren. De heren zijn dan ook, Rob Schoutsen buiten beschouwing ge laten, prompt door de mand ge tallen. De grootste klap heeft het dames- zwemmen moeten incasseren. Dat km niet aan de mogelijkheden voor ie voorbereiding hebben gelegen want geen bond die zo royaal is geweest met het verstrekken van faciliteiten. Zelfs een vele weken durende trip „om te kijken of zwemmers en zwemsters een zo lange periode konden overbruggen" ontbrak niet. Helaas zijn de resul taten niet in overeenstemming ge weest met die faciliteiten. De zwem ploeg is doodgewoon, zoals dat zo treffend wordt genoemd, „afge gaan". De heren hebben het excuus weer uitgezonderd Schoutsen dat zij door het NOC op één enkele verrichting zijn geaccepteerd. Zij zijn ijverige toeristen m Mexico City geweest. Uitgezonderd oersterke Ada Kok, die zichzelf de taak had gesteld goud te veroveren en daaraan vol deed. Dat was geen verdienste van Kerkhoven, die in feite een fail liete boedel en stapels statistie ken met de polsslag voor. tijdens en na de spelen achterlaat als hij per 1 januari in dienst van de gemeente Den Bosch treedt Men zou enigszins optimistischer kunnen zijn wat de hockeyploeg aangaatindien men de plaats op de eindrangschikking in ogen schouw neemt. Maar er is duide lijk gebleken dat de aansluiting met de top verloren is gegaan. Nederland speelt nóg goed hockey maar er ontbreekt iets. De zozeer geroemde conditie bleek niet bij alle spelers aanwezig en het ver mogen om „terug te komen" ont brak. Hetzelfde geldt voor de zeilers die volkomen hebben gefaald. Dat de waterpoloploeg niet meer van de kracht van weleer ts, bleek al in het toernooi in Italië dat als kwalificatietoernooi voor de Ne derlanders gold. Het NOC besliste niettemin dat de ploeg naar Mexico City moest. Daar is gebleken dat de techniek voldoende is maar het raffinement van de betere landen ontbreekt. Ook hier dus een taak. Mexico City heeft ook aangena mer prestaties aan de oppervlakte gebracht. De atletiekploeg, een grote afvaardiging, heeft voldaan. Er is weliswaar slechts een enkele medaille behaald, terwijl er op 'meer was gerekend (4 x 100 meter dames en My ma van der Hoeven) maar er werden verscheidene fi naleplaatsen bereikt en dat is op zich. in een dergelijk zwaar bezet toernooi, al een uiterst prijzens waardige prestatie. De kanoploeg hoeft zich evenmin te generen. Vier van de vijf ploe gen in finales is een respectabele prestatie, die niet geheel en al in het gewenste niveau uitmondde omdat het succes van Tokio (zil ver in de K 2) niet kon worden geprolongeerd. Uitzending was voor deze wakkere groep, die moest optornen tegn een overmachtige concurrentie, zeker gerechtvaar digd. Zoals dat ook het geval was met gewichtheffer Piet van der Kruk, die als kansloze naar Mexico ging en zowaar met een negende plaats te midden van 's werelds sterkste mannen naar huis ging. Een opvallend goede prestatie. Wat eveneens gezegd kan worden van de roeiers, die in Jan Wienese om zijn manier van optreden niet altijd tot de troetelkindjes be horend een formidabel atleet hadden die met dezelfde intentie te water ging als Ada Kok en zijn doel ook bereikte. Als de wielrenners niet die on aangename affaire hadden gehad, zouden ook zij een topplaats op de .eigen ranglijst" hebben ingenomen. Zij zaten steeds vooraan op de weg en, in mindere mate, op de baan. Maar de twijfel aan de prestaties is niet weggenomen, ook niet nadat de Prins de Merode namens de Medische commissie van het Inter nationaal Olympisch Comité een onderonsje had met de officials van de Nederlandse afvaardiging, waarna een communiqué werd uit gegeven dat de ploeg geen enkele blaam treft. Dr. Dokkum. chef de mission heeft duidelijk gesteld dat er een onderzoek zal worden inge steld. om door de medische com missie van het IOC. Welnu, een verzoek tot dat onderzoek is bij die commisie niet binnengekomen. Zo lang er niet door officiële in stanties wordt geoordeeld, blijft het goud zonder glans. En het ziet er naar uit dat de KNWTJ en de Olympische leiding de zaak met bekwame spoed in de doofpot, zul len stoppen. Zonder glans was het optreden van de boksers. Ook zij bezaten niet de Olympische instelling" die vergt dat men zich tot het aller uiterste geeft. Dit alles overziend, moet worden geconstateerd dat de Nederlandse tfvaardiging te groot was en dat de successen sprekender zouden zijn indien het NOC een selecter gezel schap boven een groat had verko zen. DERDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 28 OKTOBER 1968 'i OC-SELECTIE NIET STRENG GENOEG De naar schatting 60.000 toeschou wers hadden het liefst het hoofd van hun landgenoot geëist. Ook in Mexi co is dat in een Olympisch toernooi, echter een onmogelijkheid. Zij zoch ten compensatie in een langdurig fluitconcert en koelden vervolgens hun wraak op de falende rechtspre ker door hem te bekogelen met alles wat onder hun handen kwam. Het was allemaal weinig Olym pisch, maar wel zeer begrijpelijk. Im mers, in drie minuten tijd had arbi ter De Leo de voetbaleindstrijd Hon- garije-Bulgarije tot een farce ge maakt. Achtereenvolgens had hij de Bulgaren Tzvetan Dimitrov, Atanasse Christov en Kiril Ivkov naar de kleedkamer gestuurd voor overtre dingen die in de eerste twee gevallen met een berisping of eventueel een officiële waarschuwing be hoorden te worden afgedaan. Bij een 1-2 achterstand was Dimitrov drie minuten voor de rust het eerste slachtoffer van Diego de Leo's falen. Een felle charge tegen de Hongaar Erno Noske was daarvan de oorzaak. Een soortgelijke overtreding in een overigens beslist niet bijzonder ruwe wedstrijd maakte een einde aan Christov's droom over Olympisch goud. Was het wonder dat daarna Kiril Ivkov zich vergat en de bal tot tweemaal toe in de richting van het arbitrale trio trapte? De Leo had het te druk met acties tot lijfsbehoud om de wandaad te constateren. Zijn landgenoot Arturo Yamasaki stak ontredderd de witte vlag omhoog. Niet ten teken van overgave. Alleen om aan te geven dat Ivkov's gedrag hem niet was ontgaan. Met de kalende aanvoerder Peter Jekov alleen in de aanval trachtten de Bulgaren het onmogelijke waar te maken. De gelijkmaker bleef uit. Dat kon ook niet anders. Alle moe dige acties van de ijverige Jekov en alle steun van het publiek ten spijt. Vier minuten na de hervatting was de strijd in feite beslist, nadat Istvan Juhasz de stand op 3-1 had gebracht. Een tiental minuten later scoorde Antal Dunai het vierde Hongaarse doelpunt. Diego de Leo scheen in de slotfase zijn publiek nog te willen overtuigen, dat hü nu eenmaal een man is van strenge normen. Een overtreding, die in een voetbalwedstrijd beslist geen uitzondering is, kostte ook de Hon gaar Juhasz een vervroegde gang naar de kleedkamers. Het publiek kwam er allerminst van onder de indruk. Het trieste van alles is eigenlijk, dat de Hongaren, naar alle waar schijnlijkheid de sterkste ploeg van het toernooi, nu niet de kans kregen te tonen dat ze de titel volkomen verdienden. Bulgarije, dat in de laatste ronden op weinig indrukwekkende wijze Israël en Mexico uitschakelde, nam halverwege de eerste helft door Tzvetan Dimitrov verrassend de leiding. Toen Ivan Menczel even voor rust gelijk maakte schenen alle factoren aanwezig voor een boeiend duel. De toeschouwers kwamen nog meer in de ban van de sfeer doordat Antal Dunai direct hierop de Hon garen een 2-1 voorsprong gaf. Helaas, een minuut later maakte Diego de Leo een boeiend vervolg van de voetbalfinale onmogelijk. De toeschouwers lieten hun leidende landgenoot op alle manieren merken, dat ze weinig waardering konden opbrengen voor zijn beslissingen. Aan de Olympische titel konden ze de Bulgaren niet helpen. Dat zagen ze nadat de Hongaarse voorsprong tot 4-1 was uitgegroeid zelf ook in. Als het kind-dat-zijn-zin-niet-krijgt hebben ze toen maar de wedstrijd bal na een mislukt schot op het Bul gaarse doel geconfiskeerd. Doelman Stoyan Yordanov probeerde de ma&* sa noe tot andere gedachten te bren gen. Het publiek zette zijn protest betoging echter door tot het bitter* einde. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY Diego de Leo wilde een lield zijn. Maar de rol lag hem niet. Met opgeheven hoofd dacht hij de arena van het Azteken stadion te verlaten. De donkere Mexicaanse scheidsrechter, die verantwoordelijk was voor een volkomen ontluisterde voetbalfinale, gaf zijn voornemen al heel snel op. Toen de honderden zit kussentjes, die van de hoge tribunes zeilden en zijn bestaan steeds na drukkelijker bedreigden, zocht hij dekking tegen de betonnen zijmuur en vluchtte vervolgens in de cata comben. Grote vreugde in de Indiase ploeg nadat het tweede doelpunt tegen W-Duitsland was gescoord. De bronzen medaille was gered. In de stand (2—1) zou namelijk geen verandering meer komen. onze speciale verslaggever) Ha .u O CITY Trainer Hank ''eer ,"®>u<'mak6r van Tokio", heeft °ndanlen goutie.n Pl°eg afgeleverd, dat lrote rivaliteit van Rusland tïwpnnr, Spelen in een soort ze- had m, .herhaaldelijk verklaard tositi» Ujk wel eens de machts- •"«Itle van do STr. het oivI?n- ,e Verenigde Staten in wnsn bnsketbaltoernooi te Riki j™'inen> en Zuid-SIavië, - o -n de halve finale be- t'genfiik Amerikaanse zege 'eest 'm fefn moment in gevaar ge- de einZ,-'winst op Zuid-SIavië in «tik ja .i'1'.". (65—50) bleef de ploeg 54e Olympische wedstrijd zonder nederlaag. De 22.000 toe schouwers zagen Amerika in de eer ste speeltijd een kleine voorsprong nemen (3229). Na de rust verloren de Zuidslaviërs ook het laatste sprankje hoop op goud. „Jo-jo" Whi te (14) en Haywood (21) scoorden zoals zij wilden en de eindstand van 6550 was nog geflatteerd voor de Zuidslaven. Voor de zevende maal sinds 1936 (Berlijn) won de Verenigde Staten goud op dit Olympische onderdeel. Brazilië, in Rome (1960) en Tokio (1964) derde, moest in Mexico ge noegen nemen met de vierde plaats achter Rusland, dat zich van een ze kere finaleplaats zag beroofd. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY Pakistan is als Olympsch kampioen gelauwerd van het zwaarste hockeytoernooi, dat ooit gehouden is. De Pakistani, die over- donderderend het toernooi binnen stapten met een overwinning met 6-9 op Nederland, hebben zich in de ne gen wedstrijden ook werkelijk de sterkste getoond. Zij noteerden geen enkel verliespunt en wezen ook in de finale het door een overwinning op India verrassend hiertoe doorgedron gen Australië gedecideerd terug. In dia, de Olympische kampioen 1964, behaalde de bronzen medaille door een zege met 21 op West-Duitsland. Australië, d'at zijn broins vain Tokio zag verzilverd, heeft met zijn hechte ploegvenband en hoog opgevoerde conditie toch niet de kracht kunnen ontwikkelen om Pakistan te verslaan. De Aziaten, de grootmeesters van de techniek, dlie met hun solo's en com binaties in dit toernooi test zulke im ponerende prestaties kwamen, heb ben alleen n het begin hun tegen standers de illusie gegeven, diat er een mogelijkheid voor goud bestond. Het begin van beide ploegen was ner veus en er werden vele fouten ge maakt, vooral door de aanvallers, van die Asad Ma'li'k in de zesde minuut de eerste scoringskans kreeg geboden door rechtsbuiten KhaflJld Mahmood. Malik had echter ook nog geen greep op de bal en zijn slag miste doel. De Pakistani waren echter al spoedig duidelijk gevaarlijker en in de zes tiende minuut moest de Australische doelman Paul Deardng, die in eerate instantie een Pakistaanse doorbraak nog had kunnen opvangen, capitule ren voor een feilloze slag van Abdui Rashid: 1—0, De Australiërs, die in het gehele toernooi reeds hadden be wezen over een geweldige veerkracht te beschikken en bovendien over een groot solidariteitsgevoel, trokken da delijk gegroepeerd ten aanval om het eerste venliespunt te nivelleren. Met een prachtige rush trok de kalende Raymond Evans de Pakistaanse de fensie open, maar de reactie van mid denvoor Riley was ver onvoldoende. Khalid Mahmood had aan de aindere zijde al evenmin succes, toen hij een afgemeten voorzet lanceerde. De ene na de andere mist? de bal ,die als een mes door de linies sneed. Austna- liës kondngsschutter Brian Glencross kwam in de eerste helft nog wel tot een treffer uit een sitrafcorner, maar die Italiaanse scheidsrechter Tinti kende geen pardon: sticks. Pakistan had zijn aanspraken op de Olympische titel duidelijk onder streept, maar was ook Nederland te gen de „Aussies" in de eerste helft niet oppermachtig geweest om ten slotte toch met 02 te verliezen door een korte, maar alle hoop vernieti gende krachtsexplosie? Fel gebrand om het verloren terrein te herwin nen ontwikkelde Australië dadielijk na de rust een offensief, waarbij de vlammen hoog oplaaiden. Te hoog zelfs Gordon Pearce wilde zijn dadendrang kracht bijzetten met de vuist. en d'e Nederlandse scheids rechter Guus Lathouwers moest snel bijspringen om de vete te lokaliseren. Na een vermanend woord tot die bei de aanvoerders kon die strijd worden vervolgd. Vrouwe Fortuna had van de zijlijn de kibbelende partijen ge volgd en besloot haar gunsten te schenken aan Australië. Daardoor bleef een solo-actie van Asad Malik, waarbij hij ook doelman Deairing pas seerde, onbeloond. Op d'e lijn kon Haiigh nog redden. En vlak daarop, in de eMdie minuut na de rust, stond zij Brian Glencross bij, taan hjj de derde Australische strafcormer naar voren kwam. Zijn hard inge schoten bal was niet te stuiten en de stand was weer gelijk: 11. Dit Australische succes deed de Pa kistani prikkelen en met nog meer ijver wierpen zij zich in de strijd. Australië moest de noodvlag hijsen. De opgave bleek te zwaar. In de 21e minuut van de tweede helft brak Mahmood op de rechtervleugel door en ditmaal bereikte zijn voorzet wel de goede man, Ashad Malik, die de uit zijn doel gekomen Dearing om speelde en de bal achter hem depo neerde, De klap, waarmee de ba-1 te gen het houtwerk sloeg, was tot ver in de omtrek hoorbaar. Er bestond geen twijfel over: Pakistan was Olympisch kampioen. De tegenstand van de Aussies was gebroken. Zij stelden zich tevreden met het zilver. De sterkste had gezegevierd en zij konden dit slechts erkennen. De eindstand van het Olympische hockeytoernooi: 1 Pakistan, 2 Austra lië, 3 India, 4 West-Duitsland, 5 Ne derland, 6 Spanje, 7 Nieuw-Zeeland, 8 Kenia, 9 België, 10 Frankrijk, 11 Oost-Duitsland, 12 Groot-Brittannië, 13 Japan, 14 Argentinië, 15 Maleisië, 16 Mexico. i Met dit resolute gebaar stuurde scheidsrechter Diego de Leo drie Bul garen en een Hongaar uit het veld. Op bovenstaande foto is Kiril Ivkov het slachtoffer. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY De wraak van Vera Caslavska is zoet geweest. Met vier gouden en twee zilveren medailles is de 26-jarige Praagse, die twee jaar geleden bij de wereldkampioenschappen in Dortmund van haar troon dreigde te worden gestoten door Natalia Koetsjinskaja, de koningin van de Olympische turnwedstrijden geworden. In het schitterende „Auditorio Na- eional" met zijn 27.000 zitplaatsen een ideale turntempel, heeft zich een verbitterd prestigeduel afgespeeld tussen Tsjechoslowakije, Rusland en Oost- Duitsland. In dit gevecht, waarin ook politieke achtergronden een duidelijke rol speelden, heeft Rusland dan wel zijn in Melbourne, Rome en Tokio veroverde titels in het landenklassement geprolongeerd, maar Tsjecho slowakije werd door Vera Caslavska de grote triomfator. Op de laatste avond van het damesturnen, hebben 27.000 „bevoorrech ten" nog eens kunnen genieten van het talent van Vera Caslavska. Die slotavond waarop de dames streden om de individuele titels op de onderde len, is een grandioos succes, geworden voor Vera Caslavska. Zelden zal een sportvrouw zo uitbundig gevierd zijn als de Tsjechische. Driemaal stond Vera op het hoogste platform, alleen bij de ceremonie protocolaire van de even- wichtsbalk ontging haar het goud. De prijsuitreiking op dit nummer is voor Natalia Koetsjinskaja, die van haar landgenoot Konstantin Adrianov het goud kreeg omgehangen, een kwelling geworden. Toen het jonge Russinnetje op 't platform sprong barstten schrille fluitconcerten los. En niet ten on rechte. Natalia Koetsjinskaja, die een schitterende balkoefening had laten zien met zeer zware onderdelen, werd evenals Vera Caslavska gewaardeerd met 9,85 punten. In kwaliteit deden de oefeningen van de twee turnsters niets voor elkaar onder maar „Natasja" maakte in het begin een klein foutje, dat de jury vooral in dit gezelschap tot een lager totaal had moeten bren gen. Het enthousiaste publiek kwam pas weer tot bedaren toen Caslavska op de tweede tred verscheeen. Het enthousiasme voor Caslavska was echter nog niets vergeleken bij het tumult dat losbarstte toen de laatste tonen van de muziek waarop Vera haar vrije oefening deed, in de immense ruimte waren verklonken. Minuten lang scandeerden de Mexicanen de naam „Vera". De ideale waardering „tien", die voor dit juweel van turnkunst zonder meer gegeven had mogen worden, verscheen echter niet op het electronische scorebord. Vera moest genoegen nemen met 9,90 punten, eenzelfde waarde ring die Larissa Petrik (Rusland) even daarvoor ook had gekregen. Het tweetal dat na de verplichte keuze-oefening ook hetzelfde totaal had, ein digde daardoor op een gedeelde eerste plaats. Het brons was voor Natalia Koetsjinskaja. Terwijl het Russische volkslied klonk stond Caslavska, die tijdens de ceremonie protocolaire van de teamwedstrijd met haar landgenoten niet door d* Russinnen was bekeken, met afgewend hoofd op het schavotjle.

de Stem | 1968 | | pagina 9