De miljoenen die er mee gemoeid waren kwamen er niet uit Zeker geen fiasco „HET" IS GEBEURD! „ZLATA VERUSKA" BRUID Chaotische voetbalfinale in Mexico DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Nederland verloor interland NU ALLES VOORBIJ IS SS¥IANN 777 luxe aaimachine Toto 11 MANN SpoRj ROOSENDAAL teken da, sedert 1858 m, vraagt luitslag en voorts ikheden van de delijk van 215.- rieubel waarop het )n is met uw naaimachine met één handgreep n worden. Met extra r uw stoffen en andere gevoerd in zeer luxueus 55.- voor 110.- (7a® onze speciale verslaggever) MEXICO CITY Met een ceremonie, die meer op een luiks/eest leek dan een strakke, Wljens het protocol verlopende, Wiciële gebeurtenis, werden de I 'iapische Spelen 1968 ge- IpJ. Met een puur volksfeest mien zij besloten. De aard van it Mexicaan heeft zich aan het slot niet verloochend. Men heeft it Spelen beschouwd als een «eikome gelegenheid land en vriendelijk, behulpzaam volk ean de wereld te presenteren. Een veertiendaags feest, waar- mor Mexico zich vele offers had getroost, was voorbij. Met ge mengde gevoelens is afscheid genomen van een gastvrij land, iet zijn uiterste best heeft ge- laan de Spelen te doen slagen en daarin grotendeels is ge slaagd. Dat de stad niet geschikt uias om een dergelijk groots toernooi binnen de muren te hebben, moet Mexico worden mgeven. Het IOC heeft beslist en stelde daarmee Mexico City voor een onmogelijke taak. Met enorme inspanningen, met een leger aan mankracht, met dag en nacht werken heeft Mexico getracht van de Spelen een sluitend geheel te maken. Dat (is niet geheel en al gelukt. Hier en daar wordt zelfs gesproken tan min of meer een fiasco. Dat Ms het zeker niet. De situering tan de accommodaties was on- juist, maar Mexico City kon ach kennelijk niet veroorloven, tools München wel zal doen, een geheel complex, dicht bijeen, uit ue grond te stampen. De grond, aie de Mexicaan hartstochtelijk n hoeft en waarvoor hij zich alles roil getroosten. Zelfs te du nt Olympische Spelen. andsch Koffiehuis, Markt 3 te Etten. JAN VAN BEVEREN ..het hielp echt niet Het" is gebeurd De Olympische Spelen van 1968 zijn achter de rug. Vandaag en morgen verlaten de atleten Mexico, het land dat twee weken in de sportieve belangstelling stond. „Mexico" is voorbij, „München" wacht, zoals het tradi tionele „afscheidsbord" bij de sluitingsceremonie nog eens duidelijk maakte. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY Tegenover de voetbalburcht, die Aztecastadion heet, ligt een verzameling krotwoningen. Het is het ghetto van de allerarmsten. De onderkomens zijn neergezet op een heuvelachtig stuk land. Er is één kraan. Daar leven enige duizenden mensen, daar spelen kinderen met grote, donkere ogen. Het is de levende verbeelding van Mexico-City: het luxueuze stadion tegenover de met eigen handen gebouwde hutten. Voor de Spelen heeft de overheid nog snel getracht de verzameling krotten een enigszins acceptabel aanzien te geven. De bouwvallige bouwsels die het dichtst bij het stadion staan, zijn in vrolijke kleuren geschilderd. Fel rood, fel geel, licht blauw. Op de muren zijn Olympische ringen geschilderd en op de daken zijn potplanten neergezet met Olympische en Mexicaanse vlaggetjes erin. In elke buitenwijk van Mexico-City is wel zo'n opeenhoping van walgelijke hutten, die dikwijls nog monstrueuzer eruit zien dan het ghetto bij het Aztecastadion. Soms zijn er muren omheen gebouwd, ook al weer geverfd in vrolijke kleuren die de ellende erachter moeten verbergen. Uit donkere holen staren vrouwen naar buiten, naar de glimmende limousines, de onop houdelijk over de wijdse wegen dravende taxi's en de buitenlanders die met stomheid geslagen deze armoede aanzien. In alle rust heeft Mexico thuis de Spelen via de tetlevisie kunnen volgen. Straks, als de stad weer zijn normale aanzien heeft gekregen en de ver- keersknopen niet meer totaal onontwarbaar zullen zijn door het extra- transport, wacht Mexico-City weer een nieuwe fase. Na de Spelen, zo hebben de studenten verzekerd, zullen zij hun acties voortzetten, nog brutaler, nog indringender. „We zullen niet stoppen eer we onze zin hebben gekregen. En die krijgen we". Het gesprek met de overheid zal en moet op gang ko men. De veertien dagen van de Spelen hebben de studenten al lang genoeg geduurd. De miljoenen, die Mexico heeft gespendeerd aan de organisatie, zijn er bij lange na niet uitgekomen. Er was gerekend op een invasie van Amerikanen. De groepen, deels oudere, knauwende en met hoeden met brede randen getooide Amerikanen zijn beneden de raming gebleven. De finale van het Olympische voetbaltoernooi is een farce geworden. Door enkele blunders van de Mexicaanse arbiter Diego de Leo die vier spelers het veld uitstuurde liep de finale (gewonnen door Hongarije) uit op een volledige mislukking. Diego de Leo had de wedstrijd niet in de hand. Er deden zich tal van incidenten voor (een van die momenten op bovenstaande foto), zowel op als langs het veld. Zie ver der de derde sportpagina. Bovendien hebben ze de dollars niet zo hard laten rollen als Mexico had gedacht. Deels de schuld van een bevolkingsgroep die slechts een doel had: geld slaan uit de Spelen. De Amerikanen, en anderen, werden kopschuw en wachtten liever een uur op een witte bus met het Olympisch embleem dan een taxi te nemen. In het boekje, dat eenieder werd aangeboden, die op het vliegveld arriveerde, stond dat „afdingen" gebruikelijk is. Maar dat boekje hadden de winkeliers ook gelezen en velen waren erop ingesteld. En toch wordt de Mexicaan dat alles vergeven. De trotse Mexicaan heeft het wel tientallen mal; engevraagd: „Vind je Mexico-City een prettig oord?". Hij toverde zowaar enige krokodillentranen tevoorschijn als het antwoord niet geheel voor honderd procent „ja" was. Als er enige kritiek kwam op twee vitale zaken, waarmee het organisatie comité van de Spelen geen raad wist: het vervoer en de huisvesting. De Ame rikaanse estafetteploeg, die zojuist een wereldrecord had gelopen, stond langs de weg te liften omdat er geen bus beschikbaar was. Ze waren er wel, maar niet op de plek waar ze nodig waren. Ze crosten door de stad en da chauffeurs geen woord anders dan Spaans, evenals de mannen die waren aangewezen om inlichtingen te geven keken vergeefs uit naar klanten. Wie in de city enige verkeerde straten was ingeslagen, had al lang pogingen in het werk gesteld het Olympisch dorp dan maar per taxi te bereiken. Da huisvesting van de atleten was ook dunnetjes. Marathonloper Aad Steylen sliep in een soort bijkeuken. Op de ene grote kamer in de flats, die louter uit slaapkamers bestonden tijdens de Spelen, sliepen vier atleten. Er was geen kast te bekennen. En toch, nu alles voorbij is, de koffers staan gepakt en de retourbiljetten na enige moeite tevoorschijn zijn getoverd, vergeeft men Mexico-City de feilen die kleefden aan de organisatie. Aan dit land moet men onvergetelijke herinneringen overhouden. De vrolijke schoenpoetsertjes, de mannen met de trossen ballonnen in allerlei kleuren en vormen, de vrouwtjes met da popcorn, de kereltjes die ervoor zorgden dat Mexico-City een wonderlijk schone stad is, de armen die midden op straat hun maal uit een bonte doek halen en rustig gaan zitten eten, de mannen met de buikorggels die onver moeibaar draaien. Het is Mexico-City aan de buitenkant, maar onvergetelijk. Bulgarije-Nederl. (Van onze sportredactie) SOFIA Zevenenveertig secon. den voor rust verloor het Nederlands elftal van Bulgarije. Zo maar, ineens. Zonder enige inleiding. Plotseling was daar scheidsrechter Bill Ander son, die naar de penaltystip wees. Over een afstand van zeker 30 meter kwam hij aanstappen. Parmantig. Met het hoofd in de lucht. Voor de 38- jarige Schot was er geen twijfel aan. Van Diuivenbode had een overtreding begaan jegens Popov en daar bestond maar één remedie voor: strafschop. En of Jan van Beveren dan de han den radeloos voor het gezicht sloeg en of Theo van Duivenbode dan zijn onschuld met een opeenvolging van alles zeggende gebaren wilde bewij zen Bill Anderson was onverbid delijk. Bulgarije mocht een strafschop temen. Cristo Bonev faalde niet. Laag flitste de bal op een halve meter van 'iet uitgestrekte been van Van Beve- en in het Nederlandse doel. Bulga rije leidde met 1—0. Bulgarije, zo be- -reep iedereen, had zijn eerste wed strijd in groep 8 voor de voorronden van het wereldkampioenschap toen reeds gewonnen. Het werd tenslotte 20 i (Zie verder 5e sportpagina). Southampt.-Sheff. Stoke-Chelsea Wolvers-Everton Miinch. 1860-AI. A. Nürnh.-HSV Duis. Boruss. D.-Stuttg. Kaisersi.-HSV FC Köln-Eint. Br. Kichers O.-Eintr. Fr. (Van onze speciale verslaggever) Vera Caslavska, de bruid. Arsenal-Westham Ipswich-Tottenham Leicester-Burnley MEXICO CITY Het moest een bruiloft van het jaar in Mexico City worden maar het werd de brui loft van de chaos. Bruid was de Tsjechische Vera Caslavska, 26 jaar, op twee Olympische Spelen voor haar buitengewone turngaven met zeven gouden me dailles geëerd, en naast haar stond haar drie jaar oudere landgenoot Jozef Odlozil, finalist op de 1500 meter. Bovendien is de aantrekkelijke Vera nog hoog blond, alle reden voor de Mexicanen dus om er op de voorlaatste dag van de Spelen een volksfeest van te maken. Naar schatting 50.000 mensen verdrongen zich voor Mexico City's grote kathedraal, een van de mooiste kerken in Latijns Amerika, om een glimp van „Zlata Veruska", kleine gouden Vera zoals ze in Tsjechoslowa- kije wordt genoemd, op te vangen. Het burgerlijk huwelijk werd eerder op de dag in de Tsjechische kanselarij in Mexico door ambassadeur Karei Hanusz voltrokken. Een eenvoudige, rustige plechtigheid, die schril zou afsteken bij de taferelen in de kerk. Tot de gasten op de ambassade behoorden onder anderen Dana en Emil Zatopek, vier Japanse turnsters en Fedro Ramirez Vasquez, de president van het Mexicaanse Olympische Comité, die met trainster Slavka Matlochova getuige was. 's Avonds begonnen de moeilijkheden al bij het be treden van de kerk, want de Mexicanen hadden alle ingangen geblokkeerd. In een regiewagen van de tele visie kwam „Prima Vera" drie kwartier te laat de kerk binnen. Jozef Odlozil kon zich slechts met moeite enkele passen achter zijn bruid een weg naar het altaar banen. Jeugdige Mexicaanse bewonderaar* klauterden met lange ladders tegen de muren op, oudere dames riepen herhaaldelijk „silencio", maar dat kon toch niet een fluitconcert verhinderen toen de plechtigheid aan het gezicht van velen dreigde te worden onttrokken. De weinigen die een blik op het bruidspaar konden wer pen hieven het in Mexico reeds legendarische „Vera - Vera" aan, tot een vertwijfelde stem via de geluids installatie om stilte verzocht, want de hulp van de politie inroepen bij zo'n feest zou toch al te ongepast zijn, En toen kon het huwelijk dan toch worden vol trokken, door aartsbisschop Miguel Dario Miranda, on der het oog van een honderdtal cameramensen, in de ramen hangende Mexicanen, wild applaudisserende toe schouwers, in een onbeschrijfelijke wanorde. Wie er nog aan mocht twijfelen, weet het sinds dit weekeind zeker: Vera Caslavska is het idool van het Mexicaanse volk geworden. Vera Caslavska kreeg van de Mexicaanse Turnbond een uitnodiging om in Mexico te blijven en de opleiding van de turnsters van dat land op zich te nemen. Maar zij antwoordde dat zij terug moest keren naar haar land. „Ik voel me erg vereerd door het aanbod," zei ze, „maar ik weet niet wat er in Tsjechoslowakije gaat gebeuren." De veelvoudige kampioene voegde er aan toe, dat zij zou stoppen met de wedstrijdsport, maar dat haar man zou blijven uitkomen voor de Tsjechische atletiekploeg. Het sterkste nummer van Jozef Adlozil is de 1500 meter, waarop hij in Mexico de finale haalde. Volgens Vera Caslavska was haar beste oefening van de avond de grondoefening. „Omdat ik zo van de Mexicaanse mu ziek hou. Het was «en bron van inspiratie voor me." Aantal deelnemers: 815.403 en een totaalinleg van 1.696.105,Het prijzenbedrag is ƒ733.247. Daardoor zijn de eerste en de tweede prijs elk ƒ228.974 groot. De tweede en dc extraprijs bedragen 152.649. Zondagavond waren bij het bureav van de sporttoto een twintigtal aan meldingen van deelnemers met 11 punten binnengekomen. Er waren nof geen meldingen van 13 en 12»

de Stem | 1968 | | pagina 7