Hoekstra had geen moeite Japan leidt in turntoemooi Actie om gouden Nederlandse ploeg te diskwalificeren NEGERATLETEN KREGEN GELD „Voor mij mogen ze op de Spelen boksen van 't program halen" Lord Exeter blijit Goud voor Italiaan Yianelli Eerste groep Nederlanders naar huis SPORTARTS ROLINK: GEEN DOPING president LUBBERS' VADER (KERMIS EXPLOITANT IN BERGEN OP ZOOM); Lid Amerikaans Olympisch comité: DE STEM VAN DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 (Van onze speciale verslaggever) MFXICO CITY. De 63-jarige Jri Exeter is in Mexico City her- ais president van de interna- Se atletiekfederatie (IAAF). De SS is lid van het Internationaal n vmpisch Comité en bovendien "^.president van deze organisatie. Nederland heeft in het bestuur <je internat, volleybalfedera- JfFIVB) geen vertegenwoordiger IlVr Tijdens het congres van de ."L'atie in Mexico City werd voor het aftredende bestuurslid G J van jarWildt (secretaris van de NeVoBo) Sf Peruaan José Pezet gekozen. Deze Linea in de tweede ronde de Ne- deriandse kandidaat H. H. Spruit (penningmeester NeVoBo) no het congres werd ook besloten d» wereldcup zal in 1969 in Oost- L Sofia te houden. Het toernooi om de wereldcup zal in 1968 in Oost- Daitsland plaatsvinden. RENE PIJNEN OP DE VIJFDE PLAATS René Pijnen, de beste Nederlander in de wegwedstrijd. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY Paul Hoekstra loefde woensdagmorgen alleen maar ziin race uit te varen om zich ook in de K 1-klasse voor de halve finales te plaatsen. Het lot had, nadat veel deelnemers zich hadden teruggetrok ken, de nationale kampioen uit Hen- jelo ingedeeld in een herkansing van drie deelnemers. Aangezien van elke lepechage de snelste drie overgingen naar de halve eindstrijden, stond bij voorbaat vast dat de donkerblonde Nederlander ook donderdag in actie zal komen. „Ik moest tweede worden", ver- Haarde Hoekstra na afloop lachend, dan kwam ik in de minst sterke halve finale". Erg moeilijk werd het de Nederlander niet gemaakt. De 24- jarige Spanjaard José Mari Colom, die ziin tijd verdeelt tussen kanova ren en beeldhouwen, was een minder eniren kenner van de reglementen dm let duo Karei Muys Cees Beta. Vertwijfeld sprintte Colom ïls ging het om zijn leven. „Ik kon indik op zijn hekgolf meekomen", itilde Hoekstra vergenoegd vast. De TinJouko Viitamaeki, tweede bij de jeugdkampioenschappen van Skandi- navië, miste de kracht om de Neder lander van de tweede plaats te ver dringen. Zonder de minste strijd pas- eeerden de drie boten de schaars be lette tribunes. Het geluk was helemaal met de Nederlander. Hoekstra zal in de hal ve finales de grote favorieten voor het eremetaal niet ontmoeten. Door zijn tweede plaats krijgt hij onder meer de niet al te sterke Westduitser Horst Mattern, de Pool Vladislav Szuszkie- wicz en de Roemeen André Conto- lenco tegenover zich. Hoekstra mist in zijn halve finale voorts de sterke Vaclav Mara, die dinsdag in een zeer sterke serie naar de herkansingen werd verwezen. Na de teleursteUende vijfde plaats van de Nederlandse K 4 in de series, leeft coach Muys geen enkel risico neer genomen. „Toen Geurts giste ren zag, dat ze geen derde meer kon den worden, liet hij het tempo zak ken", betoogde hij. „Geurts had toen al in de K 2 gevaren en twee wed strijden op één dag zijn voor hem oij is tenslotte zesendertig mis schien toch wel te veel. Vandaar dat we nu Wittenberg op slag hebben Bezet en Geurts op de vierde plaats. Als de man op slag faalt ben je ner- Bens. Met Wittenberg in eerste posi tie is er veel minder kans dat er iets fout gaat". Die nieuwe opstelling, die overi- Bens bij de training al vele malen is toegepast, leverde direct succes op. Pe'Oranje K 4 haalde niet alleen de naive finales, doch won woensdag op «e baan van het opnieuw zeer zon dige Xochimilco zijn herkansing zelfs de op een na beste tijd van de dag. MEXICO CITY Na de verplichte oefenstof van het Olympisch turntoernooi voor heren, heeft Japan de leidliing met 286,40 pnt. Rusland, bezet de tweede plaats met ruim 1 punt achterstand (285.15). In het individuele klassement heeft de Russische wereldkampioen Michail Voronin voorlopig de beste papieren Hij staat eerste met 57.90 pnt De Japanners Akinora Nakayama f57.60) en Sawao Kato (57.50), die resp. op de tweede en derde plaats staan, zijn echter nog lang niet kansloos, De stand in het individuele klassement 1. Vownin (Rusl.) 57.90; 2. Nakayama (Jap.) 57.60; 3. Kato (Jap.) 57.50; 4. Kenmotsu (Jap.) 57.10; Diamidov (Rusl.) 57.10. Op de foto boven een van de deelnemers in actie. Het is de Zwitser Roland Hurzeler die tijdens een oefening aan de ringen als een vogel aan een sterrenhemel zweefde. Rechtsonder zijn trainer. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY De Italiaan Vianelli is winnaar geworden van de Olympische wielerwedstrijd op de weg. Hij sloot de 194 kilo meter lange race af met een solo en eindigde met ruime voor sprong op zijn concurrenten van wie de Deen Mortensen tweede werd en de Zweed Gustav Petter- son derde. René Pijnen finishte als vijfde. De renners (honderdvijftig vertrek kers) moesten acht ronden rijden op een golvend parkoers waarin een maximaal hoogteverschil van tachtig meter overbrugd diende te worden. Na twee toeren ontstond er een kop groep, waarin geen Nederlanders za ten. René Pijnen maakte deel uit van een achtervolgend ploegje, de overi ge Nederlanders zaten in het peloton. Vijfentwintig kilometer verder had de kopgroep zich uitgebreid en was gegroeid tot elf renners, onder wie René Pijnen en Harrie Jansen. De Nederlander Joop Zoetemelk, die door ziin fiets gezakt was, had inmiddels de strijd gestaakt. In de hoofdmacht ontwikkelde zich toen een groot aan tal schermutselingen waarbij vooral de Deen Mortensen zeer actief was. Uiteindelijk kon hij toch niet het goud behalen, want de Italiaan Via nelli demarreerde enkele mters voor het einde zo sterk, dat hij onhoud baar was. Mortensen kwam na hem alleen binnen, toen Petterson en vervolgens het achtervolgende groepje waarin Pijnen tweede werd tijdens de spurt. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY Voor twintig Nederlandse atleten en officials is het Olympische evenement nu defi nitief voorbij. Zij zijn woensdagmor gen met een toestel van de K.L.M. uit Mexico vertrokken en zullen van daag op Schiphol arriveren. De onfortuinlijke Rudie Lubbers behoort tot deze groep, evenals col lega-bokser Jan van Ispelen, hun chef d'équipe de heer Hofman en trainer „ome" Nelis Bisschop. Voorts zijn vertrokken de dames-atleten Marian Ackermans-Thomas, TiUy van der Made-Van der Zwaard, Ilja Keizer-Laman, Myrna van der Hoe- ven-Jansen en Lia Louer-Hinten, die om bekende redenen niet gestart is; de roeiers Van Enst, Rouwe en hun coaches Bazuin, Bloemendal en Jan sen; de wielrenner Henk Nieuwkamp; de zeilers Ben Verhagen, Nico de Jong en reserve Fred Imhoff; de chef d'équipe van de gewichtheffers Ho- vens en masseur Keizer. Alle andere leden van de Neder landse afvaardiging vertrekken op dinsdag 29 oktober. De waterpolo- ploeg met het normale lijntoestel van de K.L.M., dat de volgende ochtend om tien voor half acht, Nederlandse tijd, op Schiphol aankomt; de overi gen 's avonds om kwart voor tien met een extra-toestel, dat woensdag avond 30 oktober om half acht in Nederland wordt verwacht. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY In Franse en Italiaanse wielerkringen stelt men pogingen in het werk om de Ne derlandse en Zweedse ploegen die respectievelijk goud en zilver ver overden in de tijdrit over 100 km gediskwalificeerd te krijgen. De actie tegen de Nederlanders wordt gevoerd naar aanleiding van de rel rond Collard (hormonen-in jecties) terwijl er van een soort gelijk geval bij de Zweden sprake schijnt te zijn. Men „twijfelt aan de zuiverheid", zoals dat heet. KN WU's voorzitter Piet van Dijk ver klaarde echter: „Er is niets aan de hand". Hij deed dat op het con gres van sportartsen dat gisteren in Mexico City werd gehouden en waar de Belgische arts Albert Di- rix, lid van de medische commis sie van het IOC en UCI, wees op de gevaren van doping. Hij bena drukte vooral de gevolgen van hormonen-gebruik. De Nederlandse sportarts dok ter Rolink, verantwoordelijk, voor de medische begeleiding bij Ajax, is ervan overtuigd dat de Neder landse wielerploeg in Mexico niet beschuldigd kan worden van do- ping-gebruik wanneer soigneur Sjeng Collard met Duroboline heeft gewerkt. Dokter Rolink: „Het is een onschuldig middel dat geen stimulerend effect heeft." Een mening die de Haarlemse bio chemicus dr. Eberling deelt: „Du roboline is niet wat men in de far macologie als doping ziet". Dokter Rolink meent dat de medische commissie in Mexico enorme blun ders begaan heeft. „Ik Weet dat dokter Mosterd de grote man in die commissie is. Hij vormt de achtergrond, de brains. Ik ken hem goed. Wij verschillen van me ning. Bijvoorbeeld op het punt van injecteren. Ik vind dat je in bijzondere gevallen een sportman met een injectie over een ernstige crisis moet helpen. Het is onmo- gelijk om in belangrijke omstan digheden de injectie achterwege te laten. Ik zou bij Ajax mijn werk niet goed kunnen doen zonder „dat". Maar de medische commis sie is er tegen. Dat komt omdat ze de praktijk ervaring met sport mensen mist. Ze kent de materie niet en ze wil die niet kennen. Psychologische begeleiding vindt ze nauwelijks nodig. De fysologi- sche opzet van Mosterd is in Mexi co een psychologische blunder ge worden. Wat Collard deed was fout, want hij mag ongediplomeerd geen injecties geven. Er is echter een excuus: de heer Collard heeft overleg gepleegd met de medi sche commissie, maar die was niet bereid. Die wilde tabletten geven. Maar daar help je een sportman niet snel mee over een inzinking heen. Bovendien moet je bij sporters goed uitkijken dat ze geen darmstoornissen krijgen en dat risico is met het innemen van tabletten groot. Ik vind dat wat Collard gaf medisch verant woord was, geen doping-effect heeft maar toegediend had moeten worden door een arts. Tenzij de medische commissie die taak ge delegeerd had aan Collard, want dat had onder speciale omstan digheden natuurlijk ook nog kunnen gebeuren". (Van onze speciale verslaggever) (Van onze sportredactie) BERGEN OP ZOOM Rudie Lub bers heeft de kwartfinales van het Olympische bokstoernooi in het zwaargewicht niet overleefd. Dat was de harde realiteit na een minder fraaie strijd van drie maal drie mi nuten tegen de Mexicaan Jaoquin Rocha, die drie van de vijf juryleden mee kreeg en zich daardoor bij de beste vier boksers plaatste. Hoewel Rudie Lubbers en zijn trainer Nelis Bisschop er van over tuigd waren dat Lubbers de wedstrijd gewonnen had, bleek de jury een an dere mening toegedaan. Na een ge lijk opgaande eerste ronde moest de Nederlandse troef de tweede ronde aan de Mexicaan laten. In de derde ronde was er opnieuw weinig ver schil tussen beide boksers, zodat het overwicht van Rocha in de tweede periode bij de jury de doorslag moet hebben gegeven. De ouders van Rudie Lubbers, die op het ogenblik met een schiettent op de kermis van Bergen op Zoom staan, konden het nieuws dat „hun jongen" had verloren, maar moeilijk verwerken. De stemming van Rudies vader hield het midden tussen gela tenheid en machteloze woede. „Ik heb er geen woorden voor. Niemand hoefde er toch aan te twijfelen, dat Rudie op winst stond?", zei hij wan hopig. „Als hij nou nog verdiend had te verliezen, was het te begrijpen, maar ditVader Lubbers strui kelde bijna over zijn woorden van ingehouden kwaadheid. „Die Mexi caan was nergens. Wat had hij ge daan? Rudie had maar een paar klap pen gekregen. Het Russische jurylid heeft hem de das omgedaan. Volgens mij was Ruur dubbel en dwars win naar. Hij had in de derde ronde iets harder en vinniger moeten zijn, maar ik heb de hele wedstrijd op de tv gevolgd en er was geen speld tussen te krijgen. Voor mjj mogen ze oj» de Olympische Spelen boksen wel van het programma schrappen. Ik heb nu twee Spelen meegemaakt, maar dit is bar en boos". Moeder Lubbers vond het een ver drietige zaak en was teneergeslagen. „De Rus heeft de doorslag gegeven. De Mexicaan moest winnen. Ik zou nog niet hebben geweten hoe de ge volgen zouden zijn geweest, als Rudi tot winnaar was verklaard. Mis schien was hij heelhuids de ring uit gekomen, maar de kleedkamer had hij vast niet gehaald", besloot ze zorgelijk. (Voor verslag van de boks wedstrijd zie volgende pagina). Het Nederlandse hockeyteam heeft een 3-1 zege behaald op Nieuw- Zeeland. Bij de rust was de stand nog 0-0. Fokker scoorde het eerste doelpunt in de 10e minuut van de tweede helft. In de 15e minuut werd het door Orren 1-1 en vervolgens scoorden Frans Spits (23ste minuut) en Ter Haar (25ste minuut). Neder land speelt nu morgen tegen de win naar van de ontmoeting Kenia Spanje om de 5e en 6e plaats. De gouden medaille in het de- genschermen is gewonnen door de Hongaar Gyose Kulcsar. De Rus Gri- gory Kriss veroverde zilver en het brons was voor de Italiaan Gianluigi Saccaro. Kulcsar won de gouden me daille na een barrage met Kriss en Saccaro. De Hongaar won beide par tijen respectievelijk met 5-3 en 5-2. Kriss werd tweede omdat hij drie treffers had geplaatst tegen Sac caro twee. De gouden medaiUe kleiduiven- schieten skeet is gewonnen door Jev- geni Petrov (Rus.), Petrov veroverde zijn eerste plaats na barrage met de Westduitser Konrad Wirnhier en de Italiaan Romano Garganani. Het drie tal, dat na de normale serie van 200 schoten nog eens voor een extra reeks van 25 schoten moest aantre den, had 198 punten geschoten. In de barrage raakte Petrov alle 25 bordjes. MEXICO CITY. Gisteren is in Mexico City tweemaal de amateur- status ter sprake gekomen. Op het congres van de Internationale Atle- tiekfederatie (IAAF) heeft men een voorstel van Zweden om bijvoorbeeld op rugnummers een heseheiden vorm van reclame toe te staan verworpen. De meerderheid van de IAAF-leden was van mening dat een landelijke bond of een vereniging niet het recht heeft bij atletiekwedstrijden reclame te plaatsen. Het Amerikaanse Olympische Co mité stelt momenteel een onderzoek in naar de beschuldigingen, die een lid van het Amerikaanse Comité uitte aan het adres van enkele Ame rikaanse Olympische atleten. In het blad „Washington Post" verklaarde de betreffende official dat hij over bewijzen beschikte dat een aantal negeratleten, aanhangers van de Black Power-beweging, geld hebben aangenomen van een sportartikelen- bedrijf. Bob Paul, de perschef van de Ame rikaanse ploeg in Mexico City ver klaarde naar aanleiding van het arti kel in de „Washington Post", dat er in het Olympische dorp nog geen be wijzen waren gevonden die de be schuldiging zouden staven. „Indien de beschuldiging echter alsnog waar zou blijken betekent dit een ernstige slag voor de Amerikaanse atletiek omdat dan vele medailles moeten worden teruggegeven', aldus Bob PauL Faul Hoekstra: bij voorbaat zekee van finale-plaats.

de Stem | 1968 | | pagina 17