Gelovige gemeenschap bepaalt waarde van de kerk Sasse carnaval in het koper RECREATIEPLAN BRUINISSE IS „GEEN SLIKMOSSEL" f RVS RAIFFEISENBANK Hukt ,ST.-WILLIBRORDUSKERK IN TERNEUZEN VERDWIJNT' massee zoon massee's voorlichtingscentrum is ook 's avonds geopend op werkdagen van 19-21 uur. op zaterdagen 14 -16 uur. On vera n tivoord Aiet sacraal Inspraak Zorgen 55 55 Slechte stoelgang is geen schande Tirgon® HANAB GRONDWERKERS DE STEM VAN WOJENSDAG 23 OKTOBER 1968 (Van onze correspondent) TERNEUZEN. „Ik heb te weinig binding met deze kerk 0111 het verdwijnen er. van jammer te vinden. Per soonlijk vind ik de vorm van het gebouw niet nteer geschikt voor de tegenwoordige litur gieviering, de kerk is te lang en te hoog en de hele stijl be valt mij niet". Dit is het com mentaar van pastoor-deken J. Segers van Terneuzen, in ver. band met de afbraak van de 54 jaar oude St.-Wil'librordus- kerk in oud.Terneuzen. „Er zijn wel enkele mensen die het jammer vinden", zo voegt hij er aan toe. „Ik kan dat ook heel goed begrijpen. Die mensen hebben er •een bepaalde binding mee en het is altijd jammer als je van iets ver trouwds afscheid moet nemen". Toen enkele jaren geleden het kerkgebouw zeer ernstige verzak kingsverschijnselen begon te verto nen, ten gevolge van de bouw van de nieuwe binnensluis, zag het er al naar uit dat op den duur hier „iets zou moeten gebeuren". Eind augus tus zei de diocesane directeur voor bouwzaken, dat het niet langer ver antwoord was er nog litugrische diensten in te vieren en nu Rijks waterstaat de vergoeding heeft be taald, kan het kerkbestuur aan een nieuwe kerk denken. Men hoopt spoedig met de afbraak te kunnen beginnen, met de bedoe ling dat met Pasen 1989 het gebouw zal zijn gesloopt. De toren blijft. Niet alleen loopt die geen gevaar, al moet er wel het een en ander aan worden opgeknapt, maar hiermee wordt ook voldaan aan het verzoek van het Ter- neuzense gemeentebestuur. Natuurlijk is het de bedoeling om zo vlug mogelijk met de bouw van de nieuwe zeer eenvoudige kerk te beginnen. Ir. Van Daele uit Breda heeft reeds een schetsplan op gemaakt en maandagavond verga derde het kerkbestuur er voor de tweede maal over. De nieuwe kerk, die op de plaats van de oude komt, zal plaats bieden aan 200 personen. De ruimte wordt zo breed moge lijk gemaakt, om vooral de indruk weg te nemen van „achterin de kerk". Om het geheel aantrekkelijker te maken komt er een afscheiding, waardoor het op eenvoudige manier mogelijk zal zijn de kerkruimte voor bepaalde gelegenheden wat groter te maken. Pastoor-deken Segers heeft een ge heel andere opvatting over „een kerk" dan men vroeger placht te hebben. „Toen was het gebouw sa craal. Maar er bestaan geen heilige stenen. In de middeleeuwen, als een misdadiger vervolgd werd en hij kon in een kerk komen, dan was hij, zo lang hij daarin bleef, veilig. Dat is natuurlijk onzin. De sacrale waarde wordt door de gelovige gemeenschap aan het gebouw gegeven en dat, is heel wat anders".. Daarom is het Ook de bedoelipg van het kerkbestuur om naast de eigenlijke ruimte, voor liturgievie ring een andere ruimtfe te- .scheppen voor allerlei doeleinden, .als vergade ringen, kindercrèche. Er jkopien daar ook de garderobe, toiletten., en een heel klein keukentje. Voor mëer „ex plosieve" bijeenkomsten zou ik die ruimte toch niet willen gebruiken, aldus pastoor Segers. „Wij zijn van mening dat een kerkbestuur daar niet voor moet zorgen". Tot nu toe kan daarvoor het patronaat worden gebruikt, maar volgens zijn mening zal dat niet zo heel lang meer duren. Het gebouw, voor de huidige St.-Wil- librorduskerk ook kerkgebouw, zal binnen niet al te lange tijd moeten verdwijnen voor een nieuwe weg. Pastoor Segers stelt zich voor over enige tijd over de inrichting van de nieuwe kerk een soort inspraak te houden. Aan de hand van de ma quette, die dan gereed zal moeten zijn, zullen de parochianen van Ter- neuzen worden opgeroepen (mis schien in de Triniteitskerk) om hun mening daarover te zeggen. En als er suggesties in algemene zin wor den naar voren gebracht, dan zal daarmee zeker zoveel mogelijk re kening worden gehouden. Voor de vergoeding, die Rijkswa terstaat betaalt, kan de nieuwe kerk gebouwd worden, maar zonder de „aankleding", het egaliseren van het terrein en niet te vergeten de af braak van de oude kerk. „Deze paro chiegemeenschap heeft de zorg over drie kerken (twee in Terneuzen en de kerk te Hoek). „Wij willen geen in deze tijd als onsympathiek ge ziene bijzondere acties op touw zetten", zo merkt pastoor Segers op. „Maar wij komen wel voor hoge kos ten aan rente en aflossing te staan, dus hopen wij van harte dat de pa rochianen bij hun jaarlijkse bijdrage daarmee rekening zullen willen hou den". Zondag a.s. om half elf wordt de laatste eucharistieviering gehouden. Daarna, dus te beginnen op zaterdag 2 november, zal om zeven uur 's avonds de eerste eucharistievie ring worden gehouden in de her vormde kerk in de Noordstraat. Zon dags zijn de missen 's morgens om acht uur en om kwart voor twaalf. Pastoor Segers is de Nederlands-her vormde gemeente zeer dankbaar voor deze spontane medewerking. Toen bij de bouw van de nieu we binnensluis te Terneuzen, ook de St.-Willibrorduskerk ernstige verzakkingsverschijnselen vertoon de, moest o.m. een aantal houten spieën worden geplaatst onder één van de buitensteunmuren. Tussen de onderzijde van deze muur en de begane grond was zonder meer een ruimte ontstaan. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De stichting Sasse Carnaval bestaat 12V2 jaar. De Sassenaren zijn er de mensen niet naar om dit feit onopgemerkt voorbij te laten gaan. Niet voor niets be schouwt Sas van Gent zich immers als het Zeeuwse centrum van de car- navalsleut. Jaarlijks komen duizen den naar het Sasse carnaval om het feest der zotheid uitbundig te vie ren. Zaterdag 23 november wordt het eerste prinsenbal gehouden en de voorbereidingen voor de kroning van de carnavalsprins zijn in volle gang. In de reusachtige kistenmakerij van de glasfabriek in Sas van Gent bou wen de leden van de stichting Sasse Carnaval een indrukwekkende prin senwagen. Voor het eerst wordt de statiekaros demontabel gemaakt, zo dat de wagen in onderdelen gemak kelijk opgeborgen en weer in elkaar gezet kan worden. „Ieder jaar moesten wij maanden werken aan de prinsenwagen. Daar aoor ontbrak het ons aan tijd om andere werkzaamheden naar behoren te verrichten. Dat gaat nu anders worden", zegt chef-wagenbouwer Jan Remerij. Voorzitter van de jubilerende stich ting is de heer A. de Smit. Carnaval' is voor mij het hoogtepunt van het jaar. Ik kan me een jaar zonder dit feest gewoon niet voorstellen", zegt hij. Voor secretaris-penningmeestei Wim Remerij breekt nu een drukke tijd aan. Hij verzorgt de veel omvat tende carnavalscorrespondentie en moet er voor zorgen dat de honder den brieven tijdig de deur uitgaan. Het Sasse carnaval kan elk jaar re kenen op de medewerking van de glasfabriek-directie. „Tweemaal per carnavalsjaar mogen we de grote zaal van de fabriek gebruiken voor onze feestavonden", vertelt de heer Remerij. „Dat betekent voor ons een fikse financiële ruggesteun die wij natuurlijk bijzonder op prijs stellen". De begroting van het Sasse carna val zal dit jaar meer dan f 13.000,- bedragen. De gelden worden door de leden bijeengebracht door middel van twee feestavonden, de verkoop van glazen, een huis aan huiscollecte en een beroep op de middenstand. Daar naast verstrekt de gemeente een sub sidie. Dit jaar hebben de leden van de stichting voor het eerst buiten de landsgrenzen het Sasse carriaval ver tegenwoordigd. Dat gebeurde tijdens de verkiezing van prins Carnaval in het Belgische Maldegem. Dit jaar zul len de organisators van het carnaval in Maldegem naar Sas van Gent ko men. Een ander punt van bespreking is of men niet tot een nauwere sa- mêhwerking kan komen met de car- navhlsV'ërenigingen in de plaatsen •waar men iets meer organiseert dan een carnavalsbal in besloten kring. De Sasse carnavalsfeesten werden meermalen opgeluisterd door het op treden van Nederlandse popartiesten. Ook werden diverse radio-uitzendin gen aan de feestelijkheden in Sas van Gent gewijd. Het stichtingsbestuur werkt voor het komende carnavals feest aan plannen voor een grote ra dioshow ter gelegenheid van de offi ciële in gebruik neming van het ka naal Gent - Terneuzen op 19 decem ber. (Van een onzer verslaggevers) BRUINHSSE Als in 1972 het het Brouwershavense Gat zal zijn af gesloten, zullen 300 mosselpercelen niet meer als zodanig kunnen wor den gebruikt. Deze percelen (die een vierde gedeelte uitmaken van het Ne derlands areaal) worden voor negen tig procent gepacht door mosselvis sers uit Bruinisse. Naar wordt ver wacht zal de afsluiting onder meer tot gevolg hebben dat de mosselomzet in Bruinisse met circa twee miljoen gulden daalt. Burgemeester C. H. v. d. Linde van Bruinisse maakt, wanneer hij spreekt over de nadelige consequenties, on derscheid tussen individuele schade en gemeenschapsschade: „Er zal een behoorlijk aantal inwoners, die nu inkomsten hebben uit de mosselcul tuur. wegtrekken naar het noorden van bet land, om het hun vertrouw de werk daar te kunnen voortzetten in de buurt van de Waddenzee. Dit vertrek zal de leefbaarheid van Brui nisse direct aantasten. Dat bedoel ik met gemeenschapsschade. De indivi duele schade is van overheidswege geregeld, maar voor gemeenschaps schade (die bijvoorbeeld zou kunnen worden vergoed door uitkeringen aan de gemeente uit een speciaal fonds) is nog geen regeling getroffen." „Gezien de ligging en de mentali teit van de bevolking menen wij recht te hebben op compensaties, door voorrang bij de aanleg van jachtha vens, stranden en bij de vestiging van natte" industrie en kleine bedrijven. De schade die Bruinisse lijdt, kan na melijk vrijwel alleen worden terug gewonnen uit de recreatie." In Zeeland is een gebrek aan ,,nat" industrieterrein dat aan diep vaar water is gesitueerd. Voor kleinere scheepswerven is een dergelijke si tuering onontbeerlijk. De ligging van Bruinisse is voor dit soort industrie ideaal en in de toekomst zal dan ook alles in het werk worden gesteld om „natte" industrie naar Bruinisse te trekken. Het gemeentebestuur van Bruinisse wacht echter de ontwikkelingen niet af. Het weet dat de ondergang van de mosselcultuur op de Grevelingen een opgelegd pandoer is en zoekt met grote voortvarendheid naar moge lijkheden om het stadje zijn vitali teit te laten behouden, ook al zal dit niet gaan zonder een verandering van de bevolkingsstructuur. Er is name lijk een schetsontwerp voor een re creatieterrein, dat 25 miljoen zal gaan kosten. „Dat is geen slikmossel, zeggen ze dan in Bruinisse", volgens burgemeester Van der Linde. Het plan is in opdracht van b. en w. opgesteld door de Grontmij in De Bilt en enige tijd geleden door de ge meenteraad van Bruinisse goedge keurd. Het is geprojecteerd ten noordwesten van Bruinisse en strekt zich uit van de afrit van de Greve- iingendam tot aan „paal nul", dicht bij Sirjansland. Dit betekent dat het zich langs de Grevelingen uitstrekt over een lengte van bijna 3 km. Landinwaarts gemeten varieert de breedte van 1,5 tot 2 km. De hoofdmoten van het plan zijn (buitendijks) twee jachthavens één vlak bij Bruinisse, de ander vlak bij Sirjansland met daartussen een strand dat in zijn geheel zal moeten worden opgespoten. De jachthaven bij Bruinisse met de aanleg waar van het eerst zal worden begonnen heeft een capaciteit van 50U jachten, de andere van 1300. Midden in het recreatieplan ligt nog een „blanco" gebied, dat voorlo pig een agrarische bestemming krijgt, maar dat in reserve wordt gehouden om er eventueel een recreatieve be stemming aan te geven. Oostelijk van dit „blanco" gebied zijn een wandel park, een enorme langwerpige roei- vijver, een tennisbaan, en een motel met een midget-golfbaan geprojec teerd. Westelijk worden een kam peerterrein eerste fase, een kampeer terrein tweede fase, een kampeer boerderij en een huisjesterrein aange legd. Bijna een tiende van de totale oppervlakte is voorbestemd om als parkeergelegenheid dienst te doen. Op het oostelijk gedeelte van het strand komen, vlak bij elkaar, twee kleuterbassins, waar kleuters en peu ters naar hartelust kunnen ploeteren en spetteren, zonder dat er gevaar aanwezig is. Er komen voorts drie schuügelegenheden (een helder idee voor sombere dagen), waarvan het praktisch nut m ons land helaas maar al te duidelijk bewezen is. De oostelijke jachthaven, die dus als eerste wordt gerealiseerd, wordt niet „zo maar een jachthaven» wordt namelijk uit- en toegetmi alle mogelijke faciliteiten die t hebbers zich maar wensen fo- Recht tegenover de havenmond - een botenhelling geconstrueerd het tewaterlaten van per trailer gevoerde boten. Er komt restaurant-botel, een werf voorl reparaties die de beschlkikng y gen over een olie-, benzine-, (1 waterpomp en de spil, waaro# moedelijk het leven in de hav(t draaien: een zeilschool. Het grondgebied dat bij deze- jachthaven zal behoren, wordt- afwisselend uitgevoerd: geprojec<- zijn hoge en lage beplanting paden, verharde wegen, gazons' keervakken en een groot terras'' Deze jachthaven is echter nog g. toekomstmuziek. Dichterbij ij j(". iisering van de voorlopige jjjji ven die wordt ingericht in .aanloophaven" van rijkswate De drijvers daarvoor z(jn maanden geleden gearriveerd wanneer alles volgens wens vak- kan deze provisorische haven i plaatsbiedt aan 110 boten) b- in bedrijf gesteld worden. Men is met de opzet van 1 dat zo'n 160 ha beslaat, bepaajj - zuinig te werk gegaan. Met naai de ruimte is bijzonder royaal o sprongen. Burgemeester Van der Linde; grote fout in deze zaken is in iju land altijd dat dergelijke prej- net iets te klein worden opgezet willen we in Bruinisse voorkj De bedoeling is dat de vakanfe gers op een bridge-avond na kan tie tegen elkaar zullen zegger ben in Bruinisse geweest. Hi er niet goedkoop, maar het wn zó." DANKBETUIGING Mijn hartelijke dank aan auto-rijschool W. Vermeu len, voor het behalen van mijn rijbewijs luxe- en vrachtwagen op het eerste examen. Theo Voet. St.-Jansteen, St.-Janstr. 7. Met grote blijdschap be groetten wij ons nieuwe broertje en zoontje GEERTEN JOHAN ANTOON Carolijn Reinier A. C. M. van Hooff- Bluemink J. A. R. A. M. v. Hooft Bilthoven, 21 oktober 1963 Hobbemalaan 57. Het is een hinderlijk ver schijnsel dat in de beste families voorkomt. Waar om zou u tobben over een slechte of onregelmatige stoelgang? Bij iedere dro gist of apotheker kimt u immers een doosje Tirgon kopen. Tirgon is een mild werkend laxeermiddel op basis van plantaardige extraeten, dat de darm functies stimuleert en regelt. laxeerdragees voor een soepele stoelgang. Met droefheid geven wij u kennis van het plot seling overlijden, door een ongeval, op 18-jarige leeftijd, van onze geliefde zoon, broer, zwager, oom en neef, HENRICUS JOSEPH NIJS Wij bevelen onze overledene in uw gebeden aan. Hulst: J. Nijs A. NijsVerhagen De Klinge: P. BoonNijs R. Boon en kind Clinge: N. van CauterenVerschueren W. van Cauteren en kinderen St.-Jansteen: R. Verschueren A. Verschuerenvan Dorselaer en kind Hulst: F. VerschuerenArens en kind Kemzeke: L. de VetterNijs C. de Vetter en kinderen Hulst: Marianne Jozé Familie Nijs Familie Verhagen Hulst, 20 oktober 1968. Vondelstraat 54. De plechtige uitvaartdienst, waarbij wij u be leefd uitnodigen, zal plaatshebben op donderdag 24 oktober a.s. om 10 uur, in de Basiliek van de H. Willibrordus te Hulst, waarna begrafenis op het R.-K. Kerkhof, aldaar. Samenkomst aan het St.-Liduinaziekenhuis. in gang Tabakstraat, om 9.30 uur. Hedenavond om 7.30 uur Eucharistieviering in de Basiliek. AARDGASLEIDINGEN Voor directe indiensttreding vragen wij Aanmelden bij onze uitvoerder de heer J. VAN VLAANDEREN, Tempelierstraat 75, Oosterhout Levensverzekering-Maatschappij nvRotterdamse Verzekering-Societeiten (RVS) zoekt voor spoedige indiensttreding, voor de provincie Noord-Brabant (west-midden-oost) r in de sector kapitaalverzekering. Na een theoretische en practische opleiding, welke nauwkeurig is afgestemd op reeds aanwezige kennis en ervaring, zullen de taken van de inspecteur bestaan uit: het leggen van persoonlijke en zakelijke contacten op verschillende niveaux met onafhankelijke assurantie-tussenpersonen, het onderhouden van deze contacten door middel van assistentie en persoonlijke service, het overdragen van kennis en systemen, welke door de RVS worden geïntroduceerd. Vereisten voor deze goed gehonoreerde functie: grote persoonlijke inzet, goede en duidelijke uitdrukkingsvaardigheid, zelfstandigheid en organisatievermogen, 25-35 jarige leeftijd, middelbare schoolopleiding. Sollicitaties kunt U richten aan: het bijkantoor der RVS (Organisatie Kapitaalverzekeringen), Stratumsedijk 41, Eindhoven. Telefonische inlichtingen: 040 - 15999. Onze kanforen zijn vanaf 21 oktober a.s. als volgt voor Het publiek opengesteld: a. HET HOOFDKANTOOR OP DE GROTE MARKT: 's maandags tot en met vrijdags van negen tot twaalf uur en van half twee tot half vijf. b. HET BIJKANTOOR AAN DE POORTERSLAAN: 's maandags tot en met vrijdags van half twee tot vier uur. e. HET BIJKANTOOR AAN DE JUUANALAAN: 's maandags tot en met vrijdags van 9 tot 12 uur. Tevens ep al onze kantoren een avondzitting en wel iedere vrijdag avond van half zeven tot half acht. KIJKEN BIJ MASSEE GASFORNUIZEN EN -COMFOREN. N.V. KONINKLIJKE HANDELMAATSCHAPPIJ WED.J. C. DAM 2-4 - GOES - TELEFOON (01100) 5140 Een grote collectie, samengesteld uit de beste merken, staat voor U klaar. Een deskundig adviseur zal U graag helpen om de juiste te kiezen. Eigen servicedienst. KOPEN VIA UW HANDELAAR LEVERING UITSLUITEND VIA DE ERKENDE VAKHANDEL.

de Stem | 1968 | | pagina 4