)1J. ECONOMISCHE GROEI NA CULTURELE REVOLUTIE li M St.-PauPs cathedral fraai gerestaureerd nsen ELSKE Cuba plantte koffie aan de bushalte HET CUBA VAN FIDEL hergroepering der partijen mm TO/ jrbeider-propagandateams bedreigen successenreeks in China BINNENHOF Amerikanen roken minder Dat vind ik zó snoezig van Gulf, die gratis zegeltjes. HOND Notities HET door: Colin McCullough VOORSPELLINGEN GEVOLGEN POSITIES Nieuwe politieke partij opgericht in Hoogeveen -drink toch 'n DE STEM VAN DiNSDAG 22 OKTOBER 1968 19 G. <0 a op XV w- r I i ome parlementaire redactie) DEN HAAG De meeste bekende plitici zijn ervan overtuigd, dat de Eederlandse politieke partijen zich I meten her-oriënteren. Wat de uit komst van deze hergroepering zal lijn, iaarop weet geen enkele politi cus precies het antwoord. Dit blijkt opnieuw uit het omvangrijke werk cm irs. G. Puchinger, dat de titel .Hergroepering der partijenmee- i kreeg. De schrijver heejt het vraag- I teken met opzet achter deze titel ge plaatst, omdat het hem, na gesprek ken met 21 politici, of daarmee nauw mtwente Nederlanders, niet duide- I lijk geworden is, waarheen de poli- I tieke partijen op weg zijn. De gesprekken met de 21 bekende Heierlanders (van Cals tot Trimbos, tan Burger tot Jongeling) zijn ge- iaield in een door Meinema te Delft uitgegeven enorm boekwerk tan zevenhonderd pagina's. Men treft er bijzonder veel rake typeringen in, teel kernachtige uitspraken, veel po litieke filosofie, maar ook veel ach- terhalde opmerkingen. Drs. Pu- (lager heejt zijn gesprekspartners ontmoet tot juli van dit jaar. maar intussen is er alweer het een en an der itt de politiek gebeurd. De PvdA staat partijpolitiek op zijn kop. D'66 «It voorlopig niets voor een pro- Iteiwe concentratie a la Den Uyl, ie PSP wil over deze concentratie imt ts vooral aan de voet gaan pnttn met andere partijen en de I teenpartij is een gespleten groep ontevredenen geworden. Toch blijft dit boekwerk zijn waar- Ie solledig behouden: voor degenen, I die muw bij de Nederlandse poli- I tiefc betrokken zijn, voor hen, die in |bijworbeel(J mr. J. Cals nog altijd minis ter-president van de toe- nut zien, voor degenen, die nu eens I tut meer willen weten over het hoe I e» waarom van vele politieke uit- I spraken, voor de Nederlandse kiezer, I die zich afvraagt waarom hij liever 1 de een dan op de andere stemt. |Een waardevol boekwerk derhalve Iroorhee! toat Nederlanders, te meer, ■omdat heel toat Nederlanders tegen woordig zeggen directer bij de Ne derlandse politiek betrokken te wil lis zjjn. Als voorproefje alvast enkele «machtige uitspraken. Van mr. J. «1st „Die nacht van Schmelzer? Ik «trijp het nog steeds niet. Hoe ver- «r ik er afstand van neem, hoe min- ierilc ervan begrijp. Of ik in chris- «We partijen geloof? Ik weet het ik sta dichter bij Bogaers, «m bij Schmelzer, toch ben ik lid wn de KVP gebleven." »an mr. Eric Jurgens (PPR): Jk «en win mening dat christelijke po- rn bestaat." went u teleurgesteld over Cals dat 'J met met de PPR is meegegaan? ik ben bedroefd..." j J. Burger, de ijzervreter i:PvdA: „Ik vind het zonder- 9, dat je tegen de KVP, tegen de »™°tste partij die de KVP nu een- hu B't u rich maar op- tflüo1' daarvan vind ik de chris- Partijen negentiende-eeuws, Passen niet meer in de 20e eeuw. «Beloof dat ze «sternen. in die zin zullen 11 bet eerste kamerlid, de libe- lezwÜ1*' fi,' ?an Riel: Staatkundig chriJL3U!i ik de vorming van een •en democratische partij toe Ik Hans van Mierlo (D'66): dut 11 t?Ben christelijke partijen, ma <7 tegen de ene christelijke socialhr Sitaiin stil' lk ben tegen het ben dogma van de PvdA. Ik ioarr,*gen„ VVD wet rijn liberaal ftlil honkhorst van de PSP. i'atiP!°o-^'et °P twee grote concen- il3 geven geen goede afspie- Vellirht jC0Jnmunist Gareus Bakker. de K„if ïe spreker in de Twee- "ligieus "^c.CPN is niet anti- dere iiprmiXlt}ek zie ik alleen ver- Ven d J'tenng in Nederland lanneerdr,?2elin° van het Gere- 20 bann 1? verbond: „Ik ben teel nrimn' christelijke politici ts«eel oTle Zalken van het geloof 'a. dat siJ?® achtergrond honden Van H aar*houdende zorg voor AT~ "y ,G 9rote behoefte löeg./'V ou> dat is duidelijk 'nh-revolu^Ujk^ uitspraak van »*Jkllraire mr- B- Biesl P.er de ram n.°P steeds niet 5cllmebe.. factie in de nacht En PEKING In de Chinese pers verschijnen steeds meer berichten over nieuwe successen in de industriële en agrarische sector. De twin tig voornaamste graanproducerende provincies halen de begrote op> brengsten meer dan ruim, zo luidt het jongste nieuws. Er worden geen exacte cijfers gegeven, maar volgens de berichten ligt de oogst aan voorjaarsgraan en vroege rijst over heel China genomen tot nu toe dit jaar 16,7 pet. hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar. Boven dien wordt voor het derde achtereenvolgende jaar een overvloedige katoenoogst verwacht. Tegelijk zijn er in de afgelopen paar weken tal van berichten verschenen over industriële successen. In zeven gebieden, waar de helft van de Chinese textielindustrie is geconcentreerd, zou in de eerste acht maanden van dit jaar een recordproduktie zijn behaald. Twee grote staalsteden, Anshan en Sjang hai, melden een hogere produktie aan ruw ijzer, plaatijzer en staal. Kwali teitsverbetering en produktietoename vallen ook te constateren op het ter rein van gereedschappen, chemische verdelgingsmiddelen, fietsen, horloges en een grote verscheidenheid van andere produkten. Belangrijk is, dat steenkool, Chi na's voornaamste energiebron, ook een rol speelt in de succesverha len. De gemiddelde dagproduktie van de grootste kolenmijnen van het land was volgens de berichten in augustus 39 procent hoger dan in april. Winst wordt eveneens gemeld door de olieindustrie. Zowel wat de ruwe als de geraffineerde olie betreft wor den de staatsquota voor de eerste ne gen maanden van het jaar overschre den. Sommige olievelden spreken van een stijging van de dagproduktie aan ruwe olie met 40 procent in augustus vergeleken met dezelfde maand vóór de culturele revolutie. Te zamen met al deze berichten over economische prestaties dit jaar worden voorspellingen geuit over nog hogere produktiecijfers in 't volgend jaar. Het izet er naar uit, dat deze bereikt zullen moeten worden zon der de hulp van een groot aantal er varen oudere arbeiders. Het gaat hier om mannen en vrou wen, die lid zijn van de onlangs ge vormde propagandateams, welke een belangrijke rol zijn gaan spelen in de huidige fase van de culturele re volutie. Op bevel van Mao zijn zij met honderden, misschien zelfs met duizenden naar middelbare scho len, universiteiten, fabrieken en zie kenhuizen getrokken. Hun taak is het de verschillen tussen de uiteen lopende bevokingsgroepen op te los sen door middel van bestudering van Mao's ideeën, door het helpen^ vor men van revolutionaire comités en door het leiden van de kritiek-be- strijdmg, dat alles met behulp van het leger. Het juiste aantal daarbij betrokken arbeiders is onbekend. Het totaal kan in de zes cijfers lopen; zeker gaat het om ettelijke tienduizenden. In Shanghai bijvoorbeeld werken alleen al op de scholen bijna honderd teams. En daar er vijftig mensen in een team zitten, kan men spreken van tenminste vijfduizend arbeiders. Al thans, zo was het begin augustus Sindsdien zijn de teams binnenge drongen in alle scholen kriskras door het land, zowel in dagbladen, uit geverijen. culturele organisaties als in de top van de regering. Het op zo grote schaal onttrekken van arbeidskrachten aan het produk- tieproces moet voor veel fabrieken enorme gevolgen hebben. Er zijn fa brieken, die tachtig arbeiders ver loren aan de propaganda-teams. Hoewel er niet vee] bekend is over de teamleden, mag aangenomen wor den, dat het hier gaat om voorbeel dige arbeiders, die volkomen trouw zijn aan Mao. Anders zouden zij niet worden belast met een dergelijke be langrijke taak, als de kritiekbestrij- ding en waar het eigenlijk op neerkomt de bestrijding van de vijanden van de arbeidersklasse, de rechtvaardiging van de partij-orga nisatie en revolutionaire hervorming van de bedrijfsleiding nu eenmaal is. Bij de teams zijn ingelijfd ervaren arbeiders, die de discussies moeten leiden over het belang van de klasse- strijd. Door hun bittere ervaringen met de grootgrondbezitters te ver tellen, leggen zij niet alleen de na druk op de verworvenheden van het communisme, maar kunnen zij ook een nieuw politiek bewustzijn opwek ken onder studenten en arbeiders, die te jong zijn om zich de dagen te herinneren, dat de communisten nog niet de macht hadden veroverd. Ook zijn er onder de leden van de propaganda-teams mensen ,die men het best kan aanduiden als admini strateurs. Een propagandawerker op de Tsinguha-universiteit in Peking bij voorbeeld is de vice-voorzitter van 't revolutionaire comité van de Peking Breigoederenfabriek. Voor de cultu rele revolutie was hij gedelegeerd commissaris van deze fabriek. Misschien bedoelde partij-theoreti cus Yao Wen-Yuan dit soort mensen, toen hij in een recente redevoering over Mao's opvoedingsvoorschriften zei, dat arbeiders leidende posities op de universiteiten zouden gaan in nemen en daar voorgoed zouden blij ven. Wat er ook van zij, het is onwaar schijnlijk, dat de partijstrategen van te voren geen rekening hebben ge houden met de repercussies, die het vormen van de arbeiders - propa gandateams op de industrie zou kun nen hebben. In feite kan men uit de officieuze verzoeken om nog grotere produktiestijging afleiden, dat de Chinese economen ofwel geloven, dat de betrokken fabrieken over genoeg administrateurs en er varen arbeiders beschikken om dit tot stand te brengen ofwel aanne men, dat de overgrote meerderheid van de propagandisten spoedig zijn politieke taak heeft vervuld en wel dra zal terugkeren naar bureau of werkbank. (Van een onzer verslaggevers) HOOGEVEEN In Hoogeveen is een nieuwe partij opgericht, die on der leiding staat van de verzekerings man K. Hilberink. Het is de partij Republikeinse Democraten Nederland. Een van de punten in het program ma van de partij is afschaffing van de monarchie en rechtstreekse ver kiezing door het volk van een presi dent. De nieuwe partij wil het aantal mi nisteries zien teruggebracht tot ze ven. De Tweede Kamer moet worden vervangen door een raad van afge vaardigden van maximaal 75 leden, gekozen uit een door het Nederlandse volk te kiezen volksraad. Volgens de heer Hilberink, die en kele jaren geleden tevergeefs pro beerde om een kamerzetel te bemach tigen voor de C.D.U., telt de nieuwe partij al 1200 leden. Dezer dagen zal de nieuwe groe pering bij de kiesraad worden inge schreven, waarna men in januari 1969 begint met een landelijke publi citeitscampagne. (ADVERTENTIE) De kathedraal, sierlijk en schoon na vijf jaar restauratie. (Van een onzer verslaggevers) LONDEN Na vijf jaar is St.- Paul's cathedral in Londen in vol le luister uit zijn steigers tevoor schijn gekomen. In deze periode is het gebouw schoongemaakt en gerestaureerd, waarmee een be drag was gemoeid van 400.000 pond sterling, ofwel 3,5 miljoen gulden. Het was de eerste maal sinds zijn voltooiing, 250 jaar geleden, dat het klassieke meesterwerk van sir Chris topher Wren werd schoongemaakt. De oude, vuile kathedraal was voor vele Londenaren altijd het symbool geweest voor het heldhaftig stand houden tijdens de slag .om Engeland in de eerste jaren van de laatste we reldoorlog. Grote terreinen rond de kathedraal werden toen door de Duitse bommenwerpers verwoest, maar de kathedraal bleef behouden. Veel Britten waren van mening, dat de kathedraal moest blijven zoals ze was. Maar na de restauratie betwis ten weinig mensen het spectaculaire resultaat. St.-Paul's is herrezen als een uniek en sierlijk bouwwerk. De fraaie muurschilderingen in de kerk hebben het leven van St.-Paulus tot onderwerp. ELS LA VERA de echte - uit Limburg - van Hennekens bij uw slijter NEW YORK (AP) Volgens het Amerikaanse kankergenootschap heb ben de Amerikanen in de eerste zes maanden van 1968 per dag 40 miljoen sigaretten of twee miljoen pakjes minder gekocht dan in 1967. (ADVERTENTIE) Elke keet als ik m'n tank volgooi krijg ik, zo'n leuk zegeltje. En die jongens van Gulf zijn echt niet krenterig. Want 't is niet zomaar een zegeltje. Welnee, f 2,50 is-ie waard. Zo heb ik die gezellige rubberboot tenminste vlot bij elkaar. xMaar er zijn nog een heleboel andere dolle arti- Itjes.Dus dat wordt wel weer flink naar de ,Gulf pomp rijden. Anders red ik 't niet. (Van onze speciale verslaggever) HAVANNA Cuba is een zoet eiland. Niet alleen omdat de be woners graag snoepen, voor zo ver de rantsoenen dat toelaten, maar vooral omdat Cuba de grootste suikerproducent ter we reld is. Castro streeft een op brengst van maar liefst tien mil joen ton na, te verwezenlijken met ingang van 1970. Aan deze re cord-oogst gaat thans een harde periode van voorbereiding af. Het getal tien staat in het middelpunt van de Cubaanse samenleving. Overal zijn enorme affiches op gehangen, die het volk met de neus op de tien miljoen eis druk ken. De plakkaten zijn kleurig, fraai, zelfs artistiek. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld dezelfde soort op roepen, die ik in de Sovjet-Unie zag in de bekende stijl van het „socia listische realisme". De Cubaanse kunstenaars maakten boeiende werk stukken voor deze propaganda. Castro wil over twee jaar dus heel wat korrels meer binnenhalen dan voorheen. Bovendien wenst hij meer koffiebonen te zien. En er moeten meer zakken met rijst worden ge vuld. Kan dat allemaal in zo'n korte tijd? Het is een vraag waarmee de Cu banen zich ook dagelijks bezighou den. Maar de meesten van hen zijn ervan overtuigd, dat het met ver eende krachten best zal lukken. Sinds 1964, toen Castro en de zij nen tot de ontdekking kwamen, dat een snelle industrialisatie Cuba op het verkeerde spoor zou zetten, loopt het aardig met de landbouw. De na druk ligt nog wei grotendeels op de suiker, maar niet alleen. De Ame rikanen stonden de verbouw van an dere produkten niet toe Nu ontwik kelt men een plan waarin naast het suikerriet een voorname plaats wordt toegekend aan koffie en rijst. De pe riode van de mono-cultuur behoort tot het (recente) verleden. Het alleen afhankelijk zijn van die suiker voelde Castro als een beledi ging. Eerzuchtig ging hij aan de slag om aan deze situatie een einde te maken. Het ziet er momenteel naar uit, dat hem dat gemakkelijk lukt. De streek rondom Havanna bijvoor beeld is nu één hele grote suiker plantage. Iedere inwoner van de hoofdstad zette daar een of meer struikjes in de grond. Dat ging zo: op een gegeven mo ment besloot men de omgeving van Havanna in cultuur te brengen. Met koffie zou dat veronderstelde men het beste kunnen. De velden kre gen een speciale behandeling door groepen vakmensen en daarna „ver zocht" men de hoofdstedelingen de zakjes met de plantjes, die al tot kleine boompjes waren uitgegroeid, te poten. Daarvoor hadden zij de boontjes al in speciale zakjes met vruchtbare aarde gestopt. Dat ge beurde tijdens het wachten op bus sen en treinen Overal in Havanna lagen bij de halteplaatsen grote ho pen aarden, plastic tuitjes en bakken met koffiebonen. Elk verloren mo ment benutte men om een paar zakken pootklaar te maken: al met al liep het totale aantal in de mil joenen. Een nuttige vorm van vrije tijdsbesteding. De meeste suiker van Cuba ver dwijnt naar de Sovjet-Unie. In een handelsovereenkomst garandeerde de U.S.S.R. een afname van 24,1 mil joen ton over het tijdvak van 1965- 1970. De Russen betalen voor deze hoeveelheid een vaste prijs van zes Cubaanse centavos per pond. Ter vergelijking: de prijs op de New Yorkse beurs schommelde tot op het moment van het sluiten van het contract tussen 10.64 en 2.77 cen tavos. Zo oppervlakkig lijkt deze betaling dus niet onaardig. Rusland voldoet de totale som echter slechts gedeeltelijk in con tanten. De rest ongeveer tachtig procent krijgt Castro in handen in de vorm van industrieprodukten. Rusland zelf bepaalt hoeveel naar Cuba zal worden verscheept en tegen welke hoeveelheid suiker. Op deze manier hebben die zes centavos prak tisch geen enkele betekenis. Experts hebben berekend, dat Rusland voor bepaalde goederen 36 tot 60 procent te veel incasseerde. Castro kan tegen dit systeem niets uitrichten. Bij protesten zouden de mannen in het Kremlin slechts zeg gen: hou je suiker maar. En daar voelt de opperste leider van het Cu baanse volk niets voor. Ijverig pept hij tijdens de oogst maanden zijn volgelingen op riet te snijden. In 't begin speelden de ma teriële stimulansen een grote rol. Voor de mensen met de grootste op brengst lagen er prachtige prijzen te wachten: 500 vakantiereizen naar Oosteuropese landen, 100 motoren uit de D.D.R., 1500 koelkasten en 2000 bezoeken van een week aan de Cubaanse badplaats Varadero. Maar deze lokmiddelen, met als eventueel resultaat een betere ar beid, zijn inmiddels afgeschaft. Men achtte het onsportief de Cubanen op deze manier te verleiden harder té werken. Zij zouden het uit zichzelf moeten doen en niet voor een pre sentje. Castro is overigens van plan elke manier van betaling volledig af te schaffen. De peso zal als belonings middel verdwijnen. Castro wenst volledig te breken met de mythe van het geld. Hij verklaarde, dat hij dit voornemen niet zag als een theo retische geloofsbekentenis aan het communisme. De liquidering van het geld in het binnenlands econo- mishce bestel ziet Fidel Castro als een geleidelijk proces, dat succes zal opleveren. Langzaam maar zeker probeert hij de peso te wurgen. De jongeren in de maatschappij van nu zullen moeten leren leven met een lege portemonnee. Zij staan in dienst van de staat, die zo volledig moge lijk aan hun behoeften tegemoet zal komen. De republiek Cuba verzorgt in de toekomst iedereen van de wieg tot het graf. Met eten, drinken, kle ren, huizen, onderwijs, cultuur. Geen cent behoeft men daarvoor te beta len. Castro is al op weg zijn zienswijze in de praktijk te brengen: scholen, geneesmiddelen, water, telefoon, elektriciteit kosten op dit moment al niets. Castro: „Ik ga door tot alles in Cuba gratis is." De huidige situatie weerspiegelt echter nog niet veel van de toekom stige. Castro is een man met idea listische karaktereigenschappen. Toch weet hij wel te verklaren uit welke bron hij zal putten om Cuba niet droog te laten lopen: „Ons land is rijk aan bodemstof- fen, edelmetalen, aardolie, noem maar op. De bodem is bovendien nog bijzonder vruchtbaar. Het aantal in woners is relatief bijzonder klein. Als wij iedereen inschakelen kunnen wij fantastische opbrengsten berei ken. Dat levert zoveel op, dat wij in staat zijn iedere Cubaan te geven wat hij verlangt. Tot op zekere hoogte natuurlijk." De Cubaan werkt. Castro bouwt aan zijn toekomst. Een van de slogans in de politieke bewustzijnsverruiming luidt krijgs haftig: „Patria o Muerte: „Vader land of Dood. De Cubaan kiest Patria, aan Muerte heeft hij geen behoefte.

de Stem | 1968 | | pagina 11