WAT GEBEURT ER N DE GAULLE EN WAT NA MITTERRAND? ONZE PUZZEL Het ondeugende kwastje Opstelwedst invloed van weer in Roosendaal* verbaasde Pariise moe Nutsspaarbank Molensteen Colm Bendit Politie meent Houtdiefstal in haven Rotterdam "•een complot i VERDWAALD Zwakheid Bekijk het bekeken [HyyUj DE STEM VAN ZATERDAG 19 OKTOBER 1968 (ADVERTENTIES Breda: Heuvel brink 8 mm Calharmasiraat 15 Dillenburgstraat 24 fff- Juurstedestraat 30 Wj Roosendaal: Markt 24 Bergen op Zoom; Van Dedemstraat 3 üe spaarbank met de meeste service PARIJS In Nederland zijn K.V.P. en P.v.d.A. populaire begrip pen en iedereen weet precis, wat het N.V.V. is. Maar zou men aan een Fransman vragen, wat F.G.D.S. betekent, dan zou h\j in de meeste gevallen het hoofd schudden en zeggen, dat hij het niet wist. F.G.D.S. zijn de beginletters van Federation de Gauche Democrate et Socialiste, de links-democratisch- socialistische federatie. De com munisten maken er geen deel van uit. Begin en einde van deze fede ratie zijn moeite en verdriet geweest. Lang zal haar bestaan niet meer duren. Mitterand was er voorzitter van. Haar einde betekent ook, voorlopig althans, het politieke einde van Mitterand. Aanvankelijk was aan een veed decembts. 1965 kreeg Mitterrand 45 grotere federatie gedacht. Dat was en De Gaulle 55 procent van de in het begin van 1965, toen De Gaul- stemmen. Voor Mitterrand persoon- le's zeven jaar als president van lijk en voor di. federatie zakelijk de republiek om waren en nieuwe een groot succes- Mitterrand scheen presidentsverkiezingen moesten wor- de komende man te zullen worden den gehouden. Ais tegenkandidaat op hel Elysée, als opvolger van De van De Gaulle wees de socialistische Gaulle, partij Gaston Defferre aan, burge meester van de grote havenstad Marseille. In grote trekken ontwierp Defferre niet alleen een goed pro gram („Horizon 1980") maar hij trok ook de lijnen voor partij vernieuwing in Frankrijk- Hij wilde de vorming van een grote federatie, bestaande uit socialisten, liberalen en het ka tholieke centrum. Ieder van deze 3 groepen zou een deel van de eigen soevereiniteit afstaan aan de federa tie, die na een jaar zou opgaan in een nieuwe arbeiderspartij naar het voorbeeld van de Britse Labour Par- ders dan communistische burgemees ters! Bij burgemeesters gaat het hoofd zakelijk over plaatselijke, bij minis ters over nationale en internationa le problemen. Over de NATO, Ame rika, Engelands toetreding tot de gemeenschappelijke markt, Vietnam, het Nabije Oosten en Israël en niet te vergeten de jongste gebeurtenis sen in Praag zouden socialisten en communisten herhaaldelijk met elk aar overhoop hebben gelegen en de ene na de andere regeringscrisis zouden elkaar zijn opgevolgd. Terugkeer naar de crisistijd van de vierde republiek wilden de kiezers zeker niet. De strijd van de fede ratie en van Mitterrand tegen De Gaulle was zuiver negatief. Op de vraag „Wat gebeurt er na De Gaul le?" konden noch de federatie, noch Mitterrand antwoord geven. Daar door was niet alleen de federatie ten dode opgeschreven, maar ook Mitterrands carrière, althans voor lopig, gebroken. In een nieuw op te richten socialistisch partij wil hij geen leidende functie meer bekle den. Dus toch weer een nieuwe socia listische partij? Dat is ons in Frank rijk al zoveel maal beloofd, dat wij ongelovige Thomassen zijn gewor den. Maar ook al zou die nieuwe partij er komen, dan zal ze weinig anders zijn dan de oude socialisti sche partij met een nieuwe voor gevel. En die nieuwe partij zal weer voor precies dezelfde problemen ko men te staan als de oude: wat valt er te verwezenlijken met de Franse communisten? Daar zijn kortgeleden twee boeken over verschenen: een van Jea-n Femiot, de chroniqueur van de „France Soir" en radio Lu xemburg en een van Tardieu, hoofd redacteur van de communistische „Humanité" en lid van het commu nistische partijbestuur. Tardieu komt tot de uitspraak: „Alles is mogelijk met ons, niets is mogelijk zonder ons". De conclusie van Femiot is een tegenovergestel de: „Niets is mogelijk zonder de com munisten. Niets is mogelijk met de communisten"- Na haar verkiezingsnederlaag van Juni is de linkerzijde in Frankrijk de moeilijke en lange weg opgegaan om het verloren terrein te herwin nen. Maar het communisme hangt haar ais een molensteen om de hals. Ook de kleine federatie, de F.G. D.S., zou moeten leiden tot oprich ting van een nieuwe socialistische partij. Daar is drie jaar lang over gepraat en gecongresseerd, maar de partij is er nooit gekomen. Wel kwa men de bewogen mei- en junimaan den met de studentenoproeren en de barricadegevechten. Cohn-Bendit was de held bij de studenten. Tijdens de algemene stakingen was de leiding in handen van de vakbonden. De federatie stond er buiten en had op de ontwikkeling zo goed als geen invloed- Pas toen Pompidou als eerste minister het niet alleen meer afkon en De Gaulle nog in Roemenië zat, kondigde Mitterrand de vorming van een voorlopige regering aan on der leiding van Mendès-France en proclameerde zichzelf tot opvolger van De Gaulle, vanzelfsprekend na te houden algemene verkiezingen en presidentsverkiezingen. Hij onder schatte volkomen de figuur van De Gaulle en dat heeft hem de das om gedaan. Bij de nieuwe verkiezingen, die De Gaulle uitschreef, kreeg de gaul listische partij een verpletterende meerderheid en werd de federatie van Mitterrand in een hoek geveegd. In een analyse van de politieke toestand na de verkiezingen geeft Mitterrand de schuld aan Cohn-Ben dit en diens revolutionaire volgelin gen. Dat is een deel van de waarheid, maaT niet de volle. Defferre vergat dat Frankrijk een conservatief land is en de Fransen >ver het algemeen conservatieve mensen zijn. Staat, politieke partij en ook vakbonden zijn er niet gauw toe te bewegen een grein van hun soevereiniteit op te geven. Achter zijn gesloten luiken voelt de Frans man zich 's avonds baas in eigen huis. In dat opzicht zijn ze allemaal De Gaulle in het klein. Onderhande lingen over de grote federatie, resp. over de vorming van een Franse arbeiderspartij, mislukten. Noch de socialisten, noch het katholieke centrum, voelden er veel voor. Defferre gaf er de brui aan, trok zich als kandidaat terug en wijdde zich weer als vanouds aan zijn burgemeesterschap, waar hij niet om werk verlegen zit. De so cialistische partij, toch al niet zo bijster ingenomen met de kandida tuur van Defferre, incasseerde haar eerste nederlaag door eigen schuld- Door persoonlijke meningsverschil len binnen de partij. (ADVERTENTIE) Jacques Krebbekx Is 22 jaar. Hij is getrouwd, heeft een dochtertje van ongeveer tien maanden en hij woont in I Roosendaal. Hij is in Tilburg leerling van de academie voor opleiding tot tekenleraar. Zo op het eerste gezicht gegevens van een jonge man waarvan er bij wijze van spreken dertien in een dozijn gaan. Toch neemt H Jacques Krebbex een aparte plaats in onder de jongeren van zijn leeftijd. Hij is namelijk de enige Nederlander die een prijs heeft gewonnen in de wedstrijd voor het ontwerpen van stofdessins, die door hef Franse „Jardin des Mottes" werd uitgeschreven. Jacques Krebbekx vertelt: „He® is al weer enige tijd geleden, dat ik over die prijsvraag las. Ik vond het wel leuk om mee te doen en Ik heb toen twee ontwerpen gemaakt. Eén waar ik mijn helejj^ ziel zo'n beetje in gelegd heb en die ik zelf niet zo erg best vond, esjj die op het laatste nippertje nog ),J moest worden ingestuurd. Je weet hoe dat gaat: vlug, haast-je-rep-jW Ik dacht eerst dat ik er nooit meer iets van horen zou, maar tot mijn grote verbazing kwam er vorige week woensdag plotseling een brie waarin de laconieke mededeling, j dat ik donderdagmiddag om vier uit werd verwacht in de „Ecole nationalj d'art et des arts décoratifs" in 1 Parijs. Op zo'n moment sta je J.vel even met je oren te klapperen." Jacques Krebbekx heeft volgeraj zijn zeggen echter altijd het principl gehuldigd: Grijpen wat je grijpen kunt!, en onmiddellijk werden alle zeilen bijgezet om de reis naar Parijs op korte termijn te regelen» Dat lukte en om kwart voor vier 1 die bewuste donderdag stond de Roosendaler „Ik ben geboren I in Steenbergen, maar ik woon 8 21 JaaT in Roosendaal" voor de school met de dure naam. Het 1 leek meer op een oude bouwval, maar in de tuin ervan stond een prachtig huis met daarin een nog prachtiger gezelschap en een buffe dat alleen in heel dure kringen I af en toe bij grote gelegenheden wordt aangericht. Da echte Ameifes In hel rodttJ met gele opdnli 1 'n blijvende uitkomatH Importeur Rietbergen C.V. Rotterdam Tel.Q10.ai j ROTTERDAM (ANP) - Dl*' tie in Rotterdam heeft niet de ui dat er bij de donderdag in detJ baarheid gekomen houtdiefstallen I: de Rotterdamse haven, sprake is vai „enorme malversaties" en „een uit gebreid komplot", zo is gisteren uit gedeeld. In de laatste weken heeft de rij cherche van de rivierpolitie voor dief] stal of verduistering van hout via werknemers van een Rotterdams t;| venbedrijf gearresteerd. Na enkilj dagen in bewaring te zijn gewees'l zijn zjj op vrije voeten gesteld. Het ging hier om hout, met diverfl bestemmingen uit Canada aangej voerd, dat onder meer als stuntel van boord ging en dan aan ism werd verkocht. Theevisite thuis. Karei van der Pol (6 jaar), Columbusstr. la, Breda (ADVERTENTIE) In al die jaren is de zwakheid van de federatie en ook van Mitter rand geweest, dat weliswaar een links regeringsprogram werd ge formuleerd, maar dat aan de kie zers niet duidelijk kon worden ge maakt, met wat voor regering dat programma zou worden uitgevoerd. Een regering met de communisten? Daar was het Franse volk in meer derheid niet voor te vinden. Commu nistische burgemeesters zijn er in Frankrijk genoeg. Dat zijn vaak zeer respectabele lieden, die hun gemeen te met grote bekwaamheid en voort varendheid besturen. Maar commu nistische ministers zijn nog wat an- De grote federatie tussen socialis ten en katholieken was, helaas, van de baan. Mitterrand werd in decem ber '65 tegenkandidaat van De Gaul le en vormde de kleine federatie, die de naam kreeg van F.G.D.S. Zij be stond uit socialisten, progressieve li beralen en studieclubs. Communisten maakten er geen deel van uit, maar werden door Mitter rand beschouwd als waardevolle en zelfs als gepriviligeerde bondgenoten. Zonder de communisten, die vijf miljoen kiezers hadden, zou Mitter rand het nooit tegen De Gaulle kun nen winnen. Bij de herstemming in OLIFANT HAD EEN STAARTJE. Hoe het mogelijk is, weet de heer H. te E. nu nóg niet. Maar alles zat hem gisteren tegen. Te laat op z'n werk, door zijn bureaustoel gezakt, thuis gekomen zoonlief een ruit ingegooid en z'n vrouw met griep op bed. Gelukkig was er nog een staartje Olifant Vieux in huis! (ADVERTENTIE) HORIZONTAAL: 1. gewicht (afk.); 3. part; 7. slag; 10. gebod; 12. tel woord; 14. ondergeschikte; 16. eerste boek van Mozes (afk.); 17-, telwoord; 18. plaats in Groningen; 19. kleding stuk; 20. biersoort; 21. deel van een schoen; 22. gebod; 24 nieuw (Gr.); 25. plaats in Limburg; 27. plaats in Gelderland; 29. oude rekening (afk.) 30. kindergroet; 32. bijwoord; 33. ad vocem (afk.); 34. vlug; 36. horizon, 38. zoon van Jacob; 40. lidwoord; 41. letsel; 42. rivier in Siberië; 43. tap- vormig; 45. eer; 46. zonder (Lat.); 49. voornaamwoord; 50. gewicht (afk.); 51. godsdienst (afk.); 53. voedsel; 55. hoogte op de Zeeuwse schorren; 58. uurwerk; 61. onbep. voornaamwoord; 62. aanw. voornaamwoord; 64 krop gezwel; 65 deel van het gelaat; 66. opera van Verdi; 67. vis; 69. vreemde munt; 70. van elk evenveel (op re cepten); 71. liniaal (Z.N.); 73. deel van het oor; 74. deel van de bijbel (afk.); 75. zwakke; 76. gebogen, 77. na dato (afk.). VERTICAAL: 1. bijwoord; 2. Cte getakte horens van een hert: 4. be kende afkorting; 5. door water om ringd land; 6. oningewijde; 7. moge lijkheid tot een gelukje; 8. gelogen kwaad, 9. slede; 10. tuchtroede; 11. jongensnaam; 13. bekend Engels ad miraal; 15. deel van een ontkenning (Fr.); 16. stad in Zwitserland; 21. uitroep; 23. slede; 26. dorpel; 28. stop- Wie het zakelijk bekijkt, komt vanzelf terecht bij de Avrobode, die ondanks zijn 72 pagina's op maar ƒ4,65 per kwartaal komt. Ook als u meer op werkelijk objectieve programma voorlichting let, is de onafhankelijke Avrobode uw antwoord. Bekijk het bekeken en geef u nu op als abonnee, dan ontvangt u alle nummers tot 1 december gratis. De Lieverdjes proberen een vlindertje te vangen, maar in plaats van een lieve vlinder van gen ze een lekkere ijstaart in hun net. Tok, tok, alweer een ei! Help! Het ei rolt weg! Oh! Het rolt in dit gat! Sorry hoor, kleine muis! COUPON AA 13 Noteer mij als abonnee op Avrobode Ik ontvang alle nummers tot 1 december gratis Naam Plaats Straat (in vakje aankruisen wat wordt verlangd) met jaarlijkse betaling 18,60 halfjaarlijkse betaling 9,30 betaling per kwartaal 4,65 (maakt u a.u.b.geen geld over maar wacht op onzegiro-a'cceptkaart) Zend de bon in een ongefrankeerde enveloppe aan: AVRO, Antwoordnummer 3000, Amsterdam. Plak geen postzegel, de AVRO betaalt de portokosten

de Stem | 1968 | | pagina 18