NEDERLAND DEED RUSTIG AAN9-5 „Ik hield in de bocht bewust in" Geen record op 100 meter Hockeyers herstelden zich: 7-0 Vijftien atleten in finale „München" ziet het somber VAN DEN BERG: 100 METER IN 11.5 SECONDE Waterpoloërs tevreden De uitslagen Medaille-verdeling MYRNA VAN DER HOEYEN NA HAAR GESLAAGDE REGORDRACE (400 m): TEGEN ARGENTINIë Polsstokhoogspringen Grote indruk Record bij het discuswerpen Evenaring van horden-record 15 DE STEM VAN DINSDAG 15 OCTOBER 1968 15 WYOMIA TYUS ....weer sterk.... (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY De Nederlandse liockeyploeg heeft de kans om zich tegen het internationaal onbeduiden de Argentinië te herstellen van de zware nederlaag tegen Pakistan, de dag tevoren, goed aangegrepen. In de eerste helft lag de druk van de debacle nog zwaar op de ploeg en door een doelpunt in de laatste minuut van de eerste helft, gescoord door de voor de aan de rechterduim geblesseerde Gerard Hylkema ingevallen Otto ter Haar, ging de rust in met een magere voorsprong van 1-0. In de tweede speelperiode legde Nederland echter alle schroom af. Het zelfvertrouwen keerde terug en de Argentijnse te genstand, die voor de rust meer steunde op conditie dan op technische kwaliteiten, werd geheel gebroken. 0e Nederlandse combinaties, die in de eerste 35 minuten telkens weer vastliepen in de Argentijnse defensie, kregen steeds meer allure en lever den een oogst op van zes doelpunten, gescoord door Ter Haar, die met drie treffers topscorer werd, Terlingen (strafbal), Thole, Van Vroonhoven en Fokker (strafcorner). Belangrij ker nog dan de overwinning van 7-0 was wel het feit, dat de Nederlandse hockeyploeg zichzelf had terugge vonden. De blijde gezichten na af loop spraken hieromtrent duidelijke taal „Zie je wel, dat we wel kunnen hockeyen," zei een verheugde Piet bromberg na afloop. „En ik wil je vertellen, Pakistan speelt geen wed- s,njd meer zoals gisteren." De overige uitslagen luiden: J-rvoep A: BelgiëOost-Duitsland a-U (1-0); Spanje—Japan 0-0; Nieuw- 'Mand—Mexico 2-0 (0-0). „™eP B: PakistanFrankrijk 1-0 W-O); Kenia—Maleisië 1-1 (0-1). Door de prestaties van Myrna van der Hoeven en Wilma van den Berg en het feit dat ook Truus Hennipman zich kwalificeerde voor de halve fina les van de 100 meter was het toch nog een gelukkige dag voor de Neder landse kolonie. Zondagnacht heerste er een gedrukte sfeer in de Neder landse ploeg omdat Tilly van der Ma de, die begin deze maand grote in druk had gemaakt met haar prestatie op de 400 meter (53,2), wegens een griepaanval het bed moest houden. De Leimuidense, die in een voortref felijke vorm verkeert, moest daardoor verstek laten gaan voor de 400 me ter, waarop Nederland door het al eerder wegvallen van Lia Louer nu slechts met één atlete vertegenwoor digd is. Myrna van der Hoeven heeft zich voortreffelijk geweerd. De Haagse wist dat zij in de buitenbaan geheel op zichzelf zou zijn aangewezen. Een tweede nadeel en dat sprak haar eigenlijk nog meer aan was de omstandigheid, dat zij al vrij vroeg in de morgen moest lopen. „Ik loop het liefste 's middags. Je voelt je dan veel lekkerder. Juist daarom ben ik nu zo blij dat het voor treffelijk is gegaan. Die 53,1 seconde is nog maar een begin. Bij het uitko men van de bocht heb ik bewust wat ingehouden om te weten waar de an deren bleven. Gelukkig is de halve finale 's middags en de finale, wan neer i kdie tenminste haal, ook". Myr na behoeft zich over het bereiken van de eindstrijd, wanneer zij ten minste loopt zoals gisteren, beslist geen zorgen te maken. Halverwege de race zij legde de eerste 200 me ter af in 25,5 seconde had de Neder landse kampioene, die dit jaar op haar specialiteit nog niet verslagen is, al een ruime voorsprong op haar tegenstandsters. De jonge Ameri kaanse Esther Stroy kwam nog het dichtst bij haar met 53,5 seconde. Grote indruk maakten de Cubaan se Aurelia Penton en de Engelse Li lian Board. De 19-jarige Engelse ver trok in de buitenbaan zeer snel. Al leen Penton, die de binnenbaan had geloot, kon haar tempo volgen. Het tweetal joeg elkaar zo op, dat zij als enigen in de series onder de 53 secon den kwamen. Voor Aurelia Penton werd 52,8 seconde afgedrukt, de beste tijd dit seizoen gelopen. Lilian Board finishte 0,1 seconde later. Dit tweetal zal met de Francaise Collette Besson (53,1) de grootste bedreiging voor Myrna van der Hoeven vormen. Vera Nikolic, de Zuidslavische we- *>.-4* P® reldrecordhoudster op de 800 meter, die bij Myrna van der Hoeven in da serie moest starten, had op het laatste moment er toch maar de voorkeur aan gegeven alleen de 800 meter, het nummer waarvoor zij de grote favo riete is, te lopen. Diverse series van 400 meter had den een dramatisch verloop. In de tweede loop sneuvelde de Europese kampioene Anna Chmelkova. De Tsjechische kwam volkomen leegge lopen in 54,9 sec. niet verder dan de zesde plaats en werd uitgeschakeld. Hoe zwaar de 400 meter in de ijle atmosfeer van Mexico-City is blijkt wel uit het feit, dat vier loopsters na het passeren van de finish in elkaar zakten en op brancards voorzien van zuurstofmaskers van de baan moes ten worden gedragen. De Amerikaanse dames hebben op de 100 meter duidelijk hun kandida tuur gesteld voor alle medailles. Wy- omia Tyus, de kampioene van Tokio, kwam in de kwart finale met 11,0 onder het wereldrecord. Door te har de rugwind kon haar tijd echter niet als record erkend worden. De enige atlete, die de Ameri kaanse hegemonie kan bedreigen is de Poolse Irena Sewinska-Kirszen- stein, die met 11,1 sec. in de kwart fi nale het wereldrecord evenaarde. Truus Hennipman haalde de halve finale niet. Zij eindigde in de kwart finale op de zevende plaats met een tijd van 11,5 sec. (met een te sterke rugwind). Wilma va nden Berg liep in haar serie weinig risico uitgeschakeld te worden. De Udense wist dat wereld recordhoudster Barbara Farrell te snel voor haar zou zijn, maar zij hoopte dat de Amerikaanse haar naar een nieuw Nederlands record zou trekken. Het lukte net niet, want met 11,5 seconde evenaarde Wilma voor de vijfde maal in haar loopbaan de tijd, die Fanny Blankers-Koen in ju ni 1948 als eerste Nederlandse op de klokken had gebracht. In de kwart finale kwam Wilma van den Berg opnieuw goed naar voren. Zij eindig de als derde en kwalificeerde zich zonder moeite voor de halve finale. onze speciale verslaggever) liehuJ CITY Vijftien atleten iha„ bet POlsstokspringen vol len Ir11 de kwalificatie-eis (4.90 me de '1e.r?cl,t Seeft op een plaats in "e eindstrijd. PcnnlwTl NUi AIorotu John (0 tJ Y, '1 Claus Schiprowski Clirkt lennad>' Bliznetzov (Rus.), bied tv aPan'kolaou (Grk.), Hein- ki Erkki Mustara- ve dï ,e" kaksson (Zwe.), Her- (V.S) wï?e (Fra->- Bob Sengren Alex BnÏÏ rrla"f ,Nor" Vlg (W--Dld>. KiyoshiV Isna'1<i So'a (Spa.), Maliutin (Rus)<JaP') e" Alexander Myrna van der Hoeven: „Die 53.1 is nog maar het begin. Ik hield bewust in". (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY De kreet „Jon gens het gaat goed, houden zo", van Fred van Dorp bij de stand 31 in de tweede speelperiode van de water- polo-ontmoeting Nederland - Grie kenland karakteriseerde het strijd plan van de Oranjeformatie. Chef d' équipe Gerrit Jansen en coach Rudie Myrna van der Hoeven (links, nummer 154) als winnares van haar serie 400 meter. van Feggelen hadden hun pupillen in het water gestuurd met de opdracht zich tegen de ongetwijfeld zwakkere Grieken niet bloot te geven voor de spionnen op de tribune. Met Fred van Dorp als „spielmacher" trok Oranje dan ook niet al te fel van leer. Desondanks leidden de Neder landers na de eerste periode al met 20 door twee goed benutte straf- worpen van Nico van der Voet, die uiteindelijk met vijf treffers topscorer zou worden. Nadait de voorsprong im de tweede periode nog iets was vergroot (52), konden de Grieken in de volgende pariode, waarin Van Feggelen in de Nederlandse formatie Moolhuysen door Parrel verving, tot 53 inlopen. Hun hoop op een redelijk resultaat bleef een illusie toen Nederland in het begin van de vierde periode even alle remmen losgooide en met zeer goed waterpolo door Barrel, Wouda (een solo), Hoogveld en Van der Voet tot 93 uitliep. Tot dan was er in deze wedstrijd geen enkel incidentje geweest. Dat kwam pas toen de Griek Ttheorado- pokouBs Hains Parrel in de hitte van het gevecht een klap op de neus gaf. De Hongaarse scheidsrechter Brandy situurde de Griek resoluut uit het wa ter, maar realiseerde zich toen waar schijnlijk iets te strak te zijn opge treden, want hij kende Nederland geen strafworp toe en Bet de Grieken een vervanger in het water sturen. Dat Griekenland im de slotfase nog tot 95 kon terugkomen vormde geen bedreiging voor de Oranjeploeg, die tevreden op de kant klom. Opvallend in deze wedstrijd was het grote aantal strafworpen. Van de veertien doelpunten werden er maar liefst negen uit deze positie gescoord. Rudie van Feggelen maakte zich daarover niet ongerust: „Brandy staat er voor bekend, dat hij veel straf worpen uitdeelt. Als hij het maar ge lijk verdeelt". En dat had de Hon gaar gedaan: beide ploegen kregen er vijf toegewezen, waarvan die door Nederland feilloos werden genomen. Alleen de Griek Palios - overigens hun beste schutter - schoot eenmaal tegen de paal. De uitslagen van de overige wafer- poilowedstrijden zijn: GROEP A: Brazüië - Verenigde Staten 5—10 (1-3, 1-2, 1-0, 2-5). GROEP B; Zuid-Slavië - VAR 13—2 (2-1, 1-0, 5-1, 5-0). (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY Bij zijn eerste worp in de kwalificatiewedstrijd dis cuswerpen heren, heeft de Ameri kaan Jay Sylvester het Olympisch record verbeterd en gebracht op 63 meter en 34 centimeter. Het oude re cord stond op naam van Al Oerter (eveneens uit de Verenigde Staten), die in Tokio een afstand bereikte van 61 meter. De atleten die zich plaatsten voor de volgende ronde waren: Sylvester, Losch, Milde, Carlsen, Oerter, Schaumberg, Brunch, Neu, Piatowski, Tezla, Danek en Tait. MODERNE VIJFKAMP Na het eerste onderdeel van de moderne vjjf- kaïmp, het paardrijden, leidt Rusland met 3.135 punten voor Zweden en de Verenigde Staten. (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY De Amerikaan Jijn Hines heeft de 100 meter gewonnen, Hij evenaarde met zijn tijd van 9,9 se conden het wereldrecord. Er stond teveel wind voor het breken van de beste tijd. Lennox Miller werd twee de. De grote favoriet Charlie Greene (V.S.) had teveel last van zijn bles- sure en finishte als derde. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY Er dreigen al moeilijkheden voor „München 1972". Nu het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) heeft besloten dat West en Oost-Duitsland voortaan met eigen vlag en volkslied op de Spelen ver tegenwoordigd mogen zijn, voorziet de organisatie van de Spelen in Mün chen vele moeilijkheden. In Bonn heeft een regeringswoordvoerder, staatssecretaris Günter Diehl, echter al verklaard, dat men zich in de Bei erse hoofdstad maar niet al te veel zorgen moet maken. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY De Italiaan Fri- nolli en de West-Duitser Hennige zijn winnaar gewiorden van hun serie 400 meter horden, halve finale. Voor de eindstrijd plaatsten zich de eerste vier van een serie en dat waren: eerste serie: 1 Frinolli (Xta.) 49,2 sec, 2 Vanderstock (V.S.) 49,2 3 Sherwood (Gbr.) 49.3 4 Schubert (W-Dl.), 49,3 tweede serie: 1 Hennige (W-Dl.) 49,1 (evenaring Europees record), 2 Whit ney (V.S.), 49,2 3 Hemmery (Gbr.) 49,3 4 Skomorokov (Rus.) 49,6. De halve finale 800 meter heren leverde een verrassing op. Europees kampioen Kemper werd namelijk uit geschakeld. De lopers die zich plaat sten voor de finale; eerste serie 1 Adams (West-Duitsland) 1.46.3, 2 Fromm (Oost-Duitsland), 3 Saisi (Ken.), 4 Cayenne (Trt.), tweede serie 1 Doubell (Austr.) 1.45.7, 2 Kiprugut (Ken.) 3. Plachy (Tsj.) 4 Farrell (V.S.). (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY De uitslagen van de wedstrijden, die gisteren in de verschillende toernooien werden gespeeld, luiden: VOLLEYBAL: dames: Peru - Ko rea 3—0 (15-13, 15-6, 15-9); Tsjecho- slowakije - VS 3—1 (15-7, 11-15, 15-9, 15-11). BASKETBALL: Groep A: VS - Se negal 93—36 (44—15). Groep B: Bra zilië - Bulgarije 7559 (4227); Po len - Hongarije 77—67 (38—27); USSR - Marokko 12251. BOKSEN: vlieggewicht: Pereyra (Arg.) wint op punten van Carney (Austr.); Nakamura (Jap.) w.o.p.v. Mc Goningle (G.Br.); Mwansa (Zam.) w.o.p.v. Diaz (Phi.); Ciuca (Roe.) w.o.p.v. Hilmani (Mar) Zwaarweltergewicht: Garbey wint door k.o. in eerste ronde van Mc Cus- ker (Ier); Bertini (It.) w.o.p.v. Ga- lindez (Arg.); Blake (G.Br.) wint door k.o. in eerste ronde van Bekele (Eth.); Amartey (Gha.) w.o.p.v. Ab- del Wohob (Soe.); Kovacs (Roe.) w.o.p.v. Stachurski (Pol.). (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY De Amerikaan Randy Matson heeft de gouden me daille bij het kogelstoten gewonnen. Hij kwam tot 20,54 meter. Het zil ver was voor zijn landgenoot Woods (20,12) en het brons voor de Rus Gushin (20,09). De uitslag van het speerwerpen dames: goud Nemmeth (Hongarije), zilver Pnes (Roemenië), brons Jah- ko (Oostenrijk). MEXICO-CITY „Ik heb wel in angst gezeten over die on gunstige buitenbaan. Je hebt iedereen achter je en weet pas op het laatste rechte stuk wat er gaat gebeuren", aldus een opgetogen Myrna van der Hoeven onmiddellijk na haar race op de 400 meter dames, waarin zij het Nederlandse record op 53,1 seconde had ge bracht. De 21-jarige Haagse was gisteren niet de enige geluk kige Nederlandse atlete in het Olympisch stadion. Ook Wilma van den Berg toonde zich met haar 11.5 seconde op de 100 meter, waar mee zij voor de vijfde maal in nauwelijks een jaar tijd het nationale record evenaarde, bijzonder tevreden. In de tweede kwartfinale kwam Wilma van den Berg tot 11.4 seconde. Deze tijd kon echter niet als Nederlands record erkend worden omdat de wind tj; sterk was. De Nederlandse atlete plaatste zich wel in de halve finale, Truus Hennipman niet.

de Stem | 1968 | | pagina 15