CULTUURPLAN VOOR ZEELAND VOLGENDE MAAND GEREED Vreemde spatjes in Middelburg Cultureel Centrum in Sas van Gent Vijftig leerkrachten volgen in Middelburg cursus „speelklasonder wij zeu Burgemeester Terneuzen vraagt voorrang voor havenschap Vlissingen ns 33TÏÏTS BOUUWKOSTEN VIJF TON Wandplastiek voor Hercules te Middelburg J. Alders in Terneuzen voor N.K.V. In gesprek met Voorstel over het te voeren beleid Tijdelijke opklaringen Hard werken aan V. 20 in Vlissingen Amateurkunst Strijd tegen perevuur kostte 166.000 gulden Kleine klassen „Grote school' Overgang Grote deelname comp. topbiljart Hotel „DE LINDE A. van Poecke DE STEM VAN ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 3 \G Het voorlopig ïpswerktuigkundige w™.' E: K. F. Boogaard, Vlu Faasse, Westkapelle p den Hoek, Zierikzee üoetermeer. URG Voor het exam» ,ting Vakopleiding BouwhT Idelburg zijn geslaagd- v Oisteirwijk; A. Bastiaanü' C. Bogers, Beroo» e- Braam, Yerseke; j7"f-:,0? A. Geuze, Tholen; p ï?i irg; J. Lensen, Oost en'w.J Meijer, Middelburg- Gastel; A. Oprins, Tahefi Osta, Roosendaal; A v a 'acht; F, Tjarks, YersA. Halsteren. examen metselen aan H« ïting zijn geslaagd: J J. v. d. Broe-k, Straw" r> L- v. d. Heijde' J, Jeymans, Woensdrectr -r, Vlissingen; E, Strobbe' ADVERTENTIE) itetarieven 140-3456 01150-3553 ^DERZOEK door gemeente inck 15 uur Schieting ■pper 15 uur liggende wip uur kolonel a.l. lur De apenplaneet 14 jast Oosterom 19.30 uur Install bouw 14.30 en 17.15 uur :hten in Jericho 14 jaar onderwereld van New York beurs: Les Baroques aert 15 uur Binnenschiet^} uur -e perikelen van Laurel en 0 uur Helga 14 jaar ZANDE ïll 13.30 uur staande wip r Schepper 15 uur Schieting RUG id: Schieting IAAT :ere 14.30 uur Gaaibolling ÏEN gsgebouw 19.30 uur Dansen :n 15 en 20 uur ix 14 jaar ouw 14 uur Klaverjastoeraool uur ht der Apachen 14 jaar et geslacht Björndal 14 jaar Vijlder 14 uur Schietin} iluwé 14 uur liggende wip EN a: Als onder Vandaag. 30 uur De wervelstorm n Weissen Rössl en 20 uur Kleine moordenaars Als onder Vandaag, era 14.30 uur Christl jtomeo en Juliette en 20 uur loft van Figaro Als onder Vandaag, mwburg 20 uur Juliette Ider 16 en 20.30 uur [sn een klok AANDAG SLAND [tehuis 19.30 uur •ga dering ;en 0 uur iplaneet 14 jaar bgebouw 20 uur er wereld van New York lo 1 URG uur ^minderjarig meisje 18 jaar rEN ra 20 uur Mx, 14 j. 0 uur acht Björndal, 14 j. PEN ;n: Als onder Vandaag, uur Kleine moordenaars en: Als onder Vandaag, uur De bruiloft van Figa10 pn: Als onder Vandaag. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens een l voorlichtingsavond voor nieuwe be woners van de Magistraatwijk in Middelburg-zuid, in het Middel- l wgse stadhuis, kwam een der aan wezigen met een tot dusver nog 1 niet gehoorde klacht. Naar zijn zeg- ten dalen er van tijd tot tijd uit het zwerk vreemde, bruine spatjes neer, die wasgoed en de lak van automobielen aantasten. „Het lijkt op luchtverontreiniging," zei de klager. De man vond bij een breed en des- kundig forum gehoor voor zijn I klacht. Immers, het gehele college 1 van b. en w. van Middelburg, als- I mede de directeuren van de gemeen- tebedrijven waren op deze avond aan- I wezig. Geen hunner kon de oorzaak van de raadselachtige spatjes thuis brengen, maar burgemeester mr. J. Drijber, zegde een onderzoek toe. De voorlichtingsavond, voorlopig de laatste van een cyclus, duurde tot bijna middernacht. Dat kwam omdat 1 er uitvoerig, zo niet uitputtend op wagen van de talrijke aanwezigen werd ingegaan. Men kreeg onder meer de volgende concrete medede- I lingen: Met de bouw van de nieuwe Ka- I naalbrug zal hopelijk in 1969 begon- I nen kunnen worden. Voor een halfuur-dienst van de bussen is de tijd nog niet rijp, maar I misschien komt er iets uit het meer- I jarenplan van de gemeente en de n.v. Streekvervoer Walcheren. De openbare lagere school „De Zuidburgh" is overvol. Getracht wordt, kinderen over te hevelen naar de tweede o.l.s., „De Zeeburgh". De opbouwwerker, die een kan- toor krijgt in het bijna voltooide wijk centrum, heet J. J. Beurskens. Deze 31-jarige functionaris van de Stich ting Maatschappelijke Opbouw Mid delburg werd tijdens de bijeenkomst De commissaris van politie (ook heeft plannen om in „zuid" een wijkagent te stationeren, die daar een vaste post krijgt. „Zuiderlingen" die naar de city rijden krijgen bij het station langer groen licht. De wijkverwarming zal geen re den tot klachten meer geven. Er staan nieuwe pompen in het verwar mingsgebouw. De gemeenschappelijke voortui nen kunnen niet in particulier on derhoud worden overgedragen. Klachten over hoog water in de ndgang achter Keurhove worden rader bekeken. Er komt een verbod om te brom men en te fietsen in de brandgangen. Hekjes zullen amateur-renners dwin- tot afstappen. De bewoners van de vele „hoven" hjn content met deze opzet van hun VLISSINGEN In Vlissingen wordt druk gewerkt aan de inrich- ung van V. 20, de elfde midden- standsbeurs, die dinsdagavond door burgemeester Roemers zal worden Stopend. 'n de tent, die naast het stadhuis opgesteld en duizend veertig vier kante meter beslaat, zullen 36 stands hpfT1«en'- 's' wat ^eze Wutstands reft, ditmaal voor een wat grotere wrscheidenheid gezorgd. Zo zullen aast de winkeliers, politie, Leger as Heils en Pinkstergemeente ver- «genwoordigd zijn. Er is ook een «Meling voedingsvoorlichting en een modeshow De Algemene Bank Nederland gaat n gedeelte van haar ruimte wij- n aan oude munten uit de tijd van gouden standaard. Iedere 250e be- ooker(ster) van de V. 20 staat een 8 onbekende) attractie te wach- De middenstandsbeurs gaat tot ®et zaterdag 19 oktober draaien. weersvooruitzichten voor zondag K\\Mantla£' °Pgesteld door het Af°P vrijdag om 18.00 uur: eb toe gen woonbuurt, zo bleek uit een vluch tige enquête. Tevoren was met behulp van een film en met dia's geschetst hoe Mid delburg zich in de toekomst verder ontwikkelen zal. Zowel de burge meester als de wethouders en de be drijfsdirecteuren lichtten, vanuit hun eigen specialisme, de feiten toe. De aanwezigen waren over het al gemeen bijzonder tevreden over de wijze waarop de Zeeuwse hoofdstad haar nieuwe bewoners tegemoet is getreden, al konden uiteraard, niet alle problemen op slag uit de wereld worden geholpen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ontwerp voor een subsidiëringspragram- ma voor 1968-1969 van de Zeeuw se culturele raad is deze keer niet voorzien van een algemene inlei ding. De raad valt bij het college van GS met de deur in liuis, be laden met getallen. Dat komt, om dat de raad volgende maand met een ontwikkelingsschets op cultu reel terrein zal komen. Deze ont wikkelingsschets, kortweg „cul tuurplan" genoemd, geeft een reeks inzichten en voorstellen be treffende het te voeren beleid. De begroting voor de culturele sec tor in het jaar 1968-1969, opgesteld door de stichting Cultuurspreiding Zeeland, heeft wat de beroeps kunst betreft betrekking op 170 evenementen voor volwassenen en voor de schooljeugd. Het bruto-kostenbedrag werd ge raamd op f 512.515,-, waar tegenover stond f 247.855,- aan inkomsten (in regen, tijdelijke opklarin gen ove"dSeVeer normale temPeratu- ^7^?W00ru«*W>ten ln cijfers Voor» j over Nederland, luiden: cent' a?' zon: roiuder dan 40 pro- ren 1 ^ot 4 graden bo- hormaaVÏ!1 max' temP-: omstreeks etmaal- in 0p een 8eheel droog Se nerirj procent; kans op een dro- hocent Va" minstens 12 uur: 60 Voor ten~Vj??a?!?<iag zDn de vooruitzich- temp.: -tot 50 Procentl min.- Wen veer normaal tot 3 graden Greeks n°rmaa max- temP- om- dr"og eC(aal30kans op een geheel Uur 5n°ge Pe"ode UUr' 50 procent. procent; kans op van minstens 12 SAS VAN GENT. De oude en afgekeurde openbare lagere school aan de Wilhelminalaan krijgt een nieuwe functie. Het gebouw, waarin tientallen jaren Sassenaartjes het aap noot mies leerden, zal, als de plannen gerealiseerd worden, binnen een jaar opnieuw vertrouwde gezich ten binnen zijn muren zien. Bekende gezichten, wel iets ouder geworden van mensen die dan het gebouw niet meer bevolken om onderwijs te ontvangen, maar om een boek te lenen van de r.-k. bibliotheek „St.- Paulus", mogelijk als beoefenaar van de gymnastieksport of genietend van hetgeen wordt geboden in de grote toneel- en concertzaal. Ruim vier jaar geleden werden de eerste activiteiten ontplooid om een cultureel centrum op te richten. Sommigen spraken van een gemeen- sehaps- of dorpshuis. Vooral het laatste is voor de geboren en geto gen Sassenaren moeilijk te slikken, men is er immers troits op dat keizer Karei V in 1547 „het Sas van Gent" stadsrechten verleende. Een gemeenschap met eeuwenoude stadsrechten, die vroeger omgeven was door stadsmuren en bijbehoren de waterpartijen, kan je toch moei lijk een dorpshuis aanbieden. Vier jaar geleden werden de mo gelijke gebruikers van het centrum uitgenodigd hun verlangens te uiten en te luisteren naar een ambtenaar die betrokken was bij de subsidië ring van dergelijke instellingen. Die bijeenkomst was niet zo'n suc ces, de exploitanten van cafeetjes en kleine dancings zagen in de stichting van het centrum een grote toekom stige concurrent. De fractievoorzitters in de gemeen teraad gaven het cultureel centrum in de volgende jaren een vast plaats je op hun verlanglijstje dat trouw tijdens de algemene beschouwingen bij de begrotingsbehandeling werd opgelezen. Tot de fractie van de PvdA 2ich begin dit jaar boos maakte en op eigen houtje een onderzoek liet in stellen. De uitslag van dit onderzoek was niet bepaald veelbelovend. Er was bij de bevoegde instanties te Middel burg vrijwel niets bekend van de cultuurverspreidende plannen. Er Sasse cultuurverspreidende plannen, Er werden harde noten gekraakt in de raadsvergadering. Het college van B. en W. deelde later mee dat men ervan afgestapt was om van ge meentewege het centrum te stichten en te exploiteren. Men wilde dit op dragen aan een te vormen stich ting. Op korte termijn werd een voorlopig stichtingsbestuur geafor- meerd dat voortvarend te werk ging. Nu dient wel gezegd te worden dat b. en w. van Sas van Gent niet helemaal stil gezeten hadden. Het college had reeds een bestek- klaar plan laten opstellen, zodat het stichtingsbestuur in feite de plannen maar had over te nemen. De notariële akte waarin de stich ting werd vastgelegd is inmiddels verleden, zodat de stichting nu een rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam is. De functies in het stichtingsbestuur zijn verdeeld en de eerste verzoeken tot beschikbaar stellen der financiële middelen zijn de deur uit. Daarmee is de voorbije 3 maanden meer be reikt ter realisering van het cultureel centrum dan in de afgelopen vier jaar. Het centrum krijgt een drieledige taak. In de zuidelijke vleugel zal de r.-k. bibliotheek een ruime plaats krijgen; het boekenbezit zal over verdiepingen verdeeld worden. Waarschijnlijk blijft er nog ruimte over voor een leeszaal. De bovenste verdieping van de bibliotheek is be reikbaar via de benedenzaal of van uit de centrale hal. In deze ruime hal die de bibliotheek verbindt met het overige deel van het centrum is ook de garderobe ondergebracht en de ruime toiletgelegenlieden voor de bezoekers en bezoeksters van het centrum. De grote zaal die circa 400 vierkante meter groot is krijgt een tweeledige functie nl. van concert en toneelzaal (met een toneel van 8 bij 10 meter) en sporthal. De sportbeoefenaars beschikken over kleedkamers zowel voor heren als dames. Deze kleedkamers worden gecompleteerd door toiletten en dou ches. De gymnastiekwerktuigen worden opgeborgen in een speciale ruimte, waarin ook de stoelen opgeborgen worden die gebruikt worden bij an dere uitvoeringen dan sportmanifes taties. De foyer is ook ruim van opzet nl. 10 bij 14 meter. Deze foyer kan tevens als vergaderlokaal dienst doen en zo nodig gesplitst worden in twee afzonderlijke ruimten door mid del van een harmonikawand. De eventueel optredende acteurs of actrices beschikken over ruime en moderne kleedkamers met vaste wastafels en douches. Ook worden er voor hen toiletten gebouwd. Het verwarmings- en luchtverver singssysteem wordt onder het toneel geplaatst. Men hoopt dat de totale bouwprijs beneden de 500.000 gulden zal blij ven. De bouw zal zo snel mogelijk aangevangen worden, al zullen de eerste bouwactiviteiten wel uit slo pen bestaan. clusief subsdies van de gemeenten) zodat het dooi- de provincie te dek ken tekort uitkwam op f 264.660,- Op de provinciale begroting was echter een bedrag van f 233.100 uitgetrokken, zodat er een ongedekt tekort overbleef van f 31.560,-. Na alle posten nog eens te hebben door lopen, kon dit tekort worden terug gebracht tot f 27.560,-. In verband hiermee, doch ook met het oog op een te verwachten hoge re rijksbijdrage voor 1969, willen G.S. geen voorstel doen tot verho ging van de onderdelen „beroepsto neel" en „beroepsmuziek", welke onderdelen in 1968 aanzienlijk moes ten worden verhoogd. Als het defini tieve financiële resultaat van het S.C.Z.-seizoen 1968-1969 daartoe aan leiding geeft, zullen G.S. in 1970 op- de zaak terugkomen. De culturele raad heeft geadvi- seert tot verhoging van de diverse subsidies voor amateuristische kunst- boefening. Verder delen G.S. mee, dat zij de sector „beeldende kunst" hebben aangewezen voor toekenning van de aanmoedigingsprijs. Binnen kort zal een voordracht worden ge daan door een jury onder voorzitter schap van prof. dr. A. M. W. J. Hammacher, oud-directeur van Kröl- ler-Müller. De rijksbijdrage voor subsidiëring van culturele activiteiten in 1969 be- dii-aat f 117.000,-. In de sector „muziek" worden de uitgaven in datzelfde jaar ge raamd op f 91.500,-, waarvan voor amateurmuziekuitvoeringen met beroepsversterking f 26.250,- (vorig jaar f 20.000,-) en f 33.000,- voor be roepsmuziek. De post „toneel" vergt aan uitga ven f 125.350,-, waarvan f 79.100,- voor beroepstoneel voor volwasse nen en f 23.000,- voor beroepstoneel voor de schooljeugd bestemd is. In de sector „beeldende kunst" be dragen de uitgaven f 10.000,-. Posten van gelijke grootte betreffen bijzon dere evenementen en het Zeeuws In stituut voor Kunstzinnige Vorming. De Zeeuwse aanmoedigingsprijs be draagt f 1500,-. De Zeeuwse prijs be draagt f 500,-. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De bestrijding van het perevuur in Zeeland heeft in 1967 f 166.000 gekost. Perevuur is een ge vreesde ziekte, die vooral perebomen maar ook appelbomen aantast. De helft van de bestrijdingskosten van perevuur komt ten laste van de staat. De regering heeft tot nu toe al f 289.000 uitgetrokken voor de be strijding van perevuur. Hiervan was f 129.000 bestemd voor de vervanging van windschermen rondom bedreigde boomgaarden. De rest is besteed aan het verwijderen en vernietigen van meidoornplanten in het bedreigde ge bied (Noord- en Zuid-Beveland. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Laat eerst het havenschap Vlissingen er maar komen. Terneuzen is nog niet zo ver. Als we nu op een havenschap voor de Westerschelde zouden moeten wachten, zou dat zeker nog vijf jaar duren." Aldus vrijdagmiddag burgemeester J. Aschoff van Terneuzen in ant woord op vragen van gemeenteraads leden van Vlissingen, die een excur sie maakten in zijn gemeente. De heer Aschoff was het ermee eens, dat eerlang de totstandkoming van een havenschap voor het YVesterschelde- bekken dient te worden bevorderd. Hij hechtte daarom ook veel waarde aan een goede verstandhouding en overleg met Vlissingen. Doch het nog weinig gevorderde havenschap voor de Zeeuwsch-Vlaamse Kanaalzone zou in feite in Den Haag een belemmering opleveren voor Vlissingen-Oost. In een bijeenkomst in het Terneu- zense gemeentehuis zei later de Vlis- singse burgemeester, drs. D. Roe mers. in zijn dankwoord voor de ge boden excursie, dat hij het met het standpunt volkomen eens was. De heer Roemers stond ook even stil bij het discussiepunt, of men wel of niet tot een industrialisatie van de Westerschelde-oevers dient te ko men: voor het welzijn van het land in het algemeen en terwille van de spreiding van de industrieën een stille wenk naar Rotterdam waar mee naar zijn mening het gehele land zou zijn gediend. Het Vlissingse gezelschap, burge meester en wethouders, gemeente raadsleden en enkele hoofden van (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG In sommige eerste klassen van christelijke lagere scholen in Zeeland spreken de kinderen niet over „leren", maar over „puzzelen", of „met de blokjes spelen". In plaats van keurig in rijtjes, zitten zij in groepjes aan tafel en wie hen bezig ziet, ontdekt al gauw, dat h(j met het resultaat van een vernuftige pedagogische vondst te maken heeft. Met puzzeltjes, die als je ze omdraait sommetjes laten zien, met letterdozen en lotto spelletjes, met kleurige stukjes hout en allerlei leuk plaatwerk, worden de jongste schoolkinderen ai spelend tot het opnemen van kennis gebracht. Eén van de scholen waar men nu ruim een jaar ervaring met de zoge naamde „speelleerklas" heeft, is de Christelijke Nationale School aan de Westwal te Goes. De onderwijzeres van de eerste klas van deze school, mej. Van der Stel, was een van de eerste leerkrachten in Zeeland, die een speciale cursus, uitgaande van het Christelijk Pedagogisch Studie centrum, in Utrecht heeft gevolgd en in de praktijk met dit reeds uitge kristalliseerde experiment ging wer ken. Op ruim twintig andere christe lijke lagere scholen is met ingang van het schooljaar 1968 een speelleerklas in het programma opgenomen. De inspecteur van het lager onder wijs te Goes, de heer L. F. J. H. Frantzen, deelde ons mee, dat er mo menteel door veertig a vijftig onder wijzeressen van lagere scholen, waar onder ook katholieke, deelnemen aan de cursus, die speciaal voor de Zeeuwse leerkrachten in Middelburg wordt gegeven. Dat gebeurt aan de Christelijke Kweekschool in Middel burg. Er wordt gewerkt volgens het programma, dat door het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum is uitge werkt. „Speelleerklassen komen alleen in aanmerking, als er gewerkt kan wor den met kleine aantallen leerlingen. Klassen met meer dan 40 leerlingen zijn voor het „spelend leren" te groot. De leerkracht zou er fysiek niet te gen opgewassen zijn, omdat de speel leerklas dichter bij het individueel dan bij het klassikaal onderwijs staat, zegt de heer Frantzen. De Middelburgse cursus duurt on geveer een half jaar. De deelnemers volgen hem in hun vrije tijd. Behalve de invoering van de speel leerklas in het eerste schooljaar, is er momenteel sprake van een zekere aanpassing tussen het eerste en het tweede schooljaar. De overgang van semi-individueel onderwijs naar het gewone klassikale onderwijs mag niet te abrupt zijn. De reorganisatie van het onderwijs in de laagste klas werkt dan ook enigermate door in de twee de klas. Men is op het idee van de speel leerklas gekomen, omdat de over gang van kleuterschool naar „grote school" voor veel kinderen te schok kend was. Daar komt bij, dat er in de eerste klassen kinderen van ver schillende leeftijdgroepen kunnen zit ten. De jongsten zijn goed en wel vijf en de oudsten zijn zeven. Er is op deze jonge leeftijd nog een sterk ver schil in ontwikkeling. De zeven-ja rigen kunen vaak al lezen, de jong sten echter nog niet. Toch werd de hele klas als „analfabetisch" behan deld. Bij klassikaal onderwijs gaat men er immers van uit, dat het kon vooi niet sneller vaart dan het lang zaamste schip. De speelleerklas vangt dit op, door de leerlingen naar graad van kennis, te differentiëren. Het tweede element is het groeps werk. Behalve individueel, werken de kinderen ook met elkaar, waarbij de leeftijdsgroepen gemixed zijn. In deze leergroepjes wordt lesmateriaal gebruikt, dat tot spelen uitnodigt en indirect tot exact inzicht leidt. Het stugge lesrooster van vroeger komt in de speelleerklas niet voor. Er wordt onderwijs gegeven aan de hand van een bepaald thema waar van taal- en rekenproefjes worden afgeleid. De dingen behouden hun verband met elkaar. Naarmate het eerste schooljaar vor dert, gaan het spelelement en het in dividuele karakter van het onderwijs meer en meer over in klassikaal on derwijs. De resultaten, die al gedurende eni ge jaren worden bekeken, zijn zonder meer gunstig te noemen. De vrij hoge kosten per leerling circa f 50,-) zijn alleen daarom reeds verantwoord, omdat het aantal zitten- blijvers in de eerste klas drastisch daalt. De achterstand die de kinderen ten opzichte van elkaar bij het betre^ den van de „grote school" hebben, wordt geleidelijk ingelopen, in ver band waarmee de beginselen van het spelend leren ook nog in de tweede klas gehanteerd moet kunen worden. Zelfs als een tweede speelleerklas ook f 50,- per leerling zou vergen, dan nog is dit economisch verant woord. Een schoolkind dat blijft zit ten kost het rijk namelijk f 800,-. Te genover de schadepost van b.v. acht zittenblijvers kan men het geven van speelleeronderwijs aan 72 kinderen wegstrepen! Om nog niet eens te spreken over de belangen van de kinderen zelf, waarop het onderwijs zich richt, die nu eenmaal niet in geld gewaardeerd kunnen worden. dienst, werd door het Terneuzense gemeentebestuur begroet in het nieu we politiebureau. Burgemeester Aschoff gaf daar aan de hand van kaarten uitleg over de ontwikkeling welke Terneuzen door maakt. Uiteraard wees de heer Aschoff op de eerste plaats op het verbrede kanaal van Terneuzen naar Gent, dat op 19 december zal worden opengesteld en dat dan geschikt zal zijn voor de doorvaart van schepen tot 50.000 ton. „We mikken er thans op," aldus de heer Aschoff, „dat ook in het Neder landse deel van het kanaal schepen van dergelijke tonnage zullen kunnen meren. Daarvoor zullen echter be staande havens zullen moeten wor den verbeterd, of nieuwe worden aangelegd." De burgemeester van Terneuzen behandelde vervolgens de gemeente lijke plannen voor nieuwe industrie gebieden, de volkshuisvesting, het onderwijs, de recreatie, de herinde ling en de vaste oeververbinding over de Westerschelde. Dit laatste project diende naar de mening van de heer Aschoff zo spoedig mogelijk te wor den gerealiseerd. (Van onze correspondent) HULST Zaterdag start in oost- Zeeuwsch-Vlaanderen een onderlinge competitie topbiljart. Aan de wed strijden wordt door bijna alle ver enigingen in de streek deelgenomen. Bovendien wordt meegedaan door 2 Belgische clubs. In de eerste klas spelen: Zondags- vermaak, Sint-Jansteen, Tovak, Koe wacht, Paalsvermaak, Kemzeke-Paal (België), De Gouden Keu, Stekene (België), Marionetten, Hulst, De Zil veren Meeuw, Graauw, Het Hoekske en Ruige Toepers, Heikant. In de tweede klas wordt deelgeno men door: De Bossche Toepers, Bos- kapelle, De Grensvrienden, Clinge, De Stekense Toepers, KOT, Hulst, ONA, Hulst, Centrum, Hulst en Lus tige Toepers, Hulst. V.l.n.r. de heren J. W. Wagen maker, directeur van Hercules, An- toine Mes, de ontwerper van het relief, en burgemeester J. Drijber. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op de Hercules fabriek te Middelburg is door burge meester Drijber een wandplastiek onthuld. Het is een geschenk van de gemeente Middelburg aan het chemi sche bedrijf en werd vervaardigd door de Middelburgse kunstenaar An- toine Mes. Het geheel is uit twintig soorten hout samengesteld en geeft de mythologische Hercules weer. <t (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer J. Al ders, vice-voorzitter van het Neder lands Katholiek Vakverbond, zal vanmorgen een inleiding houden tij dens de districtsvergadering van het N.K.V. in Zeeland. Voor de hijeen- komst, in hotel Rotterdam te Ter neuzen, zijn uitgenodigd de dagelijk se besturen van de plaatselijke N. K.V.-centrales in het district, alsme de de leden en adviserende leden van de districtsraad. De heer Alders eaï spreken over de betekenis van de E.E.G. op so ciaal economisch gebied en de func tie daarin van het Deltagebied. In deze vergadering wordt voorts een programma besproken van ac tiviteiten voor de periode september 1968 - september 1969. Na de groepsbespreking en de lunch zal men kunnen discussiëren met de inleider. (ADVERTENTIE) ll KLOOSTERZANDE Specialiteit: Westerschelde schotel. IN het kader van de regionale ver- keersweek, die door het verbond voor Veilig Verkeer wordt gehouden vanaf 14 t.m. 21 oktober a.s., heeft de afdeling Koewacht van het Ver bond enkele interessante activiteiten op haar programma staan. De heer A. van Poecke (50) te Koewacht, die al sinds de oprichting van de afde ling in 1964, lid is en thans de func- tie van penningmeester heeft, vertelt wat er in het vat zit. „OM te beginnen zullen we op 14 ok- tober onze afdelingsvlag plaatsen voor het gemeentehuis. Verder wordt in elke etalage van de winkels in Koewacht een letter gelegd met daarbij een verkeersbord. De bedoe ling is, dat door het publiek de let ters worden samengevoegd tot een spreuk, die betrekking heeft op het veilig verkeer. Iedereen krijgt een formulier, waarop de zin kan worden opgeschreven, die uiteindelijk bestaat uit 45 letters." „BIJZONDERHEID is, dat bij een van de letters een foutief verkeersbord wordt gelegd. De vraag is: wat man keert er aan dit bord? Om fraude te voorkomen, weten maar twee men sen om welke spreuk het gaat. We stoppen die in een verzegelde en veloppe en de burgemeester houdt deze zolang in zijn bezit. Welke prij zen beschikbaar worden gesteld, kan ik nog niet zeggen. Daar wordt nog aan gewerkt. De uitslag van de prijs vraag wordt in de krant bekendge maakt". „HET tweede deel van onze actie wordt uitgevoerd in samenwerking met de afdeling Sint Jansteen. Ieder een kan daar aan meedoen. Ook aan de etalagewedstrijd. Het gaat er im mers om de algemene verkeersveilig heid te propageren. Op 19 oktober, vanaf 2 uur 's middags kan men gra tis deelnemen aan de rijvaardigheids- test. Die wordt gehouden op een par cours in het uitbreidingsplan van Koewacht. Tevens kan er een theore tische test worden afgelegd. Daarna kan men ook gratis zijn auto laten keuren door een deskundige." „ONZE afdeling telt op het ogenblik 240 leden. Bij de oprichting in 1964 'N-r waren het er 90. Het is dus niet slecht gegaan. Elk jaar hebben we activi teiten. Daar staat onze afdeling trou-' wens bekend om. We zijn heilig over tuigd van het nut dat ons werk heeft. De afdeling Sint Jansteen uit Kloosterzande hebben we helpen op richten vorig jaar. We zijn ook van plan om met deze afdeling en samen een verkeersweek te organiseren. Ik hoop, dat men door deze afdeling leert beseffen dat de veiligheid op de weg, steeds voor verbetering vatbaar blijft. Voor mij is dit werk een hobby waar ik mij helemaal voor inzet. Ik steek er heel veel tijd in, maar heb het er graag voor over".

de Stem | 1968 | | pagina 3