Enoch Powell blijft legen binnenkomst kleurlingen Samenwerking is voor DAF nog geen noodzaak Dr. Hermans pleit voor aantal brandwondcentra GESPREK OVER RHODESIË REACTIE OP DR. LOTZ- 119.- Christina wordt niet katholiek Meubelfabrieken „WILMA" nodigen uit... President Thieu ontkent staatsgreep Weer arrestaties in loodsenaffaire HAVENBEDRIJVEN ISNiANN Nixon belooft dienstplicht af te schaffen Leerstoel verkeers- v Taalstukken 111 Groningen s'S0VIIInNWNJANP) - Het be" - WeEd„b0LclïrUm"dherft TechniSCb I ïÏS» Zij" gesneuveld Onaanvaardbaar Heath Bomaanslag op jaarbeurs Kanton Ontslag Frits van der Poel wekt verzet bij journalisten Tenachterstelling' Mavo in Twente wil subsidie Blinden bibliotheek bestaat 50 jaar U.S.A. nil hulp aan Peru staken Sterke positie „Niet te verwaarlozen aandoening" Toekomst Regering bezorgd over sommige tv-uitzendingen V^v: Binnen 15 tellen klaar: DE STEM VAN VRIJDAG 11 OKTOBER 1968 11 IMLUCHT K EEIM MAAT 18. onze 2287 werknemers irdiend f. 226,35 (bruto). oor: de 3 weken verplicht), (niet verplicht) 5t - totaal 12%. gemiddeld verdiend loon. 1968 in Café-Restaurant om 14.00 uur. uw of verloofde om in- Deze vlotte mantel in een apart, zeer charmant model heeft een mo dieuze bontkraag van origineel hamster. Natuur lijk kunt u kiezen uit verschillende toonaangevende herfstkleuren, maar in warm mosgroen is deze mantel een mo dieuze droom riK8MHK?'j? (Van een onzer verslaggevers) NEW YORK Nixon en Agnew zullen, als zij tot president en vice- president van de VS gekozen wor den, de dienstplicht afschaffen, na dat de Vietnamese oorlog is afgelo pen. Agnew heeft gisteren gezegd dat elk systeem van dienstplicht on rechtvaardig is. Verder zei hij dat hij en Nixon de kiesgerechtigde leeftijd willen verlagen tot achttien jaar. George Wallace, de presidentskan didaat van „de derde partij", heeft woensdag Nixon beschuldigd van sa menwerking met de Gallup Poll. Vol gens hem waren de nationale opi niepeilingen van de Gallup Poll ver- j valst. Generaal b.d. Curtis Lemay, Wal lace's kandidaat voor het vice-pre- sidentschap, gaat van 15 tot 19 ok tober een inspectiebezoek aan Viet nam brengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bericht in het Engelse blad „Daily Mail", dat prin ses Christina katholiek zal worden, is door de Nederlandse Rijksvoor lichtingsdienst gekwalificeerd met ..allemaal nonsens". De prinses is dooplid van de Nederlands hervorm de gemeente. Het Britse dagblad legt een dui delijk verband tussen zijn bericht over de overgang naar het katholi cisme van de prinses en haar zang- studie aan een katholiek instituut in de Canadese stad Montreal. Voor een dergelijk verband is geen enkele aanleiding, aldus een officiële woord voerder. Prinses Christina, aldus het com mentaar, wilde zanglessen volgen bij e haar aanbevolen Nederlander arnhard Diamand. Deze wilde haar gaarne onderricht geven, maar hij ïseerde haar dan tevens de ove- rtnf, ,®n te volgen aan het Cana- dese instituut, waar hij doceert. Het j 3 min °f meer toeval, aldus «e woordvoerder, dat prinses is b3|®ad °P «en katholiek instituut eecW UWLei/irum heeft een pro- b'I gunsM^ rg Seste'd, welke e: 'oe zal i beslissing van de kroor v«si41 n' dat aan de RÜksuni re leerstnS Groningen een bijzonde- keu wordt ■V°°r4 verkeersvraagstuk- «ordt ingesteld. duhersitairo"^0^6 Ieerstoel zou in waardeerd v -neer worden §e- zoals het erschlllende aspecten, en deV.T„keerf-gedrag van de ""gevallen vSoT e van verkeers- aandacht gok™6" "°g onv°ldoende diversiteiten dep fjde der bestuur van university? ?en van het wol ten' aldus het Wegenbouwcentrum. 1 de« voor oo„ SSen guerrillastrij- 1 Maleisische aische^tnarino s?.hePan va" de Rus- B°dporu, ZIjn gieren door de ^Uandse 7o nchtmS van de Mid- use 4ee gevaren. (Van onze correspondent) LONDEN Enoch Powell, de' man van wie gezegd wordt dat hij conservatief eerste minister wil worden, maakte gisteren op het Tory-congres in Blackpool duidelijk dat zjjn opvattingen over immigratie nog niet verwa terd zijn. Hfj voerde vijf minuten het woord tijdens een debat over immigratie van kleurlingen. Zijn toon was wel iets milder dan ver wacht. In de stad Birmingham sprak Po well in april van dit jaar over de Britse riolen die tengevolge van de rassenkwestie „rood zouden zien van het bloed". Als gevolg daarvan werd hij door partijleider Edward Heath uit het conservatieve schaduwkabi net gezet. Gnisteren beperkte Powell zich tot de mogelijke gevolgen van onbeperk te immigratie. Hij zei dat de kleurlingenbevolking van Groot-Brittannië in 1985 2,5 mil joen zielen zou kunnen bedragen of ongeveer evenveel als de inwoners van Wales. Bovendien zouden de immigranten voortdurend meer sa menhokken in bepaalde gewesten van Midden-Engeland en daardoor het karakter van die streken volle dig wijzigen. Powell spoorde de congresgangers aan elk zelfbedrog te mijden. „Wie meent dat het geen onaanvaardbare toestand zal worden, zal bedrogen uit komen", zei Powell. Bij de aanvang van zijn toespraak werd Powell tegelijk uitgejouwd en toegejuicht. Aan het einde van zijn redevoering sprong ongeveer een derde van de aanwezigen overeind er zijn waarnemers die zeggen dat het ongeveer de helft van de con gressisten was om hem een minuut lang toe te juichen. De leden van het schaduwkabinet op het podium gaven geen blijk van instemming. Aan het einde van dit debat keurde het congres een motie goed waarin aangedrongen wordt op gelijke be handeling van alle immigranten en een beperking van de immigratie om het sociaal evenwicht te herstellen'. Het partijbestuur prijst zich geluk- dat het debat op deze manier afgelopen is. Algemeen wordt nu verwacht dat partijleider Heath mor gen meer bijval zal genieten met zijn rede dan het succes dat Powell gis teren geoogst heeft. HONGKONG (AP) Anti-Mao- terroristen hebben bij een aanslag met bommen en molotovcocktails op de terreinen van de jaarbeurs van Kanton meer dan 100 personen ge dood. Dit meldden reizigers die gisteren uit Zuid-China in Hongkong zijn aangekomen. NOORD-KOREA zal mogelijk binnen enkele diaigen die bemanningsleden van het Amerikaanse inlichtingen schip „Pueblo" vrijlaten. Dit meldt het Zuddkoreaanse dagblad „Kjoenh- j-an Sinmoen". DE WERKZAAMHEDEN rond de af sluiting van de Lauwerszee beginnen hun eindfase te naderen. De 25 cais sons, die het 900 meter brede sluitgat moeten dichten, zijn gereed en wor den beproefd. De voltooiing van de afsluiting wordt volgend jaar mei verwacht. EE 34-JARIGE inwoner van Maas sluis is aangehouden op verdenking vain poging tot moord op zijn vrouw. Hij zou haar op 3 oktober over de balustrade van de twaalf meter hoge galerij bij hun woning hebben wü- len duwen. EEN DELEGATIE van de rijkslucht- dienst heeft gisteren landingsrechten verkregen voor de KLM in de Oost- afrikaanse staten in ruil voor lan dingsrechten voor de East African Airways in Amsterdam. De overeen komst voorziet in een retourvlucht per week per luchtvaartmaatschappij. OP ONGEVEER 90 procent van de spoorwegstations en -haltes is de in- en uitgangseowtrole opgeheven. Voor lopig zullen Amsterdam C.S., Den Haag H.S. en Utrecht de controle be houden, maar het ligt in de bedoeling ook deze te zijner tijd te laten ver dwijnen. BIJ BOTSINGEN tussen politie en ongeveer 2000 studenten in Rio de Ja neiro zijn woensdagavond zes perso nen, onder wie een priester, gewond. Er zijn 150 arrestaties verricht. HET STUDENTEN-stakingscomitê ln Mexico kan geen enkele garantie ge ven dat de Olympische Spelen niet verder zullen worden gestoord. „Wij zullen alles doen wat in ons vermo gen ligt om ongeregeldheden te voor komen, maar door de druk die de re gering op ons uitoefent hebben wij geen enkele controle meer over de 300.000 studenten", aldus het comité. PATER PIRE, die in 1958 de Nobel prijs voor de vrede heeft ontvangen, heeft Dubcek voorgedragen als kan didaat voor de vredesprijs van vol gend jaar. (ADVERTENTIE) Als U een uitstapje maakt naai de Belgische Kempen, vergeet dan niet dat in Zoersel één der grootste en zeker de MOOISTE Meubelhal van heel Europa staat. In dit prachtige chaletgebouw worden alle soorten meubelen verkocht volgens het „ZELFBEDIENINGS-SYSTEEM". Een volkomen nieuwe for mule voor de meubethandel, die, zoals gebleken is, bijzonder goed in de smaak valt door haai originaliteit. De toegang is geheel vrij en er is niemand die U tijdens uw rondgang zal aanspreken. Wel krijgt u op verzoek uitstekende adviezen. Daarbij tarten de prijzen elke concur rentie. De Wilma Meubelhallen zijn zeer gemakkelijk te bereiken. Slechts 3 kilometers ten zuiden van Oostmalle, langs de autoweg naar Lier vindt U het opvallende chaletgebouw onmiddellijk links van de weg Open van 9 tol 12 uur en van 13.30 tot 20 uur. Ook op zaterdag en zondag, maar dan tot 19 uur. Alleen vrijdags gesloten. WILMA MEUBELEN P. V. 8. A. Oostmallebaan 154 ZOERSEL Tel. (03) 72.03.68 of 72.12.72 e De Rhodesische premier Ian Smith verlaat hier H.M.S. „Kent" en begeeft zich naar de H.M.S. „Fear less" waar de eerste besprekingen met de Engelse premier Wilson ge houden werden over de positie van Rhodesië. Smith wordt gevolgd door zijn minister van Justitie, Desmond Lardner Burke. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) BUSSUM. Naar wij vernemen zal het bestuur van de Gooise jour nalistenkring op korte termijn zich beraden over het ontslag op staande voet van Frits van der Poel door de KRO-leiding. De nieuwe voorzitter van de Ver eniging van Nederlandse Journalis ten, de heer J. J. van Raalte, die zich inmiddels met de heer Van der Poel in verbinding heeft gesteld, is verzocht dit beraad bij te wonen. In kringen van de Gooise journa listiek heerst grote verontwaardi ging over de beslissing van de KRO, die gezien de fouten van de heer Van der Poel bulten alle propor ties wordt geacht. Ook in de kring van creatieve ra dio- en t.v.-medewerkers, verenigd in de „Groep 73" wordt druk over leg gepleegd om in verzet te komen tegen de beslissing van de KRO, welke een gevolg wordt geacht van een ernstige beleidsfout in de pro cedure rond deze kwestie. Gistermorgen heeft de K.R.O.-voor zitter mr. H. W. van Doorn in de studio-foyer zijn beslissing tegenover het personeel nader toegelicht. Van de zijde van het personeel werd een stilzwijgen bewaard. Er kwam geen enkele opmerking. De groepsraad van de K.R.O. heeft zijn standpunt nog niet bekendge maakt in afwachting van een nieuwe bespreking met de K.R.O.-leiding. (Van onze correspondent) HENGELO De r.-k. Mavo-kring Twente, waarin 22 katholieke mavo- scholen contact met elkaar onder houden, heeft in een telegram aan het hoofdbestuur van de Katholieke Mulo Vereniging scherp geprotes teerd tegen „de schrijnende tenach terstelling" van het mavo ten op zichte van de andere vormen van het voortgezet onderwijs. Deze „discriminatie" zoals voorzit ter J. H. Spit opmerkte op een gis teren belegde persconferentie, komt erop neer, dat bijvoorbeeld havo, v.w.o., l.t.s., m.t.s. en vele andere vormen van voortgezet onderwijs wel reeds subsidie krijgen voor het betalen van administratieve krach ten, concierge, adjunct-directeur en amanuensis, terwijl alleen het mavo hiervoor geen subsidie krijgt. NIJMEGEN (ANP) Vandaag bestaat de blindenbibliotheek „Le Sage ten Broek" te Nijmegen vijftig jaar. De brailledrukkerij, thans een onderdeel van de bibliotheek, her denkt zelfs zijn 100-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het jubileum wordt een gedenkschrift uitgegeven onder de titel „De lectuurvoorziening van blinden en slechtzienden in Ne derland". Duizenden blinden en slechtzienden in Nederland hebben ter gelegenheid van het jubileum een actie op touw gezet onder het motto „Lezersdank". Voor het bedrag denkt het bestuur een nieuwe brailledruk- pers te kopen. (Van een onzer verslaggevers) LIMA/WASHINGTON. De mili taire revolutionaire regering van Peru heeft woensdag j.l. de onteige ning bekendgemaakt van de olie industrie in Noord-Peru die eigendom was van de Amerikaanse Internatio nal Petroleum Corporation. In verband hiermee hebben Ame rikaanse functionarissen in Washing ton meegedeeld dat, indien de Peru viaanse regering weigert aan de IPC een schadeloosstelling te betalen, het Amerikaanse hulpprogramma ge staakt zal worden. Alleen het werk van het vredescorps, de opvoedkun dige en culturele uitwisseling en het werk van de export-importbank zul len voortgaan. De Amerikaanse hulp wa al opge schort na de omverwerping van de regering van Fernamde Belaunde Terry op 3 oktober j.l. Deze opschor ting gold slechts voor de periode totdat de toestand in Lima opgehel derd zou zijn. BORN „We staan beslist niet zonder meer afwijzend tegenover vormen van samenwerking. Maar we zijn 'n sterk en gezond bedrijf en zullen ieder aanbod tot samenwerking zeer kritisch beoordelen. De noodzaak is er momenteel zeker nog niet". Dit is naar aanleiding van de berichten over de nu verboden fusie tussen Fiat en Citroën het standpunt van DAF. Men moet hier uiteraard aan toevoegen dat men nooit weet hoe de situatie zich in de toekomst zal ontwikkelen. „Ik geloof dat meneer Lotz een grote fout maakt en dat is dat hij over het hoofd ziet dat DAF naast momenteel 250 personenauto's per dag, ook bedrijfsauto's (6000 per jaar), scheepsmotoren (een paar dui zend per jaar), aanhangwagens met opleggers (ook een paar duizend per jaar) en militaire voertuigen maakt. We hebben dus een meer uitgebreid programma dan de heer Lotz zelf". Dat zei ons gisteren de heer Schaep veld, hoofd voorlichting van DAF Eindhoven, als reactie op een uit spraak van dr. Kurt Lotz, president- directeur van de Volkswagenfabrie ken. De heer Lotz heeft onder meer ge zegd dat de toekomst voor kleine autofabrieken als DAF, Volvo en Saab er somber uitziet. Om te kun nen blijven meedraaien in de concur rentieslag zullen deze kleine fabrie ken volgens hem gekristalliseerd moeten worden in firma's van Euro pese allure en minimaal per dag 500 auto's per model moeten gaan produ ceren. DAF wijst naar het voorbeeld van Citroën om aan te tonen dat de om vang van een bedrijf geen indicatie is voor de gezondheid ervan. „Vanaf de oprichting zijn onze pro- duktiecijfers nog steeds gestegen en dat doen ze nu nog. Alles wat we ma ken wordt verkocht, mede ook dank SAIGON (AFP) De Zuidviet namese president Van Thieu heeft gisteren tegengesproken, dat in het land een opstand zou zijn verijdeld. De geruchten daarover zijn dooi de communisten en een aantal on verantwoordelijke personen in om loop gebracht, aldus een communi qué. Thieu ontkende ook, dat er arres taties verricht waren. AMSTERDAM (ANP) Op grond van het feit dat de behandeling van zware brandwonden een speciale ervaring van de dokter vraagt en daarnaast een aparte inrichting van het ziekenhuis, is het noodzakelijk een beperkt aantal brandwondcentra in Nederland op te richten. Door de grote spreiding van de pa tiënten krijgt de gemiddelde chirurg geen gelegenheid voldoende ervaring op te doen in deze behandeling. Het is belangrijk dat de Nederlandse chi rurgen overtuigd worden van het be lang van verwijzing van hun ver brandingspatiënten naar deze brand wondcentra. Dit is een conclusie uit het proef schrift van dr. R. P. Hermans, chi rurg in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk, over „de techniek van de behandeling van brandwonden", waarop hij aan de universiteit van Amsterdam is gepromoveerd. Dr. Hermans heeft door combina tie van bestaande technieken en be handelingswijzen van derdegraads brandwonden een nieuwere methode verkregen die volgens hem, veel voordelen heeft boven de tegenwoor dige behandelingen. Deze nieuwere behandelingsmethode komt er op neer dat zo spoedig mogelijk na de verbranding de resten van de huid worden verwijderd en daarvoor in de plaats kleine stukjes donorhuid (3x3 mm) worden aangebracht. Opgenomen cijfers in het proef schrift tonen aan dat in Nederland de verbranding een niet te verwaar lozen aandoening is. Aan het zieken huis, de chirurgische behandeling, de revalidatie worden met betrekking tot de behandeling van deze derde graadsbrandwonden bijzondere eisen gesteld. Dr. Hermans pleit voor een specialisatie in deze richting. In vrijwel alle ontwikkelde landen bestaan speciaal ingerichte centra ter behandeling van brandwonden, „Helaas maakt Nederland hierop nog een uitzondering", aldus dr. Hermans. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG Vol gens de recherche van de rijkspolitie te water in Amsterdam komen onge veer vijftig loodsen in aanmerking voor verhoor in de omkopingsaffaire. Inmiddels zijn gisterochtend opnieuw twee verdachten gearresteerd, die steekpenningen zouden hebben aan genomen. Tot dusver zijn 27 arresta ties verricht. Staatssecretaris Van Es (Marine) deelde dinsdag in antwoord op vra gen van de Kamerleden Vonhoff en Koudijs (VVD) in de Tweede Kamer mee, dat de beloodsing in het Noord zeekanaal normaal doorgaat. zy onze stijgende verkoopcijfers in het buitenland", aldus de heer Sehaepveld. 1 Daarbij wijst hij op de gelukkige omstandigheid dat het assortiment van de DAF-personenauto's momen teel zodanig is dat men een zeer groot deel van het publiek kan be reiken. „Zeer belangrijk is nog daarom voelen wij ons ook zo sterk dat wij niet zo maar een perso nenauto leveren. We leveren er iets bijzonders bij en dat is onze Vario- matic. Ik ben ervan overtuigd dat andere autofabrikanten duim en vin ger zouden aflikken als zij wat dat betreft hetzelfde zouden kunnen brengen", aldus de heer Sehaepveld. Hij wees er tot slot nog op dat de capaciteit van de nieuwe fabriek in Born is berekend op een produktie van 400 personenauto's per dag, maar dat toename van produktie en ver koop ook mede afhankelijk zyn van de omvang van de dealersorganisa- tie. Bij tal van gelegenheid ls van DAB'-zijde reeds uitvoerig gesproken over de toekomstmogelijkheden van het bedrijf. Men wees dan op de zeer grote belangstelling uit vele delen van de wereld voor het DAF-Vario- matic-systeem, dat reeds door vele constructeurs is gebruikt. Men wees ook op het feit dat DAF een sterke positie inneemt door zijn geografi sche ligging in een gebied waar be volkingsdichtheid, industrialisatie en verkeersintensiteit nog steeds blijven toenemen en op de achterstand in autodichtheid in Nederland en de omringende landen. Aandacht werd ook besteed aan de bewering dat DAF met zijn perso nenwagens moeilijk kan concurreren omdat de produktie-aantallen zoveel lager liggen dan bij de meer beken de automobielfabrieken. „Bepaalde cijfers die men ln het hoofd heeft leiden daarbij gemakke lijk tot verkeerde conclusies", zegt men bij DAF. Iedereen weet bijvoorbeeld dat Volkswagen 4000 „kevers" per dag produceert, maar dat is uitzondering. En alleen Chevrolet maakt er meer van één model. Fiat maakt ook 4000 auto's per dag, maar dat aantal is verspreid over een tiental typen. Zeer veel gangbare modellen wor den er geproduceerd in 100 tot 500 stuks per dag, aldus deze DAF- woordvoerder, zoals van General Mo tors de Convair, alle Duitse Fordmo dellen, de Prinz 4, de Simca 1300 en 1500, de Renault 16 en de Citroën ID en DS. DAF kwam alléén met Daffodil reeds op 130 stuks per dag. Dit jaar zal men met de 33, 44 en 55 samen bijna 300 stuks per dag halen. Die verschillende modellen kan men dan natuurlijk niet zonder meer bij elk aar tellen, maar vele onderdelen zijn gelijk, zoals belangrijke delen van de Variomatic. Veel andere onderdelen zijn gelijk in de 33 en 44, of in de 44 of 55, zo werd van de zijde van DAF medegedeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering deelt in bepaalde opzichten de zorgen van de heer Van Dis (SGP) en Jongeling (GPV) over het peil van sommige televisie-uitzendingen, maar meent anderzijds dat te snel ingrijpen be slist verkeerd uitwerkt. Premier De Jong zei gisteren in de Tweede Kamer dat het stellig een overheidstaak is om het zedelijk peil te helpen beschermen. Waar echter normen zich wijzigen en tradities ver dwijnen, is het een zeer delicate en moeilijke taak geworden, die uitge voerd moet worden binnen het kader van grondwet en andere wetten. „We leven hier in een pluriforme maat schappij en ook onder christenen be staat er in deze zaak een verschei denheid van opvatting", zo voegde premier De Jong daar nog aan toe. Hij zag vooral een taak in het stimu leren van de geestelijke weerbaar heid. Premier De Jong gaf niet aan over welke t.v.-uitzendingen de regering zich zorgen maakt. (ADVERTENTIE) yoghurt vla-flip En nog door de melkman thuisbezorgd ook!

de Stem | 1968 | | pagina 9