Squadron met weinig bewogen bestaan f2400?! i SERVOWARM I Mr van Hielstudentenrevolte lastig en riskant Regering helpt Nigeria met goederen ter waarde van 6 miljoen r - AXEL 860" KWART EEUW IN DE LUCHT voor over hebt, kunt u nog ruim vóór j december uw woning centraal verwarmd j hebben! Hoe kan dat? EUROPESE COMMISSIE TIKT EURATOM OP DE VINGERS liverseel s 49,95 Alles voor uw baby bij „De Ooievaar" Babyhuis „De Ooievaar" bén ze een ein- die je vandaag acht. et of zonder bont Dat beweert mijn 3n want ze is er te bontmantels bijna. BEWOGEN BESTEMMING Als u er knip'muit servowarm BON VOOR WARME WINTERS Begaafd Overlast Betere koffie in een oogwenk? I )e$re|yd 6 DE STEM VAN VRIJDAG 11 OCTOBER 1968 9 Wieg of Ledikantje vanaf 65,-; Commodes v.a. f 99,50' Klep-kast vanaf f 199,go'- Kinder-kast vanaf f ij'o Komplete baby-uitzet 'in koffer f 125,-; Prachtige Draion dekens v.a. f 21,75' Kinderwagens v.a. f 135,.! Wandelwagens v.a. f 29,95! Baby-sitter vanaf f 23^50; Kinderstoel met tafelblad vanaf 29,75. Bij aankoop van uw baby-uitzet 5% korting. heeft meer keuze! KALSDONKSESTR. 48-50 Tel. 01650-33446-37532 ROOSENDAAL sje r 5? Swordfish, het vliegtuig waarmee Squadron 860 in 1943 het eerst vloog. (Van een onzer verslaggevers) VLIEGKAMP DE KOOY De journaals van het marine vliegtuigesquadron 860 staan niet loodzwaar van de dapper heden in de lucht. Het zijn wat sobere aantekeningen over vlucht zus of vlucht zo. Maar intussen heeft 860 in de 25 jaar van zijn bestaan duizenden vlieguren afgelegd: boven land en boven vele zeeën. „Een wei- ,„6 bewogen bestaan" heeft een marineschrijver de gsechiedenis van 860 eens samengevat. Desondanks hebben de MLD- vliegers, die bij dit squadron in gedeeld waren, toch maar een brug geslagen over de Atlantische Oce aan. En wel in de meest drama tische episode van de tweede we reldoorlog tussen 1943 en 1945. Een brug over de Atlantic, noodzakelijk geworden om het nog twee jaar unnen uithouden op weg naar de overwinning. In deze zin zijn de journaals van al die vluchten met de befaamde Engelse „Sword fish" toestellen boven de geallieer de konvooien hun goud in de his torie meer dan waard. Squadron 860 kent drie belang rijke episoden in zijn bestaan: de eerste viel in de tweede wereld oorlog, toen een aantal marinevlie gers met hun Engelse collega's het Dutch squadron van de Royal Air Force vormden op een vliegbasis ergens in Schotland. De tweede episode wordt vooral gekenmerkt door vluchten van het vliegkamp schip Karei Doorman af. De derde episode is zojuist begonnen met dé nieuwste aanwinst van de marine luchtvaartdienst de helikopter Wasp. Seahawk, het eerste en voorlopig laatste straalvliegtuig van het squadron De eerste episode tijdens de twee de wereldoorlog blijft uiteraard de meest bewogene uit de geschiedenis van Squadron 860. Blij dat ze ein delijk wat konden gaan doen, oe fenden de Nederlandse marinevlie gers eind 1943 op verschillende _else vliegvelden en op tot vlieg- dekschip omgebouwde tankers en vrachtschepen, zo fel dat de stuk ben er soms letterlijk afvlogen. Dit wil tenminste het vliegersverhaal uit die dagen. Voor de Nederlandse marinevliegers was het immers niet zo eenvoudig, om in korte tijd het landen en starten met hun befaam de „swordfish" toestellen van de vliegdekschepen af onder de knie te krijgen. Het, ging echter wonderlijk snel en in de twee oorlogsjaren maak- 'on de Nederlanders van Squadron maar eventjes 6000 zogenaamde ,!?fe landingen (op het land) en ™00 landingen op de vliegdeksche pen, de zogenaamde „merchants aircraft carriers" (m.a.c.). Dat wil ïenn™' vlieguren, waarvan 1500 aan boord van deze m.a.c.- schepen. In oktober 1943 waren de marine- vliegers zo ver, dat ze de grote start veilig konden wagen. Kort daarop begon het. De brug over de Atlantic voor de begeleiding van de grote konvooien kon beginnen. De start was niet direkt voor spoedig: een swordfish met Neder- andse bemanning verongelukte tij- aens het konvooiëren van een 8root aantal schepen in de Atlan- De nieuwste aanwinst van Squadron 860: helikopter Wasp. tische Oceaan. Het was de eerste overtocht met direkt al een dodelijke crash, van een bemanning die door radio-de fecten en enorme storm tijdens een patrouillevlucht boven de Atlan tische Oceaan het vliegdekschip niet meer kon bereiken. Het staat er allemaal nogal sober in de scheepsjournaals: „Men wist toen reeds, dat de vliegers zo goed als verloren waren. Toch deed men al het mogelijke." Maar al het mogelijke was voor deze bemanning onmogelijk gewor den. Twintig minuten later was het afgelopen, de benzinevoorraad was uitgeput en „sindsdien heeft de wereld nooit meer iets van de drie m.l.d.-mannèn vernomen... Het konvooi moest verder, alle andere konvooien moesten door gaan: Engeland-Amerika en terug, steeds weer varen, steeds weer pa trouilleren. Op zoek naar vijande lijke onderzeeërs, die de konvooien bestookten. Maar na dit eerste vlieg tuig werden geen verliezen meer geleden met vliegtuigen of vliegers. Van de 36 konvooien die door Squadron 860 begeleid werden ging zelfs geen schip verloren. Ook niet het grootste konvooi, dat ooit de oceaan overgestoken is en dat maar liefst 165 schepen telde. De tweede episode begon in Ne derland, in 1946. Squadron 860 werd met fire-fly-toestellen geplaatst aan boord van het vliegkampschip Ka- rel Doorman. Het nam in het Verre Oosten deel aan de twee politionele acties, keerde naar Nederland terug om hier over te stappen op de sea- furies. Ook toen werden vele reizen buiten Nederland gemaakt, maar in 1957 kwam ook voor 860 het straal - tijdperk met de hawker-seahawk, de eenmotorige straaljager met op vouwbare vleugel. Aan boord van de Karei Door man maakte het squadron een lang durige reis om de wereld om direct daarop gestationeerd te worden op het vliegkamp Valkenburg. Het kreeg in 1964 tijdelijk rust tot 1966. De seahawk was van de sterkte afgevoerd en in afwachting van nieuwe toestellen werd 860 tij delijk uit dienst gesteld. Maar twee jaar geleden keerde het weer in de marine luchtvaartdienst terug en kwam op het thans jubilerende ma rine vliegkamp De Kooy bij Den Helder. Het squadron is nu uitgerust met wasp-helikopters, die bestemd zijn voor de onderzeebootbestrijding. Deze toestellen kunnen geplaatst worden aan boord van de Van Speijk-schepen, de nieuwe fregat ten voor de onderzeebootbestrijding. En daarmee is marine vliegsqua dron 860 weer bij haar oorspronke lijke bestemming teruggekeerd: die van de onderzeebootbestrijding. Als zodanig begonnen in 1943 ergens in Schotland.zwierf het jarenlang over en boven de zeven wereldzeeën met steeds nieuwere vliegtuigen. Gewoon doorvliegen, zegt 860, dan haal je het aantal uren gemakke lijk. Het zijn zo duizenden vlieg uren geworden, met „een weinig bewogen bestaan". Het is maar hoe je dit allemaal bekijkt. (ADVERTENTIE) (of f 50,- per maand gedurende 5 jaar) j Servowarm heeft geen aparte kachels, tanks,_ reservoirs nodig, maar bestaat in basisuitvoering uit een elegante masterradiator - tegelijk de ketel - en drie slanke radiatoren. Servowarm kan eenvoudig worden uitgebreid met meer radiatoren. Eén master kan 8 radiatoren van warmte voorzien. t'fi In Engeland zijn in nog geen 5 jaar 55.000 Servowarm C.V.-installaties geplaatst. En daar weten ze het nodige van natte en koude winters! ïfc Servowarm C.V. is gasverwarming. En gas is goedkoop. Ook door het voordelige vastrechttarief. }fï Servowarm C.V. wordt - in 2 3 dagen - netjes en met begrip voor uw interieur door eigen, speciaal opgeleide Servowarm- monteurs geplaatst. 5fc Servowarm C.V. kost - compleet geïnstalleerd - maar f 2400.- voor vier verwarmde vertrekken. U kunt ook op gunstige voorwaarden in termijnen betalen. ïfï Servowarm werd ontwikkeld en ontworpen in Engeland door het Guest, Keen Nettlefold Concern (1902) en wordt in Nederland geïnstalleerd en gegarandeerd door Warm Air VerwarmingsMij. N.V., Rotterdam, telefoon: (010) -15.06.44. CENTRALEVERWARMING Vertel mij meer over Servowarm. zend mij p.o. uw folder. Naam:J Straat: S6 Plaats: Warm Air VerwarmingsMij.N.V.,Giessenweg33,Spaanse Polder.Rotterdam 8 f (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse regering heeft Nigeria goederen aan geboden tot een bedrag van zes miljoen gulden. Het zijn voor vijf miljoen gulden magere melkpoeder en voor een miljoen gulden granen. Bovendien heeft Nederland de wereldbank dringend verzocht de zogenaamde consul tatieve groep voor Nigeria bijeen te roepen. Deze groep moet vaststellen hoe Nigeria direct financieel geholpen moet worden tot herstel van de economie, vooral in het oorlogsgebied, en tot het opnieuw in het arbeids proces opnemen van de vluchtelingen. Komt deze groep niet bijeen, dan stelt Nederland direct 3,6 miljoen gulden beschikbaar voor hetzelfde doel. Een vrijwilligersteam van veer tien man staat met eigen transport middelen en ander materiaal klaar om voor hulpverlening onmiddellijk naar het oorlogsgebied in Nigeria te vertrekken. Dit heeft minister-presi dent P. J. S. de Jong in de Tweede Kamer meegedeeld. Premier De Jong liet in zijn ant woord op de algemene politieke be schouwingen van de kamerleden dui delijk uitkomen, dat Nederland niet kan overgaan tot het erkennen van Biafra als zelfstandige staat. „Hier- nr.. C? 'Van onze parlementaire redactie) DE» HAAG Studenten zijn dit jaar nogal in het nieuws geweest. ErankrijU hraclit een studenten revolte in mei en juni bijna het egime van generaal De Gaulle aan wankelen. In Wcst-Duitsland ercl verbitterd slag geleverd tegen e politie en het machtige uitgevers concern van Axel Springer. In Mexi- knalden de karabijnen op stu- "/enmenigten, terwijl enkele kilo- v °rs yerder gewerkt werd aan het on ,i L,va" nieuwe wereldrecords iatin Vinpische Spelen. In Ncder- tj saa' Det allemaal nog wat rus- oc- maar ook hier is een «mgsproees op gang gekomen. ffiero .a"8'i 's inleiding om wat rui- enrl. aan"aclli te geven aan een boei- a wtvoerige analyse over „Stu- frano i0m7sV' van mr- H- van Riel, Dolit, ln de eerste kamer en hn I Z0l'genkind van de VVD, die aan heeft voor de studenten ninsm laildbouwhogeschool in Wage- snrak.' !J mt tot verschillende uit- situatio I 00'c voor de Nederlandse Pen wn 1,nterassant zijn of nog kun- "n Sen; Mr' Van Riel be§OT' boven mbw,eme}'s zUn bl.ma steeds Modelmatig begaafd en berei ken vaak uitstekende studie-resulta- een aantal interessante conclusies op te sommen, die in Amerika uit diep gaande onderzoekingen tevoorschijn gekomen zijn. Die conclusies kwamen op het volgende neer. Verzet blijkt vooral te ontstaan aan de zeer goede universiteiten met een heterogene bevolking. Veel minder verzet is er aan slechte of goede uni versiteiten met een duidelijk gety peerde (arm of rijk, deftig of niet- deftig) en anders dan op basis van begaafdheid geselecteerde bevolkings. Er ontbreekt kortom een aanwijsbaar klasse-element voor het ontstaan van verzet. De rebellen-leiders komen uit weliswaar gepriviligeerde, maar niet zeer-gepriviligeerde milieus. Zowel armen als aanzienlijken zijn uiterst zelden onder hen te vinden. Het meest opvallend is evenwel, dat de overgrote meerderheid psychologie of sociologie en soortgelijke algeme ne vakken studeert. De aanvoerders ten. Studenten in echte vakopleidin gen, die intensief praktisch werken vragen, doen bijna nooit aan stu dentenonrust mee. Er is bij de onderzoekingen voorts gebleken dat er bijna geen verband bestaat met de welstand in het ou derlijk huis. Er bestaat echter wel een zeer diepgaand verband met het denkpatroon en de maatschappelijke opvattingen der ouders. „Het milieu van de links denkende, minder tra ditioneel levende vader met een in tellectuele of half-intellectuele be trekking, en de niet zeer op kleren gestelde weinig bridgende en sociaal oneerzuchtige moeder predisponeert in zeer sterke mate de kinderen tot revolutionair kunnen zijn", aldus mr. Van Riel. Een eigen conclusie van mr. Van Riel behelst, dat voor leiders van stu dentenrevoluties een stimulans vormt de gedachte, dat zij door hun geaard heid en weerstand tegen hiërarchische verbanden, gecombineerd met hun studierichting, later niet zo gemak kelijk aan hun trek zullen komen. Stimulerend werkt bovendien in die situatie het bewustzijn van de aan wezigheid van bijzondere talenten, die men juist als student voluit kan ont plooien. Zij onderkennen de zwakke, precaire en onethische elementen in de laat-kapitalistische samenleving nauwkeurig en zetten de koevoet op kritieke en geschikte punten aan. Wat hen echter van wezenlijke re volutionaire genieën als Lenin en Mao Tse Toeng onderscheidt is, dat zij niet aanvoelen wat de grote massa op een ogenblik begeert en wat een echt re volutionaire situatie is. Volgens mr. Van Riel is dit te wijten aan hun in troverte karakterstruktuur en de te schoolse vorming van hun geesten. „Zij zijn te jong, te ongeduldig en vooral te bewust intellectueel en zien niet, dat het bestaan van een band met irrationelen, conformisten en on- verstandigen een voorwaarde is voor elk staatsmanschap, ook het revolu tionaire", aldus mr. Van Riel. „Studentenrevoltes verlopen in het niet", aldus een andere stelling van mr. Van Riel. En waarom? Wie als revolutionair leider wil op treden moet op zijn minst begrijpen wat mensen revolutionair vermag te stemmen. Volgens mr. Van Riel is dat bepaald niet 't militaire optreden van Amerika in Vietnam of de „ver onderstelde wandaden van de sjah va,. Perzië", de Griekse kolonels of de Portugese regering". Het daarbij betrokken zijn vraagt om een instelling en type van geënga geerdheid, dat 90 pet. van de poten tiële revolutionairen vreemd is. Veel gevaar levert de studentenre voltes niet op, wel overlast en risico. Derhalve bestrijding met tactische middelen, zolang mogelijk de wind uit de zeilen nemen. Aan hun optre den aangepast adequaat geweld des noods, aldus mr. Van Riel. mee is de kwestie, noch humanitair, noch op rechtvaardigheidsgronden gediend", aldus de minister-presi dent. Hij deelde verder mee, dat Ne derland geen mogelijkheden meer ziet om Engeland' af te brengen van wapenleveranties aan Nigeria. „Ons is trouwens gebleken dat 85 procent van de wapens, die daar ingevoerd worden, uit Rusland afkomstig is". Voor wat Oost-Europa betreft: Ne derland blijft streven naar ontspan ning, maar nuchter en verstandelijk. Mocht de NAVO op een gegeven ogenblik tot de conclusie komen, dat de NAVO versterkt moet worden in centraal Europa zijn de machts verhoudingen immers gewijzigd dan zal Nederland het zijne bijdra gen, als tenminste het overgrote deel van de andere NAVO-landen dit eveneens doet. Naast een initiatief voor Nigeria heeft Nederland ook een initiatief genomen in de problemen van het Midden-Oosten. In opdracht van het kabinet heeft minister Luns in New York de V.N.-afgezant voor het Mid. den-Oosten de Zweed Jarring name. lijk dringend verzocht zijn werk zaamheden volgende maand (wat de bedoeling was) nog niet af te breken. Mr. Van Riel concludeert Véél gevaar levert de studentenrevolte niet op, wel overlast en risico. Der halve bestrijding met tactische mid delen, zolang mogelijk de wind uit de zeilen nemen. Aan hun optreden aangepast adequaat geweld desnoods, aldus mr. Van Riel. (ADVERTENTIE) Uit louter haast komen veel mensen niet toe aan het zetten van een lekker kopje koffie. Een andere categorie die de De VVD-fractieleider wil ook nog koffie wel bemint, Iaat het na omdat wel enige positieve aspecten aan de koffie hen niet goed bekomt. Wat is de studentenrevolte toekennen. De re- 'deale oplossing? volte kan zijns inziens maatsehappe- Nag - Oploskoffie, daarmee zet u koffie lijk gunstig werken, wanneer men erin slaagt onnodige, onhoudbare of ongemotiveerde binnen de eigen universitaire ge meenschap te doen verdwijnen. In dit verband zei mr. Van Riel het voor Nederland een zaak van het aller grootste belang te vinden, dat de zgn democratisering van het onderwijs in zo snel mogelijk tempo doorzet. in een oogwenk. Bereid uit de echte koffiebonen van Hag, daardoor met de- mac'htsstrukturen zelfde voordelen voor de gezondheid. Hag-Oploskoffie is vrij van coffeme en andere schadelijke stoffen. Het spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Er gaat werkelijk niets boven zo'n kopje lekkere, geurige en... gezonde koffie als Koffie Hag. Van de beste bonen.,» maar coffeïnevrij. 17 Journalisten worden ook wel eens leuk behandeld. Zoals in België, waar onlangs de „Dag van de sociale communicatiemiddelen" werd ge houden. In een foldertje werd de mensen gevraagd hun „sympathie en waardering te betuigen" aan b.v. een journalist, een uitgever, een acteur 'e.d. Men kon dit doen door een kaart, met een persoonlijk woordje aan de uitverkoren „communicatiebemidde laar" mee naar de zondagsmis te brengen (De actie ging uit van een katholieke organisatie). Het aardige aan deze zaak is, dat men uitgenodigd wordt eens open lijk zijn sympathie te betuigen (zo men die op kan brengen, uiteraard) voor hen die beroepshalve de com- municatie en het contact in de maat schappij tot stand brengen. Woensdag 9 oktober: kringen in rep en roer. Het Tweede- Kamergebouw bleek te klein, gezien de overstelpende belangstelling die de kamerdebatten plotseling genoten van de zijde van het kiezersvolk. Het vreemde was dat het op het Binnen hof volkomen rustig was. Waar het niet rustig was: bij de PTT. Het bleek namelijk mogelijk de kamer debatten woordelijk te volgen door in Den Haag de telefoon te pakken en het nummer elf (11) te draaien. Na urenlang zoeken heeft de PTT de lijn afgekapt. Gelukkig maar, ze mochten op de Russische ambassade eens meeluis teren. Dezer dagen heerste er enige op winding onder de Zürichse automo bilisten, die bij verkeerslichten ge confronteerd werden met figuurtjes die, als het licht op groen stond, lachten en als het op rood sprong, zuur keken. Het was een grapje met een soort plakplaatjes. Een zürich grapje. F. van der Poel: Dat is nou de KROon op mijn werk. Een bericht, dat alleen kenners op hun volle waarde kunnen beoordelen. Op een boerenbedrijf in Apeldoorn heeft een zeug binnen de tijd van twee weken in totaal 28 biggen ge worpen. Maar nu komt het. Op 22 september kwamen er 14 -bi(/gén"ier! wereld én twaalf dagen latei? volg den er nog 14. Brabanders, wapent UIn het NS-blad De Koppeling lees ik: „In district Zuidoost doet het verhaal de ronde, dat het rayon „Midden- Brabant" wel eens een enclave van de Deutsche Bundesbahn zou kunnen zijn. Waarom Kijkt u eens naar de namen van de chefs in „Midden- Brabant": Chef transport: M. Dörge, chef passage en expeditie: J. Schlei- fert, personeelschef: F. Groosjoharu" Wat heb ik gisteren gezegd over de politieke slijtage van minister Luns? Hij heeft de uitdaging al aangeno men. En premier De Jong is bereid mee te vechten. Je kunt trouwens van een oud-marineman niets an ders verwachten. Premier De Jong zei gisteren in de kamer in antwoord op de aanval van drs. Aarden op Luns m.b.t. diens politieke slijtage: „De geachte afge vaardigde maakt zich volstrekt on nodig zorgen." Maar eens. let wel, eens zal de dag komen dat de koningin in de troonrede zal zeggen: „De slijtage van de minister van buitenlandse zaken is de regering een voorwerp van voortdurende zorg." Een Van der Poel-fan hoorde ik gisteren roepen: Likdoorn Roept een ander: Poelier MERIJN BRUSSEL (ANP) De Europese commissie heeft een rapport aan de ministerraad van de gemeenschap goedgekeerd, waarin zij waarschuwt dat een aanhoudende oneenigheid over de toekomstige activiteit van Euratom ernstige consequenties kan hebben, ook buiten de nucleaire sec tor. Het verslag is opgesteld ter voor bereiding van discussies in de minis terraad over een nieuw meerjaren- program van Euratom, waaraan de commissie op het ogenblik de laatste hand legt. Men is hiermee reeds een jaar achter, aangezien het oude vijf jarenplan voor wetenschappelijk on derzoek vorig jaar reeds is afgelopen en er nog steeds geen nieuw is goed gekeurd. Het rapport van de commissie klaagt, dat na tien jaar nog slechts zeer ten Iele het doel van Euratom, d.w.z. het scheppen van voorwaarden voor ont wikkeling van een krachtige eigen in dustrie op kerngebied, is bereikt.

de Stem | 1968 | | pagina 7