ïtmantel rijzen deloos der bont 495f- 595- 1195- 1495- ÖNT MEK! GROEN OF BLAUW, EEN NAT PAK HAALDEN ZE ALLEMAAL Militaire oefening was meer gevecht tegen de elementen fjollandia Grote prijsschieting van Batavieren in Hulst Erepenning voor Griekse kranten- magnate Even uitblazen mevrouw Hulst ruimt krotten op in centrum rpapier voor uw ^-pen ,DRINGH ÏI1 74 I^EN Nf 4 990,- e, Tel. 01148-413 Voorlichting over Lo.m.- school Goes UITBREIDINGSPLAN LAMSWAARDE Glinsterborduursel op detail van japon Gedistingeerd Farah Diba GRAPPEN VROEG OP TE LAAT Suiker. IV ^cVte<4 *°A>e INTERNATIONAAL BEKROOND POSTZAK TERECHT DE STEM VAN VRIJDAG 11 OKTOBER 1968 g bericht geven, van het academie voor beeldende chts door God geroepen, teiten in ere en dankbare De St.-Joostgemeenschap t te I dellen om een modeblad te is, kan met kleine prijzen ïbelasting per 1 januari a.s., r zijn als u nu teveel betaalt! sag morgen de mantel waar IGE MODELLEN rting. :S rting. k- 0,- ting. ■X EXTRA AANBIEDING Prachtige nerts bisam Normale prijs 1490,— Bij ons slechts Bovendien 6% korting en prijs. >or een top reatieve extra's, (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Het bestuur van de Stich ting samenwerkingsscholen voor kinderen met 'eer- en opvoedings moeilijkheden in de provincie Zee land houdt op dinsdag 15 oktober een voorlichtingsbijeenkom'st in de kan tine van de Ambachtsschool in Goes. Nu de zogenaamde l.o.m.-schooi in Goes over enkele weken zal worden geopend acht het bestuur het juist belangstellenden nader te informeren over de achtergronden, het doel en de werkwijze van deze school. Het is het bestuur reeds gebleken dat er onder diegenen, die in de toe komst vaker met de schooi te maken zullen hebben, velen zijn, die zich een duidelijker beeld, willen vormen van de mogelijkheden die de school biedt. Tijdens de bijeenkomst, jjie om 8 uur begint, zal o.a. informatie wor- ,en gegeven over de initiatieven, wel. ie aan de totstandkoming van de school ten grondslag liggen. Verder zal het hoofd van de school, de heer 4. van Tol, een en ander vertellen over de verschillende facetten van het onderwijs aan de school. AMSTERDAM De heer H. G. Kersting, voorzitter van de Buiten landse Persvereniging in Nederland, heeft in Krasnapolsky een erepen ning uitgereikt aan de Griekse kran- temagnate Helen Vlachos (1.), die na het aan de macht koipen van het kolonelsbewind gevlucht is uit Griekenland. HONTENISSE In onze editie van gisteren is abusievelijk vermeld, dat het raadslid B. Eggermont tijdens de raadsvergadering van de gemeente Hontenisse, informeerde naar het uit breidingsplan Walsoorden. Dit moet zijn: uitbreidingsplan Lamswaarde. De Franse haute couture is bezig de bakens te verzetten. ~De heren ontwerpers klimmen uit hun ivoren torens, prediken allerwege eenvoud en richten dan ook naarstig bou tiques op waar de modellen nog maar een fractie van de eenmalige creaties kosten. De „brodeurs" is even de schrik om het hart geslagen. Zij vreesden da' het met kralen en pailletten bor duren van stoffen, kind van de re kening zou worden; er is immers geen kostbaarder bewerking te bedenken. Maar de vrees is ongegrond gebleken. Weliswaar zijn er bij de laatste Fran se collecties weinig geheel gebor duurde japonnen getoond, maar daar staat tegenover dat er veel meer ge borduurde details zijn gemaakt waar voor inspiratie is gezocht in folklo- I nstische motieven uit Centraal Euro- I pa. 1 Een collectie broderiestoffen be staat uit minstens 200 stalen. Elk staal (van een meter of vier, vijf) is ge maakt naar een speciaal getekend ontwerp; er moeten 40 tot 50 bor- duururen voor gerekend worden het- feen op 10.000 werkuren komt voor een collectie. Het borduren van een detail kost ui teraard minder tijd. Het effect is ge- neel anders, minder klaterend, min eer show-achtig, maar wel zo gedis tingeerd (ofschoon deze eigenschap met modieus is). De geborduurde motieven versieren e?n,zak> ee" halslijn, een rokzoom, n aolero. Hiermee opent de Fran- tra-, j ie grotere mogelijkheden, w 6 versieringen hoéven niet aviÜS1-,te blijven tot het groot ^toilet. Terugkijkend naar het „'beeld, dat de beroemde Elsa maparelli in de twintiger jaren gaf bon rj ®eborduurde details, heb- Franse ontwerpers ook deeltoifn, kllrine avondjurkjes ge- tori.f borduren. Nieuwe ma- oVa,n Plastic en geblazen glas en de broderie licht van gewicht. Een groot man in de broderie is co'uti.rfo ?„le in samenwerking met mantli ,arc B°ban de kronings- ntel van keizerin Farah Diba ont- j '®P eJf vervaardigde, do s tijd van Schiaparelli bestelden gebnrdlfrijaa"se klanten honderden brodonr L 4 Japonnen tegelijk. Een Paar hnJ? die dagen zo'n 300 tegen purende handen in dienst, \PsiemnLdanegl. nog maar 50, zegt klanten Kir Amerikanen zullen onze terugkoor en' want °°k daar wordt denhoid "aar wat meer bescheiden- d en goede smaak gesignaleerd. Zwart, de favoriete kleur van deze winter, voor" de kamgaren japon van Lanvin. Naast het staande boordje en de knoop- sluiting op de schouder loopt een geborduurde band als bandelier naar de zak, die in folkloristisch motief Is geborduurd met gouden, gele en groene steentjes. Over het mouwloos jurkje een drie hoekige kamgaren shawl. De geheel met pailletten bezaaide ja pon van nachtclubachtige allure, gaat zoetjesaan uit de zalen verdwij nen om alleen nog op het toneel te blijven schitteren. De broderie treedt uit het kunstlicht in het daglicht. Menige couturier kan er zijn voor deel ipee doen. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS „Hoeveel weegt je wapen marinier?" De ferme in fanterist van de koninklijke ma rine, op zijn „navel" in het dras sige West-Zeeuwsch-Vlaamse land, krabt even achter zijn oor. „Twaalf en een halve kilo, gene raal", antwoordt tenslotte de ma rinier, die zijn gezicht, als onder deel van zijn camouflage, met zwarte verf heeft beschilderd. Korpschef, generaal-majoor A. Luijk is nog niet helemaal tevreden: „Waarom is dat ding zo zwaar?" Dat is geen gemakkelijke vraag voor deze deelnemer aan de meerdaagse mariniersoefening in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Dan klaart zijn gezicht op. Hij weet het: „Omdat ie van staal is, generaal". „Nee, sufferd", gromt de generaal, „dat Is zo omdat dat in de voorschriften staat en het klopt, want ze hebben het wapen nagewogen". De ondervraagde en zijn maten lachen. Dat beetje vrolijkheid kunnen zo overigens best gebruiken. De ma riniers liggen, lopen en rennen al vele uren met natte voeten en benen. Die nattigheid hebben ze in de vroe ge morgen opgelopen bij het aan land komen van landingsvaartuigen, even westelijk van de veerhaven van Breskens. De constant neersulzende regen en de doorweekte grond hebben daarna het „natte pak" gecompleteerd. Generaal Luijk heeft alle begrip voor het onplezierige, dat zijn man nen in deze dagen moeten doorma ken. De generaal heeft ..iets van het martiale, arrogante of snauwerie van het prototype legeraanvoerder. Korpschef Luijk lijkt .de gemoedelijk heid zelve. Zijn gestalte verraadt een goede eetlust, de jas van zijn gevechtstenue is onordelijk gesloten, de barret staat „niet-model" op het hoofd, zijn handen steken diep in de zakken. De generaal maakt grappen, overal en tegen iedereen. Waar bij het no dig vindt, dat er gelachen moet wor den wordt er gelachen. De gemoede lijkheid is echter schijn. Hij is na tuurlijk niet zo maar commandant geworden van het korps mariniers, door de marine zo graag bestempeld als een elite-eenheid van geharde ke rels. Naast de humor hanteert ge neraal Luijk het sarcasme met even veel gemak en ook dat komt aan. Hoog noch laag worden daarbij ge spaard. Zo krijgt de compagniescomman dant van de „blauwen" in een schuur van een boerderij bij Nieuwvliet met spottende op- en aanmerkingen van zijn hoogste baas de volle laag. De majoor heeft de opdracht met zij" pelotons West-Zeeuwsch-Vlaanderen te verdedigen. Hij ls volop bezig een tegenaanval voor te bereiden om de gelande „groenen" weer terug in zee te „gooien". Als de generaal vraagt hoe alles verloopt moet de commandant be kennen dat eigenlijk niet te weten omdat zijn verbindingen niet al te best zijn. De reactie van de korpschef volgt onmiddellijk: „Jullie worden allemaal luilakken met je radio's. Je (Van onze correspondent) HULST De schutterssociëteit De.Batavieren te Hulst organiseerde een drietal schietingen op de staande wip. Aan de beide schietingen na men behalve Nederlandse ook een groot aantal Belgische schutters deel. Tijdens de beide dagen werd geschoten op twee staande wippen. De uitslag van de eerste schieting is: WIP 1: eerste hoogvogel de Vos te Clinge; tweede hoogvogel Roose, Axel; eerste zijvogel C. de Wolf, Hulst; de tweede door Th. Heynde- rickx te Hulst; de derde door Th. van Campen te Graauw; de vierde door P. v. Campen te Graauw; de eerste kal werd geschoten door Helmstrijd te St. Pauwels (België); de tweede door F. Steijaert te Graauw; de derde door van Poele te Axel; de vierde door Vervaet te St. Jansteen. WIP 2: De eerste hoogvogel werd geschoten door L. Steijaert te Graauw; de tweede hoogvogèl door Roose te Axel; de eerste zijvogel werd geschoten door B. Verdurmen te Hulst; de tweede door Poelman te Axel; de derde door J. Leeraert te Hulst; de vierde werd niet afgescho ten; de eerste kal werd geschoten door de Nys te Hulst; de tweede door P. van- Campen te Graauw; de derde door J. Buijs te Hulst; de vierde door J. Leeraert te Hulst. De uitslag van de schieting op de tweede dag luidt: WIP 1; De eerste hoogvogel werd geschoten door P. Steijaert te Graauw; de tweede hoogvogel door C. de Maat te Hulst; de eerste zijvo gel werd geschoten door J. Hiel te Kloosterzande; de tweede door de Block te Kemzeke (België); de derde door B. v. Dorsselaer te St, Jansteen; de vierde door A. Bleijenbergh te Nieuw Namen; de eerste kal werd geschoten door J. Leeraert te Hulst; de tweede door E. v. Dorsselaer te St. Jansteen; de derde door A. Praet te Nieuw Namen; de vierde door. F. Steijaert te Graauw. WIP 2: De eerste hoogvogel werd geschoten door A. Praet te Nieuw Na men; de tweede hoogvogel werd ge schoten door J. Jonkheijm te Stoppel- Graauw; de eerste zijvogel werd ge schoten door J. Jonkeijm te Stoppel dijk; de tweede zijvogel werd ge schoten doOr Herrewegh te St. Jan steen; de derde door Lossie te Kem- seke (België); de vierde door A. de Cock te Kloosterzande; de eerste kal werd geschoten door A. v. d. Berghe te Hulst; de tweede door J. v. Wa terschoot te Kloosterzande; de derde door J. Leeraert te Hulst; de vierde kal werd niet afgeschoten. De uitslag van de derde schieting is als volgt; WIP 1: De eerste hoogvogel werd geschoten door Roose te Axel; de tweede hoogvogel door van Overloop te Zuiddorpe; de eerste zij vogel werd geschoten door de Grove te St. Pau wels (België); de tweede door Sam son te St. Pauwels (België); de derde door van Overmeir te Clinge; de vier de door N. Goossen te Kloosterzande; de eerste kal werd geschoten door de Grove te St. Pauwels; de tweede door Jonkheijm te Kloosterzande; de der de door de Block te Graauw; de viert de door E. v. Dorsselaer te St. Jan steen. WIP 2: De eerste hoogvogel werd geschoten door Lesandre te Vrasene (België); de tweede hoogvogel door Mattheesen te Axel; de eerste zijvo gel werd geschoten door Veuzels te St. Pauwels (België)de tweede door de Vylder te St. .Pauwels (België); de derde door v. Overloop te Stekene (België); de vierde door de Vylder te St. Pauwels (België); de eerste kal werd geschoten door B. Verdurmen te Hulst; de tweede door Reijns te Graauw; de derde door v. d. Walle te Vlissingen; de vierde door de Wachter te Kemzeke (België). moet steeds een actie plannen alsof je je radio's helemaal niet hebt". Een sergeant met een kaart van het gebied treft het even later ook niet. Op de vraag van de generaal aan te geven waar hij precies zit, schuift de vinger van de onderoffi cier wat onzeker over de kaart. „Klopt niet", zegt de hoogste der mariniers kortaf als de sergeant ten slotte een kruispunt aanwijst. Daar op wijst generaal Luijk op zijn beurt doodgemoedereerd exact het Punt aan, dat nota bene eerder door de sergeant zelf is gemerkt. Korte tijd later is er toch weer de lach. De „blauwen" hebben zich in een hinderlaag gelegd en verrassen een „roekeloos bloot" over de dijk naderend peloton van de „groenen" volkomen. Donderslagen, blaffende mitrailleurs en sissende gaspatronen is een groepje eerst roerloos toe kijkende koeien te veel. Ze stuiven de dijk af. Zonder acht te slaan op het lawaai der „oorlogshandelingen" begint ge neraal Luijk uit te wijden over zijn stelling dat de koppen van dit zo wel varend aandoende West-Zeeuwsch- Vlaamse vee „gelaatsuitdrukkingen" vertonen. In dit geval hebben de brave beesten slechts een afkeuren de blik over voor de mariniers, die zich zo onbeschaafd blijken te kun nen gedragen. Onder degenen, die met brede grijns naar het betoog luisteren is ook de commandant zee macht Nederland, vice-admiraal H. van den Wall Bake. Bij het gezel schapje van generaal-majoor Luijk dat de oefening op de voet volgt, voegen zich rond half elf, als de te genaanval van de „blauwen" ont brandt, nog twee autoriteiten van overigens een heel andere „dienst". Dat zijn de burgemeesters van Oost burg en Breskens, de heer J. van Leeuwen en J. Eekhout. Zij waren overigens al rond zeven uur uit de veren om de landing van de „groe nen" gade te slaan. Na enige tijd in de commandopost van de „blau wen" in Oostburg te hebben ver toef d beklimmen de beide burgemees ters de dijk van de veerhaven om tegen elf uur de infiltranten op de zelfde manier te zien vertrekken al ze die morgen zijn gekomen, met lan dingsvaartuigen en rubberboten. Kort onder de wal vaart 't patrouil levaartuig „Balder" moederlijk heen en weer. De schepen met de mari niers van de groene partij keren te- Ofschoon nattigheid voor een marinier een vertrouwde zaak dient te zijn is het tot de knieën door de modder baggeren toch be paald geen ontspannende bezigheid. rug naar hun verzamelgebied aan de overzijde van de Schelde, bij de fa briek van Hoechst in Vlissingen-oost. Ze hebben hun opdracht, het voor malige fort bij Breskens te verove ren en twee uur bezet te houden, vol tooid. Als de eerste mitrailleurschut- ter van de „blauwen", die de ach tervolging hebben ingezet, hijgend de top van dë dijk bereikt, prikt de opmerking van generaal Luijk in zijn richting: „Je bent te laat mannetje" Dat is ook zo. De vermoeide mari nier schiet nog een patroonband los se flodders in de richting van het strand leeg, zonder zin echter. De laatste der infiltranten, is tot zijn knieën door de branding wadend, het landingsvaartuig „binnengelopen". Dit onderdeel van de mariniers oefeningen in Zeeland, die tot vrij dagmorgen duren, is „succesvol" be ëindigd. Dat het maar een oefening is beseffen de generaal en zijn offi cieren overigens ten volle. „Als er met scherp zou zijn geschoten, zou het waarschijnlijk allemaal anders zijn gelopen. (Van onze correspondent) HULST In de Pierssensstraat van het Hulsterse stadscentrum wordt momenteel een aantal krotwo ningen opgeruimd, die reeds lang op de nominatie stonden voor afbraak, Dit werk maakt evenwel geen deel uit van de verschillende fases in de officiële stadsanering. Het vrijko mende terrein zal worden verhard en tijdelijk dienst (kunnen) doen als parkeerplaats. De heer Neutelings is er naast, als hij denkt dat de suikerindustrie niemand voordeel biedt. Voor veel transportbedrijven is de suikerbiet een belangrijke bron van inkomsten evenals voor de binnenscheepvaart alsook voor het transport per trein, dus de N.S., loonbedrijven, en ook voor de agrariërs is het tot nu toe een van de beste gewassen geweest wat financieel voordeel betreft. Maar weet de heer Neutelings dat de Staat der Nederlanden zo'n 1300 gulden aan accijns per ha toevalt? Die is er nog het beste mee. Terwijl bij te veel gegarandeerde suiker de boer een korting krijgt. (Moesten ze bij de arbeiders eens proberen.) Gewassen telen waar behoefte aan bestaat. Er is geen enkel gewas waar gebrek aan is, of evt. veehouderij wat gebondenheid betreft. Maar de moderne boer is ook niet gek meer op een slavenleven. Heer Neutelings, is dat de dank die de Nederlandse agrariër ver dient? Zo'n 8 miljard of 25 procent van de export neemt hij voor z'n rekening. Die moest eens wegvallen, dan waren er de jaren '30 (crisistijd) nog maar kinderspel bij. Het is net de veehouderij (mestvee), die het nogal goed gaat, maar landbouw, fruitteelt, tuinbouw, bloementeelt, ze hebben het allemaal moeilijk. Ze zien him inkomen teruglopen, ter wijl dat van de werknemers toe neemt. Weet de heer N. niet, dat er geen enkel industrieel land is zonder op 'n hoog peil staande landbouw? De lan den met de meest ontwikkelde in dustrie hebben tevens een moderne landbouw. Ook Japan is goed als landbouwland, zoals het een sterk industrieland is. Frankrijk b.v. heeft niet zo'n ontwikkelde landbouw als hier. Ook de industrie is minder, dat schijnt samen te gaan. Als de heer N. de arme landen wil helpen, dan geen suikerbieten meer, ook geen tarwe, want sommige landen kunnen die ook goedkoop produce ren. Voor bruine honen en maïs geldt hetzelfde. Heel de landbouw dan maar op- doeken. Dat is dan de oplossing, en in oorlogstijd totale sterfte door hongersnood der bevolking. Maar als de Westeuropese landbouw geen suikerbiet meer verbouwt, dan zal de Sovjet-Unie heus haar teelt van plm. 9 miljoen ton suiker nog wel extra uitbreiden om zo haar mono polie op de suikermarkt te verster ken. Dit land heeft in tegenstelling tot Nederland (dat 103.500 ha suiker bieten heeft) maar liefst 3.600.000 ha suikerbieten. Wereldoroduktie 65 miljoen ton suiker, EEG 6,5 miljoen ton. Oost-Europa 13 miljoen ton en de V.S. ook 13 miljoen ton. De suikerrietlanden hebben een produktievergroting van 3 procent per jaar. De vraag stijgt met 6 pro cent, dus ook minder export. De heer N. bazelt maar wat. Als hij voor lichtingsblad No. 255 aanvraagt b(j' de C.S.M. te A'dam, zal hij heus wel wat wiizer worden en niet een teelt veroordelen die voor tienduizenden gezinnen van grote betekenis is. PHILIPPINE A. T. NEYT (ADVERTENTIE) MIDDELBURG, (ANP) De met brieven gevulde postzak van de PTT, die op mysterieuze wijze uit het postkantoor verdween, is weer terecht. Een hond liep in de Vlis- ,-ingse straten met de brieven in zijn )ek, waarna de postzak onder de bosjes in de omgeving van het post kantoor gevonden werd. Het fe gebleken dat een onbeken- le een dertigtal brieven uit de post- ak heeft gehaald en er daarna /aarschijnlijk geen belangstelling neer voor opbracht. De PTT heeft alle ongeopende uneven alsnog verzonden en de ge opende brieven geretourneerd aan de afzenders.

de Stem | 1968 | | pagina 5