Geheim proces tegen betogers in Moskou Uit Mexico geen nieuws STAATSGREEP IN Z.-VIETNAM VERIJDELD Citroen JOURNALISTEN NIET TOEGELATEN Paniek in Limburgse onderwereld Deel Kamer FRITS VAN DE POEL m N MAATREGEL B. EN W. Commissie onderzoekt affaire- Blijdorp Meeste troepen ven m Tsjechoslowakije APOLLO-7 OP NEDERLANDSE BEELDBUIS Een platenbon is altijd raak! CLARK CLIFFORD: *P3r Bekentenis Arrestaties IN MEXICO Regering praat met studenten Overvaller pompstation nog spoorloos Een platenbon is altijd raak! Zuid-Afrika krijgt raketbasis Een platenbon is altijd raak! Heengaan Een platenbon is altijd raak! Nobelprijs voor vrede toegekend aan prof. Cassin Verstevigd Parijs Agfa Magneton Niet te praten DE STEM VAN DONDERDAG 10 OKTOBER 1968 11 (ADVERTENTIE) jFweet niet waar hij van houdt" v.a. 4,25 MOSKOU (Reuter). Voor. en tegenstanders van de politiek van hel Kremlin hebben het woensdag met elkaar aan de stok gekregen voor de rechtszaal in Moskou, waar Pavel Litvinov, kleinzoon van Stalins minister van buiten landse zaken, Maxim Litvinov, en nog vier Russen terechtstaan wegens het maken van anti-Sovjetpropaganda en hel verstoren van de openbare orde. Het twistgesprek begon toen vrienden van de verdachten een petitie begonnen te tekenen waarin zij stelden dat het proces in feite geheim is en waarin zij. partijleider Brezjnev verzochten een einde te maken aan de „onwettige processen". WASHINGTON (Reuter) Het Pentagon heeft woensdag gezegd dat het aantal Russische militairen dat uit Tsjechoslowakije teruggetrokken wordt „onbetekenend" is en dat „een zeer omvangrijke troepenmacht" ach terblijft. Het sloot zelfs de mogelijk heid niet uit dat de weinige groepen die nu misschien wegtrekken zouden worden vervangen door verse een heden. Dit werd verklaard nadat minister van defensie Clifford bij zijn vertrek uit Washington naar West-Duitsland had gesproken over recente aanwij zingen betreffende de terugtrekking van „wat Russische troepen". Clif ford gaat in Bonn een tweedaagse bijeenkomst bijwonen van de nucle aire plangroep van de NAVO. Hij I zei dat Amerika niet van plan is op dit tijdstip zijn troepensterkte in West-Europa op te voeren. De aanleg van een nucleaire gordel langs de Wesfduits-Tsjechoslowaakse grens stond niet op de agenda van de NAVO-groep en evenmin bestonden er plannen om meer NAVO-troepen naar de Beierse grens te sturen in verband met de Russische troepen concentraties daar. Uit welingelichte kringen in Praag is vernomen dat er dinsdagavond een nieuwe delegatie uit Tsjechoslowa kije naar Moskou is vertrokken. Tot deze delegatie zouden behoren vice- premier Frantisek Hamoez, vice-mi nister van buitenlandse zaken Jan Poedlak en generaal Roesov, vice- minister van defensie en stafchef van de strijdkrachten. De onderhandelingen zouden een nadere uitwerking van de besluiten tot de legering van bepaalde Russi sche eenheden in Tsjechoslowakije en het vertrek van anderen betref, fen. De Tsjechische pers heeft 'nog met geen woord gerept over het vertrek van de delegatie naar Moskou. Wegens het slechter worden van zijn gezondheidstoestand is de Tsje- choslowaakse minister van defensie, generaal Martin Dzur, al vorige week zaterdag in het militaire ziekenhuis in Praag opgenomen. Dit heeft het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka woensdag bekendgemaakt. De minis ter „is reeds lange tijd lijdende", stond in de korte mededeling. De aard van zijn ziekte is niet meege deeld. Toen men bezig was het document te tekenen, greep een jongeman het om „zijn eigen commentaar eraan toe te voegen". Het papier scheurde. De mensen die het verzoekschrift gete kend hadden, vroegen de politie de jongeman te arresteren wegens straat schenderij. De politie trad echter niet tegen hem op. De jongeman zei dat hij lid was van het verbond van jon ge communisten. Men begon toen een nieuwe ver zoekschrift op te stellen. Nog voor het voltooid was, rukte een man het uit de handen van de opstellers en verdween er mee in het gerechtsge bouw. De tegenstanders van de poli tiek van het Kremlin besloten toen maar geen petities meer op te stellen. Generaal Grigorjenko, in 1961 ont slagen als docent aan de militaire aca demie in Frunze wegens „het afleg gen van tegen de Sovjet-Unie ge richte verklaringen", zei later tegen verslaggevers, dat hij een verzoek schrift met 56 handtekeningen naar het hooggerechtshof had gezonden, waarin stelling wordt genomen tegen de manier waarop het proces ge voerd wordt. Slechts verwanten van de vijf ver dachten werden tot de rechtszaal toe gelaten. Een rechtbankfunctionaris liet weten, dat de vijf de feiten, die hun ten laste zijn gelegd, hebben toe gegeven, maar geen schuld hebben bekend. Verwacht wordt dat het pro ces drie dagen zal duren. Behalve Pavel Litvinov staan te recht Larissa Daniel, echtgenote van de schrijver Joeli Daniel, die in fe bruari 1966 tot vijf jaar dwangarbeid werd veroordeeld wegens het publi ceren in het buitenland van tegen de Sovjet-Unie gerichte geschriften, de student Vadim Delone, de 40-jarige taalgeleerde Konstantin Babitsky, die voor de Sovjet-Russische academie van wetenschappen werkt, en de 28 jarige Wladimir Dremljoega, een inwoner van Leningrad. De vijf kun- nen tot zes jaar gevangenisstraf, wor den veroordeeld. Tass heeft gemeld dat de vijf op liet Rode Plein in Moskou gepoogd hebben de aandacht van de voorbij gangers te trekken door „te schreeu wen en andere handelingen te ver richten die een belediging inhielden voor de waardigheid van het Sovjet volk". Door hun optreden, aldus Tass, werd het normale verkeer op het Rode Plein ontwricht. Tass meldde niet dat de vijf hebben geprotesteerd tegen de bezetting van Tsjecho-Slo- wakije. Na de zitting zei een familielid van een van de verdachten, die de zitting had bijgewoond, dat drie kwart van de mensen in de rechtszaal lid van de Russische geheime politie ls. Vorige maand zijn in de Sovjet unie verscheidene liberale intellec tuelen gearresteerd, schrijft het Russisch-talige blad „Grany" dat in West-Duitsland verschijnt. z Op 2 augustus zijn volgens dit blad verscheidene mensen in Leningrad gearresteerd terwijl zij brieven ter ondersteuning van de Tsjechoslo waakse leiders aan het voorbereiden waren. Verder zijn gearresteerd twee scheikundigen Gleb Gladtchosky, Nicolas Danilov en de ingenieurs Eugen Chatlenkov en Anatole Stoe- denkov. Een 28-jarige vrouw, de ingenieur Belogorodskaya, is gearresteerd om dat zij bij een huiszoeking in het be zit bleek van protestbrieven tegen de arrestatie van Anatole Martsjenko, die op 29 juli tot een jaar concentra tiekamp werd veroordeeld. Sinds fe bruari protesteert zij tesamen met de jurist Gündler tegen de onwettigheid van het proces-Ginsburg. Nog zeer kort geleden is volgens het blad de wiskundige Ilya Ploed- nestrowitsj gearresteerd, eveneens wegens het organiseren van protesten tegen de arrestatie van Anatole Martsjenko. MEXICO (AFP). Voor het eerst sinds het uitbreken van de studenten crisis in Mexico, eind juli, hebben regeringsvertegenwoordigers en lei ders van de studentenbeweging dins dagnacht een „officiële bijeenkomst" gehad. Die begon omstreeks middernacht en eindigde pas tegen de ochtend. De regeringsvertegenwoordiger De La Vega Dominguez deelde na afloop mee dat er sinds 28 september al en kele besprekingen waren geweest, waarin de twee partijen zich hadden beperkt tot een uiteenzetting van hun standpunten. Nu echter was volgens deze regeringsvertegenwoordiger, „de dialoog begonnen" en hoewel het nog te vroeg was om van een einde van de crisis te spreken, zei hij dat het tot stand gebrachte contact zeer belangrijk is en dat een spoedige op lossing in het vooruitzicht kan wor den gesteld". (Van onze correspondent) SCHIEDAM. De Rotterdammer R. Schippers heeft gisteren weer nor maal dienst gedaan in het pompsta tion Van der Ende aan de Mgr. No- lenslaan in Schiedam, nadat hij dins dagavond met een boksbeugel was neergeslagen en van 500 gulden was beroofd. De overvaller, een man, die Schip pers nooit eerder gezien heeft, is nog niet opgespoord. Men weet nauwe lijks meer van hem, dan dat hij in een blauwe Taunus rijdt en een Spaans uiterlijk heeft. (ADVERTENTIE) „Ze heeft een grammofoon. Dus?'' v.a. 4,25 NATAL (Reuter) De Zuidafri- kaanse minister van Defensie, Pieter Botha, heeft gisteren bekendgemaakt nat Zuid-Afrika een raketbasis gaat aanleggen aan de kust van Zoeloe- land, ongeveer 240 km ten noorden van Durban. Botha zei de bouw van de basis van grote strategische waarde te ach ten. Er zal permanent militair per soneel worden gevestigd. (Van onze radio- en t.v.-redaetie) HILVERSUM. Voor het eerst zullen er televisiebeelden, afkomstig uit een bemande ruimte capsule, op het scherm in Nederland komen. De NTS zal zaterdag 12 oktober aan staande deze beelden in een recht streekse uitzending overnemen en wel van 15.55 tot 16.05 uur via Ne derland 1. Het betreft hier de over neming van televisiebeelden uit de Apollo V, die vrijdag 11 oktober van af de basis Cape Kennedy wordt ge lanceerd. Ook van deze lancering worden die dag rechtstreeks beelden getoond en wel van 15.45 tot 16.30 uur op Nederland 1. Deze uitzending kan gedeeltelijk in kleur worden ont vangen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het college van burgemeester en wethouders in Rotterdam heeft een commissie van onderzoek opgedragen het finan cieel beleid van de diergaarde Blijdorp door te lichten. Deze com missie bestaat uit de directeur van financiën, mr. W. A. Renardel de Lavalette, het hoofd van de afdeling recreatie, mr. Duchemin, de algemeen adviseur voor financiën, de heer J. C. Timmermans en het hoofd van de afdeling controle, de heer A. Doppegieter. Een tekenend beeld uit Mexico: wachten van de marine patrouilleren langs de baan bij Yochimilco, waai de roeiers en kanoërs trainen voor de Olympische wedstrijden, die volgen de week beginnen. „Ze vond 't fijn om zelf uit te zoeken" v.a. 4,25 De commissie moet rapport uit brengen aan het college van b. en w., dat dan naar aanleiding hiervan zijn conclusies zal trekken en aan de gemeenteraad zal voorleggen. Dit is het antwoord van het Rotterdamse college op vragen van het P.v.d.A.- raadslid drs. A. J. Lems naar aanlei ding van de publikaties over wat in Rotterdam de Blijdorp-affaire wordt genoemd. De wethouder van finan ciën, drs. J. Reehorst had maandag middag reeds een eerste onderzoek ingesteld. „Gelet op de aanzienlijke subsidie bedragen welke de stichting Konink lijke Diergaarde Blijdorp jaarlijks uit de gemeentekas geniet heeft het col lege besloten op grond van het be paalde in de vijfde voorwaarde, opge nomen in het raadsbesluit van 17 ok tober 1963, waarbij tot financiële steun aan de stichting werd beslo ten, een commissie van onderzoek in te stellen", aldus het antwoord van b. en w. Opmerkelijk ls Inmiddels dat ver schillende Rotterdamse dagbladen in hun commentaren het heengaan ge- eist hebben van de beide directeuren van de diergaarde, die verantwoor delijk worden gesteld voor de slechte sfeer in Blijdorp, het gebrek aan communicatie en alle beleidsfouten die daaruit onvermijdelijk zijn voort, gevloeid. In hun commentaren vegen de dagbladen eveneens de vloer aan met het diergaarde-bestuur, dat de hoofdadministrateur Okkerse, zonder dat deze de kans heeft gekregen zich te verweren tegen de aantijging dat hij de journalisten sit-tIdE0"215 verslaggever) V,„ Ge goede vangsten j Belgisch-Limburgse bijzon- opsP01'in£sbrigades zijn de oor van aVan een Pa,,iek in de kringen II™ onderwereld, welke in hoofd- arv u" buitenlanders. Na de re, ,i e van ellkele leidende figu- meer f"ven de "k'einc mannen" nu grnnt a p^gen. De kans is daarom aanhnnlr °P te termÜn nog meer aanhoudingen zullen volgen. mid .r,0eil«bheid is allccn- dat in- verdaehtree(?S tlentallen belangrijke onder b,ans hebben gezien om aoer te duiken of het land uit te vluchten. Het gaat hierbij vooral om personen, die men ervan ver denkt, een grote rol te spelen bjj de handel in wapens en verdovende middelen. Daarbij ls de Belgische politie ook gestoten op vertakkingen naar het Nederlandse en Duitse grensgebied. Voor wat betreft de handel in verdovende middelen zijn de afge lopen maanden drie zeer belangrijke arrestaties verricht. De meest be- langrijke vangst deed eind vorige weck echter de B.O.B. van Leopolds- burg. Al maanden lang had men daar geloerd op de 33-jarige Turk Atus O., van wie men wist, dat hij de grote hasjiesj-leverancier is van Brus sel, Antwerpen, Luik, Eisden en het Duitse en Nederlandse grensgebied. „Big boss" Atus O. woonde in een groot hotel te Beverlo. Daar ontving hij bijzonder veel bezoek. „Ook uit de streek Maaseik-Sittard-Eindho- ven", zegt de B.O.B., die heel wat Nederlandse autonummers heeft kun nen noteren. Tegelijk met Atus O. werd ook de in Eindhoven woonach tige Griekse souteneur Ch. aange houden, die reeds eerder veroordeeld was wegens onwettig verblijf in Bel gië. heeft ingelicht, ontslagen heeft. O.m. wordt opgemerkt, dat de vuist die het bestuur jarenlang niet heeft wil len maken tegenover een zwakke di rectie nu op het hoofd van een on dergeschikte terecht is gekomen. De stemming in de diergaarde is er al met al niet beter op geworden. Gisteren vooral werd na de ondubbel zinnige verdediging van de directie in de dierentuin gesproken over sta ken. Deze staking heeft zich echter niet doorgezet. (ADVERTENTIE) ,Hij is morgen jarig en woont ver weg' v.a. 4,25 OSLO (Reuter) De Nobelprijs voor de vrede 1968 is toegekend aan de Franse professor René Cassin, rechter hij het Europese hof voor de rechten van de mens. Hij ls eind vori ge maand als president van dit hof afgetreden. Prof. Cassin is 81 jaar. De Nobelprijswinnaar is voorzitter geweest van de V.N.-commissie voor de mensenrechten en was de voor naamste auteur van de universele verklaring van de rechten van de mens, die in 1948 werd uitgegeven. De Noorse parlementscommissie, die de prijs toekende, verklaarde dat prof. Cassin sinds 1948 onverflauwd heeft geijverd voor uitvoering van de bewuste bepalingen. De Nobelprijs voor de vrede is in 1966 en 1967 niet uitgereikt. Het jaar daarvoor kreeg het kinderfonds van de V.N. de prijs, in 1964 ging de on derscheiding naar de inmiddels ver moorde negerleider dominee Martin Luther King. Dit jaar zouden ook V.N.-secretaris-generaal Oe Thant en de Italiaanse sociale hervormer Da- nilo Dolci tot de kandidaten hebben behoord. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Het overgrote deel van de over heidsuitgaven is volgens de P.v.d.A. hoogst noodzakelijk. De woningbouw, de bestrijding van de werkloosheid en de ontwikkelingshulp zijn daar van duidelijke voorbeelden. „Met het bouwprogramma van deze rege ring doorgaande, wordt het wonen straks een luxe. Dit programma moet in 1969 zeker 135.000 woningen wor den en zeker 5000 gesubsidieerde wo ningen meer", aldus drs. Berg. Voor de regionale werkgelegenheid in Limburg, Noord-Brabant en het noorden zijn enkele honderden miL j oenen guldens meer nodig, voor de ontwikkelingshulp nog eens 150 mil joen gulden, voor het onderwijs en kele tientallen miljoenen guldens meer. En als daarvoor niet voldoende geld is, moet de vennootschaps belas ting iets omhoog en kan de regering dc inkomstenbelasting sneller innen, aldus de socialisten. Bovendien moet de huurbelasting dan ook doorgetrok ken worden naar alle gesubsidieerde woningen. De P.S.P. kwam met een tegen-be groting, waarin door defensiebezui nigingen en belastingverhogingen 2,3 miljard gulden beschikbaar komt voor de laagst betaalden, het onderwijs, de ontwikkelingshulp en het maat schappelijk welzijn. Vrijwel de hele kamer maakt zich grote zorgen over de inkomens- en •-ermogensverhoudingen in Neder land. Deze verhoudingen hebben di rect te maken met de overheidsfinan. ciën en daarom verwachten praktisch alle fracties een duidelijk antwoord hierover van de regering wat deze van plan is te gaan doen. De P.v.d.A. en D '66 hebben al een motie aangekondigd, wanneer dit antwoord weer onbevredigend is. Want zonder een duidelijk beleid worden de inkomensverschillen al leen maar groter tot nadeel van de lagere lonen, aldus deze fracties. En de P.P.R. eiste zonder meer dat de regering alle belemmeringen weg neemt die het instellen van een inves- teringsloon en van het spaarloon ver hinderen. DE ITALIAANSE regering heeft gis teren bevestigd dat zij via de staats ondernemingen Eni en Iri volledige zeggenschap heeft verkregen over de chemische kolos Montecatini-Edison. Italiaanse staatsondernemingen bezit ten nu meer dan de helft van de aan delen op de Italiaanse effectenmarkt. De goeverneur van de bank van Italië noemde dit onlangs „clandestiene naasting". EEN AANTAL studenten en onge veer twintig nieuwsgierigen raakten dinsdagavond in Tokio gewond bij een treffen tussen 4000 demonstre rende studenten en 700 politieagen ten. De studenten protesteerden te gen Amerikaans munitievervoer door de Japanse spoorwegen en tegen de oorlog in Vietnam. J. HUISMAN, een 26-jarige sloper uit Vollenhove, is gisteren tijdens sloop werkzaamheden in Oldemarkt om het leven gekomen. De heer Huisman werd bedolven onder een omvallend stuk muur. BINNENKORT is de benoeming te verwachten van mr. P. A. Blaisse, oud-lid voor de KVP van de Tweede Kamer, tot buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Mr. Blaisse gaat doceren over het onderwerp internationale organi saties. DE BRAND die in april de St.-Pau- lukerk in Antwerpen grotendeels ver woestte, is het gevolg van kwaadwil lige opzet. Dit deelde een deskundige van het Antwerpse parket mee. Er zijn twee brandhaarden ontdekt, die geen enkel verband kunnen hebben met een brand die enkele uren tevor- ren in een aangrenzend winkelpand woedde. SAIGON (AP) Dinsdagavond is een staatsgreep tegen de Zuidvietnamese president Nguyen Van Thieu verijdeld. Dit heeft een hoogst betrouwbare regeringswoordvoerder gis teren meegedeeld. De verscheidene hoge officieren van het Vietnamese korps ma riniers zouden zijn gearresteerd. De onthulling over de voorgeno men staatsgreep volgde enige uren nadat was bekendgemaakt, dat dinsdagmiddag de Zuidvietnamese strijdkrachten in volledige staat van paraatheid waren gebracht. De woordvoerder van A.P. zei: „Het valt te verwachten dat in de komende dagen veel mensen gearres teerd zullen worden in verband met de mislukte staatsgreep." Vermoedelijk is luitenant-generaal Le Nguyen Khang, de commandant van het korps mariniers en een poli tieke medestander van vice-president Nguyen Cao Ky, betrokken bij de mislukte staatsgreep. Het is niet be kend waar hij verblijft. De laatste tijd zijn eenheden mariniers rond Saigon door jagers vervangen. Dit gebeurde in opdracht van president Thieu. die reeds langer bevreesd was voor een staatsgreep door Khang. Sinds hij in oktober president is geworden heeft Thieu zijn greep ver stevigd, hoofdzakelijk ten koste van Ky. Thieu had reeds Khang ontheven van zijn functies als commandant van het derde legerkorps, en als com mandant van het militaire distriet van de hoofdstad. Aangenomen wordt dat ongeveer zes officieren van de mariniers zijn gearresteerd. Volgens de „Saigon Post" had pre sident Thieu de militaire bevelheb bers opdracht gegeven om elke po ging tot rebellie neer te slaan zonder dat zij daarvoor toestemming aan ho gerhand zouden behoeven te vragen. De 25e zitting van de Amerikaans- Noordvietnamese besprekingen in Parijs heeft opnieuw geen enkel re sultaat opgeleverd. De Amerikaanse delegatieleider, Averell Harriman, verklaarde giste ren na afloop van de bijeenkomst dat het Amerikaanse standpunt ongewij zigd bleef. De Verenigde Staten zul len hun aanvallen op Noord-Vietnam voortzetten zolang Noord-Vietnam niet direct of indirect een waarborg geeft voor wederkerigheid in geval van stopzetting van deze aanvallen, aldus Harriman. De Noordvietnamese onderhande laar, Xoean Thoey, verklaarde dat president Johnson nog voldoende tijd en macht heeft om de weg te openen tot vrede in Vietnam door de aanval len op Noord-Vietnam te staken. Hij wees erop dat de laatste dagen „veel Amerikaanse senatoren, politici en andere persoonlijkheden" hebben aangedrongen op onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen. Verder herinnerde hij er aan dat lan den als Frankrijk, Cambodja. Zwe den, Finland, Ethiopië, Soedan en Tsjaad aangedrongen hebben tot to tale stopzetting van de Amerikaanse aanvallen. (ADVERTENTIE) Magnetonband gdüUsband studio-zuiver (VERVOLG VAN PAGINA 1) het gisteren niet precies. Ik dacht: misschien schorst Van Doorn me voor een paar dagen of misschien krijg ik een berisping. Ik had er al een aar dige grap over klaar voor mijn vol gende programma. Ik wilde het laten inleiden door een ander. Bij de inge zonden brieven zou dan iets van mij zitten over mijn bezwaren tegen de K.R.O. Daarna zou ik het programma overnemen". „Nogmaals: ik ben verbijsterd. Er viel met Van Doorn gewoon niet te praten. Ik moest op staande voet weg: punt uit. Wat ik nu moet doen weet ik nog niet. Ik weet überhaupt niet of ik iets kan beginnen. Ik zal mor gen advies inwinnen bij de Neder landse Federatie van Journalisten. Naar de V.A.R.A.? Die hebben me vroeger wel eens willen hebben, maar nu? Ik weet het gewoon alle maal niet. Ook weet ik niet wat de andere jongens van de K.R.O. zullen doen. Ze staan achter me. Het was n.l. een verdomd prettig bedrijf om te werken. Maar bovendien hebben ze uiteraard ook principiële bezwa ren tegen deze gang van zaken. Maar uiteraard verlang ik niet dat iemand om mij ontslag zou nemen. Ik hou me daar buiten", aldus Frits van der Poel. De redactie van Brandpunt heeft gisteravond op het ontslag van Frits van der Poel gereageerd. De redactie zei niet in de beleidsbeslissingen te willen treden, maar zij noemde Frits van der Poel een prettige collega, wie zij de beste wensen voor de toe komst meegaven. EEN COMMISSIE van het Ameri kaanse Congres is het eens geworden over een wetsontwerp op de verkoop en het vervoer van vuurwapens. De wet verbiedt verkoop van munitie van de ene Amerikaanse staat naar de andere en invoer in Amerika van overtollige wapens uit het buitenland. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 9