Centra „vakopleiding volwassenen" ook in Zeeland te weinig bekend lijk VOORLICHTINGSACTIE AAN DE GANG papier voor uw ^pen LAT0REN Even uitblazen mevrouw winkelt U bij ïnfetti zijn m tas* lantel is er m) Metertjes op radiatoren in verwarmde wijk Assepoester en petemoei koffie-drankjes Omscholen Vergadering Raad van Advies VVV's O. Z. -Vlaanderen Vergoeding Nieuwe voorzitter van woningbouwvereniging: Woningnood in Terneuzen blijft groot TANDPASTA'S Grote belangstelling bij begrafenis van pastoor F. Burm ^yy[aak het U gemakkelijk! Vijf minuten Kolendamp Actie Precedent II Winter komt 4 DE STEM VAN WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 5 i'ord Capri sportcoupé te coop. Kleur wit, gelijk aan rtoclel 1968. Tel. 01140-246fi tfa 20 uur. Te koop Taunus 17 M~SudT 962, 4-drs., gar. motor, schut? lak, nieuw gespoten, nw. ban len. Opel Rekord met radio* 964. nieuw gespoten, metalu >lauw. leren beklals nieuw 3200,-, Taunus 17 M igg2 jlauw met wit dak, als nleu» 1600.-, Alle met degelijke antie. Autospuiterij Crfrne >p Zoom, tel. 01640-3064. Opel Rekord '61 of te rutt~~tT fen V.W. C. v. d. Maden, mT enstr. 18, Kruisland. Verloren Velke heer vermoedelijk lende in Sluiskil, was zo vrien* lelijk 25 augustus twee adres! :en te bellen, in verband met :en door hem gevonden dame», as tussen Breda en Moerdijk? Vil deze heer zo vriendelijk iijn te bellen: 010 - 344919? q- costen worden vergoed. Huisdieren r.K. nestje zw. dwergpoedel. jes, vader Eng. Import, ja- touw Clemens café DongewiiJ 5rcdaseweg 602, Tilburg 14250-72475. r.k. pracht Duitse herder! eef met stamboom, of te 'ruli egen bouvier. C. v. d. MadwT violenstraat 18, Kruisland Diversen levr. meneer hier is het adrei mor al uw reparaties aan uède en lederkleding. Zijl- nans, Zuilenstraat 53, Bred|, ERNEUZEN I# rrpen avondvoorstel- sdag 15 oktober sn 25 okt„ 8 en 9 en 16 novcm- jden wij boven- t nu ook kinde- tel. 01150—2392 tel. 01150—4051 tel. 01155—1558 'raag. me le coq bruin, ecein- grote >aarin aten ren in haar keuken af. En bij al die at damp, ontstaan 10 komen! r, dus gemakkelijk schoon te- maken. Hij is van kunst stof, dus roest- vrij". 3 Jaar garan tie. Het boekje HOE VENTILEER IK MIJN HUIS" gratis op aan draag. IS 21 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op alle verwar mingsradiatoren in de huizen van plan-Zuid te Middelburg, voorzover zij zijn aangesloten op een wijkver- warmingssysteem, worden momenteel listige metertjes geplaatst. Deze ge ven aan hoeveel warmte er over een bepaalde meetperiode (twaalf maan den) per radiator wordt afgenomen. De meetapparaatjes, waarvan er alleen al in West-Europa zeven mil joen in gebruik zijn, bestaan uit een geopend glazen buisje waarin een groene vloeistof zit. Bij een tempera tuur van 40 graden Celsius begint de ze vloeistof te verdampen. Op een meetschaaltje is af te lezen hoeveel vloeistof er per periode in damp is omgezet. De metertjes zijn uiteraard tegen misbruik beveiligd. De bedoeling van hef in Middel burg ingevoerde meetsysteem is, te komen tot een rechtvaardige verde ling van de kosten van wijkverwar- ming over de aangesloten deelnemers. Een niet gering bijkomend voordeel van het systeem is, dat er economisch gestookt kan worden. De totdusverre gevolgde procedure was, dat de totale kosten van de wijk- verwarming over het aantal aange slotenen werden omgeslagen. Matige „stokers" betaalden daardoor naar hun mening te veel en royale „sto kers" naar de mening van ande ren te weinig. De warmtemeters geven exact aan hoeveel warmte elke aangeslotene aan de wijkverwarming onttrekt. De meters hebben ook een geringe natuurlijke verdamping. Het verbruik dat de meter tengevolge hiervan aan geeft, wordt in rekening gebracht ter compensatie van het warmteverlies in de leidingen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ruim 70.000 mensen in ons land volgden na de oorlog op de centra vakopleiding voor volwassenen een cursus. On geveer 92 procent van hen had succes in de functie, waarvoor de grondslag op het centrum was ge legd. Ondanks dit goede resultaat genieten de centra niet de aan trekkingskracht en bekendheid, die ze verdienen. Zeeland heeft twee centra vakopleiding voor volwassenen, een in Middelburg en een in Terneuzen. De directeur van het Middelburgs centrum, de heer F. J. Marinus, is van me ning, dat de belangstelling voor de opleidingen, die zowel in Mid delburg als Terneuzen worden gegeven, aanmerkelijk groter zou kunnen zijn. In Middelburg kun nen 90 cursisten worden ge plaatst, terwijl er thans maar 52 in opleiding zijn. Terneuzen biedt plaatsruimte aan 55 mensen. Hier zijn momenteel slechts 22 cursis ten ingeschreven. „Velen weten niet welke wegen ze moeten gaan om deel te kunnen ne men aan een cursus op een van de Zeeuwse centra", aldus de heer Marinus, die ook in verschillende centra voor vakopleiding buiten Zee land werkzaam is geweest. Het di rectoraat generaal voor de arbeids voorziening in ons land wil aan de vakopleidingen voor volwassenen meer bekendheid geven. Landelijk is daarom een voorlichtingsactie aan de gang, ingeleid door een radiopraat je. Er is o.m. een advertentiecam pagne ingezet, er zullen huis aan huis folders worden verspreid en er zul len voorlichtingsavonden worden ge organiseerd. Mr. J. S. P. Rietema, hoofd-inspecteur directeur van het districtsbureau voor de arbeidsvoor- ADVERTENTIE) 1670 JOHANNES VERMEER (STILLE GENIETER) SCHILDERT ZIJN BEROEMDE STILLEVEN: "VLEK MET GLAS". Als verschillende fabrikanten van schoonheidsmiddelen zich tegelijker tijd werpen op verfraaiingsmiddeleh voor een speciale groep vrouwen, zit dat in de lucht. Op dit ogenblik waait de wind vanuit de fabrieken vol crèmes en lotions in geuren en kleuren, naar de hoek van jonge meisjes met pro blemen over een vette huid. jeugd puistjes en acné. Zwaaiend met haar toverstaf waar aan een vaantje wappert dat het sprookjesachtig opschrift Natural Wonder draagt, komt Petemoei de kleine Assepoesters opbeuren. „Kom kind!", roept zijn, „treur niet, want dat is allemaal het bewijs van een temperamentvolle huid!" Dat klinkt al veel aardiger. Tempera mentvol, onrustig, vet en erg glan zend. Oe „Natural Wonder" preparaten zijn medicinaal en laten ons geloven dat ze (indien trouw gebruikt) ertoe bijdragen een zuivere, vlekkeloze, ga ve huid te krijgen. Zeven is een typisch sprookjesge tal: zeven dwergen, zeven geitjes en zeven middelen in de serie van dit natuurlijke wonder. Lotions om te reinigen, bacteriën te doden, te ver frissen, een vloeibare make-up, zon der vet, transparant en toch de puist jes bedekkend. (Hoe dat kan? Zoiets vraagt men niet van wonderen!), nachtcrème, poeder en pads: Asse poes kan wedijveren met de mooiste prinses. Een heel verstandige raad wordt bij deze serie cadeau gegeven: Eet veel verse groenten en vitaminen; geen chocolade, patates of mayonaise. Slaap goed want gedurende de slaap stoot de huid toxinen uit. Daarom 's morgens reinigen. Maak elke dag een wandeling, al is het maar een korte. Zelfs een wandeling in onzui vere stadslucht is beter dan geen. Dat de nazomer soms voor warme dagen kan zorgen is wel bekend, en aan is het een verrassing op zich om voor een koel "drankje te zorgen, waarin koffie de boventoon voert. Hieronder vind u enige voorbeelden: J- Vul de bodem van een niet te *}oog glas met fijn gehakte ijsblok jes en een stukje citroen. Giet er wat cuvacao overheen en vul verder op niet. koude, sterke koffie. Zet een scmj/je citroen op de glasrand. A Neem een whiskyglas, doe daarin wat sinaasappelpartjes en vul het glas op met zoete, sterke, koude koffie, o er veren met sinaasappelschijf op 3- 4. Giet wat sinaasappelsap op een schoteltje, dompel het glas met de rand erin en daarna in kristalsui ker Vul het glas met sterke, koude djjie (met of zonder suiker) en laat uenn 2 cocktail-kersen eventjes eKken. Garneer met prikker en cocktail-kers. 5. Neem een wat groter glas en doe aaarin een eetlepel vanille-ijs, waar op U wat koffie-extract giet, ver lens hierop Weer vanille-ijs, daar- koffie-extract. Bovenop komt su'ker en wat rum opgeklopt). ziening in de provincie Zeeland is met de heer Marinus van oordeel, dat men in Zeeland niet voldoende weet, welke mogelijkheden een cen trum vakopleiding voor volwassenen biedt. Juist omdat in de provincie allerlei structuurverschuivingen ran de gang zijn in de werkgelegenheid en daardoor in de beroepenwereld (van landbouw naar industrie) dient er volgens hem meer bekendheid aan gegeven te worden. In dit verband zal zich vaak het verschijnsel voordoen dat volwasse nen een ander beroep willen of moe ten kiezen. Niet ieder bedrijf heeft de outillage om werknemers om te scholen. Het arbeidsbureau heeft zich daarom een tweeledige taak gesteld: stimuleren en aanvullen. De centra voor vakopleiding vormen een van de drie scholingsvoorzieningen, welke de overheid in casu het directoraat generaal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid biedt. De (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op maandag 14 okto ber vergadert de Raad van Advies van de contactcommissie V.V.V.'s Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen om acht uur 's avonds in de kleine zaai van „De Halle" te Axel. Tijdens deze bijeenkomst zullen o.m. plannen worden besproken voor het volgende seizoen. Gedacht is aan: een tegelroute, fotoroute met zo mogelijk een fotowedstrijd, een grenslandroute en een fietsroute. Ver der zal worden nagegaan, of het wenselijk is een nieuwe, beknopte folder in een grote oplage uit te ge ven. andere twee zijn: de scholing in be drijven, terwijl een trainingstoeslag wordt toegekend en de studiekosten regeling. Er zijn mogelijkheden voor scholing, omscholing en bijscholing. Degenen die belangstelling heb ben voor een cursus op een van de beide centra, kunnen terecht bij de gewestelijke arbeidsbureaus. Elk G.A.B. beschikt over een testbatte rij, waarmee een geschiktheidsonder- zoek kan worden verricht. De op leidingsmogelijkheden zijn zeer geva rieerd. Onderscheiden worden twee hoofdgroepen: de bouw en de me taal. Tot de bouw behoren de oplei dingen tot metselaar, stukadoor, timmerman, all round timmerman, betontimmerman steenhouwer steen zetter, rijswerker en straatmaker. Tot de metaal: draaier, produktie- draaier, onderhoudsbankwerker, ma chinebankwerker, precisiebankwer- ker, scheepsmetaalbewerker, plaat werker, autogeen lasser, elektrisch- lasser, elektromonteur, automonteur, loodgieter en bedrijfs- en waterfit- ter. In voorbereiding zijn opleidingen tot verwarmingsmonteur, algeheel metaalbewerker en machinaal me taalbewerker. De duur van de oplei dingen varieert van 17 tot 92 we ken. Tijdens de opleiding krijgen de cur sisten een loondervingsvergoeding, die wekelijks wordt, uitgekeerd. Deze is gelijk aan negentig procent van het richtloon voor ongeschoolde arbeids- Kijkje in de bankwerkerij van de vakopleiding voor volwas senen te Middelburg. krachten. Ook de sociale verzeke ringswetten zijn van toepassing, ter wijl bovendien de reiskosten worden vergoed. Is de afstand tussen cen trum en huis voor een dagelijkse reis te groot, dan kunnen ook nog pen sionkosten vergoed worden. De hele vakopleiding neemt het rijk voor zijn rekening. De centra verlenen evenwel slechts dan hun faciliteiten ais dat niet kan gebeuren door het bedrijfsleven. Zij hebben dus een zuiver aanvullende functie. Pas als is aangetoond, dat zij zelf niet voor een scholing kunnen zorgen, laat de overheid van haar voorzieningen pro fiteren. Ook de werklozen kunnen van de diverse mogelijkheden ge bruik maken. Maandagmorgen zijn in het cen trum vakopleiding voor volwassenen te Middelburg examens gestart voor bouwvakkers, waaraan door 27 cur sisten wordt deelgenomen. Morgen ochtend zullen door mr. J. Rietema, de diploma's worden uitgereikt. Op de foto ziet men de cursisten aan het werk in het beroep, waarvoor ze worden opgeleid. Na de cursus en een jaar praktijk, kan een examen worden afgelegd. Deze worden afge nomen in samenwerking :net de or ganisaties die ook examens voor de „leerlingenstelsels" verzorgen". Wel wis en waarachtig was in die tijd "Vlek" er al. Van 1550 af wordt "Vlek" volgens hetzelfde oude recept uitzuiver graan gestookt. Ook die extra zachte jonge jenever "Vlekje". De goedkoopste van alle merkjenevers. 10.25 per liter. ANNO 1550 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de ledenverga dering van de woningbouwvereni ging Terneuzen (voorheen Werkmans Belang) is de heer Meeusen veel lof toegezwaaid voor de wijze, waarop hij gedurende twintig jaar het voor zitterschap van deze woningbouwver eniging heeft vervuld. De heer Meeu sen is onlangs opgevolgd door de heer W. J. Weterings. Onder leiding van de heer Meeusen is de vereniging uitgegroeid van en kele honderden leden tot ruim 2300. Hij heeft verscheidene belangrijke vernieuwingen in de organisatie van de bouwvereniging doorgevoerd. On der andere kwam een goed functio nerende technische dienst met een uitstekende werkplaats tot stand. De nieuwe voorzitter, de heer Weterings, vertolkte de dank en waardering van het bestuur en de leden. Ondanks de 240 woningen, die in het afgelopen jaar gereed kwamen, blijft de wo ningnood in Terneuzen groot, zei de heer Weterings. Ook wanneer de nieuwe complexen voltooid zijn zal er nog een tekort blijven. Nog steeds wordt aan de provincie Zeeland, al dus de heer Weterings, te weinig bouwvolume toegekend en krijgt Zeeuwsch-Vlaanderen daarvan niet het aantal woningen, dat dit gebied zo dringend nodig heeft. Het gebrek aan winkels in de nieuwe wijken in Terneuzen-Zuid noemde de heer We terings een van de grootste proble men. Ook het ontbreken van open baar vervoer wordt in dit stadsdeel als een groot gemis gevoeld. Verder wees de voorzitter op de gevaarlijke verkeerssituatie vooral voor de jeugd bij de Oudelandseweg, wanneer de aansluitingen op deze drukke ver keersweg gereed zullen zijn. (ADVERTENTIE) De Consumentenbond heeft in het oktobernummer van de Consumen tengids uitvoerig aandacht besteed aan allerlei soorten tandpasta's. Wat zijn de hestanddelen, hoeveel zit er in een tube, hoeveel kost een tube, hoe is de slijpende werking, hoe reinigen ze, droogt de inhoud van een opengelaten tube uit en welke invloed heeft tandpasta op tandbederf? al deze facetten werden belicht. De Consumentenbond kwam tot de volgende conclusie: De ene tandpasta slijpt sterker dan de andere. Worden de tanden me) een zwak slijpende pasta niet voldoende schoon, dan is het met een sterker slijpende te proberen. Liefst echter pas na overleg met de tandarts, want wat het tandemail kan hebben is sterk individueel. Af gezien van de slijpende werking is de keuze van de tandpasta een kwestie van smaak en prijs. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET Onder grote belang stelling ls emeritus pastoor F. Burm in Biervliet begraven. De heer Burm, die 32 jaar pastoor geweest is in Biervliet, was 80 jaar. In augustus 1965 nam hij ontslag als pastoor. De plechtige rouwdienst in de pa rochiekerk werd geleid door de heer A. Dierck, pastoor-deken van Oost burg, die geassisteerd werd door de huidige pastoor van Biervliet, de heer G. Temmerman en een neef van de overledene, kapelaan F. Burm Pastoor Burms werd op 6 februari 1888 in Hulst geboren. Op 6 juni 1914 werd hij priester gewijd. Tijdens de eerste wereldoorlog was hij kapelaan in IJzendijke. In 1918 werd hij kape laan aan de kathedrale kerk in Bre da. Van 1933 tot 1965 was hij pastoor in Biervliet. Daar heeft hij zich voor al tijdens de oorlogsjaren grote ver diensten verworven. Ook onder de niet-katholieken was pastoor Burm een zeer geziene figuur. Bij de begra fenis waren dan ook vele niet-katho lieken aanwezig. Onder de talrijke aanwezigen, die de overledene de laatste eer bewezen, bevonden zich ook burgemeester en wethouders van Biervliet. •-■2/rfiVN, Geniet - rustig bij U thuis - van de persoonlijke service en attentie van Uw Moara Shira Consulente. Haar bezoek brengt U steeds weer de verrassing van de schitterende Moara Shira kleuren-katalogus met een ongekend rijke keuze uit vele honderden Moara Shira Cosmetica: exotische parfums, de nieuwste make-up mode, exquise cadeaux, waardevolle beauty-aids. Laat een firma van wereldnaam het U gemak kelijk maken en winkel op de Moara Shira manier: modern, chic en bovenal rustig bij U thuis! cosmétique exclusive BARIS NEW YORK Laatst stond er in de dagbladen een bericht over een mogelijke inval van de Russen in West-Duitsland en Nederland en in mijn herinnering rees de vreselijke morgen in mei 1940, toen de Duitsers binnenstorm den. O mensen wij zijn Duits." Onmiddellijk rees in mij de gedach te: „Waarom zouden de Russen dat eigenlijk niet doen?" Berlijn is dicht bij, slechts een dagreis ver, zodat het best mogelijk zou Zijn, dat we op een morgen zouden zeggen: „We zijn Russisch." Dat regime streeft nu eenmaal een ideaal na en om dat te verwezenlijken, zetten ze door, ten koste van alles. Maar voor ons kon dat wel eens erger zijn dan in 1940. We konden toen tenminste vrij naar onze ker ken gaan en woonden zelfs met Duitse soldaten en hun aalmoezeniers de H. Mis bij. Doch als het commu nisme de baas wordt, hoe zal het dan zijn? We krakelen over celibaat. Het ongehuwd blijven om Jezus is na tuurlijk 't mooist; doch wanneer het voor sommige personen en ook in bepaalde gevallen, zowel hier als in de missielanden, beter is dat een priester huwt, zou dat dan in de tij den, die we nu beleven niet in over eenstemming kunnen zijn met Gods plannen, dat, wanneer we weer te rug zouden moeten naar de tijd van de catacomben, we veiliger kunnen samenkomen in de gewone huizen om de Eucharistievieringen te houden? We hebben meningsverschillen over kerkenbouw. Zou het met het opg op mogelijke bombardementen niet beter zijn, de kerken zo eenvoudig mogelijk te houden en ook zo, dat we er beurtelings met onze mede christenen gebruik van kunnen ma ken tot hopelijk de tijd komt dat we te zamen in één kerk God zullen vinden? MIDDELBURG M.H. In uw krant van zaterdag 5 okto ber las ik een artikel over kolendam U schreef in uw artikel dat er vijf mensen door omgekomen waren en noemde vier punten, die de ko lendamp kunnen tegengaan. Nu mis ik bij deze vier de meest belangrijke. Dat. is n.l. laat uw ka chel goed schoonmaken. Ik vind dit het belangrijkste punt, omdat het ka naal in de kachel een oppervlakte heeft van ten hoogste 80 cm2, door snede 10, terwijl de schoorsteen een oppervlakte moet hebben van min. 250 cm2 (16 x 16). Dit is voorschrift van de bouwverordening. De rookdoorgang van de kachel is dus kleiner dan die van de schoorsteen en zal dus eerder verstopt raken door roet. Voorts dient men er terdege op te letten, dat de rookkanalen niet uit monden in de vrije luchtlagen, waar door valwinden in het kanaal kunne» slaan en de rook teruggedreven wordt Dit komt voor door hoger opge trokken belendende percelen. Dit geval komt in ons land zeer talrijk voor. Dit is te verhelpen door het plaatsen van: afdek-, stabilisatie- waaierkappen en de zogenaamde gekken op de schoorstenen. Nu zou ik graag willen zien, dat er door de gemeente maatregelen werden genomen, om dat verschrik kelijke jaarlijkse dodencijfer als ge volg van kolendampvergiftiging te verminderen. Ik zou willen dat deze controle van de schoorstenen etc., vooral plaats vindt bij bejaarde mensen, die hier voor zelf niet meer in staat zijn. Ik hoop, dat hierdoor dergelijke tries te gevallen niet meer voorkomen. BREDA P.A.L. De mening die een zekere A. M. in zijn ingezonden brief van 5 okto ber j.l. in de Stem over de actie Precedent ten beste geeft getuigt van weinig begrip. Wat een onzin dat mensen zich gaan bemoeien met Amerikaanse zaken zoals de oorlog in Vietnam en de rassendis criminatie, zo schrijft hij. Natuurlijk gaat het hem niet aan dat er per jaar een half miljoen kinderen al leen al het slachtoffer worden van de afgrijselijke oorlog in Vietnam. Dat gebeurt immers ver van huis. En het is helemaal niet belangrijk dat een blanke meerderheid aan een zwarte minderheid de kansen op een gelijkwaardig leven ontzegt, want dat gebeurt toch niet hier? Nee, de schrijver maakt zich liever druk over typisch nationale problemen, alsof de medemens alleen in Neder land leeft. Maar ik waag het dan toch om zijn oprechtheid te betwijfe len, want als je zelf een aardig huis hebt en niet direct dood gaat van de stank, waarom zou je je dan druk maken over mensen die wel met problemen als woningnood en luchtverontreiniging zitten. Want als je zelf niet met napalm wordt ge gooid of niet voor volwaardig mens wordt aangezien, dan moet je je daarover ook niet druk maken. Als de geallieerden in 1940 ook zo had den gedacht als A. M. nu, dan za ten we nu nog onder fascistische dictatuur. BREDA H. J. F. Weitering. Voor hen die op het randje van het bestaan leven, staat weer de win ter voor de deur, met zijn duurder leven en met nog geen tegemoetko ming in het vooruitzicht. Moet daar niet door elke weldenkende Neder lander de volle aandacht aan ge schonken worden? R veer C. J. v. d. Kieboom

de Stem | 1968 | | pagina 5