instituut na 1 jaar volwassen Franse les moet van lagere school verdwijnen ROTTERDAM SPREEKT SCHANDE VAN BLIJDORP INTERNATIONALE ERKENNING EN VEEL WERK Mitterrand uit politieke leven 95 De Mantelspecialist verkoudheid dit is één van die vele, echt mooie mantels die slechts kosten ONDERWIJZERS IN A.N.O.F. Omvangrijk Begeleiding Ver. Naties Wintermantels en mantelpakjes Regenmantels Bontmantels Breda: Ginnekenstraat 29 Malversaties DE STEM VAN DINSDAG 8 OCTOBER 1968 (Van een onzer redacteuren) TILBURG HET JOHN F. KENNEDY INSTITUUT van de Tilburgse Katholieke Hogeschool een goed jaar geleden opge richt heeft duidelijk nu reeds internationale erkenning en waardering gevonden. Geen won der, gezien de indrukwekkende reeks activiteiten die het heeft ontwikkeld en de wetenschappe lijke studies waaraan, in het ka der van het instituut, wordt ge werkt. Geen wonder ook, omdat het het enige studiecentrum op aca demisch niveau is dat research verricht op interdisciplinaire basis met het doel te komen tot verbetering van de internatio nale betrekkingen. „Het is allemaal veel sneller ge gaan dan ik had gedacht", zegt de geestelijke vader van het instituut, professor jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau. Er is zoveel werk dat het eigen lijk de mankracht en de financiële mogelijkheden van het instituut wat te boven gaat. Ook daaruit blijkt wel, dat er aan deze soort research grote behoefte bestaat. Bijzonder snel breiden de internationale contacten van het instituut zich uit. „Maar daarop hebben wij ons ook in het bij zonder geconcentreerd". Er is een omvangrijk onderzoek programma ontwikkeld. Dat is een deel van de taak die professor Al ting von Geusau zich, met zijn me dewerkers, heeft gesteld. Daarnaast streeft hij ernaar het gesprek tus sen de mensen van de theorie en van de praktijk in de wereld van de internationale betrekkingen te be vorderen. „Het lijkt ons namelijk van groot belang dat beoefenaren van de we tenschappen met hun kennis en de resultaten van hun objectieve onder zoekingen praten met de mensen die het beleid maken, of aan de uitvoe ring van beleidsdirectieven werken". De studies en colloquia richten zich vooral op de samenwerking - bevorderende studies en activitei ten. Ze liggen heel vaak in het eco nomische of culturele vlak en dra gen steeds een wetenschappelijk, maar vaak ook actueel politiek ka rakter. Er zijn tot nu toe door het instituut drie colloquia gehouden. Men be gon met een internationaal gesprek over het vraagstuk van de non-pro- liferatle. Daaruit kwam de eerste publika- tie tot stand die onder auspiciën van het Kennedy-instituut het licht zag, onder redactie van professor Alting von Geusau. In samenwerking met het Polemologisch instituut. „Kern wapens voor alle landen?" luidt de veelzeggende titel. Er is daarin bij zonder veel aandacht besteed aan de beantwoording van de vraag wat de westerse landen doen om de ver spreiding van Kernwapens tegen te gaan. Een zuiver economlsch-technlsch colloquium verdiepte zich in de be tekenis en achtergronden van de Kennedy-ronde. Daaruit verschijnt over enkele maanden de studie over de economische internationale betrekkingen nadat de Kennedy-ron de heeft plaatsgehad. PROF. JHR. DR. F. A. M. ALTING VAN GEUSAU geestelijke vader van het instituut Nog fris in het geheugen ligt het internationale gesprek over de toe komst van de Atlantische gemeen schap. Een coUoquium dat het instituut or ganiseerde op verzoek van de Navo- leiding. „Een stuk wetenschappelij ke begeleiding van een brok prakti sche politiek", zegt professor Alting erover. Het Oost-West-instituut, het Polemologisch instituut en 't Kenne dy-instituut gaan er een speciale pu blikatie aan wijden. „We gaan er ook een discussie voor de politici aan verbinden". Voorts onthult professor Alting von Geusau dat hij zelf bezig is met een boek dat de titel gaat krij gen „Beyond the European Commu nity". Het behandelt de betekenis van de economische integratie van Europa voor de verdere integratie. „Het zal een zeer provocatieve stu die worden, want het is met die eco nomische integratie nog niet zo best", zegt hij. April volgend jaar gaat het insti tuut zijn vierde internationale ge sprek houden. Over de toekomst van het monetaire stelsel. „Heel specia listisch. Maar voor de internationa le samenwerking van levensbelang om precies te weten waarom het gaat". Net afgerond is een studie die in opdracht van de Carnegie Endow ment for International Peace" werd verricht. Het onderzoek betrof de rol van permanente missies bij inter nationale organisaties. Het Kennedy instituut verdiepte zich in het kader van dit breed opgezette onderzoek in de rol van die missies bij het op stellen van plannen om te contro leren in hoeverre staten zich aan afspraken houden. Dan werkt sinds enige tijd de Ame rikaanse politicoloog professor dr. Robert W. Russel in Tilburg aan een studie over de betrekkingen tus sen grote en kleine landen. Een on derzoek dat vooral gericht is op de Amerikaanse - Nederlandse verhou ding. Zeer veel aandacht besteedt hei Kennedy-instituut aan de betrekkin gen tussen de staten van het West en het Oost-Blok. Op dat nog vrij wel onontgonnen terrein heeft pro fessor Alting von Geusau vele plan nen. „Maar die zijn, ik ben er mij van bewust, voor een deel nog niet uitvoerbaar. En, ik moet dat be kennen, voor een deel van die plan nen is de tijd, na Tsjecho-Slowakije, ongunstig. „De kat uit de boom kij ken, dus". Als het enigszins kan zou hij graag een internationaal onderzoek begin nen naar de invloed van vele orga nisaties die pogen de verhouding tussen Oost en West te verbeteren. Met een subsidie van de stichting Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek is de stduie mogelijk geworden naatr de interactie van kulturele en poli tieke betrekkingen. „Naarmate dat onderzoek vordert, wordt het boeien der. Moeilijk is het wel. Voor mij staat nu al vast dat als men de kul turele uitwisseling in bepaalde ge vallen te zeer stimuleert dat de poli tieke en economische samenwerking kan bemoeilijken". Verder is men bezig met een ver gelijkende studie over de NAVO en het Warsehau-pact. Daarbij komen vooral, maar niet uitsluitend, de image die men van elkaar heeft aan de orde en een analyse van de func tie en verstorende rol van beide pat ten voor de totstandkoming van een grotere mate van veiligheid in Eu ropa. Belangwekkend vindt professor Al ting von Geusau ook dat de Verenig de Naties het instituut een opdracht hebben gegeven een onderzoek in te stellen naar de betrekkingen van de VN en de Europese regionale orga nisaties. Het instituut moet als re sultaat van die studie suggesties doen om die betrekkingen te verbe teren. Een van de wetenschappelijke me dewerkers van het instituut is daar voor drie maanden bij de Europese Gemeenschappen in Brussel ge- wees. Bovendien is het Kennedy-instituut zeer nauw betrokken bij de post-doc- torale leergangen over de Europese Integratie. Die worden dit studie- Jaar voor de derde keer gehouden. Een half jaar geleden werd aan de hogeschool een studie gewijd aan de „EEG en de industrialisatiepoU- tiek". En dan zijn er nog de colle ges van professor Alting von Geu sau en zijn medewerkers over actue le internationale vraagstukken. „U kunt rustig zeggen dat er voor ons werk in de Verenigde Staten en in enkele Oosteuropese landen, Tsjecho-Slowakije en Polen, grote Belangstelling bestaat. Met vele in stituten daar hebben wij goede con tacten. Heel wat moeilijker ligt dat voor de Sovjet-Unie. Ik heb daar bij ons bezoek deze zomer wat proberen te doen. Maar dat komt moeilijk aan de grond". (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Voorlopig zal Mitter rand, die voorzitter was van de democratisch socialistische federatie, uit het politieke leven verdwijnen. De federatie was een groepering van de oude socialistische partij, de linkse politieke studieclubs en de progressieve liberalen. Tijdens de verkiezingen van dit jaar na de woelige maanden mei en juni sloot de federatie een verkiezingsbond genootschap met de communisten. Maar ze leed tegen het gaullisme een ernstige nederlaag. Uit deze neder- lag heeft Mitterrand, die bij de pre sidentsverkiezingen van december 1965 45 procent kreeg tegen De Gaulle 55 procent, zijn consequenties getrokken. Hij heeft de vorming bepleit van een nieuwe partij, bestaande uit de oude socialistische partij en de poli tieke studieclubs. Maar hij wil in die nieuwe partij geen enkele lei dende functie meer vervullen. De nieuwe partij moet volgens hem bestaan uit jonge frisse elemen ten, waarin men een uitnodiging ziet van Mitterrand aan de twee socialis tische leiders Guy Mollet en Defferre, burgemeester van Marseille, om eveneens plaats te maken voor jon gere krachten. Maar op dat laatste behoeft men voorlopig niet te reke nen. Zo gemakkelijk zet men Guy Mollet en Defferre niet op dood spoor. (ADVERTENTIE) Het hoeft niet duurder te zijnl met of zonder bont y van 59,95 tot en met 89,95 Terlenka 49,95 met "Borg" voering 59,95 extra mooi en uiterst voordel! 'JVJ-v Den Haag Haarlem Breda Utrecht Rotterdam Amersfoort Tilburg Leiden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Algemene Ne derlandse Onderwijzers Federatie (ANOF) vindt dat er een einde moet komen aan de „buitenschoolse" Franse cursussen op lagere scholen. De ANOF is echter niet tegen opne ming van een vreemde taal in het basisonderwijs. Men is er integen deel zelfs van overtuigd, dat de aan vang van dit vreemde talen onder wijs en het Nederlands onderwijs aanzienlijk vervroegd moet worden. Maar dat moet dan gebeuren „met de daarvoor geëigende methodiek en de daarvoor nodige hulpmiddelen". Ook moet volgens de ANOF de vraag beantwoord worden of juist Frans deze vreemde taal zal zijn. De huidige lager-onderwijswet biedt geen mogelijkheid een vreemde taal op te nemen in het leerplan en het lesrooster van de school voor ge woon lager onderwijs. De Franse cursussen worden dan ook buiten de officiële schooluren gegeven, veelal wel in het schoolgebouw. Zij worden gegeven om voor de leerlingen de overgang r.aar het voortgezet onder wijs te vergemakkelijken. Volgens de ANOF is het echter nog maar de vraag of deze motive ring bij de huidige organisatie van de cursussen houdbaar is. Volgens de ANOF kan het voortbestaan van deze cursussen voor een belangrijk deel verklaard worden als „het vast houden aan een traditie". De ANOF meent, dat de Franse cursussen veelal gegeven worden op een wijze die niet in overeenstem ming is met de moderne inzichten omtrent de didactiek van vreemde- talen onderwijs. Ook voert de ANOF aan, dat er geen toezicht bestaat op de cursussen, zodat onvoldoende waarborgen aanwezig zijn voor de deugdelijkheid van het onderwijs. (Van onze correspondent) ROTTERDAM pe koninklijke diergaarde Blijdorp, samen met de Euromast en de Spido havenrond- vaart een van Rotterdams drie grote toeristische trekpleisters, is in op spraak gebracht door een artikel van een Rotterdamse krant, waarin ge steld wordt dat de Blijdorpstaf een slecht financieel beheer heeft ge voerd en er een communicatie stoornis bestaat tussen staf en direc tie. waardoor ook de dagelijkse gang van zaken uitermate stroef verloopt. Het artikel heeft in Rotterdam het effect van een bominslag gehad, het geen onder meer geleid heeft tot vragen van het raadslid drs. A. J. Lems, die wil weten of de situatie inderdaad zo beroerd is als wordt voorgesteld, welke maatregelen b. en w van Rotterdam die verantwoorde lijk zijn voor grote gemeentelijke subsidies denken te nemen, nadat er eventueel een officieel onderzoek is ingesteld. V ragen verantwoordelijk is voor de gerucht makende publikatie, in het Rotter dams Nieuwsblad. De ontslagaan vraag voor de heer Okkerse zou in middels door de directie van Blij dorp bij het arbeidsbureau zijn inge diend. Het bestuur van- de stichting ko ninklijke diergaarde Blijdorp heeft een groot deel van het weekeinde vergaderd over de affaire. Vanmid dag zal tijdens een persconferentie opening van zaken worden gegeven. Het ziet er naar uit dat enkele func tionarissen moeilijk hun functie zul len kunnen blijven vervullen. De gemeentelijke accoutantsdienst zal een onderzoek instellen naar de rapporten die de laatste jaren door de accountants van Blijdorp zijn in gediend. Tot nu toe is men daarin niets bijzonders tegengekomen. Tehuis De wethouder van financiën van «otterdam, drs. J. Reehorst, heeft inmiddels het bestuur van de dier gaarde inlichtingen gevraagd over de moeilijkheden in de leiding van ,Ier£aarde, terwijl hij voorts een inzicht wil hebben in de besteding van de gemeentelijke subsidie, die alleen al over de periode 1963-1968 negen miljoen gulden bedraagt, ue hoofdadministrateur van Blii- orp, de heer A. Okkerse, is gisteren °o ,st5ande v°et geschorst. Hem is verboden nog een voet in de dier- o arde te zetten. De aanleiding voor „aZejSC j"rs'n® 's de beschuldiging van de directie dat de heer Okkerse Vooral de laatste paar jaar zijn er op het financiële vlak enige merk waardige zaken gepasseerd. Door on enigheid tussen hoofdadministrateur, de bouwkundig inspecteur en enkele stafleden zou de bouw van het vo rige maand geopende tehuis voor niet mens-apen bijna een half mil joen gulden meer hebben gekost dan nodig zou zijn geweest. Er zouden fouten gemaakt zijn bij de voor bereidingen. De oorspronkelijke prijs zou 450.009 gulden hebben bedragen, maar die is inmiddels opgelopen tot bijna 1 miljoen. Geruchtmakend wat de bouw van Blijdorps nieuwste aanwinst betreft is ook het feit dat de dochter van een der directeuren een wandschil dering heeft gemaakt en daarvoor een bedrag van- 2500 gulden heeft ontvangen. Zij is leerlinge van de academie en de architect van het gebouw zou deze prijs hebben be paald. Verder zouden er tienduizen den guldens zijn verspeeld met de actie die Blijdorp heeft gevoerd voor de bouw van een groot aqua rium. Er werden plastic spaarpotjes besteld, maar die konden niet wor den uitgegeven, omdat een en ander in strijd bleek met de lotterijwet. De gemaakte kosten bedroegen 12.500 gulden. Daarop werden duizenden guldens besteed aan een puzzel, die niet het gewenste financiële resul taat opleverde. De plannen voor een aquarium zijn voorlopig stopgezet. Uit de publikatie van' het Rotter damse blad blijkt verder dat er mal versaties zijn gepleegd. Zo zou in 1959 de beheerder van de aquaria in de Rivièrahal voor eigen rekening kweekvissen hebben verkocht. Dat zou een strop van 25.000 gulden heb ben opgeleverd. De man kreeg de gelegenheid zelf ontslag te nemen en het bedrag in termijnen terug te be talen. De politie werd in deze kwestie niet gemengd. Vorige maand verliet de hortu- lanis diergaarde Blijdorp. Hij zou gelden hebben achtergehouden en materiaal van de dierentuin- voor andere doeleinden (voor een privé- tuin) hebben gebruikt. Ook deze functionaris heeft de kans gekregen zelf zijn ontslag te nemen. Andere zaken die nooit helemaal tot volle dige duidelijkheid zijn gekomen, zijn de verbetering van het robbenbassin en de pokken-epidemie, die in 1965 on-der de orang-oetans heeft huisge houden. Het bassin werd voor 200.000 gulden opgeknapt, maar het resul taat is er niet naar. Het publiek kan nog altijd weinig van de dieren zien. De ziekte onder de orang-oetans ....„Wel, wel, wie had dat kunnen denken...." zou tijdig zijn gesignaleerd door de chef-oppasser, maar die werd niet geloofd. Het sterven van een aantal dieren betekende een strop van enige tienduizenden guldens. Al deze za ken zouden bij het bestuur van de diergaarde bekend zijn- geweest. Men heeft echter om welke re denen dan ook niet ingegrepen. Volgens stichtingsvoorzitter mr. J.j Soms betreur ik het wel eens dat ik ook niet 's maandagsmorgens de kans krijg u vanaf deze plaats toe te smeken? respectievelijk te ergeren of een enkele keer te vermaken Helaas, de nahijgende voetbal-, hockey fiets- en zwemwereld veJ~ dient op de eerste ochtend in de week meer aandacht dan tmjn ge- Tchrijf. En ik zal de laatste zijn om hiertegen stelling te nemen. Het nadeel hiervan is echter dat de dingen, die gedurende het door mijn dan overigens meestal min of meer vrijgesteld brem spe len zo oud zijn, wanneer u ze dins dag pas te lezen krijgt. En mets ts zo oudbakken als oud nieuws. Ditmaal toch even het weekeinde, en dan speciaal het weer. Dat was eindelijk weer eens iets om al is het een klein briefje over naar huis te schrijven. En daarbij heb ik eens bijzonder gelet op de nieuwste vondst van het KNMI, de meerdaagse weerberichten. Daarin werd vrijdag de kans op een droge periode van minstens 12 uur voor zaterdag ge raamd op 90 procent. Zaterdag werd de kans op zo'n zelfde periode op zondag 80 procent genoemd. Ik moet zeggen, het klopte aardig. Zo ziet u maar weer, de weten schap staat voor niets meer. De kerken trouwens ook niet. Het noofd van de anglicaanse parochie kerk in het Britse Torquay heeft, zo meldt het persbureau Reuter, afge lopen zondag de avonddienst met een half uur vervroegd, zodat de gelovi gen zich na afloop naar de beeldbuis konden haasten om de „Forsyte Saga' te zien. Met enige verbazing zult u, evenals ik heb gedaan, constateren dat deze tv-serie in Engeland kenne lijk nog niet afgelopen is. Zo gauw ik hier meer over weet, zal ik u onge twijfeld opheldering verschaffen. De genoemde geestelijke was wel eerlijk: „Ik wil die uitzending nu zelf ook wel eens zien", zei hij. Een van de belangrijke tegenspe lers van De Gaulle, Mitterrand, heeft zich, voorlopig, teruggetrokken uit de politiek. Hij is nu een Mitterrand- figuur. Nette man, de kersverse Radikalen- voorzitter Jurgens. Na zijn speech za terdag in Arnhem zei hij: „Ik dank u. zeer". Hoe zeer, zult u vragen? Hartzeer! Ranny, de vuurvreter, moest dezer dagen optreden in Burton-on-Trent, Engeland. Maar het was een slechte avond voor Ranny. Juist toen hij zijn mond met benzine had gevuld en de damp in brand wilde steken, kreeg hij de hik. In plaats van uit te ade men inhaleerde hij Met verwon dingen aan het gezicht ligt hij nu in het ziekenhuis. Het valt overigens mee, over twee weken is hij weer de oude, heeft de dokter gezegd. In het weekeinde heeft ook een zeer interessante club vergaderd. De club heet „Mensa" en zegt te bestaan voor die twee procent van de Neder landse bevolking die de intellectuele bovenlaag vormt. Er zijn nu 100 le den, maar men streeft naar 1000. U kunt het dus nog proberen. Nu ls er onlangs een fikse ruzie binnen de gelederen van deze club opgelaaid. Het bleek te gaan om de vraag of de club nu een vereniging met statuten en dergelijke moet wor den of niet. De voorzitter, mavo-le raar G. van Helsingen, had voor deze ruzie een verklaring: Mensen met een hoog intelligentie-quotiënt disharmo- niëren nu eenmaal met hun omge ving, zei hij. Misschien een zeer intelligente op merking, maar al met al bepaald geen hoopvol teken voor het voortbestaan van deze club. tn een verslag van de zondag ge speelde wedstrijd DOSNEC in de Volkskrant staat over de Utrechtse defensie: „Nu de nerveuze Zuidslavi- sche keeper Veljkovic plaats heeft moeten maken voor de degelijke Ver- rips, speelt die defensie veel intelli genter met als grote man aanvoerder drs. Johan Plageman, wiens econo mische kennis ook in zijn spel naar voren komt". Ik ben het daar helemaal niet mee eens. DOS mist duidelijk nog een doctorandus in de letteren in de ach terhoede en op zijn minst een kandi daats in de sociologie in de voorhoede. MERIJN (ADVERTENTIE) Dutilh zou diverse malen zijn over wogen stappen te ondernemen, maar de vrees dat er moeilijk vervangend personeel zou zijn te vinden, heeft dit tegengehouden. Rillerig? Pas dan op voor f F Neem direct v betrouwbaar!

de Stem | 1968 | | pagina 7