«ga ms. atletiekcoach ton eykenboom mensen in dat hun oude laten, IS het... Veel spanning bij Matador-Ly ceum Troosttoernooi in Mexico PIET COOLEGEM (STEEN): TRANSFERSOM OMHOOG PONTIAC 11 DEN HERTOG VIEL DOOR DE MAND Van Springel leidt nog „TOT NU FIJNE RESULTATEN" Komen Beslissing Drie trainers OLYMPISCH VOETBAL Gelijk Eerste wandeltocht in Clinge Brundage (wéér): Spelen worden niet afgelast" 12 DE STEM VAN DINSDAG 8 OKTOBER 1968 15 U 2 Hips Nederland n.v.f mmer 500, Eindhoven. lij zo spoedig mogelijk de pr zenden over ompact wasdroger. MÉXICO CITY „Ik dacht", zegt atletiekcoach Ton Eykenboom, dat de estafetteploeg, als de wissels goed lukken, een derde plaats I 'moet kunnen halen. Op de 400 meter dames zit er ook een plak in, I misschien op de 800 meter ook, maar op beide afstanden zeker een finaleplaats. Verder ben ik ervan overtuigd dat op de 100 meter dames, de estafette, de vijf- en de tienkamp Nederlandse records zullen sneuvelen. Ja, dat zijn inderdaad uitspraken die er niet om ]ie„en maar ik vind het zo ontzettend slap van de meeste coaches dJ ze zich altijd zo op de vlakte houden. We weten donders goed wat we zelf presteren en wat anderen kunnen. En verder ben ik van nature enorm optimistisch". De jonge sportleraar, pas uit Rotterdam naar Bergschenlioek verhuisd, werd van de ene dag op de andere de big boss van de atletiekafvaardiging. Wil Westplial liet het afweten en zo kwam Ton Eykenboom eensklaps in het volle licht te staan. Jacob Dikken ging in plaats van Westphal naar Mexico City. „En daarmee ben ik heel gelukkig. Ik ken hem al jaren en we hebben altijd goed contact met elkaar gehad. Hij doet hier de estafettetraining en heeft de Surinaamse sprinter Eddy Monsels onder zijn hoede. Ik doe de rest. We werken hier samen en ik geloof te mogen zeggen dat we tot nu toe fijne resultaten hebben bereikt met de dames". Niet voor iedere atleet verloopt een steeple-chase even vlot. Dat bemerkte de Hongaar Janos Szabo (131), die midden in de kuil water terechtkwam. Gewond werd hij gelukkig niet.... Ton Eykenboom, lichte pantalon en blauwe sweater, want hij praat „privé", is er een van het slag dat de Nederlandse atletiek laat preva leren boven persoonlijke wierook. Hij timmert niet aan de weg, maar gaat rustig zijn gang. Buiten de atletiek- wereld duikt hij onder in het leger van de naamlozen en toch is hij al acht jaar bondstrainer en zes jaren vaste coach van de damesploeg in interlandwedstrijden. Toen Westphal wegviel en Eykenboom diens taak moest overnemen, was hij dan ook meteen geaccepteerd door de ploeg. Hij kent de meisjes van haver tot gort en streeft niet naar eigen ver heerlijking, en dat weet men. Tilly van der Made: nog nooit onder de 1.40 op de 600 meter. „Mijn principe is om de meisjes die ik zelf niet heb getraind, in hun gewone doen te laten. Ik ga niet dok teren aan schema's al denk ik soms wel: kijk, als ze nu eens zus of zo zouden doen. Maar dat is van on dergeschikt belang, wat ik denk. Ze moeten hun eigen gang kunnen gaan, zoals ze dat gewend zijn. Dat is het belangrijkste. Ik probeer me in te leven in hun schema's. Zo iemand als Myrna van der Hoeven traint bijzonder speels maar desondanks loopt ze toch 53.6 over de 400 meter. Er zijn anderen die zuiver op 'n pro gramma trainen, dat in de loop der jaren is gegroeid. Daar moet je niet aankomen, want dat heeft een psy chologische weerslag. Ze gaan zich misschien onzeker voelen. De men sen in hun oude doen laten, dat is het". „Ze hebben me wel gevraagd of ik het niet vervelend vind dat de man van Ilja Keizer naar Mexico is gekomen en Cock Mooyman om Myra van der Hoeven bij te staan. Waarom? Als deze mensen zo veel voor hun pupillen overhebben, als ze de reis maken en betalen, dan heb ik daartegen geen enkel bezwaar Ze kennen de meisjes beter dan ik en waarschijnlijk kunnen zij meer vertrouwen schenken. Dat is toch in het belang van de ploeg. De KNAU en het NOC hebben hun komst ook goedgekeurd, dus er is helemaal niets aan de hand. Dat is in feite gekomen omdat er voor de 400 meter en de 800 meter aparte trainers werden gewenst. Maar als ze er een nemen, zegt de ander: waarom ik niet, zij is toch mijn pupil. Daar zit natuurlijk ook het no dige in want ze trainen allemaal an ders. Als er dus mensen zijn die het ervoor over hebben moeten zij komen dacht ik". (Van onze volleybalmedewerker) BREDA De eerste volledige ronde van de nationale volleybal competitie heeft toch wel duidelijk gemaakt welke teams tot de sterke re en tot de zwakkere gerekend moe ten worden. In de eredivisie heren zullen Blokkeer en AMVJ wel weer de toon gaan aangeven. Maar ook Orawi en Valuas zijn uitstekend be gonnen. Bij de dames liepen de zui delijke vertegenwoordigers Rapid en MV niet zo best van stapel. Kara- noi deed het beter en klopte het oostelijke Isala met 3—1. In de hoofdklasse heren een best begin van Rapid. Karanoi en EW zorgden voor de eerste winst uit de 1- Eindhovense derby's en Sarto herstelde zich zeer goed met een 3 zege in Gemert. Bij de dames een verrassende tweede zege van Theresia, Ook het debuterende DOS begon met een 3 zege op het bezoekende Shot. Ly ceum ondervond dat Hevok in Heer len heel wat in de mars heeft. Eerst ui de derde set kwam er goede Bre dase tegenstand uit de bus. Voor zeer goed nieuws zorgde LVC. Het eerste contact met overgangsklas 7 was bijzonder prettig. Het leverde een 31 zege op een zeer sterk ver delgend Willem II HBS op. m °verSangsklas 8 dames, had Marathon weinig plezier van haar verre reis naar Tilburg. In drie sets Moest men de winst achterlaten bij Sarto 2. VVO - RHBS was een ech te derby. Om beurten bleven beide teams aan de positieve kant der score. RHBS was daarmee nen en won dus met 32. begon- EBVC kon in de derde set geen vuist maken tegen MOC '17. Het Bergen op Zoomse team had toen geen moeite meer om met een 31 zege voortreffelijk te starten. Bij de heren viel de beslissing bij Sifrak - Delta 2 in de derde set. Si- frak was minder sterk begonnen maar had met 1513 in de tweede set de balans in evenwicht ge bracht. De score 1719 van de der de set toont aan dat het een dub beltje op zijn kant was. Dat dubbeltje was er ook bij Ma tador - Lyceum. Meer dan 2 uur duurde deze spectaculaire kamp en alleen al de cijfers, waarmee iede re set werd beslist geven al een idee van de enorme spanning. Ma tador veroverde de eerste set met 1917, waarna Lyceum tweemaal 1517 kon laten noteren. Matador maakte met 1512 gelijk. De be slissende set gaf Lyceum de opslag bij de veldwisseling met één punt voorsprong. Die voorsprong groeide uit tot 711, maar Matador scoorde 7 punten achtereen 1411. Zenuw slopend werd het bij 1414 maar het dubbeltje viel. met 1614, ten gunste van Matador. Moller V.C. verloor met 30 bij Concordia 2 in Rotterdam. In derge lijke wedstrijden laten de Bergena- ren zich altijd onnodig overbluffen. Een blessure in de eerste set was bovendien een extra handicap. Optimistische Ton Eykenboom, met zijn eigen gedachten „en die zijn al jaren oud maar je durft ze eigen lijk niet eens uit te spreken" over de Nederlandse atletiek, is wel zo nuchter om te onderkennen dat de meisjes er nog niet zijn. „De trai- nmgsprestaties zijn hier veel beter, zonder dat er meer inspanning wordt geëist. Het grote probleem is het ademgebrek, zodra de meisjes inter val- of duurtraining doen. Dat begint bij de dames al op de 400 meter te spelen. In de duurloop passen we een andere ademhalingstechniek toe: rustig inademenen dieper dan nor maal uitademen. Tegen de tijd dat ze op de baan komen, moeten die ademhalingsmoeilijkheden overwon nen zijn, dat is logisch. Op de korte afstanden spreekt dat niet. Ik zie op de langere ook al resultaten. Tilly van der Made was nog nooit onder de 1 minuut 40 sec. gekomen op de 600 meter. Hier liep ze 1.32.3 bij een polsslag van 132 direct daarna en ze mag hier 200 hebben. Na een mi nuut was de polsslag gedaald tot 114. Dat is toch erg hoopgevend en volgende week moet ze dat ook kun nen over de volle afstand, 800 me ter". Ton Eykenboom „denkt in atletiek", hij kan er dan ook niet onderuit om toch het onderwerp aan te snijden dat hem zo na aan het hart ligt. „Zoals de groep nu is samengesteld, zouden we drie trainers moeten heb ben: een voor de sprint, een voor de middenafstand en een voor de tech nische nummers. Lange afstandloper Aad Steylen kan het zelf wel". „Hij is sportleraar, traint alleen, stelt zelf zijn schema's op, gaat elke dag de weg op en wordt bovendien begeleid door chef d'équipe Jo Moerman. Ik zie de Oostduitse trainer Bau- ersfeld regelmatig omdat Els van Noorduyn bij hem traint. Dan ga ik altijd mee en dan bespreken we de training. Bauersfeld is hier uitslui tend voor twee atleten en het kogel stoten voor twee vijf kamps ters. Dat is natuurlijk ideaal. Zo'n ideale toestand zouden we in Nederland ook kunnen hebben maar dan moet je er wel vijf bondstrainers tegenaan gooi en: een voor de werpnummers, een voor de springnummers, een voor de sprinters, een voor de middenaf stand en een voor de lange afstand. En dan moet men niet zeggen dat we die niet hebben, want ze zijn er beslist wel. In deze tijd kun je niet meer allround zijn als trainer. Men moet zich specialiseren. Bij mijn eigen vereniging, PAC in Rotterdam train ik alleen de technische num mers. De pur sang sprinters en mid denafstandslopers worden door an deren getraind. Dat geeft toch niks. Je doet het toch om zo goed mogelij ke resultaten te bereiken. Waarom moet je dan in hemelsnaam alles zo nodig zelf doen als anderen het even goed of beter kunnen. Men wil in Nederland alles te veel in eigen hand houden. Als die vijf trainers er zou den zijn, zouden ze centrale trainin gen moeten gaan leiden, waarin ie dereen een kans krijgt, die aanleg heeft. Ook de jeugd". „Nog idealer zou het zijn om, pak weg, de sprinters van verenigingen in een bepaalde sector, bij elkaar in de buurt dus, bijeen te brengen voor de training. Dat zou dan ook gebeuren met de andere De besten gaan naar een districts training en de uitblinkers naar de landelijke centrale training. Dan heb je een opbouw in pirami devorm. Bezwaren: het kost geld en je ontmoet weerstand van de vereni gingen die bang zijn hun goede leden te verliezen. Waarom toch? Daar moet over te praiten zijn. Voor mijn part sluit je een overeenkomst dat je atleten van andere verenigingen op zeer speciale gevallen na niet accepteert. Het is toch in het belang van d6 atletiek in Nederland. (ADVERTENTIE) Fedor den Hertog: niets gemankeerd. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY Er is een eind gekomen aan de lijdzaamheid van Fedor den Hertog. Zij klachten van de laatste weken waren de aanleidingom de Nederlandse kampioen op de weg en in de achtervolging uitvoerig door de artsen van het NOC te laten on derzoeken. Daarbij is Den Hertog door de mand gevallen. Zaterdagavond kreeg hij te ho ren, dat hij totaal niets mankeert, in tegendeel, dat hij in topconditie verkeert. Chef d'équipe Zwartepoorte heoft daarna Den Hertog er nog maals op gewezen, dat hij niet zou aarzelen hem voor de Olympische wedstrijden te passeren, wanneer hij niet zijn best zou doen. Tijdens een wedstrijd over 160 km (32 ronden) op het autocircuit, kwam een andere Den Hertog aan de start. Hij reed niet meer aan de staart van de grote groep. Den Hertog werd zelfs de animator van een vlucht na 70 km, die het veld definitief in stukken splitste. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY Tijdens zijn ver gadering in Guadalajara heeft de in ternationale voetbalfederatie (FIFA) besloten een troosttoernooi te orga niseren voor de voetbalploegen, die ai voor de kwartfinales van het Olympische toernooi worden uitge schakeld. Ook in de Olympische wed strijden zal het zijn toegestaan gedu rende de gehele wedstrijd twee spe lers te vervangen. Voor de strijd moeten de namen van zestien spelers worden opgegeven en van dit zes tiental zijn er dertien gerechtigd om te spelen. De beroemde Engelse degenscher- mer Allan Jays heeft tevergeefs ge probeerd de was te doen. De 27-jarige Brit, die al voor de vijfde keer aan een Olympisch toernooi deelneemt, begaf zich eerst naar een grote hal in het dorp, waar een lange rij was machines staat opgesteld. De machi nes stonden echter zonder stroom. Op zijn vraag wanneer er weer gewassen kon worden kreeg Jayes te horen: „Manana senor". Om toch weer schone spullen te hebben besloot de schermer dan de was maar op de hand te doen. Maar ook dat kon niet, want de waterlei ding was afgesloten. Gevraagd wan neer er weer water zou zijn, was het antwoord: „Manana senor". Teneinde raad besloot Jays toen maar alle vuile spullen aan te trek ken en in het water van het zwem bad te spingen. Bij het zwembad ge komen, bleek hem echter dat het voor dames was gereserveerd. Jays vroeg wanneer hij weer terecht kon en hoorde toen: „Manana senor". Jays besloot toen te wachten tot ma nana. Emil en Dana Zatopek, het be faamde Tsjechische echtpaar, zijn in Mexico aangekomen. Zij wonen de spelen bij op uitnodiging van het In ternationale Olympische Comité. Za topek won in 1952 drie gouden me dailles: op de 5 en de 10 kilometer en de marathon. Zijn vrouw Dana won het speerwerpen. Ook Dawn Fraser heeft haar in trek genomen in Mexico-City. Zij heeft eveneens gehoor gegeven aan een uitnodiging van het Internatio naal Olympisch Comité. Dawn Fra ser, die zowel in 1956, 1960 ais 1964 goud veroverde op de 100 meter vrije slag, is met een tijd van 58,9 secon den nog steeds wereldrecordhoudster op dit nummer. De unieke carrière van de slanke Australische werd in 1964 abrupt af gebroken, toen zij voor haar aandeel in de „vlaggenroof" van Tokio door haar bond voor tien jaar werd ge schorst. Deze maatregel werd later ongedaan gemaakt, waarbij Dawn Fraser volkomen werd gerehabili teerd. Haar carrière was echter ge knakt. Zij trouwde in 1965 en is nu moeder van een dochtertje van twee jaar. (Van onze sportredactie) ST-JANSTEEN. Er is de laatste jaren veel gesproken over het grote aantal transfers van Zeeuwse ama teur-voetballers naar amateur- of se- mi-profclubs in België. Ondanks de aandacht die er al aan dit probleem werd geschonken is er nog maar wei nig aan de bestaande situatie veran derd. Nog steeds verliezen de Zeeuw se amateurclubs en in het bijzon der de Zeeuwsch-Vlaamse verenigin gen in iedere transferperiode ta lentvolle spelers aan Belgische voet balcombinaties die de spelers finan cieel meer kunnen bieden dan de Nederlandse clubs. Een van de Zeeuwsch-Vlaamse verenigingen die de laatste tijd met het vertrek van goede spelers over de grens te kampen heeft, is de der de klasser Steen. Van de moeilijkhe den bij de samenstelling van het eer ste elftal, ontstaan door het verlies van sterke voetballers, heeft in deze vereniging Piet Coolegem, technisch adviseur en leider van het eerste team, het meeste last. Hij houdt zich nu al geruime tijd met dit probleem bezig en hoopt dat de bestuursleden van verschillende gedupeerde Zeeuwse clubs tijdens de komende vergadering van het district Zuid I van de K.N.V.B. (aanstaande zater dag) dit onderwerp opnieuw ter tafel zullen brengen. Volgens Piet Coolegem kunnen de Belgische scouts buiten de deur wor den gehouden door een verhoging van het transferbedrag, waardoor de Belgische clubs niet zo vlug meer tot vier of vijf aankopen gelijk over zullen gaan. „Zolang de Belgen in Nederland nog hun spelers voor het belachelijk lage bedrag van 3000 gul den kunnen kopen is voor de Ne derlandse verenigingen concurentie onmogelijk. In België worden ook de amateurvoetballers betaald. Daar kunnen wij niets tegenover stellen", aldus de heer Coolegem. De voetbalsupporter uit St.-Jan- steen geeft de spelers overigens groot gelijk dat zij over de grens voor geld gaan spelen als het mogelijk is. „Het is logisch dat het geld tot de jongens spreekt. Wanneer SWISS MADE het meest verkochte merkhorloge in nederland 1 Pontiac-Hydraulica 100%'condens- en waterproof. een zeer sterk horloge va f 102 - 2 Pontiac-Gulfstream met de kast-uit-één stuk double va f 142 staal va f 145- - goud f 347 - Piet Coolegem: „Enige oplossing" te verdienen valt ben ik er zelf ook bij, dus waarom zij niet? De club blijft echter met het verlies achter. De opleiding van de jongen heeft door de jaren heen aan reisgelden en dergelijke duizenden guldens gekost en wanneer de speler eindelijk wat voor zijn vereniging op gaat brengen vertrekt hij, terwijl zijn club met 3000 gulden wordt afgescheept. Dat is op geen stukken na de vergoeding die de bestuursleden en de trainer in al die jaren voor hun moeite heb ben verdiend", aldus de heer Piet Coolegem, die bij het stranden van het eerste voorstel al een tweede plan heeft bedacht. Coolegem: „Desnoods moet men een strook van 20 of 25 kilometer langs de Belgische grens instellen, waarin spelers eventueel voor ho gere bedragen kunnen worden ver kocht. Het zijn juist de verenigingen dicht bij de grens die het meeste van de Belgen te lijden hebben. Op de Zeeuwse eilanden hoeft men niet bang te zijn. Daar komen de scouts niet. Onlangs hebben enkele Belgi sche verkenners mij nog verzekerd dat zij niet „over het water" zouden gaan omdat het te duur was en de reizen van de spelers dan te moeilijk werden. Maar zij voegden er toen wel direct aan toe dat zij volgend jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen wel weer present zouden zijn'. Wanneer deze voorstellen de bondsvergadering niet halen of wor den afgewezen zal volgens Piet Coo legem een ongezonde situatie in het Zeeuwsch-Vlaamse voetbal blijven bestaan. „Wij hebben hier in Zeeuwsch-Vlaanderen op beperkte schaal dezelfde situatie waarin het Nederlandse voetbal in het begin van de jaren vijftig verkeerde. Toen ver trokken de beste spelers naar Frank rijk. Wij zitten nu met de last van de Belgische scouts", zegt Piet Coo legem, zelf oud-voetballer van de Rotterdamse eerste klasser Over maas. Als de bestuursleden van de Zeeuwsch-Vlaamse amateurvereni gingen inderdaad de koppen bij el kaar steken en op de komende ver gadering het voorstel inzake de transfers van Nederlandse spelers naar België ter sprake komt is er nog slechts weinig bereikt. Want mocht de vergadering zaterdag be sluiten om een dergelijk voorstel op de bondsvergadering in te dienen, dan bestaat er nog een grote kans dat dit plan op deze bijeenkomst, waaraan ook afgevaardigden uit het betaalde voetbal deelnemen, niet zal worden aangenomen, zodat de Zeeu wen in dat geval voorlopig nog wel met de oneerlijke concurentie blijven zitten. Dawn Fraser: op uitnodiging van het Internationaal Olympisch Co mité in Mexico. TOURS (ANP) Met nog één klas sieker te rijden, de Ronde van Lotn- bardije, is de stand om de Super Pres tige Pernod na Parijs-Tours: 1 Van. Springel (Belg) 194 p., 2 Gimondi (It.) 180, 3. Godefroot (Belg) 165, 4 Janssen (Ned.) 158, 5. Merckx (Belg) 141, 6 Adorni (It.) 120, 7. Reybrouck (Belg) 106. (Van onze sportcorrespondent) CLINGE De jeugdvereniging De Zwaluwen hield voor de eerste maal een wandeltocht over afstanden van 5, 10, 15 en 25 kilometer. Er was een grote belangstelling, want niet min der dan 335 deelnemers schreven in. Om half drie gingen de deelnemers van start. De prijzen voor de individuele deelnemers bestonden uit medailles en voor de groepen uit bekers. Bij de groepen waren de uitslagen: 5 kilometer: 1 Beatrix, Terhole. 683; 2 Jeugdbelang, IJzendijke, 674] 3 Oranje-Nassau, Zaamslag, 672. 10 kilometer: 1 Beatrix, Terhole, 685; 2 Hontenisse, te Hontenisse, 672{ 3 De Zwaluwen, Clinge, 669. 15 kilometer: 1 Oranje-Nassau, Zaamslag, 633; 2 Jeugdbelang, IJzen dijke, 676; 3 Hontenisse, te Hontenis se, 672. De prijzen werden uitgereikt door dr. H. A. A. Brabers. De wisselbeker kwam in handen van de w.s.v, Bea trix te Terhole. (Vain onze speciale verslaggever) MEXICO CITY Avery Brun dage houdt niet op te verklaren dat de Olympische Spelen hoe dan ook normaal doorgang zullen vinden. Ook op de opening van het zeven enzestigste congres van het Interna tionale Olympisch Comité (IOC) in Mexico City gebruikte de 81-jarige Amerikaan woorden, die hij nu al bijna een week voor in de mond heeft liggen. „De Spelen van Mexico zullen on danks de onlusten niet worden afge last. Als we dat zouden doen, zal er in de toekomst nooit meer een groot sportevenement kunnen worden ge organiseerd, omdat met Mexico als voorbeeld, elke keer opnieuw revolu tionaire elementen zullen proberen de grote sporttoernooien te dwars bomen". De voorzitter van het I.O.C. meent verder, dat de Olympische Spelen een rustpunt zijn in een roerige en „oververhitte" wereld. „We mogen nooit toestaan dat de Spelen gebruikt zullen worden als wapen. Ik heb hoop en vertrouwen, dat bet in Mexico tijdens de Spelen rustig zal zijn. Dit land is tenslotte het meest stabiele van geheel Latijns-Amerika. Mexico City is zeker in staat oin als hoofdstad van de sportieve wereld te fungeren". VOETBAL Het bestuur van de Portugese kampioensploeg Benfica heeft Eusebio voor 700.000 dollar (ongeveer 2.500.000 gulden) verze kerd. Eusebio is geselecteerd voor het „wereldelftal" dat in november in Santiago een wedstrijd zal spelen tegen Universidad Catolica. VOETBAL De Oostduitse voet balbond heeft de 29-jarige interna tional Dieter Erler voor het leven geschorst. Erler heeft de meeste interlandwedstrijden voor Oost- Duitsland gespeeld (48) en werd in 1967 tot voetballer van het jaar ge kozen. Hij behaalde in 1959 met Wismut Chemnitz en in 1967 met FC Chemnitz het nationale kam pioenschap.

de Stem | 1968 | | pagina 13