PIET VAN DER KRUK KRIJGT THEE OP BED.. „Ome Dirk is pro deo uitgewerkt... Richard Bukacki aast op kans in Parijs-Tours Baars terug uit Mexico DIRECTEUR HOLLAND SPORT: Sporttoto moet stoppen met boksen respect niet teveel Kortsluiting Kampioenschap schoolschaken Verjaardag Nürnberg- doelman uitgeschakeld Atletiektitelstri j d van Thor, Spado en Diomedon Hotel „DE LINDE" Zaterdagvoetbal in Zeeland afgelast 'n.v. verzekerings maatschappij ...om zéker te zijn west blaak 22-r'dam tel.010-110004* Record in Mexico Stcid WIELERSPATTEN DE STEM VAN ZATERDAG 5 OCTOBER 1968 (Van een onze speciale verslaggevers) MEXICO-CITY Voor zwaar- weltergewichtbokser Henko Baars was het Olympisch toer nooi vrijdagmorgen voorbij. Toen deelde zijn chef d'équipe, Hans Hofman, hem mee dat het me disch niet verantwoord was hem op de Olympische Spelen te la ten uitkomen. Een Mexicaanse neuroloog had bevestigd Wat werd vermoed, maar in Neder land niet werd uitgesproken: een hersenonderzoek toonde dat Baars met boksen zal moeten stoppen. Deze ontstellende mede deling, gedaan vlak voor het be gin van de Spelen, heeft Henko Baars dapper verwerkt. Tegen dr. Anako Dokkum, chef de mis- I™ sión van de Nederlandse ploeg in Mexico, zei hij: „Het is voor de ploeg erg, maar voor mij nog veel beroerder". Henko Baars vertrok gistermorgen met het vliegtuig naar Nederland. Aan dit besluit om hem naar huis te sturen, is een dramatische ontwik keling voorafgegaan. Volgens dr. Wil- lebrand, de leider van het medische team in Mexico, is Baars destijds in Zeist gekeurd, zoals alle andere deel nemers; dus met een fietsproef, een orthopedisch onderzoek en dergelijke. Er werden geen afwijkingen gecon stateerd. Baars bokste dit jaar ver scheidene grote toernooien en werd steeds goedgekeurd. In augustus verzocht de secretaris van de medische commissie van de Nederlandse boksbond, dr. E. van Win de boksers die geselecteerd waren voor Mexico, een hersenonderzoek te laten ondergaan. Het NOC antwoord de hierop in bewoordingen, die te kennen gaven „ga je gang". Twee dagen voor het vertrek van de Ne derlandse ploeg belde de voorzitter van de NBB, de heer Hofman - thans chef d'équipe he- NOC op met de mededeling dat dr. Van Win had ge zegd dat er met Baars iets niet in orde was. Dr. de Jongste, van het medische team van het NOC, had een lang te lefonisch gseprek met dr. van Win, die volgens de door dr. Dokkum ver strekte gegevens niets losliet. Dr. van Win zou elk commentaar hebben ge weigerd, maar zou het NOC in ken nis stellen van de uitslag van het on derzoek. Dat was op 24 september, toen dr. Dokkum reeds een week naar Mexico was vertrokken. Op 26 sep tember ontving het NOC een brief, gedateerd 9 september, waarin stond dat dr. Herngreen, die voor de boks bond het hersenonderzoek had ver richt, het ontverantwoord achtte dat Baars zou boksen. Hij zou beslist niet kunnen deelnemen aan de Spelen. Het NOC verzocht dr. Herngreen op 26 september een detaillering van zijn beslissing, maar kreeg die niet. Of er moet worden gesproken van „kortsluiting" tussen de militaire arts Van Win, die zich als een kundig sportarts heeft doen kennen, en het NOC, of er een gebrek aan commu nicatie is geweest tussen de diverse doktoren, Henko Baars is er de dupe van geworden. Een hoogtepunt in zijn sportloopbaan is hem voorbij gegaan en zijn carrière abrupt afgebroken. De vraag of het NOC, wetend blij kens de telefonische mededeling van de heer Hofman dat er iets niet in orde was (ondervindend ook dat pre- ciese uitleg niet kon worden verkre gen) Henko Baars, op dat moment onder de bevoegdheden van het NOC xallend, niet een hersenonderzoek had moeten laten ondergaan, werd beantwoord met: „het was kort dag. We stonden vlak voor het vertrek, vellicht had Baars dan later moeten komen en geen gelegenheid gehad de dagen om te acclimatiseren, die wij nodig achten, vol te maken. Maar We geven toe dat er in de drukte van net vertrek ook niet aan is gedacht", kerst m Mexico City is Henko Baars P last van het NOC, aan een hersen onderzoek onderworpen. Het resul- Am »Wai dat per vlieëtuig naar Amsterdam is teruggekeerd. In elk geval een onbevredigende uitleg van spe ld" Z1Ch m Nederland heeft afge- nJrnl onze, schaakmedewerker) zal nniP Evenals voorgaande jaren tie sêh ueer bes°nnen Worden met ofaaLen Ch?-akwedstryden' In a"e Plaatsen van Noord-Brabant wordt eerst soppM n af jk kampioenschap gc- °m de dlstrictstHcTnen h!erVa" SPele" rli?ri"td'Brabant is daarvoor in vijf di iou" verdeeld: Roosendaal, Bre- W„t n Eindhoven en het dis- nen fc.h' De districtskampioe- kamniVi u r 0m het Provinciaal NooS nnSuha? De ka"iPiden van Noord-Brabant plaatst' zich voor de nationale titelstrijd. Liefhebbers, die hieraan deelnemen" 21 De Zeeuwse ploeg die gaat deelnemen aan de ronde van Griekenland (stamt maandag) is vanmorgen vroeg van uit Goes vertrokken. Daar kwamen de renners gisteravond bijeen (op de foto boven v.l.n.r. Cees Rentmeester, Adriaan de Schipper (sportcommissielid) en Ko de Vrieze) om vandaag per bus naar Schiphol te reizen en deze reis verder per vliegtuig te maken. De ronde van Griekenland duurt 7 dagen. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY Gewichtheffer Piet van der Kruk, die sainen met coach Chris Hovens in het Neder landse gebouw bij de hockeyers is ingedeeld, voelt zich in dit voor hem toch wel ongewone milieu geweldig op zijn gemak. „Dat komt waar schijnlijk doordat wij altijd lachen", zegt de zwaarste man uit de oranje- formatie. Hij geniet nu ook van een voorrecht, waarop de meeste ande re delegaties jaloers zijn: „Ik krijg iedere ochtend een kopje thee op bed. De hockeyers hebben daarvoor een rouleersysteem ingesteld, zodat een ieder aan de beurt komt." Overigens zijn de hockeyers diep on der de indruk van de trainingsverha- len van de goedmoedige Van der Kruk, vooral wanneer hij vertelt hoe veel gewicht die dag weer omhoog is gegaan. „Bij een normale training til ik 10 ton, op een zwaardere dag kom ik aan 11,5 ton", zegt Van der Kruk voor wie deze cijfers de ge woonste zaak van de wereld zijn. Zijn hockeyvrienden geloofden het eerst nauwelijks maar waren over tuigd, toen zij 'n verkenner naar de training afvaardigden. Die training van Piet van der Kruk speelt zich af in de comfortabele om geving van de universiteitsstad. De oefeningen van Van der Kruk zijn elke dag toegespitst op één be paald onderdeel van het gewichthef fen: het drukken, trekken of stoten. Daarnaast doet hij algemene oefe ningen, die de basis vormen voor de training op de andere onderdelen. De Delftenaar heeft met ontzag staan kijken naar de Rus Sjabotmsky, de favoriet voor het goud in het zwaar gewicht. „Maar hij doet niet half zo veel als ik. Hij staat maar te praten. Dat schijnt die Rus altijd te doen. En als je dan zoveel kan Het was natuurlijk goed bedoeld maar het klonk wat vreemd in de (Van onze sportredactie) ROTTERDAM „Je moet op de eerste plaats aan je gezin den ken. Daarom heb ik graag het aanbod van Holland Sport geac cepteerd. Er was al twee jaar sprake van de functie van direc teur bij Holland Sport maar ik heb het toen nog afgeslagen. Als ik nu nog nee gezegd had, zou ik mezelf bestolen hebben. Zo'n mooi aanbod kon ik eenvoudig niet weigeren", zegt „ome" Dirk Nijs, de man die tal van be stuursfuncties in de top van de amateursector van de KNVB er aan gaf om directeur te worden van Holland Sport, de ere-divisie- ploeg, die momenteel nog niet zo goed draait. Dirk Nijs: „Kroesemeyer, de man die Holland Sport financieel op de been houdt, is een vriend van me. Hij had het al langer gevraagd. Nu ben ik 63 jaar en ik moet nu einde lijk ook op het geld gaan letten. Ik hen niet meer in staat alles pro deo te doen. Ik heb een zeer aantrekke lijk contract gekregen. Voor drie jaai. Een teken dat ze me vertrou wen. Een teken dat ze weten wie ze erin halen. Ik heb zelf nooit om een contract gevraagd voo-r meer jaren. Dat hebben ze zelf voorgesteld. Dat is natuurlijk al meteen een mooi be gin. Ik heb ze dan ook wel aan het verstand gebracht, dat als ik zou komen voor Holland Sport wel geld zou gaan kosten. Daar keek men eerst raar van op, maar dat went wel. Ik ben vooral voor de mental- coaching. De jongens hebben een steuntje na een nederlaag hard no dig. Cor van der Hart is een gewel dige trainer. Hij haalt alles uit het elftal wat erin zit, maar er is één na deel. Als er een wedstrijd verloren is dan is Cor teleurgesteld. De jon gens zijn gedeprimeerd, maar hij ook. Dat zou eigenlijk niet moeten. Ze hebben iemand nodig die na een verloren match evengoed optimistisch ts en de jongens al weer kan op peppen voor de volgende ontmoeting. Daar ben ik voor gekomen". Het zal best lukken, daar ben ik van overtuigd. De jongens hebben respect voor me. Ik ben wel geen Hagenaar, maar Dirk de Nijs ken- uen ze allemaal. Ik mag gerust zeg gen dat ik een begrip geworden ben in de Nederlandse voetbalwereld. Er moet alleen nogal wat veranderen NEURENBERG (A.N.P.) Roland Wabra, de doelman van FC Nürn- berg, die al in de vierde minuut -'an de wedstrijd tegen Ajax door :en botsing met Johan Cruijff een ilessure opliep, is voorlopig uitge- chakeld. Bij onderzoek in een zie kenhuis in Neurenberg bleek dat Wabra niet alleen een spierblessure :n zijn rechterbeen heeft, maar ook dat zijn kniebanden beschadigd zijn. bij Holland Sport. Een paar veran deringen heb ik er al doorgedrukt gekregen. Ik heb meteen tegen de heren ge zegd, kijk dat gaat toch niet, je kunt de eerste elftalspelers toch niet tweede klas laten reizen als ze een uitwedstrijd spelen. Dat moet eer ste klas worden. Als ze op het sta tion staan en Ajax stapt de eerste klas coupé in prachtig Ajax-kostuum en wij stappen ongeorganiseerd i-n de afdeling tweede klas, dat staat gewoon niet. Je moet aan je image bouwen. Dat. is het eerste wat ik ver anderd heb. De spelers hebben nu allemaal hetzelfde kostuum: Hol land Sport tenue. Het kostte wel zo'n slordige twaalfduizend gulden maar het geld werd op tafel gelegd. We reizen nu eerste klas. Dan heb ben ze zich tenminste niet bij voor baat de underdog te voelen. Voor het moreel is dat beter. Bij de spe lers ben je meteen „in" als je zoiets bereikt hebt. Maar er is meer. We hebben te wei nig contractspelers. Holland Sport heeft er nu 26, maar het moeten er volgens mij 32 zijn. Het moet net als b(j Feijenoord kunnen dat je een top- speler buiten het elftal plaatst en kunt vervangen door een ander. Dat hebben wij niet. Er is niet zoveel klasse bij Holland Sport. Allemaal harde werkers, die een geweldige dosis enthousiasme kunnen opbren gen, maar geen uitblinkers. Maar toch zou het voor het moreel goed zijn als je een speler van het eerste, die niet voldoet een paar wedstrij den moeten kunnen vervangen. Je zag het met Moulijn, toen die buiten het eerste team van Feijenoord werd gezet. Drie weken later kreeg hij weer een kans. Nu speelt hij be ter dan ooit, tevoren". „Maar het to dan wel noodzakelijk dat we eerst meer inkomsten krij gen. Dat zou kunnen worden be reikt door de prijzen van de plaats- kaarten te verhogen. Al moet ik di rect toegeven dat we dan eerst meer service zullen moeten verlenen. Er moeten overdekte tribunes komen. Dan kunnen we af van de lage ge middelde entreeprijs van f 2,75. Dat Is veel te laag. Of ik het daar al over gehad heb met het stichtings bestuur? Nog niet. Ik ben er nog maar net en ik moet niet teveel in één keer willen. Anders ben ik straks uitgevraagd". Dirk Nijs heeft plezier in zijn nieu we functie. Ik blijf actief in de voet balsport, waar ik enorm veel van hou". Het was een hele overgang voor Dirk Nijs. Hij heeft een gewel dige staat van dienstf 35 jaai bonds- official, 2 jaar scheidsrechter (ook Internationaal), lid van de bonds vergadering, districtsbestuur en sec- tiebestuur, voorzitter van de scheids- rechterseoinmissie, lid van het bonds- bestuur en 47 jaar lid van „De Mus- schen". waarvan 30 jaar voonzitter en nu ruim 9 jaar ere-voorzitter. Dirk Nijs: „Het was geen gemak kelijke beslissing voor me. Ze hebben wel gesuggereerd dat ik een over loper zou zijn, maar dat is natuur lijk larie Ik kan geen verkeerd woord van de KNVB horen. Het to een eenheid uit hard werken gebo ren. Men was wel geschokt dat ik aj mijn functies eraan gaf, maar men gaf mij toch gelijk. De meeste reacties waren: „Ontzettend jammer maar Dirk denkt nu eindelijk eens aan zichzelf. Zo is het ook, ik heb aan mezelf gedacht toen ik dit be sluit nam". Neem nu Maup Caransa. Ëen gro te vriend van me. Ik sprak hem na de wedstrijd Ajax - FC Nurnberg. Dirk, zegt ie, Dirk dat is geweldig wat je nu doet. Proficiat. Alleen had je het twintig jaar eerder moeten doen. Kijk, en dan vergist Caransa zich. Als het me financieel had kun nen veroorloven was ik doorgegaan op de oude voet. Maar Dirk moest wel. Dirk is pro deo uitgewerkt". TON KOOMEN (Van onze sportredactie) AXEL Morgen verzamelen vrij wel alle binnen- en buitenlandse wielervedetten zich in Parijs voor het Franse sluitstuk van het Wieier- seizoen: Parijs-Tours. Op de deelne merslijst van deze 260 kilometer lan ge rit staat de naam van een van de meest succesvolle Nederlandse debu tanten in de profgelederen, Richard Bukacki. Sinds de Axelse coureur op 7 juli van dit jaar zijn handteke ning zette onder een profcontract van twee jaar met het Belgische ex tra sportieve merk Pull Centrale, heeft de 22-jarige renner reeds 45 wedstrijden gereden. Van de 32 keer dat Bukacki niet door pech gedwon gen werd voortijdig op te geven, plaatste hij zich liefst 29 keer hij de eerste tien. Viermaal klasseerde hij zich als tweede, en een keer ging hij als over winnaar over de streep. Dat was in Putte-Mechelen, waar hij bekende collega's als Gerben Karsten, Ward Seis en Jo de Roo in de sprint te snel af was. In Putte-Mechelen kreeg Richard Bukacki de kans zijn tegenstanders op zijn sterkste nummer, de massa sprint, te verslaan. Bukacki zei: „In de eindsprint ben ik voor niemand bang. Wanneer ik morgen de kans krijg om in de finale voorin te zit ten, geef ik me zelf een goede kans op een plaats bij de eerste tien. In de massaspurt voel ik me het sterkst. Dan doen de coureurs met grote na men me niets". In de ploeg van Pull-Centrale, die onder leiding staat van Tuur de Ca- booter krijgt Richard Bukacki vol doende gelegenheid zich op zijn sterkste punt uit te leven. „In de etappekoersen word ik aan het einde van de rit door mijn ploegmaats naar voren gebracht, zodat ik in gunstige oositie kom om mee te spurten. Dat legt wel een grote verantwoordelijk heid op mijn schouders, maar tot nu toe ben ik er steeds in geslaagd om aan de verwachtingen van mijn ploegmaats te voldoen", aludus de Axelse renner. In België wordt Richard Bukacki overigens niet als buitenlander ge zien. Zelfs op de uitslagenlijsten staat hij doorgaans als Belg vermeld. Dit misverstand is wel te begrijpen, wanneer men weet dat Bukacki als amateur vrijwel al zijn wedstrijden in België reed. Successen bleven daar niet uit. 48 maal ging de Zeeuwsch-Vlaming in een amateur- wedstrijd als eerste over de eind streep. Slechts één keer werd hij op vaderlandse bodem gehuldigd. Dat gebeurde na zijn overwinning in de Ronde van Koewacht. „Dat was ik min of meer aan mijn Koewachtse supporters verschuldigd", zegt Ri chard Bukacki wiens supportersclub in Koewacht gevestigd is. Vanzelfsprekend kwam Richard Bukacki in contact met de Belgische ploegrijders toen hij begin juli het besluit nam over te gaan naar de profgelederen. Op donderdag 7 juli tekende hij zijn contract bij Pull Centrale. Een dag later reed hij reeds zijn eerste wedstrijd in het tricot van zijn nieuwe werkgever. Zijn eerste halve seizoen bij de profs, is Richard Bukacki enorm meegevallen. „Toch heb ik het in de profcours wel moeilijker dan bij de amateurs. Vooral de finale van een profwedstrijd is bijzonder fel", aldus Bukacki. Na Parijs-Tours neemt Richard Bukacki voorlopig enige maanden rust. Die rust is overigens bij hem maar betrekkelijk, want in de win termaanden houdt hij zijn conditie op peil met judo, boksen en gewicht heffen. Dit jaar zal Bukacki nog niet op de winterbanen te vinden zijn. „Mijn ploegleider heeft me aange raden voorlopig nog dit seizoen met wedstrijden op de overdekte pistes te wachten", vertelt Bukacki, voor wie de wielerbaan een volkomen vreemd terrein is. „De laatste etappe van de Ronde van Noord-Frankrijk eindig de dit jaar op de piste van Roubaix. Ik kwam in derde positie de baan op. Maar omdat ik nog nooit op een wie lerbaan had gereden wist ik niet wat ik moest doen. Ik hoorde dat de men sen me van alle kanten adviezen toeschreeuwden, maar ik wist me geen raad. Voor alle zekerheid heb ik me toen maar terug laten vallen". Vanmorgen is Richard Bukacki met de auto naar Frankrijk vertrokken. Morgen krijgt hij daar de kans ziin klasse aan de wielerelite te tonen. (ADVERTENTIE) oren van de Nederlandse wielerof- ficials en chef de mission Ansco Dokkum toen tijdens een wielerwed strijd op het autocircuit van Mexico City de omroeper aankondigde, dat Piet Aandewiel van de „republica Holanda" zijn 49e verjaardag vier de. Er was geen competente tolk aan wezig zodat het enige moeite kostte om de speaker er van op de hoogte te brengen dat ons land een konink rijk is en geen republiek. Overigens werd deze grap van Arie Zwartepoorte maar matig door de jarige geapprecieerd. De bescheiden rijwielmonteur uit Amsterdam liep woedend weg toen hij begreep wat er uit de luidsprekers kwam en het kostte heel wat overredingskracht om Aandewiel op het erepodium te krijgen, waar hij van de vele toe schouwers een overdreven hartstoch telijk applaus kreeg. Een van de Westduitse deelne mers aan de Olympische Spelen heeft mers aan de Olympische Spelen heft bedankt voor de hem aangeboden plaats in het Olympische dorp. Jo sef Neckermann, met zijn 56 jaren de oudste actieve Duitse deelnemer en wereldkampioen bij de dressuur ruiters, heeft zelf voor onderdak ge zorgd in het zeer luxueuze hotel Te- cali. Neckermann is niet alleen bij zonder geslaagd in zijn loopbaan als ruiter, maar ook maatschappelijk is het hem opvallend goed gegaan. Een enorm postorderbedrijf, ver schillende warenhuizen en een zeer druk beklant reisbureau dragen zijn naam. Over hotel Tecali zei de West duitse multimiljonair: „Rustig, lek ker man." DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto 7 luiden: Aantal deel nemers: 883.162. Totaalinleg: 1.893.404,70 gulden. Totaalprij(zenbe- drag: 852.032. Eerste prijs: 255.609,60 gulden. Zes deelnemers ontvangen ieder 42.601 gulden. Tweede prijs: 170.406,40 gulden. 214 deelnemers ontvangen 792 gulden. Derde prijs: 255.609,60 gulden. 2442 deelnemers ontvangen 104 gulden. Extraprijs: 170.406,40 gulden. 6131 deelnemers ontvangen 27,80 gulden. (Van onze atletiekmedewerker) ROOSENDAAL Dat het baan- aletiekseizoen definitief ten einde loopt, Xblijkt uit de clubkampioen schappen, die de Westbrabantse at- letieverenigingen THOR, Spado en Diomedon morgen voor hun leden organiseren. Traditiegetrouw im mers vormen deze wedstrijden de afsluiting van het zomerseizoen. Bij het Roosendaalse THOR vinden de wedstrijden plaats op het Red Band Sportpark. Spado organiseert haar wedstrijden op het sportpark „Rozenoord" te Bergen op Zoom, terwijl de Diomedon-atleten op het gemeentelijk sportpark te Steenber gen om de onderlinge titels zullen strijden. (ADVERTENTIE) KLOOSTERZANDE Specialiteit: Westerschelde schotel. DEN HAAG (ANP) In verband met de slechte gesteldheid van de terreinen zijn de wedstrijden in de afdelingen Amsterdam, Arnhem, Gel derland, Groningen, Noordholland, Nijmegen, Rotterdam, Twente, Zee land en Zwolle van de Koninklijke Nederlandse voetbalbond voor zater dag afgelast. In Mexico schijnt niet altijd de zon. Soms regent het er hard. Zwemster Bep Weeteling kreeg bij een van de plensbuien hulp van de Engelsman Robert Velps. (ADVERTENTIE) I zk-fi brand-, inbraak-,storm-englasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte- en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: Agentschap voor Zeeuwsch V'laanderert! ViJGEBOOM, telefoon 01178-590 Sluis, Gouverneurstraat 6-8 (Van onze speciale verslaggever) MEXICO STAD De 28-jarige Rus Edoeard Goetsjin heeft tijdens atletiekwedstrijden in het Olympisch dorp een nieuw Europees record ko gelstoten gevestigd. Goetsjin over trof met een worp van 20.28 meter het oude record van de Westduitser Heinfried Birlenbach met tien centi meter. KEES KOEKEN heeft in Ich- tegem, België, een koers over 104 km gewonnen. Hij maakte een tijd van 2 uur 37 minuten. PETER POST en zijn West duitse koppelgenoot Wolfgang Schulze hadden voor het ingaan van de tweede nacht van de zes daagse van West-Berlijn de lei ding. De Zwitsers Fritz en Louis Pfenninger en de Denen Palle Lykke en Freddie Eugen bezet ten resp. de tweede en derde plaats. JAN VERBEEK (Poeldijk) Jan Zoons (Voorschoten), Sander Douma (Grouw), Gerrie Bruin (Andijk), Bennie Groen (Steen- wijk) en Adri Wouters (Zundert) nemen deel aan de Ronde van Majorca (9-13 oktober). Ploeg leider is de heer Jansen uit Zandvoort.

de Stem | 1968 | | pagina 15