Toerist trekt steeds meer naar noordelijke landen Hoofdcommissaris De Jong laakt politie-optreden H2ESSSSBI AMRO-BANK: HOTELIERS MOETEN NEDERLANDSE GASTEN WERVEN Proces tegen Sirhan misschien uitgesteld Laat reumatische pijn geen kans krijgen PRIJZEN ONDERZOEK LlamoTel Curl heeft één nadeel, de winter Hikt zo akelig kort... Toeristische „indrukken" Die goeie ouwe BLANKENHEYIYI (mét de-baart)--»,S1'. 11 heeft de sleutel van de gezelligheid. versterkte werking. Dat kan eindeloos pijn doen in botten en spieren, die reumatische pijn. U kunt die pijn bestrijden. Zet een flaconTogal bij uw bord. Neem bij iedere maaltijd twee tabletten. Hiermee bestrijdtu reu matische pijn. De Togal-fabriek bracht een combinatie van belangrijke be standdelen in één tablet bijeen. Deze middelen versterken eikaars werking. Vandaar dat Togal snel en langdurig werkt Die langdurige werking is spe ciaal belangrijk. Togal helptookbij ver koudheid, griep, migraine en hoofdpijn. TOGAL 1.00-2.50-8.88 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Drs. D. J. Engelen, hoofd reisvoorbereiding van de ANWB, signaleert bij de toeristen een toenemende belangstelling voor Scandinavië, Engeland, Ierland en Joegoslavië. De afkeer voor Griekenland en Frankrijk wordt groter. Volgens hem zullen over enkele jaren het Nabije Oosten en NoordlAfrika tot bekende vakantie-oorden zijn uitgegroeid. Interesse voor het buitenland werd (in het seizoen '66-'67) overigens door 32,5 procent van de Nederlandse va kantiegangers opgebracht. De verde re verdeling: 32,5 procent ging niet met vakantie, en de rest gaf me rendeels de voorkeur aan tent, ca ravan, boot of verblijf bij kennis sen. Een minderheid liet zich in een hotel of motel vertroetelen. Deze allerwege gesignaleerde ten dens wordt zelfs in het Economisch Kwartaaloverzicht van de Amster dam-Rotterdam Bank veroordeeld. De bank schrijft: „De Nederlandse hotellerie zal meer aandacht moe ten besteden aan het werven van Ne derlandse gasten, teneinde een al te grote afhankelijkheid van- buitenlands bezoek te voorkomen. Een te eenzij dige oriëntatie van de exploitatie op buitenlandse gasten kan de stabili teit van de omzet in gevaar bren gen". Van de 4800 Nederlandse hotels werkt ongeveer de helft met verlies. De overigen verdienen maximaal 2 procent van het geïnvesteerde kapi- taal. En het ligt voor de hand, dat de verdiensten naar bedrijven in de Randstad gaan, omdat de randge- westen nu eenmaal minder in trek zijn. De oorzaak van dit marginaal ge ploeter ligt in een stijging der kos ten. Vooral de loonkosten drukken zwaar op de hotelbedrijven. Daarbij komt nog aldus de Amro-bank dat de rentepercentages bij kre dietvoorziening bij ons hoger liggen dan in het buitenland. Ter verge lijking: in België, Frankrijk, Italië en Spanje vraagt men een rente van drie procent en bij ons meer dan het dubbele. Ook in andere opzichten staat het hotelbedrijf in het buitenland er be ter voor dan in Nederland. De Ame rikaan bijvoorbeeld besteedt maar 10 procent van zijn vakantiegeld in het buitenland. Van de Engelsen geeft 36 procent zijn geld in het bui tenland uit en van de Nederlanders meer dan de helft (52 procent)- Ligt de schuld wel helemaal bij de toerist? Volgens A.N.W.B.-voor- zitter ir. F. H. v. d. Linde van Sprankhuizen niet. Hij vindt, dat in hotels veelal te hoge prijzen wor den bedongen. „Maar", zegt hij, „de exploitanten zijn uit economische o- verwegingen genoodzaakt deze hoge prijzen te berekenen, omdat het sei zoen domweg te kort is". Er zijn heel wat exploitanten, die in drie maanden voor een heel jaar moe ten verdienen. De Amro-bank komt met nog een argument: De steunverlening van de overheid aan de horeca-ondernemer in het buitenland is groter dan die in Nederland". Een positieve uitlating van de Amro-bank: „Teneinde prijzen en kosten bij de inkoop te drukken is reeds enige tijd geleden de Horecaf- inkoopcentrale opgericht, waarbij echter nog lang niet alle bedrijven zijn aangesloten. In het vlak van de administratieve samenwerking ligt nog een heel terrein braak". Teneinde kosten te drukken heb ben exploitanten incidenteel besloten geen schoenen van de gasten meer te poetsen. Zij mogen dat zelf aan de automaat doen- De gasten krij gen ook niet altijd meer zachte hand doeken, maar wel lappen papier als vervanging. De gedachten gaan nu uit naar een dergelijke vervanging van lakens en slopen. Om orde te scheppen in de chaos van het ontstane groeiend toerisme heeft de A.N.W.B. besloten periodiek een onderzoek in te stellen naar de essentiële factoren, die een rol spe len in het toerisme, zoals de be stemming, het vervoer, de accom modatie en het beschikbaar vakantie- budget. Dit onderzoek zal in samen werking met andere organisaties, waaronder de K.L.M. worden ver richt. DE STEM VAN VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 Dit is een beetje een treurige dag voor de familie Stapaan... Hun hondje is ziek! Het had geen trek in eten en keek lodderig uit de ogen. Dus direct ermee naar de dierenarts I Het handje knapte zienderogen op door de behndelinug en toen pa vroeg hoeveel hij de dokter schuldig was, wendde deze zich niet tot hem, maar tot de kinderen, die hij vroeg: „Kunnen jullie puzzelen?" Nou, Liesbeth wilde het wel proberen. PLAATJE AAN DE MUUR „Nou kijk", zei de dierenarts, „aan deze muur heb ik een aantal platen geprikt. Elke plaat stelt een dier voor. Soms is het maar een gedeelte, alleen kop, staart of po ten. Er zijn echter ook platen bij die iets afbeelden dat betrekking heeft op een bepaald dierl Welk dier b.v. lust zo graag een banaan' De a. Juist! Nu moet je bovenaan beginnen, dan de tweede rij, derde rij en tenslotte de vierde rij en telkens van links naar rechts alle gevonden dieren opschrijven. Is het een tekening op ZWART papier, dan neem je alleen de vóórste en is het een tekeningop WIT papier, dan neem je de achterste letter. Er is ook nog een plaat met niets er op. Hiervoor neem je de laatste letter van dat, wat je broertje en jij uit zee trokken toen je aan het strand was!" Nou, dat wisten de jongens natuurlijk nog. (U ook? Puzzel 7!)) En zo kwam niet alleen Liesbeth, maar de hele familie achter de mededeling die in de plaatjes verborgen zat. Kunt u óók te weten ko men wat de dierenarts daarmee te kennen gaf, toen pa vroeg wat het consult kostte? Heeft u alle zeven vorige puzzels nog zuinig bewaard? Nog één en de eind-oplossing kan door u worden gevonden. Dus nog even geduld) In uw Cotsmoor Llamovel Curl mantel gaan de strengste winterse dagen ongemerkt voorbij. Nou ja, ongemerkt.u ziet het natuurlijk aan de mensen om u heen. Zelf voelt u weinig van een paar graden vorst meer of minder. Llamovel Curl is geweven uit pure lamawol: zacht, warm, heel modieus en bovendien heerlijk licht. Daarom zult u zich deze winter aan uw Llamovel Curl hechten. En hem missen als het weer warm wordt, komend voorjaar. Iffer Grote Markt 25 - Breda Ik zou eigenlijk best wat willen na praten over de overwinning van Ajax, want er is in alle kranten heel wat over geschreven. En de kranten schrijven natuurlijk niet allemaal hetzelfde, niet? Maar ik heb maar weinig ruimte. Daarom maar één opmerking. Van Piet Keizer. Gelezen in het Alge meen Handelsblad: „Die strafschop Geheid. Hij liet me gewoon struike len, schopte tegen mijn voet. Ja, en toen viel ik nogal uitbundig. Dat doe je toch. Tenslotte moet je als speler de scheidsrechter een beetje helpen Waaruit dan maar mag blijken, dat Ajax niet alléén wat voetbaltechniek betreft tot de toonaangevende Euro pese clubs hoort. Max Merkel: „Wtr haben es ge- wusst". Heel kort bericht uit Polen: de weersvoorspeller van de Poolse tele visie is benoemd tot erelid van de leugenaarsclub in Wroclaw in West- Polen. In Nederland is daarvoor een comité in oprichting. In Koudekerke heeft een raadslid, de heer P. Flipse, bezwaar gemaakt tegen een verkeersbord voor het kerkhof. Daar staat op: „Doodlopen de weg". En daaraan ergeren zich de inwoners, vindt de heer Flipse. Op een vraag van de burgemeester welk bord er dan zou moeten komen staan zei de heer Flipse: „Een bord met „Geen doorgaand verkeer". Advertentie uit een Belgische krant, het Brugsch Handelsblad: „Buffetjuffrouw gevr., min. 18 jaar., voor passagierschip te Hasselt (L.), meest in liggende toestand. Voorio. overeen te komen." Berichtje waarover u even mag na denken: Tokio (Groot-Tokio wel te verstaan) telde op 1 september 11.339.189 inwoners. Dat is bijna net zoveel als in heel Nederland. Echt gebeurd: gisteren probeerde iemand ergens zijn eigen huis te bel len. Vijf minuten bleef hij vruchte loos bezig. Het toestel was in gesprek. Toen kwam hij tot de ontdekking, dat hij niet zijn telefoonnummer maar zijn gironummer had gedraaid. MERIJN in Den Haag is weer de jaarlijkse persconferentie over het toerisme gegeven, waarbij de voorzitter van de A.N.W.B. zijn visie over de groei van het toerisme ontvouwt. De A.N.W B. heeft zich wederom opgewonden over het uitblijven van een regeling tot spreiding van de vakanties en over het +eit dat men e eneerste stap heeft gezet naar een zorgvuldiger bestudering van de ontwikkelingen in het toerisme. Van de reële ontwikkelingen in het va kantieseizoen '68 kon de A.N.W.B.- voorzitter slechts „indrukken" ge ven, naar hij zei. Hij onthield zich van interpretaties, omdat zowel de in Nederland uitgevoerde tellingen als de gebezigde definities te zamen een onhanteerbare en verwarrende chaos vormen. Van een toeristisch marktonderzoek is zelfs nog geen sprake geweest. Men weet dat ruim 60% van de bevolking met vakantie gaat, waar van bijna de helft de zon in het bui tenland opzoekt. Van deze buiten landse bezoekers is bekend wat hun bestemmingen waren en in welke aantallen zij elders de econo mie kwamen ondersteunen. Van de ruim 3 miljoen Nederlanders, die in het binnenland hun vakantie be steedden, weet men niets dat de moeite van het vermelden waard is. Van een bruikbaar toeristisch markt onderzoek in het binnenland is nog niets gekomen. Dat is een wonderlijke zaak, te meer daar men mag aannemen dat er in de sector „vakantie" honder den miljoenen guldens worden om gezet en dat toerisme en recreatie langzamerhand, en zeker in Zee land, als volwassen welvaartsbron nen worden aangemerkt. Wil er sprake kunnen zijn van een vruchtbaar binnenlands recreatiebe- leid, dan zal men bepaald mét iets meer op tafel moeten komen, dan uitsluitend met enkele indrukken. Wij wachten met belangstelling de volgende verklaringen van de A.N. W.B. af. (ADVERTENTIE) LOS ANGELES (AP) Het begin van het proces tegen Sirhan Bishara sirhan, die ervan verdacht wordt se nator Robert Kennedy vermoord te nebben, zal wellicht worden uitge steld van 1 november tot begin vol gend jaar. Deze mogelijkheid is woensdag ge opperd tijdens een bespreking van rechtbank en advocaten. Een van de redenen voor het uitstellen van het Proces was de duur die op langer dan twee maanden wordt geraamd. Daardoor zouden de juryleden ver moedelijk gedurende de kerstdagen en de jaarwisseling niet thuis kunnen z«n. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Onnodig. Een hoogst ongelukkige verto ning". Zo kwalificeerde hoofd commissaris P. de Jong van de Amsterdamse politie zelf het op treden van zijn mannen in het Olympisch stadion, waar een te enthousiaste supporter na het der de doelpunt van Henk Groot voor de ogen van miljoenen tv-kijkers werd afgestraft als was hjj een ge vaarlijke misdadiger. De hele politieleiding is unaniem van oordeel, dat men de jongeman met rustige overreding had moeten benaderen, toen hij het veld was op gelopen, in plaats van hem met een hond achterna te gaan zitten. Als enig excuus ziet men het feit, dat de poli tie haar gezicht dreigde te verliezen, toen de betrokken agent viel en door het publiek werd uitgejouwd. „Op dat moment bestond het reële gevaar, dat er meer supporters het veld op zou den stormen", aldus de politie. Inmiddels hebben de raadsleden Van Thijn (PvdA) en Walraven (CPN) B. en W. schriftelijk geïnter pelleerd over het incident. De heer Van Thijn wil weten, hoe de instructie luidt, waaraan de politie gehouden is bij het handhaven van de orde op het veld tijdens voetbalwed strijden in het Olympisch stadion. Hij vraagt B. en W. of ze bereid zijn, deze instructies op korte termijn nader te bezien. De heer Walraven vraagt of B. en W. met hem van mening zijn, dat het (ADVERTENTIE) Zo werd woensdagavond de be trokken jongeman door een aantal politieagenten van het veld ver wijderd. optreden van de politie tijdens de voetbalwedstrijd Ajax-Nürnberg te gen een te enthousiaste supporter als onjuist aangemerkt moet worden en dient te worden afgekeurd. Concrete wetenschappelijke bena dering, aldus A.N.W.B.-voorzitter ir. F. H- van der Linde van Sprankhui zen, staat nog in de kinderschoe nen. Toch is een diepgaand onder zoek naar het toerisme, naar het ge drag en de wensen van de reiziger een bindende noodzaak. Het toerisme is voor vele Europese landen een uiterst belangrijke ex- en importin dustrie geworden, waarbij men niet kan en mag volstaan met wat vage indrukken, enig vrijblijvend gemani- puleer met cijfers en gebruik van onzorgvuldige definities. A.N.W.B.'s voorzitter wees ook met klem op de noodzaak van ver gaande vakantiespreiding. Weliswaar is gebleken, zei hij, dat het samen vallen van de vakanties in Neder land en het Westduitse bondsland Rijnland-Westfalen in 1968 niet heeft geleid tot catastrofale gevolgen voor de bezetting van de vakantie-accom modatie de relatief slechte weersomstandigheden zullen hiertoe zeker hebben bijgedragen maar het is zonneklaar, dat zulk een sa menvallen ernstige gevolgen kan hebben voor de vakantieganger.

de Stem | 1968 | | pagina 7