T BIET OF RIET, OF HELEMAAL NIET? Politiek rondom de suikerpot Z.L.M.-bestuur bezorgd over situatie landbouw Grootse huldiging van inspecteur Frantzen AARDAPPEL BLIJFT GOEDKOOP Ambonezen slaags met markt kooplieden madame I,BURG NGEN Veertig gulden boete voor mishandeling In gesprek met elefooncel in waar )RGEN LIED In Middelburg Opgedregd lijk geïdentificeerd Pax Christi Nederland een in Roosendaal BABY GESTIKT IN STUK PLASTIC Afnemen benzine bestraft met geldboete Lang Rusland Tjjf iTlutsaers Setter ij en BEGROTING "69 .ECONOMISCH HARD STUK' BEZORDG SUIKERBIETEN Argument Ziekte Hotel „DE LINDE" m J. de Bakker en Op donderda, 125 oktober a.s- zuller, maal in de geschie. ïeelsverenigingen vaa van de Zegam (elek. gezamenlijk hua tactavonden organ}, personeel in de gevallen op verzorgen door het Igezelschap Tournee ider leiding van Bert van welk gezelschap ïkende actrices en ac- aken. Gespeeld wordt affende honden bijten neur voor Zeeland, uilen een besloten ka- en worden gehouden al van hotel Britan- I ;n. Na afloop der to- is er bal. traweg is een openba- in dienst gesteld. eze cel aangebrachte de gebruiker zelf al- iterlokale telefoonge. 1 tkelen zonder tussen* PTT-telefoniste. an de Technische Ho- Ift slaagden voor het examen elektrotech* de heer J. D. J. v.d. en de heer B. P. We* >urg. 4an de Rijksuniversiteit geslaagd voor de exa* natuurkunde: C. Ampt, m; doctoraal biologie: irgen op Zoom: kandl* H. Suykerbuyk, Ber- doctoraal farmacie: F, op Zoom, F. Schul, Roe. ■aal notariaat: A. van p Zoom: doctoraal ge* Vlannak, Vlissingen. "uis: World Press-photo. e non 18 jaar g markt) 20 uur eenkomst overdekt 19.30 uur Schietin« auw 19.30 uur T.K.V. .30 uur Schieting Grand Prix 14 jaar ïur oordeelden 14 jaar ie 20 uur it 20 uur Dansei. lis: World Press-phoio. non 18 jaar uur Openingsbal Helga 14 jaar 20 uur 'edaan 14.30 uur neting ïur Kermisschieting De tien geboden 3rand Prix ur >ordeelden 14 jaar 14.30 uur g .30 uur g lenschieting ïur Palingschieten :ur A, Biljart ur Schieting 'GEL, EEN PIANOLA, PLAN NAN EEN PLOPPEN... DE STEM VAN VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De heer L. F. J. H. Frant zen (58), inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes, is gis- I teren bij de voering van zijn veertig jarig jubileum bij het onderwijs op grootse wijze gehuldigd. De feestelijke bijeenkomst vondt plaats in de kantine van de ambachts school in Goes. De heer Frantzen, toch wel onder de indruk van alle goeds dat over hem door verschillende sprekers naar voren werd gebracht, reageerde hier op met: „Er zijn hier veel goede woorden gesproken, die normaal bij een overlijden worden gezegd. Dan kan het geen kwaad. Maar het is wat anders als het allemaal zo midden on der je werk wordt gezegd. Alles wat hier naar voren is gebracht, beschouw is als een uitdaging in de geest van: zo zou een goede inspecteur moeten zijn." De heer en mevrouw Frantzen en genodigden werden begroet m^ een historisch lied dat door de Zeeuwse Koorschool onder leiding van de heer E. Heijblok werd gezongen. Gesproken werd er door de heer J. W. C. Aarts, inspecteur bij het la ger onderwijs in de inspectie Til burg, die dat tevens deed namens de hoofdinspectie en collega-inspecteurs. Vervolgens kwam wethouder J. Roo- se van onderwijs in Goes aan het woord, die sprak namens alle ge meentebesturen in de inspectie Goes. De heer D. L. Koppenhol uit Kloetin- ge voerde het woord namens de be sturen van alle bijzondere scholen in de inspectie. De heer N. Verboon, di- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De prijzen van aardappelen trekken iets aan, maar z'.l hggen nog onder het niveau van vorig jaar. Aldus een mededeling van «et produktschap van aardappelen. Vorig jaar werd voor de meest ge geten aardappel in Nederland (Bintje) 11,50 gulden per 100 kg be taald. Nu betaalt de groothandel 9,75 Per 100 kilo. De consumentenprijs van het Bintje was vorig jaar 33 cent Per kilo. Nu eet men dezelfde soort voor 27 cent per kilo. De Eigenhei mer kostte vorig jaar rond deze tijd 34 cent, nu 31 cent. Het produktschap ontleent deze cijfers aan een plaatse lijk onderzuek. Dit onderzoek gaat echter als vergelijking voor het hele land op. Volgens het produktschap verdie- hen boeren en groothandelaars dit jaar (tot nu toe) niet veel op aard appelen. Zelfs niet nu de prijzen van <bt produkt op de veiling iets zijn aangetrokken, omdat de prijzen nog sityd rond de kostprijs schommelen. ue enige die profiteert is de consu ment. recteur van de christelijke kweek school te Middelburg, deed dat na mens de kweekscholen in Zeeland, De heer P. J. W. van den Dries, voor zitter van het feestcomité bood de heer Frantzen namens de hele in spectie een radiotoestel aan. Mevr. Frantzen werd in de bloemetjes gezet. Na het officiële gedeelte van de middag kregen de vele aanwezigen de gelegenheid het echtpaar Frantzen persoonlijk te feliciteren. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op de markt in Middelburg zijn gisteren enkele marktkooplieden slaags geraakt met een aantal Ambonese jongeren. De vechtpartij ontstond in het begin van de middag nadat een marktkoopman meende dat een Ambonese vrouw een truitje trachtte te verduisteren. Een twintigtal Ambonese jongeren kwam daarop naar de marktkraam waar de onenigheid was ontstaan. Zij kozen daarbij partij voor de vrouw. Toen de koopman de twistenden trachtte te verwijderen, kwam het tot een vechtpartij. Een der jonge ren werd daarbij dusdanig door de koopman geraakt, dat hij zich in het ziekenhuis onder behandeling moest stellen. Later op de middag kon hij weer naar huis worden gestuurd. In de middag verzamelden zich jongeren op de markt, die een min of meer dreigende houding aannamen tegen de marktkooplieden. Mede door po litietoezicht kwam het evenwel niet tot nieuwe ongeregeldheden. (Van onze correspondent) BRESKENS Het lijk dat op 28 maart door de „Breskens 49" met schipper Riteko in de haven van Breskens is binnengebracht, is door de rijkspolitie van Breskens in sa menwerking met Interpol Den Haag, Stockholm en Athene aan de hand van vingerafdrukken geïdentificeerd. Het bleek de 21-jarige griek E. Iko- nomou uit Florias te zijn die op 21 februari bij een aanvaring van het Zweedse schip Kirribille nabij West- kapeUe verdronken is. Het vermoeden bestond reeds dat het een opvarende van dit schip moest zijn i.v.m. het horloge dat hij nog droeg en dat op 21 februari was blij ven stilstaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor het mis handelen van een jongen is de ex ploitant van een strandtent, L. K. uit Haamstede, donderdag door de poli tierechter te Middelburg veroordeeld tot een boete van veertig gulden. Hij had de jongen tegen het hoofd ge schopt en met een hamer geslagen. K. vertelde, dat hij en collega's voortdurend door de jongelui wer den belaagd. Hij moes* zelfs tot drie uur 's nachts bij zijn „spullen" blij ven, zo vertelde hij, om te voorko men, dat werd ingebroken of brand werd gesticht. In het betrokken ge val had hij de jongen tot drie keer toe gezegd te verdwijnen. Op een ge geven moment was de jongen tegen hem opgesprongen. De achttienjarige mejuffrouw D.H. uit Temeuzen kreeg een boete van f 25,-. Zij had in haar woonplaats een pakje sigaretten uit een winkel gestolen. Ze vertelde de rechter op die manier geld te hebben willen sparen voor haar vakantie. De garagehouder M. E. uit Wisse- kerke werd vrijgesproken van de be schuldiging zich op onrechtmatige wijze accu's te hebben toegeëigend. De officier had een boete van f 300,- geëist. E. vertelde, dat iemand de accu's bij hem had gebracht. De naam van deze persoon was hij op den duur vergeten.Toen hij niet meer kwam opdagen had E. de accu's, die in de weg stonden, van de hand gedaan. Een week later stond de ei genaar echter plotseling voor de deur. Politierechter mr. T. Attema acht te de handelwijze, alles bij elkaar genomen, niet strafbaar. Wel meen de hij, dat E. onverstandig te werk was gegaan. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nederlandse af deling van de internationale Pax Christibeweging zal op 23 novem ber de algemene jaarvergadering houden in Roosendaal in Schouwburg De Kring. Na het huishoudelijke ge deelte in de ochtenduren volgt om 15 uur een openbare bijeenkomst. Het geheel zal onder leiding staan van kardinaal B. Alfrink, die zowel voorzitter is van de Nederlandse af deling als van de internationale be weging. Tijdens de middagbijeenkomst zal een inleiding worden gehouden door drs. B. J. T. ter Veer. Zijn thema luidt: „Onderwijs en vrede; macht en geweld in de samenle ving". Er is voor deze gelegenheid ook een forum samengesteld. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het bijna zes maanden oude jongetje Cornells Joris uit Te- teringen is in Breda gestikt in een stuk plastic. Het jongetje logeerde ergens, omdat de vrouw in het St.- Ignatiusziekenhuis geholpen moest worden aan haar amandelen. Op het logeeradres had men het enige kind van het echtpaar Joris, 26 en 24 jaar en 3,5 jaar getrouwd, in een een-persoons bedje gelegd. Om te voorkomen, dat het er zou kunnen uitvallen had men er een stoel tegenaan gezet en tussen het bedje en de stoel 'n kussen geklemd. Dit kussen was stuk en daarom was er een plastic zak omheen gedaan. Het jongetje is er in geslaagd dit stuk plastic van het kussen af te trekken en op zijn hoofdje te leggen. Toen men omstreeks vier uur ging kijken, omdat er geen geluid meer werd gehoord, was het kindje al dood- Een direct gewaarschuwde arts en enkele broeders van de Bredase GG en GD, die toevallig in de buurt waren probeerden nog mond-o-p-mond beademing, maar zonder succes. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De Nederland se kanalen mogen niet de naam krij gen van een lek te zijn voor de ben zinevaart," aldus fulmineerde don derdag de officier bij de Middelburg se politierechter, mr. T. Lebret in zijn requisitoir tegen en viertal in woners uit Terneuzen, die terecht stonden voor het ongeoorloofd weg nemen of „afnemen" van een hoe veelheid benzine van een biimen- vaarttanker in Temewzen. De matroos van deze tanker, J. P., vertelde, dat het om benzine ging die in de leid-ngen was blij ven zitten. Hij had gemeend dat hij deze benzine wel zpnder toestem ming van de kapitein had mogen weggeven. Terwijl hij bezig was, samen met C. B. en De G., om de benzine, die in vaten was gedaan, van boord te halen, waren ze door de politie be trapt. Mr. Lebret eiste tegen alle vier, ook tegen J. van D. ofschoon die niet aan boord was geweest en al leen een deel van de benzine had gekregen, twee weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf. Politierechter mr. T. Attema achtte de poging tot diefstal van de eerste drie en de schuld aan he ling van Van D. bewezen. Toch was hij aanzienlijk milder in zjjn vonnis. Mr. Attema kon nog op het „nip pertje" tot een geldboete komen. Die bedroeg voor de drie, die bij het los sen van de benzine betrokken wa ren geweest, elk f 150,- en voor Van D. f 100,-. (Van een onzer redacteuren) BREDA/DEN HAAG - Me de naar aanleiding van de huidige moeilijkheden bij de hietenoogst is rumoer ont staan rond de suikerprodnk- tie. Een belangrijk onder werp van discussie de vraag of Nederland, en eventuele andere landen, voort moeten gaan met het verbouwen en verwerken van suikerbieten Waarom, zo vragen velen zich af, moeten wij hier rond f 1,25 per kg. verpakte suiker betalen in de winkel terwijl de prijs van de suiker op de wereldmarkt soms nog geen 20 cent per kg. bedraagt? Een andere kwestie is deze: Is het nog langer verantwoord om door het stellen van garantieprijzen voor suiker, bijvoorbeeld binnen de E.E. G., de eigen suikerproduktie staan de te houden ten nadele van de gromdstoffenproducerende ontwikke lingslanden? Niet geheel ten onrechte worden deze netelige vragen ter discussie ge steld, maar een afdoend antwoord kan op dit moment, helaas nog nie mand geven. Over de huidige situatie op de we reldmarkt is dezer dagen een goed gedocumenteerd overzicht gegeven door ir. M. G. W. Hallman, die enige jaren gewerkt heeft op het se cretariaat van de Internationale Sui ker-raad in Londen en van de bewe gingen op de wispelturige suiker markt goed op de hoogte is. Bietsuikerfabriek in volle actie zal hij ooit moeten wijken voor geïmporteerde rietsuiker? „Van alle goederenovereenkom- sten", zo stelt hij, „kan wellicht sui ker zich op de langste voorgeschie denis van internationale marktaf- spraken beroemen". Dit is niet zo merkwaardig als men bedenkt, dat suiker over de gehele wereld tot de belangrijkste voedingsprodukten be hoort. De suikerovereenkomsten hebben, te beginnen met de Brusselse Con ventie in 1902, steeds regulerend ge werkt betreffende produktie en afzet Dit gold ook voor de Internationale Suikerovereenkomst van 1958. De politieke omwenteling, die fcich kort daarna in Cuba voltrok, bracht even wel een dramatische omwenteling te weeg op de vrije suikermarkt De Verenigde Staten sloten n.L de gren zen voor de 2 miljoen ton suiker, die voorheen jaarlijks door Cuba werden afgezet. Voor het communis tische regiem van Fidel Castro was goede raad duur. Uiteindelijk hielp de Sovjet Unie het, bevriende Cuba door rietsuiker te importeren in ruil voor olie en andere produkten. Dit, alhoewel Rusland zelf eenderde van de we- reld-bietenproduktie op zijn naam heeft staan. Door het afwijzen van de Cuba- suiker moesten de V.S. de leemte op de binnenlandse suikermarkt aan vullen met importen uit andere lan den. De onrust op de vrije markt was losgebroken. Het verbreken van handelsbetrek kingen door zelfstandig geworden koloniale gebieden met het voorma lige moederland, dat vaak veel grondstoffen afnam, heeft de suiker markt alleen nog maar meer ver troebeld en in beweging gebracht. Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Nederlandse „Suiker Unie" heeft een jaar geleden nog nadrukkelijk gewezen op de sterke fluctuaties, die zijn ontstaan in de suikerprijzen op de wereldmarkt, waar vraag en aanbod allerminst in evenwicht zijn en door politieke tegenstellingen vaak nog verder uit elkaar' worden getrokken. (ADVERTENTIE) Gespecialiseerd in ALLE BONTSOORTEN Onze jarenlange ervaring is uw garantie TILBURG - HEUVELSTRAAT 101 - Tel. 04250 - 22913 (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij heeft in zijn maandelijkse vergadering in Goes uitvoerig stil gestaan bij de barre situatie in de landbouw, die door de slechte weers ontwikkeling is veroorzaakt. Aan dacht kreeg ook een groot aantal landbouwpolitieke problemen, dit naar aanleiding van de landbouw begroting voor 1969. Het bestuur toonde zich zeer bezorgd over de huidige positie van het land- en tuinbouwbedrijf waardoor de ern stige risico's van markt ontwikkeling en van o.a. de huidige weersomstan digheden onvoldoende opgevangen kunnen worden. Het bestuur is van oordeel dat de begroting „gekenschetst moet wor den als een economisch hard stuk, dat veelal voorbij gaat aan de sociaal menselijke kant". Het bestuur is van mening dat de bezuiniging op het gebied van de voorlichting ook gevolgen zal heb ben voor Zeeland. Daarom heeft het besloten zich op korte termijn te beraden over de positie van de land bouwvoorlichting in het zuid-westen van het land. De vergadering besloot een werk groep in te stellen die tot opdracht zal krijgen op korte termijn aan het (ADVERTENTIE) damesmode heuvelstraat 77 - tilburg bestuur rapport uit te brengen over de positie van en het perspectief voor het agrarisch bedrijf in zuid west Nederland. Met bezorgdheid nam de vergade ring kennis van de stand van de aardappeloogst in het zuid-westen van het land. Door het aanhoudend natte weer van de laatste tijd is nog slechts een klein gedeelte van de oogst binnen gehaald, terwijl in som mige streken veel natrot voorkomt. Volgens een globale schatting zou den Noord-Zeeland, Tholen en Wal cheren er nog het best aan toe zijn. In deze gebieden zou iets meer dan de helft van het totaal areaal gerooid zijn. In midden-Zeeland zou drie vijfde deel van de oogst nog in de grond zitten, terwijl dit getal voor Zeeuwsch-Vlaanderen ongeveer vier vijfde zou bedragen. Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen staan nog veel bruine bonen buiten, terwijl ook het grootste gedeelte van de uien nog op het land ligt. Van groot belang achtte het be stuur het ook in dit verband, dat voor gebieden als Zeeuwsch-Vlaan deren, die door hun geografische lig ging van oudsher voor de afzet van hun produkten mede zijn aangewe zen op België, de mogelijkheid zal worden geopend om aardappels velds- gewas uit te voeren naar België, zon der dat daar beperkende voorwaar den aan worden verbonden. Momenteel is alleen uitvoer mo gelijk voor verwerking in klein-ver pakking. Het bestuur besloot deze kwestie bij de desbetreffende instan ties aanhangig te maken. De suikerbietenoogst zal naar ver wachting goed zijn, maar het gehalte evenwel bijzonder laag, waardoor de totale hoeveelheid magere suiker waarschijnlijk kleiner zal zijn, dan aanvankelijk was geraamd. De stag natie in de aanvoer naar de fabrie ken ten gevolge van het slechte weer brengt echter hogere kosten dan nor maal met zich mee, zodat tijdelijk op halve kracht gewerkt moet worden. Veel zal in dit verband afhangen van het weer in de komende weken. Door de ver doorgevoerde mechani satie is de boer afhankelijker gewor den van de weersomstandigheden dan in het verleden. Met de hand rooien van bieten, voor sommige zandgebie den misschien een oplossing, moet echter naar het oordeel van het be stuur voor het Zuidwestelijke klei gebied als uitgesloten worden be schouwd. Hij gebruikte dit gegeven onder meer als argument voor het hand haven va-n een eigen Nederlandse suikerproduktie. De omvang hiervan is weliswaar door de E.E.G.-land- bouwministers tijdens nachtelijke marathonzittingen in Brussel gecon- tingenteerd, maar ze dekt zo onge veer de binnenlandse suikerbehoef te van 525.000 ton per jaar. Het suikerquantum dat Nederland is toe geweizen bedraagt 550.000 ton per jaar. Hiervoor wordt elk jaar een garantieprijs vastgesteld. Ook dit is een politieke zaak. Immers, iedere regering heeft haar verantwoordelijk heid tegenover de agrarische onder danen, alsook tegenover de exploi tatiemogelijkheden van de boerenbe drijven. Daarbij is de voedselvoorziening nationaal gezien een delicate zaak. Zelfs al zou het economisch nuttiger zijn de landbouwgronden te gaan bebossen en de boerderijen te ver vangen door fabrieken, dan nog zal iedere regering er voor terugdein zen het land op het gebied van de voedselvoorziening te sterk afhanke lijk te maken van anderen. Wat niet wegneemt dat er aan de suikerziekte van de wereld iets ge daan behoort te worden. Ir. Knottnerus, voorzitter van het Landbouwschap, heeft gezegd: „No dig is een (nieuwe) wereldsuiker- overeenkomst, waartegen de Neder landse landbouw zich positief op stelt." (ADVERTENTIE) KLOOSTERZANDE Specialiteit: Westerscheid# schotel. WAT voor de Engelsen de „tea" is, dat is voor Nederlanders koffie. Elke ochtend, rond half elf beginnen recht geaarde Nederlanders de onmisken bare tekenen te vertonen dat hun li chaam naar een dosis cafeïne ver langt. Dat is zo in de cafés, in de huiskamers, maar ook in de duizen den kantines op en bij bouwwerken. IN een keukentje van één der directie gebouwen bij de nieuwe zeesluis te Terneuzen geurt dan ook elke werk dag, tegen het moment dat zo tref fend „koppiestijd" wordt genoemd, het exotische brouwsel waarvoor on ze voorvaderen hele koloniale oor logen hebben gevoerd. Achter de ke tel staat vreedzaam de heer J. de Bakker, die ons vertelt dat hij in de tijd die hij bij „de kanaalwer- ken" is, zo'n zeventigduizend kopjes koffie moet hebben uitgeschonken. DE Bakker weet dat een stevige kop koffie een lafenis is, alleen maar te vergelijken met een kop snert op een winterdag of een oase in een woestijn. Hij heeft namelijk gevaren. „Aan boord heb ik heel wat kannetjes kof fie gezet en navenant veel bakskes gedronken. Als je een dag aan het roer stond, en als het koud weer was, dan wist je een stevige bak koffie pas goed te waarderen. Je hebt er meer behoefte aan dan aan een bor rel. Het houdt je wakker!" DE Bakker kan, onder het koffieschen- ken door, menig goed verhaal kwijt. „Ik heb lang gevaren en je weet: va rensgezellen zitten nooit zonder stof. Ik ben begonnen in de visserij, maar in 1928 stapte ik over naar de binnen vaart. De spannendste tijd was na tuurlijk de bezetting. In het begin van de oorlog hebben we 19 maanden lang „leeg" in Maasbracht gelegen. Er lagen ook andere schepen, die ge laden waren met springstof en an dere rommel. Ons schip was gevor derd, maar gelukkig hebben de Duit sers ons de „kop niet afgebrand", zo als ze bij andere schepen deden, om er landingsvaartuigen voor de invasie in Engeland van te maken. TROUWENS: van al die honderden schepen die bestemd waren voor het Eahren gegen England" is er geen één aan de Britse kust gekomen. Maar veel schipper* hebben lang naar hun f schuit moeten zoeken. Sommigen za gen hun schip nooit terug. Na de be vrijding hebben we met veel andere schepen op de Schelde gelegen, met versperringsballons. MAAR een jaar of zes geleden dacht ik: Vort met de schuit! Het was hoog conjunctuur en waarachtig, ik ben blij dat ik een walbaan genomen heb. Tk had trouwens weinig keus. Ik had geen jongens die het van mij over konden nemen en nu heb ik een rus tig leven in een aardig huisje. Het leuke van deze baan ts, dat ik dicht hij het water zit en dat ik er mijn be zigheid aan heb. Over bezoek heb ik niet te klagen: zo'n tienduizend kop pen koffie per jaar..— ga maar na! Als de kanaalwerken zijn afgelopen is er altijd nog de scheepvaart in Temeuzen. Ik mag dan ook echt zeg gen: „Ik 'eb een goei leven en 'k zeiri gezond

de Stem | 1968 | | pagina 3