zeker twintig doden iaa 70 gewonden DE MASSA WEIFELDE ééN SECONDE Studenten betoging in Mexico eindigt in bloedbad Vermoedelijke grafschenner gearresteerd EE STEM Toestand zuigelingen bevredigend BENELUX DREIGT BUITEN E.E.G. OM TE GAAN WERKEN Brood cent duurder JAMIN GAUW HALE** DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Nederlandse ploeg niet betrokken bij onlusten MAASTRICHTENAAR BEKENT andaag in Harmei: „Wij kunnen alleen scheepgaan" editie voor zeeland „ZUIVERING" BURGEROORLOG VOORSTELLEN Bus Verminderd volkorenbiscuits - no. 25934 108e jaargang ■Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur.- L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 vrijdag 4 okt. 1968 weerbericht Motregen Veel bewolking. Plaatselijk mot regen of mist. Zwakke tot matige wind. Weinig verandering in tem peratuur. KANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 33581 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. ^780 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 (Door Reuter-correspondent UIi Schmetzer) MEXICO-STAD - Een oud vrouw tje kromp snikkend ineen op de vloer van een kleine kel der, waarvan de raampjes door mi litairen en sluipschutters waren stukgeschoten, terwijl buiten op het Plein der drie culturen geweer schoten kraakten. Naast haar zat een student kalm zijn gewonde been te verzorgen. Boven in een cafetaria losten an dere studenten, gewapend met re volvers, van tijd tot tijd schoten op passerende soldaten. Dat was het centrum van Mexico- stad woensdagavond - waar de cul turen van de Azteken, de Spanjaar den en modern Mexico elkaar in piramiden en huizen ontmoeten. Een uur eerder hadden 15.000 stu denten zich op het plein verzameld waar sprekers hen aanmoedigden te volharden in hun eisen voor rege- ringshervormnigen. Troepen met de bajonet op het ge weer stormden het plein op. Een studentenleider riep de menigte nog toe rustig te blijven, de massa wei felde een seconde en vloog uiteen toen de militairen het vuur open den. Een vrouw lag snikkend in een bloemperk waar de hysterische me nigte langsraasde. Een jongen van acht jaar met zijn zusje aan de hand stond zachtjes te huilen en „mama" te roepen. Hij werd onder de voet gelopen. Twee jonge studenten, hun gezichten verkrampt van angst, stortten naast me schreeuwend ter aarde. De menigte rende door. Iemand schreeuwde „de huizen in". Ik stond, omgeven door vrouwen, kinderen en studenten, op de trap van een gebouw. Schoten klonken, paniek op de trap. De mensen bonkten op de deuren om binnen gelaten te worden. Iemand wees me een telefooncel. Toen ik mijn kan toor belde vloog boven mijn hoofd een kogel door het glas. Op vijf me ter afstand stond een pantserwagen en drie soldaten hielden hun auto matische geweren op me gericht. Plotseling ontbrandden boven hen groene licht-fakkels, uitgeworpen door twee helikopters van het leger Schoten volgden, een doordrin gende kreet, en een man lag op zijn knieën. Bloembedden werden door de vluchtende massa vertrapt. Sol daten hakten en sloegen op> ieder een in die zij op hun pad ontmoetten r i i i Er was een stormloop om in 4e be- Fakkels schutting van de huizen te komen, die echter vaak ook niet veilig wa ren. Volgens ooggetuigen vuurden militairen bazooka-granaten af op gebouwen aan het plein. Ik werd langs ambulancebroeders in witte jassen geduwd, die bran cards droegen. Uit de vormloze ho pen klonk gekreun en ik kon met bloed bevlekt verband zien. Alle straatlampen waren kapotgescho ten. Ik werd een donkere kelder in gegooid, waar vijf mensen ineenge hurkt zaten. Een soldaat bewaakte ons met een automatisch geweer terwijl ik tot op het blote lijf werd gefouilleerd. Na twee uur arriveerde een sergeant „kom eruit, weg" schreeuwde hij. We sprongen naar buiten onder geweervuur en halt geroep, en renden weg. Achter ons ging het schieten door. Een door kogels getroffen Mexicaanse vrouw wordt weggedragen. (Van onze redactie buitenland) MEXICO Een studentenbetoging in Mexico is woensdagnacht geëindigd in een bloedbad. De onlusten in het noordelijke deel van Mexico-Stad kost ten aan meer dan 20 mensen het leven. Dit heeft een Mexicaanse regerings woordvoerder gisteren bekendgemaakt. De presidentiële woordvoerder, Fernando Garza, zei voorts op een persconferentie dat het aantal gewonden 75 bedroeg en dat 500 arrestaties zijn verricht. Hij had echter een optimistische kijk op de zaken. „De Olympische Spelen worden ge handhaafd en er zullen afdoende veiligheidsmaatregelen worden ge nomen. Er zullen geen troepen op Olympische wedstrijdplaatsen wor den gelegerd. Het Mexicaanse volk is de beste garantie voor een goed verloop van de spelen," zo zei hij. Volgens Fernando Garza was het aantal studenten onder de „agita- (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-STAD De bloedige botsing tussen studenten en oproer politie in Mexico-Stad is veheel on gemerkt voorbijgegaan aan het Olym pisch Dorp. Op de grasvelden tussen de huizenblokken heerste de gewone ge7«"i-« oplikt,., die wat onwerkeliik aandeed tegen de achtergrond van de verontrustende berichten elders uit de stad. In de flat van de Nederlandse af vaardiging kreeg chef de mission, de heer Dokkum, pas omstreeks half I tien de krantekoppen onder ogen, I die meer dan veertig doden en 175 I gewonden meldden. J „Wij zullen de atleten vragen de komende dagen 's avonds niet de stad m te gaan. Dat is vorige week ook I gebeurd" zei de heer Dokkum. Op de vraag of bij een eventuele verslechtering van de situatie over* I wogen wordt de Nederlandse ploeg vP® ,'e. trekken, antwoordde hij: I „pat zie ik niet zo direct. Die beslis- I sing ligt overigens buiten mijn com- 1 Petentie. Eén ding staat vast: men I *an de Spelen niet uitstellen. Of ze gaan gewoon door, of ze worden af- I Tl; Een tussenweg is er niet". I 5T.' t A van Karnebeek, lid van 1 e' internationaal Olympisch Comité ri? voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, is donderdag in I ,Yroege morgen op de hoogte ge- I ?te'd van de ongeregeldheden. „Ik kan op dit. moment de toestand niet 1 ®vfrzien"- aldus de heer Van Kar- I j ..Mijn persoonlijke mening is, «at we zo lang mogelijk moeten I We do Spelen zouden aigelasten zou dat een succes zijn voor degenen, die de herrie maken. Je er °°k zeker van zijn, dat men overal in de wereld op deze wij- I ze te werk zal gaan". tors" zeer gering. De voor de ge welddaden verantwoordelijke ele menten dienden andere en voor een deel buitenlandse belangen, ver klaarde hij. De officiële lezing van de gebeurtenissen wijkt aanzienlijk af van de mededelingen van oog getuigen. Zo zeggen de autoriteiten dat twee groepen betogers elkaar hadden beschoten, en dat pas daarna troepen tussenbeide waren gekomen, die toen door sluipschutters onder vuur werden genomen. Ooggetuigen zeggen evenwel dat ze niets van een schietpartij tussen betogers heb ben gezien of gehoord. De militai ren waren volgens hen zonder aan leiding in actie gekomen. De presidentiële woordvoerder verklaarde dat nu wel was afgere kend met het probleem van de studentenonlusten. Er was een gron dige „zuivering" verricht Later moest Garza toch toegeven, dat lang niet alle stundentenleiders waren gegrepen. In de loop van de pers conferentie noemde hij weer een andere aanleiding tot de gebeurte nissen. Een groep „agitators" had volgens hem het vuur geopend op de politie, die daarop de hulp van het leger inriep. De ordetroepen hadden tijdens en na de schietpartij automatisch wapens in beslag geno men. Na een heftige discussie met enkele journalisten moest Garza erkennen dat hij niet bij machte was de vei ligheid van journalisten te waarbor gen in gevallen als woensdagavond. Garza, danig in het nauw ge bracht, weigerde verdere vragen over het lot van de Olympische Spelen te beantwoorden. „Dit is he lemaal een zaak van het organisatie comité en de president staat daar volledig buiten," verklaarde hij. Gisternacht om drie uur plaatse lijke tijd schenen in de omgeving van het Plein der Drie Culturen de gevechten te zijn afgelopen. De sfeer van een burgeroorlog bleef er echter hangen. Na de schietpartij op het plein zijn in het centrum en noorden van de stad circa twintig autobussen en trams in brand ge stoken door groepjes jongeren, die benzinebommen wierpen. Studentenleiders hebben met klem ontkend, dat de betogers het eerst hadden geschoten. Ze wezen er op dat het Plein der Drie Culturen wel de minst aangewezen plaats was om wanordelijkheden uit te lokken, omsingeld als het was door een grote politiemacht. „In zo'n muizeval viel er eenvoudig niet aan te denken tot gewelddaden van welke aard ook over te gaan," zei een van hen. (Van onze verslaggevers) WEERT/MAASTRICHT De vermoedelijke grafschenner, die twee jaar in Nederland, België en Duitsland heeft geopereerd, is aange houden. De man heeft bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan 240 gevallen van graf- en kerkschennis. Hij is ingesloen in Hasselt. De bijzondere opsporingsbrigade van de Belgische rijkswacht heeft de man gearresteerd toen hij op weg was naar Neerpelt met een tas met in brekerswerktuigen. Naast zijn grafschennerijen heeft de man, de uit Maastricht afkomstige S. ook bekend een 80-tal inbraken te hebben ge pleegd in Belgische scholen tot een waarde van bijna veertigduizend gulden. De straten van Mexico-Stad boden gistermorgen een triest beeld. Overal waren vernielingen aange richt. Bietsuiker of rietsuiker is een vraag die velen bezighoudt. Pagina 3. Historische Schelde-vliegtuigjes op permanente luchtvaartten toonstelling. Pagina 5. De Nederlandse toerist zoekt het steeds meer in de noorde lijke landen. Pagina 7. Een enquête heeft duidelijk ge maakt wie de Radikalen als hun ideale politieke broeders zien. Pagina 15. Eurovisie-nieuwswisseling be staat 10 jaar. R.T.V.-pagina. Engelse vakbonden durven niet met Wilson te breken. Pagina 17. (Van onze Londense correspondent) LONDEN De toestand van de vijf overlevende '«■(telingen van de zesling van Birmingham is giste ren bevredigend gebleven, zodat de dokters goede hoop beginnen te koeste ren voor him toekomst. De toestand van hun moeder, fle dertigjarige Sheila orns, werd gisteravond eveneens bevredigend ge noemd. De zuigelingen - drie meisjes en twee jongens - zijn twee maanden te vroeg geboren en wegen van 0.91 kg tot 1.36 kg. Het vier de meisje dat het laatst ter wereld kwam, is gestorven. Het echtpaar Thorns heeft zijn kinderen de namen Ian, Roger, Lynne, Julie en Susan gegeven. De zui gelingen liggen elk in een couveuse in de kraamin richting van Birmingham die een van de modernste ter wereld is. De dokters besloten gis teren hun dieet van sui kerwater, waarmee ze se dert hun geboorte gevoed werden, te vervangen door moedermelk, afkomstig van een .moedermelkhank' in een ander ziekenhuis van Birmingham, Het zal nog geruime tijd duren eer het gezin Thorns thuis verenigd is, maar als alles goed afloopt zullen vader en moeder Thorns een oplossing moeten zoe ken voor hun nijpend wo ningprobleem. Op het ogenblik bewonen zij een huisje met drie slaapka mertjes. De stad Birming ham wil echter speciale voorzieningen treffen om de familie Thorns ruimer te huisvesten. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Als ook een (laatste) poging die de ministerraad van de West Europese Unie (WEU) 21 en 22 oktober in Rome om met Frankrijk de Europese impasse te doorbreken, mislukt, zullen de Be- neluxlanden niet aarzelen buiten de EEG om met Engeland en andere Europese landen zonder Frankrijk initiatieven voor de versterking van Europa te nemen. De Belgische minister van buiten landse zaken Pierre Harmei zal „met het kader van de WEU, een nieuwe te Rome, waar de zes van de EEG met Engeland rond een tafel zitten in het kader van de WEr, een nieuwe poging wagen de Europese trein van het dood spoor af te halen. De be windsman gaf gisteren in Brussel in gezelschap van Europese journalisten duidelijk te verstaan, dat er, nu Frankrijk ook in het kader van de West Europese Unie weigert mee te doen geen reden is die ons belet al leen scheep te gaan". Minister Harmel verzekerde met veel klem, dat het de bedoeling blijft „met zeven tot een besluit te komen" In antwoord op de vraag, of hij niet vreest dat Frankrijk een poging om in het kader van de West Europese Unie met Engeland en andere Euro pese landen tot samenwerking op be paalde terreinen te komen, zal be stempelen als een „onvriendelijke daad" en daaruit consequenties zal trekken, zei Harmel: „Ik kan het me niet voorstellen, ik zou daarover zeer teleurgesteld zijn". Op basis van artikel 8 van het WEU-verdrag, waarbij de minister raad in het leven werd geroepen „om een politiek van vrede voort te zet ten, de progressieve integratie in Eu ropa te bevorderen en een nauwere samenwerking tussen de lidstaten en de andere Europese ogranisaties in de hand te werken" wil Harmel in Rome voorstellen formuleren op zeer be langrijke terreinen. Dat zijn: coördi natie van het buitenlands beleid, met de gedachtenwisseling over de defen sieproblemen, samenwerking op tech nologisch gebied en integratie van de monetaire politiek. „Dit zijn", aldus de Belgische mi- inster, „vier hoofdwegen van de Eu ropese samenwerking, welke wij in de komende maanden willen onder zoeken. We willen ze onderzoeken met zijn zevenen, met alle staten van West-Europa, die zich geroepen voe len om zich te verenigen en die weg zijn ingeslagen. Het is de doelstel ling om met de zeven verder te gaan. Maar zou het na een poging blijken dat het onmogelijk is om met zeven tot 'n besluit te komen, dan is er niets dat ons belet alleen scheep te gaan". Harmel zei ervan overtuigd te zijn, dat zijn opvattingen gedeeld worden door talrijke Europese leiders. „Ik ben ook van mening dat zij aanduiden dat wij gekomen zijn op het uur van de keuze. Ofwel richten wij nieuwe or ganen en methoden van deze doeltref fende samenwerking op, ofwel zal men omwille van de huidige moeilijk heden, zich meer en meer terugtrek ken op de eigen programma's en po litiek". De 45-jarige P. S. zou volledig bij toeval tegen de lamp zijn gelopen. Zijn naam kwam niet voor onder die van de veertienhonderd verdachten, die de politie de afgelopen twee jaar heeft geschaduwd en voor een deel ondervraagd. S. zou namelijk tijdens zijn laatst- gepleegde inbraak in een school in België, het afgelopen weekeinde, een boekje hebben verloren (of laten lig gen?) waarin alle tot nu toe gepleeg de graf- en kerkschennissen op da tum en tijd stonden genoteerd even als de 80 inbraken in Belgische scho len. Bovendien zou in het boekje een volledige lijst met nog te bezoeken „objecten" hebben gestaan. Of de naam van de eigenaar ook in het boekje stond, of dat de politie ge werkt heeft met vingerafdrukken en of handschrift, of dat via de verkoper van het boekje achterhaald is kunnen worden wie de eigenaar ervan was, is niet bekend. In het boekje zou hebben gestaan: „woensdag 2 oktober school Neer- pelt". De gezamenlijke speurders van Nederland en België die zich al twee jaar met het onderzoek naar de graf schenner bezighouden, hebben toen een plan opgesteld waarbij een grote hoeveelheid manschappen de wegen bewaakte en busverbindingen en al dat soort dingen scherp in de gaten hield. Toen hij om half zeven uit de bus stapte met zijn tas vol inbrekers werktuigen kon hij direct worden aangehouden. Bij huiszoeking in zijn woning te Maastricht kwam gisteren allerlei belastend materiaa1 voor de dag. Hangende het verder onderzoek wilde de heer Van Osta, die het politieon derzoek naar de grafschenner heeft gecoördineerd, thans nog geen nade re details over de man, zoals leeftijd en volledige naam, vrijgeven. De grafschenderijen van P. S. wa ren de laatste maanden aanzienlijk verminderd. Sporadisch kwamen nog meldingen binnen van bekladdingen van zerken op kerkhoven of van beel den en altaren in kerken en kapellen. De zaak was evenwel zo op dood spoor gelopen dat mr. Van Osta die na de eerste signaleringen in Eysden en Weert in juni 1966 belast werd met de coördinatie, zelfs onlangs decharge werd verleend van zijn op dracht, die te veel tijd vergde naast zijn werk als korpschef van de Weer- ter gemeentepolitie. Over de gearresteerde P. S. ver telde ons de 18-jarige Maastrichtse conservatoriumstudent S. een vriend van de vermoedelijke grafschenner: „Met een lucifersdoosje heeft hij mij eens gedemonstreerd, hoe men ge ruisloos een grafsteen omver kan werpen". Dat is ongeveer 2% maand geleden gebeurd. Ik heb een paar weken met dat vreemde verhaal rond gelopen, en het tenslotte - op aanra den van een Maastrichtse kastelein - bij de politie gemeld. Die liet mij een dag later een hele reeks foto's van P. S. zien. Daarna hoorde ik van de politie niets meer. Toen de kranten vol stonden over de arrestatie in Duitsland van die zon derlinge man uit Hasselt, zei P. me op een avond: „Dat is hem niet. De hele Nederlandse politie zit er naast. Ze weten er niks van. Ik weet over de grafschenner meer dan al die bij elkaar. Ik ben een vriend van de grafschenner, ik ken hem heel goed, hij woont in Belgisch Limburg". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aanstaande maan dag 7 oktober worden alle brood soorten met een cent per 800 gram verhoogd. Dit geldt zowel voor de bezorg- als de winkelprijs. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk as-ST-

de Stem | 1968 | | pagina 1