terneuzen verandert Caféhouder De Vrieze stopt na 36 jaar „human relations'" papieren Woni besc Plan voor 234 woningen in Zierikzee-West Gemeenteraad Kloetinge keurde begroting goed Zeeuwsch-Vlaanderen Raad Breskens had bezwaren tegen streekplan MEER HUIZEN GEWENST HULST OOSTBURG TERNEUZEN LUCKY LUKE: BILLY THE KID Je Filosofietje JAPONNEN DEUX-PlèCES ZUID-BEVELAND m. Subsidie aan beide Kruisverenigingen Aanekes vriendinnetjes en vriendjes vonden haar ver jaardagsfeestje geweldig. Geen wonder! Mamma had voor Franka gezorgd. U weet weirdie échte druiven- limonade waar ze zo dol op zijn. Aan gevolgen van ongeval overleden Hoogwater ■.Nv MORGEN Commentaa Leven boven stand DE STEM VAN DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Je ziet Ter- neuzen veranderen: bruggen en kanaalarmen verdwijnen en nieu we bruggen, wegen en woonwij ken komen ervoor in de plaats. Maandag verandert er iets in de binnenstad, maar het gaat hier om een verandering die zich niet volumineus aan ons opdringt en die voor vele Terneuzenaren toch even opvallend is als het verdwij nen van de Axelse brug. Het be treft hier iemand die vrij klein van postuur is: Herman de Vrie ze, sinds 1932 caféhouder van „Du Commerce", opererend van achter zijn tapkast, precies in 't hartje van Terneuzen. Hij verlaat de plaats voor goed, om het biertap pen over te laten aan zijn vriend, klant, leverancier en stadgenoot: Jan Kolijn. We spraken met Herman (na ne gen uur „meneer de Vrieze") Wat valt u het meest op, terug blikkend op die 36 jaar caféhouden?" „Dat het bier altijd weer best was". Hebt u bepaalde ontwikkelingen kunoen vaststellen in de horecasec- tor?" Het antwoord komt weer snel. „Jaarlijks veel meer omzet en nog minder winst". „Waarom bleef u 365 dagen van het jaar van 's morgens 10 uur tot 'f nachts 1 uur werken?" „Als je 't mij vraagt", zegt de heer De Vrieze, het weinige aan wenkbrauwen fronsend en de vlakke hand over linker wang en kin ha lend, „zit 'm dat in datgene, wat men naar ik meen tegenwoordig aan het herontdekken is: human re lations en kalmerende middelen. Mogelijk is het zieleheil van de indu striële werknemer nog daarmee te redden. Sociologen, enz. benadrukken het gevaar van de vervreemding van de mens. Hij wordt ongelukkiger en ongelukkiger in zijn onvruchtbare re latie met de machine. Men is daar, diank zij de existentialisten,, tenslotte achter gekomen. Mijn vader zei het al in 1923: laat ze met elkaar; let wel, met elkaar een pot bier pakken. Zo hebben we velen nog van de gees telijke ondergang kunnen redden. Maar het heeft ook wel tot excessen geleid. Ik herinner me dat in de tijd, toen de nachtpermissie verstrekt van gemeentewege, nog goedkoop was, zo tegen het ochtendgloren twee gewaardeerde klanten ruzie kregen over de vraag of het nu de zon dan wel de maan was die daar scheen. We hebben ook weieens een geeste lijke van een niet nader te noemen geloofsovertuiging uit een niet na der te noemen buurland met zachte drang moeten overreden om niet steeds maar achter de spoelbak weg te kruipen en dan kiekeboe te roe pen. Maar het is gelukkig bij uit zonderingen gebleven. Voor 't overi ge is mijn zaak steeds beklant ge weest met de meest prijzenswaardi ge mensen. Zo kwam hier bijvoor beeld de enige man t.er wereld, die ooit in de Maastunnel een kip heeft doodgereden. Verder hadden we ie mand in wiens petje achtendertig glazen bier bleken te gaan voor de eerste druppel over de klep liep en ook heb ik vele meer of minder sympathieke handelsreizigers van bo ven de Moerdijk vergeefse pogingen zien doen om het sluitingsuur nuch ter te halein. Een zuiderbuur van de kanten van Ertvelde beeft in 1963 het nog steeds niet gebroken Euro pees rekord broodkruimels-morsen- op-de-vloer gevestigd. Het zal u dui delijk zijn, dat onze zaak steeds ge dreven heeft, op het persoonlijk con tact en daarom is het zo gelukkig dat iemand, die de zaak al jaren kent, Jan Kolijn, de taak op zich heeft genomen om door middel van kout en alcoholica de geestelijke ge- DAOBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie Zeeland ABONNEMENTSPRIJS: 1 13.40 per kwartaal (excL 50 cent incassokosten), f4.50 p. maand (excl 5 cent incassokosten). KANTOREN: Steenstraat 14, Hulst, tel. 01140-3751. Klokstraat 1, Goes. teL 01100-8030. Halsaansluitingen telefoon EXPLOITATIE ADV.: L. K. M. de Jong (inspecteur), Terneuzen, tel 01150-4281. Th. de Bakker, Terneuzen, tel 01150-2601. C. Steenbakker, Hulst, tel 01140-3168. M. Bogers, Oostburg, tel 01170-2893. C. Menu, Goes, teL 01100-8030. REDACTIE: A. Koopman, Middelburg 01180-7438 J. Bilsken. Terneuzen, tel 01150-3296. J. Robesin, Hulst, tel 01140-2005. Ch. Schets, Middelburg, teL 01180-7764. Mej. S. Maaskant, Goes, teL 01100-5689. zondheid binnen de human relation ship te bevorderen. Het is alsof een vrouw voor de tweede keer met de zelfde man trouwt: niemand kent baar beter". „Ik zou nog vertellen van de ka narie van Jan Kolijn, die constant naar het leven werd gestaan door een kwaadkijkende kat. Uitgaande van de eerder geschetse sociale theo rie gaven we de kanarie, die ner veuze stoornissen begon te vertonen brandewijn in zijn glazen drinkbak- je. Het beest werd inderdaad kal mer, richtte zich wat op, sloeg met de poot op de borst en riep toen: laat nou de kat maar komen". „Wanneer ik nu aanstaande week voor het eerst in een stoel zit en niet meer behoef te gehoonzamen aan het bevel: Herman, twee pils en een jonge, dan sla ik ook eens met mijn poot op mijn borst en dan zeg ik eveneens: laat nou de kat maar komen. Het zal dan voor het eerst zijn dat ik „De Beer", want zo heet de kastraat van ons, net zo lang zal kunnen aaien als ik zelf wil. Geen human relations meer, maar een verrukkelijk kluizenaar schap". (ADVERTENTIE) Gentsestraat HULST liÉiïliiiilill (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Burgemeester D. W. Kastelein onderbrak drie maal de raadsvergadering: om de raadsleden gelegenheid te geven de in 1968 door aankoop en schen king verkregen aanwinsten van het gemeentemuseum te bewon deren, om de Rotterdamse archi tect L. de Jong de gelegenheid te geven uiteen te zetten hoe de wo ningbouwvereniging „Beter Wo nen" zo spoedig mogelijk denkt te komen tot de bouw van 234 wo ningen in het bestemmingsplan West I en om de gemeentesecreta ris, de heer R. van Ommeren, te laten uiteenzetten op welke wijze de gemeente kan komen tot mo dernisering van haar financiële administratie. Aan het begin van de vergadering wees de voorzitter de kritiek van de hand, die in diverse kranten was geuit over het aantrekken van in dustrie door de gemeente in verband met de liquidatie van de fabriek voor elektronische apparatuur W. Hagen. Bij de vestiging van dit be drijf te Zierikzee is wel degelijk een onderzoek ingesteld naar de gezond heid van dit bedrijf. Vier jaar ge leden bleek die uitstekend te zijn. Op overzichtelijke wijze werd de raad door de heer De Jong voorge houden hoe in het bestemmingsplan West I 234 woningen zullen worden gegroepeerd: 28 z.g. keuzeplanwonin- gen, 58 woningwetwoningen en 148 premiewoningen. Voor de financie ring zal 7,6 miljoen gulden nodig zijn, door de bouwvereniging te le nen onder garantie voor het over grote deel van de gemeente. Voor de premieqoningen zal de vereniging haar „oude" bezit als garantie moe ten inbrengen. Noodzakelijk is het voor 1 april het terrein bouwrijp te hebben, ter wijl de uitvoering ook afhankelijk is van de toewijzing van voldoende bouwvolume. De voorzitter deelde mee, dat met die uitvoering van het bejaardencentrum met 36 wonin gen er omheen in 1969 ook kan worden begonnen. Dit centrum ligt in het bestemmingsplan West II, langs de Laan van St.-Hilaire, In dat plan is tevens een aantal scho len gesitueerd. In zijn uiteenzetting over de re organisatie van de financiële admi nistratie toonde de gemeentesecre taris aan hoe door het vertrek van een ambtenaar een kans werd ge schapen om tot een totaal nieuwe werkwijze te komen. Hierbij kwam men voor de keuze te staan de sa larisadministratie af te stoten naar een computercentrum of deze in ei gen huis te houden. Een onderzoek leerde, dat afstoting niet de juiste oplossing was. Door vertrek per 1 januari van een der topfunctionaris sen van de afdeling financiën der secretarie werd de mogelijkheid ge schapen over te stappen op admini stratie zonder gemeenteontvanger. De huidige gemeenteontvanger, de heer G. J. Dijkstra, wordt in het nieuwe bestel hoofdcommiss van de afdeling financiën en tevens de waar nemend chef van die afdeling; voorts blijft hij directeur van de gemeen telijke volkskredietbank. Met de aanschaf van een boek houdmachine, waarvan de kosten 35 mille bedragen, kan jaarlijks f 17.000 worden bezuinigd. De raad besloot het gevraagde krediet van f 35.000 te verlenen. (Van onze correspondent) BRESKENS Tijdens de raads vergadering van Breskens is het streekplan West-Zeeuwsch-Vlaande- ren onderwerp van bespreking ge weest. Door de heer Van Schaick werd o.a. gesteld dat veel snijdingen van grond zullen plaatsvinden bij de aan leg van de nieuwe weg. Hij vroeg zich dan ook af waarom er vanaf de veerhaven een geheel nieuwe 4-baans weg moet komen terwijl er nu een gedeelte weg ligt. Hij had liever ge zien dat men de bestande weg ge handhaafd had en dan doorgetrokken had naar een punt in de weg Schoon- dijke - Oostburg. De Carels vond het verwonderlijk dat een gebied dat door de gemeente voor dagrecreatie was bestemd niet op de kaart als zo danig was opgenomen en als waarde vol agrarisch gebied werd aange merkt. Hij drong er bij b. en w. op aan hierover nog contact met de pro vincie op te nemen. Aan de gebrs. Visser in Breskens werd een perceel grond verkocht groot 1070 m2 voor 21,75 per m2. Aan de gebrs. Visser werd tevens ont heffing verleend om de grond niet binnen twee jaar bebouwd te heb ben, doch binnen 5 jaar. Aan de Al gemene Woningbouwvereniging Breskens werden 26 ratiowoningen verkocht voor de som van 78.988,- en aan de Katholieke Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging 12 ratiowoningen voor de som van 36.456,-. Akkoord werd gegaan met de stichting van een regionaal woon wagenkamp. In de toekomst zal het mogelijk worden om langs de Scheldekade en Grote Kade hoogbouw te plegen en bestaande panden uit te breiden. Naar aanleiding van een subsidie aanvraag door de beide kruisvereni gingen ontstond de vraag of er wel sprake was van „gelijke monnikken gelijke kappen". Nadat een toelich ting was gegeven werd besloten de subsidie met ingang van 1967 te ver hogen van 50 tot 60 procent van het contributiebedrag. Wel werd er nog aangedrongen op meer samenwer king en het instellen van een kleu terbureau. Het behoorlijk functione ren van een kleurterbureau schijnt wel op enige moeilijkheden te stui ten. De voorgestelde veranderingen door rijkswaterstaat voor de aanleg van een dijk dwars door Breskens, wat wederom een punt van discussie in de raad van Breskens. De heer Lu- teijn meende dat wel tot op zekere hoogte tegemoet is gekomen aan de wensen van het comité Spuiplein, doch met het aanleggen van deze dijk wordt Breskens toch in tweeën ge deeld. Hij bleek er niet van overtuigd dat het plan „De Groot" niet te reali seren is. „Voor bestudering blijft het vatbaar", zei hij. Wethouder Zegers zei dat door rijkswaterstaat wel in de richting van het plan „De Groot" is gedacht. Het blijkt een zeer kostbaar plan te zijn. De heer Cambier vroeg zich af waarom het comité zelf niet eens gaat praten met. rijkswaterstaat. Met het Vrije van Sluis zal nog worden overlegd om de Steenoven te dempen en daarna dit terrein te bestemmen als parkeergelegenheid. Hansweert Tentoonstelling A.s. vrijdag zal er in het dorpshuis „Kaj Munk" een tentoonstelling worden gehouden van de tekeningen, die door leerlingen van de beide lagere scholen zijn ge maakt over de onderwerpen Hans- weertse Boys, Scheldegalm en Sport test. Om 19.30 uur zal deze tentoonstel ling officieel worden geopend door burgemeester A. Schipper. Tegelijkertijd wordt er een ten toonstelling van zelfgemaakte bloem- stukjes gehouden in een der bijzaal tjes van het Dorpshuis. Verder zijn er diverse attracties. De opbrengst komt ten goede aan Hansweertse Boys, Sportlust en Scheldegalm. (Van onze correspondent) KLOETINGE De gemeente raad van Kloetinge heeft in een langdurige vergadering onder meer de begroting 1969 behandeld. De politieke beschouwingen, waar aan alle leden van de raad hun aandeel leverden, werden voorafge gaan door het commissieverslag, dat was opgesteld door de heren drs. S. Duvekot (CHU), H. G. Jung (WD), J. Verburg (CHU), en P. Maas (PvdA). De begroting werd goedge keurd. De commissie drong aan op een snelle uitvoering van een nieuw be stemmingsplan van ongeveer 25 ha, dat ligt ten noorden van het huidige plan-Noordeinde. Het toewijzen van een bouwvolume voor woningwet woningen is volgens de commissie een absolute voorwaarde voor het behoud van de functie van Kloetin ge als woongemeente. De commissie nodigde verder het college van b. en w. uit een plan- en een financie- ringsopzet te maken voor een cen traal antennesysteem vanuit de to ren. ""7 I t\ I Instuif Het bestuur van de „In- stuif-Hulst" start zondag 13 oktober met het nieuwe programma in ho tel Van Oosterom te Hulst. Deze avGod wordt een van de eer ste avonden van een zeer grote col lectie. Dit jaar is het oude bestuur van de instuif afgetreden en werd een nieuw bestuur samengesteld. Het ligt in de bedoeling om de dit jaar te organiseren avonden steeds in hotel Van Oosterom te houden. Momenteel is men druk doende met de uitbreiding van de zaal. doch hiermee zal men pas tegen mei ge reed zijn. Tijdens de openingsavond op 13 oktober wordt het muzikale gedeelte verzorgd door het orkest „de Ever- ly-Stars". Gemeente Hulst De Durgemeester van Hulst brengt ter openbare kennis, dat gedurende de kermis van 5 oktober tot en met 8 oktober 1968 1. de dranklokaliteiten mogen geopend blijven tot des nachts half 1: 2. het maken van muziek en het doen plaatsvinden van verto ningen, danspartijen of andere vermakelijkheden in de tappe rijen en in alle, hoe ook ge naamde, voor het publiek toe gankelijke kermisinrichtingen, slechts geoorloofd is' a. op zaterdag van de kermis van 13 uur tot 24 uur: b. op andere dagen van de ker mis van 10 uur tot 24 uur; in beide gevallen alleen dan, wanneer de verschuldigde pacht som, het staangeld of vermake lijkheidsbelasting is voldaan bij de gemeente-ontvanger, met dien verstande dat kermisinrich tingen, waarin snoepgoed, pata- tes-frites, gebak, vis of paling wordt verkocht, even lang mo gen geopend zijn als de drank lokaliteiten; 3. dat op de zondag van de ker mis geen openbare vermakelijk heden mogen plaatsvinden dan na de beëindiging van alle in de voormiddag te houden gods dienstoefeningen, terwijl op de ze dag vóór 13 uur geen mu ziek of ander gerucht ten gehore mag worden gebracht, dat hoor baar is op een afstand van meer dan 200 meter van het punt van verwekking. Hulst, 27 september 1968 De burgemeester van Hulst, P. Molthoff Schaaksimultaan Als onderdeel van de winteractiviteiten gaat de schaakvereniging West-Zeeuwsch- Vlaanderen vanavond een simultaan- séan-ce organiseren, die ook toegan kelijk is voor niet-leden. De Zeeuwse kampioen C. Jansen uit Kruiningen zai de strijd tegen de West-Zeeuwsch- Vlamingen aanbinden om half acht in hotel De Eenhoorn. v Diana van start Hoewel er nog heel wat werk zal moeten worden gedaan in verband met voorschriften, toestemming der autoriteiten e.d., is maandag j.l. in café De Vriendschap een vereniging opgericht voor het be oefenen van schieten met vuurwa pens. De naam is ontleend aan de go din der jacht, Diana (dochter van Zeus en Le-to). Het voorlopige be stuur bestaat uit de heren A. Maan- daag, voorzitter, H. D. Hommers, se cretaris, M. Thalen, penningmeester. Aardenburg (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Aardenburg besloot o.m. een subsidie te verle nen aan de beide Kruisverenigingen, gelijk aan de helft van de te innen contributie. De heer J. J. Rosseel merkte hierbij op, dat nu toch wel de tijd gekomen was om te fuseren. De winkeliersvereniging „Warvo" gaat weer een verkoopactie houden van 18 oktober tot en met 2 no vember. De raad verleende hierbij op de gebruikelijke wijze enige facili teiten bij de winkelsluiting. De gemeenterekening over 1966 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot op de gewone dienst van f 56.357,93 en een nadelig saldo op de kapitaaldienst van f 56.359. Deel genomen zal worden aan de gemeen schappelijke regeling tot stichting en exploitatie van een regionaal woonwagenkamp. Een subsidiever zoek van het Humanistisch thuisfront werd afgewezen. De volleybalvere niging „De Kikkers" kreeg over 1968 een subsidie van f 335 ter dekking van het tekort en een bijdrage over 1969 van f 500. De heer Rosseel was hier niet tegen, maar meende toch een waarschuwend woord te moeten laten horen bij het subsidiebeleid t.a.v. eventuele consequenties voor andere verenigingen. De pachtgel den van enige percelen bouw- en wei land werden verhoogd van f 3106 tot f 3867. In het uitbreidingsplan West kreeg de heer J. Leenhouts grond voor de uitbreiding van zijn perceel. De Fa. Van Turenhout vroeg grond te koop die nu aan de Oude Eede- weg in erfpacht is. Het college stelde voor hier een principebesluit tot ver koop te nemen en later een prijzen- kaart aan de raad voor te leggen. De heer C. van Bellegem stemde tegen omdat hier waardevolle bouw grond in het geding is. Bij de rond vraag wees de heer de Clercq op enige slecht verlichte punten in de gemeente en de heer Paridaen in formeerde naar de mogelijke ver betering van de wegen in de wijk Sint Kruis. Sluis Tennistoernooi De plaatselijke lawntennisclub hield een tennis toernooi op de banen van het ge meentelijk sportterrein. De uitslagen hiervan luiden: Dames-enkel: 1 Em mie Wage, Sluis; 2 Véronique Bonte, (ADVERTENTIE) Oostburg. Dames-dubbel: 1 Ei. Wage en Rosemarie van der Wc. 2 Rira van Daele en Véronique Bj te. Gemengd-dubbel: Addie Komn,. en Guido van Daele; 2 Elisabeth Kaj senberg en Ronnie Clijncke. Heren-enkel: I G. Groosman, 2 I Leenhouers. Heren-dubbel: J. Vi wilst en G. Groosman, 2 A. Woorst en J. Clijncke. St.-Jansteen Jubileum EHBO De plaatse) ke afdeling van de Katholieke Nj] tionale Bond voor E.H.B.O. zal zaterdag 26 oktober a.s. haar jarige bestaan herdenken. Het stuur van de afdeling zal een recep tie houden van 17.00 tot 18.00 m in het Wit-Gele Kruisgebouw. Hf jubileum zal verder met enkele fe tiviteiten gepaard gaan. Walsoorden Zeehengelwedstrijd Zondag oktober zal de zeehengelclub „D Vogel" de zevende en voorlaatst wedstrijd houden in de Westersche de nabij de Wilhelmuspolder. Q wedstrijd begint te 13.30 uur en eii> digt te 16.30 u. Inschrijving en prijs uitreiking vinden plaats in café Zee zicht. De strijd om het kampioer, schap nadert nu het einde. De huid ge leiders van het Scheldekampioer, schap zijn: R. Bogaert te Kloostei izande bij de heren, Ria de Waalt Kloosterzan.de bij de jeugd en mep P. van Deursen te Kloosterzande c de dames. Zuiddorpe Stormschade De grote kapital schuur van de landbouwer Ad. va. Waes in het gehucht Oudepolder geheel omgewaaid. De neef van d landbouwer, de heer Joh. van Wae van Westdorpe, die in de schuur aanwezig was kon ternauwernooi ontsnappen. Noodlokaal De raad besloot zo kort mogelijke termijn een nooi lokaal te huren als derde leslokai voor de bijzondere lagere school. Thans wordt het kantoortje van school als derde leslokaal gebruikt Er zitten 22 leerlingen in opgeprop' RILLAND-BATH De bij he verkeersongeval van maandagavoni waarvan wij gisteren reeds melditj maakten, gewonde B., is woensdag morgen om half zes in het Sint Elisa. beth Ziekenhuis te Tilburg overie den. Het slachtoffer was 18 jaar oui ■•..n&.-i.'.* Morgen, vrijdag 4 oktober: Haml weert: 1.29 en 13.46 uur; Terneuzen| 0.59 en 13.13 uur; Vlissingen: 0.21 en 12.46 uur; Wemeldinge: 2.07 14.30 uur. MIDDELBURG Vleeshal Stadhuis: World Press-pholf| OVEZANDE Gemeentehuis 19.30 uur Raadsvergadering TERNEUZEN Luxor 20 uur Wilde aardbeien (Filmliga) ST.-NIKLAAS Eden: Stephanie 18 jaar Renova: Bang, bang a.l. Palace: Twee biljetten voor Mexico 18 jaar Select: De schuld van de pi] 18 jaa.'l GENT Scala: De dolle jaren van Laurel k| Hardy a.l. Agora: Bonnie en Clyde 18 jaar Normandië: Voor een handvol doll«B| 18 jaar ANTWERPEN Rex: 10, 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en JUfl uur De onverbiddelijke 14 jaar Rubens: 14.30 en 19.30 uur Gone with the wind 14 jaar Ambassades: 12, 14.30, 16.50, 19.10 e| 21.30 uur Gekke opdracht 14 jaar Capitole: 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uiiT. Veertig geweren worden vermist 18 i| Savoy: 12, 14, 16. 18, 20 en 22 uur Het wonder der liefde 18 jaar Astrid: 10, 12, 14, 16, 18, 20 ei 22 utf Stad op stelten 14 jaar Quellin: 14, 16.30, 19 en 21.30 uur Zwartbaards geest, 14 jaar Astra: 12, 14, 16.30 en 21.30 uur Panc'ho villa 18 jaar MIDDELBURG Vleeshal Stadhuis: World Press-i ST.-NIKLAAS Als onder „Vandaag". GENT Als onder „Vandaag". Bestuurders van recreatiegl ten behoeft men niet tfj? den, want zij „groeien tal en last", om met Vondel l| ken. Er zijn in Zeeland enke^ deze gemeenten: Cadzand, L nisse Westenschouwen b.v.J zullen er nog meer bijkom! eenmaal de grootste speel van Europa, het Zeeuwsemfj het Grevelingenbekken gaar tioneren. Typerend voor een recre meente is, dat op het smalle vlak van een kleine, eigen king, de fopbelasting drukt v massatoerisme. In de praktij!) kent dit niet alleen dat rei gemeenten elke zomer eer, keerschaos te zien geven; dal handhaving een probleem dat de prijzen van allerlei arti ook voor de eigen inwoners, maar het houdt bovenal ij deze gemeenten gedwongen den om boven hun stand te Zij moeten investeringen in creatiesector doen die hun kracht te boven gaan en wd in de gemeentelijke schatkisl veel terugvloeit. De belangt inkomensbron voor een gemee immers het zogenaamde germ fonds, dat op basis van het inwoners, uitkeringen geeft. D; betrekkelijk kleine groep ingj nen van een recreatiegemeenb' rijk wordt, helpt de gemeen, schatkist weinig. Degenen di< het massatoerisme de rijkste 1 ten plukken, worden door va Staat in de inkomstenbelasting gesproken, en niet door de oi ger van de gemeentelijke be gen. Zo kunnen zich situaties vooi dat een dynamisch gemeentebe investeringen in de recreatie; doet die men niet kan verk onder de titel van het welbegf eigenbelang. Integendeel: son recreatievoorzieningen worderi troffen ten koste van ger schapsvoorzieningen voor de bevolking. Een voorbeeld is Westens wen, dat voor de schier onmog opdracht staat om een kustriol te helpen financieren, die no kelijk is voqr de tienduizende creanten, maar waaraan de at tone gemeenschap nog niet tc Die heeft meer direct belang b| zwembad "en een dorpshuis, voor echter hei geld ontbreekl| Men wringt zich nu in a bochten om op één of anderi nier in Den Haag erkend te kr dat een recreatiegemeente finai in een weinig benijdenswaa positie verkeert. Men hoopt o toeristenbelasting, op een „v ningsuitkering" uit het geme fonds of op een uitkering op van 't gemiddelde aantal inwo de eigen inwoners plus de tot sche inwoners. Afgezien van de toeristenb ting, welker heffing inderdaac gemeentelijke belastinggebied breidt al moet worden afgev welke tarieven men mag han zijn verfijningsuitkeringen hoofdelijke omslagsystemen na lijks als praktische maatregelen te merken. De verfijningen nimmer ver genoeg zij zijn vorm van bijsturen en de orr regeling is niet te hanteren o deze vreemde precedenten scheppen. \A/ij zouden b v. de wel eens willen zien die stede Amsterdam of Den Haag op de slagregeling zouden leggen Te verkiezen zou zijn: de lijke vaststelling dat de recreat meenten een nationaal belang nen, uit welke vaststelling de cc quentie moet volgen dat zulke meenten voor praktisch 100 pc staat moeten worden gesteld recreatieve investeringen te c met een beroep op de rijksmi len. Wij zijn lichtelijk geschrokken een mededeling van de burgen- ter van Westenschouwen, dat een badgastentelling is geble dat slechts 3 procent van het a verblijfstoeristen in Westensc wen uit Zeeland zelf afkor was Beter dan alle argume toont zo'n percentage aan, da recreatie een nationale zaak is,

de Stem | 1968 | | pagina 2