i GEZAG IN PARTIJ HERSTELD Labour danst weer naar Wilsons pijpen KINDEREN UIT BIAFRA NAAR NEDERLAND Yaticaan bereid tot gesprek met atheïsten Veel wasautomaten niet veilig genoeg KROTTEN OLGA iminstdelende polissen lÉfisi Principebesluit van minister Dit jaar minder woningen dan geraamd BELOFTE VAN HUMPHREY NIET GENOEG „Humanae Vitae schaiiflaliü stuk" MEXICAANSE MOEDERS DEMONSTREREN West-Berlijn wil NPD verbieden MEERr^^"VEt^KAP,TA- I je^reiyct tl A Noord-V ietnam: Lau rens ten Cate: GEESTDRIFT GEWELD Prof. v. cl. Ploeg ontkentKenmerk beschuldiging LEER MAG NIET IN GEVAAR KOMEN Communisme Abi Nathan Selectie V.N.-vergadering en/of het bestede bedrag aan een matras DE STEM VAN WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 11 (ADVERTENTIE) 1697 TSAAR PETER LEERT IN HOLLAND SCHEPEN BOUWEN EN "VLEK" DRINKEN. Wel wis en waarachtig was in die tijd "Vlek" er al. Van 1550 af wordt "Vlek" volgens hetzelfde oude recept uit zuiver graan gestookt. Ook die extra zachte jonge jenever "Vlekje". De goedkoopste van alia merkjenevers. 10.25 per liter. j ANNO 1550 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering is bereid een beperkt aantal Biafraanse kin deren voor hun noodzakelijk herstel in Nederland toe te laten. Dit heeft minister Folak van justitie laten weten aan de organisatie Nederland van de Terre des Hommes. Het gaat hierbij om kinderen voor wie geen herstel gevonden kan worden in Afrika zelf. Terre des Hommes kan hierover met de minister van justitie nader over leggen. De organisatie moet namelijk voor dit doel zelf de financiële midde len of garanties van derden hebben. Het gaat hier echter om opname van een beperkt aantal kinderen. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister Schut (Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning) heeft toegegeven dat de pro- duktie van 125.000 woningen, zoals die voor dit jaar was geraamd, niet zal worden gehaald. Het in het vooruitzicht gestelde ex tra-contingent van 5000 gesubsidieer de woningen zal daarom worden uit gegeven. De minister wees erop dat de produktie vorig jaar boven de 125.000 lag en volgend jaar ook waar schijnlijk boven de 125.000 zal liggen. Dat de woningbouwproduktie de ra ming dit jaar niet heeft gehaald, al dus de minister, is geen technisch probleem maar een gevolg van finan ciële moeilijkheden. (Van onze redactie buitenland) PARIJS - WASHINGTON De Noordvietnamese diplomaten in Pa rijs hebben gisteren snel overleg ge pleegd met hun regering in Hanoi over de belofte van Hubert Humphrey de bombardementen op Noord-Viet- nam te stoppen, als hij tot president wordt verkozen. De Noordvietnamese afgevaardigden bij de vredesbesprekingen in Parijs wilden geen commentaar leveren tot dat de uitkomst van het overleg met Hanoi bekend is geworden. De eerste indruk schijnt echter te rijn dat de belofte van Humphrey met genoeg is om t» voldoen aan de voorwaarden van de Noordvietname- zen voor ernstig vredesoverleg. Al ettelijke malen hebben de Noord- vietnamezen er de nadruk op gelegd dat het stopzetten van alle Ameri kaanse oorlogshandelingen tegen Noord-Vietnam onvoorwaardelijk moet zijn. Het Russische persbureau Tass noemde het voorstel van Humphrey ..geen nieuwe benadering van de kwestie-Vietnam". Richard Nixon wilde aanvankelijk Seen commentaar leveren, maar heeft wel duidelijk gemaakt dat hij fel ge kant blijft tegen een onvoorwaarde- "Jke stopzetting van de bombarde menten. (Van een onzer redacteuren) Rotterdam „De encycliek Humanae Vitae is een schandalig s'Uk, niet van deze tijd. niet van de- ze wereld. Zij bevat een aantal pas sages die mij van afgrijzen vcrvul- rni Aldus de journalist Laurens ten hoi een Sespreksdag, die was eiegd door liet gezins-contact zeeva renden te Rotterdam. Hij zei razend geweest te zijn, toen 'J de encycliek gelezen had: tot zijn igernis was hem gebleken, dat de Paus zich daarin richtte tot alle men- -en van goede wil, dus ook tot hem. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Premier Wilson van Engeland is er gisteren op het Labour-congres te Blackpool in geslaagd zijn partijgenoten weer strijdlustig te maken in het vooruitzicht van de komende al gemene verkiezingen, die ze al van tevoren meenden verloren te hebben. Hij spoorde de Britse socialisten aan hun defensieve houding prijs te geven en tot de aanval over te gaan in wat hij het beslissend jaar voor Labour noemde. Wilsons toespraak herstelde het ge zag van de partijleider en premier. Tevens wist hij gedaan te krijgen dat zijn partijgenoten hem ook voor de volgende verkiezingsstrijd als hun aanvoerder te beschouwen en dat hij daarna - als Labour overwonnen heeft - weer hun eerste minister zal zijn. Reeds voordat hij begon te spre ken, werd Wilson tien minuten lang toegejuicht door de congressisten, die gisteren massief tegen zijn loon- en prijspolitiek gestemd hadden. Vakbondsleider Frank Cousins, de „held" van het anti-regeringsdebat van maandag was een van de eersten om na de rede van Wilson op te staan en geestdriftig te applaudiseren. „Wilson heeft dingen gezegd die mij bijzonder bevallen" verklaarde Cou sins later. Op dergelijke congressen bewijzen de Britten dat ze nog altijd de onbe grijpelijke Chinezen van Europa zijn. De ene dag hebben ze het allemaal op hun leider en diens politiek ge munt en de volgende dag dragen ze hem op handen. Wilson slaagde er volkomen in, de geestdrift van zijn teleurgestelde troepen op te wekken. In dit opzicht bracht zijn redevoering een wonder van overtuigingskracht tot stand. Dit is de conferentie waarop wij zullen terugkijken en zeggen: dat was het ogenblik waarop Labour weer be gon te vechten", riep de sluwe eerste- minister uit. Hij zag de barometer van zijn persoonlijke image en prestige voortdurend stijgen. Na dit congres zal het voorlopig uit zijn met de cam pagne achter de schermen om Wilson aan de dijk te zetten. De premier zal integendeel zelf een grote schoon maak houden en al wie aan hem ge twijfeld heeft uit zijn regering wip pen. De kern van Wilsons toespraak was, dat een Labourbewind het enige ant woord is op de geboorte van een ge weldplegende gemeenschap in Groot- Brittannië. Naar aanleiding van Wilsons toe spraak te Blackpool verwachten waarnemers dat de volgende Britse algemene verkiezingsstrijd bijzonder hard zal zijn en dat de partijen el- kaars leiders door de modder zullen sleuren op een manier die weinig „gentlemanlike" is. Zij zullen dank baar gebruik maken van het rassen probleem en andere nijpende vraag stukken, die in Engeland de rust voorgoed dreigen te verstoren. Duizenden moeders hebben in Mexico deelgenomen aan een de monstratie tegen de gevangenne ming van haar zonen en dochters tijdens de recente studentenbeto gingen. Volgens de laatste berich ten zouden de studenten in Mexi- co-stad weer opnieuw de uni versiteit hebben bezet, nadat deze door de militairen was ontruimd. NIJMEGEN (KNP) Prof. dr. mag. J. P. M. van der Ploeg, heeft ten stelligste de beschuldiging van de t.v.-rubriek „Kenmerk" van de hand gewezen, dat hij prof. dr. E. Schille- beeckx in Rome zou hebben beschul digd van ketterij. „Het is een zware beschuldiging en ze moeten in Rome maar uitzoeken of dat waar is, ja of nee. Ik heb helemaal geen beschuldiging wegens ketterij uitgebracht, absoluut niet". WEST-BERLIJN (Reuter - DPA) De senaat van West-Berlijn heeft gis teren besloten de Amerikaanse, Fran se en Britse commandant te vragen de uiterst rechtse NPD - Nationai- demokratische Partei Deutschlands - in de stad te verbieden. (ADVERTENTIE) WINd I utuwiw verzekerd kapilaal Een polis vanlC0N^°."?ktinq U vormt zo een extra reserve. door de jaarlijkse wmstintkenng vrijblijvend inlichtingen bij zonder pre— ROME (DPA/AP/KNP) Het Vaticaan heeft gisteren alle christenen op geroepen om een gesprek te beginnen met de atheïsten - waaronder de com munisten - om aan de behoeften te voldoen van een „mensheid die de jaren van verstand heeft bereikt". Deze oproep was vervat in een document dat is uitgegeven door het secretariaat voor de niet-gelovigen. In het document, dat door Franz kardinaal König, aartsbisschop van Wenen, op een persconferentie be kend werd gemaakt, worden angli canen, protestanten, moslems en jo den uitgenodigd om samen te werken teneinde een gesprek te openen met al degenen die niet in God geloven. Het document, getiteld: „Dialoog met de niet-gelovigen", bestaat uit een inleiding en twee hoofdstukken. Het eerste hoofdstuk gaat over de aard van en de voorwaarden voor de dialoog, het tweede geeft praktische richtlijnen. Als de dialoog werkelijk zinvol wil zijn, aldus het document, moeten de eisen die de waarheid en de vrijheid stellen, geëerbiedigd worden. De dia loog verplicht dus tot een loyaal on derzoek van de waarheid en wel zo, dat de dialoog op leerstellig gebied uitgesloten en dus afgebroken dient te worden waneer mocht blijken dat hij gebruikt wordt voor incidentele politieke doeleinden. Dit standpunt, zo gaat het docu ment verder, zal in het bijzonder moeilijkheden veroorzaken in de dia loog met de marxisten die het com munisme aanhangen, gezien de nau we banden tussen theorie en praktijk bij deze marxisten. Dit is de enige zinspeling op het communisme in het document. Bij de dialoog, aldus het document mag de leer van de kerk niet in ge vaar komen. Zij die van katholieke een onzer verslaggevers) van 1= BÜ een onderzoek van lo in Nederland meest verkochte uommelwasautomaten is gebleken, at deze geen van allen volledig vol- oen aan de internationale veilig heidsnormen. Meer dan de helft zelfs P geen stukken na. Huisvrouwen oen er daarom verstandig aan er op ,,,™en' c'at de machine op een goed andgcaardc contactdoos (stopcon- aangesloten wordt en dat een ii,; j - gebruiken verlengsnoer ""e/a(TnS is en voorzien van aard- contacten. Dit staat in de conclusie van het asautomatenonderzoek, dat in op- kend w" de "Stichtwg Vergelij- Kend Warenonderzoek" (S.VW.) verd verricht onder rijkstoezicht bij het T.N.O. in Delft en bij de K.E.M.A, te Arnhem. In totaal zijn er wel 150 verschil lende typen wasautomaten in Neder land verkrijgbaar, maar het was te kostbaar en te tijdrovend om die al lemaal te gaan onderzoeken, zo werd gisteren op een persconferentie van de S.V.W. verteld. Op het punt van de veiligheid te kent het verslag nog aan, dat tot op heden in ons land geen nauwkeurig gespecificeerde wettelijke eisen zijn gesteld. Er zijn wel bepaalde inter nationaal vastgestelde normen. Bij toetsing daaraan bleken de resultaten zoals reeds vermeld onbevredigend. Het was b.v. meermalen mogelijk dat er via bedieningsknoppen, gaten of sleuven water de machine binnen kwam. Als er even wat kletsnat was goed op de machine gelegd wordt, dan kan dus water in contact komen met de inwendige bedrading, de scha kelaars en-of de motor. Bij eventue le storingen in het schakelmachanis- me voor de programmakeuze zijn voorts overlopen of droogkoken niet uitgesloten. Het aansluitsnoer was maar in drie gevallen voldoende zwaar uitgevoerd. Op de aansluiting van het snoer op de machine was bij na steeds wat aan te merken. Verhoudingsgewijs waren de mer ken A.E.G., Constructa, Liebherr, Phi lips en Siemens nog 't veiligst. De Castorlux maakte duidelijk het mees te lawaai, aldus het verslag. In de Bauknecht, Bosch, Liebherr en Ma- rijnen waren vooral truien al na en kele wasbeurten ontoelaatbaar sterk gekrompen. Alleen het in de Erres en de Miele gewassen goed was maar zeer weinig gekrompen. Volgens de conclusie van het on derzoek was alles bij elkaar de A.E.G. Lavamat Princess met een advies prijs van tegen de 1000 gulden „een goede keus, beter dan machines van soms 200 of 300 gulden meer". Er wordt echter vaak korting gegeven en voorzover de prijzen daardoor tot onder de 1000 gulden dalen noemt men ook de Constructa, Liebherr en Siemens vooral de veiligheid in aanmerking nemend. Een aantal fabrikanten heeft In middels reeds toegezegd de nodige verbeteringen in hun machines te zullen aanbrengen. zijde aan de openbare dialoog deel. nemen .dienen een grondige scho ling op leerstellig gebied te hebben gehad. Een officiële dialoog kan niet van te voren worden uitgesloten, maar de voorwaarden voor een der gelijke dialoog doen zich maar zelden voor. Priesters moeten voor een ge«- sprek met niet-gelovigen de toestem ming van hun bisschop hebben. Het nieuwe document is in feite een aan vulling op de richtlijnen over de dia loog met de atheïsten, al eerder door het Vaticaan gepubliceerd. 70.000 HAVENARBEIDERS m de Amerikaanse havens aan de Atlan tische Oceaan en de Golf van Mexico hebben gisternacht het werk neer gelegd nadat onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst wa ren vastgelopen. EX-PRESIDENT SOEKARNO van Indonesië zou volgens welingelichte kringen door militairen worden ver hoord, nadat een gevangen genomen communist zijn naam in verband had gebracht met ondergrondse commu nistische operaties. 22 NEGERS zijn vermoedelijk ver. dronken toen de veerboot, waarmee zij op weg waren naar Beira in Mo zambique, na een ontploffing aan boord in brand vloog. „DER SPIEGEL", het Westduitse weekblad is door de politie van Athene in beslag genomen. Er stond een groot artikel in over de toestand in Griekenland met als onderschrift: „Anatomie van de Griekse dicta tuur". EEN POSTWAGEN is gistermiddag op het emplacement van de „Centra le Weideplaats" aan de Amsterdamse vaart in Haarlem, tegen een stil staande personentrein gebotst. Twee personen uit de postwagon liepen verwondingen op. DE COMMISSIE die de communis tische wereldconferentie voorbereid, heeft gistermiddag in Boedapest be sloten op 17 november opnieuw in de Hongaarse hoofdstad te vergade ren. Met dit besluit is de communis tische wereldconferentie die 25 no vember in Moskou zou beginnen, voor onbepaalde tijd uitgesteld. De internationale gezondheidsdien sten en organisaties van de kinderbe scherming menen namelijk dat de Biafraanse kinderen zo mogelijk in eigen land, of in buurlanden ver pleegd moeten worden. Voor sommi gen is dit echter niet mogelijk, om dat de noodzakelijke medische be handeling alleen elders gegeven kan worden. Voor deze kinderen staat Ne derland in ieder geval open. Daarmee kan de Israëlische vredes- piloot Abi Nathan in moeilijkheden komen, wanneer hij tenminste zijn plan doorzet om binnenkort een aan tal Biafraanse kinderen naar Neder land en Amerika te vliegen. Hij wilde namelijk, vijftig ernstig ondervoede kinderen ophalen, er 20 in Nederland afzetten en de overige 30 naar Amerika vliegen. Van Ame rika heeft hij npg geen offciële toe stemming gekregen. Dit geldt ook voor de kinderen, die hij op Schiphol wil afzetten. Voor deze kinderen moet een voldoende medische en financië le garantie aanwezig zijn. Terre des Hommes zal op korte ter mijn contact opnemen met Gabon met het verzoek aan de medische staf aldaar om een aantal kinderen voor Nederland te selecteren. Wanneer dit snel geschiedt zou eventueel Abi Na than deze kinderen volgende week al naar Nederland kunnen overbren gen, waar zij een speciale medische behandeling krijgen. Hij moet dan wel zijn eigen plannen opgeven, om zwaar ondervoede kinderen naar Eu ropa en Amerika te vliegen. Los daarvan schijnt het voor niet Afrikanen nogal moeilijk te zijn goed keuring te krijgen om ernstig zieke kinderen buiten Afrika te laten ver plegen. De Nederlandse regering heeft in tussen verklaard dat indien mocht blijken, dat er tijdens de 23e algeme ne vergadering van de Verenigde Na ties voldoende bereidheid bestaat om met een redelijke kans op succes de humanitaire aspecten van de situatie in Nigeria aan de orde te stellen, zij dit zal bevorderen. Radio-Lagos heeft inmiddels ge meld dat de federale Nigeriaanse troepen bij hun opmars in de Oost provincie (Biafra) de plaats Okigwi hebben veroverd. Okigwi is een be langrijk wegenknooppunt en ligt op ongeveer 45 km van Oemoeahia, de laatste plaats van enige betekenis die nog in Biafraanse handen is. (VERVOLG VAN PAG. I) Momenteel stelt het rijk aan de gemeenten tachtig percent beschik baar als bijdrage in de kosten van aankoop gronden en gebouwen in sa- nerings- en reconstructieplannen. De ze regeling zal worden uitgebreid. Ook zullen rijksbijdragen worden ge geven in de kosten van bepaalde openbare werken. Voor sanering en reconstructie wordt belangrijk meer op de begroting uitgetrokken. Daar niet alle ingediende sanerings plannen onmiddellijk rijkssteun kun nen krijgen, zal de urgentie doorslag gevend zijn. Verwacht wordt dat zo wel ten aanzien van de krotoprui ming, de woningverbetering en de sanering de gemeenten grote activi teit zullen ontplooien. Uitgebreide en vroegtijdige voorlichting wordt hier bij van het grootste belang ge acht. De belanghebbenden weten dan tijdig waar zij aan toe zijn. De verbetering van het woonpeil door krotopruiming en sanering van oude wijken is een gigantische op gave. Aldus minister Schut (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) in een toelichting op zijn nota hier over aan de Tweede Kamer. Wat er nu in ons land aan krotten bestaat zal pas in 1980 zijn weggewerkt. Maar ieder jaar komen er 20.000 krotten bij. In 1980 zal verder een groot aan tal naoorlogse woningen aan drasti sche verbetering toe zijn. Een herfstig stukje voor een herf stige week. De directie van de fruit veiling in Arnhem zat deze week met vijftigduizend kilo fruit dat niet de minimum-prijs haalde. Ook de dieren hebben extra-vitamines nodig, dacht de directie blijkens een ANP-bericht, en ze besloot de peren voor de zwij nen te werpen. Het fruit werd met negen vrachtauto's naar de Hoge Ve- luwe gebracht. De varkens aten er goed van. De herten niet, want die zitten tn de bronstijd en hebben dan echt geen belangstelling voor peren. „Ze gaan slechts door de knteen voor huiveen- de hinden", schreef het ANP lyrisch. Nu ik toch in de biologische hoek zit: op Texel worden momenteel proeven genomen om de ooien door middel van hormoonpreparaten voor een tweede keer per jaar te laten „lammen". (Het woord is goed, ik heb het opgezocht, „lammeren" mag ook). De bedoeling van deze proeven is om tegen de kersttijd slachtrijpe lamme ren te kunnen exporteren. Want rond Kerstmis zijn de lammeren duurder dan 's zomers. Nieuw woord voor geboortewrege- ling: pauseren. Premier De Jong, gisteren ln de Eerste Kamer, over de geboorte van prins Friso: „Onze constitutiontle mo narchie is geen tere kasplant, die met zorg wordt gecultiveerd, eerder een gewas, dat in onze vrij harde natuur tegen stormen bestand is gebleken". Hier volgt een stukje tekst, dat u met enige aandacht zou moeten lezen: „De bewoners van Praag gaan er 's ochtends op uit met bezems en zwab bers, met krabbers en natte doeken. Zij wensen hun stad weer spoedig ge reinigd te zien van het contrarevolu tionaire geklad, van de provocerende oproepen op huizen, schuttingen en monumenten. Praag werd moe van de kunstmatig geschapen nervositeit; het normale arbeidsritme komt er weer op gang". Natuurlijk, dit komt uit een pro- Russisch blad, uit het „Informatie bulletin" van de Russische ambassa de in Nederland, dat blijkbaar verge ten is, dat de Russen 'n aardig steen tje aan die „kunstmatige nervositeit" hebben bijgedragen. Overigens: ook al lezen de Tsjechen geen „gebakken Kosygin" meer op de muren, vergeten zullen ze het vast niet. Van Rusland naar Amerika. De schrijver Norman Mailer deed on langs de volgende uitspraak over de vrije presidentskandidaat George Wallace: „Wallace heeft wat de Ame rikaanse negers „ziel" noemen. Als hij praat voel je het levende dier, het levende beest in de man. Hij heeft niet de lege stem van een politicus. Hij is heel echt". Maar dan toch van een zeer gevaarlijke echtheid. Een briefschrijver reageerde op de uitspraak van Leonard Bernstein, die gisteren in deze rubriek stond. Aan meneer Bernstein" schrijft deze le zer: „Beatles goed, akkoord; beter is alles op zijn tijd; Mozart best en 't bewijs: raakt nooit in de vergetel heid. Niet om vervelend te zijn, maar om goed te onderscheiden". En nou maar hopen dat meneer Bernstein dit leest. Even een kort stukje uit het blad „De Werkgevers": „Vooraan gezeten op de publieke tribune van de be langengroepen heeft de voorzitter van het NVV laten weten hoe de koek uan 1968 met behulp van royale looneisen voor 1969 verdeeld zal moeten wor den. Dat die koek er nog niet is schijnt zijn noch dé publiciteit te de ren. Aan de produktiezorg van on dernemers tot de koek er dan nog werkelijk komt, besteden frontpagi na's nauwelijks aandacht, aldus mr. G. A. Wagner, directeur van de Royal Dutch, onlangs in „Olie". Hij kampt, als wij, met de handicap van het ge lijk want, zoals wij, zit ook hij maar op een Shell-inkje". Zó armoedig is het schellinkje van de werkgevers nu ook weer niet. En zeker niet van de oliemaatschappijen. Veel plezier vanavond. Bij de tele visie bedoel ik. MERIJN (ADVERTENTIE) Dit zijn de winnaars van het aankoopbedrag ln de afgelopen week: Mevr. Wijnnobel, Trompstraat 10, Leiden. St. Huizer, 3e dwarstraat 1 DesBomrael. M&ir.M.Kruyff-KoUerie. Orionweg 26. Haarlem. M. Holthuyseit, Meidoornstraat 63, Blenck. L. Bult, Julianalaan 25, Bennekom. T raag uw beddenvakman nadere inlichtingen.

de Stem | 1968 | | pagina 9