NIJMEEGSE STUDENTEN WILLEN DESKUNDIGHEID EN GEEN ROOKBOMMEN neem een voor uw rekening bijbel Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid Kritische Universiteit" krijgt inhoud Gastarbeiders geen dure klanten voor sociale verzekering WatheeftMoctler gckiKht? -Zij koekt: - *0(4 - Meningsverschil Halfslachtigheid Overeenstemming Goede ervaringen Kritisch Bedrijfsleven Voorsprong VOORZITTER RAAD VAN ARBEID A.O.W. Vakopleiding Pseudo-baronesse mag vijf jaar niet autorijden Nota-Posthumus in november i&mm -" Hg| V, - -nfc J %d 3L J= r= '1 ndoos. Die schildier ik ook. k. En voor de rest kuier ik wat door dat leven heem. De ligt immers op straat. Ik kom uit en ik zie in één oogop- !n zwarte paraplu en een zwar Dat krijg je, ais je visueel itraimd. Hup, daar heb je weer ïilcterij. Je rent naar je ate- je pakt een nieuw stuk lin- In dan begint het giedonder fan voren af aan, zei Jan ook weer? Kunst op straat. Den Haag heeft hem hetzelfde parfum als is, het volmaakte geluk ligt hem toevallig in het mor- straatje naar de Paleistuin. DE STEM VAN WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 (Van onze correspondent) NIJMEGEN „Aan rookbommen, het opblazen van standbeelden en zo hebben we niets. We lossen er geen enkel probleem mee op. Ook al is de situatie zo, dat wij absoluut gerechtvaardigd zijn tot het gebruik van geweld op dit moment is dit in elk geval onverstandig. Immer? het wekt weerstanden bij andere geledingen in de maat schappij en plaatst ons ten opzichte van hen in een isole ment, terwijl wij juist met hen verbonden moeten zijn". Aan het woord is de Nijmeegse student Hugues Boekraad tijdens zijn uiteenzetting over de zg ^repressive Toleranz" van Marcuse, toegespitsl op de studentenbeweging in Nederland, meer speciaal op de situatie in Nijmegen, waar enkele dagen tevoren de scheidende recter magnificus van de katholieke universiteit als meest verheugend feit van het afgelo pen jaar had gesignaleerd: de allerwegen ontstane belangstelling van studenten voor het wel en wee van de universiteit, bovendien de voor aanstaande plaats die Nijmeegse studenten bij dit reveil innemen. Ongeveer een jaar geleden werd de idee van de kritische universi teit voor het ©erst in Nederland door Nijmegen van het buitenland overgenomen. Sindsdien heeft de studentenbeweging een veel duide lijkere inhoud gekregen. Gelei delijk kwam een meer concrete strategiebepaling rond het centra le thema: een permanente gericht heid van universiteit en wetenschap op de maatschappij. „Engagement" werd het toverwoord. Informatie avonden volgden elkaar in grote snelheid op,. Over de Griekse dic tatuur, over de NAVO, over ont wikkelingshulp, een China-week werd georganiseerd en de Studen ten Vakbeweging (SVB) wist er voor te zorgen, dat de plaatselijke grondraad, de unie van studenten te Nijmegen, snel zich de ideeën tot de hare maakte. De tot dan toe grootste partij, het Nederland se Studenten Akkoord (NSA) stemde hiermee in. Het verzette zich er althans niet tegen. De verkiezingsstrijd om de ze tels in de plaatselijke grondraad in het begin van dit jaar plaatste de partijen weer fel tegenover el kaar. Het NSA wilde dat een studen tenorganisatie zich op geen enkele wijze met politiek, maar slechts met feitelijke studentenbelangen- behartiging zou gaan bezighouden, terwij] SVB van mening was dat zij alles moet doen wat maar op enigerle' wijze in het belang van studenten kan zijn, dus in ieder ge val ook zeker het stimuleren van een eigen meningsvorming en een daadwerkelijke stellingname. Het NSA vond bovendien, dat de be langen van alle betrokkenen aan de universiteit in grote lijnen sa menvallen, dus dat men er niet te veel van moet uitgaan dat er gevochten moet worden tegen een boze macht, zodat de belangrijkste taak van de studentenorganisatie komt te liggen in het samen mee werken met curatoren en hoogle raren aan de toekomst van de uni versiteit „Het NSA maakt overleg te veel tot heilige koe", aldus de landelijke SVB-voorzitter bij 't ver kiezingsdebat, „inspraak kan niet van bovenaf worden gecreëerd, maar moet ingesteld worden door de druk van de studenten zelf. Dan kan overleg zeer nuttig zijn. maar er kunnen omstandigheden zijn, waarin een goedgerichte actie no dig is" De verkiezingsuitslag bracht een grote overwinning voor de SVB en met deze overwinning de absolute meerderheid in de ledenraad van de Nijmeegse Unie van Studen- «De tijd van de halfslachtig heid is voorbij", zei fractievoor zitter van de SVB, Amoud Willems en een viertal bestuursleden van de USN ging er vandoor, nadat hen m di™? brief was aangezegd, dat ze nu dus niet meer als represen tatief konden worden beschouwd. Arnoud Willems werd voorzitter sindsdien werd er hard en doel gericht gewerkt. Er werd een apar te secretaris aangesteld voor coör dinatie en planning inzake onder wijs herstructurering (dezelfde die m de afscheidsrede van de rector magnificus uitdrukkelijk bedankt werd voor zijn belangrijke en góed- gerichte activiteiten), een docu mentatiecentrum voor de studen ten kwam in opbouw en tal van debatavonden en forumdiscussies over de problematiek van de uni versiteit werden georganiseerd. Niet alleen slaagde men er in oen groot aantal studenten hierbij te betrekken, ook was steeds een groot aantal leden van de weten schappelijke staf, hoogleraren en docenten aanwezig. Telkens werd PROF. MR. S. F. L. BARON VAN WIJNBERGEN de Nijmeegse rector-magnificus hierbij van de kant van de studen ten de wens geuit om in het be gin van dit studiejaar per facul teit discussies te organiseren over zaken als de structuur van de fa culteit, het studieprogramma en doelstellingen van de faculteit. De senatus contractus van de katholieke universiteit nam deze gedachte over en momenteel zijn reeds aan tal van faculteiten der gelijke discussies aan de gang. Aan de rechtenfaculteit bijvoor beeld heeft men als algemeen the ma voor de discussies genomen: recht, maatschappij en juridische opleiding. Ter voorbereiding heb ben leden van het wetenschappelijk corps en studenten gezamenlijk di verse vraagpunten geformuleerd. Inmiddels heeft enkele weken geleden even buiten Nijmegen, in een Groesbeeks hotel, een semi narium plaatsgevonden, waaraan vertegenwoordigers uit de diver se geledingen van de universiteit deelnamen: curatoren, senaat, we tenschappelijke staf en studenten. Onderwerp van studie en bespre kingen was de toekomstige bestuurs structuur van de Nijmeegse univer siteit. Voorlopig werd in belang rijke mate overeenstemming be reikt over de uitgangspunten voor een nieuwe bestuursstructuur: De doelstellingen van de uni versiteit moeten optimaal worden gerealiseerd. Discussie over de inhoud en concretisering van deze doelstel lingen moet gezien tegen de rela tie tussen universiteit en maat schappij continu mogelijk worden; Alle geledingen van de univer siteit moeten in het bestuur en in de genoemde discussies op basis van medezeggenschap een rol spe len. Na al enkele jaren secretaris van de academische senaat te zijn gewees* werd prof. mr. baron van Wijnbergen op 16 september rec tor magnificus van de katholieke universiteit. Dat hij zeer positief staat ten opzichte van het feit, dat studenten inbreng willen heb ben bleek we] toen enkele maanden geleden in Utrecht enige studen ten ongenodigd een vergadering van de academische raad kwamen bijwonen: „Die jongens kwamen heel netjes het gebouw binnen. Er werd daar gesproken over de struc tuur van de universiteit en zij zijn daarin zeer sterk geïnteresseerd. Ik heb er alle begrip voor, dat zij daarover willen meepraten, terwijl zij bij de hele academische raad niet zijn ingeschakeld- Met onze Amsterdamse collega hebben wij dan ook voorgesteld de Nederland se Studenten Raad uit te nodigen, maar dat voorstel werd niet aan genomen. Wij hebben hier erg goede con tacten met de studenten. Er is hier niet zoiets gebeurd als bij de rectoraatsoverdrachten in Utrecht en Tilburg. Er kunnen natuurlijk altijd omstandigheden zijn die het maken van een rel rechtvaardi gen, maar ik ben er niet bij ge weest en kan ook absoluut niet be oordelen of dit daar het geval was. Inspraak, medezeggenschap, zelfbeheer, het zijn allemaal woor den die op zich ai erg onduidelijk zijn. De onderliggende gedachte en de mogelijkheden worden op het ogenblik intensief bestudeerd. Op het gebied van studentenvoor zieningen a<jn we al een heel eind. Wat er verder uit zal komen is onbekend. Daarover is beraad en dat beraad wordt van alle kan ten zeer open gevoerd". In Groesbeek is aldus besloten ook de studenten op basis van me dezeggenschap een rol te laten spe len bij het bestuur van de univer siteit. Nu zou zich de moeilijk heid kunnen voordoen, dat dit be stuur een te grote specialistische kennis en deskundigheid vereist van de studenten, vooral omdat zij voor een groot gedeelte van hun tüd in beslag worden genomen door hun studie- Intrekking van de studietoelage en dreiging van militaire dienst zijn hier immers een effectieve stok achter de deur. De nieuwe rector magnificus ziet hierin echter geen enkele moei lijkheid. Hij zegt °P het gebied van deskundigheid zeer goede ervarin gen te hebben met studenten. „Hun inbreng in de discussies is bijzonder constructief. Wat er aan rapporten komt van de kant van studenten, dat is van zodanig gehalte in het algemeen, dat het ten volle de moeite waard is er alle rekening mee te houden. De vraag is hoever we kunnen gaan met de medezeggenschap en daar over zijn de meningen nog ver deeld, met name waar het gaat over stemverhoudingen en zo. Al lereerst moet bepaald worden op welke gronden studenten mee mo gen beslissen en verder hoever je daarmee kunt gaan. Als er bijvoor beeld enkele studenten in een fa culteitsraad worden opgenomen, hebben de overige leden toch nog altijd de overhand. De vraag is hoeveel invloed ze moeten heb ben". Over de doelstellingen van de universiteit en de relatie tussen universiteit en maatschappij tzegt prof. van Wijnbergen, dat er na tuurlijk onmiskenbare banden zijn. Maar het is nog onduidelijk hoe de doelstellingen tegen deze achter grond moeten worden geconcreti seerd- Momenteel wordt dan ook be studeerd of en hoe deze relatie moet worden geïnstitutionaliseerd. Gemakshalve zou de doelstelling van de universiteit zo te formule ren zijn: onderwijs en wetenschap pelijke vorming. In de debatten is er van studentenzijde al het mo gelijke gedaan om er bij te voe gen: kritisch opstellen ten opzich te van de maatschappij. Prof. van Wijnbergen vindt dat wel heel aar dig, maar hij kan zich moeilijk voorstellen dat dit de eerste func tie moet zijn van de universiteit. Wel zou het er uit voort kunnen vloeien. Bij de besprekingen over de be stuursstructuur heeft men voor ogen gehouden, dat men niet per se tot een afgerond resultaat hoeft te komen, alvorens tot de hervor ming over te gaan. Bepaalde uit komsten zouden reeds eerder bij wijze van experiment in praktijk gebracht kunnen worden. Tijdens en na deze experimentele fase kun nen dan nog altijd de noodzakelijk gebleken wijzigingen worden aan gebracht. „Als algemene lijn in de Nijmeegse discussies valt te ont dekken, dat men in ieder geval een eenheid wil aan de top. Waar ik het meest bang voor ben, is dat men zo'n ingewikkelde structuur gaat bedenken, dat er gewoonweg niet mee te werken valt- Men moet niet gaan denken dat medezeggen schap in Nijmegen nu al een feit is. De Unie van studenten protes teerde tegen de benoeming van de burgemeester tot curator, omdat dit ondemocratisch zou zijn. Zij waren er niet in gekend. De begin fase is er, er wordt over gedis cussieerd en alle betrokkenen wor den erbij betrokken. Er zuilen hier na nog enkele zittingen volgen en daarna wil men zo spoedig moge lijk een discussienota voorleggen aan alle geledingen van de uni versiteit", aldus de hoogleraar in het bestuursrecht, die, wanneer de herstructurering van het onder wijs even ter sprake komt, zegt van mening te zijn, dat de onder wijsprogramma's over de hele li nie verkort zouden kunnen worden, door meer franje weg te laten en meer de aandacht to richten op fundamentele zaken. „Op dit mo ment", voegt hij er aan toe, „heb ben we nog altijd de langste on derwijsprogramma's van Europa". Bij de besprekingen was men er voorts over eens, dat er steeds spra ke moet zijn van een zo groot mo gelijke openbaarheid van beleid en werd verantwoordingsplicht op al le niveaus aanvaard. Niet alleen de rector magnifi cus is overtuigd van de deskundig heid van de studenten, ook zijzelf zijn zich ervan bewust dat zij eieh op deze wijze een zekere machts positie hebben opgebouwd. Hugues Boekraad: „Als we de juiste tactiek gebruiken kunnen wij zeker per faculteit de meer derheid krijgen. De hoogleraren hebben totaal geen verweer tegen onze argumenten en moeten wel toegeven dat het bedrijfsleven on ze baas is. We moeten ernaar stre ven onze universiteit tot een vol slagen democratisch centrum te maken, bijvoorbeeld door haar naar het radenmodel te herorga niseren. Vervolgens is de open baarheid van beheer en beleids beslissingen noodzakelijk. Daarna kunnen we nieuwe priotiteitensche- ma's gaan opbouwen, hetgeen ons in conflict zal brengen met het parlement en in confrontatie met de openbare mening". Op de voorgrond staat steeds voor de Nijmeegse studenten het samen werken met diegenen in de maatschappij, die in een zelfde misdeelde positie zijn gemanoe- vreerd als de studenten. Vorig jaar probeerde men reeds een brug te slaan naar de arbeiders van de NYMA, waar sprake was van een massaal ontslag. Onlangs ver klaarden de Nijmeegse afdelingen van de kritische universiteit, de Studenten Vakbeweging, Politeia en de plaatselijke actiegroep zich solidair met do stakende arbeiders bij Verolme. In Nijmegen organi seerden zij bij alle bedrijven een collecte voor de vorming van een stakingskas voor de stakende ar beiders. Het tactische inzicht van de stu dentenoppositie is in Nederland vindt men, nog zeer gebrekkig. Men kan nog niet alle gevolgen overzien. Eventuele overtreding van de bestaande rechtsorde zal daarom weloverwogen en geregu leerd moeten zijn: „Wij moeten niet zoeken naai' conflicten met het geheel van de overheid, b.v. de Nijmeegse politie, wamt dat zou ons alleen maar isoleren op onze uni versiteit en leiden tot een valse heroïek. Slechts daar moeten con flicten zijn, waar we kunnen re kenen op de meerderheid en waar we met goed uitgewerkte alterna tieven kunnen komen", aldus Hu gues Boekraad. Als de Nederlandse studenten op deze wijze hun toevlucht niet gaan zoeken in ongeorganiseerde en on overzichtelijke terreuracties, maar in studie en deskundigheid, zou de vermeende achterstand op de studentenbeweging in landen als Duitsland, Frankrijk en Japan wel eens een voorsprong kunnen blij ken, zeker wanneer men lering trekt uit de fouten die daar ge maakt zijn. (ADVERTENTIE) tV/iii Stort f7.-op postgiro 44000 t.n.v. NBG, Amsterdam. Vermeld daarbij: bijbel voor Tanzania of Kenya of Uganda of Zambia of Java of Roemenië. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het is be paald niet juist te beweren, dat de gastarbeider in ons land zo'n onvoordelige klant is voor de so ciale verzekering". Dit verklaarde de heer W. Ver- wey gisteren in zijn rede die bij uitsprak ter gelegenheid van zijn installatie als voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam. Soms wordt beweerd, dat door het grote kindertal van de mediterrane arbeiders een extreem hoge kinder bijslag-uitkering per arbeider wordt betaald. De cijfers geven echter een ander beeld: Door de Raad van Ar beid te Rotterdam werd aan de 2236 mediterrane arbeiders in die stad een gemiddelde kinderbijslag voor 2,3 ldnd per arbeider uitbetaald in het eerste kwartaal van 1968. In diezelf de periode werden aan de Nederland se arbeiders in Rotterdam een gemid delde kinderbijslag uitgekeerd voor 2,2 kind. Dit verschil is nauwelijks noemenswaard, aldus de heer Ver- wey. Van de buitenlandse arbeiders ves tigt slechts 5 pet. zich voorgoed in Nederland (meestal ten gevolge van een huwelijk met een Nederlands meisje). De meesten blijven maar een a twee jaar in ons land. Dit betekent, dat zij wel de premie voor AOW en AWW betalen, maar het is zeer on waarschijnlijk, dat zij ooit hun recht op uitkering zullen claimen. De me diterrane arbeiders, zo'n 43.000 in ge tal, brengen de Nederlandse schatkist ongeveer 32,7 miljoen gulden op per jaar aan deze premies. Het is dus onjuist om te stellen dat de mediterrane arbeiders „duur" zou den zijn voor onze sociale wetgeving, meent de heer Verwey. De buitenlandse arbeider neemt meestal wat spaargeld mee terug naar zijn land van herkomst. Maar veel belangrijker is, dat hij eveneens een schat aan ervaring meeneemt aan het leven in een democratische sa menleving. Meestal krijgt hij nog scholing in een bepaald vak. De heei Verwey deed daarom in zijn rede de suggestie om te onder zoeken of het economisch verant woord is om gastarbeiders aan te trekken uit de ontwikkelingslanden, met name Indonesië, Suriname en de Antillen. Daarbij dacht de heer Ver wey in eerste instantie aan groepen jongelui, die volgens het leerlingstel sel tot vaklieden kunnen worden op geleid. DEN HAAG (ANP) De recht bank in Den Haag heeft de 68-ja- rige B* J van E. uit Amsterdam veroordeeld tot f 200,- boete en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid voor een aantal verkeersover tredingen en -misdrijven en voor het opgeven van een valse naam. De auto van verdachte werd ver beurd verklaard. Van E. had op 29 januari van dit jaar, verkleed als vrouw, met zijn auto een wilde rit gemaakt door Was senaar en Den Haag, waarbij hij en kele aanrijdingen had verooilzaakt. Bij zijn aanhouding gaf Van E. op de 42-jarige baronesse Van S. te zijn. Pas na twee dagen kwam de politie achter zijn ware identiteit. Van E., had de 29e januari anti-reumapillen geslikt. Hem was echter ten laste ge legd, da* hij pillen had geslikt, die zijn rijvaardigheid hadden kunnen verminderen, een effect, dat. de anti- reumapillen niet hebben. Van dit punt werd Van E- vrijgesproken. Hij heeft verklaard, dat hij alleen al door de achtervolging door de poli tie in extase was geraakt. UTRECHT (ANP) De nota, waarin prof. dr. K. Posthumus van de technische hogeschool in Eindhoven zijn visie op de herstructurering van het hoger onderwijs heeft neergelegd is nog niet helemaal klaar. Er zullen nog correcties in worden aangebracht. Verwacht wordt dat de nota-Posthumus, waarover in de aca demische wereld veel te doen is, pas in november gaat verschijnen- De nota zal 74 pagina's bevatten en voor f 3,60 in de handel worden gebracht. De oplaag is nog niet bekend. (ADVERTENTIE) Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort; „,n Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 Van tijd tot tijd moeten er boodschappen gedaan worden en dan is de hele familie present in de winkelstraat! Moeder heeft op dit moment iets gekocht waar ze mee in haar nopjes is, dat blijkt wel. Maar wat is het? Daarvoor moet u eerst even zoeken in de vorige puzzel (5). Eén van de dierennamen uit de kooien van de dierentuin vindt u nl. op deze plaat, zij het dan in een heel andere woordbetekenis Van deze naam, dit woord, schrijft u even de eerste letter op. ZIGZAG Vervolgens moet u alle letters in de winkelnamen, bordjes, reclames enz. die foutief zijn, omgekeerd staan of gewoonweg zijn vergeten, vervangen door de goede of de weggeraakte letters. Daarbij neemt u bij elk huis eerst dat wat bóven vermeld staat en daarna beneden, bij de etalage. Al deze verbeterde of teruggevonden letters zet u nu achter de hierboven gevraagde letter, maar. uitsluitend in de volgorde van huisnummer 1, 2, 3, enz. U zult dus zigzaggend over straat moeten, tot u bij nummer 10 bent aangeland. Wat heeft moeder gehaald? Vul het weer op de bekende manier in en kijk naar de volgende puzzel uit Overigens mogen we U nog eens herinneren aan de prijzen die een juiste oplossing van de gehele puzzel kan opleveren. Een hoofdprijs van 100 gulden, een prijs van 50 gulden en tien prijzen van een tientje 1

de Stem | 1968 | | pagina 7