Particuliere premiebouw in Zeeland ook danig in slop Drie hogere agrarische scholen in één centrum L.t.s. in viert 60-jarig Oostburg bestaan DEN HAAG HEEFT GEEN GELD In gesprek met mSBÊm Man probeert zijn vrouw te vergiftigen GAAI ROTTERDAMSE VEEMARKT VERDWIJNEN? los Scheele OPENING DOOR MINISTER LARDINOIS Vertrouwen Lijdzaam Defensie mag niet schieten op „de Hors" Bestuurscrisis in ziekenhuis Alphen aan de Rijn GEEN FEESTELIJKHEDEN Groei Pendelen Steun voor actie tegen Nieuw Links Ernstig ongeluk in Rilland-Bath Auto te water: drie doden 3 DE STEM VAN WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 In de Katspolder In Terneuzen heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten 300 eengezinswoningen gepland. Van dit omvangrijke bouwplan zijn nog maar een klein aantal woningen gerealiseerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Morgen opent minister Lardinois van landbouw en visserij de nieuwbouw van de drie Hogere Agrarische Scholen van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindershond in Den Bosch. Aan de concentratie van deze scholen ging de volgende ge schiedenis vooraf. In 1947 richtte de KNBTB in Roer mond een Hogere Landbouwschool op. Een jaar later volgde een Hogere Zuivelschool in Den Bosch. Toen in 1960 het bestuur van de KNBTB de behoefte voelde om ook nog een Ho gere Tuinbouwschool te stichten kwam men op de gedachte om deze drie scholen onder te brengen in één onderwijscentrum. Een studiecom missie kwam na uitvoerig beraad tot de conclusie, dat Den Bosch een goe de vestigingsplaats was voor een der gelijke concentratie vanwege de gun- stage geografische ligging en het aan trekkelijke onderwijsklimaat. Bovendien stelde de gemeente een uitstekend bouwterrein beschikbaar, namelijk het voormalige „circuster rein nabij de IJzeren Vrouw. Zeven jaar geleden werd ir. E. Puylaert be noemd tot algemeen directeur van het ®P te richten onderwijscentrum voor a6j Agrarisch Onderwijs. Onder architectuur van prof. ir. ANTj en diens inmiddels verleden medewerker ir. A. Groot- Sa jm e®n fraai gebouw tot li jttelusief inrichting en leermiddeien, ruim ƒ6,5 miljoen Wm gfk°st- Het geheel omvat een nootdgebouw van vier verdiepingen, gebouw voor technische activi teiten en een recreatief gedeelte. H» „„u- gemeente werd bovendien swnn™ gelegen stadskwekerij over men, waar ten behoeve van de Practui lcum levensiniddelenonderzoek Hogere Tuinbouwschool een school tuin 'werd ingericht. Aan het begin van het schooljaar 1968-1969 telde het onderwijscentrum in totaal 483 leerlingen, waaronder zeven meisjes. Verreweg het grootste contingent komt uit Noord-Brabant, namelijk 47 procent. Veel leerlingen uit Breda en omgeving bezoeken de Hogere Agrarische Scholen. Ook de Limburgse belangstelling is groot (18 procent), al heeft de over plaatsing van de Hogere Landbouw school van Roermond naar Den Bosch een lichte daling van het aantal Lim burgse leerlingen te zien gegeven. Alle leerlingen van de Hogere Agrarische Scholen volgen gedurende het eerste jaar de zogenaamde scha kelklas, waar hoofdzakelijk algemeen vormend onderwijs gegeven wordt. Deze klas blijkt nodig, omdat veel leerlingen, die zich aanmelden, nog niet het ontwikkelingsniveau bereikt hebben om het gespecialiseerde agra risch onderwijs te volgen. Bovendien blijken velen aanpassingsmoeilijkhe den te hebben bij de overgang van het ene schooltype naar het andere. Dikwijls zijn de leerlingen ook nog niet gewend zelfstandig te studeren. Een begeleiding is zeker gedurende het eerste studiejaar dringend nodig. De afdeling hogere landbouwschool kent een drie-jarige opleiding. De Ho gere Tuinbouwschool telt evenals de Hogere Landbouwtechnologische School een vierjarige cursus. Het der de jaar in deze opleidingen is een praktijkjaar. De Hogere Landbouwtechnologi sche School is gegroeid uit de Hoge re Zuivelschool. De belangstelling voor deze studierichting is bijzonder groot. Zij levert kaderleden, niet al leen voor de zuivelindustrie, maar voor de gehele sector voedings- en genotmiddelen. In tegenstelling tot de HTS, die een zuiver technische, danwel chemisch-technische opleiding geeft, brengt de landbouw-technolo- gische school de leerlingen een bio chemische benadering bij van het le vend produkt. Aangezien het voor de ondernemers nuttig kan zijn hiervan kennis te nemen, organiseren de Ho gere agrarische scholen vrijdag een speciale dag voor het bedrijfsleven. BORGER (ANP) De rijkspolitie van Borger heeft de 73-jarige J. W. uit Ees (gem. Borger) aangehouden. De man wordt er van verdacht een poging te hebben gedaan zijn 68- jarige vrouw Albertje Arends om het leven te brengen. Verdachte is voor de officier van justitie in As sen geleid en heeft een bekentenis afgelegd. Het onderzoek duurt voort. In juni van dit jaar probeerde hij zijn vrouw te doden door haar te vergiftigen met een landbouwbe- strijdingsmiddel. De vrouw is ziek geweest en had krampen in de buik. Haar arts had toen echter niet het vermoeden dat de ziekte het gevolgd was van een vergiftigings poging. De vrouw had wel dat ver moeden, maar heeft er tot nu toe over gezwegen. De man en de vrouw kwamen een dezer dagen samen op het politiebureau in Bonger om mededeling te doen van de vergif tigingspoging. Over het motief voor de daad is op het ogenblik nog niets bekend. In Ees was bekend, dat de familie weinig omgang had met anderen. Over de controverse tussen heide echtelieden was niets bekend. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Al enkele maanden zit de particuliere wo ningbouw in de premiesector da nig in het slop. Sinds begin juni heeft het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid nauwelijks meer een vergunning voor premiebouw afgegeven. Het aantal aanvragen was zo groot, dat Den Haag de knip op de deur heeft gedaan. Slechts bij hoger uitzondering kan een bouwplan doorgang vinden. Het gros van de nieuwe premie-aanvragen moet tot volgend jaar blijven lig gen. In Zeeland is het van hetzelfde la ken een pak. Bij de provinciale di rectie voor volkshuisvesting en bouwnijverheid te Middelburg Zei men ons: „Inderdaad is de kraan wat betreft de particuliere premiebouw voor dit jaar dichtgedraaid. Al maan den geleden moesten de vergunnin gen afgeremd worden. Dat is niet we gens een tekort aan bouwcapaciteit maar door geldgebrek. Er zit voor de nieuwe aanvragers niets anders op dan tot begin 1969 af te wachten hoe de koek dan zal worden verdeeld". In Terneuzen is de N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten dit laatste halfjaar bitter weinig opge schoten, met zijn meerjarenplan voor 300 eengezinshuizen in de Katspol der. Tot dusver zijn er slechts 50 B.N.G.-huizen, verspreid over heel Zeeuwsch-Vlaanderen, gereedgeko men. De vooruitzichten voor het eigen woningbezit zijn dan ook weinig rooskleurig te noemen. Toch is de heer S. J. Waterman, inspecteur van het bouwfonds, niet pessimistisch ge stemd met betrekking tot de naaste toekomst. Hij stoelt dit vertrouwen op verscheidene gronden: een verde re verbetering van de premierege ling, de tendens van de overheid tot vermindering van de financiering in de woningwetsector en de huurlibe ralisatie. Voorts gelooft de heer Wa terman dat de in het vooruitzicht ge stelde huurbelasting het eigen wo ningbezit zal bevorderen. Maar tussen staan de bouwplannen van het bouwfonds in de Katspolder op dood spoor. De hoop van de heer Water man is gevestigd op het volgende jaar, wanneer het nieuwe contingent voor premiewoningen bekend zal zijn. Ook bij het aannemingsbedrijf Gebr. Van de Poel N.V. in Terneu zen, een van de grootste bouwers in de premiesector in Zeeland, wacht men lijdzaam af hoe de nieuwe Haagse premietoewijzingen uit de bus zullen komen. De ingediende bouwplannen, die jaren van voorbe reiding hebben gevergd, zijn voorlo pig op het departement „bevroren'" Zij omvatten 139 premiewoningen in de Serlippenspolder en 21 huizen in het uitbreidingsplan Oudelandse Hoeve in Terneuzen. Procuratiehou der H. Vanhijfte zegt: „Een derge lijke langdurige bouwstop voor pre miewoningen heb ik nog niet meege maakt. Door deze maatregel zijn we erg gedupeerd. Zij betekent een ern stige stagnatie in onze bedrijfsconti- nuïteit. Daarbij komt nog dat de door ons geplande woningen in de gemak kelijk verkoopbare klasse van 40.000 tot 50.000 liggen. Hoe het straks met de nieuwe premiebeschik king zal gaan weet niemand. Het is allemaal erg onzeker". (Van een onzer verslaggevers) TEXEL De kroon heeft het be sluit van B. en W. van Texel, waar bij de minister van defensie een ver gunning werd geweigerd tot het in werking houden van een schietinrich- ting op „De Hors", vernietigd. De minister heeft beroep aangete kend tegen dit besluit bij de kroon. De kroon heeft echter beschikt, dat er nog geen schietoefeningen op Texel gehouden mogen worden. Bij de aan vraag voor de vergunning was niet genoeg rekening gehouden met de be palingen van de hinderwet. Vele in stanties en personen hebben n.L be zwaren ingediend tegen het besluit van de minister om op het schietter- rein „De Hors" te gaan oefenen met vliegtuigoefenraketten en oefenbom- men. Deze bezwaren moet de kroon nog onderzoeken. (Van onze correspondent) LEIDEN In het ziekenhuis Rijn oord te Alphen aan de Rijn is een ernstige bestuurscrisis ontstaan. Buiten het bestuur om hebben de verpleegkundige en medische staf per advertentie bekendgemaakt dat na 1 oktober geen nieuwe patiënten zul len worden opgenomen, ook niet wan neer dit al was afgesproken. Interne conflicten hadden al tot een groot personeelsverloop geleid. Het gebouwencomplex van de jubilerende l.t.s. in Oostburg. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De lagere techni sche school in Oostburg herdenkt de zer dagen in „alle stilte" het zestig jarige bestaan. Dat betekent niet dat het de school slecht zou gaan. In tegendeel. Het leerlingental is nog steeds groeiend, maar een jubileum viering zou een te zware wissel op de beperkte eigen financiële midde len van de Vereniging Technische School voor West-Zeeuwsch-Vlaan- deren en het onderwijs zelf trekken. Twee jaar geleden, bij het betrek ken van het nieuwe scholencomplex, werden de nodige festiviteiten op touw gezet en dat vinden bestuur en directie voorlopig voldoende. Het onderwijs eist trouwens nu alle aandacht op in verband met de noodzakelijke aanpassingen aan de nieuwe wet op het voortgezet onder wijs. Directeur P. Deurwaarder zegt daarover: „Er moet op het ogenblik zo efficiënt mogelijk worden gewerkt om de leerlingen datgene mee te kunnen geven wat zij in de maat schappij van vandaag nodig hebben." Gelukkigste omstandigheid voor de school is de geringe doch zeer gestadige groei van het leerlingental. Dat aantal, nu ruim 250, is vol doende om alle lessen door daartoe bevoegde leerkrachten, die ook een volledige weektaak aan de school hebben, te kunnen laten geven. Daar door behoeft ook niet meer met an dere scholen te worden samenge werkt voor ter beschikking krijgen van part-time docenten. Het aantal leerkrachten aan de school bedraagt thans dertien. De heer Deurwaarder, elf jaar directeur, verwacht ook in de toe komst een voortgezette groei van het aantal leerlingen: „De bevolking van West-Zeeuwsch-Vlaanderen, die vroeger vrijwel geheel agrarisch was ingesteld, begint steeds meer de mogelijkheden van het technisch on derwijs in te zien. Een explosieve groei van de technische school in Oostburg is natuurlijk uitgesloten omdat het absolute aantal inwoners van West-Zeeuwsch-Vlaanderen daarvoor te gering is." Ofschoon de huidige gebouwen eerst twee jaar geleden in gebruik werden genomen is thans de gehele beschikbare accommodatie bezet. Op bepaalde dagen moet voor het les geven zelfs van de kantine en de leraarskamer gebruik worden ge maakt. Overigens heeft de technische school ook nog een aantal „gasten" les te geven. Dat zijn de leerlingen van de landbouwpraktijkschool in Schoondijke, die in Oostburg onder wijs in lassen krijgen. Er zijn drie opleidingen, een voor timmerman, een voor metaal en een monteursopleiding. Voor de laatste blijkt de grootste belangstelling te bestaan. De plaatsingsmogelijkheid voor de afgestudeerde jongelui levert in het algemeen weinig moeilijkheden op, Dit jaar kregen 54 jongens het ge tuigschrift. Daarvan gingen er met. minder dan 13 een voortgezette stu die volgen, o.m. aan de u.t.s.'en van Vlissingen en Terneuzen. Van _dege nen, die direct aan de slag gingen, vond een groot deel, vooral de mon teurs, werk in eigen streek. Van de genen die zich in de metallurgie hadden bekwaamd bleek men vooral aangewezen op de grote maatschap pij „De Schelde" in Vlissingen als werkgever. Pendelen naar de kanaalzone is voor de meesten minder aantrekke lijk wegens de aanzienlijke afstand. Overigens wordt die ontwikkeling in de kanaalzone door de school- leiding nauwlettend in de gaten ge houden. Bij toenemende groei van vooral de grote bedrijven rekent men in Zeeuwsch-Vlaanderen op een toenemende bestaansmogelijk heid van toeleveringsbedrijven voor dit gebied. Dat zal een verruiming van de werksfeer van technische scholen betekenen. Een vraag die directeur Deurwaar der zich ook stelt, maar nu nog niet kan beantwoorden, is: „Hoe zal hel verder gaan met de industrialisatie langs de Westerschelde en hoe dicht zullen die industrieën bij het West- Zeeuwsch-Vlaamse „huis!" komen." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nieuw Links krijgt tegenwind in de Partij van de Arbeid. Een van de initiatiefnemers voor een tegenactie secretaris P. Kors van de P.v.d.A.-afdeling Hendrik Ido Am bacht heeft binnen een week ruim 80 adhesie-betuigingen binnengekre gen waarin protest werd aangetekend tegen de te grote invloed van Nieuw Links binnen de P.v.d.A. De heer Kors vindt dat de invloed van Nieuw Links krachtig moet wor den ingedamd. Met name wordt het radicale standpunt van Nieuw Links inzake de buitenlandse politiek ver worpen. Gemeend wordt dat de nood zaak van de NAVO als instrument voor handhaving van vrijheid en vre de nog steeds overduidelijk blijkt. De initiatiefnemers tot de tegen- achtie willen proberen aan te tonen dat de aanhang van Nieuw Links betrekkelijk gering is. Adhesie voor de tegenactie kwam onder meer van prof. dr. A. Heertje, F. J. Goedhart, Meyer Sluyser, prof. dr. L. de Jong en de Amsterdamse uitgevers drs. J. Polak en G. van Oor schot. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Op het rij wielpad langs de hoofdweg naar het dorp Rilland is de bromfietsberij- der A. S. uit Rilland in botsing ge komen met een wandelaar die vanaf het station naar het dorp liep. Het ongeluk gebeurde omstreeks 7 uur bij erg slecht weer. De 17-jarige A. S. sloeg met het hoofd tegen het weg dek en moest ernstig gewond naar een ziekenhuis in Tilburg worden vervoerd. De wandelaar, P. M. de W. uit Roosendaal werd gewond aan schouder en arm. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse veemarkt nog steeds een van de grootste van ons land moet uit de binnenstad verdwijnen, zo meent een commissie ingesteld door B. en W. van deze stad. De commissie voelt er veel voor, dat Rotterdam samen met andere ge meenten een nieuw slachthuis met veemarkt bouwt op een centraal punt in de Randstad Holland. Voordelen van een zo gelegen veemarkt zijn volgens de commissie: het vermijden van een te grote capaciteit en een spreiding van het gebruik. De veemarktcommissie in Rotter dam zal binnenkort een interimrap port uitbrengen. HEERENVEEN (ANP) Een per sonenauto (stationcar) is gister middag voor de Tjongerbrug langs rijksweg 32 gekanteld en daarna te water geraakt. Daarbij zijn drie da mes verdronken van resp. 50, 58 en 84 jaar oud. De twee andere inzittenden kon den nog op tijd uit de auto worden gehaald. Zij zijn naar het zieken huis te Heerenveen vervoerd en konden na behandeling weer naar hun woning terugkeren. De inzittenden zijn door voorbij gangers uit het water gehaald. ALS straatmaker Jos Scheele ergens met het plaveisel in de weer is, dan mag hij graag eens even uithalen voor een lied. Hij zingt dan, op de hurken of knieën gezeten een aria. Het is heel normaal dat er hier en daar Terneuzense huisdeuren of ven sters open worden gezet en dat de omwonenden aandachtig meeluiste ren. Velen beseffen niet, dat er voor hen gezongen wordt door een jonge man, die onder de artiestennaam „Lucardo" probeert om furore te ma ken. Nog minder weten zij, dat er van deze Jos-Lucardo al enkele grammofoonplaten zijn verschenen. „IK heb de moeilijkheden die veroor zaakt worden door het isolement van Zeeuwsch-Vlaandere'duidelijk on dervonden, toen ik besloot om op een zangcarrière te gaan mikken", zegt hij. „Zonder dat ik pretendeer een onontdekte ster of een miskend ta lent te zijn, was het toch noodzake lijk dat ik mijn heil over de grens ging zoeken. „En „over de grens", dat wil voor een Zeeuwsch-Vlaming zeggen: België." „Op de lagere school vond ik de zang- uurtjes bij meneer Jansen, die de viool bespeelde, de keerlijkste mo menten van de hele week. Maar het begon pas „echt" te worden, toen ik als jongen van veertien aan een fes tival in Ooigem (België) deelnam. Ik won een eerste prijs met mijn jongenssopraan en er werd zowaar een grammofoonplaatje van mij op genomen. Dat was een geweldige sti mulans om door te zetten. Later won TOEN nam ik deel aan een concours in ik een eerste prijs in een grotere wedstrijd, met deelnemers uit heel Vlaanderen, uit Duitsland en Frank rijk. Dat was in Waeshunster. Prompt nadat ik de prijs in de wacht had gesleept kwam er iemand van de grammofoonplatenmaatschappij „Pa- thé" naar me toe, die een opname wilde. Ik ben toen, samen met Johan de Wit uit Sluiskil aan het werk geslagen om van die opname een topper te maken. De stukken vlogen eraf, zo spanden wij ons in. De opname werd in Brussel gemaakt en hij verliep prachtig. Het plaatje heette „Allen ge he ich durch viele Strassen". Een beetje van toepassing op mijn beroep, nietwaar? Ik nam ook zang en muzieklessen, die mijn ouders uit een klein inkomen bekostigden. Zij waren vrijwel de enigen die mij waar zij maar konden, steun gaven. Gelukkig hield ik wat over van de radio-uitzendingen van mijn plaat jes. Eindhoven, waar ik als eerste ein digde. Ik dacht: Nu gaat mijn toe komst pas echt beginnen en er wer den mij prachtige beloften gedaan. Ik zou zelfs een TV-uitzending krij gen. Maar het waren koeien met gouden horens. Ik ben weer terug gevallen in de anonimiteit." JOS kan nauwelijks verhelen dat hij teleurgesteld is. Hij maakt nu deel uit van „The Swinging Five". Jos zegt er van: „Het is leuk werk, je verdient er wat mee en ik blijf in het beroep dat ik het mooiste van alles vind: zanger." Maar elke werk dag opnieuw wordt hij, nog altijd dromend van en werkend aan een zangcarrière, opgeëist door de veel minder tot de verbeelding sprekende taak die hij in de maatschappij ver richt: het stratemaken. Het is een schrale troost dat hij „nicht allein durch viele Strassen" gaat, maar dat vele omwonenden enigszins verbaasd van zijn zang genieten als hij handen en stembanden tegelijk inschakelt!

de Stem | 1968 | | pagina 3