Kwart kiezers bleef thuis Grieken zeggen „ja" tegen nieuwe rondwet Protest theologie studenten in open brief aan paus neem een bijbel voor uw rekening ioo min F 10 MILJOEN OF 18 CENT Labour is tegen loonstop PROF. SCHILLEBEECKX AANGEKLAAGD BOOR ORDEGENOTEN? Ontslag voor 30 man PAPANDREOU IN STOCKHOLM COGNAC <JOS£PH GUT: ïS»1 Kleurlingen niet welkom in Australië Nog geen fusie tussen Fiat en Citroen In 't kort Drs. F. (Teixeira) vrijgelaten POLITIEMAN STEELT AUTO Israël doet geen stap terug I holla1 f 13,40 Onthulling in Kenmerk Hogeschool Hasselt ^Speciaal open voor Nederlands Limburg" SMETTELOOS ONTWIKKELING Gearresteerde student terug uit Hongarije PHILIPS batterijen GEHEEL ACHTER PROF. SCHILLEBEECKX Ongerust Regering verwachtte nederlaag Walter Lippmann Nixo) Minder slagers voor ATHENE (AFP/RTR/AP) Met vrijwel algemene stemmen heb ben de Griekse kiezers zondag „ja" gezegd bij het referendum over de nieuwe grondwet, maar meer dan 25 pet. van het kiezerskorps was thuis gebleven, en riskeerde daarmee een vervolging. Volgens de officiële cijfers stemden van de 5.551.292 geregistreerde kiezers 4.004.954 (plm. 94 pet.) voor en 242.167 tegen. De autoriteiten hebben als verklaring voor het hoge percentage onthoudingen gezegd, dat sinds 1964 de kiezerslijsten niet zijn herzien, zodat velen die daarop voorkomen, zijn geëmigreerd, verhuisd of overleden. Andreas Papandreou, de verbannen Griekse politicus, die voorzitter is van de Zweedse afdeling van de panhelleense bevrijdingsbewe- ging, heeft gisteren zijn bewondering uitgesproken voor die Grie ken, die zich ondanks de zware straffen van stemming onthouden hebben tijdens het nationale referendum. Papandreou keerde zich ook tegen de Amerikaanse morele, financiële en militaire steun aan de kolonels en zei dat deze een farce maakt van de leuze in het NAVO-banier: „het behoud, de bescherming en de steun aan de mocratische instellingen". Op de foto Papandreou (midden) tijdens een demonstratie zondag in Stockholm voor vrijheid in Griekenland. (ADVERTENTIE) DISTILLERIB - JARNAC Les Mctvirics COGNAC PRODUIT DE FRANCE - Cn-ac ïrANSB per hele fles HILVERSUM (K.N.P.) In de uitzending van Kenmerk zijn de Ne derlandse dominicanen mag. dr. S. van der Ploeg o.p., hoogleraar aan de Nijmeegse universiteit, en prof. J. Lemeer, hoogleraar aan het Angeli- eum in Rome, gisteravond genoemd als degenen die hun ordegenoot prof. dr. E. Schillebeeckx in Rome hebben aangeklaagd. Als resultaat van hun aanklacht, aangevuld met andere klachten, on der meer uit de Ver. Staten, zou het proces tegen prof. Schillebeeckx op Sang gekomen zijn. Dr. Van der Ploeg en prof. Schillebeeckx waren gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. In een kort interview met pater dr. W. Goddijn, secr.-gen. van het pastoraal instituut der Nederlandse kerkprovincie, inzake de kwestie Schillebeeckx, wees deze op de com municatiestoornis tussen Rome en de kerk van Nederland. Pater Goddijn deelde :n het kader hiervan mee dat van Nederland uit alles in het werk wordt gesteld om Rome goed voor te lichten over wat er in de kerk van Nederland gebeurt. (Van onze correspondent) HASSELT In Hasselt (Belgisch Limburg) is gisteren het eerste aca demische jaar begonnen van de nieu we economische hogeschool. Prof. dr. Wieers, directeur van de nieuwe onderwijsinstelling, noemde bij deze gelegenheid de hogeschool een uni versiteit zonder grenzen. ..Wij staan speciaal open voor Ne derlands Limburg, een provincie met dezelfde volksaard, dezelfde economi- v'i cu'furele eo onderwijskundige Problemen. Apart zijn deze beide pro vincies steeds randgewest, samen lig gen zij op het centrale punt in het w economische krachtcentrum van West-Europa. Het is gewoon een eis van rationaliteit dat beide Limburgen samengaan". Premier Georges Papadopoelos heeft in een boodschap tot het volk verklaard dat de „revolutie" van 21 april door de volksstemming van zondag een democratische basis heeft gekregen. „Door het referendum dat onder smetteloze omstandigheden is verlo pen, is de revolutie, die een histo rische noodzaak was en reeds in feite gelegaliseerd was, democratisch gegrondvest," aldus Papadopoelos. „De revolutie treedt thans in een nieuwe fase: regering van het land in het kader van de nieuwe grond wet, totdat de volmaakte functione ring van al zijn instellingen verze kerd is. Deze fase is van beslissend belang en moet in kalmte verlopen. De betekenis en het mandaat van de volksraadpleging van gisteren is dat het werk van de revolutie uitgevoerd moet worden." De vijf doelen van de revolutie zijn volgens Papadopoelos: Volledige ontwikkeling van de economie, ter doorbreking van de „dam der armoede" en ter verzeke ring van werk voor alle Grieken tegen een waardige beloning. Modernisering en activering van het staatsapparaat en de strijd tegen de bureaucratie. Humanisering van de sociale voorzieningen, die op het ogenblik vooral op het punt van gezondheid slechts onder onwaardige voorwaar den wordt verstrekt. Ontwikkeling van tucht onder het volk en verbetering van de politieke moraal, waardoor de ver- dedigingskracht vergroot wordt. Papadopoelos beloofde dat de op schorting van bepaalde artikelen van de grondwet slechts tijdelijk is en dat „de democratie uitgebreid zal worden naarmate haar bestaan beter beveiligd wordt." MELBOURNE (AP) De minis ter voor de immigratie van Australië Billy Snedden heeft gisteren ver klaard dat het totaal verkeerd zou ztyn voor Australië om kleurlingen ais immigranten te accepteren. Sprekend in de universiteit van Moonash zei de minister o.m.: „Als men mij zou vragen welk soort maat schappij ik prefereer dan zeg ik zon der aarzelen: een homogene maat schappij is verkieslijk boven een veel- „Ik kan geen enkel voordeel zien in een veelrassige maatschappij. We dienen mensen te vermijden die so ciaal-economisch en cultureel gespro ken niet hetzelfde zijn als wij". HILVERSUM (ANP) De 22- iarlge student Frank Feiner uit Hil versum. die vier dagen in een gevan genis in de Hongaarse hoofdstad, Boedapest, heeft doorgebracht, is vrijdag door de Hongaarse autoritei ten over de grens gezet en inmid dels per trein in Nederland terugge keerd. Frank Feiner, die deel uitmaakte van een groep van vijf leden van de pacifistische organisatie „War Regis ters International", werd verleden week dinsdag gearresteerd toen hij pamfletten verspreidde, waarin het optreden van de landen van het War- schau-Pact in Tsjechoslowakije werd veroordeeld. (ADVERTENTIE) die móeten wel goed zijn! (Van een onzer verslaggevers) PARIJS Het grote nieuws van Citroën is uitgebleven. „Er is nog niets definitiefs over een fusie met Fiat te zeggen", concludeerden en kele functionarissen van de Franse fabriek tijdens een persconferentie die gisteren in Parijs werd gehouden. Later kon men in een lang betoog horen, dat de situatie bij Citroën kerngezond is en dat men zelfs niet aan een fusie denkt. De directeur-generaal van Citroën, Pierre Bercot, was niet aanwezig op de persconferentie. NIJMEGEN (A.N.P.) „De studenten van de theologische faculteit van de Nijmeegse universiteit zijn zeer verontwaardigd over de voorbereidingen tot het proces tegen prof. mag. dr. E. Schillebeekx". Dit staat in een „open brief aan paus Paulus VI en zijn medewerkers van de Romeinse curie", die door het bestuur van de theologische faculteit „Ancuin" is opgesteld, namens de studenten. In een schrijven aan prof. Schillebeeckx zelf zeggen de stu denten, „dat wij geheel achter u staan en ons willen verzetten tegen even tuele maatregelen die Rome tegen u zou nemen. Wellicht moeten we eerst duidelijk orde op zaken stellen om te komen tot een kerk waar de vrijheid van de kinderen Gods niet enkel een holle frase is". PROF. PLATE en dr. Drukker heb ben gisteren via de RVD verklaard tevreden te zijn met de gezondheids toestand van prinses Beatrix en prins Johan Friso. DE BOEING 747, het eerst Jumbo straalvliegtuig, is gisteren voor het eerst bij Seattle (V.S.) uit de hangar gerold, waar het is gebouwd. Het vliegtuig zal plaats bieden aan 490 passagiers en heeft zijn eigen com puter aan boord. DE TERUGTREKKING van de mili tairen uit de universiteit van Mexico City, waarmee zondag een begin zon worden gemaakt, is niet doorgegaan. DE ROTTERDAMSE brandweer is gisteren tevergeefs met groot mate rieel uitgerukt naar een brandalarm op het Rotterdamse opleidings- en internaatsschip „Jan Backx". Er bleek slechts een storing te zijn op getreden in het alarmsysteem aan boord. DE „BEWEGING" voor postconcili aire vernieuwing" in Tsjechoslowa kije heeft haar activiteiten op last van het Praagse ministerie van bin nenlandse zaken gestaakt. (ADVERTENTIE) Op kardinaal Alfrink wordt, in een derde brief, een beroep gedaan alles in het werk te stellen dit proces on gedaan te maken en te zoeken naar meer adequate en meer christelijke vormen van dialoog en discussie. Aan kardinaal Seper, pro-prefect der congregatie voor de geloofsleer in Rome, is eveneens een protestbrief gezonden. De studenten vinden het de rooms-katholieke kerk onwaardig dat heimelijke aanklachten tegen (Van onze correspondent) AMSTERDAM Drs. J. M. F. uit Amsterdam, die in maart 1967 tot drie jaar gevangenis met aftrek van negen maanden voorarrest werd veroor deeld wegens valsheid in geschrifte, oplichting en verduistering, is op grond van goed gedrag op vrije voe ten gesteld. Hij was, als beherend vennoot van Teixeira de Mattos, verantwoordelijk voor de manier waarop dit deftige, gerenommeerde bankiershuis in Am sterdam in 1966 in wildweststijl over de kop ging - een miljoenengat ach terlatend, waarvan nog steeds niet precies bekend is, hoe diep het is. Bij vele kleine directeuren, die door het bankschandaal werden gedupeerd, heerst ongerustheid over de vrijlating van drs. F. Zij vrezen, dat hij zal uitwijken naar het buitenland, waar hij de verdwenen miljoenen zou heb ben opgepot. De bewindvoerders van de failliete Teixeira delen deze vrees niet. Stort f7,-op postgiro 44000 Ln.v. NBG, Amsterdam. Vermeld daarbij: bijbel voor Tanzania of Kenya of Uganda of Zambia of Java of Roemenië. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Ik heb 18 cent in mijn portemonnee. Maar er staat 9 miljoen op mijn spaarbankboekje. Toch kan ik niet eens een pakje sigaretten halen". ijTetten h»eft ze hard nodig, mevrouw L. A Dijk graaf uit de Haagse Klimophof. Zondag kwam ze met haar vriendin tot de ongelooflijke ontdekking dat haar tegoed bi,; de Nutsspaarbank 9.999.939,72 gulden bedraagt. Mevr. Dijkgraaf: „Ik ga dit nu zoveel mogelijk uitspe len, want ik sta alleen met mijn kinderen. Voor mij is dit toekomst, waarom niet? Het bedrag staat er toch, geparafeerd en wel". Maar de bank denkt er anders over. Men verklaarde desgevraagd: „In het reglement staat dat de boeken van de spaarbank beslissend zijn voor het saldo van de cliënt. Het miljoenenbedrag: is in het boekje van mevrouw Dijk graaf komen te staan, doordat zij op dat ogenblik meer opnam dan haar tegoed was. Op het bijkantoor is het spaarbankboekje in een administratiemachine gegaan, die geen negatief saldo kent. Het apparaat drukte toen een aantal negens in de kolom „te goed" af. prof. Schillebeeckx den aangenomen. voetstoots wor- „Wij zijn zeer ongerust over de af loop van dit proces, wanneer het doorgang zal vinden, omdat dit mo gelijk zou kunnen resulteren in een bevel van de Romeinse bestuursin- stanties om prof. Schillebeeckx te ontslaan, mogelijk zelfs tot een po ging de vrije meningsuiting aan onze faculteit te beknotten". Dit schrijven de studenten in een vijfde brief, die gericht is aan prof. dr. W. K. Gros- souw, voorzitter van de theologische faculteit aan de universiteit van Nij megen. „Het lijkt ons de hoogste tijd ons af te vragen of onze faculteit het predikaat kerkelijk moet behouden, wanneer dit betekent: verplicht zijn zich aan een eenzijdige wijze van theologiseren te houden", aldus deze brief. AMSTERDAM (ANP) Wegens diefstal van een auto is aangehouden de 32-jarige Amsterdamse hoofd agent van politie R. de B. Hij had zijn tweedehands gekochte wagen, die een miskoop bleek te zijn, naar de sloper moeten brengen. Om bepaalde particuliere redenen voelde hij zich toen genoodzaakt toch met een auto thuis te komen. Hij liet een contactsleuteltje maken van een onbeheerd aangetroffen wa gen en ontvreemde deze op 18 sep tember. Een dag later werd van de diefstal aangifte gedaan. De politie man meldde zich vrijwillig bij de recherche. JERUSALEM (AP) Het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren een in krachtige bewoordingen gestelde ontkenning gepubliceerd ten aanzien van de be richten dat Israël bereid zou zijn zich terug te trekken uit bepaalde delen van de Arabische gebieden die tijdens de junioorlog bezet zijn. Volgens deze berichten zou Abba Eban, de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, volgende week in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties aankondigen dat Israël bereid zou zijn zich terug te trekken uit de Sinaï-Woestiin, bepaalde de len van de westelijke oever van de Jordaan, maar de Golan-heuvels niet zou prijsgeven. (Van onze Londense correspondent) LONDEN De Britse socialisti sche partij heeft gisteren de intrek king van de loon- en prijzenwet van haar eigen regering geëist. Op het 67e partijcongres in Blackpool werd met een meerderheid van 3.974.000 stemmen een motie goedgekeurd voor afschaffing van de loonstopwet. Deze motie genoot de steun van Engelands machtigste vakvereniging, de transportarbeidersbond, onder lei ding van ex-minister Frank Cousins. Vóór de motie werden 5.098.000 blok- stemmen uitgebracht; tegen 1.124.000 blokstemmen. De uitslag van deze stemming be tekent evenwel niet dat de regering haar loon- en prijzenpolitiek zal wij zigen. Ze had deze nederlaag op de eerste dag van het jaarlijkse partij congres verwacht en maakte het van tevoren overduidelijk dat de betwiste wet ongewijzigd zou blijven. De loon- en prijzenwet maakt som mige looneisen strafbaar. Het stand punt van de regering werd moedig en vurig verdedigd door Barbare Castle, de energieke minister van werkverschaffing en produktiviteit. UTRECHT (A.N.P.) „Het aantal zelfstandige ondernemers loopt ook in onze branche sterk terug. Oorza ken van deze teruggang zijn onder meer overlijden, het uit zaken gaan, sanering van oude stads- en dorps kernen voor slagers, die op een leef tijd zijn gekomen waarop het begin nen in een nieuwe wijk te riskant wordt geacht, en de invoering van de BTW". Dit zei gistermiddag de voorzitter van de Algemene Nederlandse Sla gershond (A.N.S.), de heer D. Groe- neweg, op de najaarsvergadering van deze bond in Utrecht. (ADVERTENTIE) Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren) spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvirigeo hypotheekaflbssingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstelings- fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Pnstbus 51. Den Haag. vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. GELDERMALSEN (ANP) In de fabriek van Cutler-Hammer Neder land N.V. te Geldermalsen zullen in verband met het niet continueren van enkele voormalige activiteiten en het nog niét gereed zijn van de ontwikke ling ten behoeve van de toekomstige uitbreidingen, een 30-tal employe's worden ontslagen. Laat ik beginnen met een kleine herinnering. Vorige week heb ik het al even over de kinderpostzegelactie gehad. Die begint vandaag. School kinderen komen vandaag bij u aan de deur om bestellingen voor de ze gels op te nemen. Dus Goed zol Uitspraak van Spiro Agnew, run ning mate van Nixon, gisteren in deze krant gepubliceerd: „De mili taire regering heeft heel wat gedaan om de communistische dreiging in Griekenland te stabiliseren." Moet u nu ook aan de koude oorlog denken? Dan Eugene McCarthy, de door Humphrey verslagen man. Wat zou die nu doen na zijn politieke neder laag? Wel, waarschijnlijk leukere dingen dan politiek, want het Ame rikaanse weekblad Life schreef vori ge week, dat het de senator had ge contracteerd om de honkbalcompeti tie te verslaan. Zou best iets voor Aalberse kun nen zijn. Hockey-reporter. Of tennis. Of cricket, als u begrijpt wat ik be doel. NEW YORK (AP) In zijn ru briek in Newsweek schrijft Walter Lippmann deze week, dat hij de kan didatuur van Richard Nixon voor het presidentschap der Verenigde Staten steunt. De 79 jaar oude rubriekschrijver motiveert deze steun met de woorden: „Het lijkt me beter, hoewel niet ele gant, dat de kiezers de partij afwij zen, die het land zoveel gekost heeft" Lippmann erkent dat Nixon niet zijn eerste keuze voor het president schap was, maar hij zegt: „De ko mende uitspraak van het volk lijkt mij niet ontoelaatbaar". Hij gelooft werkelijk in een nieuwe Nixon, die hij een rijpere en gematigder man acht dan de vroegere vice-president die zich een weg naar de top meen de te moeten worstelen. Lippmann betreurt echter dat gou verneur Spiro Agnew benoemd tot republikeins kandidaat voor het vi- ce-presidentschap. „Agnew komt door gebrek aan ervaring en onderwijs niet in aanmerking". Lippmann meent, dat de democratische partij een periode van rust en herstel no dig heeft. Ja, kijk maar eens goed. Het is hem echt. Onze grote scheepsbouwer, Cornells Verolme, vermomd als zee held. Het personeelsblad van Verol me („Verolme Nieuws" heet dat), maakt melding van de 11e Zeehel dentocht, die zaterdag in Rotterdam werd gehouden. Deze tocht is elk jaar gewijd aan een van onze grote zeehelden. Dit jaar was Cornells aan de beurt. En daarom sierde Verolmes pers chef Gert van der Hoest zijn baas op met snor, kort baardje en lange ha ren. Verolme langharig, wie had dat ooit kunnen denken? „Ik ken vervelende muziek van Mozart en goede van de Beatles". (Dirigent en componist Leonard Bernstein). Een van de dingen, die de Tsjechen heel wat sympathieker maken dan de Russen, is het gevoel voor humor. De Tsjechen hebben dat uitgespro ken. Dat hebben we in de afgelopen weken dan ook gemerkt. De Russen hebben nauwelijks humor. En als ze lollig zijn is het net of ze beton stor ten. Jacob Malik, de Russische ambas sadeur bij de Verenigde Naties, gaf daarvan vorige week weer een ty pisch voorbeeld. De Amerikaanse vertegenwoordiger vertelde een mop over Tsjechoslowakije. Een Tsjech vraagt wat de Russische troepen nog steeds in Praag doen. En hij kreeg als antwoord: Ze zoeken nog steeds naar de man die hen uitnodigde. Jacob Malik werd hier heel erg boos om. „De imperialisten moeten hun neus buiten de zaken van de socialistische landen houden", zei hij, „anders zou die neus wel eens kun nen worden afgesneden". In De Nieuwe Linie van vorige week staat een interview met prof. Schillebeeckx en zijn assistent, de dominicaan Schoof. De twee pries ters vertellen, hoe de nuntius in Ne derland aan Schillebeeckx vroeg om de encycliek Humanae Vitae in ons land te presenteren. Schoof zegt: „De nuntius kwam hier met een auto, uit zjjn bagagebak bungelde een fiets".. Ovengens weigerde Schillebeeckx het nuntiale verzoek. Hij zegt: ,Jk las het punt over contraceptie. Van wege de inhoud heb ik geweigerd de encycliek te presenteren." Morgenavond de voetbalwedstrijd. Gaat Neurenberg een muis baren? meri.t:

de Stem | 1968 | | pagina 9