Werken Haringvliet naar eindfase DAALDEROP Schandaal duiven- vervoer dreigt Tussen tijds Deltarapport Even uitblazen mevrouw Stormschade zeer groot Mode-oscar voor André Courreges LEDEN KANAALSCHAP EENDRACHT MET BOOT DOOR WERKGEBIED Radiator 'Sgp rONTDEK B. en w. Kruiningen zien oplossing voor verkeersproblemen op de Markt Garnalensla met perziken De afval-automaat RADERWERK Inkomen Nederlandse melkveehouder moet verbeteren Dagra optimistisch rBand snel geblust E en Daalderop elektrische ra diator is geweldig om grote ver trekken in de winter by-te-ver- warmen 'en keuken, kinder-, studeer- en slaapkamer geheel te verwarmen. .Zo'n radiator is doelbewust niet met water of olie gevuld. Daardoor verwarmt hij ook eerder, sneller, vlugger. Denk niet dat hier sprake is van 1 radiator. Daalderop maakt maar liefst 10 typen voor u om uit te kiezen. Veertig miljoen L san halm desinfecterende crème-zeep voor de HALVE PRIJS, bij grote tube SANBALM 1^ - handcrëme PROJECT: Aanleg spuislui- zen en afsluiting Haringvliet. AANVANG WERKEN: 1 jan. '56: aanleg werkhaven, '57: aanleg bouwput spui- sluizen; '58.- begin bouv spuisluizen, aanleg waterke ringen op Goeree-Overflak kee'59aanleg bouwpu schutsluis bij Stellendam aanleg zuidelijke oprit dam menweg; '61 bouw schut sluis; aanleg nieuwe Stellen damse vissershaven binnen '62: afbouw op zuidoevei van asfaltdijk die overloopt in kunstmatig duin; '63aan leg bodemverdediging rond spuisluizen; '64: afbouw spuisluizen, afsluiting Zuiderdiep, '66: wegbaggeren ringdijk bouwput spuisluizen; '67: spui sluizen gereed, bouw pijlers gondelbaan, aanleg strandweg van werkhaven naar damaansluiting, aanleg twee bruggen en viaduct over Zuiderdiep; '68opspuiten eerste damgedeelte; '69: aanleg aansluitende secundaire wegen op zuidoever, aanleg buitenhaven, begin scheepvaart via schutsluis; zomer '69begin aanleg tweede fase dam. SLUITING HARINGVLIET: voorjaar 1970. OPLEVERING PROJECTeind 1971 TOTALE KOSTEN: 700 miljoen. (Van een onzer verslaggeefsters) KRUININGEN De raad van Kruiningen zal op de vergadering van maandag 7 oktober een voorstel worden gedaan de gemeente-begro ting voor 1968 te wijzigen in verband met een reconstructie van de ver keerssituatie op de markt. In een toelichting bij de begrotings wijziging wijzen B. en W. erop dat al enkele jaren wordt gezocht naar een oplossing voor het verkeers- en parkeerprobleem op de Markt. De dienst gemeentewerken heeft een plan gemaakt, dat volgens het colle ge van B en W. zeer aantrekkelijk is en soulaas biedt aan alle wen sen. Verwezenlijking van het plan zal naar schatting 48.000 gulden ver gen. Daarbij komt nog 'n bedrag van 3.500 gulden voor het maken van een speciale parkeerruimte aehte 't ge meentehuis. Burgemeester en wethouders stelten voor het benodigde bedrag van de sal- di-reserve af te trekken. Verder wijzen B. en W. erop dat bij uitvoering van 't plan de muziek tent van de markt zal moeten ver dwijnen. B. en W. vinden dat men wat dit betreft niet sentimenteel mag zijn, maar de realiteit onder ogen moet zien. (Van een onzer verslaggevers) HELLEVOETSL-UIS Dezer dagen gaat de immense sluis in het Haring vliet voor het eerst daadwerkelijk aan de waterhuishouding in het Delta gebied meewerken. Sinds de ringdijk om de bouwput werd weggegraven zijn 17 schuiven efichtgebleven; nu maken ze elk voorlopig tot medio 1970 plaats voor een 6.000 vierkante meter grote doorl aal-open ing, die onder NAP ligt. Nu nog water. Straks zal langs de torens een gondelkabel worden ge spannen en kort daarop zal een dam het Haringvliet van de Noordzee scheiden. Op de achtergrond het sluizencomplex. (foto Piet Mijzen) (ADVERTENTIE) De sluis wordt geopend, omdat men wil voorkomen dat in het nog niet afgesloten stuk Haringvliet tus sen sluis en Voorne-Putten stroom versnellingen ontstaan, die diepe in slijpingen te weeg kunnen brengen. De kracht van het water is enorm. Rond de bouwput van de sluis heeft indertijd een trog van 25 m. diep gelegen die met massa's zinkstok ken op „niet gevaarlijke" diepte werd gehouden. Het Haringvliet moet worden afge sloten over een afstand van onge veer 4,5 kilometer. Het noordelijke gat dat met behulp van de gondel- baan die ook bij de aanleg van de Grevelingendam is ingezet, zal wor den gedicht, beslaat 1700 m. van het totaal Inmiddels is op dit traject reeds de helft van de bodembezin- king aangebracht. Dit is wel nood zakelijk, want Waterstaat wil in 1970 het Haringvliet van de zee hebben geisoleerd. Ruim 120.000 m2 zinkstuk zal dan moeten zijn aangebracht, als mede 250.000 betonblokken van één kubieke meter. In afwijking van het werk in de Grevelingien zullen de gondels geen natuursteen in de net ten nemen. De reden hiervan is dat bij dit gigantische project, dat in to taal meer dan 700 miljoen gulden zal kosten, jaarlijks 150 tot 180.000 ton stortsteen wordt gebruikt. In het sluitingsjaar 1970 moet dan nog eens 300.000 ton extra worden aangevoerd. Waterstaat vreest dat de toelevering Een slaatje met garnalen en perzi ken, even apart als lekker, doet het ongetwijfeld goed bij jong en oud. Voor vier personen is nodig: 1 blik (800 gram) cling perzik schijven; een groene paprika in acht vierkante stukken gesneden; 8 kleine tomaten; 1 blik (100 150 gram) gar nalen of verse garnalen; flinke krop sla; 2 eetlepels citroensap; mayonaise. Perziken afgieten (de siroop kan later gebruikt worden voor b.v vruchtesap). Op acht vleespenner drie schijven perziken doen, een stuli je groene paprika, één tomaat en twe- (goed afgegoten) garnalen. Verdee de in kleine stukjes geplukte en me citroensap besprenkelde sla over vic borden en doe er wat mayonaise op Dit slaatje kan ook dienen als lunch dan kunnen er wat boterhammen bi gegeven worden. Het gebruik van plastic zakker, voor het verzamelen van huisvuil te-, vervanging van de asemmer neem snel toe. Dat spreekt ook haast van zelf. De asemmer is vooral voor ou dere mensen een moeilijk te han teren „keukenmeubel"zwaar en log. In de Bondsrepubliek heeft een on dernemende fabrikant nu een „af- valautomaat" in de handel gebracht, die bestaat uit een rechtopstaande standaard van kunststof, waarin op de bodem een rol plastic zakken precies past. Is de bovenste zak ge vuld, dan licht men haar uit het frame van de „automaat". Met het verwijderen van de oude gevulde komt tegelijk een lege nieuwe naar boven. De gevulde zak is namelijk met een enkele handbeweging van de nieuwe te scheiden: men scheurt hem eenvoudig van de nieuwe af. Een praktische oplossing! De internationale mode oscar zal dit jaar worden toegekend aan de Franse couturier André Courre ges. Courreges zal de prijs op 28 november in ontvangst nemen. Hij krijgt de oscar wegens zijn uitzon derlijke creatieve prestaties in de wereld van de mode. Hieronder werd vooral de minirok speciaal genoemd. Twee jaar geleden werd de prijs verleend aan Pierre Car- din. bjj zulke grote hoeveelheden wel eens spaak zou kunnen lopen. Vandaar dat een betomfabriek zal worden in geschakeld. Vorig jaar ztyn de pyiers, waar langs de kabel voor de gondels zal worden gespannen (mei-juni '69) ge bouwd. Uit het experimenteel werk in Zeeland heeft men veel geteerd. Daarby sprong o.m. de kabel los, die niet goed bleek te zijn ingeklemd. Thans hebben de ingenieurs van rijks waterstaat goede hoop dat zij met de gereviseerde Grevelingen-gomdels en de gerepareerde kabel die in Frankrijk van een nieuwe mantel wordt voorzien dit karwei in drie tot vier maanden kunnen klaren. In het voorjaar van '70 zal er op de gestorte betonblokken nog eens 14 miljoen m3 zand worden aange bracht. De afwerking van het talud en de asfaltering van de diain kun nen tegen het einde van 1971 rond zün. Met de werken aan de aanslui tende secundaire wegen zal voor zover daar al geen begin mee is gemaakt in '69 worden aangevangen. Met de bouw van de grote dammen- weg zal, zo lang de andere zeear men niet zijn afgesloten, weinig haast worden gemaakt. De heer A. J. Eggebeen, techn. hoofdambtenaar le klasse schetste ons de razend snelle ontwikkeling van een aantal werkmethoden bij het uitvoeren van het Deltaplan. „Vijf jaar geleden moesten officieel 50 stortwerkers aanwezig zyn als er een ryshouten zinkstuk van 1.000 m2 moest worden afgezonken. Een stuk van 1.200 m2 was heel groot. Het afzinken op zich was een niet van zenuwen ontblote, militair aandoen de operatie. Onlangs is in het Rak van Scheelhoek ineens één stuk van 2700 m2 naar beneden gebracht. Daarbij waren slechts zes men sen betrokken". Hoe dat kan? „Voor het bezinken heeft een ingenieur bij een van de aannemers van dit werk een totaal nieuwe bezinkingsmethode ontwik keld. Ervoor nodig zijn twee pon tons die aan de korte uiteinden het zinkstuk, waarin vrywel geen hout meer is verwerkt, zeer gelykmatig naar beneden drukken. Geen ge schreeuw meer, geen stortwerk-van- hamd-tot-hamd, geen ongelukkige af zinkingen. De tegenwoordige stukken die bij Hellevoetsluis worden afge zonken, zijn van synthetisch mate riaal, polypropheen matten. Onze methode is enig in Nederland. Het zinken heeft in tien jaar een onna volgbare evolutie ondergaan", aldus de heer Eggebeen. Het werk in het Haringvliet Is in /ergelijking met andere Deltaplan- orojecten niet vj spectaculair. In de roorbye twaalf Jaar heeft men even wel een raderwerk op gang moeten irengen, waarvan het ene tandwiel soms wel eens moeilyk in het ande re wilde grijpen. „We hebben te ma ken met vissers, waterlozing, boe zemwaters, vissershavens, sluizen, bruggen, viaducten, enz." Een moeilyk werk was het oprui men van de ringdyk om de sluis. Dit werk moest in de herfst worden uitgevoerd. De brede dyk kon ech ter niet ineens in zijn geheel wor den weggebaggerd. Aan de zeekant moest voor de spuisluis een bodem verdediging van 125 m breed wor den aangebracht; aan de rivierzyde een ter breedte van 100 m. Die ver dediging bestond uit 'n zware betom- Het noordelijk van de sluizen gelegen damstuk wordt met behulp van gondels gelegd. Het zuidelijk gedeelte zal worden opgespoten. Aan ie zeezijde van de schutsluis zal een tweede vissershaven (650 x 150 m) worden aangelegd. nen vloer met daarop een opbouw van filterzand, fyn grof grind tot steen van 1.000 kg per blok. De ver dediging kon niet onmiddellijk op vol le breedte worden gebracht in ver band met de ringdyk om de sluis. Om iets tegen de zware golfslag beschermd te zyn heeft men op by het opruimen van de dijk en het uit breiden van de stortebedden op het buitenrandje van de afgegraven dijk een stalen damwand geslagen. Het opruimen van de dijk en de verdere bed-uitbouw vergden 'n slordige 45 miljoen gulden. De Waterstaat-top die hier 15 jaar aan het werk is geweest denkt naar die heer Eggebeen vertelde met enige zorg aan de toekomst. Wanneer straks dit project van het Deltaplan, waarmee Nederland een nieuwe image in de wereld heeft opgebouwd, gereed zal zijn, zal er voor een niet gering aantal tech nisch hoog-ontwikkeld- specialisten geen werk op niveau zyn. PIM GAANDERSE ROTTERDAM (ANP) „Ook al moeten heilige huisjes worden verla ten of persoonlyke en streekaspiraties worden opgeofferd, niets mag ons te veel zijn om het inkomen van de Ne derlandse melkveehouder te verbe teren". De voorzitter van de coöperatieve melkcentrale, de heer J. E. Goed hart, onderstreepte aldus in de van daag te Rotterdam gehouden leden- raadsvergadering de bereidheid van deze grote Westnederlandse coöpe ratie tot reëel overleg met partners in de gehele Nederlandse zuivelin dustrie en -afzet. De heer Goedhart drong er op aan op te houden met filosoferen en te trachten met elkaar tot concrete sa menwerkingsvormen te komen. De tijd dringt daartoe. De ineenstorting van de zuivelmarkt in april j.I. ligt de veehouders nog vers in het geheu gen, betoogde de heer Goedhart. Hy achtte het herhaaldelijk geuite opti misme dat het met de melkprijs wel mee zal vallen, vergeleken met die van het vorige jaar, geenszins verant woord. NIEUW VOSSEMEER Zater dag 5 oktober a.s. houdt het Kanaal schap De Eendracht een kennisma- kings- en oriënteringsdag voor leden en genodigden. De bedoeling van de ze dag is dat leden en personen, die met het werk van het kanaalschap te maken hebben, elkaar wat beter leren kennen. Op het programma voor dieze dag staat een boottocht met de Stad Veere door het werkgebied vam het Kanaalschap. De deelnemers aan deze tocht worden 's morgens ont vangen in hotel Van Tilburg te Steenbergen. Per autobus gaat men daarna naar de haven van Bergen op Zoom, waar dan de Stad Veere klaar ligt. Gevaren wordt via Oos- terschelde, Eendracht, Krabbenbeek, Mosselkreek, Zype, Krammer en Steenbengse vliet naar Steenbergen. By de genodigden treft men o.m. aan vertegenwoordigers van rijks waterstaat, de commissie voor de openluchtrecreatie in Noord-Brabant het district Zuid voor Aanvullende Civieltechnische Werken, de afdeling ontwikkeling, voorlichting, ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting van de provincie Zeeland, het iandschaps- consutentschap van Staatsbosbeheer van Noord-Brabant, de Grontmij en het consulentschap openluchtrecre atie van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het blijkt dat c schade die de fruitteelt in Zeeuwse: Vlaanderen heeft geleden tengevolg van het noodweer op vrijdagavon- nog groter is dan ze zich aanvankelij. liet aanzien. Een twintigtal telers in het gebiet van Kuitaart en Stoppeldijk zyn e. door getroffen en volgens de scha: tingen die de laatste dagen hebbei plaatsgevonden moet worden aange nomen dat ongeveer 1 miljoen kg fruit aan de bomen is vernietigd. Daartoe behoort ongeveer 700 ton Golden Delicious, 100 ton goudreinet- te en 200 ton peren, waarbij Doyenm du Cornice en Beurré Alexandre Lu cas de belangrijkste plaats innemen. Een belangryk deel van dit fruit was bestemd om opgeslagen te wor den in het koelhuis van de veiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneu- zen zodat ook deze veiling ernstig getroffen is door het verloren gaan van een zo belangryk deel van de aanvoer. Van de getroffen telers zyn de meeste verzekerd tegen de gevolgen van hagelschade. Via de veilingklok in Kapelle-Bie- zelinge werd maandagmiddag ge tracht 100 ton Golden Delicious met hagelschade in voorverkoop te veilen. De veiling Zeeuwsch-Vlaanderen had een minimumprijs gesteld van 13 cent per kg maar hiervoor bleken de fabrieken geen interesse te hebben. Een party Golden Delicious met ha gelschade die stond aangevoerd, werd verkocht voor 6,5 cent per kg. Door de hagel is niet alleen het fruit aan de bomen vernield maar ook de bomen zelf hebben er dikwyls zwaar van geleden. DIEMEN (ANP) De totale bruto winst van Dagra n.v. en haar doch terondernemingen is in het boekjaar 1967-1968 met 8,6 pet. of f 470.000 toe genomen tot f 5.903.000, zo deelt Dagra mede. Met betrekking tot de gang van za ken in het nieuwe boekjaar wordt meegedeeld dat de omzet tot dusverre wederom is toegenomen. Ondanks de verwachte kostenstijgingen wordt ge meend, dat er reden tot sober opti misme la. GOES In drie lege woningen aan de Westerstraat in Goes, die be stemd zijn voor de afbraak, heeft gis teravond brand gewoed. Vermoede lijk heeft de jeugd in de panden vuurtje gestookt. De brand leverde ge engevaar op voor de omgeving. Binnen drie kwar tier was de brandweer het vuur de baas. Wel moest het verkeer over de Westerstraat gedurende een uur wor den omgeleid. Verplaatsbare en muurradiato ren. Hoge en lage modellen. Van 500-2000 Watt. Met of zonder regelschakelaar. Desge wenst door 'n thermostaat te bedienen. Mogelijkheden genoeg zoals ziet. En de prijzen? Verrassend laag: van ƒ54.- tot ƒ159.- 't Is eigenlijk geen geld voor zo'n degelijke Daalderop (Vervolg van pagina 1) Anderen stellen: dat is geen oplos ing. Dan liever weer vervoer per rein. Is er dan een teveel aan duiven voor een bepaalde vlucht, dan kan rltljd nog een extra wagen achter het reinstel worden gekoppeld. „Duur der natuurlijk dan containers", geeft men van die kant wat spijtig toe, ..maar onze dieren blijven dan ten minste in puike conditie". Die conditie en verzorging van de duiven gaat de dierenbescherming ter harte. „Of men nu per container of per trein vervoert, interesseert ons niet. Als twee containers niet vol doende zijn, zou men een derde moe ten aanschaffen, of een aparte wagen met rieten manden extra moeten in zetten. Voorop staat: een verzorgd en gezond transport van de duiven". „Onbetaalbaar, zo'n derde contai ner voor ons", hoort men dan weer in duivenbondskringen. „Dan liever toch maar wat meer duiven in een compartement". Echter ook in kringen van duiven sportliefhebbers komt, blijkbaar meer en meer verzet tegen deze laatste op vatting. De met zorg gekweekte die ren wil men graag onderweg goed verzorgd hebben en na een vlucht in zo goed mogelijke conditie terug heb ben. „En hoe kan nu een doffer of dul- vin een goed vluchtresultaat boeken, als het dier - op heenreis per con tainer naar de startplaats - amper de drinkpot heeft kunnen bereiken. Met vijftig dieren in een compartement, kan lang niet iedere duif zijn natje en droogje veroveren. Bovendien be vuilen de dieren, die ais een klit op elkaar zitten, elkaar op een ver schrikkelijke manier. Bij hun thuis komst heb je daar dan ook weer heel wat mee te stellen. Ook komt er nog bij, dat er alle mogelijke kansen zijn op ziekten bij het oplopen der tem peraturen. Nog een andere categorie vraagt zich af, of de gekochte containers in derdaad op de termijn die thans ge steld is, afgeschreven moeten worden. „Als we dat eens over een langere termijn zouden uitsmeren en dan een nieuwe container erby zouden aan schaffen", suggereert men voorzich- tig. Zeker is, dat over dit alles het laat ste woord in kringen van duiven sportliefhebbers nog niet is gezegd. Wie geen vreemde is in de duiven sport, weet, dat er fel verzet is tegen te dichte bevolking van de comparte- menten. „Want dan ziet een liefheb ber met betere duiven zijn kansen gereduceerd, omdat zijn duiven niet bij de drinkpot kunnen. En dit ele ment van dobbelstenen gooien hoort zeker niet in onze fijne sport thuis". Waarmee de dierenbescherming het in dit geval eens is. De verzorging van veertig miljoen duiven, die de half miljoen duivenliefhebbers in West-Europa hebben gaat naast de ware duivenliefhebber, zeker ook de dierenbescherming ter harte. (ADVERTENTIE) Sffll bft/m HANDCREME uw handen vragen erom

de Stem | 1968 | | pagina 5