Dam door Brouwershavense krijgt een volkomen Streekplan doet afbreuk Gat aan belang en van Belg stal fuiken en partij uien Zorgelijke toestand in bieten campagne TALUD VEERSE GATDAM MOET BREDER WORDEN In gesprek met VERSPERDE SCHELDE ZWAARD VAN DAMOCLES BOVEN ONS HOOFD Vragen over notulen Statenvergadering Gezagscrisis niet nodig J. Koole-Louwerse en waar \ORGEN MONUMENT CENTRUM aan Sluis wenst een voordeur' nieuwe rondweg Middelburgs raadslid Aanrander in Vlissingen aangehouden Ir. H. Rietberg: Frankrijk koopt plutonium van Canada Afscheid van hoofd Rijksleerschool in Middelburg Wanverhoudingen Wie betaalt? Ernstige botsing op Rijksweg 58 onze correspondent) -BATH De 5000 tot anaraese erts-tanker Ori eeft gisteren de Wester, uremic twee uur geblok Iorgens liep het schip van Batli aan de grond maandag was cei op de Westerschelde - ts een kleine 20 zeesche kele binnenvaartschepei ide te wachten. oiitie-schepen van Hans. Antwerpen hielden de op om de 14 sleepboter eid te geven het schip bi water vlot te trekken. Dai isteravond om tien voor narch, geladen met 45001 lag aanvankelijk met hel naar het westen. Dooi van het tij het werd raaide het schip, zodat hel iter gedeeltelijk versperde, bij Terneuzen, Hansweert' pen werden gewaarschuwd opingen bij de plaats te OSCh Hogere pedagogi. „de Vossenberg", geslaagd Ige onderwijsbevoegdheid: J erg; A. Bastiaansen, Ou<L eulens, Baarland; A. BoirJ. endaal; C. Boot, Zevenber- n Broekhoven, Bergen op 'e Bruijn, Steenbergen; p loosendaal; T. van Dongen' E. van Duijse, St. Jan-' ersen, Goes, R. Fait, Goes' Westdorpe; A. Havermans,' P. Hoedelmans, Bergen op sen, Roosendaal; A. Kerck- -Naimen; L. de Kok, Goes; Klundert; C. Lazeroms' van Loenhout, Steenber- Loon Bergen op Zoom; W. Jansteen; K. Matthijssen, ellssen, Zevenbergen; J. van osendaal; Fr. vain Pul, Bet. J. Ridderhof, Steenoer- ers, Roosendaal; P. Struijs 'jkerbuijk, Bergen op Zoom; -e, Stoppeldijk; L. Veraart, oom; P. Verschuren We- Verlaar, St. Willebrord: insenbeek; C. Weijer, Klun- ïdhuis: World Press-photo. Zeventien 18 jaar ntrnm. Westsingel10—12 ir Spreekuur Voorlichtings- Jishouding en Gezin (tel. iranje 14.30, 19 en 21.15 uur ishow ur vertelt 18 jaar lur De tien geboden a.l. w hangt komt er regen 18 J. 20 uur ht Björndal 14 jaar 14 uur Bejaardenschieting lanie 18 jaar ng, bang a.l. :e biljetten voor Mexico schuld van de pil 18 jaar iolle jaren van Laurel en nie en Clyde 18 jaar Voor een handvol dollars 0. 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 erbiddelijke 14 jaar 0 en 19.30 uur the wind 14 jaar 12, 14.30, 16.50, 19.10 en ekke opdracht 14 jaar 14, 16, 18, 20 en 22 uur eren worden vermist 18 j. 4, 16. 18, 20 en 22 uur der liefde 18 jaar 2, 14. 16, 18, 20 er. 22 uur lten 14 jaar 16.30, 19 en 21.30 uur geest, 14 jaar 16.30 en 21.30 uur 18 jaar DE STEM VAN DINSDAG 1 OKTOBER 19Ó8 dhuis: World Press-photo. Vandaag". Vandaag". Vandaag". (Van een onzer verslaggevers) SLUIS „Sluis schijnt bij de planologen en sociologen niet in een erg gunstig blaadje te staan. Terwijl het onzalige herindelings plan van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij Sluis zijn zelfstandigheid zou moeten verliezen (een feit waar tegen wij heftig hebben gerea geerd en waarbij wij ons beslist nimmer zullen neerleggen) als een zwaard van Damocles boven onze hoofden hangt, dreigt door het streekplan voor West Zeeuwsch-Vlaanderen wederom ernstig afbreuk te worden ge daan aan de belangen en de betekenis van Sluis." Aldus de niet mis te verstane aan hef van een brief van de VVV-Shiis aan het provinciaal bestuur. Afschrif ten van de brief zijn ook gezonden aan de fractievoorzitters van de pro vinciale staten. Zoals gemeld hebben eerder ook het gemeentebestuur en de raad van Sluis een over het algemeen afwijzend standpunt ingenomen ten aanzien van het streekplan. Ook de bezwaren van deze zijde zullen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland worden ingediend. De belangrijkste bezwaren van de Sluise WV gaan tegen de geringe ontwikkelings- en uitbreidingsmoge lijkheden, die Sluis binnen de stads wallen wordt geboden. In het streekplan wordt daarover o.m. gesteld: een open gebied tussen de wallen en de bebouwing, welk gebied uit hoofde van zijn rela tie met de historisch en landschappe lijk bijzonder waardevolle gordel van vestingwerken, is aangewezen als cultuurmonument. Deze aanduiding is toegepast teneinde de wallen ook aan de binnenzijde een bescherming te geven zoals dit eveneens aan de buitenzijde is gedaan, namelijk door het omringende gebied aan te wijzen tot landschappelijk waardevol agra risch gebied". Het is juist hier, dat bij de Sluize- naren de schoen wringt. Dit zijn na melijk nog zo ongeveer de enige ruimten binnen de wallen, die de stad voor stadsuitbreiding ter be schikking staan. Sluis beeft dringend behoefte aan nieuwe woningen. De laatste woningen van een vorig nieuwbouwplan worden dit jaar op geleverd. Voor nieuwbouwwijken op een andere plaats voelt men in Sluis biets. Burgemeester P. van Hootegem zei ons desgevraagd daarover: „Asje blieft geen buitenwalbebouwing. Wat Je dan krijgt kün je in een soortgelij ke stad als Grave zien. Dat worden je reinste satellieten". Men is thans in Sluis bevreesd, dat door de bepalingen van een eenmaal door de provinciale staten aangeno men streekplan West-Zeeuwsch- Vlaanderen, het z.g. plan „achter de kerk" geen doorgang zal kunnen vin den. (Op de kaart is dat het geblokte gedeelte rechts tussen de wallen en het donker getinte binnenstadsge deelte). In de brief van de plaatselijke VTV aan het provinciaal bestuur wordt over deze kwestie geschreven: „Door de aanleg en uitvoering van het uitbreidingsplan Ridderstraat- Zuiddiikstraat waar in betrekkelijk korte tijd 200 woningen werden bouwd, is het belangrijke koop winkelcentrum van Sluis excentrisch komen te liggen ten opzichte van de rest van Sluis. Mede daarom is het beslist noodzakelijk, dat er vooral aan de Zuidwestzijde meer uitbreidings mogelijkheden komen. Uit toeristisch en recreatief oogpunt achten wij de stadswallen erg belangrijk en mede bepalend voor het karakter en de sfeer in Sluis. Wij menen echter, dat juist een verantwoorde en aangepaste bebou wing van dit gedeelte binnen de stadswallen mogelijk is, zonder dat dit aan deze wallen enige schade in welk opzicht dan ook zal bezorgen". Het VVV-bestuur zegt niet te kun nen begrijpen waarom hier zo'n star standpunt wordt ingenomen, daar on omstotelijk vaststaat dat deze terrei nen in het verleden, toen de stads wallen nog de functie en betekenis hadden, die hieraan door het ont- werp-streekplan worden toegekend, ook bebouwd zijn geweest. Burgemeester Van Hootegem meent, dat deze wallen juist een functie, als groenvoorziening, kunnen krijgen als de nieuwbouw tot aan de wallen door kan gaan. Wanneer men in het zuidwestelijke deel van Sluis naar de wallen kijkt is dat een fraai gezicht maar „Je moet eens omgekeerd kijken, dan zie je alleen maar een krotterij", aldus de burgemeester, die het wel eens is met een raadslid, die op de betrokken bepaling in het streekplan reageerde- met de opmerking: „Ze nemen ons in de houdgreep"! De heer Van Hootegem voegt daar aan nog toe: „We hebben heel wat over voor de wallen en er in de loop der jaren al heel wat geld voor op tafel moeten brengen. Ze moeten er ons echter niet aan ophangen 11 11 (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Het bestuur van de VVV- Sluis maakt ernstige bezwaren tegen de geringe aansluitingsmogelijkheden van Sluis op het in het ontwerp- streekplan West-Zeeuwsch-Vlaande- ren aangegeven tracee van de rijks weg 58. Het VVV-bestuur heeft deze bezwa ren kenbaar gemaakt in een brief aan het provinciaal bestuur. In deze brief waarin ook bezwaar wordt gemaakt tegen beperking van de woningbouw binnen de wallen (zie elders in dit blad), wordt gesteld, dat het WV- bestuur zich er beslist van bewust is dat een rondweg om Sluis een drin gende noodzakelijkheid is, waarvan zij de totstandkoming in verband met te verwachten verkeerstoename zelfs bespoedigd zou willen zien. Een twee de aansluiting, bij St. Anna ter Mui den, op de ontworpen weg achter het gemeentebestuur echter een conditio sine qua non voor het voortbestaan van het toerisme en de bedrijvigheid in Sluis. Gewezen wordt op de grote stroom van toeristen, (Belgen, Fransen, En gelsen enz.), die Sluis van de andere zijde, de zuidzijde, naderen. Het zou naar de mening van de Sluise VVV beslist verkeerd zijn om dit verkeer rerst om Sluis heen te leiden voor het Sluis kan binnenkomen. Dit „via de ichterdeur" binnen leiden zou vol gens het bestuur een catastrofe voor Sluis opleveren. Deze „structuurschets 1968" van de gemeente Sluis toont precies de plaats waar het gemeentebestuur de eerst volgende nieuwbouwwijk binnen de wallen wil realiseren. Dat is rechts tussen de wallen en het donkere ge deelte, dat het winkelcentrum en be bouwd kom aangeeft. Daarboven rechts ziet men de weg naar Aardenburg. Het geblokte ge deelte onder en boven deze weg is het voor industrieterrein aangewezen gebied waarop zich ook het voormali ge pensionaat „St. Joseph" bevindt. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De notulen van de statenvergadering van december 1967 zijn voor het Middelburgse raadslid M. L. Almekinders (C.H.U.) aanleiding geweest het college van burgemeester en wethouders van Middelburg enkele schriftelijke vra gen te stellen. De heer Almekinders wil o.a. we ten of b. en w. kennis hebben geno men van het hoofdartikel in de Pro vinciale Zeeuwse Courant van 25 sep tember j.l. In dit hoofdartikel kwam aan de orde dat in de notulen van de decembervergadering geen mel ding is gemaakt van passages uit het betoog van de P.v.d.A.-fractievoor- zitter, welke betrekking hadden op het gasverbruik van een collega- fractievoorzitter. Dit artikel is ook voor het statenlid drs. W. R. V. Du- sarduijn (K.V.P.) aanleiding geweest vragen te stellen. Verder vraagt de heer Almekin ders het college van b. en w.: Is .het juist dat door de admini stratieve dienst van onze gemeen tebedrijven, verbruiks- en/of fi nanciële cijfers van vertrouwe lijke aard (over een individuele verbruiker) aan derden zijn ver strekt? Zo ja, is uw college dan niet van oordeel dat hier sprake is van misbruik van vertrouwen? Ver trouwen, dat betrokken verbrui ker heeft gesteld in de betreffen de administratieve dienst. Zo ja, welke maatregelen is het college bereid te nemen ter voor koming van dergelijke onregelma tigheden in de toekomst? (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL In Vlissingen is gisterenmorgen de 27-jarigt Roosen daler A. B. aangehouden, die er van verdacht wordt vrijdagavond in de Mgr. Hopmansstraat te Roosendaal een 21-jarig meisje te hebben aange rand. De politie werd getipt door een getuige. Na zijn aanhouding werd B., 'die al eerder in aanraking is geko men met de zedenpolitie, tiaar Roo sendaal overgebracht. Hij heeft in middels bekend. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Evoluerende inzichten bij de Deltadienst van Rijkswaterstaat zijn er de oorzaak van dat de in aanbouw zijnde dam door het Brouwershavense Gat een markant ander profiel zal krijgen, dan de reeds voltooide deltadammen. De Brouwershavense Gatdam zal bijvoorbeeld aan de zeezijde over een brede strook vol komen vlak zijn. Op de hierdoor ontstaande strook zal, als de dam (in 1973) wordt voltooid, een autoweg worden aangelegd. Tevens zal er een autoweg, alsmede een tweetal toeristische wegen worden aangelegd aan de oostkant van de dam. Deze wegen, in totaal acht rijstroken, vormen het Grevelingentracé in de toekomstige dammen- weg. Dit vertelde ir. G. L. Nieuwendijk, een der leidinggevende waterstaat- ingenieurs bij de werken in het Brou wershavense Gat. Ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeur van R.W.S. van de directie Zeeland, deelde hier op desgevraagd mede, dat het nood zakelijk zal zijn om het talud van de Veerse Gatdam aanzienlijk te ver breden, zodat aan de oostzijde van deze eerste deltadam ook een systeem van in totaal acht rijstroken kan worden aangelegd. In tegenstelling tot de Brouwersha vense Gatdam krijgt de Veerse dam geen toeristische autoweg met secun daire recreatiewegen aan de zeezijde. Het zou, aldus ir. Zuurdeeg, te ver voeren om de ingrijpende reconstruc tieweden, die daarvoor nodig zijn, uit te voeren. Derhalve bepaalt men zich tot het verbreden van de dijk- voet aan de kans van het Veerse Meer. Uit een en ander blijkt de steeds zwaarder wordende claim die in ver band met toeristische en recreatieve behoeften op het deltagebied wordt gelegd. Het voorgaande werd mede gedeeld tijdens een excursie, die het provinciaal bestuur van Zeeland en de Staten-leden gisteren naar Schou- wen-Duiveland maakten. In weerwi1 van het slechte weer was het een werkbezoek dat doortrokken was van recreatieproblemen. Het gezelschap bezocht achtereen volgens Zierikzee, Bruinisse, de delta werken in het Brouwershavense Gat en Haamstede. Op onderdelen van dil bezoek komen wij nader uitvoerig te rug. Bij deze geven wij een korte opsomming van de specifieke proble men, die aan de bezoekers tussen de koffie en de sherry door werden ge offreerd. ZIERIKZEE: Burgemeester D. W. Kastelein gewaagde van de ongerust-I heid en de verwarring ,die er heersen rond de schadevergoedingsregeling voor de mosselkwekers. Zierikzee, nu ruim 7.000 inwoners, hoopt uit te groeien tot 15.000 inwoners in 1980, Acute wensen: restauratie van de concertzaal, aanleg van een jachtha ven en bouw van een overdekt zwembad. BRUINISSE: Hier zitten dertig mos selbedrijven praktisch aan de grond als de Grevelingen wordt afgesloten. De industriële activiteit, o.a. in de scheepsbouw, vermindert zichtbaar als gevolg van de sombere toekomst verwachtingen, zo verklaarde burge meester C. H. van de Linde, die vreesde voor een langzaam uitsterven van zijn gemeente. Compensatie, zo oordeelde hij, moest gezocht worden in bevordering van de recreatie in de ze „uitvalspoort naar het Grevelin- genbekken" en in vestiging van de z.g. „natte" industrie. Bruinisse hoopt dat toekomstige mosselverwaterplaatsen, waarmee nu bij Texel wordt geëxperimenteerd in Zeeland zullen komen, waar de outillage optimaal aanwezig is. een forse extra uitkering uit het gemeentefonds voor deze gemeente. Wat de toeristenbelasting betreft kon gedeputeerde J. van den Bos de burgemeester zeggen, dat er donder dag weer een bespreking ten depar- temente over dit vraagstuk plaats vindt. WESTERSCHOUWEN: Burgemeester H. P. Everwijn ontvouwde hier de he le problematiek van een kleine ge meente, die een recreatiereus is ge worden. Op ruim 4.000 eigen inwo ners telt Westerschouwen in het hoogseizoen ruim 45.000 verblijftoe- risten, die samen goed zijn voor an derhalf miljoen overnachtingen. Westerschouwen staat voor miljoe- nenprojekten, waarvan de kustriole- ring het meest urgent is. „Het rijk moet bijspringen. Pleit u daar voor!" riep de heer Everwijn zijn gehoor toe. De bezoekers verdiepten zich blij kens een langdurige discussie in de praktische wensen van de heer Ever wijn, zoals: het bestemmen van on rendabele boomgaarden als recreatie gebied, het invoeren van een toeris tenbelasting en het verkrijgen van (Van onze redactie buitenland) OTTAWA Canada en Frankrijk hebben een overeenkomst gesloten over de verkoop van naar schatting 1,5 miljoen dollar aan Canadees plu tonium. Een bepaling van de overeenkomst is dat het radioactieve materiaal niet gebruikt mag worden voor Franse nucleaire wapens, maar uitsluitend voor vreedzame doeleinden. Het te leveren plutonium is een bijprodukt van de Canadese kern energiecentrales. Naar in Parijs verluidt betaalt Frankrijk 22 Canadese dollars (bijna 70 guld-en) per gram. Dit is iets min der dan de helft van hetgeen Eura tom onlangs voor Amerikaans pluto nium moest betalen. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De Belgi sche rijkswacht heeft in samenwer king met de rijkspolitie van de groep Hontenisse proces-verbaal opgemaakt tegen de heer J. de B. (27), woonach tig in De Clinge (België), wegens diefstal van een drietal fuiken aan de Kleine Zeedijk nabij Kloosterzan- de. Bij de Belg is door de politie bo vendien huiszoeking gedaan. Het lichten en stelen van fuiken neemt volgens de politie de laatste tijd hand over hand toe, en het is moeilijk de daders te achterhalen. Bij het door zoeken van de woning van De B. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG In de aula van de rijksopleidingsschool voor onder wijzers en onderwijzeressen in Mid delburg is afscheid genomen van het hoofd van de rijksleerschool, de heer 3. W. Almekinders. De heer Alme kinders, die een ambtsperiode van 31 jaar achter de rug heeft, gaat met pensioen. De heer M. A. Hage, directeur van de rijksiopleidingsschool in Middel burg overhandigde namens het per soneel van de opleidingsscholen de heer Almekinders twee boekwerken. Gesproken werd er ook dioor oud- directeur A. de Jonge, de heer J. Gelijn-s, inspecteur van het lager on derwijs, de heer P. Minet, namens de ouid-coltega's, en de heer A. Vis namens volksonderwijs en afgevaar digden van de stichting Kleuterklas Rijksleerschool. Hun woorden gingen vaak vergezeld van stoffelijke blijken van waardering. Het laatste woord was aan het scheidende schoolhoofd, waarna de aanwezigen tijdens een ï^eceptie ge legenheid kregen persoonlijk afscheid te nemen van de heer Almekinders. De taak v-an de heer Almekiniders zal voorlopig worden overgenomen door mejuffrouw J. Hegberg. IR. H. RIETBERG (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Blijft het weer slecht, dan zuilen woensdag de meeste van de twaalf Nederlandse suikerfabrieken de produktie moeten staken. Alle hoop is gevestigd op een snelle verbetering van het weer, zo dat de boeren de oogst kunnen her vatten. De weerberichten voor de ko mende dagen zijn evenwel ongunstig. HET DAGELIJKS bestuur van de universiteit van Amsterdam zal wor den uitgebreid van twee tot vijf stemgerechtigde leden. Volgens dit onlangs aan b. en w. gedane voor stel moeten behalve de rector-magni- ficus en de kanselier-directeur ook twee curatoren en de pro-rector stemgerechtigd lid worden. „De toestand is zorgelijk tot zeer zorgelijk," zo kenschetst de ir. H. Rietberg, directeur van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom, de toestand van dit moment. „Door de te geringe aanvoer ont staan er wanverhoudingen in het productieproces en dit geeft weer aanleidingen tot storingen," zegt hij. Ir. Rietberg klaagt daarna; „We hebben nu te maken met een straal stroom, die met een snelheid van 250 kilometer boven de Atlantische Oceaan in de richting west-oost alle water wat er in de Caraïbische ge bied en Canada aan depressies is te vinden naar ons toetrekt." Toch is ir. Rietberg nog niet zo heel pessimistisch gestemd. Hij ge looft, dat men de bieten alle nog wel uit de grond zal krijgen. „Zolang we nog niet zeggen: we krijgen de bieten niet meer de grond uit, is de situatie nog niet zo kritiek," is zijn mening. Intussen is het zo dat door het op halve kracht werken de suikerfabrie ken dagelijks behoorlijke verliezen lijden. Van het ontslaan van perso neel kan geen sprake zijn, omdat als het weer omslaat, weer iedereen hard aan de slag moet. Van het door berekenen van de verliezen in de suikerprijs kan ook niets komen om dat men zich te houden heeft aan de E.E.G.-suikerprijs. Op wiens hoofd de verliezen nu neerkomen? Het is nu nog niet be kend. „Mogelijk dat we straks wat aan de nabetalingen zullen gaan doen," zegt ir. Bos van het hoofd kantoor van de Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam. Het ziet er dus naar uit dat de boeren en sui kerfabrieken gezamenlijk de tegen valler zullen incasseren. Ir. J. van de Hil uit Puttershoek wijst er namens de Suikerunie op dat de fabrieken deze week alle mo gelijke moeite zullen doen om de produktie gaande te houden. Zowel Suikerunie als C.S.M. geven de bie tentelers aanvoerpremies. Bij de Suikerunie is dat f 3,per ton bie ten (ofwel f 120,tot f 150,per hectare) en bij de C.S.M. f 2,per ton bieten (ofwel f 100,per hec tare). De boeren die wij gisteren spraken waren nog niet zo verontrust. (Van onze correspondent) 's-HEER ARENDSKERKE Op rijksweg 58 ter hoogte van 's-Heer Arendskerke heeft een aanrijding plaatsgevonden waarbij een personen auto totaal werd vernield. Het ongeluk ontstond doordat de personenauto's, rijdende in de rich ting Middelburg en bestuurd door resp. C. S. uit Roosendaal en V. S. uit Rotterdam met elkaar in botsing kwamen doordat S. uit Roosendaal gelijktijdig wilde gaan passeren met V. S. uit Rotterdam. De personenau to van laatstgenoemde sloeg over de kop terwijl de bestuurder eruit werd geslingerd. De auto van V.S. werd geheel ver nield terwijl de bestuurder met de schrik vrijkwam. De andere auto liep aan de linkerkant beschadigingen op. werd evenwel geen ander gestolen vistuig meer aangetroffen. Uit een langdurig verhoor bleek niet dat De B. iets te maken zou hebben gehad met andere fuikendiefstallen. De diefstal is ontdekt door enkele mensen die bij de Kleine Zeedijk een personenwagen aantroffen waarvan huiten de (afgesloten) bagageruim te flarden van visnetten hingen. Een eigenaar van de auto was nergens te bekennen. De politie, die onmiddellijk werd ingelicht, wist te achterhalen dat de auto eigendom was van de Belg J. de B. Deze verklaarde de auto te heb ben laten staan omdat de motor de fect was. Hij zou te voet naar huis zijn gegaan. Toen de kofferruimte van de wagen werd opengemaakt, bleek dat er drie fuiken in lagen en een grote hoeveelheid uien, die De B. bij een boer in de omgeving had gestolen. Hij bekende de diefstallen te hebben gepleegd. Zowel de netten als de partij uien werden in beslag genomen. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Hij betoogde voorts „een volgend stadium zal nu moeten zijn dat de kwestie van de geboortenregeling op nieuw in gesprek wordt gebracht. In dit gesprek moeten ook de stem van de gehuwden, die van theologen en beoefenaren van de wetenschappen van het menselijk gedrag, en die van bisschoppen en zielzorgers worden gehoord. Het gesprek moet tot in hoogste instantie worden gevoerd". Naar de mening van bisschop Ernst is er, ook in de kerk, behoefte aan nieuwe verhoudingen en nieuwe ge zagsverhoudingen om het hoofd te kunnen bieden aan de uitdaging van deze tijd". Hij wees erop, dat de kerk niet (meer) wordt gevormd door de gezagsdragers maar door allen die er toe behoren. Voor deze nieuwe ge- daehtengang zijn de grondlijnen ge trokken tijdens het tweede Vaticaan se concilie. De bisschop vergeleek de kerk van vroeger en nu met het gezin van vroe ger en nu. Over dat gezin van nu zei hij: „Wanneer een gesprek ontstaat tussen ouders en kinderen waarin beiden luisteren en spreken en trach ten elkaar te verstaan, dan ontstaan nieuwe verhoudingen, ook nieuwe ge zagsverhoudingen, waardoor het ge zin bestand is tegen de opdracht in deze tijd". Overigens zei hij de jongste ency cliek alleen als een „goed te hanteren voorbeeld" („en omdat uw belang stelling daar momenteel toch het meest naar uitgaat") in zijn ineiding over gezagsverhoudingen in de kerk te hebben betrokken. Bisschop Ernst hield zijn inleiding voor medewerkers van het Bergse bedrijfsapostolaat, werkgevers en werknemers en docen ten van het vormingswerk voor de bedrijfsjeugd en parochiegeestelijken. DE SPAANSE hertogin Luise Isabel van Medina Sidonia is gisteren vrij gesproken van de aanklacht, dat zij met haar boek „La Huelga" (de sta king) justitie en burgerwacht zou hebben beledigd. ,HET Rode Kruis-werk la at mij niet meer los. Als je ziet wat voor stum pers veel mensen zijn, terwijl je zelj zo gezond bent, dan zou je nog veel meer willen doen". Aldus mevrouw J. Koole-Louwerse uit Oost-Souburg, commandante var de helpstersploeg van het Rode Krui- uit Souburg, die zaterdag in Eind hoven het landelijke kampioenschap behaalde. ,WE hadden helemaan niet verwacht het kampioenschap te behalen om dat we maar weinig hadden geoefend Er namen twaalf ploegen aan deel de provinciale kampioenen en de laatste landelijke kampioen Eindho ven. We werden tewerkgesteld in een noodziekenhuis. Daar moesten we ie mand met een onderbeenfractuur en een kapotte hiel helpen. Net toen we. daaraan wilden beginnen werd een man met een schedelbasisfractuur binnengebracht. Die gewonden waren natuurlijk geen echte gewonden maar ze speelden hun rol voortreffelijk. Zo was de man met de schedel basisfrac tuur buiten bewustzijn. Dat was hij zich toch zo goed bewust, dat hij zijn ogen geen enkele keer opendeed. WAARDOOR wij hebben gewonnen? Ik geloof doordat wij als ploeg zo rustig tewerk gingen en vindingrijk waren. Je moet namelijk bij dit werk ook een portie fantasie hebben. Zo had die tweede gewonde vier lagen kleren aan. Ik zei tegen de jury, dat ik die kleren nooit zou uitdoen maar uitknippen terwijl zijn hoofd volko men stil werd gehouden. Dat knippen hoefde deze keer natuurlijk niet, maar ze waren het wel volkomen met mij eens. Wij waren ook een van de weinige ploegen, die de identiteit van de man achterhaalden door het vinden van een briefje in de onder ste laag kleren. WE kregen de wisselbeker en een per soonlijke medaille. Er was ook nog een commandanteprijs. Daarbij ben ik vierde geworden. Belangrijkste vind ik echter, dat we hierdoor wat meer in de publiciteit zijn gekomen. Niet om ons zelf, maar om het werk. Dc meeste mensen kijken geloof ik wat a1 te gemakkelijk tegen het Rode Kruiswerk aan. Ik ga bijvoorbeeld ook met de „Henri Dunant" mee. Dan hoor je: „Wat leuk!". Ze denken dat het een plezierreisje is waarvoor je nog betaald wordt ook. Maar je komt steeds half dood van vermoeidheid terug en natuurlijk doe je het voor niks. ONLANGS werd hier op de hoek een kind aangereden. Dat kind heb ik kunnen helpen door de kennis en er varing, die ik in 22 jaar Rode Kruis werk heb opgedaan. Als je zo iets hebt gedaan zien de mensen het Ro de Kruis toch weer met wat andere ogen. Dat het publiek in het alge meen te weinig notie heeft van wat ons werk betekent komt omdat wij misschien wat al te veel „achter de schermen" werken.

de Stem | 1968 | | pagina 3