Olympisch dorp loopt vol AJAX DOET HET KALM AAN, NÜRNBERG TRAINT HARD TOGO KON JUBILEUM NIET IN K.N.K.B. VIEREN Omdat er weieens iemand zonder jas naar buiten holt. 1st ziet de TV-cameraman in de zoeker? evoluon PRACHTIGE OEFENGE LEGENHEDEN V oldoende afleiding Finale vijfde klas libre Psychologisch spel van trainers abriek GEN- Beschaving Avondklok RDIGERS leleen Jaarvergadering „ZeBra" in Goes eindhoven sTRATIEVE GEVAAR |5 DE STEM VAN DINSDAG 1 OKTOBER 1968 Daarom, daarom, daarom: Davitamon io. Elke dag. Allemaal. Davitamon 10. het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en JMf vitamine-reserve. (ADVERTENTIE) Het TOGO-bestuur met staande van links naar rechts: S. Berrevoet, A, le Clercq, mej. C. Berrevoet en C. Fierloos; zittende van links naar rechtst mej. I. Schrier, C. Nieuwenhuijzen en mej. C. Anthonisse» (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY Mexico's jong ste nederzetting is tot leven geko men. Het architectonisch fraaie com plex van flats, gemeenschapsruim ten en oefenterreinen, dat in nauwe lijks een half jaar tijd op de wild- begroeide lavabedding tussen Xitle, Pococtepetl en de bijna 6000 meter hoge Sztaccihuatl werd opgetrokken, heeft in enkele dagen tijd een bonte stoet van enkele duizenden zien bin nentrekken. Het dorp „Hidalgo y Costilla", zoals het Olympisch dorp officieel te boek staat, ligt ver ten zuiden van de hoofdstad, aan de kruising van de meer dan dertig ki lometer lange Boulevard De Insur- gentes en De Periferico, de nieuw aangelegde autosnelweg rond de stad. „De vloedlijn" van de miljoenen stad heeft in de buurt wat. wrakhout afgezet in de vorm van onooglijke, primitieve optrekjes, die in lange rijen de hellingen bedekken.- De be woners, „paraehutistas" genoemd omdat ze zonder middelen van be staan maar met hoop in hun har ten de armoede van het platteland zijn ontvlucht hebben van het gemeentebestuur gratis verf ter be schikking gekregen om hun krotjes een vriendelijker aanzien te geven. Die huisvlijt heeft geresulteerd in een kakafonie van kleuren. Een en keling heeft zich zelfs gewaagd aan de vijf Olympische kleuren. De arend, de slang e-n de cactus, de drie componenten van het Maxi- caanse stadswapen zijn typerend voor de situatie in het do°r een schutting omgeven Olympische dorp. De atle ten zijn de arenden, die slechts één prooi voor ogen hebben: de 1067 Olympische medailles, die vanaf de 12e oktober worden uitgereikt. De slang wordt gevormd door de dage lijkse onafzienbare rij van Mexica nen, die buiten de door militairen bewaak;G poorten geduldig wachten op hun beurt voor een ritje in een dght-seeingtreintje door het Olympi sch dorp. De cactus staat voor de weerbar stige lavabedding van de Pedregal. Om de aanleg van de oefenbaan van atletiek (zoals de vijf andere atletiekbanen in de hoofdstad bedekt met tartan) en een klein zwembad mogelijk te maken, werd de gestol de lavastroom een overblijfsel van een uitbarsting van de vulkaan de Xitle, die 2300 jaar geleden plaats vond afgegraven. Men vond de overblijfselen van een beschaving, die al bloeide toen in Olympia de Hellenen de sportbeoefening voor het eerst waarde gaven. Men heeft ze met piëteit behan deld, zodat thans tussen de ultramo derne gebouwencomplexen, die op vallen door fraaie kleurencombinaties een drie- en een tweetrapspyramioe verrijst. De grote blikvanger van het olympisch dorp een ovale ring van vijftien meter hoog ls ge plaatst op de r«sten van een derde cultusplaats. Die verbinding tussen oeroud en hypermodern is op zo'n harmonische wijze tot stand gebracht dat de meeste atleten niet eens be seffen, dat zij op hun wandeling van de flats naar eetzalen van de ene stap op de andere enkele duizenden jaren in. de historie teruggaan Er was slechts één klein vals toon tje in de melodie van tevredenheids betuigingen: het sanitair moet door velen per flateenheid worden gedeeld en de leidsters van ae dameszwem ploeg kampten met een tekort aan privacy, dat overigens door enkele geïmproviseerde afscheidingen ver holpen werd. Bij de training zijn er «1 evenmin moeilijkheden. Een keur van oefemigelegenheden staat de at leten ter beschikking. De één nog mooier en moderner uitgerust dan de ander. De tijdelijke bezetting van het unaversitettscomplex door de mi litaire macht heeft nauwelijks con sequenties gehad. Er waren voldoen de uitwijkmogelijkheden. L>e enige, die er hinder van on dervond, was gewichtheffer Piet van der Kruk. Hij werd verwezen naar een zaal, waar slechts vier halters voorradig waren, waardoor hij lang moest wachten voor hij aan de beurt was. Sedert zaterdag is het univer- stteitscomplex overigens weer be schikbaar voor de atleten. Dezelfde studentenrellen, die aanleiding wa ren tot het militair ingrijpen, heeft de Nederlandse ploeg een week lang in „quarantaine" gehouden. De chef de mission Dokkum sttlde ,»me',ijk een avondklok in, nadat de zwemploeg bij een bezoek aan de Ptaza Garibaldi uren had vastgeze ten in een verkeersopstopping. Na half acht mocht niemand het dorp meer verlaten. De ploeg heeft deze regeling niet al te tragisch genomen. Er is in het dorp voldoende aflei ding Vriendschappen werden gesloten of hernieuwd bij de aankomst van elke nieuwe sportafvaardiging. En de- Ee intocht gaat nog steeds voort kend) ;t-Brabant en zal worden belast van de magazijn- iminste Mulo-oplei- lerenden voor het de voorkeur ge strekt tot aanbe- an zo volledig mo- Etijd, opleiding en worden ingediend lan de Chef van de Ier N.V. Intergas, inzendingstermijn j in ons kleine, ardentehuis bij het lige verzorging tbaar een éénper- wij U een goede tige sfeer Breda (ADVERTENTIE) SOUBURG Acht spelers begin nen op 6 oktober aan de finale vijfde kias libre, die wordt gehouden in het clublokaal van de biljartvereniging VEG in Souburg. De laatste, beslissende partijen zul len op 12 oktober worden gespeeld. De deelnemers zijn: A. van de Dries ('s-Heerenhoek), A. Bek (Kwaden- dairane), J. Ars (Ovezande), C. Ver beek (Kwadendamme), J. Gevers (Goes), C. Jeremiasse (Driewegen) en T. Martens (Hansweert). BREDA In het „Slot Ostênde" te Goes zal zaterdag 5 oktober de technische jaarvergadering worden gehouden van de Zeeuws-Brabantse Turnkring. De voornaamste agenda punten zijn de bespreking van de verslagen van de sectievergaderingen gymnastiek, turnen en keurturnen van het KNGV, de nabeschouwing van de gepasseerde kringactiviteiten en de bespreking van de komende kringactiviteiten. Ook het voorlopige werkprogramma 1968-1969 zal in dis cussie worden gebracht. -Brabant en (Van onze sportredactie) HOGE VUURSCHE Onver stoorbare Rinus Micheis is niet van zijn stuk te brengen. De Ajax-trainer, wiens image ten onrechte vaak met het begrip zwijgzaamheid wordt opgebouwd, laat in het majestueuze trainings kamp in „Hotel de Hoge Vuur- sche" geen seconde ongebruikt om zijn roodwitte manschappen erop te wijzen, dat Nürnberg morgen in het Olympisch stadion evenals in het eerste duel van 14 dagen geleden ver boven de hui dige en dus slechte competitie- vorm zal uitgroeien. „De woor den van Merkel moet je nemen zoals ze zijn. Hij mag dan wel zeggen dat wij al in de tweede ronde zitten, maar er moeten nog altijd 90 minuten gevoetbald worden. Kijk, Merkel is niet al leen een bekwame trainer, hij is, voor Duitsers althans, tevens een goed voetbalpsycholoog. Met minachting voor de prestaties van het eigen elftal, probeert hij zijn spelers doelbewust op te jut ten. En dat is hem in het verleden vaak gelukt. Hopenlijk komt het morgenavond niet zover", aldus de Ajax-trainer, die even tevoren bijna door zijn discipelen op een onvrijwillig bad in een van de talrijke vijvers rond het „sjieke" hotel wordt getrakteerd. Die stoeipartij rond het water ac centueert overigens wel de stemming die in het roodwitte kamp heerst. Er wordt in het wat statige hotelfoyer veel gelachen en dat is iets, waaraan het personeel en de schaarse overige gasten nog duidelijk moesten wen nen. Overigens valt uit gesprekken met de spelers zonneklaar op te merken, dat Micheis zaterdag in alle stilte een experiment met het b-elf- tal heeft uitgehaald, dat in nauwe relatie staat, met de grote strijd te gen Nürnberg. Rechtsbuiten Sjaak Swart, tijdens het 11 gevecht van twee weken geleden licht aan de rechterknie geblesseerd, is mede door die handicap wat uit vorm. Suurendonk, in Nürnberg overigens tot veler verrassing ook al van de partij, fungeerde daarom op last van Micheis zaterdag bij de reserves als rechtsbuiten. Een experiment, dat volgens assistent-trainer Cor Brom echter nauwelijks geslaagd mag wor den genoemd. „Suurendonk voldeed op die plaats, maar meer ook niet", luidde zijn commentaar. Zodat voor Swarts positie in het eerste elftal nauwelijks gevreesd behoeft te wor den. Of tochWie had bijvoor beeld twee Weken geleden verwacht, dat de strategische sterke Ajax oe- fenmeester Klaas Nuninga en Tonny Pronk buiten de ploeg zou laten? De ze beide slachtoffers van de Michels- strategie hebben zich overigens nog steeds niet helemaal bij die voor hun zo onplezierige surprise kunnen neer leggen. Zei Ton Pronk: „Tegen DOS mochten we woensdag wel weer meedoen en toen draaide de hele P oeg niet. Logisch, dat men dan al gauw zegt dat dit door het weer mee spelen van Klaas en van mij kwam. I i i is natuurlijk geen reëel ïdeel. Om dat te bewijzen hoop ik juiig morgen wel binnen de lijnen rio "onJen-En zo ongeveer ook denkt vat zwijgzame Klaas Nuninga er- rfofV11 ls mag dan wel stellen, Vlerkel zijn spelers psychologisch 7Pi? P en' de Amsterdammer miti *rn f 00k iets van- A1 is zijn methode duidelijk sympathieker dan van zijn Oostenrijkse collega. jAan J*®, stemming in het Amster- H'W°n hotel is te bemerken, «at de Nurenbergers vooral Cruyff vrezen. Zeker nu de aan zijn blinde- „?r.m,?e?Pereerde Ludwig Mfiller er niet li ij is. Deze in de Bundesrepu- niiK hoog geprezen internationaal was volgens het toonaangevende Duitse voetbalweekblad Der Kicker ondanks rijn niet geringe fysieke kracht niet staat (li® ongrijpbare ruyff onder controle te houden. En terwjjl hij in interlands Brazi liaanse en Engelse steraanvallers wèl aan banden had weten te leggen. moet reserve Leupold die ondankbare taak nog van hem over nemen ook. Niettemin lieten de Zurenbergers zich gistermiddag de complete Indische rijsttafel uitste kend smaken. Overigens schijnt de controverse tussen Merkel en Cebinac „ui helemaal tot het verleden vm.! run', De in vergelijking met ger heel wat toontjes lager zin gende Oostenrijker, ontwijkt ieder gesprek over de Joegoslaaf met een ^e,^e1end schouderophalen, terwyl „Cebi zelf alleen maar glim lacht en zwijgt. Wel wil de ex-PSV'er Stem" Ontspanning in de Hoge Vuursche. De Ajax-spelers probeerden er hun trainer in het water te werken. Een poging die mislukte. (Van onze sportredactie) GOES Met een tweetal wed strijden en een feestavond vierde de Goese korfbalvereniging TOGO in het afgelopen weekend het 35-jarig bestaan. Als onderdeel van dit feest programma traden de „oudjes" van TOGO aan tegen het huidige twaalf tal. In de wedstrijd hoefden de oud spelers en speelsters niet onder te doen voor de jongeren. De uitslag van deze wedstrijd, krappe 43 ze ge voor het TOGO-team, typeert de situatie waarin TOGO momenteel verkeert. In de Goese club kan men bijna geen scheidslijn trekken tussen senioren en veteranen omdat men op het ogenblik alle krachten, tot en met de leden die de veertig reeds overschreden, nodig heeft om een eerste en tweede twaalftal samen te kunnen stellen. Het eerste team tracht men zo veel mogelijk uit de jongere spelers en speelsters te vormen, terwijl de ouderen met hun ervaring het twee de op peil houden. Het chronische tekort aan spelers is er in dit jubi leumjaar oorzaak van geweest dat TOGO zich terug moest trekken uit de derde kias KNKB, de hoogste af deling die de vereniging in zijn 35- jarig bestaan bereikte. TOGO-voorzitter C. Fierloos: „Wij hadden vorig jaar grote moeite om de hele competitie een sterk eerste twaalftal op de been te houden. De samenstelling van onze sterkste for matie ging op den duur steeds ten koste van het tweede. Daarom heb ben wij besloten om dit jaar weer in de ZKB te gaan spelen". In zijn 35e levensjaar speelde TOGO nog vier wedstrijden in de derde klas ZKB. De eerste twee wedstrijden leverden overwinningen voor de Goesenaren op terwijl de derde wedstrijd tegen kampioen Zuidwesters met een 91 neder laag eindigde. Men verwacht niet dat TOGO dit jaar voor een kampi oenschap zal zorgen. „Maar er zit wel een plaats bij de eerste vier in", zegt secretaris C. Nieuwenhui- ze, die dit competitieverloop aan voert als bewijs van het geringe verschil tussen de eerste klas ZKB en de derde klas KNKB. „Wanneer Zuidwesters gebruik had gemaakt van het recht om als kampioen over te mogen gaan naar de KNKB dan had deze club ln de landelijke bond zeker grote successen kunnen beha len". De vrijwillige degradatie van TOGO is voor geen van de ruim honderd leden aanleiding geweest om een andere club op te zoeken. De teruggang heeft op verschillende spelers, die tegen de lange reizen opzagen en daarom de laatste jaren niet meer in het eerste speelden, een gunstige invloed gehad. Enkele spelers, waaronder Wim de Jager stelden zich nu weer voor het eerste beschikbaar. Ondanks deze aanwinst komt TOGO nu zwakker in het véld dan vorig jaar. Drie sterke spelers moesten zich namelijk terugtrekken. Piet van Beugen en Theo Garssen moesten wegens hun werk van ver dere deelname aan de competitie afzien, terwijl Johan Versteegen naar Rotterdam verhuisde. Deze verliezen zullen in de naaste toekomst moeten worden aangevuld met jonge krachten. TOGO kan daarvoor putten uit een „arsenaal" van ruim zeventig jeugdleden, die momenteel in één junioren-, drie ad- spiranten- en één pupillenteam aan de oompetitie deelnemen. Zie het zelf in het Evoluon. Stel zelf de beeldgrootte in en bekijk het resultaat op de monitor; in kleur of in zwart/wit, zoals u wilt. Veel \an zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant Voordelige Trein- Toegangsbiljetten verkrijgbaar op meer dan 100 N.S.-stations Administratie-Boek- role vragen wij voor ttreding een vertellen, dat men hem in enkele Duitse kranten verweten heeft door de Amsterdammers te zijn omge kocht. „Ze schreven, dat men mij geld betaald had om uit het trai ningskamp weg te lopen, en mijn ploeg in de steek te laten. Nonsens natuurlijk. Ik heb in Nürenberg in derdaad geld ontvangen van enkele Amsterdammers, maar dat gold als betaling voor tribuneplaatsen, die ik ze geleverd had. Een normale zaak." Zoals het ook wel een normale zaak zal gaan worden, dat de kleine rechtsbuiten aan het einde van dit seizoen uit de keurploeg van Merkel stapt. Na het vertrek van topscorer Franz Brungs en de Oostenrijkse Spielmacher Gustl Starek opnieuw een belangrijke aderlating voor de Nürnbergers. Hoewel hun kansen voor morgen in het eigen kamp laag worden aangeslagen, laat Merkel zijn mannen echter geen moment met rust. In de morgenuren een stevige training, 's middags rusten en 's a- vonds om tien uur naar bed. „Als ze Amsterdam willen bekijken, gaan ze er maar een keertje met vakantie naar toe. We zijn hier om te voet ballen, niet om champagne te drin ken in de een of andere dure nacht club", stelde de Oostenrijker nadruk kelijk. Wat dat betreft is collega Micheis heel wat soepeler. De trai ning van de Ajax-spelers beperkt zich tot het uiterste. Wat wandelen, wat losmaken. Meer niet. Gister avond een bezoek aan bokswedstrij den in Amsterdam en vanavond een ontspannend bioscoopje. Valt over de opstelling van de Amsterdammers nog geen zinnig woord te zeggen, Merkel lieeft zijn ploeg op de aanvalsspitsen na reeds geformeerd. In tegenstelling tot Nürnberg waar Rynio in het doel stond fungeert Wabra weer als laatste man, terwijl de achterste vier door de Deen Han sen, Müllers vervanger Leupold, We- nauer en Popp gevormd zullen wor den. Het middenveld is voor Zaczyk en Heinz Müller (geen familie van de onfortuinlijke Ludwig), terwijl de beide vleugelposities door Cebinac en Volkert ingenomen zullen worden. Wat de aanvalsspits betreft, vermoe delijk zal de 31-jarige aanvoerder Heinz Strehl plaats moeten maken voor de jonge Nussing of voor door zetter Beer, terwijl Hennes Kuppers ondanks zijn falen tegen Schalke wel van de partij zal zijn. Maar hoe luid Merkel ook van de daken van het Hiltonhotel mag schreeuwen, dat zijn ploeg bij voor baat al uit het Europacuptoernooi ligt, de Ajaxploeg blijft voor deze argumenten stokdoof. In de Hoge Vuursche beseft iedereen, dat het grootste gevaar van deze return in het onderschatten van de tegenstan der bestaat. CEBINAC ....nonsens..., Terwijl Ajax het rustig aan deed, hield Nürnberg de eerste training in het Olympisch stadion.

de Stem | 1968 | | pagina 15