T Ierland gaat door met snelle industrialisatie DeM RUIME ARBEIDSMARKT - LAGE LONEN Vijf uur volksdans in Antwerps sportpaleis A VANT-G/ Al jaren Vermoeid? nr" ESEEl x FIAT-AGENT 5200,- Fotomoa verander TEVREDEN PROBLEMEN BEDOELING Uitverkochte zaal voor Wim Sonneveld KLEURIGE VIJFDE EUROPEADE Eerste expositie van V olkssterren wacht Jongerenbezoek aan Terneuzen Ds. G. ter Laak bevestigd in Yerseke Floralia tentoonstelling 111 Kapelle HUIS TE KOOP 5 slaapkamers, c.v. en garage Beschaafde verkoopster leerling verkoopster Gu.d./baem. schoenen Tex Schmelz Speciaal voor u is er nu ook de Fiat 850 - Special 12 DE STEM VAN DINSDAG 1 OKTOBER 1968 genoteerd op de effectenbeurs van Dublin. Wanneer zij in enigerlei vorm tot een emissie besluiten, worden de in schrijvingen in de meeste gevallen vele malen overtekend. Aldus is Ierland bezig aan een groots om schakelingsproces teneinde aan het nog sterk agrarische karakter toe te voegen het beeld van de heden daagse moderne industrie. AMSTERDAM (ANP) Er is in Ierland thans een duidelijk streven naar verdere industrialisatie gaande. Behalve consumptie goederen, wil men ook artikelen gaan maken in de technische sector. Ongeschoolde werkkrachten fit de agrarische sector worden omge schoold en opgeleid, teneinde een arbeidsreserve te kweken, die nodig zal zjjn naarmate de industrialisatie voortschrijdt. De ruime Ierse arbeidsmarkt is uiteraard een begerig lokaas om buitenlandse ondernemingen te bewegen tot vestiging van dochter bedrijven in de republiek, een proces dat tot dusver bevredigend is verlopen, doch voor verdere expansie vatbaar is. den, dat er een lichtelijk stijgende tendens in zit. Toch heerst het ver trouwen, dat Eire de concurrentiepo sitie in de ioonsector zal kunnen handhaven. Ter vergelijking; wan neer ee>n arbeider in Ierland 16 pond per week verdient krijgt zo'n zelfde arbeider in Engeland 21 tot 22 pond in zijn loonzaiqe. Hiermee is de Industrial Develop ment Board (I.D.A.) dan ook druk bezig. Zij is een overheidsinstelling, opgericht ter bevordering van de ontwikkeling en uitbreiding der in dustrie en speciaal om buitenlandse industriële investeringen in Ierland aan te moediger en te propageren. Het resultaat van dit streven ziet men aan de vele reeds in Terland gevestigde buitenlandse, ook Neder landse, bedrijven, een tendens die voortdurend door nieuwe vestigingen wordt geaccentueerd. Men ziet het aan de zware inspanningen en of fers van de Ierse overheid om bui tenlandse bedrijven allerlei facilitei ten te bieden en om grote bedragen te steken in z.g. industrial estates, waar kant-en-klare fabrieksgebouwen worden neergezet, die te huur wor den aangeboden, aangepast aan de speciale behoeften van elke indus trie. Over deze gehele ontwikkeling is men bij de betrokken overheidsin stanties behoorlijk tevreden en ook de zich vestigende bedrijven, met na me de Nederlandse, spreken hun voldoening uit over de resultaten. Met een groeitempo van het bruto nationaal produkt van vier pet. in 1967 en de verwachting van - een groei van 4,5 tot vijf procent in 1968 en 1969, met een volkomen open eco nomie en met sterke monetaire re serves, wordt Eire goed op weg ge acht om de economische achterstand geleidelijk in te halen. Arbeidskrach ten zijn ruim beschikbaar en gemak kelijk op te leiden, de overheid ver strekt vele fiscale voordelen en de directe belastingen zijn laag, lager dan b.v. in Engeland. Het loonpeil ligt iets onder het Engelse, maar men dient er rekening mee te hou- Het industrialiserende Ierland heeft vele problemen, maar deze worden goed onderkend en deskun dig aaggepakt. Dat bleek wel in de gesprekken, die Nederlandse econo mische journalisten konden voeren met hoge ambtenaren van departe menten en van regeringslichamen in Dublin en met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven tijdens een reis door Ierland op uitnodiging van de Ierse ambassade in Nederland. Een van de problemen is: het land telt maar weinig mensen bijna 2.900.000 inwoners. Dit aantal is in het verleden veel hoger geweest, maar de ontstellende emigratie in de loop der jaren, waardoor miljoenen Ieren hun land verlieten om elders een bestaan op te bouwen, heeft de bevolking sterk uitgedund. Thans nog is die emigratie een bron van inspi ratie voor dichters, schrijvers en zangers en ook thans nog worden oude Ierse balladen met hun wee moedige achtergrond veelvuldig ten gehore gebracht. De industrialisatie in dit voorheen vrijwel uitsluitend agrarische land maakt overigens duidelijke vorderin gen. Hierdoor moet de Ierse repu bliek een bredere economische basis verkrijgen en moet de werkloosheid worden verholpen Weliswaar zijn zo wel de werkloosheidscijfers als de emigratie aanzienlijk verminderd sinds de aanvang van het industria lisatieprogramma in 1959, doch door •ie voortdurende afvloeiing van ar beidskrachten uit de landbouwsector >cslaa, er een overschot aan onge schoolde werkkrachten, die voor te werkstelling in de fabrieken dienen te worden omgeschoold. Voor de ko mende jaren zijn dan ook de be drijven, die zich in Ierland willen vestigen, verzekerd van een ruime arbeidsmarkt. De landbouw was voorheen volko men dominerend; deze sector, hoe wel nog van grote betekenis, ook voor de export, zag zijn percentage van de werkgelegenheid verlaagd tot 29, terwijl dat van de industrie junji i.t 29 toenam. Dit is trouwens geheel volgens de bedoelingen van de daartoe bevoegde instanties, die Ierland een industrie willen geven en dan vooral een industrie, die van belang is voor de exporthandel. Er ontstaat dientengevolge meer behoefte aan leidende krachten op economisch en technisch terrein. Kenmerkend acht men het dan ook, dat de voorheen zeer sterke emigra tie van intellect (artsen, ingenieurs e.a.), die vooral in de ontwikkelingS' landen zeer welkom zijn. tekenen van afzwakking gaat vertonen. Zij zul len Immers ee eidelijk meer plaat singsmogelijkheden in hun eigen land kunnen vin en, hoewei Kire nog al tijd meer academici voortbrengt dan het zelf kan absorberen. Men ver trouwt evenwel, dat de in dit opzicht aan de dag tredende verbetering zich zal voortzetten. Omtrent de kapitaalvoorziening werd op het departement van financiën vernomen, dat de directe buitenland se investeringen een rol van beteke nis spelen. Nederland staat, wat de investeringen betreft, op de vierde plaats na Gr. Brittannië, de Ver. Staten en West-Duitsland. Een twee de voorname bron van kapitaal zit in de geldoverschrijvingen van Ierse emigranten naar hun familieleden. Er zijn uiteraard ook veel bedrijven van zuiver Ierse oorsprong in het land gevestigd; Dit zijn merendeel oude familievennootschappen, die geleidelijk opengaan en een beroep doen op de openbare kapitaalmarkt. Meer dan honderd van deze maat schappijen hebben hun aandelen (Van onze correspondent) TERNEUZEN Wim Sonneveld en Ina van Faassen traden op in het concertgebouw te Terneuzen Na hun successen in Middelburg, Axel, Oost burg, Zierikzee en Goes, behoeft het nauwelijks betoog dat de gehele zaal volledig was uitverkocht. Niet alleen wilden de bezoekers Wim Sonneveld terug zien, maar ook weten hoe Ina van Faassen, die reeds meerdere ma len in Terncuzen als toneelspeelster optrad, het in „de klein-kunst'' zou doen. Dat is ongetwijfeld heel erg meegevallen, gezien de spontane reac ties. Behalve een warm en langdurig applaus kregen de artiest-n ook bloe men aangeboden. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middelburg se volkssterrcnwacht heeft het afge lopen weekeind haar eerste exposi tie sinds de oprichting gehouden. De kleine beseheiden tentoonstelling is ingericht in het gebouw van de voormalige christelijke kweekschool aan de Herengracht door Jac. Sohier, de man, die in februari van dit jaar het initiatief nam tot de op richting van de volkssterrenwacht. In een der bovenlokalen worden foto's en tekeningen vertoond van hemellichamen, die ten dele door de leden zelf zijn gemaakt. Een zeer in teressant punt vormen de sterrekij- kers, zwaarmee de Middelburgse sterrenwachters regelmatig de he mel aftasten en die zij zelf in hun vrije tijd vervaardigd hebben. In de kelcjer van het gebouw worden de monstraties gegeven met een spec- troscoop en een Geigerteller, waar mee kosmische traling gemeten kan worden. Het weekeinde van 12 tot en met 13 oktober zal de expositie wederom haar deuren openen voor alle be langstellenden. (Van een onzer verslaggeefsters) ANTWERPEN Ongeveer vijf uur onafgebroken internationale volksdans, -zang en -muziek, dat kre gen de bezoekers van het Antwerpse Sportpaleis voorgeschoteld op de vijfde Europeade. Onder de deelnemers bevonden zich leden van de Goese volksdans- ir~,cnig,ng Kasporgo uit Goes. Het gezelschap vertegenwoordigde met een groep uit Enschede en Den Haag Nederland op deze Europese mani festatie. De Europeade wil bewijzen dat volkskunst de band kan zijn van mens tot mens, van land tot land en van- volksgemeenschap tot volksge meenschap. De organisators van de Europeade gaan er van uit, dat de eenheid en de verscheidenheid van ae Europese volksculturen de beste waarborg is voor de vorming van de geest. De vijfde Europeade werd een grootse manifestatie. Daar zorgden groepen voor uit, behalve België en Nederland, Frank rijk, de Oekraïne, Joegoslavië, Polen, Duitsland, Spanje, Italië, Oostenrijk, Turkije en Estland. Er werd gedanst, gezongen en muziek gemaakt door zo'n driedui zend deelnemers. Indrukwekkend was de opening van de Europeade met een parade, bazuinoproep en een vlaggengroet. Kort maar krachtig was de begroe ting door Mon de Clopper, president van het internationaal Europeade- comité. Dit comité heeft de organisatie van de Europeade in handen. De Europeade wordt gehouden met steun en onder auspiciën van de 2> (Van onze correspondent) TERNEUZEN Met een van de „Flandria"-boten kwamen onge veer 750 Antwerpse jongeren naar Terneuzen. Zij werden verwelkomd door de voorzitter van de Terneu- zense V.V.V., de heer J. F. Rouw. Na een bezoek aan de watertoren en aan de kanaalwerken, gingen zij terug naar hun woonplaats. Vlaamse volkskunstbeweging, de be weging voor de V.S. van Europa, de Vlaamse Toeristenbond, het Davids- fonris, het Algemeen Nederlands Zangverbond en de Federatie voor Volkskundige Verenigingen. Aan iedere groep, en dat waren er heel wat, was een vijf-minuten-optreden toebedacht. Voor sommige groepen was dat lang genoeg. Andere groepen had den wel een uur lang door kunnen gaan met het brengen van hun volks cultuur. Zoals die uit de Oekraïne bijvooi- beeld. Ondanks het feit dat deze groep het laatst aan bod kwam, kreeg z;j van het publiek het meeste bijval. Succes was er ook voor de in Zeeuw se klederdracht gestoken leden van Kasporgo uit Goes. Zij brachten twee klompendansen. Overigens waren alle groepen die optraden in originele klederdracht. YERSEKE In de Gereformeerde kerk werd zondag door ds. A. van Berg uit Wolphaartsdijk bevestigd ds. G. J. ter Laak uit Krimpen aan de IJssel. In de namiddagdienst verbond dominee Ter Laar zich aan zijn gemeente. Na zijn predikatie werd hij na mens de kerkeraad toegesproken door ds. L. Nieuwenhuize. Dominee Poelman uit Kamperland voerde het woord. Ds. Ter Laak dankte ds. v. d. Berg voor het vele werk tijdens de vacature. Hij verzocht de gemeente om medewerking en steun en dank te namens zijn vrouw voor de harte lijke ontvangst in Yerseke. Onder de aanwezigen bevonden zich beide wethouders en de ge meentesecretaris en de vertegen woordigers van alle kerkgenoot schappen en het Leger des Heils, alsmede een grote vertegenwoordi ging van zjjn vorige standplaats. Ook de oud-predikant ds. Booij en echt genote waren aanwezig. 13 (Van onze correspondent) KAPELLE Het slechte Wi van de laatste tijd en vooral vi donderdag heeft duidelijk invloed had op de kwaliteit van de bloemi tentoonstelling van de Floraliavet] cniging in Kapelle-Biezelinge, die gehouden in het CJV-gebouw aan 4 Ooststraat. Het aantal inzendingen was beperk! In voorgaande j aren werd deze inenten toonstelling steeds gehoud# in een van de veiiinghallen. Dam wa het steeds een grootse expositli waarvoor veel particulieren hun moo ste planten brachten. Dit jaar wa de veiling wegens de grote drukt niet beschikbaar en moest men mi een veel kleinere expositie-ruimte gi noegen neniem. Daarom moest 4 vereniging besluiten dat particulie ren geen bloemen konden brenge en bleef deze show beperkt tot planten die de schoolkinderen hebb« gekweekt en de wedstrijd-dahlia' en chrysanten van dje leden. De wisselbeker voor de mooist plant van de tentoonstelling w» voor de chr. nationale school te Ka pelle. Peter Vermaire kreeg vod zijn tros-fuchsia het hoogste aantj punten. De jury bestond uit de heren J. Barth en P. D. Joosse. Zij kende de volgende prijzen toe; Groep schoolkinderen: Geramiun 1. Laura Visser, 2. Ineke de Korm 3. Jan Remijnse, Begonia's: 1. k Adriaanse en Anja Zoetewey, 2. Burger en Karei de Koeyer, 3. P; ter Butler en Tanny van Liere. Tros fuchsia's: 1. Peter Vermak (beker) en Arda van de Vrie, 2. Ik ke van de Vrie en Anja van de Vrii 3. Yvonne van Oefelen en Dien Ever dijk. Fucsia: 1. Leonard Eversdiji en Coby Tholenaar, 2. Anja Sink en Rineke Sinke, 3. Lenny Meyer e Wilma Ruissen. Coleus: 1. Ineke Slabbekoorn a Nico Zegers, 2. Coby de Regit a Erik Ganseman, 3. Tanje Joosse ei Corina Oele. Bladbegonia's: 1. Lydia Baay e: Anja van Striem, 2. Ella van de Vrii en Cor Korstanje, 3. Beate Balk: nende en René Verhulst. Wedstrijddahlia's: Serie 1. M. H Glas, 2. A. van Liere Azn., 3. P, Oele. Enkel le groep: 1. M. H. Glas 2. A. van Liere, idem, 2e groep: I M. H. Glas, 2. M. Veerhoek; wei strijd chrysanten: 1. M. H. Glas, l C. Schijf, 3. P. Oele. Enkel: groep: P. Schijf, 2. M. H. Glas, groep: 1 M. H. Glas. 2. C. Schijl hebben Locarbits Hoest- bonbons met het Groene Kruis hun uitstekende werking bewezen bij ver koudheid, keelpijn, hees heid. N.V. Zuider Stoomtramweg Maatschappij - Breda Dividendbewijs no. 18 is vanaf 5 oktober 1968 be taalbaar met 6 onder aftrek belasting, ten kan tore van de Algemene Bank Nederland N.V., Breda. DE DIRECTEUR Franklin Rooseveltlaan 70 zuidzijde (bij burg. Buysenstraat) Te bevragen: Lijsterhof 3, Ulvenhout Tel. 01604-997 GEVRAAGD en Wij bieden een prettige werkkring tegen een uitstekend salaris. KARBESTRAAT 28 BREDA TEL.01600.41599 POSTREK. 11.2.11.15 Gebruik dan 'n Probaat middel! de Flat850 is 'n uitvinding doe'm! Zet u achter het stuur van zo'n vitale Fiat 850. Bij 'n Fiat dealer, of een van uw kennissen. (Iedereen heeft wel 'n paar kennissen met een 850) Start zelf die pittige 42 pk motor en rij weg. Ontdek hoe rustig en zeker die 4 cilinders (843 cc) hun volle vermogen ontplooien. Schakel met het pookje meteen moeite loos door vier volledig gesynthroniseerde versnel lingen. Zoek de grote weg op en gooi 'm in z'n vierde naar de 125 km per uur. Wat 'n adembene mende acceleratie! Wat 'n weergaloze wegligging! Rij in 'n kalm gangetje terug en overweeg intussen ...het benzineverbruik is laag. Betasting Weinig in ver houding tot het rijcomfort. Onderhoud? MiniemI De hele carrosserie anti-roest door Eiectroforese. Al met al een veilige wagen. Maar, maar ook 'n royale wagen: kijk eens naar de ruimte om'je heen, en ook in de koffer. Knappe afwerking. Regelbare verwarming met aanjager en air conditioning. Tsjonge, en dat allemaal voor f4727,-... Op dit moment krijgt u het beste idee van uw leven: 'n éigen Fiat 85"' Compleet: ƒ71 H**1^7 laken bekl. I/m sim. leder bekl. f 4777,— Ook leverbaar met automatische transmissie doe'm! Dezelfde vitale wagen maar met 'n extra sportief karakter. 47 pk motor met 'n ongeflatteerde top van 135 km per uur. Dubbele carburateur! Extra pep geeft 'n felle acceleratie om, hup, in te halen. De vering is speciaal aangepast aan de grote prestatie. De bredere wielen en extra stabilisator dragen eveneens bij tot 'n formidabele wegligging! Schijfremmen vóór en >n bekleed veiligheidsdashboard zijn logische voor zieningen in deze wagen. Niet minder logisch dan het sportstuur, kaartenbakje, de brede sportvelgen, en de "easy seats"! Uitwendig zorgen 'n speciaal front en sierstrips opzij voor een snel accent. Zo, en dan de prijs: vindt u ook niet dat de Fiat 850-Special best f 473,— méér mag kosten? (Alleen voor 'n mooi sportstuur betaal je al rond de honderd pop Juist. Compleet: f laken bekl. sim. leder bekl. f 5250,— Ook leverbaar met Ü1 automatische transmissie Breda: Breda: AUTOBEDRIJF STAAL Ginnekenweg 269-271. Tel. 01600-45052. AUTOBEDRIJF VANU Markendaalseweg 64. Tel. 01600-39950. 8ergen op Zoom: GARAGE J. FRANCKE Villa Nova, Halsterseweg 318. Tel. 01640-5152 Baarle Nassau: GARAGE A. J. J. VERHEYEN Alphenseweg 29. Tel. 04257-533. Heiningen: Roosendaal: Made: Krabbendijke: Zaamslag: Hulst: Firma P. H. v. d. GIESEN EN ZONEN Potenblokseweg Ha. Tel. 01686-780. AUTOMOBIELBEDRIJF LEMMENS EN KEYENBERG Burg. Freyterslaan 36. Tel. 01650-34683. GEBR. v. d. ELSKOUT Adelstraat 1. Tel. 01626-513. GARAGE J. FRANCKE Dorpsstraat 84. Tel. 01134-505. FIRMA A. DE KÉYZER ZN. Plein 29. Tel. 01153-468. W. J. BLOCK v. d. Maelstedeweg 4. Tel. 01140-2058. Sluis: Goes: Waalwijk: Terneuzen: Zundert N. Br.: GArP. C. DE SMIT St.-Annastraat 49-51. Tel. 01178-412. AUTOMOBIELBEDRIJF GARAGE „NOORD" Th. P. van der Weele Nieuwstraat 50-52. Tel. 01100-7991-7792. AUTOMOBIELBEDRIJF J. HAMERS Tuinstraat 22a. Tel. 04160-4583. AUTOBEDRIJF A DE KEIJZER EN ZN. Verlengde van Steenbergenlaan 25. Tel. 01150-4564. GARAGE L. F. OOSTVOGELS Molenstraat 45. Tel. 01696-2303. Bre Den Ha: Rotterd; LONDEN (AP) vertrekt voor een rom wat van de foto's beke Twiggy heeft gedu: reikt nu bijna tot haai up als een vamp. In een vraaggesprek huwelijk denkt, ofschoc Justin de Villenneuve i haar vergezellen op de na de terugkeer uit Am van Justin: een paarse Bij het interview dro nauwsluitende broek Zij heeft tien rijlessen Twiggy vertelde dat Justin vertelde dat hij Twiggy te maken. Zoals zij de protégé linge. Het is de jonge heeft bij een tv-auditi haar vrienden, de Beat hitparade, waarop Twi|

de Stem | 1968 | | pagina 12