DRS. I. GRANDIA IN PROEFSCHRIFT: Verleden is last voor jeugd uit volksbuurten CAETANO: Weinig kans op andere koers Portugal in Mensen die hun salaris via een Gezinsrekening bij de Boerenleenbank ontvangen, zijn voorgoed van heel wat betalings-rompslomp af. Boerenleenbank PROF. BUIKHUISEN WIL „BLAUW" RIJBEWIJS NORTON FILTER KING SIZE Slapen Verwarring Extra hulp nodig voor 1,5 miljoen Nederlanders iÊpStoSf??..comité V0M ldn- van de Generaal stuurt onderscheiding terug naar bondspresident LEVENSSTIJL EENZIJDIG Opleiding kinder bescherming veelal lapwerk \1000 I vestigingen Geen brokken meer in avonduren en weekends Maatregelen U rookte nog geen filter...? Doe het nu! Steeds meer mensen roken een filtersigaret. Want Norton Filter King Size is volle echte tabak, tabak die er "is! Norton Filter King Size met het direct® filter geeft een zachte en toch verrassend-echte smaak. Koop nu Norton Filter King Size! Norton Filter King Size-rijp, vitaal, echt... DE STEM VAN ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 tfc* (Van onze correspondent) BARCELONA „Er was ook geen andere uitweg dan Caetano," zo luidde het com mentaar van een hooggeplaats te Portugese politicus op de uiteindelijke bekendmaking van de benoeming van Cae tano tot premier van Portugal. „Wij hadden de keus tussen Marcelo Caetano als eerste mi nister of een algehele verwar ring". Inderdaad liet Antonio de O- liveira Salazar, die met ijzeren hand Portugal regeerde, totdat hij enkele dagen geleden door een klapstoeltje zakte, veertig ja ren lang een groot vacuüm rond zich bestaan. Zijn opvolging was altijd een verwarrend vraag stuk, omdat hij geen „kroon prins" naast zich duldde, zoals ook Caetano aan den lijve onder vond. Deze nu 62-jarige ex-journa list, ex-minister en ex-rector van de universiteit van Lissabon, ver diende zijn politieke sporen onder het goedkeurend oog van Sala zar, maar toen deze vond, dat Caetano te hoog over het paard getild werd, nu precies 10 jaren geladen, verdween hij plotseling uit het gezichtsveld, weggepromo veerd als lid van de staatsraad. want dat garandeerde haar snel le promoties op het slachtveld en een groot budget (momenteel 40 procent van de staatsuitgaven). Caetano was voor het leger een zeer aannemelijk kandidaat, daar hij tijdens en kort na de tweede wereldoorlog reeds minister van kolonieën was geweest. Ook de Nationale Eenheids Partij was nog niet vergeten dat Caetano in 1949 de partij had gered van een verkiezingsnederlaag tegenover 'n verenigd links volksfront, dat pro fiteerde van de sympatlüeën voor de communistische overwinning op de nazi's. De financiële macht hebbers en politici leerden Cae tano vooral waarderen in de drie jaren 1955 tot 1958 waarin hij als directe rechterhand van Salazar optrad. Als „minister van de pre- sidentie", die in rang onmiddellijk op de minister-president volet, voldeed Caetano zelfs te goed en Salazar gaf er de voorkeur aan om deze potentiële rivaal weg te promoveren. Vandaar dat men in de afgelo pen dagen in Lissabon een dui delijke atmosfeer van verwarring aantrof. De Portugezen hadden geen enkel idee van wat zij kon den doen. De oppositie, die na het fiasco van Humberto Dergado in een onmachtige sluimer was ge- raakt, reageerde laat en met hal ve maatregelen. Enkele pamflet ten in de stad Oporto en veel ge fluister in de cafés van Lissabon en daarmee was de oppositie al luiten adem. Ook de almachtige staatsveiligheidspolitie P.I.D.E. en de generaals waren niet erg ze ker van hun zaak. De legerlei ding eiste bovenal een voortzet ting van de militaire acties te- sen de Afrikaanse vrijheidsstrij ders in Angola en Mozambique, Nu Marcelo Caetano uiteinde lijk zelf het meest invloedrijke ambt in Portugal uitoefent en in de komende dagen zijn nieuwe ka binet zal voorstellen, speculeert men in Lissabon met veranderin gen in de politieke koers. Men spreekt er zelfs van een nieuwe overzeese politiek. Niettemin lijkt het meer waarschijnlijk dat Cae tano eerst zijn aandacht op het binnenland zal richten. Salazars principe om niet meer uit te ge- van dan er in de staatskas voor handen was, heeft de Portugese economie vroeger wel gesaneerd, maar stond geen ambitieuze ont wikkelingsplannen toe. Men neemt aan dat Caetano in de economie met iets meer vrije hand zal op treden, evenals men veronderstelt dat zijn houding ten aanzien van politieke en persvrijheden iets meer liberaal zal zijn dan die van zijn vroegere meester en voor ganger Salazar. Maar dit zal een langzaam proces zijn. Een politi cus in Lissabon merkte op: „Salazar waakte veertig jaar, zo dat wij konden slapen. Het zal nu niet meevallen om ons te wek ken". ueH15E„r„STE,DE (ANP) Ee« klei- volkinp- Va" de Netlerlandse be- X5ÏJfi van tot oud (ruim „fSr mensen) heeft op de een 4g noot J,™1, meer dan norm»le Nelerlanlir »7an behoren 400.000 en ruim 80 000 V-a6 zwakzi"nigen, vallende ziekte) D aa" epilei,sie hi>eilJÏfrS76rd€n verstrekt door Is tijdens een persconfe- "dm 5 miljoen gulden.^ NederIandj HAMBURG - BONN (DPA) De Westduitse generaal b.d. Hans Höff- ner heeft zijn grootkruis van verdien ste aan bondspresident Lübke terug gezonden. Hij is de eerste Westduit se officier die dat ooit heeft gedaan. Naar het Hamburgse blad „Stern" meldt, is Höffner tot deze stap ge komen uit verontwaardiging over het .discriminerende optreden" tegen hem van het ministerie van Defensie in Bonn tijdens de discussies over ie benoeming van luitenant - gene raal Albert Schnez tot inspecteur van de Bundeswehr. Het bureau van Lüb- ce bevestigde donderdag dat het Höffners onderscheiding had ontvan gen. UTRECHT (ANP) Het gedrag en de opvattingen van de bewo ners van volks- en achterbuurten in een grote stad worden in hoge mate bepaald door de beperkte rechtszekerheid en de materiële en geestelijke tekorten, waaronder zij tot voor enige tientallen jaren hebben geleefd. Hoe ongunstiger in opvoedkundig opzicht het start milieu van jongeren is, des te problematischer wordt de betekenis van het menselijk streefniveau voor hun persoonlijkheidsvorming en 'de maatschappelijke toekomst. Pedagogisch en didactisch onderzoek is gewenst om na te gaan in hoeverre het van betekenis is de schoolperiode van het kind te verlengen en de leerplicht in te voeren bij het bereiken van het vijfde levensjaar. Dit zijn enkele van de 23 stellingen, die het proefschrift „Uitdaging en antwoord" van drs. J. II. N. Grandia (55) uit Capelle a/d IJssel besluiten. Drs. Grandia, die zijn maatschappe lijke carrière als dertienjarige loop jongen begon, werkte zich daarna op tot vakarbeider en kwam door lange jaren van avondstudie gisteren aan de rijksuniversiteit tot de doctorsti tel. Het proefschrift is een sociaal-pe dagogisch onderzoek naar milieu-om standigheden en maatschappelijke fac toren, die een optimale ontwikkeling der talenten verhinderd bij inmid dels volwassen geworden jeugdige ongeschoolde arbeidskrachten, Pro motor was prof. dr. M. J. Lange- veld, gewoon hoogleraar in de pe dagogiek in haar volle omvang, de algemene didaktiek en de ontwikke lingspsychologie. Volgens de nieuwe doctor zijn er redenen om aan te nemen dat in onze tijd het maatschappelijk achter blijven en de maatschappelijke ach terstelling zoals deze onder ande re tot uitdrukking komen in een zeer beperkte deelname van jongeren uit de sociaal lagere milieus aan mid delbaar en hoger onderwijs minder te maken hebben met de sociale ver houdingen in de maatschappij, maar meer direct verband schijnen te hou den met de opvattingen van de oude en de levensstijl van het gezin waar in de jeugdigen opgroeien tot hun volwassenheid. Uit de tabellen over belangstel ling en bestelling van vrije tijd dat niet geringe verschillen bestaan tus sen bijv. h.t.s.-leerlingen en on geschoolde jongeren. Zo heeft 40 pet. van de h.t.s.'ers belangstelling voor klassieke muziek bij ongeschool de jongeren is diat acht procent. Van de eerste groep bezoekt 41 procent een concert bij ongeschoolde jon geren doet slechte tieri procent dat. Literaire romans worden door 54 procent van de h.t.s.'ers gelezen en 48 procent leest een vaktijdschrift. Bij de ongeschoolden leest slechts acht procent een vakblad en aan de literaire roman komt slechts drie procent toe. Ongeschoolde jongeren zijn in vergelijking met andere geënqueteer- de groepen jonge mensen eenzij dig in hun sportbeoefening, hoogfre quente bezoekers van bioscopen, in mindere mate lid van een vakver eniging. Zij nemen meer dan anderen deel aan pantoffelparades van opge schoten jongens en meisjes, beoefe nen in mindere mate een liefhebberij (ADVERTENTIE) en vormen de groep met het hoog ste percentage ten aanzien van het passief doorbrengen van de vakan tie („waarom zou ik wat doen?"), zij maakten minder d'an anderen va kantieplannen. De kranten worden door hen opper vlakkig gelezen (de sport, de onge vallen, de plaatjes en advertenties en opgesmukte nieuws trekt hun aan dacht), maar zij kunnen weinig re produceren. De heer Grandia komt tot de slot som, dat in aanmerking nemende dat het onderwijs aan jeugdige onge schoolde arbeiders onvoldoende is geweest en het milieu weinig bij draagt aan hun culturele vorming er toch aanleiding bestaat om be trekkelijk optimistisch over hun be langstelling en vrijetijdsbesteding te oordelen. „Vroeger werd de weinig vrije tijd die de fabrieksarbeiders hadden, in kroegen doorgebracht en ontaardden volksfeesten en kermis sen door de volkszonde van het al coholmisbruik. Fabrieksjomgens wa ren 70 tot 80 jaar geleden voor een groot deel zelfs nog analfabeet." (Zie over dit onderwerp ook elders in dit blad de pagina: Na gedane arbeid „Elck wat wils". ALPHEN AAN DE RIJN (ANP) „Een veel besproken en toch ook nijpend probleem is de opleiding van groepsleider voor de interne kinder bescherming in Nederland. De hele situatie rond dit beroep is nog altijd onbevredigend, kortom het blijft in heel veel gevallen slechts bij lap werk." Aldus de heer C. Waaldijk, stafdo cent aan de academie „De horst" in Driebergen, op een door het Neder lands comité voor kinderpostzegels georganiseerde persconferentie. Hij schat diat ons land nu zo'n 9.000 groepsleiders telt, maar van dit aan tal hebben er hooguit 3.000 een ge degen opleiding genoten. In de beleidsnota kinderbescherming van dit jaar wordt het aantal inrich tingen en tehuizen voor kinderbe scherming in Nederland geschat op ongeveer 300. De maatregel van kin derbescherming is van toepassing op zo'n 41.000 kinderen. (ADVERTENTIE) Want waarom uzelf nog langer laten plagen door allerhande ongemak, dat met zo'n gemakkelijke Gezinsrekening voor goed van de baan wordt geveegd? Uw salaris wordt elke maand op Uw Gezins rekening overgeschreven en U bent dan verder feitelijk van alle zorg af. Voor de rekeningen die U moet betalen schrijft U een eenvoudige betalingsopdracht voor de bank. Geregeld terugkerende beta lingen kunnen automatisch door de bank worden voldaan. En voor contante be talingen gebruikt U de veilige betaal cheque. Betaalcheques en formulieren zijn kos teloos; het werk dat de bank voor U doet eveneens. Tot aan de regelmatige toe zending van Uw saldo-overzicht toe. En U verdient er óók nog op, door rente over Uw tegoed. En als hou der van een Gezinsrekening kunt U ook een Persoonlijke Lening krijgen. Of einde lijk dat eigen huis' kopen.met een hypotheek tot liefst 90% van de taxatie waarde. Bij de Boerenleenbank, de bank met de vriendelijke sfeer. Waar U so prettig binnenkomt en ao plezierig «oedt ge holpen. De ideate bank voor iedereen. dé bank voor iedereen (Van een medewerker) DEN HAAG „De mensen, die zijn veroordeeld wegens rijden onder invloed zou men eigenlijk een blanw rijbewijs moeten geven, dat wel overdag geldig is maar niet tijdens de avonduren en in de weekends. Dit zou bijvoorbeeld kunnen via een voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs met als extra voorwaarde dat het weer wordt ingetrokken wanneer men door de week na 18 uur of in het weekend rijdt." Deze suggestie doet prof. dr. W. Buikhuisen, leider van het crimino logisch instituut in zijn studie over alcohol en verkeer. Volgens de Gro ningse hoogleraar wordt het de hoog ste tijd tot daden over te gaan om de alcohol uit het verkeer te ban nen. Jaarlijks sterven driehonderd mensen bij ongeveer tienduizend al coholverkeersongevallen. Samen met de wetenschappelijk medewerkers, prof. dr. W. Froen- tjes, dr. R. W. Jongman, dr. W. Schneider, drs. J. Zweens, dr. Jac. van Weringh, mr. J. C. Hooftman en de Heer F. P. H. Dijksterhuis, verrichtte hij een onderzoek naar de achtergronden en de gevolgen van alcohol in het verkeer. Zijn studie wordt binnenkort uitgegeven door de uitgeverij J. A. Boom en Zoon te Meppel. Op deze wijze hoopt prof. Buikhuisen een nuttige bijdrage te hebben geleverd die straks van in vloed kan zijn als de kamer de her ziene wet op het rijden onder invloed behandelt. Een nieuw wetsvoorstel wordt de komende maanden ver wacht. In zijn studie kritiseert prof. Buik huisen de huidige strafmaatregelen. Volgens hem leert de ervaring dat vrijheidsstraffen geen halt toeroepen aan het rijden onder invloed. Het tegenovergestelde blijkt zelfs waar te zijn, want het percentage recidi visten neemt toe. Daarom dringt hij aan op pedagogische maatregelen en een snelle berechting. Gemiddeld zit er tussen proces-verbaal en tenuit voerlegging van het vonnis ander half jaar. „Van een pedagogisch ef fect van de straf mag men onder deze omstandigheden nauwelijks iets verwachten." „Beveilig delinquent en gemeen schap" meent de Groningse hoogle raar, die eraan toevoegt: „Laat de man zijn rijbewijs terugverdienen". Hij denkt daarbij aan herhaalde rij proeven, psycho-technische onder zoeken of speciale cursussen. De alcoholrecidivist moet volgens hem de speciale belangstelling van de strafrechter hebben. Prof. Buik huisen overweegt daarbij maatrege len van therapeutische aard. 25 voor f 1.50 FILTER KING SIZE OH!" niiillimilléiaBBmillllliiiMiwr.itiiiiHimii'iniinniBftinamiii, ...mm: J World Registration Panding

de Stem | 1968 | | pagina 9