ROEMERS ZEER BOOS OP D'66 Ik heb er nooit een dag spijt van gehad ZEELAND.PLANOLOGEN-S Moeder vindt na 26 jaar dochter terug Ook Vogelwaarde akkoord met woonwagencentrum papier voor uw L-pen Even uitblazen mevrouw De gift van Hoechst Zeeuwse toneel amateurs naar België Wasautomaten MAATLOZE MINI- NYLONS Caritas voor ontwikkelings hulp? Boerenleenbank krijgt gebouw in Heinkenszand Boete voor slaan van politieagent Mejuffrouw W. van Kesselen stond 46 jaar voor de klas Plattelandsvrouwen W.Z.Vlaanderen vergaderden Restauratie N.H. kerk in Vlissingen Regionale hulpdienst Sigarettensmokkel ROND DE SCHELDE DE STEM VAN Z/fTERDAG 28 StPTEMBER 1968 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. „Een dergelijke handelwijze tast de zuiverheid van de politieke zeden aan", aldus fulmineer de vrijdagmiddag tijdens de raads vergadering de Vlissingse burgemees ters drs. D. Roemers, tegen de afde ling Noord- en Midden-Zeeland van D'66. De reden van zijn toorn was de open brief die D'66 heeft gezonden aan de Vlissingse gemeenteraad. Daarin wordt stelling genomen tegen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Amateurtonelisten uit West-Vlaanderen en Zeeland gaan het komend weekend in Wervik in de Belgische provincie West-Vlaanderen van gedachten wisselen over de actu ele situatie van het amateurtoneel in de beide provincies. Van. Westvlaamse zijde zal die si tuatie worden belicht door de heer Gr. Cafmeyer, toneeldeskundige, en van Zeeuwse zijde door de heer A, van Noort, toneeladviseur voor Zeeland. Gespreksleider zal zijn de heer G. Gyselen, directeur van de Dienst voor de Cultuur van de provincie West- Vlaanderen. Dezé óp zaterdagmiddag 28 septem ber in zaal Oosthove te Wervik (Speiestraat 32) te voeren besprekin gen' zullen 's avonds worden gevolgd door een opvoering van het toneel stuk „Harten twee - Harten drie" van de Nederlandse auteur Paul Roden - ko door 't Reizend Zeeuwsch-Vlaams Volkstoneel uit Hulst in de toneelzaal van het gebouw „De Gilde". De besprekingen zijn georganiseerd in het kader van de door de provin ciale besturen van West-Vlaanderen en Zeeland gestimuleerde uitwisse lingsactiviteiten op cultureel gebied. In verband daarmee zullen de be sprekingen worden bijgewoond door delegaties van de beide provinciale besturen en van de Zeeuwse Cultu rele Raad. Het provinciaal bestuur van West Vlaanderen biedt de deelnemers aan het weekend op zondag een toeristi. sche trip door Noord-Frankrijk aan. een gift van 250.000.die dc ge meente Vlissingen, bestemd voor het te bouwen overdekte zwembad, ten geschenke kreeg van Hoechst n.v. bij dc opening van dit bedrijf. In de brief werd een dergelijke gang van zaken zaken in strijd met de democratische spelregels genoemd. P.v.d.A.-fractievoorziteter E. de Priester, die als eerste zijn gal spuwde over deze activiteit van D'66, zei dat deze politieke groepering veel te ver is gegaan door te suggereren, dat de gemeente aan handen en voeten ge bonden wordt aan een dergelijke in dustrie door zo'n gift te accepteren. Het was de directie van dit bedrijf er juist om te doen door de bouw van het zwembad mee te helpen het leef klimaat in deze streek te verbeteren) Hij wees er nog op, dat toch ook op geen enkele wijze is gebleken, dat het gemeentebestuur zich op een bij zondere wijze aan de maatschappij „De Schelde" gebonden voelt, nadat men het carrillon voor het stadhuis als geschenk had geaccepteerd. De heer E. Oosterhuis (VVD), die zich, evenals de heer De Priester, zeer ingenomen toonde met de gift, zei niet te twijfelen aan de correcte houding van hef gemeentebestuur t.a.v. de grote industrieën. De heer L. Hollaers (KVP) vond het onelegant dat deze kwestie ter sprake werd gebracht bij juist het voorstel van b. en w. om de „vorste lijke" gift in grote dank te aanvaar den. „Juist deze handelwijze van D'66 is eerder ondemocratisch", zo stelde de heer W. van Leeuwen. De heer L. de Koster (PSP) bestempelde de brief als een „grote misser" van D'66. Burgemeester Roemers zei in zijn antwoord bijzonder onaangenaam te zijn getroffen door het verband dat in de brief wordt gelegd tussen het accepteren van deze gift, en de wijze waarop het gemeentebestuur de over last van de betrokken inwoners van Oost-Souburg van het vervoer van slakken van Hoechtst naar de loskade in Souburg tracht op te heffen. „Dat wordt zonder enige bewijs aange voerd, dat is beneden de maat", aldus de heer Roemers. Hij stelde, dat juist de onafhankelijkheid van het gemeen tebestuur is gebleken in deze kwestie van het slakkenvervoer. Niet alleen is die overlast op aandringen van het gemeentebestuur aanmerkelijk ver minderd, thans wordt ook bezien of dit vervoer op een geheel andere wijze kan geschieden. Burgemeester Roemers zei blij te zijn met deze bijdragen voor het zwembad. Hij zei te hopen, dat het goede voorbeeld door andere bedrij ven in Vlissingen zal worden nage volgd. De meest verkochte wasautomaat van het ogenblik is de zgn. centrifuge rende automaat die het hele was-, spoel- en centrifugeerproces in één en dezelfde trommel afwerkt. Er kan daarbij voor verschillende soorten textiel op verschillende programma's worden ingesteld. De scala van deze moge lijkheden varieert; het meest uitgebreid is het als ook met een verhoogd sopniveau kan worden gewerkt. Dit laatste speciaal bedoeld voor het wassen van wol. Het waren de centrifugerende automaten met zo'n speciaal wolwaspro gramma die in een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonder zoek op hun kwaliteiten werden bekeken. In het bijzonder werden de pres taties bij de zgn. witwas het meest hardhandige programma en bij de wolwas het meest zachtzinnige programma onderzocht. Ten aanzien van de witwas bleken de machines elkaar maar betrekkelijk weinig te ontlopen, ten aanzien van de wolwas verschilden ze veel meer. Over het geheel echter waren de wolwas-resultaten teleurstellend. Zelfs speciaal krimpwerend gemaakte breisels krompen sterk. En de enkele ma chines waarin minder krimp ontstond leverden het vuile wollen goed minder schoon af. Kritiek was er op de elektrische beveiliging. Geen enkele van de vijftien onderzochte machines bleek in dit opzicht geheel te voldoen. Daarom wordt met nadruk geadviseerd de machines op een goed geaard stopcontact te gebruiken en er bij gebruik van een verlengsnoer op te letten dat dit snoer zelf en de stekers op aarding berekend zijn. t»HfLiS "iet nodig een kunstenaar een rn,'»0"! te kunnen beamen dat Zlin da^esbeen het verdient, in al Vandltl°!f^!ild,te worden bekleed, het he„,n kousenbreier al sinds best hSft Va? zljn bestaan zÜn het ilimA de vormen van de Wnte?V° goed in men 1 A hun recht te laten ko- doekict ge6n vormeloze hulle- "ookjes voor te maken. speeeidmhiataheeVltijd een r°l go- f, blJ dameskousen, nylons °^enlme'maad, de naadloze in rf» stootchkousen, ze werden mg iTd" gebreid of onder vShW- wefdèn i vt>™. gestabiliseerd. Ze vaidigd m«llUende lengten ver" verschfllènH^ Y er Z1^n duiz«tden Je nèt benen' en we*. »ls been hada"ïd6rs gevormd berekend Waar de kous °P Dlt probleem is nu opgelost door een procédé, waarbij het tijdens het elastisch maken sterk ineengekroes- de garen zonder verdere bewerking tot een kous wordt gebreid. Na een speciale eindbehandeling blijft een kous van ca. 30 cm lengte over, die tot werkelijk iedere afmeting kan worden uitgerekt. Nu dus eindelijk een kous, die aan ieder, dun, dik, lang en kort been evengoed past, en die daarbij nog elegant is ook! Deze kous, heel toepasselijk ,,Mi- nilon" geheten, is op een voor kou sen geheel nieuwe wijze verpakt, namelijk in een vierkant doosje van plastic, waarin 3 kousjes zitten. Er is ook een enkele reservekous ver krijgbaar, in een speciaal plat doos je, dat gemakkelijk in een handtas je kan worden opgeborgen. Deze kousen kosten in een ver pakking van drie stuks f 3,-; de re servekous kost in doosje f lr. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een uitlating van vicaris Theeuwes van het bisdom Breda rechtvaardigt de aanbeve ling van het diocesaan pastoraal beraad ln het bisdom om de fondsen van de parochiële cari- tasinstcllingen ter beschikking te stellen van de ontwikkelings hulp. Toen n.l. enige tijd geleden bleek dat die instellingen over 1967 minstens een ton zouden overhouden, deed de leiding van de diocesane raad voor missie, oecumene en ontwikkelingshulp een beroep op de beheerders van die gelden ten behoeve van het ontwikkelingswerk. Het resul taat was dat zegge en schrijve 3000 ter beschikking werd ge steld. Deze mededeling deed vicaris Theeuwes onlangs op een bijeen komst van de diocesane raad. (Van een onzer verslaggeefsters) HEINKENSZAND De Boeren leenbank „De Bevelanden" zal bin nen afzienbare tijd een bankgebouw stichten in Heinkenszand. Het ge bouw zal verrijzen in het bouwplan „Barbestein" op de bock van de mr. dr. Meslaan en de Laan van Barbe stein. Van de gemeente Heinkenszand is de toezegging gekomen "dat de beno digde vergunningen voor de bouw op korte termijn zullen afkomen. Reeds meer dan 20 jaar wordt door de Boerenleenbank zitting gehouden in Heinkenszand. In de loop der ja ren is een uitgebreide en vaste clien tèle opgebouwd. Het nieuwe gebouw belooft een ri ante vestiging te worden. Op het ei genlijke bankgebouw is een woning gepland. In de bank zullen alle mo derne voorzieningen worden aange bracht om een eigentijds dienstbe toon te kunnen bieden. Architect van het geheel is J. C. P. Loonen te Breskens. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Mevrouw D. Stephan uit Eindhoven heeft op Schiphol haar dochter Dodi verwel komd die zij 26 jaar geleden verloor en inmiddels dood waande. Kort na de Japanse bezetting van Nederlands-Indië, in 1942, verliet Do di Stephan, toen 14 jaar, haar ouder lijk huis om naar haar vermiste vader te zoeken. Later bleek, dat die als kapitein-vlieger in een luchtgevecht boven Borneo om het leven was ge komen. Dodi Stephan viel bij haar speur tocht in handen van de beruchte Ja panse Kempitai en raakte in een kamp. Uit vrees voor represailles te gen haar familie gaf zij een vreemde naam op. Die naam was er het gevolg van, dat zij op de lijsten van het Ro de Kruis als vermist bleef opgegeven. In Indonesië, waar zij is blijven wonen haar familie ging na de "oorlog naar Nederlknd 'wérd zij ernstig ziek. In-d-ie tijd vertelde zij haar levensverhaal aan een geestelij ke, die contact zocht met de Neder landse autoriteiten en zo de basis legde voOr hereniging met haar fa milie. Dodi Stephan, die inmiddels gehuwd is, heeft haar drie kinderen mee naar Nederland gebracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Vlissingse jongeman M. de R. (20) is voor het mishandelen van een politieagent door de politierechter te Middelburg veroordeeld tot een boete van 150 gulden. De officier, mr. P. Roscam Abbing, had een week onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist. De R„ die bij verstek terecht stond, kwam er zo genadig af, omdat alle bei zijn ouders vurig in zijn voordeel pleitten. De jongeman was, zo vertel den ze, juist thuisgekomen van een reis van een half jaar met een kust vaarder en had de bloemetjes buiten gezet. Na met vrienden café's te hebben bezocht, was hij met de politie slaags geraakt en had daarbij een agent in het gezicht geslagen. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Ook de raad van de gemeente Vogelwaarde ging akkoord met een regionale regeling betreffende een woonwagencentrum in Zeeuwsch-VIaanderen. Wel toonde men zich verbaasd over de brief die de gemeente Terneuzen in afschrift aan de overige gemeenten heeft ge zonden (de brief was aan Gedepu teerde Staten gericht). Terneuzen heeft zijn mogelijke toezegging name lijk opgeschort. Men meende echter in de brief voldoende bereidheid tot samenwerking te vinden. Meegedeeld werd dat Gedeputeerde Staten hun- goedkeuring hebben ont houden aan een deel van het uit breidingsplan Knuitershoek in Osse- nisse. De raad had dit gebied een recreatieve bestemming toegedacht. Op dit terrein komt echter de uit monding van de afvalwaterleiding Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Over hetzelfde gebied handelde een vraag van de heer A. Serrarens: „Waarom wordt de sloot langs de Lageweg in Ossenisse toch niet in z'n geheel gedempt?" vroeg hij niet de eerste keer. In de kom van het dorp heeft de gemeente deze open riolering dichtgemaakt, verderop echter niet. Het college gaf hiervoor twee redenen: er is sprake van ruil verkaveling in dit gebied en het wordt het eindpunt van de afval waterleiding. Tegenover de moei lijkheid dat dit nog wel even kan duren, staat het profijt, dat Ossenis se straks als eerste aan de beurt zal zijn bij de afvalwaterleiding. De raad sprak er zijn vreugde over uit, dat de gemeentebegroting voor 1969 al zo vroeg werd aangeboden en zoveel informaties biedt. De moge lijkheid echter dat er belastingver hoging voor de deur staat achtte men moeilijker te accepteren'. De „Stichting Gemeenschapshuis" kreeg van de raad de voorgestelde subsidie van 400.000 gulden. Het ge beurde zonder commentaar. Maar voorzitter P. Molthoff liet het daar niet bij zitten. Hij feliciteerde de stichting met een gemeenteraad, die haar nuttige instelling zo royaal te gemoet treedt. Aan de Bossestraat zal (we hebben er al eerder over bericht) een wan delpark worden aangelegd. Op voor stel van de heer A. Perdaen zal wor den onderzocht of er mogelijkheid is voor bungalowbouw langs de rand van het boa. KOUD EKERKE Mejuffrouw W. J. van Kesselen heeft zoals elders gemeld afscheid genomen van de openbare school in Kou- dekerke, de school waar zij 46 jaar lang onderwijs gaf. In het voor jaar van 1922 slaagde mej. Van Kesselen en in oktober van dat jaar kwam zij in dienst van de Koudekerkse school. De school ivas toen gelegen aan de vroegere Noordstraat nu Badhuisstraat waar het gebouw thans gebruikt wordt als brandweerkazerne en verenigingsgebouw. Mej. Van Kes selen kan zich nog levendig herin neren hoe het toeging in het pri mitieve gebouwtje. ,We hadden drie leerkrachten en ik had klas 1 en 2 onderge bracht in één lokaal. Het was een naargeestig donker hol met hoge ramen en zwartgeschilderde ban ken. In het begin dacht ik hoe zal ik ooit aan zo'n sombere om geving wennen. We zaten min of meer afgesloten en konden er al leen uitkomen door het voor ons liggende lokaal waar het hoofd en de andere onderwijzer hun leer lingen hadden. Vooral met de ver warming was het een heel gek ge val. In de muur was een groot gat gekapt en daar stond de hoge pot kachel in, de ene helft in ons en de andere helft in het tweede lo kaal. We hebben tot 1940 in die school gezeten. Toen werd ze afge keurd. Achteraf bekeken moet ik toch bekennen er prettig te heb ben gewerkt en er leuke herinne ringen aan te hebben bewaard. Verder vertelt mej. Van Kes selen hoe de jongens en meisjes toen nog in Walcherse kleder dracht naar school kwamen. Voor de kinderen was er weinig te be leven. Schoolreisjes, sport en re creatie was er niet bij. Pas in 1930 kwam daar enige verandering in. Dat de jeugd van deze tijd bru taler en onhebbelijker zou zijn, is een begrip, waar mej. Van Kesse len het absoluut niet mee eens is. De kinderen zijn volgens haar meer vrij en onbevangen, iets wat alleen maar toe te juichen is. Voor het overige ligt er veel schuld bij de ouderen, die soms elke nieuwe levensvorm in de kiem willen smoren. In 1940 vei'huisde de juf met haar kinderen naar de nieuwge bouwde school aan de Biggekerk- sestraat, waar zij tot nu toe steeds werkte. Tijdens de oorlog moest er, omdat de school door de Duitsers werd opgeëist, verschillende keren les worden gegeven in noodloka- len. Tijdens de watersnood in de winter van 1944 tot 1945 stond mej. Van Kesselen op non-actief. Nu is de school geheel gemoder niseerd en er is pas een prachtig gymnastieklokaal bijgebouwd. „Ja, ik was 18 jaar toen ik be gon en in heel die tijd heb ik ver schillende „schoolgeneraties" mee gemaakt. Leuk is, dat je bijvoor beeld kinderen in de klas krijgt van oud-leerlingen, die dan aan je vragen hoe vader en moeder zich op school gedroegen. Ik ben erg dankbaar, dat ik het zo goed heb mogen volbrengen en ook dat ik het altijd met het grootste ple zier heb kunnen doen. Een voor recht is, dat ik maar heel weinig ziekedagen gekend heb. En daar om ben ik echt niet treurig over het afscheid. Ik ga nu meer tijd besteden aan licht sociaal werk, zoals zieken bezoeken en eenzame mensen. Daarnaast ben ik dol op muziek. Ik speel piano en viool (klas siek) en ook handwerken vind ik een fijne hobby. Wat mijn bijzon dere aandacht heeft is het werk op kerkelijk terrein, vooral nu de kerk op het hele front in beweging is. Ik ben lid van de kerkeraad van de Evangelisch Lutherse Gemeen te in Vlissingen. Wat me toch wel erg goed doet is dat alle beken den, leerlingen en oud,-leerlingen voor mij er zo'n prachtige dag van gemaakt hebben." (Van onze correspondent) De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ln zaal Wyffels een vergadering gehouden. Voorzitster, mevrouw v. d. Weele- Minderhoud deed verschillende me dedelingen. De handwerkcommissie zal op 30 september te Zuidzande spreekuur houden. In de huishoudschool te Sehoondij- ke begint op 2 oktober een cursus kleine reparaties in de huishouding De literatuur vervolgcursus start eind oktober in Oostburg. Verder werden nog mededelingen gedaan over de reorganisatie van het provinciaal bestuur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het college van G.S. stelt de provinciale staten voor, om een provinciale bijdrage te ver lenen in de restauratiekosten van het dak van de Sint Jacobskerk te Vlis singen. De kerkvoogdij had om ,,een maxi maal subsidie" gevraagd. De totale kosten van restauratie belopen 225.000,Het rijkssubsidie be draagt 112.500,G.S. achten 't ge rechtvaardigd, in dit geval een sub sidie van 10 procent der subsidiabele kosten te verlenen, zijnde 22.500. Zeer tot mijn verbazing, ik mag wel zeggen verontrusting lees ik in Uw dagblad dat er per 1 januari 1969 een regionale dienst voor 12 West brabantse gemeenten komt. U plaatst er dan 'n fikse kop bij: Snellere hulp bij ongevallen. Ik betwijfel of dat het geval zal zijn. Stel er gebeurt in Fijnaart een ongeluk of een patiënt moet dringend naar een ziekenhuis worden gebracht. Dan moet: Roosen daal gewaarschuwd worden. Roosen daal naar Fijnaart, dan tijdverlies, van de 2 wagens vrij is immers 1 komt er in Oudenbosch, totaal 3 wa gens). Roosendaal moet zoeken naar de straat want is ter plaatse onbe kend. (Is al meer voorgekomen.) Is dat nu tijdbesparing? Is dat daal naar Fijnaart, dan tijnverlies. Men vindt eindelijk de straat of wat bij ons door de uitgestrektheid van de polders mogelijk is men moet in de nacht b.v. hiernaar zoeken. Dan het opladen van de patiënt en ver volgens naar Roosendaal. Is dat nu tijdsbesparing? Is dat sneller dan thans het geval is? In Fijnaart is een goed werkende dienst ambulancevervoer. Deze mensen ken nen Fijnaart, Willemstad en Klun- dert op hun duimpje. Ze kennen bij na iedereen wat voor de patiënt ver trouwen en rust geeft. Bovendien hoeft Fijnaart alleen maar naar Roo sendaal te gaan, niet te zoeken en is dan al op weg naar Roosendaal als .Roosendaal nog op weg is naar Fij naart. Ik vraag me daarom ongerust af en velen met mij of hiermee het alge meen belang gediend is of is het al leen maar om een monopolie te cre- eren voor de overheid met een schop onder het achtervan het par ticuliere initiatief dat zeker in Fij-1 naart bewezen heeft goed te zijn. Als ik dan nog lees dat er maar 3 wagens komen voor het hele rayon (12 gemeenten), dan vraag ik me af wat gaat gebeuren indien een van de wagens of meer bezet is Terwijl er in Fijnaart 2 wagens steeds gereed staan. FIJNAART F. P. Falckers De ijver, waarmee de regering het monster van de B.T.W. op het be drijfsleven losliet en waarbij het ar gument „harmonisatie in de E.E.G." het goed deed (in feite was het doel slechts een ordinaire verhoging der a-sociale indirecte belastingen), deze ijver nu blijkt niet aanwezig, nu men weer eens een disharmonie creëert voor wat betreft de sigarettenprijzen in de Benelux. Ik vraag mij af of de politici, die tot de slotsom zijn gekomen dat het redelijk en billijk is de prijs van het pakje sigaretten op te jagen tot f 1,75 per pakje, hebben overwogen dat hierdoor weer eens miljoenen Neder landse guldens in de Belgische schat kist terecht gaan komen; dat de kwa liteit van sigaretten en tabak momen teel zeer matig is en deze kwaliteit uiteraard nog meer zal gaan ver slechteren ten gevolge van de absurde belastingheffing op deze produkten en voorts of het zo zoetjes aan niet als discriminatie gezien moet wor den wanneer opzettelijk steedshet zelfde deel der bevolking extra in direct belast wordt t.b.v. ca. f 500,- gemiddeld per jaar per persoon. Dat het helaas toch reeds bestaande psy chologische idee van de waardeloos heid van de gulden specifiek met de ze prijsverhoging weer eens lekker opgepept wordt, mag uiteraard de pret niet drukken. BERGEN OP ZOOM, P. Brouwer. De provincie Zeeland roept in de harten van echte of vermeende planologen gedurig de behoefte wak ker om eens lekker met water en zand te gaan spe len, zoals kinderen aan het strand dat doen. Ik kan dat best begrijpen. Zeeland is nog zo lekker „leeg". 'Je kunt, ais je planologisch bloed in je aderen hebt, zo heerlijk dromen over dammen door de zee-armen, bruggenbouw en aiderhand ander graaf- en spltwerk. Deze provincie is door zijn geografische eigenaardig heden, een typisch snoepje van de week voor het kleine jongetje dat in ons allen is blijven wonen, en dat graag met zand en water wil kliederen. Omdat ik vandaag ernstig probeer te zijn, geef ik een kleine en nog onvolledige opsomming van de planologische denkbeelden, die in het verloop van een paar jaar onder uw en mijn verbaasde neuzen zijn gedrukt. We beginnen bij de wensdroom vm alle Zeeuwen: een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Daar zijn dan de rigoureuze ideeën om de Wester schelde maar helemaal af te dammen. Dat lost veel problemen in één klap op. Vervolgens is daar het project voor een brug-tunnelcombinatie. De combi natie kan op verschillende plaatsen de Westerschel de kruisen. Elk veerbotentraject dat wij nu kennen is er goed voor. Beroemd is het plan-Lievense om in luttele uren tijds een buisvormige tunnel onder de Westerschelde door te trekken. Er zijn trouwens verschillende belangengroepen, die plannen voor fi nanciering van de oeververbinding hebben. Voor diezelfde Westerschelde is er nog een ander plan, waar ze vooral in België heel gelukkig mee zijn overbrugging van het Nauw van Bath en ver legging van de vaarweg naar Antwerpen. En (uiteraard) verzwijg ik ook bescheiden mijn eigen idee: het beschikbaar stellen van rubberbootjes aanÜ?]-j Zeeuwen, om op eigen kracht en zonder wachttijden de Westerschelde te kruisen. Ook op het gebied van de kanaalgraverij kijken öe planologen en waterbouwers verlekkerd naar Zeeland. Burgemeester Thomassen mag dan een ka naal door de Hoeksehewaard willen graven (als hij dat wil), maar wij hebben plannen voor: Een kanaal van Baalhoek naar Antwerpen; Het Verschaeve-kanaal; Een zeehavenkanaal dat de Westerschelde in de toekomst met het Relmerswaalgebied moet ver binden; Het Sioekanaal; Het Schelde-Rijnkanaai (is ai in uitvoering); Verdieping van het kanaal Gent-Terneuzen; Verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland; Verbetering van de toegang-te-water tot Goes en nóg het één en ander. Maar we zijn er nog niet. Wie herinnert zich niet de opgetogen kreten over het plan om in de een maal afgesloten Oosterschelde een „Delta-vliegveld" aan te leggen? Minister Bakker had er hoogstper soonlijk oren naar! En misschien weet u ook nog wel, dat er bij de PZEM serieus Is gedacht aan de bouw van een getijdencentrale in de Oosterschelde. Wij voelen ons soms als kleine kinderen, een week voor Sinterklaas. Wij vragen elektrische spoortreinen aan de heilige man. popen-met-slaapogen, transistor radio's en fietsen. Maar als het heerlijk avondje ge komen is, dan blijkt dat het budget van de man uit Spanje niet groter is dan dat van onze beminde papa, die het óók niet van zijn rug kan snijden. Zo is het ook in de wondertuin van de planologen. Je kunt wel een motorgrasmaaier voor je sinterklaas vragen, maar je mag blij wezen als je tenslotte een schoffel krijgt! Onze goede Sint, zetelend in Den Haag. zou het ons alle maal best gunnen. Maar zijn beurs is mager. Toch moeten wij een beetje op gaan passen, in ons planologisch luilekkerland, dat wij geen slacht offers gaan worden van een derivaat van echte pla nologie, het „planologisme". Dat is een nieuw woord, verwant aan het begrip „psychologisme": zijnde de ondeskundige, man-in-de- straat-opvatting van de wetenschappelijke psycho logie. Planologisme is de verleidelijke, maar soms schadelijke bezigheid die men weieens aanduidt met „gezwam in de ruimte". Wij dienen overgaand op een ander thema te waarschuwen tegen het gevaar van lichamelijke vervuiling in Zeeland. Een geweldige party douche- schuim, onder dc merknaam „Badedas" voor een prik te koop in dc winkels van Jac. Hermans, is door de importeur weggekocht. Hij zei, dat het ging om bescherming van het merk. Dat is een aardig eufe misme, omdat het natuuriyk te doen was om be scherming van de prijs. En' wat dacht u van onze vriend Henk, die juist terug is van een reis in Koeweit? Hij vertelde, blatend van verontwaardiging, dat het in Koeweit kan voorkomen, dat men rijdend op één der schaarse autowegen opeens een stelletje kamelen tegenkomt, die je als automobilist nopen tot een paniekstop. „Levensgevaarlijk!" zei Henk, „en ty pisch achterlijk!". Wij hebben daarop niet geantwoord, maar slechts gewacht op dc reacties, nadat hy in het spitsuur over rijksweg 58 had gereden. Weet u wat Henk toen constateerde: „Nooit geweten, dat ze in Zeeland de kamelen gemechaniseerd hebben!" Middelburg ontstak vorige week in een kleine feestroes, toen opeens de klokken van de Abdijtoren begonnen te luiden. „Prinses Beatrix heeft een ba by!", riepen de mensen. Er verschenen hier en daar al vlaggen. Maar al gauw bleek het een vergissing ie zijn. Er was een monteur bezig met het nakijken van de klokken, opdat zij bij de blijde gebeurtenis feilloos zouden werken TOMASO

de Stem | 1968 | | pagina 5