„PHOTOKINA" IN KEULEN Spionage vanuit de ruimte RUSLAND OPEN BOEK VOOR AMERIKANEN Dertig dagen Open de hemel Ferret Ideaal 10 (Van een onzer verslaggevers) WASHINGTON - Er be staat geen twijfel over, dat de Russen de overmees tering van Tsjecho- slowakije militair even knap voorbereid als uitgevoerd hebben. Maar de Amerikanen heb ben dank zij hun „ruimte spionnen" de Russische invasie stap voor stap kunnen volgen en uit publikaties blijkt thans met welk een verbazingwek kende nauwkeurigheid zij hun werk hebben verricht. Amerika bezit positief bewijsmateriaal over het vertrek van anti-ballistische defensieve projectielen in Rusland en een latere vermindering daarvan. Details zijn bekend ge worden over de meest verbazingwekkende luchtoperaties door Ameri kaanse satellieten. Beetje bij beetie komen zij achter de Sovjet-Russische militaire geheimen. Vanaf het begin van de Russische inval in Tsjechoslowakije hebben de Amerikaanse spionnage- camera's, buiten de stratosfeer in een baan om de aarde draaiend, de Russische militaire be wegingen over duizenden kilometers gevolgd en ze met een „niets ontziend oog" vastgelegd. Vlieg velden staan onder regel matig toezicht, zowel in als buiten de Sovjet-Unie, startbanen voor raketten worden nauwkeurig in het oog gehouden, de plaats van troepen en tank eenheden en de aan- en afvoer daarvan worden in kaart gebracht. (Van onze medewerker fotografie) KEULEN De tweejaarlijkse manifestatie van de fotografische industrie in Keulen, die onder de naam Photokina dit jaar met de toevoeging „68" wereldvermaardheid geniet, heeft naast een commercieel aspect ook een belangrijke culturele functie. Sinds 1950 hebben negen photokina's ruim tweehonderd speciale tentoonstellingen op diverse gebieden van de fotografie gepresenteerd. Ook dit jaar zal de culturele manifestatie een belangrijk onderdeel vormen van het geheel, zodat niet alleen van een „wereldbeurs" maar terecht ook van een „wereldtentoonstelling van de fotografie" gesproken kan worden. De Photokina '68 die van 28 september tot en me) 6 oktober plaatsvindt in de jaarbeurshallen te Keulen presenteert dit jaar twintig speciale tentoonstellingen. Belangrijke tentoonstellingen die de aandacht zullen vragen: „De Rechten van de Mens", foto's van de jeugd uit vijftig landen tot stand gekomen in samenwerking met de Unesco, FIAP en de wereldjeugdorgani satie WAY; „Sport in Beeld", waaraan de Stichting World Press Photo een belangrijke bijdrage levert; emi nente voorbeelden van geslaagde reclamefotografie onder de titel „PhotoGraphis"; een presentatie van Eurohpot, de organisatie van Europese beroepsfotografen; de resultaten van de derde Europa Jeugdprijs voor Fotografie en Film met als motto: „Wij Europeanen"; en de onderwijstentoonstellingen van de Famous Photo graphers School, waar naast recent werk van de oprichters van dit instituut ook werk getoond zal worden van fotografen en aankomende fotografen die zich via deze school in hun vak bekwamen. Dat bijzondere opnamen niet zonder meer tot stand komen, bewijzen twee foto's van Philippe Halsman met cfe beeltenissen van Salvador Dali en Maharishi Mahesh Yogi die deel uitmaken van deze tentoonstelling. De laatste vooral bekend door het feit dat hij o.a. de Beatles, Mia Farrow, Shirley Maclaine en Sandy Shaw voor zijn levensbeschouwing wist te winnen werd door Halsman gefotografeerd tijdens een recent bezoek aan de Verenigde Staten. Halsman voor wie deze opdracht de achtennegentigste omslagfoto betekende voor het tijdschrift Life ging bijzonder zorgvuldig te werk om uit het ene uur dat de oosterse wijsgeer in zijn studio zou vertoeven het uiterste te halen. De opname van de Spaanse schilder, stuntman en levenskunstenaar Salvador Dali, verliep met minder strub belingen. Halsman maakte deze foto van de surrealistische meester tijdens een verblijf op diens landgoed in Port Lligat, waar hij een regelmatige en graag geziene gast is. In feite, dreven vele van de publiciteifsfunts waarop Dali de wereld verrastte op de inventiviteit van Halsman, zoals bijvoorbeeld de frappante opname waarop hij althans voor het oog aan zijn vibrerende snor onder een vliegende helikopter werd meegevoerd. 25 DE STEM VAN ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 voor Russische en Rood-Chinese in tercontinentale raketten te ontdekken De Midas is een combinatie van de Samos- en Ferretsatelliet. In het be gin van 1960 is zij getest. Haar snel heid bedraagt 17.000 mijl per uur en vliegt binnen anderhalf uur over Moskou en andere Russische steden. Het aantal Midassatellieten dat zich door de lucht beweegt, is niet bekend, maar men neemt aan, dat er een netwerk van 12 stuks bestaat. De instrumenten, die de Midassatel- liet aan boord heeft, zijn uiterst ge voelig en kunnen radiosignalen op vangen bij 't lanceren van een raket. De overgevoelige instrumenten zijn tegen de grootste koude en hitte be schermd. De Midassatelliet kan on middellijk een intercontinentale ra ket ontdekken, wanneer zij haar ba sis verlaat en daarop grondstations in Amerika waarschuwen. Een andere satelliet, Vela ge noemd, geeft Amerika het vertrou wen dat Rusland zich aan zijn nu cleaire afspraken houdt. De Velasa- telliet kan elke nucleaire explosie vanaf de grond en in de dampkring registreren. In de laatste modellen worden nieuwe technische vindingen getest. Deze surveillance voorziet in een gedeeltelijke controle van het door Rusland ondertekende verdrag tegen het voortzetten van proeven met nucleaire wapens. Het laatste paar Velasatellieten werd in 1967 de dampkring ingezonden. De andere zes paar werden in 1963, 1964 en 1965 ge lanceerd. Elk paar was een verbete ring van zijn voorganger. Een nog bedrevener spionagesatel- liet is op komst, de Mol, een be mande satelliet, die in haar experi mentele ontwikkeling is. De eerste modellen zullen twee astronauten in staat stellen om zonder ruimteuitrus ting gedurende 30 dagen hun werk buiten de dampkring te verrichten. Deze satelliet zal niet alleen de ge bruikelijke camera's en elektronische zintuigen bevatten, maar ook televi siecamera's aan boord hebben, die in staat zijn close-up foto's te ma ken. Een andere bemanning zal niet alleen in staat zijn radarstralen, maar ook alle radiocommunicaties en scheepsmeldingen naar de kust te on derscheppen. Miniatuurcomputers worden aan boord geplaatst om alle waarnemingen nog te verbeteren en te vervolmaken. De eerste vlucht was gepland in 1969, maar is tot 1970 uitgesteld, hoofdzakelijk door de kosten van de oorlog in Vietnam. De Russen zijn bijzonder geïnte resseerd in de Mol. In een rapport aan hun regering zeggen V. Denisov en F. Soluyaoov, beiden werkzaam bij de Russische intelligence: „Ame rikaanse generaals wensen hartstoch telijk bemande satellieten in de ruim te te brengen. De bazen van het Pentagon zijn van oordeel, dat be mande satellieten de sleutel kunnen zijn voor de suprematie in de ruim te en dat piloten de aangewezen men sen zijn om belangrijke gegevens te verzamelen. Voorgesteld is ruimte schepen ,te gebruiken voor gelijktijdi ge verkenning en overbrenging van informatie. Tot groot verdriet van de Pentagon bazen kan een dergelijke dienst niet door onbemande spionage satellieten worden verzekerd". Amerikaanse spionage-satellie- ten zijn naar Amerikaans inzicht een factor bij het bewaren van de vrede. Zij zijn vitaal voor een verdere vooruitgang in de bespre kingen met de Russen «ver we derzijdse ontwapening. En dit alles van buiten de damp kring, op een hoogte van 100 tot 300 mijl. De Russen weten, dat zij in al hun bewegingen worden gadege slagen. Krachtige ruimtecamera's zijn ontwikkeld, die objecten kunnen fotograferen, kleiner dan een ten nisbal. Ultra-moderne radarappara ten kunnen door wolken en bossen dringen en ontdekken projecten als verborgen startbanen voor raketten, tanks- en troepeneenheden. Elektrische zintuigen in de satel lieten kunnen zelfs ondergedoken duikboten ontdekken. Sommigeelek tronische zintuigen kunnen atoomex plosies fotograferen en andere kun nen radio- en telefoonmededelingen van diep in Rusland en China „oppik, ken." Spionage-satellieten geven de Amerikaanse militaire autoriteiten met een verbazingwekkende nauw keurigheid up-to-date informatie over de communistische kracht en ont wikkeling. Het is voor Pentagonoffi- cieren een routinekarweitje gewor den om het Congres achter gesloten deuren foto's van satellieten te ver klaren. Senatoren staan verbaasd over hetgeen zij van de „luchtspion- nen" hebben geleerd. President John son heeft verklaard, dat de Ameri kaanse investeringen in de ruimte objecten volkomen verantwoord, want waardevol, zijn geweest en nog zijn. De „luchtspionnen" werken zo ef fectief, dat het „open de hemel"- programma, in 1956 voor het eerst door president Eisenhower voorge steld, realiteit is geworden zonder de medewerking van Rusland, waar op de Amerikanen hadden aange drongen. Rusland heeft zijn eigen satellie ten. die zowel Amerika als China tot werkterrein hebben. Hun pro gramma is echter beperkt, zo ver klaart U.S. News „World Report", waaraan wij deze interessante gege vens ontlenen. Het eerste Amerikaan se luchtspionagesysteem werd opera tioneel in 1963, na vier jaren experi menteren. De namen van de eerste typen satellieten waren Discover, Sa mos en Midas. Het werkprogramma wordt uitgevoerd door de Air Force onder directie van het departement van Defensie en geleid door de Cen tral Intelligence Agency en National Security Agency. De satellieten hadden geen afzon derlijke naam, maar werden door nummers aangegeven. De lancerin gen werden in een kort en bondig communiqué bekendgemaakt. Tot op n !i?eft Amerika meer dan 200 geklassificeerde satellieten gelan ceerd, Het is ongebruikelijk, dat de lV,ersclullende satellieten in één week lanceert. Het hangt van de in ternationale toestand af. In elk ge- V»Aumstens één 'atelliet op pad. hfkk de luchtspionsatellieten hebben meerdere missies. ZP wor- W,1 a felanceerd vanaf Vanden- rag, de Air-Forcebasis in Califor- en t.v.-signalen belangrijk essentieel nieuws naar de grondstations. Voor meer preciese informaties werpen de satellieten films in de hitte weer stand biedende capsules af, die na de stratosfeer te hebben verlaten door daarvoor speciaal uitgeruste vliegtuigen worden opgevangen. Ge durende de minuut, dat de satelliet over zijn doel vliegt komen krach tige camera's in werking, die met radiosignalen vanaf de thuisbasis ge richt worden. Televisie aan boord zendt de plaatjes onmiddellijk naar de grond stations, waar experts de transmis sies verder uitwerken. Camerasatel lieten gooien filmcapsules op com mando van de grond uit. Kleine hoogtecontroleraketten leiden de cap sule correct in de eerste baan op weg naar de aarde. Ondertussen be paalt de Air Force zijn koers en stuprt gegevens naar de Hickam Air- Focebasis in Hawaii. Van hieruit ontvangen vliegtuigen, die op 200 km afstand rondvliegen hun instructies. Bij het binnengaan van de atmosfeer werpt de capsule automatisch zijn door de hitte ver schroeid schild af en werpt vervolgens een bundel aluminiumsnippers af. Radar ontdekt de snippers en het dichtst bijzijnd vliegtuig gaat op weg naar de capsule. Op 50.000 voet springt een parachute van de cap sule open, gevolgd door een helder oranje-witte hoofdparachute. Het vliegtuig gaat op de capsule af en pikt de lijn op. Bemanningsleden, op dit soort werk getraind, trekken de capsule aan boord. Films en ge luidsbanden worden onder bewaking naar Californië gevlogen, waar zij worden bestudeerd en eventueel aan de nationale nieuwscollectie worden toegevoegd. De films zijn meestal zwart-wit, maar sommige zijn in kleur. In december 1966 stelde het de partement van defensie 100 miljoen dollar beschikbaar voor een volledi ge satelliet, een combinatie van de Samossatelliet en andere satellieten. Ofschoon de nadruk van haar werk wordt gelegd op het fotografische nieuws kan zij zowel ontdekken, re gistreren en rapporteren over com munistische communicaties als het volbrengen van andere functies. Veel van het elektronisch luistervinkje- spelen langs de grenzen van Rusland en China werd door de grondsta tions gedaan, maar dit zal door ver beterde satellieten worden overgeno men. „Ferret", zoals deze satelliet wordt genoemd, kan tweemaal daags over Moskou vliegen en kan mede delingen onderscheppen, die vanuit het Russische hoofdkwartier naar schepen en onderzeeërs op zee wor den gestuurd of signalen bemachti gen, die tussen troepeneenheden wor den uitgewisseld, zoals tijdens de re cente manoeuvres in Tsjecho-Slowa- kije. De „Ferret" kan zelfs signa len opvangen van kleine radiotoestel len, zoals die door geheime agenten worden gebruikt, dank zij een spe ciaal elektronisch systeem. Een andere belangrijke satelliet in het Amerikaanse herkenningsarse naal is de Midas. Deze satelliet wordt in slaat geacht ianceerbases JïJNï ?eldt 010 verschillende redenen als de meest geschikte. Van IS W05den de Slieten in een in rtp on) de aarde gebracht: Het tnnra 1C de Poolcirkel. voordeel van deze r0ute in de raketten lkC ,richtiIlft is> "at de recrnliat tussen de lan- Rakê ten de P°0l»rkel kruisen, ben van' Va,se start heb- eeen 1.1, e oceaan en er is fornVVn /T de steden in Cali- £ty^tVo^fe&t^ért6tVrs &ah,ur„rraiionè#i nenmaai in hun baan zéndên radio- Dit is de Mol, een bemande satelliet, die nu in experimentele ont wikkeling is. Twee astronauten zullen gedurende dertig dagen zon der ruimtepak buiten de dampkring hun spionagewerk kunnen verrichten.

de Stem | 1968 | | pagina 19