Biafranen blijven doorvechten Moderne keukens MEER STEUN VOOR SCHILLEBEECKX Griekse regering lapt resolutie aan haar laars CERNTK NAAR MOSKOU Vieux I Veirelyd LEIDER OEJOE OORLOG BEGINT PAS Irene leidt hospitaal voor Biafraanse kinderen Standpunt regering nevenfuncties „hoge personen?" I.C.Y. schrapt „christelijk uit naam Binnenschip gebroken Verolme treft maatregelen tegen onder aannemers h.m.degroodt Reële loons verhoging nodig LOUWERSE& DE PRIESTER N.V. Kritiek Ballingschap Pensioenfonds vordert uitbetalingen terug Meerderheid vóór Griekenland resolutie Katechismus J Lingeriefabriek sluit: 30 man ontslagen Niet meer vrijheid Acht maanden voorwaardelijk roor Cohn-Bendit It DE STEM VAN ZATERDAG 28 SEPTEMBER 19. 13 2? OEJOEKWOE (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Voorzitter H.M. de Groodt van de Katholieke bond van werknemers in industriële bedrijven „Sint Willibrordus" vindt, dat vol gend jaar compensatie van de te verwachten stijging van de kosten van levensonderhoud alleen niet vol doende is. Er moet in 1969 een ver betering van de reële inkomens mo gelijk zijn. Hij zei dit gistermorgen in zijn rede voor de bondsraadsver gadering. De heer De Groodt zei niet, hoe groot de loonsverhogingen dan wel moeten worden. De mogelijkheden per bedrijfstak verschillen nu een maal, terwijl men in het kader van de vrije loonpolitiek is afgestapt van een algemeen percentage. In dit verband hekelde de heer De Groodt 'n uitspraak van vice-voor- zitter A. de Boon van het N.V.V., dat er zeker 6 pet. loonsverhoging uit moet komen. „Wij vragen ons af, waarmee hij zich bemoeit. In de vrije loonpolitiek ligt de verantwoor delijkheid bij de bedrijfstakken dus bij de bonden. De vakcentrales staan daarbuiten. Het is vrij goedkoop stoe re uitspraken te doen over zaken, waarvoor men zelf geen verantwoor delijkheid behoeft te dragen, aldus de heer De Groodt, die het ook maar vreemd vond, dat het N.V.V. een dergelijke uitspraak doet zonder over leg met dë andere vakcentrales, hoe wel juist, het N.V.V. de mond zo vol heeft over nauwere samenwerking. Buiten de directe loonsverhoging zal „Sint Willibrordus" ook bijzondere aandacht besteden aan verbeteringen in de niet consumptieve sfeer, met name aan verbetering van de pen sioenvoorzieningen en bezitsvormen de maatregelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Berg (P.v.d.A.) heeft aan mi- nister-president De Jong gevraagd een overzicht te geven van de neven functies van door de regering be noemde personen, die een onafhan kelijke functie in het algemeen be lang vervullen. Als voorbeelden noemt de heer Berg directieleden vain de Nederlandse Bank, leden van de Raad van Sta te, leden van de Algemene Rekenka mer, leden van de Hoge Raad, de voorzitter en de secretaris van de Sociaal Economische Raad, Commis sarissen van de koningin en burge meesters. Welk standpunt heeft de regering over de wenselijkheid van het even- ueel combineren van die functies met nevenfuncties? wil de heer Berg we- bezoekt onze showroom BredaCrogtdijk 58.Te!.(01600) - 23744 Middelburg: Vlissingse Singel 16-18, Telefoon (01180)-5055 LAGOS. (AP). Hel omsingelde Biafra zal doorvech ten en de leiders zullen niet vluchten om een regering in ballingschap te vestigen. Dit heeft luitenant-kolonel Odoemegwoe Ojoekwoe, volgens radio Biafra gezegd. In esn zwaar door de federale regering gestoorde uitzending van Radio-Biafra werd gezegd, dat Ojoekwoe op een vergadering van Biafraanse leiders en hoofden in Ümuahia had verteld: „Het is vol slagen onzin te zeggen dat de oorlog zijn einde nadert. Hij begint pas. Omdat de vijand op Biafraans gebied vecht, is het initiatief aan ons", zo beweerde hij. De guerrilla-oorlog tegen het federa le leger, dat nu voor ongeveer negen tiende van Biafra bezet, zal met gro tere kracht worden voortgezet. Volgens de radio zijn Biafraanse troepen weer binnengedrongen in Ikot Ekpene. Sinds juni wordt er zwaar gevochten om deze stad die ongeveer 40 km ten oosten van Aba ligt en die drie weken geleden door het federale leger werd bezet. Op fe deraal gebied daar verzorgt het in ternationale Rode Kruis 200.000 vluch telingen. Ojoekwoe drong er bij bevriende landen op aan het conflict wegens „humanitaire overwegeingen" aan hangig te maken bij de V.N. Hij deed een aanval op Groot-Brittannië en de V.S. wegens hun hulp aan de fede rale regering. Hij vergeleek de Britse wapenleve ringen aan Nigeria met de Russische invasie in Tsjechoslowaklje. „Rusland", zo zei hij, „heeft niet meer in Europa gedaan dan Groot- Brittannië in Biafra doet". Uit de Amerikaanse houding bleek, zo zei hij, „de ongevoeligheid tegenover de zwarte minderheid". De V.S. leveren geen wapens aan het federale Nige ria, maar zij zijn voor één sterk Nigeria. Ojoekwoe zei verder dat Biafra's „verbeterde militaire situatie" on danks recente tegenslagen, elke ge dachte aan overgave uitsloot. Alle opofferingen zouden vergeefs zijn geweest als de Biafranen in dit sta dium overgaven. De strijd voor vrij heid is altijd moeilijk geweest, maar de overwinning was altijd aan de genen die volhielden, zei de Bia fraanse leider. Felle kritiek leverde hij op de organisatie voor Afrikaan se eenheid, die op haar recente top conferentie steun bad betuigd aan federaal Nigeria. „Het zal nu ieder van ons duidelijk zijn dat ons heil niet bij een organisatie ligt die zoge naamd Afrikaans is maar waarvan in feite buitenlandse machten zich bedienen", zei hl). Zambia zal Biafra de gelegenheid bieden een regering ln ballingschap in Loesaka te vestigen, indien Biafra geheel door de federale troepen is ingenomen. Dit heeft president Ken- nethKaoenda vrijdag bekendgemaakt, maakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Overschakeling op een geautomatiseerde administratie op 1 april 1967 bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (A.B.P.) is er de oorzaak van geweest dat van af die datum een aantal onjuiste be talingen zijn verricht, die moeten worden teruggevorderd. Bij eein totaal van ongeveer 200.000 maandelijkse betalingen gaat het om 5404 gevallen. Daarbij gaat het in 1452 gevallen om bedragen beneden de 100 gulden en in 752 gevallen om bedragen van 1000 gulden en meer. STRAATSBURG (ANP) De Griekenland -resolutie van de Neder landse socialist mr. Van der Stoel heeft in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa een zeer grote meerderheid gekregen. Die resolutie bevat, zoals gemeld, de overweging om Griekenland te schorsen als lid, als het niet vóór volgend jaar januari op weg is naar herstel van de demooratie. (Van onze redactie buitenland) NIJMEGEN/HEEMSTEDE - Op nieuw is gisteren van diverse zij den geprotesteerd tegen het pro ces, dat de Romeinse curie tegen professor Schillebeeckx zou heb ben aangespannen. De Nijmeegse hoogleraar zelf heeft eveneens weer verscheidene adhesiebetui gingen ontvangen. In een vergadering van de stich ting Nederlandse priesterreligieuzen hebben de gezamenlijke provinciaals van de ruim 30 in Nederland geves tigde priesterorden en congregaties unaniem besloten een telegram t* zenden aan het pauselijk staatsecre- tarlaat te Rome. In dit telegram spre ken de provinciaals hun verontrus ting uit over de wijze waarop de Ro meinse instanties een onderzoek heb ben gelast naar de orthodoxie van profè Schillebeeckx. Zij stellen bo vendien dat een dergelijk Romeins optreden niet alleen grievend is voor de persoon van prof. Schillebeeckx, maar ook demoraliserend werkt op de Nederlandse kerkprovincie. Bij de vele sympathiebetuigingen die prof. Schillebeeckx al ontvangen heeft, hebben zich thans ook die van de vereniging van studenten aan Ne derlandse katholieke theologica en philosofica „Vindicamus" en een 30- tal priesters van het dekenaat Noord- wijkerhout gevoegd. Vindicamus zegt in een telegram aan prof. Schille- PROF. SCHILLEBEECKX beeckx met klem te protesteren „te gen een dergelijke handewijze die alle perken van fatsoen en menselijk heid te buiten gaat." Kardinaal Döpfner, voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, heeft na afloop van de driedaagse na jaarsconferentie van Duitse bisschop pen te Fulda voor het eerst openlijk lof toegezwaaid voor de Nederlandse katechismus. „Ik heb zeer veel waar dering voor deze katechismus", zo zei hij. „Maar enkele gebreken van het „eerste waagstuk" maken het nood zakelijk, dat er veranderingen en aanvullingen komen." De eigen Duit se katechismus zal spoedig in een nieuwe uitgave verschijnen na een ..kleine hervorming", zo kondigde hij ATHENE (Reuter) De Griek se regering heeft gisteren gezegd „volkomen minachting" te heb ben voor de goedkeuring door de raadgevende vergadering van de Raad van Europa voor de Grie kenlandresolutie. Daarin wordt overwogen Griekenland te schor sen als lid, als het niet voor vol gend jaar januari op weg is naar herstel van de democratie. Deze resolutie, van de Nederlandse so cialist mr. Van der Stoel, kreeg donderdag in de assemhlée een zeer grote meerderheid. De Griekse vice-premier, Stylianos Pattakos, zei gisteren op een pers conferentie dat de resolutie te ver- BRUSSEL (ANP) Het Interna tionaal Christelijk Vakverbond (ICV) gaat het woord „christelijk" uit zijn naam schrappen. Aan een wereld congres, dat volgende week in Luxemburg wordt gehouden, zal wor den voorgesteld de naam te wijzigen in „Wereldverbond van de Arbeid" CWVA). Dit heeft de secretaris van de or ganisatie, Brück, gisteren op 'n pers conferentie in Brussel medegedeeld. De wijziging, die reeds is goedge keurd door het dagelijks bestuur, is ingegeven door de overweging dat het verbond zijn oorsprong welis waar vindt in de christelijk geïnspi reerde vakbeweging, maar dat het zich geleidelijk aan heeft uitgebreid tot alle gelovige arbeiders in de we reld en zich ook richt tot niet-chris- telijken. UTRECHT (ANP) De Lingerie- Industrie May en Co. in Zeist gaat eind oktober sluiten. Aan de 30 per soneelsleden is gisteren ontslag aan gezegd. Het zijn voornamelijk meis jes. Ontslagvergunningen zijn aange vraagd bij het Gewestelijk Arbeids bureau in Zeist. De heer H. W. Hannink, districfa- bestuurder van de NVV-textielbond „De Eendracht", die nog niet op de hoogte was van de ontslagaanzegging noemde deze gang van zaken desge vraagd een grof schandaal. Het Zeister bedrijf staat bij zijn bond bekend als „de duiventil" en „het doorgangshuis", omdat door het slechte sociale beleid altijd sprake is geweest van een kort dienstver band van het personeel, aldus de heer Hannink. (Van onze correspondent) Vrijdagmiddag is het 1600 ton me tende Belgische binnenschip „Anna 5" in „de Put" voor: Terneuzen door midden gebroken. Het vaartuig lag naast het zeeschip „World Marchant" en had reeds 1500 ton ruwe fosfaat overgenomen. Met zes sleepboten werd de „Anna 5" tegen de zeedijk, tussen de Essenbrug en de Schulpen- hoek, gezet. M«iVJ.a"onze correspondent) nu mi.t n.- MAnVRain°nZDC?rresPonden'> maandag in i ih™?? Irene (lie sinds blijft waar li? eville in Gabon ver taal U.UU J momenteel een hosni- slachtoffprs°0r d® Biafraanse oorlogs- Madrid i komende week in Zij zal dan SpanieTn E,Samseren om de Biafraanse kina1"1 vragen voor ^breknietkilX^r* plaats- „Dit is een zuiver persoonlijke aan gelegenheid van dona Irene en dona Cecilia de zuster van don Carlos Hu- go", verklaarde ons een woordvoer der. „Dona Cecilia is tien dagen ge leden met een door de Orde van Mal ta gecharterd vliegtuig, naar Gabon vertrokken. Van daar vliegt zij zelf (zij is een ervaren pilote en parachu- tiste) iedere dag naar Biafra om daar jonge kinderen uit de hel van de bur geroorlog te redden. Reeds meermalen is zij met kogel gaten in de romp in Libreville terug gekomen en eenmaal werd een heli kopter die vlak naast haar vloog neergeschoten boven Biafra. Totnog toe heeft zij ongeveer 1000 Biafraan se kinderen in veiligheid weten te brengen. Zij is van plan om te blij ven vliegen of totdat men haar neer schiet of totdat er geen vliegveld in Biafra overblijft. Ze verzocht prinses Irene om de lei ding van het hospitaal van haar over te nemen. Prinses Irene vertrok on middellijk via Parijs naar Libreville. Prinses Irene heeft ons laten weten, dat er onvoldoende ruimte is en ook gebrek aan medicamenten en verder materiaal, niet alleen in haar hospi taal maar ook in heel Libreville. Daarom zal zij volgende week terug komen om hulp te vragen, nadat zij de organisatie van het hospitaal min of meer op gang heeft gebracht. gelijken was met ,,'n mug op de ho rens van een stier". „Wij hebben niets anders dan minachting voor een stap als deze. Ik wil hier een Grieks spreekwoord gebruiken en zeggen dat wij dergelijke zaken afschrijven op de zolen van onze oudste schoenen". Over het referendum van zondag over de pas-ontworpen grondwet zei Pattakos, dat het Griekse volk hel ontwerp in feite reeds had goedge keurd, daar meer dan vijf miljoen brieven waren ontvangen met lof voor het ontwerp. Pattakos zei de verzeke ring te kunnen geven dat de stem ming absoluut geheim zal zijn en dat geen invloed zou worden uitgeoefend op de Griekse burgers, voor de nieu we grondwet te stemmen. Op de vraag, wat er zal gebeuren als de Grieken de nieuwe grondwet toch verwerpen, zei de vice-premier, die tevens minister van binnenlandse zaken is en toezicht houdt op het re ferendum: „Dan zullen wij eenvoudig verplicht zijn weer een grondwet uit te werken, maar dan op meer disci plinaire wijze. Er zou niet meer vrij heid kunnen zijn dan die welke door het huidige ontwerp wordt gegeven". DE R.V.D. heeft gisteren meegedeeld, dat volgens prof. Plate en dr. Druk ker het herstel van prinses Beatrix goed vordert. De jonge prins maakt het uitstekend. DE FRANSE regering is bereid deel te nemen aan besprekingen tussen de mogendheden met kernwapens ten einde de methode te bestuderen ter verzekering van de eliminatie van de wapens. GENERAAL Abrams, de Amerikaan se commandant in Vietnam, probeert zoveel mogelijk verzorgingseenheden van het Amerikaanse leger in Viet nam te vervangen door gevechtscen- heden nadat president Jonhson de maximum sterkte van de Ameri kaanse troepen in Vietnam op 549.000 heeft bepaald. IN DE HAVEN van Delfzijl is gister middag bij het laden met aardappel meel van een Duitse kustvaarder een aantal zakken met meel van een pal let gevallen. De zakken vielen boven op de 52-jarige heer W. Nienhuis die in het ruim stond. Hij was op slag dood. DE 213 METER hoge schoorsteen op het terrein van de Shell raffinaderij in Perais is in gebruik gesteld. De Shell bouwde de reuzenpijp, die 16 miljoen gulden heeft gekost, als strijdmiddel tegen de luchtverontrei niging welke door de raffinaderij kan worden veroorzaakt. LUITENANT-KOLONEL sir Rex Benson, bankier, diplomaat en be kend uit de Mata Hari zaak, is op vakantie in Italië op 78-jarige leeftijd gestorven. Hij werkte met de Franse geheime politie samen in de maanden welke voorafgingen aan de terecht stelling van de beroemde spionnt Mata Hari als Duitse agente. MINISTER BEERNINK (binnenland se zaken) heeft de Eerste-Kamer- leden laten weten dat er ook voor hen nieuwe financiële regelingen op komst zijn. Voorstellen zullen spoe dig worden ingediend nadat de ver hoogde schadeloosstelling voor Twee de-Kamerleden ook door de Eerste Kamer aanvaard zal zijn. Met een nadenkend gezicht zit Daniël Cohn-Bendit in de beklaag denbank van de rechtbank in Frankfurt, terwijl hij luistert naar zijn verdediger Heinrich Hannover. (Van een onzer verslaggevers) FRANKFURT Daniel Cohn-Ben dit, de militante Duitse studenten leider, is gisteren veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden, met een proef tijd van drie jaar. Zondag j.l. werd Cohn-Bendit ge arresteerd tij deins een demonstratie in Frankfurt bij de uitreiking van een vredesprijs aan president Leo pold Senghor van Senegal. De open bare aanklager had elf maanden geëist tegen Cohn-Bendit voor het beledigen van ambtenaren in func tie en het veroorzaken van ernstige ongeregeldheden. Cohn-Bendit stond terecht samen met 25 van zijnkame- raden. De verdediger stelde in zijn pleidooi dat de studenten recht had den te protesteren volgens een bepa ling in de Duitse grondwet, de open bare aanklager zei echter dat Cohn- Bendit en zijn makkers dit recht op wettige manier hadden dienen uit te oefenen. PRAAG (AP) De leiders van de Tsjechoslowaakse communistische partij hebben gisteren besloten om een regeringsdelegatie, met aan het hoofd premier Cernlk, naar Moskou te zenden om daar besprekingen te voeren met de Russische leiders. Het besluit om een afvaardiging van de regering te zenden in plaats van een afvaardiging van de communis tische partij werd genomen tijdens een nachtelijke bijeenkomst van de leiders van de partij en de regering en is bedoeld als een taktische ma noeuvre in antwoord op de voortdu rende tegenstand tegen partijleider Alexander Dubcek. Het is niet bekend of de Russen heb ben ingestemd met dit besluit. Het plan om een delegatie naar Mos kou te zenden met Dubcek aan het hoofd is voortdurend uitgesteld ge durende de afgelopen week, omdat de Russen geweigerd zouden hebben verder contact te hebben met Dub cek. Als hoofd van de Tsjechoslowaakse regering zal Cernik vermoedelijk on derhandelen met premier Alexei Ko- sygin, maar men verwacht dat hij te vens een ontmoeting zal hebben met partijleider Leonid Brezjnev. „Hoewel gesproken wordt van het vertrek van een groot aantal Russi sche en andere eenheden (men spreekt van een 20-tal divisies) re kent men er hier op dat een tiental Russische eenheden de winter in Tsjechoslowaklje zal doorbrengen". Dit meldde gisteren de correspondent van het_ Zuidslavische persbureau Tanjoeg in Praag. De achterblijvende eenheden zullen voor het merendeel worden gelegerd aan de westelijke grens. TER BESTRIJDING van wantoe standen bij fusies van ondernemingen denkt het N.V.V. aan een „verkeers agent" voor fusies. Het wetenschap pelijk eh scholingsinstituut van het N.V.V. is bezig daarvoor een plan te ontwerpen. (ADVERTENTIE) Een artikel in De Bazuin, waarin J. de Visscher vertelt hoe Humanae Vitae in België is ontvangen, wordt op de voorpagina aangekondigd met „Manneken pil, pag. 3". Heren, en dan met name u die zich, hetzij kortelings hetzij reeds lang ge leden, in de huwelijkse staat hebt gestort, deze week was een belang rijke, wat zeg ik, een historiqclfe week voor u. U bent afgegaan, weet u dat? Op een ontstellende manier. Tot voor zeer kort betekende U, mijnheer, iets meer dan Uw vrouw, had U iets meer te vertellen dan zij, kon U zich volkomen legaal op de ruige borst slaan en door het heelal brullen, dat U de heer der schepping was. U kon desnoods Paulus, de apos tel dan, citeren om Uw mannelijk gezag kracht bij te zetten. Juridisch zat U op rozen, mijnheer. U kon, met J. de Maistre zeggen: „De grootste fout van de vrouwen is dat zij de gelijke willen zijn van de man". Welnu, dan is deze week die fout begaan. Uw vrouw is nu Uws gelijke. Helemaal. Bij wet geregeld. De be paling „De man is het hoofd der echt vereniging" is door de Tweede Kamer met 92 stemmen vóór en 22 tegen als verouderd uit het burgerlijk wetboek geschrapt. Eigenlijk is daarom de afgelopen week nog belangrijker geweest voor u, dames. Gefeliciteerd met deze slot- overwinning in de emancipatiestrijd. Maar müdk er nou ook iets van! Jammer, dat er toch nog 22 kamer leden tegen stemden. Daar was ook de heer Jongeling van het GPV bij, verder alle Boeren, 5 CH'ers, 3 KVP' ers en 3 VVD'ers. Bij dat laatste drietal heeft zeker NIET mevrouw Van Someren-Dow- ner behoord. Het weekblad The Economist bracht de afgelopen week Hubert Humphrey presidentskandidaat in de VS, op de voorpagina onder de kop: „Nowhere to go but up." Om het met Van Spevk te zeggen: Dan liever de lucht in Wat zou u doen, als het jam re gent? Ik zou boterhammen aandoen. U kunt dinsdag 1 oktober bezoek verwachten. De bel gaat, u doet de deur open en daar staat een school kind met een lijst en de vraag of u kinderpostzegels en/of prentbrief kaarten wilt bestellen. Doe dat dan a.u.b. DENKERTJEMet geweld kan men paleizen verwoesten, maar nog geen varkensstal opbouwen. V.S.-man bij V.N.: Ik vind er geen Ball aan. De hoofdredacteur en parlementair verslaggever van blad „Bliek" in Zü- rich had in zijn krant kritiek gele verd op twee afgevaardigden, die tij dens de zitting van het parlement een dutje deden. De kamervoorzitter vond deze kritiek onfatsoenlijk en heeft besloten de man voortaan de toegang tot de perstribune te ont zeggen. Parlementaire democratie? Welnee, kantonzin'. Mocht het regenen, dan hebt U geen En zo is het weekeinde weer daar. reden tot klagen, want er staat hier verderop nog een massa te lezen. Veel plezier ermee. MERIJN (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) Op de Ver- olmewerf te Rozenburg zijn gisteren de eerste maatregelen bekendge maakt die de werfdirectie heeft ge nomen om de verschillen in arbeids voorwaarden tussen het eigen perso neel en dat van onderaannemers zo veel mogelijk te nivelleren. Zoals men weet waren het juist de ze verschillen die er ruim een week geleden toe leidden dat er onder het vaste personeel van de werf een ern stige arbeidsonrust uitbrak. De Verolmedirectie heeft, blijkens een gisteren aan het personeel uit gereikte mededeling, onder meer be sloten de contracten te verbreken met onderaannemers waarvan wordt vermoed dat deze buitensporig hoge lonen aan hun personeel uitkeren. Werknemers in dienst van deze fir ma's zullen niet meer op de werf te werk worden gesteld.

de Stem | 1968 | | pagina 11