Zestig miljoen aan subsidies IJZERGIETERIJ IN VLAMMEN Frans pensionaat werd royaal fabrieksterrein De slag om Zeebrugge woedt fe! AAN ENTREE VAN SLUIS In gesprek met TIEK Nota regionaal beleid wijst zwakke plekken aan COUPURE KWESTIE ROND STATEN- NOTULEN Uitbreiding staf provinciale Zeeuwse V.V.V. HERFSTW ANÜEIIN6 Ds. E. Rietveld Felle brand in Sas van Gent Gevaar voor omgeving- was groot it en waar VANDAAG MORGEN Commentaar Brave jongen Industrie •Diensten Opleiding Inkomen kaas uit het vuistje de b van beter één stuk in de hand „Rotterdam voorbij W&f Hotel „DE LINDE" GEVAAR MEESTER PERSLUCHT ut beter altijd uw bril n Ook bij sport roor zijn sport-moA en onbreekbare gla- mmisbaar. uzen Noordstraat 16 ll!50—2337 Korte Nieuwstraat 3 oon 01110—8387 zaterdag 28 september: rt: 6.21 en 18.52 uur; Ter- 30 en 18.20 uur; Vlissingen: .7.52 uur; Wemeldinge: 7,23 uur. JRG Stadhnls: World Press-photo ■ur [oma, 18 j. Het intieme leven vaa «en danseres, 18 j. 3 tal 20 uur Wim Sonneveld en Fa assen SN uur reboden, a.l. ilder 19.30 uur Palingschietlng uur er vertelt, 18 J. «f 20 uur ycht Björndal, 14 J. JRG Stadhnls: World Press-photo ft Oranje 20 uur neveld en Ina van Faassen en 21 uur er vertelt, 18 J. .E Lozanne 20 uur Jongerensoc. wip 14 uur Kalkoenschieting N uur jeboden, el. n X ater 20 uur de weg naar Versailles, 18 j. ÏRUG nd Schietimg 'E Kk 14.30 uur Schieting SN 20 uur cht Björndal, 14 j. holpen jongen, vol seksuele n, maar schuw tegenover maakt een vakantiereis ;r zijn angst heen. ingsfilm, waarin een Zwlt- laecoloog tegenover de (ui nd in sommige gevallen ge- abortus de plicht en ver- elijkheid van de ouders e raakt betrokken in de ssen enkele pauperbenden, et zich via allerlei relaties erken. Zij huwt met haar ir welk huwelijk de weg hof voor haar open ligt- g van het leven van Mores, ihreven in het boek Exodus, iet zwaartepunt valt op ian het Egyptische hof, ue Ier joden en de afkondiging ien geboden. ?PEBPDO'S BELEMMEREN je EN HUM MISDPDlG 'OPDEELT ZE STELLIG. TERUG OM TE BERPf.10'J EN DOE UE PLICHTA DE STEM VAN VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 ZUIDEN- NIET STERK Zeeland figureert in de nota van de ministers De Block en Rool- vink als de brave |ongen in de klas. Het is een middelmatige leer ling, die in het gezelschap van uit blinkers enerzijds (Rijnmond en IJmond) en stakkerds anderzijds (het noorden en Limburg) prettig mee komt en zelfs geringe vorderingen maakt. Het Hedendaagse beleid gaat er van uit, dat de beste leerlingen het zelf wel rooien en dat de zwakste gratis bijlessen van de meester krij gen. Maar kenmerkend voor de visie op de middelmatige leerlingen is helaas altijd, dat het potentiële ge nie dat in hun schuilt, stelselmatig wordt miskend. „Overig Nederland" behoeft de Zeeuwen dan ook niet te benijden om hun lange rij „zes jes" op het schoolrapport. Het gaat Zeeland niet goed en niet slecht. Met andere woorden: het staat stil. Zeeland heett fundamentele kritiek op de paragrafen in de nota, die van de hand van minister De Block zijn. Dat komt omdat Zeeland de aloude wijsheid kent die luidt: „Plant de vruchtbaarste bomen in de beste grond". Welnu: Zeeland biedt geografische voordelen voor industriële ontwikkeling, die men nergens elders vindt en die voor een forse bodem kunnen zorgen in de nationale en regionale economie, waarbij met „regionaal" ook op Ber gen op Zoom wordt geduid. Deze „bodemvoordelen" dienen ten volle te worden uitgebuit, teneinde te voorkomen dat een werkgelegen heidsvraagstuk ten koste van zware offers wordt opgelost, terwijl van nature gegeven kansfen om onze hefe economie (inclusief de werkge legenheid) te versterken, onvoldoen- dg^vorden benut. Economische wetten en sociale in zichten ontgroeien elkaar in de wes telijke wereld. Een ruime arbeids markt wordt als vestigingsargument voor een industrie in snel tempo minder waardevol. Onder de druk van automatisering, stijgende loon kosten, te geringe geneigdheid tot migratie van personeel etc. neemt de betekenis van de factor arbeid in de industrie af. In één onzer arti kelen over het. vraagstuk van de vrije tijd, heeft men dat kunnen le zen, en ook dat over dertig jaar ge sproken zal worden over „het voor recht om te mogen arbeiden". Dit betekent, dat een normale arbeids markt, gelijk in Zeeland, geen argu ment tegen industriële ontplooi ing meer is, terwijl andere vesti gingsfactoren steeds meer beteke nis krijgen. Behalve de geografische factoren waarover Zeeland beschikt, is daar nog het uiterst belangrijke beleidsinstrument van een goed koop energietarief. De moderne in dustrie is mee: energie- dan arbeids intensief. Helaas is de energiepoli- nek van minister De Block op die meuwe realiteit, voorzover het Zee land betreft, niet zo soepel hanteer- naar als men hier wel eens zou wen- sen. 0m deze redenen neemt Zeeland de nota voor kennisgeving aan en gaat over tot de orde van de dag. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoe verdienen de Nederlanders de kost ofwel hoe is het gesteld met de eco nomische structuur in de ver schillende delen van ons land? Ter beantwoording van die vraag worden in de nieu we nota over het regionale be leid interessante gegevens ver strekt. Het zuiden komt niet als het landsdeel met de sterk ste structuur voor de dag, al is het in menig opzicht ook weer niet het zwakste gebied. In het noorden (Groningen, Fries land en Drente) werkte in 1965 nog 16 procent van de bevolking in dc landbouw, in het oosten (Overijssel en Gelderland) 12 procent, in het westen (de beide Hollanden en Utrecht) 6 procent, en in het zuiden (Zeeland, Brabant en Limburg) 9 procent. Ten opzichte van 1955 is overal een mindering van het aandeel van de landbouw in de werk gelegenheid vast te stellen, 't sterkst in het noorden. In het zuiden is de industrie met een aandeel van 41 procent de be langrijkste werkgelegenheidsbron. In het noorden neemt zij 29 procent van de werkgelegenheid voor haar reke ning, in het oosten 35 en in het wes ten 27 procent. In het zuiden neemt het aantal ar beidsplaatsen in de industrie overi gens af, behalve in Zeeland. In 1965- '67 kwamen er daar 700 arbeidsplaat sen bij (2 procent). In dezelfde pe riode gingen er in Brabant 8700 ver loren (ook 2 procent). Het aandeel van de bouwnijverheid is in het noorden, het oosten en het zuiden even groot, namelijk 11 pro cent. In het westen is het slechts 9 procent. In vergelijking met 1955 is het overal iets groter geworden. De goed betalende dienstensector en de overheid zijn met een aandeel van niet minder dan 58 procent de grootste werkgelegenheidsbron in het westen. Voorts zijn de percentages: 44 voor het noorden, 42 voor het oos ten en slechts 39 voor het zuiden. Met een gemiddelde groei in de dien stensector van 3,1 procent (de sterk ste groei van alle landsdelen) loopt het zuiden zijn achterstand echter in. Wat de werkloosheid betreft is een voortdurende verbetering te zien in het noorden en in Zeeland. Gelder land, Overijssel en Brabant zijn pro vincies waarin het werkloosheidsper centage doorgaans in de buurt van het landelijke cijfer ligt, maar in de laatste jaren is de situatie in Bra bant en Overijssel verslechterd. Utrecht en de beide Hollanden zitten met een overspannen arbeidsmarkt. Limburg is, als gevolg van de mijn- sluitingen, een geval apart. Een aanwijzing voor de gang van zaken in de verschillende landsdelen vindt men ook in de binnenlandse vestigings- of vertrekoverschotten. Het vertrekoverschot van het noor den wordt kleiner, terwijl dat van Zeeland in 1966 veranderd is in een vestigingsoverschot van 500 personen per jaar. Het vestigingsoverschot van het zuiden in zijn geheel is vorig jaar omgeslagen in een vertrekover schot van 1800 personen. Het wes ten stoot veel mensen af, terwijl het oosten velen aantrekt. Als we naar het opleidingsniveau van de beroepsbevolking kijken, ko men Brabant en Limburg er niet best af. Van de beroepsbevolking die ouder is dan 33 jaar, heeft in Ne derland gemiddeld 54 procent meer dan lager onderwijs gehad. Dat ge middelde is te danken aan de Rand stad: alle provincies buiten de Randstad blijven er onder. Van de beroepsbevolking tussen 23 en 32 jaar heeft 64 procent meer dan lager onderwijs gehad. De enige provincies die dit gemiddeme niet halen zijn: Groningen, Drente, Bra bant en Limburg In Brabant is het 62 en in Limburg maar 59 procent. In Zeeland is het 65 procent. Het gemiddeld inkomen is het Laagst in Drente en Friesland. Het blijft daar respectievelijk 18 en 17 punten onder het Nederlands gemid delde. In Brabant is de situatie niet veel beter, want daar blijft men er altijd nog 12 punten onder, in Lim burg 10 en in Zeeland slechts 2. De cijfers dateren uit 1963. Opmerkelijk is dat het gemiddeld inkomen tussen 1955 en 1966 in alle provincies gestegen is, maar is ge daald in Noord-Holland, Zuid- Hol land en Zeeland. In Groningen is het gelijk gebleven. In de nota wordt ook geprobeerd de ontwikkeling op wat langere ter mijn te „voorspellen". Wat het zui den betreft komt men dan tot de conclusie dat de situatie op de de Zeeuwse arbeidsmarkt hoopge vend is, maar dat het er voor Bra bant en Zuid-Limburg maar som ber uit ziet. De beroepsbevolking neemt hier snel toe, terwijl de werk gelegenheid in de oude industriële bedrijfstakken afneemt. (ADVERTENTIE) IS (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De studiegroep Ha venplannenZeebrugge heeft nog maals op de Belgische regering een beroep gedaan geen overhaaste be slissing te nemen over de bouw van de oliepijpleiding RotterdamAnt werpen. Ook van CVP-zijde is de re gering onder druk gezet om het pro bleem van de Belgische havens en daarmee verbonden de pijpleiding aan de bevoegde parlementaire com missie toe te vertrouwen. Dinsdag had de minister van open bare werken medegedeeld dat eind deze week of begin volgende week een beslissing over de pijpleiding kan worden verwacht. De studiegroep Havenplannen Zeebrugge maakte woensdag meer details bekend over de bestaande plannen De bouw van een kunstma tig 60 ha groot eiland voor Zeebrugge, 28 kilometer uit de kust op de Thor- tenbank zou in drie jaar tijd voltooid kunnen zijn. De bedoeling is het eiland door een pijpleiding met Zeebrugge te verbin den en vandaar pijpleidingen aan te leggen naar Antwerpen, Gent, Lim burg, Luik en het Ruhrgebied. De totale kosten worden geraamd op 6 tot 7 miljard Belgische francs. Dat bedrag is volgens de initiatief nemers uit binnen- en buitenlandse bronnen reeds beschikbaar. Dinsdag liet de minister van openbare werken weten, dat de Belgische regering niet van plan is geld te steken in de Zee- brugge-plannen, die volgens hem nooit rendabel zullen kunnen zijn. De initiatiefnemers stellen daar te genover, dat het haven-eiland vol komen renderend zal zijn. „Op het moment dat Rotterdam voorbij ge streefd is". Uit welke bronnen het geld komt is nog niet duidelijk. Vast staat wel dat „Duitse industriële kringen, die in nauw contact staan met de bonds regering" zeer geïnteresseerd zijn in de Zeebrugge-plannen. Vertegen woordigers van deze kringen zijn reeds in Brussel geweest voor over leg en zij worden binnen twee tot drié weken weer verwacht om spij kers met koppen te slaan. Zij zouden bereid zijn een belangrijk deel van de kosten te financieren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voorzitter van de KVP-statenfractie, drs. W. Dusarduyn, heeft het college van G.S. van Zeeland gevraagd of het juist is dat in de notulen van de staten- zitting van december 1967 is gecou peerd. Tijdens deze vergadering werd in de algemene beschouwingen o.m. over de aardgastarieven gediscussi eerd. De fractievoorzitter van de Pv dA haalde in dit verband een voor beeld aan dat uit het leven was ge grepen helaas echter uit het leven van de fractievoorzitter der KVP die hierover, evenals andere staten leden, nogal ontsticht was. Van de bewuste korte discussie over dit punt zou in de notulen van de bewuste vergadering niets meer te vinden zijn. In een hoofdartikel van de PZC werd gpsteld dat de passa ges op verzoek van de PvdA-fractie- voorzitter waren geschrapt en daar aan koppelde de schrijver van het hoofdartikel de conclusie vast, dat als gedeputeerden zulke coupures toe staan, elk statenlid wel kan vragen om iets in de notulen te schrappen dat bij nader inzien minder gelukkig uitvalt. Drs. Dusarduyn wil nu we ten of inhoud en strekking van het bewuste hoofdartikel met de waar heid overeenstemmen, en zo ja waarom dan geen mededeling van de weglating is gedaan. (VERVOLG VAN PAGINA 1) de Zeeuwse arbeidsmarkt gunsti ge vooruitzichten biedt, de beroepsbevolking in Brabant en Limburg in de komende 10 tot 15 jaar het snelst zal stijgen en op de arbeidsmarkt grote proble men zal veroorzaken. Minister De Block heeft een totale herziening van het beleid overwogen, maar tenslotte toch gekozen voor voortzetting van het bestaande beleid, zij het met enige aanpassingen. Doorslaggevend voor deze beslissing is het succes van het gevoerde beleid (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De staf van de provinciale V.V.V. in Middelburg zal worden uitgebreid met een vaste medewerker. Op 1 december zal de heer J. J. Lottgering uit Enschede bij de V.V.V. in functie treden. De heer Lottgering hoopt in no vember van dit jaar zijn studie aan het Nederlands Wetenschappelijk In stituut voor Toerisme te Breda te beëindigen. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Een felle brand legde in de nacht van woensdag op donderdag een gedeelte van de Zeeuwsch-Vlaamse ijzergieterij Sas vtin.Gent van de,heer Van Dongen in de as. De brandweren van Sas van Gent en Westdorpe zorgden er voor dat de brand beperkt bleef tot het oude gedeelte van de ijzergieterij. Toen de vrijwillige brandweer van Sas van Gent, kort na het alarm, |j| ,i •v' 1 1 M W (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Van kostschool tot indus triecomplex is de merkwaardige transformatie, die in Sluis heeft plaatsgevonden. Nadat het omvang rijke complex van het voormalige Franse pensionaat vele jaren heeft leeggestaan, hebben nu achtereenvol gens een graanhandel, een houtindus trie en een meubelfabriek bezit ge nomen van delen van de klooster achtige gebouwenreeks. Vooral het gemeentebestuur is blij met deze gang van zaken, omdat door de aktiviteiten van deze nieuwe be woners de gebouwen een veel min der desolate indruk wekken. Dat laatste is vooral belangrijk omdat het geheel de toegang tot Sluis, komende van Aardenburg, „beheerst". Een plezierige omstandigheid is voorts het feit, dat het complex als het ware het hart vormt van het door het gemeentebestuur geprojecteerde industrieterrein. Sinds het pensionaat door de Franse broeders in 1939 werd verla ten zijn er vele pogingen geweest om er bestemming aan te geven. Zo is het onder meer als „onderkomen" aan justitie en defensie. Vooral de excentrische ligging van Sluis ten opzichte van overig Nederland na tuurlijk was voornaamste reden dat op deze aanbiedingen niet werd ingegaan. De gebouwen zijn tenslotte in han den gekomen van een sloper, die ge lukkig niet direct het besluit nam om er zijn ambacht in bot te vieren. Daardoor ook zal van de aktiviteiten in dit complex weer een injectie kun nen uitgaan voor de bedrijvigheid in Sluis. „Weer", omdat, dat ook het geval was aan het begin van deze eeuw. Toen besloten de Broeders van de Christelijke Scholen in Frankrijk hun school en pensionaat naar Sluis te verplaatsen, omdat het werken in Frankrijk zelf door de anti-clericale wetten van Combes te moeilijk werd. Door die komst nam het bevol kingstal van Sluis, goed tweedui zend, plotseling met zeshonderd toe: honderd man personeel en vijfhon derd leerlingen. In feite betekende dat ook de aanzet tot he. omvangrijke toerisme waarvan Sluis nu zozeer de vruchten plukt. Bezoekende ouders enz. schiepen kansen voor hotels, restaurants enz. terwijl tot heden ten dage vele oud-leerlingen nog een keer naar „hun Sluis" komen kijken. Het Franse pensionaat, de boei ende entree van Sluis, heeft ai vele bestemmingen gehad en werd ten slotte industrieterrein. (ADVERTENTIE) KLOOSTERZANDE Specialiteit: Westerschelde schotel. MIDDELBURG De afdeling Zee land van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging werkt mee aan een landelijke actie van het Instituut voor Natuurbeschermings educatie. In verband met deze actie wordt op zaterdag 5 oktober een herfstwande- ling gemaakt, waarbij de belangstel lenden van alles te horen (en te zien) krijgen over trekvogels, paddestoelen en het andere moois dat de herfst te bieden heeft. Op zaterdag 5 oktober is het om 2 uur verzamelen geblazen bij het kasteel Westhove te Domburg, voor een herfstwandeling van 2 a 3 uur. Op zaterdag 26 oktober wordt er weer een wandeling gemaakt. Het vertrekpunt is dan het motel „Mar tina" te Groot-Valkenisse. Voor rond leidingen van groepen dient men zich tevoren in verbinding te stellen met de heer H. G. Mandemaker, Adelaar straat 70, Middelburg. om 2.15 uur ter plaatse was, stond het dak van de giethal en de slijperij al over de gehele lengte in brand. Commandant E. de Vriend van de Sasse brandweer liet, gezien de ge vaarlijke zuidwestenwind, de brand weer van Westdorpe aanrukken. Daar door overslaande vonken het gevaar voor de aangrenzende glasfabriek te Sas van Gent niet denkbeeldig was, werd ook de gezamenlijke bedrijfs brandweer van de glasfabriek en Zuid-Chemie gealarmeerd. Toen men om 4 uur de brand meester was liet men de brandweren van Westdorpe en de bedrijfsbrand weer van de glasfabriek inrukken. De brand beperkte zich tot de daken van het oude gedeelte. De oorzaak is waarschijnlijk stra- lingswarmte van de sneldroger en de brandhaard is vermoedelijk de daar boven gelegen dakgoot. De schade is nog niet bekend, maar wordt door de verzekering gedekt. De brandweer heeft nog met pers lucht de benedenruimte van de fa briek doorzocht voor mogelijke vuur haarden. De Zeeuwsch-Vlaamse gie terij is twee jaar geleden gevestigd in de gebouwen van het oude „Blauw- selfabriek" langs het kanaal te Sas van Gent. Voor die tijd was het ge legen in kleine gebouwen achter de glasfabriek. geweest: 17.000 nieuwe arbeidsplaat sen (3800 in het noorden en 12.700 in het zuiden). Van die 17.000 zjjn er overigens pas 4000 gerealiseerd. Behalve de bovengenoemde min of meer nieuwe maatregelen blijven de SIO-, SIOL- en IPR-regelingen van kracht. Deze voorzien, zoals bekend, in de toekenning van overheidspre- mies bij industrievestiging in ontwik kelingskernen en herstructurerings gebieden. De opnieuw in te voeren premiere geling voor bedrijfsuitbreidingen voorziet in een overheidsbijdrage van 15 procent bij een investering van minstens 500.000 gulden. De premie zal te. hoogste 1,8 miljoen gulden kunnen bedragen. De bovengenoemde premieregeling voor dienstverlenende bedrijven die zich in de aangewezen gebieden ves tigen alsmede de verplaatsingspre mieregeling moeten nog nader wor den uitgewerkt. Nadrukkelijk wordt in de nota de mogelijkheid open gehouden om in geval van ernstige en acute werkloos heid buiten de aangewezen gebieden faciliteiten te verlenen aan grote be drijven die zich daar zouden willen vestigen. De propaganda in het buitenland zal worden geïntensiveerd. Naast „Holland-promotor" Hafkemeijer is in de Verenigde Staten een tweede man aangesteld. „Wij hebben in Amerika vijf jaar lang ons gezicht niet laten zien", zei minister De Block, „terwijl de Belgen er al zo veel jaren met vijfentwintig man werken!" Er zijn ook activiteiten ont wikkeld in Japan, en onder leiding van staatssecretaris Van Son, in en kele Europese landen. Ook op indirecte wijze worden de stimuleringsgebieden geholpen. Voor infrastructuurverbetering is op de begroting van Economische Zaken in de periode 1969-'72 een bedrag van 240 miljoen gulden uitgetrokken (165 miljoen in 1964-'68). Het geld is be stemd voor versnelde of vervroegde uitvoering van provinciale en ge meentelijke infrastructuur-verbete rende werken. Ongeveer de helft van de 240 mil joen wil de minister in het noorden besteden. Genoemd worden in dit verband de aanleg van de Eemsha- ven en het havenplan van Harlingen. Wat Zeeland betreft wordt gedacht aar. verbetering van de industrieter reinen op Walcheren en verbetering van de wegen rond Terneuzen. Voor Brabant worden projecten in Cuyk, Oss en Helmond genoemd. Een bedrag van 175 miljoen gulden uit de tijdelijke meeropbrengst van de BTW tussen 1969 en 1971 wordt in een fonds voor specifieke voorzienin gen gestort, zoals de vestiging van „economische motoren" in bepaalde gebieden. De bestemming ervan ligt nog niet vast. In de nota wordt ook gewezen op een mogelijke reactivering van staats bezit om aan nog meer geld voor het regionale beleid te komen. Bo vendien worden de uitgaven van an dere departementen als Verkeer en Waterstaat, Volkshuisvesting, Sociale Zaken, CRM en Landbouw op de doelstellingen van het regionale be leid afgestemd. Over de in de miljoenennota aange kondigde loonsombelasting wordt op gemerkt dat men denkt aan een hef fing voor alle bedrijven en een uit kering van de opbrengst aan bedrij ven in de stimuleringsgebieden. Zoals gemeld is hierover aan de SER advies gevraagd. De regering acht het de tijd nog niet rijp om tot vesti gingsverboden in de Randstad over te gaan. Tenslotte zij gewezen op de aan kondiging dat in de toekomst meer rijksdiensten zullen worden ver spreid, meer gedaan zal worden aan de begeleiding van bedrijfstakken dié het moeilijk hebben, en een actiever beleid ten aanzien van de arbeids markt gevoerd zal worden. OPVALLEND bij mijn afscheid in Harderwijk was, dat ik van zeven mensen adressen in Terneuzen kreeg om daar de groeten te doen", vertelt ds. E. J. Rietveld, de vierde Neder lands hervormde predikant in Ter neuzen, die onlangs werd geïnstal leerd „De wijk die ik heb gekregen is voor een groot deel ontstaan door migratie. In Harderwijk had ik een buitengewone wijkgemeente, dat was een mentale wijkgemeente. Alles wat niet aansloot bij de gereformeerde bond hoorde er bij. Hier is de wijk meer geografisch bepaald." DS. Rietveld, die tot er een nieuwe pastorie zal zijn, in twee flats aan de Breitnerstraat zal wonen, heeft de nieuwe wijken voor zijn rekening genomen. „Het plan is om een nieu we kerk aan de Michiel de Ruyter- laan te bouwen. De nieuwe pastorie komt ook in die wijk, want je moet bereikbaar zijn. Het zondag-school werk moet hier op poten gezet wor den en ook het dameswerk." Mevr. Rietveld weet uiaarom. „Jonge vrou- wen vliegen vaak tegen de muur op van verveling." Zij is van plan haar man op dit gebied te helpen, voor zover haar vijf kinderen er haar de tijd voor laten. „EEN verschil tussen een oude ge meente en een nieuwe, zoals hier, is dat de ouderen vaak meer tijd voor de kerk hebben. De jongeren zijn vaak bezet, zijn volop met hun werk bezig en volgen daarnaast vaak nog een cursus." MEVROUW Rietveld: „Er zijn mensen die los raken van de kerk als zij naar een nieuwe plaats verhuizen. Maar er zijn ook mensen die dan juist op nieuw beginnen. Dat is net als in emigratielanden." Ds. Rietveld: „De mensen willen een ontmoetingsplaats hebben. De ervaring heeft geleerd, dat hoe sneller je de mensen, die ergens nieuw komen, ontmoet, hoe beter het is. Want als je in een nieu we omgeving komt zijn kleine pro blemen plotseling veel groter." HET gedrag van de nieuwkomer ten opzichte van de kerk wekt soms ver wondering bij ds. Rietveld. „De won deren zijn de wereld nog niet uit". „IK weet niet in hoeverre de kerken in Terneuzen zullen kunnen samen- Werken. Wat het gebouw betreft kan je wel met idealisme willen samen werken, maar praktisch gaat het niet. De rooms-katholieke kerk b.v. heeft een totaal ander zondagspa troon. Maar ja, de kerkgeschiedenis wordt nooit in twee jaar geschre ven."

de Stem | 1968 | | pagina 3