Teveel theologische opleidingen \£5 vgsïSte CHU-leden sturen boze brief aan hoofdbestuur PRISMA st-s V BONN'S ZORGEN OVER DE NEO-NAZI'S Veranderingen Aantal aanmeldingen daalt nog in KAMPEN uit prot.- christelijke Twee wegen Apart? Verschil Onkosten OECUMENISCHE BIJEENKOMSTEN Provinciaal H. Familie: Humanae Vitae niet de leer van kerk en evangelie' *L 3o - de aan PIET VAN AART Haagweg 27 Breda Iel. 33654 A. C. BROEKHUIS Grote Kerkstraal 13 Steenbergen fel 01670-3385 N.V. BALTHAZAAR Molenstraat 12 Roosendaal lel. 01650-34583 J. v.d. PLASSCHE Juwelier-Horloger, Burgem. Erasmusstr. 4 Tel. 01170-2629 Oostburg ANT. v. MIL-v. VELDHOVEN Wouwsestraat 18 Bergen op Zoom J. P. CORNET Boschstraat 44, Breda, de gehele prisma collectie FERD. v. IERSEL Jmmlfcr-Hortoger, Zuiderhout 18, Oosterheide. 15 DE STEM VAN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 17 rjE opleiding tot predikant in de ^Gereformeerde Kerken geschiedt aan de Theologische Hogeschool te Kampen en aan de theologische fa culteit der Vrije Universiteit te Am sterdam. Men denkt wel eens dat deze beide instellingen voor weten schappelijk theologisch onderwijs uitgaan van de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Dat is niet juist. De Vrije Universiteit van Amsterdam gaat uit van een Vereniging, waar van allerlei personen lid zijn. In eigenlijke zin heeft de V.U. met de Gereformeerde Kerken niets te ma ken. De docenten zijn wel voor een deel lid van een Gereformeerde Kerk, maar een groot aantal van hen is lid van de Ned. Hervormde Kerk, van een Christ. Gereformeerde Kerk, van een Vrijgemaakt Gereformeerde Kerk of van een nog ander kerkge nootschap. Alleen van de theologi sche faculteit der Vrije Universiteit zijn tot op heden de hoogleraren en andere docenten lid van een Gere formeerde Kerk. Maar ook dat zal zo lang niet meer duren. Er gaan steeds meer stemmen op om ook in deze faculteit hoogleraren te benoe men, die wel de gereformeerde be lijdenis onderschrijven dat moe ten alle hoogleraren aan de V.U. maar die toch lid zijn van een andere dan een Gereformeerde Kerk. Wel hebben de Gereformeerde Kerken met de theologische faculteit der Vrije Universiteit een overeenkomst, dat de opleiding zodanig zal zijn, dat afgestudeerden aan de theologische faculteit predikant kunnen worden in de Gereformeerde Kerken in Ne derland. Afgestudeerden aan Rijks universiteiten kunnen dat ook wel, maar die moeten dan eerst een col loquium doctum afleggen, d.i. een nader wetenschappelijk onderzoek. Dat behoeven de V.U.-studenten niet. Naast de mogelijkheid om aan de Vrije Universiteit te studeren in de theologie om daardoor predikant in de Gereformeerde Kerken te worden, hebben de Gereformeerde Kerken van Nederland een eigen predikants opleiding in haar Theologische Ho geschool te Kampen. Deze Hoge school is opgericht in 1854 en heeft dus nu al weer 14 jaar geleden haai eeuwfeest gevierd. Honderden predi kanten zijn in die jaren aan haar opgeleid en momenteel bedraagt het aantal ingeschreven studenten voor kandidaats- en doctoraal studie in de theologie over de 300. Daarmee is de Theologische Hogeschool te Kam pen een van de grootste theologische opleidingen in Nederland geworden. Deze Hogeschool Nionwrr ®aat in directe nieuw. zjn ujt van de Gereformeerde IfPrlren Kerken in Neder- Iteincn land. De generale synode van die kerken benoemt de curatoren der Hogeschool en op hun voordracht benoemt ze even eens de hooglera ren. De wetenschappelijke staf be staat uit 9 hoogleraren, één lector en 5 docenten, afgezien van een aantal assistenten. Tot op dit ogenblik wor den de kosten van deze Hogeschool, die gezamenlijk een klein miljoen bedragen, geheel gedragen door de Gereformeerde Kerken in Nederland. Deze ontvangen daarvoor geen enkel bedrag aan subsidie uit welke over heidskas ook. Dat dit een zware last voor deze kerken is, is zonder meer duidelijk. Daar komt nog bij, dat de studenten aan deze Hogeschool niet delen in het voorrecht rijksstudie beurzen te kunnen ontvangen, wat wel het geval is voor studenten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, de rijksuniversiteiten en de R.-K. Universiteit te Nijmegen. De gene rale synode van de Gereformeerde Kerken heeft evenwel uitgesproken, dat het onjuist zou zijn de studenten rn Kampen financieel achter te stel len bij de studenten aan de V.U. of andere universiteiten. Daarom mo gen de studenten in Kampen wel een aanvrage tot een rijksstudiebeurs in- r1®™! welke aanvrage echter door net Rijk niet wordt gehonoreerd. De aanvrage wordt wel beoordeeld naar rrjksnormen. Wanneer het nu ohjkt dat een student in aanmerking zou komen voor een rijksstudiebeurs maar die niet krijgt, alleen om- Z hu m Kampen studeert dan ontvangt hij datzelfde bedrag als rSlV?n.,de Gereformeerde Kerken. Dat kost die kerken per jaar ook nog eens ongeveer drie ton. Al met al is de opleiding tot predikant voor de Gereformeerd0 Kerken in Nederland worrti kostbare zaak. Overigens te vlh1 Areugde dit financiële of- van f icht', omdat de kerken er en onS l degelijke de ^Aa'enscbappelijk niveau staan- voo? hei ,ng,a s0luut noodzakelijk is voor het welzijn van de kerken. schaïnpiiii?'"1^ TheoI°glsche Weten- in St, tHog®?.cholen verkeren te komeTteontW«naen:"iNiet alleen om °verheid hno i f- steun van de maar om nok 016 ook ningvande Hol» ÏT" tot erken" de zin gesfh°len als zodanig o.m beteko ^et' Dat laatste zou ^PentTantRerTehnte,nir g TOuden komen voor rijks- (Door dr. Alfred van de Weijer, o.f.m. kap.) UTRECHT Het is gebleken, dat er moeilijkheden zijn rond een verdere concentratie van de theologische opleiding in Neder land. Een rapport dat aanbeveelt, naast Nijmegen slechts twee academische priesteropleidingen te erkennen, nl. Tilburg en Amsterdam, is op verzet gestoten van de franciscanen, die hun studenten hebben toevertrouwd aan de katholieke theologische hogeschool van Utrecht. Zij noemen het desbetreffende rapport „onaanvaardbaar". 11 Niettemin is het duidelijk, dat de zeven theologische con centraties, die katholiek Neder land op het ogenblik telt, on mogelijk alle tot faculteiten kunnen worden uitgebouwd. Er zal een concentratie van con centraties moeten plaatsvinden. Twee factoren zullen daarbij doorslaggevend zijn. Ten eerste de snelle daling van het aantal theologie-studenten. In het op deze pagina gepubliceerde overzicht vindt men voor iedere concentratie het aantal studen ten dat zij in september 1967 had. Hoe de situatie op het ogenblik is, kan niet exact worden vastge steld. Wel is duidelijk, dat het aantal aanmeldingen voor het eer ste studiejaar nog altijd een da lende tendens vertoont. Tilburg heeft er 27 tegen vorig jaar 69, Nijmegen 41 tegen 39, Amster dam 32 tegen 49, Utrecht plus mi nus 30 tegen 45, Eindhoven plus minus 15 tegen 31 en Heerlen 12 tegen 38. De achtergronden zijn bekend. De klein-seminaries hebben hun tijd gehad en daarmee houdt vrij plot seling de traditionele toevoer van theologiestudenten op. De toevoer van een nieuw soort theologiestu denten, die velen verwachten gezien de grote vraag naar levensbeschou welijke verdieping, is nog niet op gang gekomen. Voorteken van een betere toekomst is het verschijnsel der z.g. vrije studenten, die theolo gie gaan studeren zonder zich van te voren aan een bepaalde orde of congregatie te binden. Onder hen zijn zelfs enkele meisjesstudenten. kunnen geschieden. Met name de uitwisseling tussen economie ener zijds en een christelijk geïnspireer de ethiek anderzijds biedt aantrek kelijke perspectieven. Bovendien kan zo'n universiteit een grote cul turele invloed uitoefenen op de wij de omgeving o.a. door het inrich ten van postacademiale cursussen. Ten tweede zullen de concentra ties zich moeten inpassen in de nor male, reeds bestaande voorzienin gen van hoger onderwijs in Neder land. Er zijn binnen onze grenzen zeven faculteiten van godgeleerd heid, n.l. Nijmegen met 243 studen ten, Leiden (151), Utrecht (343), Groningen (101), Gemeentelijke u- niversiteit Amsterdam (189), vrije universiteit Amsterdam (454) en Kampen (141). In beginsel staan er voor academische opleidingen voor aansluiting bij een van de genoem de faculteiten of oprichting van nieuwe faculteiten. Om met dit laatste te beginnen, dit wordt overwogen voor Tilburg, priesters twee wegen open, n.l. Het bestaan van een katholieke theologische faculteit aan de econo mische hogeschool aldaar wordt zinvol geacht, omdat dan in het hart van het zuiden een echte uni versiteit komt te staan, waar onder wijs en research interdisciplinair studiebeurzen. Het komt me voor dat aan die eis van recht wel het aller eerst moet worden voldaan. Op dinsdag 1 oktober a.s. zal een van de hoogleraren aan de Theolo gische Hogeschool te Kampen met emeritaat gaan. Het is prof. dr. H. Bergema, sinds 1956 hoogleraar in de zendingsvakken. Voorheen heeft hij vele jaren op Soemba en Java ge werkt, de laatste jaren was hij rector van de Theologische School in Ma kassar tot opleiding van inheemse predikanten. Niet alleen in de krin gen der reformatorische kerken, maar ook binnen de R.-K. Kerk is hij nationaal en internationaal een figuur van erkende bekwaamheid. Op dezelfde dag, dat hij zijn af scheidscollege houdt, hoopt zijn op volger zijn ambt als hoogleraar' te aanvaarden. Tot zijn opvolger is door de generale synode benoemd dr. A. G. Honig, wiens vader indertijd even eens hoogleraar was aan de Theo logische Hogeschool te Kampen. De jonge professor Honig was eerst zen dingspredikant in Purworedjo op Java, daarna docent aan de Theolo gische School te Djokjakarta en laat stelijk rector van de Theologische School te Makassar, als opvolger van prof. Bergema. De Theologische Ho geschool te Kampen heeft van deze jonge hoogleraar goede verwachtin gen. Niet alleen voor het eigen ker kelijke leven. Vooral ook voor het werk der kerken op de zendingster reinen in Indonesië, Pakistan, Rwan- la, Zuid-Amerika. En zeker niet het ninst voor de samenwerking met de indere kerken, waaronder ook met aame de R.-K. Kerk. TILBURG Da. P. VISSER De andere mogelijkheid n.l. aan sluiting bij een van de bestaande faculteiten, doet zich voor bij de katholieke theologische hogescho len van Amsterdam en van Utrecht Het is niet goed in te zien, welk nut het zou kunnen hebben, hier aparte katholieke faculteiten naast de bestaande op te richten. Er zal gezocht moeten worden naar een modaliteit, die voldoende ruimte schept voor de ontwikkeling van de eigen „katholieke" facetten der theologie-studie zonder haar naast en buiten de bestaande faculteiten te plaatsen. Amsterdam schijnt op dit ogenblik de beste papieren te hebben: in een rapport van de cen trale beleids commissie (adviesor gaan van bisschoppen en provinci aals inzake reorganisatie der theo- logie-opleidingen) wordt Amster dam tenminste verkozen boven Utrecht. Zoals reeds werd meege deeld zijn de franciscanen, die zich hebben aangesloten bij de concen tratie Utrecht het niet met dit advies eens. Blijven de concentraties van Eindhoven, Heerlen, en Nijmegen Albertinum. Het plan bestaat om deze en eventueel ook Utrecht te bestemmen tot niet-aoademische ambtsopleidingen. Hier zouden dan degenen kunnen studeren, die pries ter willen worden maar geen aca demische graad willen (of kunnen) halen. Tegen dit idee is van verschillen de kanten verzet gerezen. Velen vrezen dat er op die manier twee soorten priesters zullen worden ge kweekt, een „hoger" soort dat aca demisch geschoold is en een „la ger" soort dat alleen een beroeps opleiding heeft genoten. Dit ver schil zou nog geaccentueerd wor den naarmate de academische insti tuten de goede krachten uit de niet-academische opleidingen zou den wegzuigen, hetgeen geenszins denkbeeldig moet worden genoemd. Een dergelijke ontwikkeling lijkt inderdaad minder wenselijk. Het is een grote vraag of voor niet-aca- demisch geschoolde priesters in de toekomst een plaats in de kerk van Nederland zal zijn. Op de achtergrond speelt de kwes tie van de rijkserkenning en de rijkssubsidiëring. Het is een feit, dat de bestaande concentraties, die nu reeds zo dicht mogelijk het academische niveau proberen te benaderen, voor onkosten staan, die ze slechts met de grootste moeite kunnen dragen. Indiien het rijk niet spoedig tot subsidie over gaat, komen zij voor onoverkome lijke financiële moeilijkheden te staan. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen echter moet wel wachten tot de betrokken partijen onderling een akkoord hebben ge vonden, waarbij uit de bestaande concentraties enkele kandidaten voor erkenning en subsidie worden aangewezen. De tijd dringt. Hoe langer een akkoord tassen de betrokkenen uit blijft, hoe langer de priesteroplei ding van Nederland in een crisis situatie blijft verkeren. Het is te hopen, dat alle particuliere belan gen opzij worden gezet, nu het al gemeen belang in het geding is. Het gaat niet om Tilburg, Amster dam, Utrecht, Eindhoven of Heer len, het gaat om de kerkprovincie van Nederland. (Van een onzer verslaggevers) HEMMEN (Gld.) Het Oecume nisch Pastoraal Centrum organiseert op 26 en 27 oktober a.s. in Hemmen, Gelderland, een bijeenkomst voor geïnteresseerden op het terrein van de zielzorg. Onderwerpen: De mens in tweestrijd, De Biecht, Christus Pastor. Inleidingen door pastoor N. J. M. Vendrik en ds. A F. L. van Dijk. Op twee andere bijeenkomsten, toegespitst op de eredienst, zal wor den gesproken over „Het kerklied" (op 19 en 20 oktober), en „Het kerst lied" (op 7 ca 8 december). (Van een onzer redacteuren) GRAVE In een zojuist versche nen nummer van G-3 (het eerste onder het nieuwe bestuur) wordt de brief gepubliceerd, die de provin. ciaal van de missionarissen van de H. Familie, drs. H. van Heyst, aan de nuntius mgr. Angelo Felici schreef, in antwoord op diens schrij ven, waarin de steun van de reli gieuzen wordt gevraagd bij het ver spreiden en verdedigen van de en cycliek Humanae Vitae. Dr. Van Heyst stelt 1» zijn brief voorop dat de paus kan rekenen op de religieuzen van onze Nederlandse provincie." Hij zegt dan verderop: „De ency cliek van paus Paulus de Zesde brengt ons echter in grote moeilijk heden. Ik heb de inhoud van de encycliek met verscheidene van mijn confra ters besproken, waaronder priesters, die door ons allen geëerd worden als wijze, bedachtzame en vrome men sen. Het is voor mü en voor hen een onbegrijpelijke zaak, dat de paus in zijn encycliek over geboortenrege- ling dit traditionele afwijzende standpunt heeft ingenomen. De ency cliek brengt onenigheid waar langza merhand - volgens ons onder leiding ding van de H. Gees - eenheid in op vatting groeiende was. Het is mij en velen van mijn confraters, onder wie missionarissen uit de gebieden die ik boven noemde, niet mogelijk de leer van Humanae Vitae te beschou wen s als de leer van de kerk, van het evangelie." In hetzelfde nummer van G-3 schrijft redactielid Jos van Dijk een artikel, getiteld „Rome ondragelijke stad". (Niet zonder reden draagt een ander artikel in het nummer de ti tel: „Praag onverwoestvare stad") Van Dijk breekt in zijn artikel een lans voor de katholieken die door de encycliek Humanae Vitae in ge wetensconflicten zijn geraakt. Hij schrijft: „Er is veel veranderd in katholiek Nederland. Het merendeel zal de encycliek met gepaste eer bied aan de laars lappen, waar een opeenhoping plaatsvindt van pause lijke stukken en uitingen. Maar er blijft een minderheid van Nederland se katholieken, die met het pauselijk stuk geen raad weten. Ze zijn de meest kwetsbaren, de armen van het e vangelie die in bescherming ge nomen moeten warden. Om maar niet te spreken van alle armen en ellendigen over heel de wereld voor wie er geen voedsel en levensruimte is, laat staan voor hun kinderen." Van Dijk besluit: „Het spijt me voor de paus maar het evangelie klaagt hen als schriftgeleerden en Fa rizeeën aan, die niet te dragen las ten op de schouders van anderen leggen. Tenslotte: Paulus VI verwar- re niet eigen angstige maagzweer met de H. Geest, die hem deze on menselijke taal ingegeven zou heb ben." (ADVERTENTIE) t\cfrK tV»e *we Tiy paf**' vo°r „Aainel® De wereldberoemde music! Stan Getz en Charlie Bird spelen op de originele 45-toerenplaat twee grote bossanova-successen Bij CINZANO krijgt U desgewenst deze prachtige plaat ter waarde van f 4,25 voor slechts 1,95. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het gelukstelegram dat de CHU op zondag aan wielrenner Jan Janssen stuurde bij zijn overwinning in de Tour de France en een nieuw openbaar optreden in Delft van oud-fractievoorzitter Mellema, zijn voor een aantal CHU-leden aanleiding geweest om in een brief aan het hoofdbestuur tegen dit soort zaken en andere ontwikkelingen in de CHU protest aan te tekenen. In de brief wordt gesproken over „een groeiend onbehagen ten opzichte van zoveel dat de laatste tijd in de unie gebeurt," De briefschrijvers, leden van een gespreksgroep, menen dat het de C.H.U. de laatste tijd aan voldoende leiding ontbreekt en dat bepaalde groepen de unie schade berokkenen. Op jaarvergaderingen hebben „radicalen" en be paalde jongeren vaak het hoogste en laatste woord en komen hun gematigde tegenstanders er vaak niet of nauwelijks aan te pas, zeggen de briefschrijvers. Voor wat betreft de heer Mellema zeggen zij dat deze er beter aan gedaan zou hebben zich een jaar van in het oog lopende activiteiten te onthouden in plaats van een paar maanden. De heer Mellema heeft in Delft vorige week gezegd dat het steeds belangrijker wordt welke levensbeschouwing men heeft. „Het zal er om gaan hoe wij ook in de komende tijd ons zullen willen laten leiden door de christelijke inspiratie." Hieraan koppelde de heer Melle ma een beschouwing, die erop neerkwam dat de verschillen of historische diversiteiten tussen K.V.P., A.R. en C.H.U. hun overwegende betekenis ver loren hebben. Daarmee gaf hij een nieuwe stoot in de richting van één grote christelijke volkspartij in Nederland. PRISMA dameshorloges 1) modieus model - elegante wijzerplaat edeldoublé 89.- 2) met gouden schakelband 335.- 3) geheel goud - klassiek model in moderne uitvoering 165.- (grote variatie in gouden dameshorloges vanaf 125.-) (Van onze correspondent in Bonn) De Nederlandse minister-president en minister Luns hebben tijdens hun bezoek aan Bonn uiteraard ook vragen gesteld over de groei van de N.P.D. in de Bondsrepubliek. Pre mier De Jong heeft nadien op een persconferentie verklaard: „De West- duitse regering is nu niet bepaald enthousiast over de nationaal-demo- craten". Het spreekt vanzelf dat Bonn niets liever wenst dan een ver bod van de neo-nazistische partij. Maar het riet er thans naar uit, dat heel de verzameling van oude en nieuwe nazi's van Adolf von Thad- ten en ontevredenen van allerlei schakering het tot 50 vertegen woordigers in de Bondsdag willen brengen na de aanstaande verkiezin gen van het volgend jaar. Zo'n stem busuitslag zou niet alleen in het land zelf een grote politieke schade bete kenen, maar ook voor de buitenland se politiek van West-Duitsland zullen de gevolgen catastrofaal kunnen wor den. De Russen pretenderen nu reeds het recht te hebben tussenbeide te komen in Westduitse binnenlandse aangelegenheden, op grond van de zogenaamde clausule betreffende de vijandelijke staten in het Atlantisch handvest. Maar wanneer Von Thad- den als triomfator in de Bondsdag verschijnt, zou de anti-Duitse propa- ganda van Moskou eerst maximaal worden. Maar ook velen in het Wes ten zullen dan Bonn onvriendelijk aankijken. Er is een ogenblik ge weest, dat het de schijn had dat men de N.P.D. door amendement in de kieswet uit de Bondsdag zou kun nen houden. Men zou dan het hui dige kiesstelsel een ingewikkeld systeem van evenredige vertegen woordiging en directe verkiezing moeten ombouwen naar Brits mo del. Dat zou tot gevolg hebben, dat de N.P.D. geen enkele zetel zou kun nen winnen, omdat zij dan in geen enkel kiesdistrict de vereiste meer derheid zou kunnen halen om een af gevaardigde ln de Bondsdag te krij gen. Helaas is deze strategie niet uit gevoerd, omdat de sociaal-democra ten anders dan de CJ).U., er ge vaar voor hun eigen partij in zagen. Daarom zal de eerstkomende verkie zing nog onder de huidige wet plaats vinden, en gesteld dat het nieuwe plan werd voorgeschreven, tweeder de meerderheid in het parlement haalt, zal het nog tot de eerstvol gende verkiezing, ln 1973, duren, eer er aldus tegen de neo-nazi's geope reerd kan worden via de kieswet Helaas, dat is te laat om Adolf tegen te houden... Er gaan thans meer stemmen op om de N.P.D. te verbieden, en op het ministerie van binnenlandse zaken overweegt men of het mogelijk is dat de regering bij het Bundes Verfassungsgericht „aanvraagt om de N.P.D. onwettig te doen verklaren, als strijdig met de grondwet". Hoewel de minister van binnenlandse zaken, dr. Benda, zich nog niet over de stand van het onderzoek heeft uitgelaten, schijnt het toch dat de regering neigt tot de opvatting, dat men zich tot het gerechtshof kan wenden. De ervaring met soortgelijke za ken in het verleden heeft echter ge leerd, dat het niet waarschijnlijk is, dat het hof met zijn uitspraak nog tijdig voor de aanstaande verkiezing zal kunnen komen, maar het zal niet uitgesloten zijn dat er 'n rechterlijk bevel zal komen, dat de N.P.D. zou gelasten zich van deelname aan de verkiezing te onthouden. Het kabinet staat voor een enorm moeilijke be slissing. Wanneer het hof de eis van de regering nietig zou verklaren, zou dat vrijwel gelijk staan met de of ficiële verklaring, dat de N.P.D. een grondwettige partij is. Natuurlijk zou Von Thadden munt slaan uit zo'n gang van zaken. De beide partijen, die destijds om grondwettige reden verboden werden, de communistische partij en de socialistische rijkspar tij, hebben nooit pogingen gedaan om hun antigrondwettige karakter te maskeren. In hun prograimna's staat ronduit dat de omverwerping van de bestaande maatschappelijke orde hun doel was. Maar bij de N.P.D. lig gen de zaken moeilijker. Deze heren leren in hun „program" trouw aan de vrije democratische orde, en een systeem dat „een grote mate van een persoonlijke vrijheid geeft, maar tevens zoveel discipline eist als no dig is „De vrije democratische staat", al dus luidt de vrome belijdenis van de N.P.D., „moet een staat zijn, die op de wet gegrondvest is". Het is prak tisch onmogelijk om op grond van een enkel aspect van het gedrag of van de ideologie van de N.P.D. ma- triaal voor een wettelijk verbod te verkrijgen, dat door het hot te Karls ruhe zwaar genoeg bevonden zal worden. Daarvoor zou men een heel mozaiek van feiten en stellingen moeten aandragen. De socialistische minister, de heer Wisehnewsky, heeft gesteld dat de grondwet maar gewij zigd dient te worden als zij een belemmering vormt voor de veroor deling van een partij als de N.P.D. Maar zijn collega van binnenlandse zaken, de heer Benda, is het terecht niet met hem eens. Want op deze wijze zou men in strijd komen met het artikel in de grondwet dat zegt, dat er vrijelijk polltkeke partijen ge vormd mogen worden, mits deze niet „pogen om de vrije democratische orde te schaden of te vernietigen, of zelfs het voortbestaan van de Bondsrepubliek in gevaar brengen". De regering kan alleen op volko men legale basis een poging doen bij het hof, dat over de grondwet waakt en het hof kan zich niet in laten met politieke overwegingen, hoe belangrijk die voor de staat ook mogen zijn. Uit het feit, dat de dinger bij de verkiezingen vormt, N.P.D. een zeer onwelkome mede- volgt nog niet dat deze partij in strijd Is met de grondwet.

de Stem | 1968 | | pagina 15