Belangstelling voor groot-seminaries daalt zeer snel GROTERE MOBILITEIT WERKNEMERS NODIG KIOVKSBANEES Moskou wil eenheid in Tsjechisch team breken IN 1959 400 AANMELDINGEN IN 1968 166 AANMELDINGEN Nieuwe"' Centurion misschien interimtank Wet op het minimum loon aanvaard fm Strijd tegen vuile lucht MILITAIRE ARCHIEVEN VERBRAND Roolvink in begroting: Eet eens voor de afwisseling 4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 Waarschuwing van Russen aan Israël ft 55' Vijftig miljoen Concentratie Utrecht Theologische concentraties in Nederland Kwetsbaarder Geen difterie Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo n pak uit de diepvries. Eenheid Personeelszuiveringen Dra. Fransen HOGERE PTT- TARIEVEN ZIJN BELASTING VERHOGING 13 DE STEM VAN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 13 B0.IIO9.SK.lt luwen week in, I, met toch een i van hun Cen- itvangst geno de kiene huis- te vijf gulden geweest-dui- berdl laar wij hebben Klanten die de element toe- I eens voor, dat 9ft-en dat juist likt om de gran- krijgen. and-brand. Wat Doe daar een |at u inlevert en het sportfoto- esseer dat aan fetbus 87, Bode- verzenden met i een enveloppe eigen naam en i» 12 cent. Dat is inkele dagen de gemoet zien. Let sportfoto wordt •pen krijgt u een zilver of brons, letters compleet, keiier de puzzel i een prijs uit de den! visvrouw die euc- De Centurion DEN HAAG (ANP) De land- macht heeft uitstekende ervarin gen opgedaan met twee Centu- rion-tanks die voorzien zijn van nieuwe, van de Amerikanen ge leende krachtbronnen. 1 Deze „retrofit-centurions" zijn stuk- ken beweeglijker en wendbaarder, ze hebben een (30 procent) hogere ma- I xium-snelheid en een aanzienlijk grotere actieradius (3 tot 3,5 maal zo groot) en ze zijn veel gemakke lijker te onderhouden en te bedie nen (automatische versnellingsbak in plaats van de zesversnellingsbak j van nu). Dit zijn de conclusies uit een rapport dat deze week bij de verantwoordelijke bewindslieden van defensie op tafel komt. De dienst kwartiermeester-gene- raai heeft inmiddels ook de verge lijkende proeven afgesloten die ge nomen zijn met de Duitse Leopard- tank en de Britse Chieftain. Dat zijn beide „interim-tanks" in de periode tot de nieuwe generatie aan de markt komt. Die nieuwe generatie wordt gevormd door de MBT 70. Mi nister den Toom en staatssecretaris Haex hebben in ieder geval de tech nische gegevens in handen, die naast een reeks andere, de basis moeten vormen voor het nog dit jaar te ne men besluit door welk type tank.de Centurion vervangen zal worden. De conclusie dat de „retrofit-cen- turion" goed voldoet zou kunnen lei den tot het besluit dat deze ver bouwde tank dienst moet doen als interim-tank tot de MBT 70 produk- "egereed is. Ook bestaat de mogelijkheid dat „retrofit-centurions" bestemd zou- I oen worden voor de (dan op sterkte te brengen) tankbataljons van de mobilisabele vijfde divisie, terwijl I voor de parate eerste en vierde di- I voor legerkorps bijvoor beeld de Leopard of Chieftain ge- kocht zou worden. Het „retrofitten" van een tank kost ongeveer f 215.000. Voor het hele Nederlandse tankpark zou dat komen op 130 miljoen gulden maar «heen voor de tanks die indertijd an een zwaarder (105 mm) kanon L0?!2"®, 2'>n» zou dat 52 miljoen PWen betekenen. Dat bedrag lijkt in! op, de miljoen gulden e op de defensiebegroting voor '69 Z^kVerVangingsPr°ject zijn DEN HAAG. (KNP). Het aantal aanmeldingen voor de zeg hogere priesteroplei dingen in ons land is op een dieptepunt aangeland. Volgens de voorlopige cijfers hebben zich 166 eerstejaars opgege ven. Per theologische opleiding waren deze cijfers respectievelijk: Amster dam 30 in 1968, 50 in 1967; Tilburg: 27 in 1968, 68 in 1967; Utrecht; 32 in 1968, 56 in 1967; Eindhoven: 16 ln 1968, 20 in 1967; Nijmegen: 50 in 1968, 39 in 1967; en Heerlen: 11 in 1968 en 38 in 1967. Wijzigingen over 1968 zijn nog mo gelijk omdat de aanmeldingstermijn nog niet overal gesloten is. De aan meldingen in 1967 waren reeds vrij laag met een totaal van 271. Daar voor waren de aanmeldingen geleide lijk aan gedaald van 400 in 1959 naar 328 in 1965 en 309 in I960. De verminderde belangstelling voor de priesteropleiding had reeds geleid tot concentratie in de groot seminaries. Waren er in 1985 nog 12 gecombineerde opleidingen en 29 af zonderlijke, nu is de theologische opleiding geconcentreerd in de 6 bovengenoemde plaatsen. Verwacht wordt echter, dat om twee redenen tot verdere concentratie besloten wordt: de dalende tendens der aanmeldingen en de „levensvat baarheid" van de bestaande opleidin gen. De centrale beleidscommissie, die hiervoor advies aan de bisschop pen moet uitbrengen, heeft haar rapport uitgebracht. Zij moest voor de bisschoppen bekijken, welke van de huidige opleidingen „levensvat baar" zijn en dus voor staatssubsidie in aanmerking zouden komen. Dit rapport wordt waarschijnlijk in de eerstvolgende bisschoppenver gadering behandeld. Naar verluidt zou de commissie het eens zijn over de handhaving van de huidige oplei dingen in Amsterdam, Tilburg en Nijmegen. De opleidingen van Utrecht, Eindhoven en Heerlen zou den met de 3 overblijvende moeten worden samengevoegd. De beslissing daarover ligt bi) de bisschoppen. Naar uit nog niet bevestigde bron vernomen wordt, zou kardinaal Al- frink echter sterk geporteerd zijn voor het behoud van een eigen Utrechtse opleiding. Kath. theolog. hogeschool te Utrecht: 171 studenten Fran ciscanen, oblaten van Maria, passionisten, bisdom Utrecht, bisdom Groningen. Kath. theolog. hogeschool te Amsterdam: 215 studenten Kruisheren, oblaten van Fran- ciscus van Sales, ongeschoeide carmelieten, jezuïeten, bisdom Haarlem, bisdom Rotterdam. Faculteit der godgeleerdheid aan de Kath. univ. Nijmegen: 243 studenten Paters van het allerh. sacrament, priesters van het heilig hart (gedeeltelijk), missionarissen van Scheut, bis dom Den Bosch (gedeeltelijk), camillianen, carmelieten, ma- risten, andere studenten. Studium Aibertinum Nijme gen: 69 studenten Domini canen. conventuelen, salesianen Don Bosco. Concentratie Tilburg: 274 stu denten Capucijnen, missiona rissen van het goddelijk woord, missionarissen van de h. fami lie, montfortanen, missionaris sen van het h. hart, witte pa ters, priesters van het h. hart (gedeeltelijk), bisdom Breda, bisdom Den Bosch (gedeeltelijk). Concentratie Eindhoven: 169 studenten Paters van de h. geest, norbertijnen, lazaristen, augustijnen, assumptionisten. Concentratie Heerlen: 163 stu denten Paters van de h.h. harten, sociëteit voor Afrikaan se missiën, redemptoristen, bis dom Roermond. HET STATE Department heeft laten weten dat er op het ogenblik in West-Europa naar schatting ruim 40.000 Tsjechoslowaken zijn die een afwachtende houding hebben aange nomen met betrekking tot de ontwik keling in hun land en dus nog niet besloten hebben of zij al dan niet naar Tsjechoslowakije zullen terug keren. (ADVERTENTIE) (VERVOLG VAN VOORPAGINA) stoffen (b.v. voor ruimteverwarming, voortbeweging, energie-opwekking), door handelingen (b.v. afbranden van rietvelden, verbranden van rubber banden) en luchtverontreiniging door meestal industriële inrichtingen. De laastgenoemde categorie loopt in aard en omvang zeer uiteen en vereist daarom een individuele be nadering, die mogelijk gemaakt wordt door een vergunningenstelsel in te voeren. Bij Algemene Maatregel van Be stuur zal worden bepaald voor welke inrichtingen de eis van een vergun ning zal gelden. Gedeputeerde Staten zullen met de vergunningverlening belast worden en als bevoegde over heid gelden. De voor toestellen, brandstoffen en verontreinigende handelingen te ge ven regels van rijkswege kunnen va riëren van een algeheel verbod tot een simpele verplichting tot aangifte. Dit hangt uiteraard van de ernst van de verontreiniging af. In Milwaukee zijn gisteren veertien mensen gearres teerd onder wie zeven geestelijken. Uit de administratie gebouwen van de militaire keuringsdienst hadden ze archieven gestolen en deze vervolgens verbrand. De archieven bevatten dienstoproepen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink wil de plaatsing van werklozen in de randstad bevorderen door een tegemoetkoming te verstrekken in de vorm van plaatsingskosten. Hq is van mening, dat de beweeg lijkheid van de werknemers zal moeten verbeteren. De minister is van plan om de in te stellen Raad voor de Arbeidsmarkt nauw te betrekken bq de voorlichting over en de begeleiding van deze aan gelegenheid. Dit blijkt uit de begroting van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Uit deze begroting blijkt verder dat in de aard van de werkgelegenheid duidelijk verschui vingen zijn waar te nemen, waar door vele werknemers in de loop van hun leven van beroep zullen moeten wisselen. Dit behoeft niet in te houden, aldus minister Roolvink in zijn begroting voor 1969, dat de totale werkgelegenheid in de toe komst tekort zal schieten. In toenemende mate is aandacht nodig voor verbetering en uitbrei ding van het algemeen vormend en beroepsonderwijs, speciaal ook voor omscholing en bijscholing. Het onderwijs zal de basis moeten leggen voor een grotere bewegelijk heid van de beroepsbevolking. Er moet niet alleen een grotere be roepsmobiliteit komen, waardoor werknemers gemakkelijker van het ene naar het andere beroep kun nen springen, maar ook een grotere bewegelijkheid van de beroepsbe volking in de ruimte. De schaalvergroting in het bedrijfs leven leidt tot een vergaande ar beidsverdeling en specialisatie. Dat kan de werknemers kwetsbaarder maken, wat door voortdurende bij scholing en omscholing kan worden gecompenseerd. Eind maart van dit jaar waren er in ons land in industriële bedrijven van tien man en meer in totaal 1.118.000 werknemers werkzaam. Dit is ruim 28.000 minder dan een jaar daarvoor. In de bouwnijverheid wa ren in april echter 5500 werknemers meer werkzaam dan in april 1967. In de landbouw deed tóch de te ruggang in het aantal werknemers sterker voelen. Eind maart waren er in de landbouw 361-100 werkne mers, ruim 20.000 minder dan het jaar daarvoor. Deze wijziging in de personeelsbe zetting worden voor een deel weer spiegeld in het verloop van de werk loosheid. Doordat de werkgelegen heid in de bouw verbeterde, waren er in augustus 6000 minder werkloze bouwvakkers (augustus '67 14.000). Doordat de werkloosheid nu in ver gelijking tot 1952 en 1958 veel meeT een structureel probleem is, hand haaft zij zich op éen hoog niveau. Minister Roolvink zal binnenkort een stuurgroep voor de bestudering van de revalidatieproblemen in het leven roepen. In ons land zal een. net van peil- stations worden opgebouwd waar door het mogelijk wordt het ver loop van ziekten nauwlettend te vol gen. Een groot aantal huisartsen zal hierbij worden ingeschakeld, aldus staatssecretaris dr. Kruisinga (Volks gezondheid) in de begroting. Voor het eerst heeft feich vorig jaar geen geval van difterie voorge daan. Dat stelt staatssecretaris dr. Krui singa (Volksgezondheid) met tevre denheid vast. Ook wat betreft, polio werd een gunstig record geboekt: slechts twee gevallen. Maar waak zaamheid blijft geboden, vooral in de gebieden waar mensen bezwaren tegen inenting hebben. Vijf mensen overleden vorig jaar aan tentanus welk cijfer ook nog nooit zo laag is geweest. (Van onze correspondent in Wenen) ^[ïfFA* Moskou probeert een beweeg te brengen in het de p in PraaS- Achter si«£raagSe cou!issen is men al ®6n week aan het touwtrek- ^«wieernaar Moskou zal gaan Sen moe besprekin- riUg sovjetpartij en -rege- "^SonClUStenlPar!ij|'resitlium heeft "Pïestefs p )er de richtlijnen dagen htl°0„r delegatie die drie v»ot onae7hanaaV M0sk"u gaan handelingen over de ver wezenlijking van de op 26 augustus tussen beide landen overeengekomen punten. Deze termijn werd echter eerst naar 24 september en nu weer opnieuw verschoven. Uit goed ingelichte bron vernamen wij, dat de Sovjets iedere keer bezwa ren maken tegen de samenstelling van de delegatie uit Praag. Deze be zwaren kunnen echter maar ten dele resultaat opleveren, daar president Svboda liet meedelen dat óf alle ge kozen delegatieleden naar Moskou zouden gaan of helemaal geen. Svo boda en Dubcek vrezen niets zo zeer als een splitsing in het Tsjechische team. Met enig succes is dit de laat ste dagen reeds geprobeerd door de Sovjet-vice-minister van buitenlandse zaken Koesnetzov, die in Praag ver blijft. De eerste tekenen van ondergrond se campagnes, die vooral tegen Dub cek gericht zijn, vond men in de rede die vice-minister Husac in het begin van de week hield voor het Slowaak se nationale front. Daar legde hij er de nadruk op, onder verwijzingen naar Dubcek, dat de vraag van de partijleiding buitengewoon belangrijk is en dat daarom speciaal voor deze reis naar Moskou ervaring en helder inzicht zeer belangrijk zijn. De president van het parlement Smrkovsky heeft echter enkele dagen later deze ondergrondse iteek zeer openlijk beantwoord en het volk op geroepen tot eenheid. Hij stelde de samenwerking van Svoboda en Dub cek tot voorbeeld. Maar zelfs als Husac in Praag niets bereikt, kan hij dit wel in zijn eigen gebied, Slowakije, dat immers een eigen republiek binnen de C.S.S.R. zou worden. Het is bekend dat de Sovjets in Praag personeelszuiverin gen hebben uitgevoerd. Pres. Svobo da heeft echter na een week pas het ontslag van minister van buitenland se zaken Hajec bekendgemaakt. Maar de Russen verlangen nog meer zui veringen, waarbij hem echter vooral de beide communisten, Galusca, mi nister van cultuur en Borusca, minis ter van landbouw, in de weg staan. De rondreis van de commandant van de strijdkrachten van het War schau Pact, maarschalk Jacubovski, door alle oostlanden hangt volgens militaire kringen samen met de aan vulling van het Warschaupact, dat in alle zeven landen, volgens artikel 5, continu strijdkrachten ingezet wor den, dus ook in de C.S.S.R., Roeme nië en Bulgarije, waar dit tot nog toe niet het geval was. Zo wil men alle ooststaten onder gelijke „rechten" stellen en hoopt men dat Tsjechoslowakije zal wennen aan de vreemde troepen. Er bestaat geen twijfel in Boekarest over het feit, dat deze Russische eis zal wor den doorgezet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag de wet op het minimumloon en de minimum va kantiebijslag na enkele amenderin gen aanvaard. Enkele partijen van de oppositie stemden tegen deze wet. De stemverhouding was 78-46. De Kamer besloot het minimum loon te laten ingaan op 24-jarige leeftijd. Na-dat een voorstel-Van Lier (PvdA) om de 23-jarige leeftijd aan te houden, was verworpen door de regeringspartijen. Ook werd besloten overeenkomstig het wetsontwerp de gemengde index te hanteren voor de aanpassing van het minimumloon. Een amendement-Van Lier om de loonindex toe te passen, werd met 50 tegen 69 stemmen verworpen na dat minister Roolvink deze wijziging ernstig had ontraden. De heer Van Lier vond de steun bij zijn eigen fractie, bij de fracties van D'66, PPR en PSP, bij de AR-man Boers- ma en bij de KVP'ers Van Schaik, Westerterp, Weijters en Kleisterlee. Een amendement van de heer Ny- pels (D'66) om het minimumloon ook te laten gelden voor meerderja rige kostwinners kreeg geen meer derheid. Wel werd aanvaard het amendement van de heer Maenen (KVP) om het loon, waarover de 6 procent vakantiebijslag moet wor den betaald, te bepalen f 21.000.- in plaats van f 14.000.-. Tenslotte verklaarde de beer Van Lier dat de PvdA nu de gemengde index is aanvaard, tegen het hele wetsontwerp is, omdat dit „onrecht vaardige achteruitgang voor 200.000 Nederlanders" zou betekenen. Hij speculeerde erop, dat bij „vrije" aanpassing van het minimumloon alleen de loonindex zou gelden. De PSP en CPN deelden deze mening. D'66 en PPR waren ook sterk voor de loonindex, evenals de vier KVP- ers en de heer Boersma, maar zij vonden deze in hun ogen teleurstel lende wet altijd nog beter dan geen regeling. Ook de twee boeren-groe- pen waren tegen. MOSKOU (AFP) „De Sovjet- Unie acht het nodig de Israëlische re gering te wijzen op haar grote ver antwoordelijkheid voor de gevolgen van gevaarlijke provocaties tegen de Verenigde Arabische Republiek, Jor danië en Syrië." Dit heeft de directeur van de pers dienst van het Russische ministerie van buitenlandse zaken Zamiatin (istereh in Moskou gezegd. „De richting waarin Israël en zijn beschermers de ontwikkeling van de oestand in het Midden-Oosten willen sturen kan ernstige gevolgen voor de «rede hebben. Het is daarom de plicht van alle vredelievende landen doeltreffende maatregelen te nemen om een nieuwe explosie in dat gebied te verhinderen", aldus Zamiatin. Hij verklaarde dat de Arabische volken „in hun strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid" op de hulp en steun van de Sovjet-Unie kunnen blijven rekenen. Ieder die er prijs op stelt mag zich vanaf deze plaats gefeliciteerd ach ten met de geboorte van de derde prinselijke spruit. In ieder geval is de schooljeugd vandaag weer goed af. Een hele dag vrij! In een ingezonden brief in een an dere krant dan deze las ik gisteren: „Heerlijk, wéér een dag voor het on derwijzend personeel. De andere va ders geen vrij, wel de moeders een overbelaste dag. Van organiseren van wedstrijden en feestjes en dergelijke komt zeker niets terecht. Ik zou zeg gen, iedereen vrij, óók de ambtenaren en andere beroepen. Samen feest!" Ja, gezellig! En dan samen uit boodschappen doen: Supermarktoranje bóóóóven. Het koninklijk huis zal ik het maar noemen is de laatste dagen overigens weer aardig in het nieuws. Prinses Christina gaat, zo lees ik, in het buitenland haar zelfstandigheid verder ontplooien. En daarin geef ik ze groot gelijk. In zo'n ruziënd land je als Nederland, waar republikeinen en monarchisten elkaar alsmaar in respectievelijk linkse en rechtse blaadjes uitschelden, moet het uoor zo'n meisje bepaald niet leuk leven etjn. Christina interesseert zich zeer voor de zangkunst. Misschien heb ik in Jit verband nog een nieuwtje voor u: /.e heeft een altstem. Prinses Margriet is samen met mr. Pieter in Canada nog een stukje ver late huwelijksreis aan het opsnoe pen. Een idee dat ik alleen maar kan toejuichen. En dan prinses Irene, die ln Biafra hulp gaat bieden. Dat hoor je niet el ke dag. Ofschoon haar schoonzus, prinses Cecilia van Bourbon Parma ook van wanten weet. Die heeft in Biafra een hele hulpactie op touw gezet en zelf een groot aantal kinde ren uit de bedreigde streken opge haald. Zij deed dat met haar eigen vliegtuig 's nachts, waarbij zij meestal gebruik maakte van geïmproviseerde vliegveldjes. Mr. Pieter "kan nu toch ook vliegenf Irene Nightingale. Toestanden worden dat, mensen, met die PTT-tarieven. Alles weer duurder. Wist u dat in veel gevallen een telefoontje (ook interlokaal) goedkoper is dan een brieff Uit Je laatste berichten uit Rome blijkt weer eens te meer dat de cu rievervorming zich in steeds verder gaande mate doorzet. Pas op voor Felici-tatlesi Mr. Van Thiel, de Tweede-Kamer voorzitter, die ik deze week ai eens in deze rubriek ten tonele heb ge voerd, schijnt met zün verwachtingen (of vrees) ten aanzien van de lange haardracht bij mannelijke jongeren gelijk te krijgen. Uit Engeland wordt gemeld dat sommige rekruten in het Britse leger zich gewoon generen voor hun gekortwiekte haardos. De meis jes laten hen links liggen vanwege hun korte haar. En dat doet iedere (jonge)man niet weinig zeer, zegt u nu zelf. Wat is er gebeurd? Dertig rekru ten in een kazerne in Exeter hebben pruiken besteld. Zóóóóver kan een man gaan, dames. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM „De verho ging van de PTT-tarieven is een soort verkapte belastingverho ging geworden, waarvan door gaans de particuliere consument de dupe wordt." Aldus reageerde dra. A. G. Fransen, directrice van de con sumentenbond, gisteren in de actualiteitenuitzending „Echo" van de KRO-radio, op de aange kondigde nieuwe tarieven. „Er wordt een dubbelslachtige houding aangenomen", zo meen de zij. „Als de PTT geld over houdt dan gaat het naar de staatskas en ais er geld nodig is, dan moet dat uit de tarieven ko men. Het wordt gewoon een tra ditie, dat de tarieven voor brie ven en briefkaarten ieder jaar hoger wordten."

de Stem | 1968 | | pagina 13