Rome onderzoekt werken Schillebeeckx Prinses Beatrix naar ziekenhuis PTT-TARIEVEN FORS OMHOOG v u DAGBLAD VOOR ZUID WEST-NEDERLAND De Saeger vindt plan Zeebrugge te duur BESTEM Politie met 400 pantser wagens tegen studenten in Mexico HAASTU! T&toVt, bouillontabletten tijdelijK nóg v°°r^no^aad strekt) I (zol BRIEFPORT WORDT KWARTJE engels drop EPISCOPAAT EN „VERDACHTE" OFFICIEEL NIET OP DE HOOGTE Ja, wie?? Naar Biafra Naar Canada Huwelijksreis Frankrijk blijft mogelijk in NAVO ^vandaag in Niet Westphal maar J. Dikken naar Mexico ■1:11:1 5 editie voor Commentaai Schillebeeckx DOSSIER VERBOD Prinses Irene: Prinses Christina: Prinses Margriet: Pijpleiding Atletiekcoach Legerplaats ft no. 25926 ]08e jaargang ZEELAND Direcfeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16, Telefoon 22341, Postgiro 1114111. woensdag 25 sept. 1968 WEERBERICHT Opklaringen Afnemende buiigheid. In de middag zonnige periodes. Koele temperaturen. KANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 33581 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL, 4780 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 HOEWEL in tegenstelling tot de eerste berichten nog geen formeel proces tegen Schille beeckx lijkt te zijn aangespannen, is voldoende duidelijk geworden, dat Rome hem in de gaten houdt en klaar staat om hem voor de vier schaar te slepen. Een niet zo aangenaam idee voor de volkomen integere dominicaan, die altijd naar eer en geweten de waar heid heeft gezocht en die door zijn vakgenoten als een van de grootste theologen van onze tijd wordt be schouwd. Te meer onaangenaam waar hij helemaal van niets weet, waar hij uit een toevallig gesprek moet vernemen, wat achter zijn rug wordt bekokstoofd. Schillebeeckx is natuurlijk al lang op de hoogte van het feit, dat hij door Rome als persona non grata wordt beschouwd, dat van hem een heel dossier klaar ligt, te beginnen met de door hem ontworpen bisschoppe lijke brief ter voorbereiding van het Vaticaans Concilie. Maar hij had toch mogen verwachten, officieel op de hoogte te worden gesteld, zodra concrete stappen tegen hem werden ondernomen. Dat dit niet gebeurd is, wijst op een voortbestaan van in- quisitorische resten op een overigens gemoderniseerd heilig officie. Over de afloop van deze zaak hoeft niemand zich enige zorg te maken Er zijn namelijk twee mogelijkheden. Als Schillebeeckx' „leer" orthodox bevonden wordt (en wij mogen hopen dat het rapport van Rahner gunstig zal luiden) krijgen wij van het klaargelegde explosief alleen de sisser te horen. En als er ketterij wordt gevonden, cal onze kerkprovincie waarschijn lijk om een nieuw proces vragen, waarin de rechtbank wordt uitge breid met enkele leden van het Ne derlands episcopaat. De mogelijk heid, dat men een curiale uitspraak hier zonder meer als het laatste woord over Edward Schillebeeckx theologie zou aanvaarden, lijkt ons na de reacties op de pauselijke en cycliek volkomen uitgesloten. Op de achtergrond speelt natuurlijk de vraag, in hoeverre hier geproce deerd wordt tegen de man Schille beeckx of tegen de kerkprovincie waarvan hij als een exponent wordt beschouwd. Rome weet dat Schille beeckx niet alleen staat, dat hij een van de belangrijkste theologische adviseurs is van het Nederlandse episcopaat, dat hij een groot aandeel beeft gehad in de samenstelling van de Nieuwe Katechismus. Wij kunnen 't gevoel niet onderdruk ken, dat katholiek Nederland samen met hem onder verdenking zijn ko men te staan. Katholiek Nederland dat zijn kardinaal Alfrink, de overige bisschoppen, de theologen en de ge- ovigen. Dit is geen plezierig gevoel. Maar de vernieuwing in de kerk is Z? belangrijk dat daarbij conflicten a s het onderhavige als onvermijde- lk moeten worden aanvaard. Vandaag maakt u dan, zo- a's aangekondigd, kennis "et de familie Stapaan. En e kennismaking leidt al onmiddellijk tot een pro bleem. Want: wie ont breekt er van het gezin iipn,. "1!1'16 Za' u overigens, lan&' voor nog tr Problemen stellen. WntrekkJr-b' hee--t een kans °P van honderd6 ™MCn' Een pr'is van viiffitr SJ^den, een prijs Prijzen van een Hentje. 'onz"3 herfstpuzïel.3*'eVerin'' (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Kardinaal Alfrink noch prof. dr. mag. E. Schillebeeckx O.P-, algemeen beschouwd als de theo loog van het Nederlands episcopaat, zijn officieel op de hoogte van het feit, dat de Congregatie voor de Geloofs leer in Rome een onderzoek wil instellen naar de theolo gie van prof. Schillebeeckx. Het bericht werd g!steren verspreid door het Franse blad Le Monde. De kardinaal heeft overigens wel het vermoeden, dat het bericht niet uit de lucht is gegrepen. Hij neemt aan, dat een officieel onderzoek door Rome voor prof. Schillebeeckx gun stig zal uitvallen. Prof. Schillebeeckx zei eerder langs niet officiële weg van het voornemen van de Congregatie voor de Geloofs leer (het voormalige H. Officie) te hebben gehoord en ook, dat de Duit se theoloog Karl Rahner s.j. belast is met het onderzoek naar zijn geschrif ten en redevoeringen. Over dit laatste is hij verheugd, want aldus pater Schillebeeckx „Karl Rahner kent mijn werk en wij denken in dezelfde richting". Hij was er al van op de hoogte, dat er in Rome iets broedde. De generale overste van de dominicanen had hem medegedeeld, dat bij kardinaal Ci- cognani verschillende brieven met klachten over hem waren binnenge komen, onder meer van de nuntius in de Verenigde Staten en van enkele Amerikaanse bisschoppen. Aanleiding tot die klachten waren de grote rede voeringen, die prof. Schillebeeckx in het najaar van 1967 voor enkele Amerikaanse universiteiten heeft ge houden. De gevechten tussen studenten en de politie in de Olympische stad Mexico City gaan in volle hevig heid voort. Op de foto enige stu denten bij een brandende autobus. Ook de pro-nuntius in Den Haag, mgr. Angelo Felici, heeft pater Schil lebeeckx gewaarschuwd, dat er in Rome een indrukwekkend dossier met aanklachten bestond en dat hij in een kwade reuk stond. De pro-nun tius zei dit tijdens een bezoek, dat hij enkele dagen voor het verschijnen van de encycliek Humanae Vitae aan pater Schillebeeckx bracht. Hij vroeg hem toen de encycliek in Nederland voor de televisie te presenteren. Dit zou de naam van prof. Schillebeeckx in Rome ten goede komen, aldus mgr. Felici. De pater heeft hieraan echter geen gevolg gegeven, omdat hij zoals hij zelf zegt liever wat op de de achtergrond wilde blijven. Inmiddels wordt uit Rome bericht, dat pater Schillebeeckx en zijn Franse ordegenoot pater Chenu een verbod hebben gekregen te spreken op het theologencongres, dat de dominica nen in maart van het volgende jaar in Duitsland zullen houden. Tegen dit besluit heeft prof. dr. W. van der Marck mede namens de andere domi nicanen van het studiehuis Alberti- num in Nijmegen geprotesteerd. Dit weer heeft grote opschudding ver wekt op het generaal kapittel van de orde, dat op het ogenblik in de Ver enigde Staten wordt gehouden. Verschillende priesters en leken hebben gereageerd op het bericht van een mogelijk proces tegen prof. Schil lebeeckx. Prof. dr. J. Groot, hoog leraar aan de katholieke theologische hogeschool te Amsterdam, noemde het afschuwelijk. Over de afloop van de zaak maakt hij zich geen al te grote zorgen. „Alles zal wel rustig door gaan", zo meende hij. Prof. dr. F. Haarsma, hoogleraar in de pastorale theologie aan de universiteit van Nij megen, veronderstelt, dat o.a. de uit eenzettingen van prof. Schillebeeckx over de tegenwoordigheid van Chris tus in de Eucharistie een rol hebben gespeeld tot de beslissing van Rome aan Karl Rahner te vragen de ge schriften van Schillebeeckx kritisch door te nemen. Dit betekent volgens hem overigens, dat van een formeel proces tegen zijn collega Schille beeckx nog geen sprake is. Prof. Mal tha o.p., professor aan het Alberti- num, herinnert zich een artikel van prof. Schillebeeckx van enkele maan den geleden over „De kritische kerk" waarin z.i. nogal vergaande uitspra ken stonden, die mogelijk hebben bij gedragen tot het conflict. Prof. Mal tha, die het geenszins in alles met zijn ordegenoot eens is, noemde pater Schillebeeckx „een buitengewoon theoloog, iemand, die een echte bij drage aan de hedendaagse theologie heeft geleverd". Ook van de zijde van het blad „Confrontatie" is gereageerd. Dr. P. den Ottolander uit Arnhem deelde mee zeer dankbaar te zijn, dat Rome deze kwestie eindelijk aanpakt. Hij meent, dat prof. Schillebeeckx „wel enig voedsel heeft gegeven aan de verdenking van ketterij". Volgens hem heeft pater Schillebeeckx zich op (ZIE VERDER PAGINA 4) MADRID Naar in Madrid verluidt is prinses Irene naar Fernando Poo vertrokken met de bedoeling door te reizen naar Biafra om daar haar schoonzus ter, prinses Celilla van Bourbon Parma te helpen bij het lenigen van de noden van de hongerlij dende kinderen in dat gebied. In Lissabon de belangrijkste schakel-hoofdstad tussen Biafra en de rest van de wereld kon dit bericht niet worden beves tigd. DEN HAAG Prinses Chris tina heeft haar zinnen gezet op een zangopleiding. Al vanouds interesseert zij zich zeer voor de zangkunst. De prinses vertrekt binnenkort naar Canada om zich daar op de mogelijkheden van een opleiding te oriënteren. Prinses Christina zou in elk geval enige tijd in het buitenland willen gaan werken of studeren „om haar zelfstandigheid verder te ontplooien". MONTREAL Prinses Mar griet bevindt zich inmiddels (in gezelschap van haar echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven) in Canada. Het gaat om een soort „verlate huwelijksreis". Prinses Margriet is tijdens de oorlog in Canada geboren. Het wordt niet onmogelijk ge acht dat prinses Margriet het be zoek van haar jongste zus aan Canada al gedeeltelijk heeft voorbereid. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De geboorte van prinses Beatrix' tweede kind werd gisteravond laat niet meer voor vandaag verwacht. De prinses, die gisteren in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht werd opgenomen, maakt het uitstekend. Om negen uur verliet prins Claus het ziekenhuis. Professor Plate vertrok al veel eerder en het medisch team is helemaal niet opgeroepen. De geboorte van prins Willem- Alexander had plaats 24 uur na de aankomst van de prinses in het zie kenhuis. Er was toen een operatieve ingreep noodzakelijk. Er is al op ge zinspeeld dat een operatieve verlos sing opnieuw noodzakelijk zal zijn. Rond het ziekenhuis was het niet druk. Er stonden meer journalisten en fotografen (één van hen post al sinds donderdag bij de hoofdingang) dan overige belangstellenden. Een speldjesverkoper liet zich evenwel niet ontmoedigen en prees vol vuur zijn koopwaar aan. De rijksvoorlichtingsdienst deelde officieel mee: „H.K.H. prinses Beatrix is hedenavond in gezelschap van Z.K.H. prins Claus in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht aangekomen. De artsen, die prof. Plate bij de be valling terzijde zullen staan, worden nog niet opgeroepen". Tot zover de RVD. De prinses arriveerde kort nadat het bezoekuur was afgelopen. Haar komst was voorbereid door een rode sportauto die de portiers met zijn koplampen signalen gaf. Het was de bedoeling dat de prinses ongemerkt zou arriveren. De hofauto reed door een der zij-ingangen het ziekenhuis terrein op. PARIJS (Rtr.) Premier Maurice Couve de Murville heeft in een vraaggesprek voor de televisie laten doorschemeren dat Frankrijk zich volgend jaar niet uit de NAVO zal terugtrekken. Couve zei dat het regeringsbeleid erop gericht is, lid van de NAVO te blijven zolang zich geen fundamen tele veranderingen in de betrekkin gen tussen Oost en West voltrekken. „Deze veranderingen hebben niet plaatsgevonden", zo zei hij. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische regering is niet bereid overheidsgeld te ste ken in een eventuele uitbouw van de haven van Zeebrugge. Minister De Saeger (openbare werken) heeft dit dinsdag onomwonden verklaard. Zowel het plan om voor Zeebrugge in volle zee een haven, toegankelijk voor grote tankschepen, aan te leg gen, als het denkbeeld om daar een soort atol te bouwen, zijn volgens minister De Saeger te duur om ooit rendabel te kunnen zijn. De minis ter zei wel bereid te zijn de vele initiatieven voor de uitbouw van de haven van Zeebrugge te steunen door het afleveren van de nodige bouw vergunningen. Deze categorische afwijzing van de Zeebrugge-plannen door minister De Saeger versterkt de verwachting, dat de Belgische regering een positieve beslissing zal nemen over de aanleg van de door de drie grote oliemaat schappijen gevraagde pijpleiding Rot terdam Antwerpen. Minister De Saeger deelde nog mee, dat de Bel gische regering eind deze week of begin volgende week een beslissing over de pijpleiding zal nemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De binnenlandse ta rieven voor brieven, briefkaarten, te lefoonabonnementen en binnenlandse telegrammen gaan omhoog. Voor de abonnementen en de telegrammen gaat deze prijsverhoging in op 1 ja nuari, voor de brieven en briefkaar ten op 1 februari. Deze verhogingen leveren de PTT in 1969 rond 100 mil joen gulden op. Zij zijn, aldus de toe lichting in de begroting 1969 van de PTT, noodzakelijk, om het financie ringstekort te bestrijden, en om de rentabiliteit veiliger te maken. Per 1 februari wordt de tariefsver hoging bij de PTT Brieven tot 20 gr 25 ct (nu 20 ct) Briefkaarten 20 ct (nu 15 ct) Aantekenrecht 1 gld (nu 75 ct) Postwissels 1 gld (nu 75 ct) De tariefsverhoging bij de telefoon dienst bedraagt gemiddeld enkele guldens. Alleen de aansluiting bij verhuizingen wordt aanmerkelijk duurder. Het oude tarief bedraagt 20 gulden, het nieuwe tarief per 1 ja nuari wordt 35 gulden. „Maar toch nog altijd een prijs die beneden de kostprijs ligt", aldus de PTT. Het binnenlands telegramverkeer wordt ook al duurder. Voor de eerste tien woorden betaalt men per 1 ja nuari 3 gulden in plaats van f 2,50 en voor ieder woord daarboven 20 ct meer, in plaats van 15 ct. Hoe de kortingsregeling voor grote aantallen brieven en briefkaarten er uit gaat zien na de tariefsverhoging is nog niet bekend. Daarover volgen te zijner tijd mededelingen. In Zeeuwsch-Vlaanderen ziet men helemaal geen reden het Gentse kanaal-plan toe te 1 juichen. Pagina 2. Minister Klompé gaat in haar re- gionaal welzijnsbeleid bijzon dere aandacht besteden aan de kerngemeenten. Pagina 3. De computers spelen een steeds belangrijker rol in ons leven. Een nieuwe aflevering in onze serie Vrije Tijd. Pagina 7. De Russische vloot is gericht op de verdediging en niet op de aanval, aldus een westerse des kundige. Pagina 9. Onze correspondent In Brussel had een gesprek met Gerard Walschap, pas bekroond met de Prijs der Nederlandse Letteren. Pagina 11. Pipo, Swiebertfe en vele andere artiesten zijn binnenkort te ho ren in de bioscopen. Ten bate van het Bio-Revalidatiecentrum. Pagina 13. Prof. Boon uit Leuven begrijpt niet waarom de boeten zoveel klagen. Pagina 17. (Van onze sportredactie) BREDA. Het conflict rond de bevoegdheden van de atletiek-coach Wil Westphal bij de Olympische Spe len In Mexico heeft een oplossing ge kregen. Maar niet zoals Westphal zich die na zijn gesprek met het NOC maandagavond had gedacht. In zijn plaats is de Udenaar Jacob Dikken (35) benoemd. Donderdagmorgen vertrekt de Bra bander naar Mexieo-City. Westphal zei ons gisteren: „Ik ben ernstig te leurgesteld. Ik had verwacht dat Dik ken solidair met mij zou zijn. Dat hij de voorwaarden van chef d'equipe Moerman niet zou accepteren. Ik had er werkelijk op gerekend, dat Ik als nog naar Mexico zou gaan. Maar het is niet helemaal fair gespeeld". De nieuw aangestelde coach Dik ken zei: „Het is vervelend dat ik het zo van Westphal over moet nemen. Hij had beter naar Mexico kunnen gaan". KNWU-voorzitter Jutte ten slotte: „Dit muisje zal nog wel een staartje hebben". (zie verder onze sportpagina). MEXICO STAD (AP). Ruim 400 pantserwagens waren gisteren samengetrokken voor de Santo To- mas school in Mexico-stad, na vuur gevechten, waarhij maandagavond drie doden en vijftig gewonden wa ren gevallen. De pantserwagens wer den opgeroepen om de relletjespoll- tie te steunen bij haar poging een eind te maken aan de heftigste schermutselingen in de twee maan den oudé rebellie van de studenten tegen president Gustavo Diaz Ordaz. Volgens latere berichten zouden mi litairen Santo Tomas hebben bezet. Van de daken in de wijk San Ja cinto werd gisteren nog steeds door sluipschutters op de politie gescho ten. Het leger is nog niet in actie gekomen, blijkbaar in de hoop dat de politie opgewassen zal blijken te gen de studenten die zich in de Santo Tomas school hebben verschanst. Enige huizenblokken verder heeft de relletjespolitie (grenaderos) traan gasgranaten geworpen in flatgebou wen. De politie heeft een middel bare school bezet. Rond 150 leerlin gen hebben zich met Molotov-cock- tails teruggetrokken in aangrenzende gebouwen. Veel studenten zijn gewa pend met revolvers, messen, geweren en knotsen. Het leger had de vorige week reeds de nationale universiteit bezet en de stakende studenten daaruit ver dreven. Sinds het begin van de stu dentenrebellie in juli zijn reeds dui zenden studenten gearresteerd. B(j het vuurgevecht om Santo To mas is een 25-jaar oude student tn de medicijnen omgekomen door een kogel in de borst. Bij de universiteit is verder een 18 jaar oude student omgekomen, evenals een grenadero. Geen enkele functionaris van het Mexicaanse Olympische Comité wil openlijk commentaar geven op de mogelijkheid dat de Olympische Spe len door de ongeregeldheden in ge vaar gebracht worden, ook al lijkt de omgeving van het olympisch sta dion op het ogenblik wel een leger plaats van militairen en politie. Het stadion is onderdeel van de campus van de grote nationale universiteit welke de vorige week door het leger is bezet. De rector van de universi teit is, zoals bekend, twee dagen ge leden afgetreden uit protest tegen de bezetting. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel ,200 gram van 79 voor 69 niet duur wel heerlijk

de Stem | 1968 | | pagina 1