ehuis? I l Publiek moet meer inzicht in overheidsbeleid krijgen AVONDPLOEG VEROLME WEER AAN HET WERK M95 i PREMIER DE JONG BIJ INSTALLATIE STUDIECOMMISSIE VOO RLICHTING: Ultimatum van directie hielp Priester wil na huwelijk blijven werken in studentenparochie Steeds meer brommende vrouwen dit is één van die vele, echt mooie mantels die slechts kosten DeMantelspecialist TISSOT Rector van universiteit Mexico-City treedt af STEUN VAN PAROCHIERAAD E3 Franse communisten wonnen in Senaat ankomende IN ankomende N- en Commentaar Verwarring groter dan ooit Geen bezwaar Samenstelling s r - T Een horloge a la mode, het geheim van de Tissot ontwerpers. Minimumprijs voor brood gewenst Ambt en celibaat Amsterdam Achter eisen Beraad Stakingsleiders Studentenvakbeweging Wintermantels en mantelpakjes Regen mantels 49,95 Bontmantels BredaGinnekenstraat 29 DE STEM VAN DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 11 ek in de omgeving van s werkkleding, gratis «I? café-restaurant MOLS, t tot negen uur 's-avonds. in café-restaurant DE Oosterhout. Van half acht ï"- j> - 1 -7 7 De socialisten hebben de confes sionele partijen bij herhaling verweten dat zij onderling ver deeld zijn, dat zij geen eenheid vor men en dat zij daarom onbetrouw bare regeringspartners zijn. Na de zo juist gehouden partijraads vergadering van de P.v.d.A. zal dit soort verwijten voorlopig wel niet meer gemaakt worden. Want er is geen twijfel meer aan: als er één partij in Nederland onderling ver deeld is, dan is dat de P.v.d.A. Het had heel weinig gescheeld of de P.v.d.A. was ontploft, was uiteen gevallen in twee groepen, een meerderheid van gematigde socia listen en de Nieuw-Linksers. Mr. Burger, de oud-fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, heeft een poging gedaan om die scheiding der geesten tot stand te brengen. Maar men durfde het niet aan. Bovendien manoeuvreerde Nieuw Links bijzonder handig. De linker vleugel deed wat concessies en handhaafde daardoor de onevenre dig sterke machtspositie in het par tijbestuur. Tenslotte werd er zoiets als een wapenstilstand gesloten. Maar dat is niet meer dan een uit stel van de onvermijdelijke keuze. Intussen krijgt Nieuw Links alle ge legenheid om te bevorderen dat die keuze hun keuze zal zijn. Over enkele weken beginnen in de Tweede Kamer de algemene politie ke beschouwingen. Het zal duidelijk zijn dat oppositieleider Den Uyl on der de gegeven omstandigheden geen been heeft om op te staan. Het kabinet-De Jong zit op rozen. Duidelijk is ook dat het op dit mo ment heel weinig zin heeft om met de P.v.d.A. te praten over de moge lijkheden van een vooruitstrevende concentratie. Dank zij de P.v.d.A., de apostel van de politieke duide lijkheid, is de politieke verwarring in ons land groter dan ooit. EEN WOORDVOERDER voor het Amerikaans architectenbureau, Vic tor Gruen, heeft gisteren verklaard dat zijn firma opdracht heeft ontvan gen voor het ontwerpen van een uni versiteitscentrum voor 25.000 stu denten van de Belgische katholieke universiteit van Leuven. Dit is voor de studenten van de Franse sectie, die zal worden ondergebracht in een nieuwe stad even buiten Brussel. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens minister-president De Jong overstelpt de overheid de burger wel met alle mogelijke informaties, maar desondanks ontbreekt het werkelijke contact tussen de overheid en de burger. Het gaat er volgens hem dus niet om de hoeveelheid informaties te vergroten, maar om het publiek inzicht te geven in het hoe en waarom van het overheidsbe leid. Premier De Jong wees hierop de commissie „heroriëntatie overheidsvoorlichting", die hij gistermorgen in de befaamde Trèves-zaal aan het Binnenhof installeerde. Premier De Jong wees de commis sie, die onder voorzitterschap staat van mr. B. Biesheuvel, erop, dat de burger recht heeft op een duidelijke en begrijpelijke informatie door de overheid, maar dat deze overheid door allerlei voorschriften gebonden is aan velerlei problemen. Nog steeds immers geldt het recht van de Staten- Generaal als eerste geïnformeerd te worden over datgene wat de regering van plan is te doen of te laten. Voor de voorzitter van de commis sie mr. B. Biesheuvel was dit laatste echter geen bezwaar meer. Als lid van de Tweede Kamer, tevens voor zitter van een kamerfractie (de AR) meende hij te mogen vaststellen, dat de Staten-Generaal geen hinderpaal zullen vormen „op weg naar verdere openheid". Deze openheid is, aldus premier De Jong, noodzakelijk geworden. Dit geldt wellicht nog meer voor de over heid. „Het is mij in mijn ministeriele loopbaan wel duidelijk geworden hoe zeer de regering behoefte heeft aan het verklaren en toelichten van haar beleid, hoezeer zij ook omgekeerd behoefte heeft te worden voorgelicht over wat er in de maatschappij leeft". Dit alles zal de commissie „her oriëntatie voorlichting" moeten be studeren, met alle voor- en nadelen aan deze voorlichting verbonden, „al ware het alleen maar alleen om frus tratie of misgroei te voorkomen", zo- te. als de minister-president dit uitdruk- De minister-president wees er ten slotte op, dat de commissie ook dient na te gaan of ons land een juridisch verankerd recht op informatie dient te hebben. „Welk standpunt moet ons land innemen tegenover een even tueel juridisch recht op openheid?", zo luidde zijn vraagstelling aan de commissie. De commissie hoopt haar studie in een jaar gereed te hebben. Zij bestaat uit mr. B. Biesheuvel, voorzitter, mr. M. Vrolijk, vice-voorzitter en de le den, dr. N. Cramer, Prof. dr. G. Kuy- pers, J. W. M. Martinot, H. J. Neu- man, J. W. Rengelink, mr. A. Seret en mr. A. Stempels. Verder maken vertegenwoordigers van een aantal ministeries en enkele „deskundigen" deel uit van de com missie. De commissie is bevoegd rijks ambtenaren te horen en om advies te vragen, alsmede kennis te nemen van alle bescheiden in de rijksdienst die voor haar werkzaamheden van nut kunnen zijn. DE 49-JARIGE mevrouw Beth White Brunk, op wie 29 juli in het St.-Luke- ziekenhuis te Houston een hart was overgeplant, is maandag overleden. i Natuurlijk wilt u graag een goed- geklede vrouw zijn; in de puntjes verzorgd en vooral:.modieus. Maar het zijn niet alleen uw jurkje, schoentjes en tas, die u „kleden"; ook een horloge is een onmis baar onderdeel van een verzorgd uiterlijk. Maar het horloge, dat n nü koopt moet passen bij de mode, die steeds verandert, elk seizoen opnieuw. De Tissot-ontwerpers zijn zich dat terdege bewust. Ze maken hun mo dellen van een blijvende schoon heid, die past bij de duurzaamheid van een Tissot. Ze zijn et trots op dat n een Tissot horloge van vandaag over tien of dertig jaar nog met plezier draagt. Stapt n eens bij een Tissot-dealer binnen, hij toont u het geheim van het horloge 5 la mode. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de federatie van het katholiek »n het christelijk ondernemersver 'ïond in het midden- en kleinbedrijf heeft in een brief aan de staatssecre taris van Economische Zaken aange drongen op het instellen van een mi nimumprijsregeling voor brood. In de brief wordt het uitblijven van een overeenkomst een onaanvaard bare zaak genoemd, die het bestuur met ongerustheid vervult. UTRECHT In de Utrechtse studentenparochie is zondag een brief van parochieraad en pasto res voorgelezen, waarin zij een beroep doen op hun 5000 paro chianen, hen te steunen in het besluit om een priester, die al ruim drie jaar in deze parochie werkzaam is, ook na zijn even tuele huwelijk als zielzorger te blijven accepteren. Het betreft de 28-jarige voormalige augustijn Jeroen Gooskens, die ge durende de vier jaar diat hij aan de universiteit psychologie studeert, een deel van zijn tijd, zonder dat er ech ter van een formele band sprake was, in de parochie als zielzorger werkt. De heer Gooskens had enkele we ken geleden de parochieraad in een brief meegedeeld dat hij „de celiba- taire levensstaat voor zich persoon lijk niet langer als een toekomstper spectief wil aanvaarden en in plaats daarvan kiest voor een persoonlijke liefdesrelatie die naar een huwelijk kan toegroeien". Hij deelde daarbij mee slechts in uiterste noodzaak dis pensatie uit zijn ambt aan te vragen, daar hij namelijk op dit moment die noodzaak niet aanwezig acht. In de brief gaf hij verder de wens te ken nen de beslissing niet te nemen in een individuele relatie met zijn bis schop, maar in samenspraak met de gemeenschap, waarbinnen hij als priester fungeert. „Parochieraad en pastores zijn na zorgvuldig overleg tot de overtui ging gekomen, dat de wijziging in de situatie van Jeroen Gooskens een voortzetting van zijn werk als pries ter en de aanvaarding daarvan bin nen de parochiegemeenschap niet in de weg hoeft te staan", aldus de brief die gisteren in de studenten parochie werd voorgelezen. De pa rochieraad zegt daarbij te hebben overwogen, „dat binnen de kerk een brede en langdurige discussie gaan de is waarbij bleek, dat de argu menten voor een verplichte koppe ling van ambt en celibaat voor ve- PARIJS (Reuter) Bij de verkie zingen voor de 103 zetels van de Franse senaat, zondag gehouden, blij ken de Gaullisten tot dusver maar een zetej te hebben gewonnen. De communisten wonnen drie zetels. Het zijn de laatste verkiezingen geweest voor de senaat in zijn hui dige vorm. President de Gaulle wil hem het volgend jaar laten samen smelten met de economische en soci ale raad tot een raadgevend lichaam. Over deze hervorming zal een refe rendum- worden gehouden. De Franse senaat, die verondersteld wordt de regionale belangen te ver tegenwoordigen, is altijd een conser vatieve burcht geweest. In de vijfde republiek is de senaat vrijwel steels verwaarloosd. De Gaullisten zijn er maar zwak in vertegenwoordigd. De macht van de senaat is klein. ien niet langer als dwingend wor den ervaren". De gevolgen van het handhaven van de celibaatsverplichting zijn voor de kerk en de individuele pries ter zodanig, dat het de parochie raad onmogelijk wordt deze mede voor zijn rekening te nemen. De pa rochieraad wil de reacties uit de studentenparochie aan de bisschop doorgeven, waarna te zijner tijd een verzoek van de heer Gooskens aan de orde komt, om ook na zijn hu welijk als priester werkzaam te kun nen blijven. In de Amsterdamse studentenpa rochie zal zondag worden gepreekt door mr. drs. L. C. M. Meyers, die tot ongeveer een jaar geleden offi- eiaal was van het bisdom Den Bosch, toen uit het ambt trad en thans werkzaam is op het ministe rie van justitie in Den Haag. Het onderwerp van de preek van de heer Meyers zal zijn: Vrijheid als weg tot geloven. Het ligt in de bedoeling van de Amsterdamse studentenpasto res de komende zondagen een aantal mannen en vrouwen, priesters en le ken, uit te nodigen de predikatie te houden. P I A MEXICO-STAD (A.F.P.) Javiei Barros Sierra, rector der autonome universiteit van Mexico-stad, is gis teren afgetreden. De rector had woensdag stelling genomen tegen de militaire bezetting van de universi teit, die hij bestempelde ais „een extreme gewelddaad, die de universi teit niet verdient". Hij sprak tevens de hoop uit dat deze daad de demo cratie in Mexico niet onherstelbaar zou schaden. Deze houding van de rector heeft levendige kritiek uitgelokt in het Mexicaanse federale congres onder de leden van de machtige regerings partij P.R.I. De rector heeft een beroep gedaan op de jongeren, na te denken over de gevolgen van hun gedrag en bij te dragen tot herstel van de open bare orde. Aan de andere kant stelde hij, dat de vraagstukken van de jeugd slechts konden worden opge lost door onderwijs en nooit door ge weld, gewelddaden of corruptie. Barros Sierra is de tweede rector van de 85.000 studenten tellende uni versiteit die in een tijdsbestek van nog geen drie jaar aftreedt. Zijn voorganger moest in mei 1966 heen gaan na een studentenstaking van twee maanden tegen zijn beleid. Bar ros Sierra, iemand die zijn sporen ruimschoots bij het onderwijs heeft verdiend, was de persoonlijke keus van president Gustavo Diaz Ordaz voor de functie. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het dreige ment van de hoofddirectie van Verolme Verenigde Scheepswer ven, dat iedereen ontslagen wordt die werk op de werf op Roozen- burg weigert of tot het weigeren van werk aanzet, heeft op de nachtploeg, die gisteravond om tien uur op het terrein verscheen, indruk gemaakt. De met bussen aangevoerde men sen gingen aarzelend, nadat zij de communiqués met het standpunt van de directie nog eens goed gelezen hadden, naar hun plaatsen in de werkhallen en op de verschillende schepen of het werfterrein. Heel de avond is een ploeg controleurs van Verolme bezig geweest met na te gaan wie inderdaad wél aan het werk was gegaan en wie dat nog steeds niet had gedaan. De eerste resultaten van deze con trole gisteravond rond elf uur gaven als algemene indruk dat inderdaad het gehele personeel het werk hervat heeft. De directie heeft het besluit ontslag te geven genomen na een uit voerig beraad gistermiddag met de districtsbestuurders van de metaal bonden in Rotterdam, die eveneens vain mening waren, dat er hard moet worden opgetreden, wil men aan de ze onverkwikkelijke zaak een einde maken, en een rustige sfeer scheppen om te onderhandelen over de eisen van het Verolme-personeel, behalve dan die van de vijftien procent loons verhoging. Nu de nachtploeg gisteravond aan het werk is gegaan, bestaat goede hoop dat vanmorgen ook de dagploeg het werk zal opnemen. De staking bij Verolme is gisteren algemeen geworden. Niet langer kan gezegd worden dat de 2500 werkne mers onder pressie door een kleine actiegroep van de CPN gedwongen werd niet te werken. Gistermorgen toen de dagploeg op de werf verscheen, stapte iedereen zonder meer naar de kantine om te zien wat het standpunt zou zijn van de collega's. Over dat standpunt: niet werken, is gisteren niet verder meer gediscussieerd. Het is nog altijd heel moeilijk de situatie op de werf op de juiste waarde te schatten. Gisteren overdag wilde een groot deel van het Ver- olmepersoneel best aan de slag, maar het gehele personeel was het even zeer eens met de eisen die de C.P.N. woensdag al heeft gesteld: 15 meer loon, wèg met de harmonisatie van lonen die een nieuwe indeling van salariskosten met zich meebrengt, en wèg met het verschil in betaling tussen werfpersoneel en personeel van koppelbazen. De stakingskwestie is nog eens ex tra gecompliceerd gemaakt, doordat de C.P.N. die vanaf het eerste uur de Verolme-werkers tot staken heeft aangezet, zich gistermorgen in een nieuwe folder indirect achter de of ficieel erkende vakbonden geplaatst heeft. D.w.z. de C.P.N. is het niet eens met het feit dat de vakbonden de staking niet erkennen maar de „partij" zegt in pamfletten die gis teren aan de poort uitgedeeld werden dat door de voorbeeldige houding van het stakend personeel de vak bondsbestuurders in hun onderhande lingen met de directie ijzersterk zijn komen te staan. Gezegd wordt, dat de vakbonden een goede kans hebben UTRECHT (A.N.P.) Dit een door het vakblad voor handel en industrie „F4" gehouden onderzoek onder de fiets- en brom fietsdetaillisten is geble ken dat in het tweede kwartaal van dit jaar aan zienlijk meer fietsen wer. den verkocht dan in de zelfde periode van 1967. Uit een vergelijking van de verkoopresultaten over de eerste zes maanden van het vorige jaar met die over dezelfde periode van dit jaar blijkt, dat de ver kopen met circa acht pro cent zijn gestegen. De belangrijkste kopers- groep is nog altijd de jeugd. In de leeftijdsgroe pen van 16-25 en 25-50 jaar zijn de verkopen ech ter minder geweest. De in teressen voor de toer- en sportfietsen verminderde, maar de supersportfietsen en vooral de vouw- en minifietsen liggen steeds beter in de markt. De ver kopen van deze laatste ca tegorie fietsen steeg ten opzichte van het toeede kwartaal van 1967 met ze ven procent. Over de bromfietsenver kopen zijn de detaillisten minder te spreken. In het toeede kwartaal van dit jaar daalde in vergelijking met dezelfde periode van 1967 het verkoopresultaat met circa 15 procent. De resultaten over het eerste halfjaar van 1968 lagen ongeveer 16 procent bene den die van het eerste halfjaar van 1967. De leef tijdsgroep van 16-25 jaar blijft nog altijd de groot ste afnemersgroep (58 pro cent van het totaal). Uit het onderzoek is ver der gebleken dat de lichte bromfiets met vering steeds meer terrein wint, vooral onder de dames. Het percentage verkochte bromfietsen met deze ve ring was in het toeede kwartaal van 1967 ruim 28 procent tegen 51 pro cent in dezelfde periode van dit jaar. Een andere conclusie: er worden steeds meer fietsen' en brommers aan het vrou welijk geslacht verkocht. In het tweede kwartaal van 1968 hadden de da mes 42 procent van alle verkochte fietsen (heren ruim 32 procent) en bij de brommers 52 procent (he ren bijna 48 procent). resultaten te boeken op de punten: afschaffing van de harmonisatie, ver schil in betaling met koppelbazen, extra-reisvergoedingen en toeslagen. De directie van Verolme heeft gis termorgen vergaderd om te zien wat er op dat moment te doen stond. Be sloten werd die dag nog opnieuw beraad te voeren met de districtsbe stuurders van de metaalbonden in Rotterdam. De ondernemingsraad die ook in contact met de directie staat, pro beerde bemiddelend op te treden tus sen het stakend personeel en de werf- leiding. Daartoe werden gistermiddag besprekingen gevoerd tussen verte genwoordigers van de ondernemings raad en delegaties uit de verschillen de werkplaatsen. Gezien het akkoord dat de vak bondbestuurders en de Verolme-di- rectie vrijdagmiddag bereikten is het onwaarschijnlijk dat er opnieuw ge sproken zal kunnen worden over een loonsverhoging: de eerste en voor naamste eis van de stakers. Wèl kan worden aangenomen dat men zal pro beren iets te vinden op de harmoni satie van lonen waarover zeer veel arbeiders ongerust zijn en op het verschil in beloning tussen werfper soneel en koppelbazen, omdat dit verschil de stemming op de werf steeds nadeliger beïnvloedt. Gister morgen bestond op de werf dan ook de indruk dat op deze punten de dirëctie snel water in de wijn zou willen doen. De C.P.N., die nog altijd probeert de staking te controleren, is hoogt verontwaardigd over wat de partij het „spel van de directie met zeven stakingsleiders" noemt. Deze sta kingsleiders werden na ontslag weer aangenomen op voorwaarde dat zij zich verder van iedere actie zouden onthouden. Tevens werd afgesproken dat zij zouden proberen de mensen die zij eerst tot staken hadden aan gezet, weer aan het werk te krijgen. Daarbij hebben de ontslagen sta kingsleiders het geprobeerd met ar gumenten als „Denk aan onze gezin nen, laten we weer aan het werk gaan". In het weekend is daar in ieder geval niemand ingetrapt. Se- derdien is de rol van deze stakers uitgespeeld. Gisteren zijn zij opge gaan in de grote massa van werkwil lige stakers die wachten op het ver lossende woord, zonder te weten wis dat nu spreken moet. Opmerkelijk is, dat de studenten vakbeweging in Nijmegen zich giste ren met vlugschriften met de zaak heeft bemoeid. In de pamfletten wordt gezegd dat de staking van het personeel ten volle wordt gesteund door de studenten. Men zegt het zeer oneens te zijn met de politieke chantage en intimidatie die de directie heeft toegepast bij zijn pogingen het werk te doen hervatten. Daarmee wordt dan het ontslag en het opnieuw aannemen van de sta kingsleiders bedoeld. De studentenvakbeweging kant zich verder tegen de vakbonden die niet de zijde van de werknemers maar die van de bedrijven dienen en tegen de berichtgeving over de staking die vals is en partijdig. Tenslotte zeggen de Nijmeegse stu denten dat de Verolme-werknemers recht hebben op een deel van de mil joenenwinsten van Verolme en dat zij ook recht hebben te weten waar Verolme zijn miljoenen laat. De stu denten eisen dan ook opening van Verolmes boeken. BIJ DE FOTO Arbeiders van Verolme verlaten hier de cantine, waar zij gistermor gen vergaderden over de sitnatie op de werf. (ADVERTENTIE) Het hoeft niet duurder te zijn met of zonder bont van 59,95 tot en met 89,95 Terlenka met "Borg" voering 59,95 extra mooi en uiterst voordelig Den Haag Rotterdam Haarlem Amersfoort Breda Tilburg Utrecht Leiden

de Stem | 1968 | | pagina 9