Zware straffen voor Tilburg se rellen tegen de politie HOOFDUITVOERDER/ GROEPSLEIDER CBSE) Mee bevi stad ijes, knoppen en wieltjes, dos makkelijk werken... ingebouwde motor (technisch zo perfect dal u er nooit iets van merkt), rustig, praktisch geruisloos... voor zqn prestaties de laagst geprijsde Over de nieuwe Pfaff lichtgewicht raken we niet uitgtmraat... kom de restvan't verhaal horen in een Pïaïï-zaak. Oï lees 't ihuis in de tolden Heemschut excursie VIERDE RECHTBANK BREDA EIST Oostenrijks episcopaat over Humanae Vitae Biafra vecht tot het uiterste Bliksem trof landbouwschuur West-Brabant en Zeeland zonder Duits t.v.-beeld t ETALEUR Slavenburg'; Bouwbedrijven I-naaimachine... Bramenaam loopt verde terug Hugo Metse exposeert in Brussel Schop m Bureau Smoes Achtste medische faculteit ontbreekt op begroting Minder animo voor kleuterleidster Academische raad voldoet niet meer aan eisen Stremming landverkeer Kanaal Terneuzen Prijswinnaar bij fruitcorso Gemeenschapshuis te Vogelwaarde kost ruim half miljoen Te Wolphaartsdijk Schietwedstrijden in Vlissingen Herenbanden en buikbanden v.d. WALLE- BLOMMAERT PETRUS JOHANNES NACHTEGAEL Bedrijf op scheepvaartgebied ter overname gevraagd winkel/ verkoopruimte (free lance) DE STEM ■SSSEESS^ Ons zigzag-programma loopt van 248.- tot 842.- &m*¥/ onbeken! DE STEM VAN DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 (Van onze Rechtbankverslaggevel-) BREDA. Een hele zittingdag had had de Bredase Rechtbank maandag uitgetrokken ter berechting van een negental verdachten, die betrokken waren bij de Tilburgse rellen, die 6 augustus j.L in de Textielstraat en omgeving plaats vonden. Het begon er mee, dat zekere W. A. M., na het drinken van 35 glazen bier, zoals de president mr. A. Stemfoort, het ken schetste „zijn eigen huis begon af te breken". Tafels, stoelen en serviesgoed keil den door de ruiten naar buiten. Het was iemand uit de buurt, die de po litie waarschuwde. Die sloeg terstond groot alarm en kwam au grand com plet opdagen. Terwijl de politie druk doende was de woesteling te arres teren, begon het talrijke publiek zich ermee te bemoeien en partij te trek ken voor de man, die de politie arres teren wilde. Het gevolg was een aan tal aanhoudingen. W. M., degeen, die door zijn agres sieve optreden uiteindelijk de oorzaak van de rel was geworden en als een dolleman te keer was gegaan (hij had o.m. een politie-agent in de duim ge beten) had geen ander verweer dan: „Zij (de politie) zijn begonnen". Waarop de president, mr. A. Stem foort opmerkte, dat je maar netjes mee te lopen had, als de politie je kwam halen. De officier van justitie, mr. E. Bouwens, noemde het optre den van verdachte een ernstige zaak, temeer omdat de politie hem tegen zich-zelf in bescherming wilde ne men. Hij eiste vier maanden waarvan twee voorwaardelijk, drie jaar proef tijd, reclasseringstoezicht en aftrek van het voorarrest. De verdediger wees erop dat M. al tijden onder psychische spanningen leefde in ver band met zijn gestrande huwelijk en zeer veel spijt over de affaire had. Met de geëiste straf kon mr. Lom- barts zich overigens wel verenigen. Drie verdachten, A. van S., W. van B. en A. C., die gezamenlijk terecht stonden, hoorden zes maanden, waar van twee voorwaardelijk met aftrek en twee maanden voorwaardelijk te gen zich eisen. A. van S., die dreigen de kreten naar de politie had uit gestoten had niet veel in het midden te brengen. W. van B., die eveneens verdacht werd van opruiing, werd gevraagd of hij geroepen had: „Schop 'm tegen z'n verrekkenis'" een opmerking, die hij toegaf gezegd te hebben, maar hij bedoelde niet de politieman te schoppen maar de te arresteren man, verklaarde hij nu. A. C. verklaarde pas op het strijdto neel verschenen te zijn, toen de rel was afgelopen. Maar een van de agent-getuigen verklaarde A. C. mee te hebben zien vechten ofschoon drie vrouwelijke getuigen de Rechtbank ervan wilden overtuigen, dat C. met de zaak niets te maken had. C. v. d. S. stond daarna terecht om dat hij een der agenten, zoals de pre sident het-uitdrukte, „in de blaas had getrapt". Dit was bovendien nogal ernstig aangekomen, zodat de man zich geruime tijd onder doktershan den had moeten stellen. De verdachte ontkende echter te hebben gevochten. Desalniettemin eiste de officier tegen hem dezelfde straf als tegen de an dere verdachten. „Als het gezag van de politie niet gehandhaafd wordt, is iedere samenleving onmogelijk", al dus de officier van justitie. De ver dediger voerde aan dat de verdachte pantoffels droeg en een gewonde voet had. De betreffende agent heeft dit schoeisel niet eens herkend, zodoende achtte hij het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd voor het primair ten laste gelegde. Maar mr. Bauwens repliceerde dat dit een betoog was, dat volkomen in de lucht hing. Tegen J. B., die o.m. een agent ge slagen zou hebben, werd 6 maanden met aftrek geëist, waarvan twee voorwaardelijk, drie jaar proeftijd. Zijn verdediger probeerde het voor te stellen alsof B. door zijn optreden niet de politie had willen tarten maar haar had willen helpen zodat hij onmiddelijke invrijheidsstelling vroeg, waar de Rechtbank, na een ogenblik in raadkamer geweest te zijn, niet inging. Tijdens de middagzitting stonden nog terecht J. K., M. van O., en J. van H. De eerste zou een der agenten in de nek geslagen hebben, maar hij ontkende dit: ik heb gewoon staan kijken. Een der agent-getuigen ver klaarde: de verdachte heeft met een man of zes op mijn collega ingesla gen. M. van O zou gezegd hebben tegen de te arresteren woesteling: Ga niet mee, want ze slaan je op het bureau kapot. Hij ontkende dit te hebben gezegd maar hij had wel ge probeerd W. M. rustig te stemmen en was daarom in de arrestantenauto gegaan. De officier van justitie merkte echter op dat deze verdachte in de auto had plaats genomen op verzoek van de politie om zelf te constateren dat er op het bureau niets kapot geslagen werd. De verdediger vroeg vrijspraak of als dat er niet in zat in ieder geval een mildere straf De laatste verdachte J. van H., had een agent op het oog gestompt, v. H. ontkende dit, hij had alleen een beweging gemaakt, die misschien veel op stompen leek, maar dan was het om zich staande te houden, omdat iemand op zijn slof stond. In deze drie middaggevallen kwam de officier van justitie tot dezelfde eis als tijdens de morgenzitting: 6 maanden' met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen diverse verdedigers, die op merkingen maakten over het optre den van de politie, zei de officier van justitie, dat zij allen dezelfde smoes gebruikten. Naar zijn mening is de politie volledig binnen haar be voegdheid gebleven en heeft zij een grote zelfbeheersing aan de dag ge legd. Over veertien dagen doet de Recht bank uitspraak. H. P. GELDERMAN EN ZONEN N.V. delen mee, dat over de eerste 7 maanden van 1968 een duidelijk positief resultaat werd behaald. De orderportefeuille is goed gevuld. WENEN (KNP) De Oosten rijkse bisschoppen hebben gisteren na een twee dagen durend beraad een verklaring uitgegeven over de encycliek Humanae Vitae. Over het geweten zeggen de bis schoppen, dat er wel vrijheid van ge weten bestaat, maar geen vrijheid van gewetensvorming. Hiervoor zijn de wet Gods en het kerkelijk leer gezag bepalend. Zij verklaren echter ook, dat de katholiek, die met kennis van zaken kan oordelen en een afwijkende me ning over de huwelijkssamenleving heeft gevormd, deze ook kan volgen. OEMOEAHIA (AP) De Biafraanse regering heeft alle manschappen en materieel gemobiliseerd in een laat ste poging om het offensief van de federalen tegen Oemoeahia, het laat ste bolwerk der Biafranen, tot stil stand te brengen. Volgens de Biafranen zouden de federalen bij hun opmars „zware ver liezen" hebben geleden. Het moreel der opstandelingen is ongebroken", aldus een communiqué. Volgens andere berichten melden zich talloze kinderen bij het hoofd kwartier der Biafranen in Oemoeahia om dienst te nemen in het leger. In een resolutie heeft Biafra een beroep gedaan op president De Gaul le om wapens te leveren. In Pretoria is aangekondigd dat de Zuidafrikaanse regering voedsel en medicijnen ten bedrage van 35.000 dollar ter beschikking heeft gesteld van Biafia. Minister van buitenland se zaken Hilgard Muller verklaarde, dat zijn regering stappen onder neemt om de hulp naar Biafra over te brengen. Hoe dit zal gebeuren heeft Muller niet gezegd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het feit dat voor de eventuele oprichting van een acht ste medische faculteit geen gelden op de nieuwe onderwijsbegroting zijn uitgetrokken, betekent niet, dat be sloten is van deze oprichting af te zien. Er is hieromtrent nog geen en kele beslissing gevallen. Dit zei minister Veringa (O. en W.) desgevraagd op een persconfe rentie ter toelichting op zijn begro ting. Hij voegde hieraan toe dat er een algemene pro memorie post op de begroting prijkt, waaruit allerlei Uitgaven betaald kunnen worden. Het eindrapport Van de studiecom missie inzake de achtste medische faculteit verwacht de minister eind oktober te ontvangen. Het huidige beddenbestand van de academische ziekenhuizen is onvol doende voor het klinisch onderwijs aan medische studenten. Er zijn er 6500 tekort. Teneinde dit onderwijs op verantwoorde wijze te kunnen blij ven geven moeten er zgn. affiliatie overeenkomsten met niet-academi- sche ziekenhuizen van de rijksuni versiteiten te Leiden, Utrecht en van de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG 1726 meisjes zijn dit jaar tot de eerste klassen van de opleidingsscholen voor kleuter leidsters toegelaten, tegen 3200 vorig jaar. Dit zijn voorlopige gegevens. Deze sterke teruggang is voor mi nister Veringa (O. en W.) mede aanleiding om het probleem van het aanbod en de behoeften aan kleuter leidsters binnenkort opnieuw te be zien. Door afschaffing van de mar- gegetallen bij 't kleuteronderwijs zal men in 1969 reeds 400 kleuterleid sters extra nieuw moeten aantrekken. In het najaar zal staatssecretaris Grosheide overleg plegen met diver se organisaties over een nieuwe wet op het basisonderwijs. Daarna zal beslist worden over eventuele publi- katie van een voorontwerp of recht streeks indiening van een wetsont werp. Voor de tenuitvoerlegging van de mammoetwet is op de nieuwe onder wijsbegroting 58 miljoen uitgetrok ken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Samenstelling en werkwijze van de academische raad voldoen niet meer aan de eisen van nu. Minister Veringa (O. en W.) is daarom van plan om o.m. in over leg met de academische raad zelf te onderzoeken hoe hierin verbetering te brengen. Het gaa- er volgens hem om de acca- demische raad een meer algemeen representatief karakter te geven als forum voor onderling overleg en als advieslichaam van de Nederlandse universiteiten en hogescholen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In verband met de uitvoering van werkzaamheden aan de draaibrug over het Kanaal van Terneuzen ten noorden van Sluiskil, zal het landverkeer ter plaatse ge stremd zijn in de nacht van dinsdag 24 september op woensdag 25 sep tember van 22 tot 5 uur of zoveel korter als mogelijk of langer als no dig zal blijken te zijn. Het verkeer aan beide zijden van het Kanaal van Terneuzen zal wor den omgeleid over Terneuzen, zoals door riehtingsborden zal worden aan gegeven. GOES In het verslag over het fruitcorso is abusievelijk verzuimd te vermelden, dat de winkeliers uit de Lange Kerkstraat met hun wagen ben behaald. Tijdens het avondcorso „Lange Kerkstraat-Hart van Goes" met 354 punten een tweede prijs heb- an verlichte praalwagens kreeg de zelfde wagen met 100 punten een eer ste prijs. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE De bouwplan nen voor een gemeenschapshuis in het bestemmingsplan Vogelwaarde krijgen vastere vorm. De Slichting Gemeenschapshuis Vogelwaarde heeft inmiddels 'n verzoek om subsidie in gediend bij het ministerie van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, alsmede bij de gemeenteraad. De stichtingskosten van het gemeen schapshuis worden geraamd op f 566.792,-. Het gebouw zal tevens in gericht worden als gymnastieklokaal ten behoeve van een naast het ge bouw te stichten lagere school. De Stichting Gemeenschapshuis kan re kenen op een rijkssubsidie in de bouwkosten van f 65.700,-, welk be drag in 1969 beschikbaar komt. De overige stichtingskosten zijn verdeeld in f 200.000 voor het gymnastieklo kaal en f 300.000 voor het gemeen schapshuis. De inbreng van de stich ting zelf bedraagt rond een ton. B. en w. stellen de raad voor aan de Stichting Gemeenschapshuis Vogel waarde een subsidie van tweemaal f 200.000 te verlenen onderaftrek van de eerder toegekende startsubsidie van f 10.000,-. WOLPHAARTSDIJK Door blik seminslag is maandagavond rond half zeven een landbouwschuur, behorend bij het bedrijf van de heer M. Ver- mue te Wolphaartsdijk, in brand ge raakt. De schuur, die stond op een afstand van circa 15 meter van het woonhuis van de heer Vermue, brandde tot de grond toe af. Een voorraad hooi, stro en een partij aardappelen Van ongeveer honderd ton ging verloren. De brandweer be paalde zich tot het nathouden van het woonhuis, nadat gebleken was dat er aan de als een fakkel bran dende schuur niets meer te redden viel. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG - p, zendingen van de Westduitse t.v.-J der Büderich-Wesel blijken in i Brabant en Zeeland niet of nanvll lijks ontvangen te worden. De vie- I gen, die wel volop konden gen 1 van de Duitse programma's bes ten over speciale versterkers. De Westduitse minister van ppl dr. Dollinger heeft de zender mairi dag officieel in gebruik gesteld Dt| 500 kW-zender, die in 3 jaar geb, werd en 6,5 miljoen D-mark kostte zendt het tweede en derde progrm.1 ma uit. Met 321 meter is de total het hoogste bouwwerk in NoordnV'1 Westfalen. In Oost-Nederland kunnen d programma's zonder storing met tel gewone antenne worden ontvangtj In Zeeland kreeg men maandagavoil alleen maar „sneeuw" op het ba' scherm. In o.a. Bergen op Zoom. het Duitse geluid nog wel van et kwaliteit, maar de beelden war»! daar niet van dien aard, dat men met plezier naar kon kijken. (Van onze sportredactie) VLISSINGEN De Middelburgse schietvereniging T.O. en O. houdt op zaterdag 28 september, vrijdag 4 en zaterdag 5 oktober schietwedstrijden in het nieuwe arsenaal in Vlissingen. Op deze wedstrijden wordt geschoten met buksen van kaliber 22 inch I.r. De deelnemers kunnen hun krach ten meten op de personele baan a-b-c vrije baan a-b-e, erebaan en attractie- baan. Verder zijn er korpswedstrijden voor teams van vijf man. Het toer nooi begint zaterdag om tien uur. Vrijdag 4 oktober wordt alleen 's avonds (vanaf half acht) geschoten en de laatste wedstrijddag begint om tien uur. De meeste prijzen zullen direct na de wedstrijden aan de win naars worden uitgereikt. DROGISTERIJ STATIONSWEG 9 HULST Tot onze diepe droefheid overleed, na een lang durige ziekte, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, onze innig geliefde broer, schoon broer, oom en neef, de heer weduwnaar van Aliece Marie Stevens Geboren 25 september 1901 en overleden 21 september 1968 in het St.-Liduinaziekenhuis te Hulst. Wjj bevelen onze dierbare overledene in uw gebeden aan. Familie Nachtegael Familie Stevens St.-Jansteen, 21 september 1968. De plechtige uitvaartdienst, gevolgd door de teraardebestelling, waartoe u beleefd wordt uit genodigd, zal plaatshebben op woensdag 25 sep tember a.s. om 10 uur, in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper te St.-Jansteen. Samenkomst aan de parochiekerk om 9.45 uur. Dinsdagavond om 7 uur Eucharistieviering in de bovengenoemde parochiekerk. Zij, die bij vergetelheid geen uitnodiging heb ben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Ondertrouwd: JO VERSTRAETEN CARLA DE SCHEPPER geven U kennis van hun voorgenomen huwelijk, waar van de voltrekking zal plaatsvinden op vrijdag 27 sep tember, om 2 uur in de Basiliek van de H. Willibrordus te Hulst. St.-Jansteen, Visserijstraat 24. Hulst, Jacob van Lennepstraat 18. Gelegenheidsadres: Hotel „De Linde", Kloosterzande. Receptie van 4.30 - 6 uur. Toekomstig adres: Anjerstraat 23, Kloosterzande. BRIEVEN ONDER NO. 31193 Voor periodiek of tijdelijk TE HUUR GEVRAAGD Liefst in centrum Breda. Hoge huur geen bezwaar. Brieven POSTBUS 142, ZEIST. Specialist Heren- en damesconfectie wil van rayon veranderen Omgeving Breda. Heeft 5 dagen p.w. vrij. Prima referenties in oosten des lands. Brieven p.a. Sikkelstraat 64, Breda. U kunt niet beter kiezen dan op grond van wetenschappelijk vastgestelde bewijzen I. Vastgesteld is dat de dagbladpers hel belangrijkste reclamemedium in Nederland is. geen enkel ander reclamemedium een zo groo4 persoonlijk bereik bij mannen en vrouwen heeft als het dagblad. 79 van de dagbladpagina's met advertenties onder de ogen komt van de lezers en lezeressen van 18 jaar en ouder. Logisch, dat u niet anders kiest dan hef beste Uw reclame-boodschap „doet het" het best in het dagblad. Ook in Ons bedrijf, werkzaam op het terrein van de bur gerlijke- en utiliteitsbouw, zoekt voor het rayon DORDRECHT een die, leiding zal gaven aan meerdere uitvoerders, in sa menwerking met de afdeling werkvoorbereiding en -begeleiding; daarnaast de dagelijkse kontakten met de bouw- direkties op gepaste wijze onderhoudt; bereid is zich volledig in te zetten, hetgeen onder meer eist dat hij twee avonden per week op het oedrijf te Schiedam aanwezig is. Gedacht wordt of aan een 30- tot 40-jarige technikus met een goede theoretische opleiding of met ruime ervaring. Wij bieden, bij gebleken geschiktheid, een ruime beloning. U kunt uw schriftelijke sollicitaties richten aan ons adres Nieuwe Haven 139 te Schiedam. 'VfV'JgV i'T'.ïllf,W "4? r1 f 3W is» - w' - £IC v "-■/ f'- v-y- V'-at 30 j De Pfaff 94 lichtgewicht met vlakke grondplaat compleet met koffer f.498.-, in vrije-arm uitvoering als Pfaff 95159&% ...li** ia*2 Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V., Kortemeestraat 17, Bergen op Zoom, Tel. (01640) 58 78. Goes: A.C. Bastiaanse, Papegaaistraat 4, Tel. (01100) 74 76. Hulst: H.A. de Breuck, B.F. van Waesberghestraat 16, Tel.(01140) 22 15. Wilt u deze bon uitknippen en gefrankeerd als drukwerk inzenden aan Pfaff, Den Bosch, voor gratis kleurenfoto. Naanx„ Straat* Plaatse - Ook het inzenden van een briefkaart, alleen met uw naam en adres, is voldoende. RT Vlissingen: G. Memelaar, Nieuwe Dijk 29, Tel. (01184) 37 29. Middelburg: G. Hemelaar, Lange Viele 52, Tel. (01180) 52 41. Terneuzen: Nieuwe Diepstraat 23, Tel. (01150) 22 94. MIDDELBURG Ongeveer 35 dtdl nemers, meest leden van de Buil Heemschut, het Zeeuwsch Landsthlf de Z.V.U. en de Vereniging «ill Vrienden van Veere, hebben zit'B naar Bergen op Zoom begeven. a| daar werd, onder leiding van restal ratieleider C. Booij en oud-gemet:| te archivaris C. Slootmans, een il:| voerig bezoek gebracht aan de ml tauratiewerkzaamheden van het JIr| kiezenhof. Des middags toog het dat begeleid werd door mr. B. PlotJI en jhr. H. J. Orti, resp. vooraiftl en secretaris van de Zeeuwsal Heemschutcommissie, naar het stall je Tholen, waar burgemeester J. II van Boeijen en directeur van gj meentewerken P. A. Boot rondlél dingen verzorgden langs het te neren stadsdeel, de singels en in 4 grote kerk en de te restaurersl Gasthuiskapel. De dag werd beslotsl met een ontvangst door het gemeetl tebestuur, waarbij de heer Van Boejl en de toekomstplannen van Tholél toelichtte. Het was de eerste keer, dat eel dergelijke excursie, die ook voor fel langstellenden buiten de kring del Heemschut in Zeeland) die zich daal georganiseerd door de provincial Heemschutcommissie, (voluit Coal missie Stad en Dorp van de Bondl Heemchut in Zeeland), die zich daas mee in wijdere kring aan de Zeeuws| gemeenschap presenteerde. (Van onze correspi KAPELLE De aanvo men op de Zeeuwse veil thans belangrijk kleiner, proces verloopt niet mee: enkele weken geleden, worden de vruchten ook stuk. Om te bereiken d: een voldoende groot k- schikbaar is wanneer ei veild, is met ingang var het aantal leveringsdage men bij de veiling in zelinge beperkt tot drij week en wel op maanda; woensdag. Bramen voor consumpti den aangevoerd in doos thans helemaal niet meer heden van betekenis te ki nige telers die hiervoor leveren krijgen prijzen f 3,50 per kg. De industrie teren regelmatig rond f De binnenlandse fabrie thans alles af. Export naj land vindt er nu vrijwe' plaats. (Van een onzer versl; HULST De kunstscl Metsers uit Hulst zal van ber tot 10 oktober een ten houden in de Brusselse Ge des Arts". De tentoonsti bezichtigen van 10—12.30 1418.30 uur. De R is wear in de wist u natuurlijk allang, Nederlander weet dat het september is komen netabletten, de levertraan niet meer te voorschijn, iedere ware landgenoot rechte trouw tegoed lijkse pilletje, lepeltje Maar wij doen nog daar zijn wij Nederlander dra de eerste ochtendmii men beslaat, grijpen rolletjes drop, en er is de hele wereld die want wij zijn nog dropetende natie. zi< i d méé aan Of wij n c ons steeds Het is een traditie, wa: kleinsten, allerkleinsten b trokken. Maar weet u eig u en uw kinderen eten? zwarte en soms bruine s; Spreken we over kaas, gewoonlijk de loftrompel over onze Edammer en 0 dat is ook niet te verwond or zijn maar weinig huisvr het aandurven de mindei vaak pikante kaassoorten gelijkse menu te verwerk u eens aan het volgende waarin blue-fort, een blau of schimmelkaas met ee smaak en mon chou, een 3e met een zachtzure sma werkt zijn. Het is het prob Waard. Recept voor 4 persone PIKANTE PEREN. stoofperen, handperer uit blik, 200 g mon chou, lort, 2 eetlepels koffiemel 1,5 eetlepel fijngesnipperd, uiepoeder,gehakte noten. De peren schillen, ha tan t klokhuis ontdoen. I

de Stem | 1968 | | pagina 4