)NG Sfasstfe Engelse keepers worden steeds harder getackeld F.I.F.A. BANG VOOR REL BIJ ESTUDIANTES-MANCHESTER 6ï70 Zeeuwse schaatsers al met training begonnen Contact met Mexico Hoge spaarrente tot zelfs voor u en... Prijsuitreiking na koers in Hulst SCHAAK EVENEMENT IN AXEL Ierse leiding bij Ajax-FC Niirnberg DENIS HULME ZEGEVIERDE ZUIDWESTERS: VIERDE ZEGE Kijkt u rustig rond bij uw horloger Filmverslag op Belgische t.v. ze opruimen i Het meer kdti ik vinden, oor deze beek te volden i moet daar vóór hen zijn l oom andelaar öeaNMBZ0 aanlrekke* bli de bank waar ook u zich thuis voelf Klein Produktief Breda Bier-klassement GENTSE SCHAAKJEUGD VERSLOEG TERNEUZEN Laver wort in Los Angeles 13 DE STEM VAN DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 15 w z? tut'ieruvuJA en U bent van harte e grote uitstalling van merken, de beste die (U mag Uw handelaar licht U tot niets en U een vakkundig advies, in 8.30-12.00 en van bestaat uit: ALE VERWARMING; KOELKASTEN EN SCHAP; (hobby) TE KEUKENS. 1 ATSCHAPPIJ WED. J- C. TELEFOON (01100) 5140 riA uw handelaaRJ IV0C OVER WESTPHAL: (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het Nederlands Olympisch Comité zal zo snel moge lijk contact zoeken met de chef de mission van de Nederlandse Olym pische ploeg in Mexico-City de heer A. J. K. Dokkum om op (wat genoemd werd) korte termijn een op lossing te zoeken voor het probleem rond atletiek-coach Wil Westphal, die niet naar Mexico is vertrokken na een conflict over de bevoegdheden. Gisteren heeft Wil Westphal in het bijzijn van een afgevaardigde van de KNAU tegenover een bestuursdele- gatie van het NOC nog eens zijn standpunt uiteengezet. Na het ge sprek met de heer Dokkum zal het NOC zich opnieuw in verbinding stellen met de heer Westphal en de KNAU. Dit alles „in het belang van de Nederlandse atietiekploeg in Mexico". Atletiekcoach Wil Westphal hier even voordat de vergadering met het NOC zou beginnen. Er werd geen. oplossing gevonden. LONDEN (AP) De Britse voetbalbond houdt zich momenteel bezig met het met een zwaar woord aan geduide „keepersprobleem". De Engelse doelverdedi- gers, traditiegetrouwvaak hard getackeld, klagen er momenteel over, dat zij de laatste tijd steeds hardere charges hebben te doorstaan. Speciaal bij corners, zo zeggen diverse keepers, moeten we oppassen. Er worden bij hoekschoppen „zware" verdedigers naar voren ge stuurd om de doelman het ingrijpen te beletten. Ron Greenwood, manager van West Ham United, zegt: „Het komt steeds meer in de mode dat een dergelijke ver dediger als enige taak heeft de keeper te hinderen". De scheidsrechters weten niet wat zij er tegen moeten doen. De Britse arbiters hebben de spelregel (een doel man mag aangevallen worden als hij de bal in zijn bezit heeft, wat als Britse ploegen op het vasteland spelen aanleiding heeft gegeven tot moeilijkheden) altijd letterlijk geïnterpreteerd. Zij bestraffen een speler, die de doelman opzij zet, niet. Bobby Tobson, manager van het gedegradeerde Fulham, zei: „Het is een nacht merrie voor sommige ploegen. Ik geloof dat de spelers er de scheidsrechter op attent moeten maken dat er een „stormram" aanwezig is. De scheidsrechter zal dan op moeten treden". Maar Chelsea's manager Dave Sexton stelt daartegen over: Als een speler op de doellijn wil gaan staan, als er een corner genomen wordt, heeft hij daartoe het zelfde recht als de doelverdediger. Ik vertel mijn spelers niet dat zij de keeper moeten hinderen. Dat zou een beetje primitief zijn. Maar mijn spelers hebben wel het volste recht er te zijn". Chelsea-doelman Peter Bonetti zegt dat zijn leven als keeper „zwaarder en zwaarder" wordt. „We zijn doelwit nummer één geworden. Als ze ons te pakken hebben hebben ze een doelpunt. Er zijn mensen die zeggen dat je je schoen omhoog moet houden, maar daar krijg je ook moeilijkheden mee". Mike England, spil van de Spurs, gaat bij de corners naar voren. „Ik doe dat al negen jaar, maar niet om de keeper te hinderen. Ik probeer de bal in te koppen. Maar dat lukt bijna nooit. Ik kan wel stellen dat ik van iedere vijf pogingen er twee liggend beëindig. Nog nooit heeft een scheidsrechter daar een penalty voor gegeven. Ik zal ongetwijfeld ook wel eens op de doellijn gaan staan, want wat zij ons doen, doen wij hen terug". Scheidsrechter Leo Callaghan tenslotte: „Denk niet dat wij ons deze nieuwe mode niet bewust zijn. Wij letten wel degelijk scherp op het gedrang bij een corner. Er zijn al heel wat doelpunten afgekeurd. En er zullen er nog veel volgen (Van onze sportcorrespondent) LONDEN Woensdag zullen Estudiantes de la Plata en Man chester United hun eerste wedstrijd spelen van de intercon tinentale finale voor de wereldbeker der clubs. Estudiantes is de triomfator van het toernooi om de Zuidamerikaanse beker. Manchester United won de Europa Cup. De tweede ontmoe ting tussen beide topploegen zal plaatsvinden op 16 oktober in Manchester. Van deze wedstrijd zal de NTS een recht streekse reportage geven. Voor het treffen van morgen in Buenos Aires had men in Bussum geen interesse, maar beide Belgische zenders zullen een filmverslag van de wedstrijd vrij dagavond vanaf 21.55 uur uitzenden. Houder van de intercontinentale cup is Racing Club Buenos Aires, dat eind vorig jaar het Schotse Celtic de baas bleef. De mannen van manager Jock Stein verloren in Montevideo de be slissingswedstrijd met 10. Ruim 600 politemannen konden toen niet verhinderen dat het een ruwe voetbalslag werd. Er werd zo. hard gespeeld, dat scheidsrechter Rudolfo Perez Osorio uit Paraguay al na een kwartier beide aanvoerders bij zich moest roepen om te proberen orde op zaken te stellen. Na tal van inci denten eindigde de door 80.000 toe schouwers bijgewoonde veldslag met een 10 overwinning voor RC Bue- ADVERTENTIE) Mei. Th. vari Dongen kassier kantoor Breda pat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaarvor- rnen (kies uit 6 mogelijkhe den.) en bovendien een ser vice waar de NMB ook beslist hi et zuinig mee is. Daarom is voor iedereen nederlandsche middenstandsbank lj"iOvestigingen in Nederland nos Aires. Bij het duel werden vier Schotten van het veld gestuurd. Door de chaos ontging het de scheidsrech te rechter dat Ault toch in het veld bleef. Voor de spelers van Celtic kreeg het gebeuren een vervelende nasmaak. Bij thuiskomst werden ze door hun eigen bestuur op niet mis te verstane wijze ter verantwoording geroepen en alle spelers die in Montevideo van de partij waren kregen een boete van 2500 gulden. In de daarop volgende maanden heb ben de Europese topofficials zich af gevraagd of het nog wel verantwoord was twee continentale elftallen te genover elkaar in het veld te bren gen. Hoe bang de FIFA voor een nieuwe rel wel is, blijkt duidelijk uit het feit dat men de kans op een be slissingswedstrijd zo klein mogel-k heeft gemaakt. Mochten de clubs toch izowel in punten als doelpunten gelijk komen, dan zullen beide ploegen op 19 oktober in Amsterdam moeten aantreden voor een derde wedstrijd. Voorts besloot de FIFA voor de twee de wedstrijd in Manchester pas zes tig minuten voor het beginsignaal de scheidsrechter bekend te maken. Er zal dan worden geloot tussen Lobello (Italië), Zecevic (Joegoslavië) en Bachramov (Rusland). De beide an deren zullen dan als grensrechters fungeren De voorgaande jaren waren er meermalen protesten te gen de keuze van zogenaamde „par tijdige arbiters". De spelers van Estudiantes zullen, als zij de beker veroveren, een be drag van 11.000 gulden de man krij gen en daar willen de sterren van trainer Osvaldio Zubeldia natuurlijk wel het een en ander voor doen. Voor iedere Zuidamerikaanse voetballief hebber was het een sensatie dat de kleine club Estudiantes zich bij de grote vijf van Argentinië wist te voegen. Sinds in 1931 in Argentinië het profvoetbal is ingevoerd zijn de 36 nationale titels steeds verdeeld tussen Boca Juniores, River Plate, Independiente. Racing en San Lo renzo. Hoe goed het team van Estudiantes wel is, moge blijken uit het feit, dat het vanaf juni 1967 tot maart 1968 ongeslagen bleef. Bovendien is er dan nog een ongeslagen thuisrecord van 36 wedstrijden van september 1966 tot mei van dit jaar. De laatste weken heeft coach Zubel dia zijn spelers de nodige rust ge geven. Het is een jonge, lichte ploeg. Sommige spelers verliezen gemakke- DEN HAAG (ANP) De Ierse scheidsrechter J. Adair zal woensdag 2 oktober in Amsterdam de wedstrijd tussen Ajax en FC Nürnberg (twee- de wedstrijd eerste ronde Europese beker voor landskampioenen) leiden. Hij wordt geassisteerd door zijn langenoten J Lawther en W F Brooks. lijk aan gewicht en herstellen dan langzaam. Estudiantes speelt een fair 1-3-3-3- systeem, met de nadruk meer op de verdediging dan op de aanval, maar er is ruimte gelaten voor „individua liteit". Zubeldia prijst zichzelf ge lukkig een speler te hebben als Bilar- do, die niet alleen een harde werker over het gehele veld, maar op het juiste moment ook de architect van de aanval is. Buiten de acrobatische keeper Alberto Poletti kan het thuisfront ook reke nen op verdedigers als Oscar Mal- bernat (24), captain in het Argen tijnse elftal, Ramon Aquirre Suarez (23) en Hugo Medina (22). Juan Echopar (21), Carlos Pachame (24) en Bilardo (29) beheersen het middenveld. Door hun eindeloos uit houdingsvermogen zijn het geweldige spelers en deze linie mag dan ook als het sterkste deel van de ploeg be schouwd worden. De beste man van de voorste drie is de 24-jarige vleu gelspeler Juan Veron. Hij scoorde in het afgelopen jgar de meeste doelpunten. Niet alleen van korte af stand, maar ook van een meter of twintig blijkt hij in staat keihard te schieten. Doelpuntenmaker nummer twee is Marcos Conigliaro. Deze 26-jarige voorhoedespeler heeft de gave een tegenstander onmiddellijk uit zijn evenwicht te brengen en daardoor vele kansen te scheppen voor zijn ploegmakkers. Dennis Law (links) en George Best (rechts) zijn twee belangrijke spelers voor Matt Busby in de strijd tegen Estudiantes. (Van onze sportredactie) VLISSINGEN Hoewel het eer ste natuurijs nog wel enige maanden op zich zal laten wachten, zijn de Zeeuwse schaatsers alweer met de „droge" trainingen begonnen. Giste ren kwamen de schaatsers van de (Van onze sportredactie) HULST/BREDA In tegenstelling tot voorafgaande jaren worden na de sluitingskoers van het Breda Bier klassement, op 8 oktober in Hulst di rect de prijzen voor de tien beste coureurs uitgereikt. Tijdens deze prijsuitreiking wordt tevens de win naar gehuldigd. Deze huldiging zal worden omlijst door verschillende feestelijkheden, waarvoor enkele burgemeesters van omliggende gemeenten en afgevaar digden van alle wielercomités die een wedstrijd voor het klassement hebben georganiseerd worden uitgenodigd. De feestelijkheden zullen worden ge houden in zaal Van Oostrum in Hulst (aanvang zeven uur). Hoewel de sluitingskoers nog moet worden gereden, staat nu reeds vast, dat Tonnie Barten uit Klundert op 8 oktober als eindwinnaar zal worden gehuldigd. De Brabantse coureur ver overde in dit seizoen 419 punten en werd daardoor onbereikbaar voor zijn gevaarlijkste concurrent Cees van Dorst uit Roosendaal, die 331 pun ten vergaarde en dus zelfs aan een overwinning in Hulst (20 punten) niet voldoende zou hebben om Barten van de eerste plaats te verdringen. Verder, met nog een wedstrijd te rij den, luidt de stand: 3. Leen Poortvliet Dirltsland (298 pnt), 4. Ad van Over- veld, Zegge (293,5); 5. Adri Wouters, Zundert (273); 6. Leo Embrechts, Stampersgat (191); 7. Tini van Has selt, Roosendaal (190); 8. Frits Hoo- gerheide, Ossendrecht (182); 9. Rink Cornelissen, Amsterdam (174) 10. Wim Prinsen, Hank (157). eilanden voor de training onder lei ding van de heer Hirdis in het ge meentelijk gymnastieklokaal aan de A. van Goeskade bijeen. De Zeeuwsch-Vlaamsc schaatsers startten vrijdagavond in het gymlo kaal van de openbare lagere school in Oostburg met de trainingen. Deze oefenuren staan onder leiding van de heer Baas. De trainers hebben in dit seizoen samen ongeveer veertig schaatsers onder hun hoede. Dit aan tal is nu nog niet in de zalen te vin den, maar wanneer de kans op na tuurijs toeneemt, stijgt ook bij de Zeeuwen de animo voor de schaats sport. De heer D. Tesselaar, secretaris van de Technische Commissie Hard rijden Zeeland van de K.N.S.B., is van mening dat er in Zeeland vol doende schaatsers zijn: wanneer het een dag goed schaatsweer is, komen den mensen in drommen naar de ijs banen. Het blijkt dan dat er veel kunnen schaatsen en dat men in het algemeen over goed materiaal be schikt. Maar zodra het ijs weg is verdwijnt bij de meeste schaatsen- thousiastelingen ook de animo. „Wij moeten het daarom hoofdzakelijk hebben van het kleine aantal door zetters, dat ook wanneer er geen ijs is, door wil trainen". Sinds de komst van de heren Hir dis en Baas is het peil van de schaat sers langzaam gestegen. Oók het aan tal belangstellenden neemt jaarlijks nog iets toe. Hoewel er zich in Zee land nog geen schaatsers bevinden die op nationaal niveau een woordje zouden kunnen meespreken, blijft men door deze langzame vooruitgang hopen dat er eens een betere tijd voor de Zeeuwse schaatssport zal aanbreken. De grootste moeilijkheid voor het gewest Zeeland van de K.N.S.B. is het ontbreken van een kunstijsbaan. Om regelmatig te kunnen trainen op kunstijs zijn de schaatsers aangewe zen op de Amsterdamse Jaap Eden. baan, In het seizoen worden groepen Zeeuwse schaatsers door het gewest naar Amsterdam gezonden om daar te oefenen. De lange reizen die er aan een trainingsdag op de Jaap Edenbaan verbonden zijn, maken het de schaatsers echter vrijwel onmogelijk regelmatig in Amsterdam te trainen. Mede door de grote nadelen zoekt het bestuur van het gewest Zeeland nu reeds enige tijd naar een accom modatie dicht bij huis. Maar toe nu toe is men er nog niet in geslaagd een betere mogelijkheid te schep pen. De Zeeuwse schaatsers zijn overi gens niet alleen bij de trainingen door de lange reizen in het nadeel. Ook bij de wedstrijden speelt deze handicap mee. Deelname aan een wedstrijd op een kunstijsbaan bete kent voor de Zeeuwen een trip van enkele honderden kilometers. Een verre van ideale toestand die het hun bijzonder moeilijk maakt op hoger schaatsplan te komen. Omdat er in Zeeland nog geen ech te sterke schaatsers zijn, is er voor de Zeeuwen bij belangrijke wedstrij den dan ook slechts een figuranten rol weggelegd. Het wedstrijdpro gramma is voor hen trouwens be perkt. Dat geldt vooral in winters met weinig natuurijs. Vorig jaar zijn de schaatsliefhebbers bijzonder karig bedeeld. Welgeteld één middag bleek geschikt voor 't houden van schaats wedstrijden. In deze winter hoopt men weer op meer ijs. De program ma's voor de verschillende kam pioenschappen liggen reeds klaar. Het wachten is alleen nog op de vorst, die de schaatsers zolang er nog geen kunstijs is kan maken en breken. „Hoe de weersomstandig heden dit jaar ook mogen zijn, wij blijven volhouden", zegt de heer Tes selaar. „De resultaten zijn er nu nog niet, maar wanneer we stug door blijven gaan, moeten al onze inspan ningen toch eens vruchten afwer pen". PETER POST zal in de zes daagse van Berlijn, die van 3 tot 9 oktober wordt gehouden, een koppel vormen met de Belg Pa trick Sercu. De andere gecon tracteerde combinaties zijn; Lykke-Eugen (Den), Beghetto- Fritz Pfe-nninger (It-Zwi), Seve- reyns-Verschuren (B), Bugdahl- Wolfshohl (Did), Pusehel-Pfeff- gen (Did) en Schulze-Kemper (Did). LEO DUYNDAM had samen met de Italiaan Carlo Rancati bij het ingaan van de tweede dag de lei ding in de zesdaagse van Mon treal. Het Italiaanse koppel Fag- gin-Sivilotti lag in dezelfde ron de als Duyndam en Rancati op de tweede plaats. (Van onze schaakmedewerker) TERNEUZEN In Terneuzen werd 'n schaakwedstrijd gespeeld tussen de jeugd uit Zeeuwsch-Vlaanderen en de jeugd uit het Belgische Gent. Na de verwelkoming van de Belgische spelers door de secretaris van de Zeeuwse Schaakbond, de heer J. Hoogstrate, werd gestart aan twaalf borden. Het werd een spannende wedstrijd die uiteindelijk door Gent met 6V£ werd gewonnen. De gedetailleerde uitslagen: 1. Luteyn P. Boucquê Vz, W. de Ridder J. Goormachtigh VzVz, G. de Ridder H. de Smet 01, M. Leenhouwers P. Vercauteren Vz, A. Salomé M. Muikers 01 A. Luteyn D. Thielens 10, G, Mey D. Pannemaecker 1J. See D. Buytaert 01, F. Verstelle M. Bernaert 10, E. Elbertse F. d'Hooge 01, M. de Grof D. Antho- nis 10, W. Kalle R. Pieters 0- LOS ANGELES (ANP) De Aus tralische Wimbledon-kampioen Rod Laver heeft in Los Angeles de finale herenenkelspel van de kampioen schappen van de Zuidwestelijke Pa cific gewonnen. Laver versloeg zijn landgenoot Ken Rosewall met 46 6—0 8—0. Bij de dames ging de titel naar de jonge Amerikaanse Rosemary Casals, die de Braziliaanse Maria Bueno met 6—4 6—1 versloeg. De Australiërs Fred Stolle en Ken Rosewall tenslot- ten wonnen in de finale herendubbel spel met 7—5 6—1 van de Brit Roger Taylor en de Zuidafrikaan Cliff Drys- dal e. ROD LAVER gemakkelijke zege op Rosewall (ADVERTENTIE) DENIS HULME tweede achtereenvolgende zege MONT TREMBLANT (QUEBEC) (ANP) Denis Hulme (Nw-Zeel.) heeft de Grote Prijs van Canada ge wonnen. Het was de tiende race. die meetelt voor het wereldkampioen schap. Voor Hulme was het de tweede achtereenvolgende overwinning, twee weken geleden legde hij in de Grote Prijs van Italië ook beslag op de eer ste plaats. Als tweede eindigde Bruce Mclaren, land- en stalgenoot van Hulme, die ook een Mclaren-Ford reed. Pedro Rodriguez (Mex.) eindigde met BRM op de derde plaats en Graham Hill (GB) met Lotus werd vierde. Met nog twee wedstrijden voor het wereldkampioenschap te rijden, de Grote Prijzen van de Verenigde Sta ten (6 oktober) en Mexico (3 novem ber) staan Hulme en Hill op de eerste plaats in het klassement met ieder 33 punten. (Van onze schaakmedewerker) AXEL De schaakvereniging Lan dau uit Axel houdt zaterdag 28 sep tember ter propagandering van de schaaksport in Zeeuwsch-Vlaanderen een groots schaakevenement, en wel in het nieuwe culturele centrum „De Halle" in Axel. Twintig sterke Zeeuwse schakers zullen dan de strijd aanbinden tegen 20 sterke Belgische schakers uit Gent. Na de opening om 9.45 uur begint de eerste ronde om tien uur. Van 15.00 tot 19.00 uur volgt de tweede ronde. Er wordt gespeeld in tien groepen van vier spelers. In elke groep zijn twee Zeeuwen en twee Belgen ingedeeld en in de twee te spelen ronden ko men dus de twee Belgen tegen de twee Zeeuwen uit. Op deze wijze wordt er naast een totaaluitslag ook een afzonderlijke stand in elke groep verkregen. Alle deelnemers krijgen een fraaie prijs. De officiële opening geschiedt door de burgemeester van Axel, de heer M. K. van Dijke. De volgende Zeeuw se schakers nemen deel: C. M. Jansen, M. Wise J. Jansen, J. Hoogstrate, J. v. d. Hagen (allen Vlissingen), J. J. v. d. Ende, J. Nawijn, dr. Westendorp- Boerma, M. J. Enzlin, C. J. M. Nolet (allen Zierikzee), J. J. Dubbeldam, Hamer, J. J. Gommers (allen VSV-Sluiskil), H. Groenenboom en H. de Ridder van de organiserende vereniging Landau, A. Dubbeldam van de schaakvereniging Terneuzen, J. Tholenaar van de SV Goes, S. Sanders, J. Scheltens en J. de Baare (allen Middelburg). (Van onze korfbalmedewerker) TERNEUZEN In de eerste klas van de Zeeuwse Korfbalbond staat het Souburgse Zuidwesters onbe dreigd op kop. In een sportieve wedstrijd werd plaatsgenoot Animo 2 met 3-6 verslagen, na een rust stand van 1-4. Luctor liet in Goes tegen Togo een 1-3 voorsprong glip pen en verloor met 3-4. Atlas haal de de eerste punten binnen tegen mededebutant Olympia (4-6). Vedo greep de kans om op de tweede plaats te komen niet aan. Het ver zuimde tegen Stormvogels de kan sen te benutten en zag Stormvogels juist een puntje aan de goede kant van de score blijven- Stand: Zuidwesters 1 4-8, Blauw yiTit 1 3-5, Togo 1 3-4, Stormvogels 1 3-4, Vedo 1 4-4, Luctor 1 4-4, Ani mo 2 4-3, Tjoba 1 3-2, Atlas 1 4-2, Olympia 1 4-0. In de tweede klas legde de rou tine van Swift 3 het af tegen de jeugd van Swift 4. Het werd 3-2. All Ready schijnt tegen te vallen. Op eigen terrein moesten ze de punten meegeven aan de Zuidwesters-reser ves met 4-5, Blauw Wit 2 is hier zwak. Volharding had er niet de minste moeite mee, getuige de stand 3-9. In de derde klasse A heeft het Breskense B.K.C. grote plannen om het verloren terrein te herwinnen- Vedo 2 werd hiervan met 16-0 het slaehtoffei Ondo 2 verloor zijn eer ste punten aan Tjoba 3 met 4-1. TOP kon tegen Animo 4 zonder punten verlies blijven, al was het maar net met 2-3. In de derde klasse B ble ven de leiders ongeslagen. Togo 2 hield Olympia 2 er onder en Luc tor 2 stuurde Tjoba 4 met een 4-3 nederlaag de Schelde over. Hij adviseert u graag en vrijblijvend, ook al wilt u niet meteen beslissen

de Stem | 1968 | | pagina 13