Zeeuws fruitcorso trok duizenden bezoekers CORSOMACHINE LIEP Axel herdacht waardig 24ste bevrijdingsdag Raadselachtig autowrak in Wester schelde Wijziging in dienstregeling van de A.M.Z. LUCKY LUKE: BILLY THE KID MIDDELBURG VLISSINGEN Bemanningslid van grindzuiger plots gestorven Z;VLAANDEREN TERNEUZEN Spoedeisende raad Yerseke Hartverwarmend Tsjechisch optreden in Goes Pry zen Bijeenkomst NIVE over kleinbedrijf WALCHEREN Premies Stoffelijk overschot vermiste Belg gevonden Veel Poolse bevrijders present Bloemleggingen Hotel „DE LINDE' ZUID-BEVELAND Hoogwater Wat en waar MORGEN (Van een onzer verslaggevers) GOES Het veertiende Zeeuw se fruitcorso de slotmanifes tatie van de fruitweek-Antwer- penweek in Goes, heeft ten volle profijt kunnen trekken van een winderige, maar zonnige herfst dag. Duizenden bezoekers, niet alleen uit Zeeland, maar van heinde en verre gekomen, toon den zich opgetogen bij het zien van de kleurige stoet, die door de Goese „fruiwijk" trok. Het aantal echte praalwagens bedroeg jammer genoeg niet meer dan acht, maar daar stond tegenover, dat elk van de corsowagens een pronkstuk van verfijnde „fruit- schikkunst" was. Door een even harmonische als listige opbouw van het geheel, viel het trouwens nauwelijks op, dat wij met een kleiner corso dan vorige jaren te doen hadden. Speciaal was dit te danken aan het levendige aan deel van de muziekensembles in de corsostoet, vooral van het Slowaak se muziekgezelschap, dat de vorige week de gast van „Kasporgo" was. Dit orkest, dat de exotische toets aain het geheel gaf, kreeg staande ovaties van het publiek op de ere tribune, nadat reporter Jan van Stee het had geïntroduceerd als „de ver tegenwoordigers van het Tsjechoslo- waakse volk, dat zo moedig zijn vrij heidsdrang tot uiting heeft gebracht." Sommige wagens hadden moeilijk heden ondervonden, eer zij in vol le glorie niettemin op het par cours verschenen. De schitterende wagen „Vlinderpracht" van de ver eniging „Het Kanaal" te Wemeldin- ge, was door de wind bijna vleugel lam geraakt en een kolossaal stuk infrastructuur in fruit, getiteld „Ant werpen, kom eens over de brug" (Ge meente Westerschouwen), had op weg naar Goes met warmgelopen wielen en andere ongemakken te kampen gehad. Het publiek merkte er niets van. De hele ingewikkelde corsomachinerie liep als gesmeerd. Ook de reclamewagens, tactvol tus sen de corsowagens ingevoegd, maak ten een goede indruk. Er werden o.a. nieuwe automodellen geshowd, maar omdat deze nieuwe modellen op verfijnde wijze met fruit waren op getuigd, stoorde het niet. En dan waren er natuurlijk de orkesten en het majorettenpelotom „Breda-Oran- jestad", die het geheel uitermate feestelijk maakten. Het fruitbedrijf „De Smokkelhoek" na twee jaar weer present in het corso, behaalde met een gefruite imitatie van het Rubens-schilderij „De Leeuwenjacht", van inderdaad klassieke pracht, met 452 punten de eerste prijs. Te noteren valt. dat. „De Smokkelhoek" tactvol heeft ge dacht aan de relatie Goes Antwer pen gedurende de fruitweek. Rubens schilderde immers lange tijd in Ant werpen. Direct daarop kwam Westerschou wen met het eveneens actuele tafe reel „Antwerpen kom eens over de brug" (425 punten). De Zeelandbrug een stuk om rauw in te bijten, vorm de de blikvanger van deze fraaie wagen. „Vlinderpracht" van „Het Kanaal" sleepte 411 punten in de MIDDELBURG Het Nederlands Instituut voor Efficiency, afdeling afdeling Zeeland, belegt op woensdag negen oktober een bijeenkomst in de stafkantine van de N.V. Vitrite Fa briek te Middelburg. Op de bijeenkomst, die 's middags om half vier begint, zal worden ge sproken door de heer A. van 't Hof, bedrijfseconomisch adviseur te Baren- drecht, over het onderwerp: „Het te gen gaan van ondoelmatigheid in het kleinere bedrijf." De onderwerpen, die in de loop van het seizoen in de N.I.V.E.-bijeen- komsten aan de orde komen, zullen zich allen bewegen rond het thema „Goed ondernemen in het kleinere bedrijf". DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie Zeeland ABONNEMENTSPRIJS: 1 13,40 per kwartaal (excl 50 cent incassokosten), f 4,50 p. maand (excl 5 cent incassokosten1 KANTOREN: Steenstraat 14, Hulst, teL 01140-3751. Klokstraat 1, Goes, tel 01100-8030 Hnisaansluitingen telefoon EXPLOITATIE ADV.: L. K. M. de Jong (inspecteur), Terneuzen, tel 01150 4281. Th. de Bakker Terneuzen tel 01150-2601. C. Steenbakker, Hulst tel 01140-3168. M Sogers. Oost burg tel 01170-2893 C. Menu, Goes tel 01100-8030. REDACTIE: A. Koopman. Middelburg 01180-7438 J Hiisken Terneuzen. tel. 01150-3296. J. Robesin. Hulst. tel. 01140-2005. Ch. Schets, Middelburg, teL 01180-7764. Mej. S. Maaskant, Goes. teL 01100-5680. Ook de „Zeelandbrug" (van het bedrijf Westerschouwen) reed mee In de stoet. Flessentrekkerij In de week van 9 tot en met 16 september logeerden in het hotel Pax te Middelburg een man, beiden afkomstig uit Belgia of Frankrijk. In het naastgelegen hotel Zonnevank logeerde een vrouw met drie kinderen, eveneens in de zelfde week. De man had voorgegeven dat het zijn moeder was, die voor de kin deren moest zorgne, daar zijn vrouw overleden was. Op 16 september zijn de logés echter vertrokken zonder de rekeningen te betalen. Zij zijn spoor loos. De politie waarschuwt andere hotelhouders op hun hoede te zijn voor zulke gasten. Subsidie Wanneer de raad met het voorstel van b .en w. akoord gaat, zal de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer, een extra subsidie van duizend gul den ontvangen. Het bestuur van de afdeling heeft om de extra bijdrage gevraagd in verband met de kosten van de Natio nale Verkeersweek, die van 14 tot en met 18 oktober wordt gehouden. In deze week zullen o.m. films op verkeersgebied worden vertoond voor alle klassen van de lagere scholen, voor de leerlingen van alle scholen voor voortgezet onderwijs en ook voor bejaarden. Ook de overige de len van de bevolking zullen in de ge legenheid wordt gesteld om de films te zien. Voorts zal het personeel van het kleuter- en basisonderwijs wor den geïnstrueerd. De raad komt vrijdag 27 septem ber 's-middags om twee uur, in ver gadering bijeen. Zondagsschool De Nederland- sche Zondagsschool Vereniging, orga niseert op woensdag 2 oktober, van drie tot acht uur, een expositiemid dag in de aula van de Kon. Wilhel- minaschool aan de Hercules Seghers- laan. Er zal materiaal tentoon worden gesteld, dat kan worden gebruikt op zondagsscholen en kinderdiensten, zoals liturgieën, cantates, muziekin strumenten enz. wacht. De keuze van dit onderwerp gaf ruime mogelijkheden tot een boeiend kleurenspel. Charmant en verfijnd vonden wij „Zwaan-kleef aan", een fantasie naar het bekende sprookje, een inzending van D. Fok- ke te Goes (387 punten), die naar onze mening een hogere waardering waard was geweest. De inzending van Gebr. Van 't Westeinde „Zee- landia", was aardig van symboliek (393 punten). Een grappige noot in het geheel vormden de winnende wagens van het jeugdcorso van vorige week za terdag. Staandebeens werd bekend gemaakt, dat de winnende groepen van het jeugdcorso aanmoedigings premies van f 10,- tot f 25,. zullen krijgen. Een applausje langs het lijn tje bewees de stemming van het publiek. De belofte inzake de aan moedigingspremie wees al vooruit naar de fruitweek van 1969, de vijf tiende in successie, die naar bur gemeester mr. F. G. A. Huber ons zaterdagmorgen mededeelde waarschijnlijk in het teken van Gent zal staan. Zaterdagavond stroomden opnieuw velen naar het parcours, om het Zeeuwse fruit ander een waarlijk feeërieke belichting voorbij te zien trekken. De tot traditie geworden taptoe besloot officieel de fruitweek. Gisteren vonden velen de weg naar het veilingcomplex van de v.v. „Zuid Beveland" waar de corsowagens met de figuranten stonden opgesteld om in alle rust gefotografeerd en gefilmd te worden. Tal van specia le gasten waren op deze Goese hoog tijdag in de Ganzestad aanwezig. Op de eretribune zaten, behalve vele autoriteiten uit de provincie, de fruitfeeën, bloemenprinsessen en an dere elfachtige figuren, die in plaat sen als Naaldwijk en Tiel haar blo zende charme tot symbool van de fruit- en bloementeelt maken. (Van een onzer verslaggevers) COLIJNSPLAAT Zaterdagmor gen heeft de Rijkspolitie te water het stoffelijk overschot van de 32- jarige M. P. uit Maassluis, die zich aan boord van de Engelse grindzui ger „W.D. Tideway" bevond naar de wal gebracht. Toen een medeopvarende van het vaartuig P. zaterdagmorgen kwam wekken, constateerde hij dat de man in de loopvan de nacht, vermoede lijk aan een hartaanval, moest zijn overleden. De W.D. Tideway bevond zich in de Oosterschelde en was bezig met het lossen van grind, dat uit Engeland wordt aangevoerd en dat gebruik wordt door de oever bescherming. (Van onze correspondent WOLPHAARTSDIJK Op het schor te Wolphaartsdijk in de Egbert Petruspolder heeft de landbouwer M. van de Weele zondagmorgen het stof felijk overschot gevonden v.d. sinds 14 september j.l. vermiste 33-jarige Belgische architect C. J. P- van Of feren. Het slachtoffer was uit de hut van zijn boot gevallen en verdronken. De andere opvarende van de boot kon worden gered. De rijkspolitie heeft het stoffelijk overschot gebor gen en overgebracht naar Ond-Sab- binge, vanwaar het verder naar België wordt vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN De Rijkspolitie te Kruiningen werd zondag met een raadsel geconfronteerd. In de Wes- terschelde, ter hoogte van Kruinin gen, was opeens het wrak van een Renault Dauphine zichtbaar gewor den. Men kon gisteravond niet vast stellen of er zich mensen in de au to, die tot de ruiten in het water stond, bevonden. Wel constateerde men, dat de achterruit van de auto kapot was, waardoor het vermoeden rees, dat de inzittenden zich tijdig in veiligheid hebben kunnen bren gen. Men achtte het ook mogelijk, dat de auto al geruime tijd geleden in de Westerschelde is geraakt en dat het wrak is afgedreven tot on der Kruiningen. Bij laag tij zal men trachten vast te stellen wiens eigen dom de auto is en welke geschiede nis vooraf is gegaan aan een onbe doelde duik In de Westerschelde. (Van onze correspondent) AXEL De 24e bevrijdingsher denking in Axel is gevierd op pas sende wijze, waarbij grote aandacht werd besteed aan de Poolse solda ten, die bij de bevrijding van Axel gevallen zijn. In de bijeenkomst, die in de raadzaal werd gehouden, heet te burgemeester M. van Dijke hl het bijzonder de Poolse oudstrijders welkom, die ook nu weer in groten getale naar Axel waren gekomen. De heer Van Dijke ging terug naar de dag van de bevrijding, waarop de Poolse soldaten Axel en zijn bevolking zoveel mogelijk had den gespaard, wat echter voor hen zelf grote verliezen meebracht. Spre ker ging nog in op de ontwikkelin gen in Tsjechoslowakije, waar tegen de wil van het Poolse volk ook Pool se troepen waren gebruikt om dit land aan de' wii van de Russen'te onderwerpen. De voorzitter van de vereniging Axel-Polen, de heer D. Oggel, even eens verheugd over het feit dat ook dit jaar weer zoveel Poolse oudstrij ders naar Nederland waren gekomen, zei, juist als burgemeester Van Dij ke: „Gij hebt op de weg om Po len te bevrijden ons van de bezet ters bevrijd. Helaas is in uw vader land nog geen vrijheid". Ir- J. Min- kiewicz, voorzitter van de Vereni ging van Poolse Oud-Strijders in Ne derland, dankte voor de gesproken woorden. „Wij betreuren het, dat in Tsjechoslowakije gebruik is ge maakt van Poolse strijdkrachten en wij hebben als vrije Polen hiertegen dan ook geprotesteerd", stelde hij in zijn rede. En hij besloot: „Wij zijn u oprecht dankbaar voor de wij ze waarop met name te Axel de ge vallenen worden herdacht". Na de bijeenkomst begaven de aanwezigen zich naar de r.-k. be graafplaats, waar burgemeester Van Dijke bloemen legde op de graven van de burgerslachtoffers. Op het graf van de echtgenote van kolonel Sydlowski werden bloemen gelegd door de Poolse oudstrijders en door de vereniging Axel-Polen. Op de algemene begraafplaats leg de de burgemeester eveneens bloe men op de graven van de gevallen burgers en op de graven van de Poolse soldaten legden de verschil lende groepen Poolse oudstrijders en de vereniging Axel-Polen ook weer bloemen. Vanaf het stadhuis ging hierna de stille tocht, voorafgegaan door de muziek en drumband Hozanna met omfloerste trom en onder het slaan van de dodenmars, naar het monu ment in de Oranjestraat. Hier werd een koraal gespeeld en ook hier wer- J den kransen gelegd, o.a- ook door ve le verenigingen en zeer vee) school jeugd. Na de „Last Post" werden twee minuten stilte in acht geno men. Bij het monument had een viertal leden van de reserverijkspolitie de erewacht betrokken. Het hervormd kerkkoor zong hier twee coupletten van het Poolse volkslied, waarbij wethouder A. v. d. Lee de Poolse vlag hees. Burgemeester Van Dijke ontstak hierna het bevrijdingsvuur. Onder het spelen van het Wilhelmus hees wethouder M. IJsebaert de Ne derlandse vlag. Nadat het défilé van de deelne mers aan de door de wandelsport vereniging Emma georganiseerde be- vrijdingstocht was afgenomen, begaf men zich naar het Poolse kruis aan de Hulsterseweg, de plaats waar een zware strijd voor de Axelse bevrij ding werd geleverd, om bloemen te leggen- Concordia speelde hier het Poolse en Nederlandse volkslied. v. Alliance Frangaise. Vooral van de zijde van de studerende jeugd, enkele honderden leerlingen van de lycea uit Hulst, Oostburg en Terneu zen, bestond grote belangstelling voor de eerste avond van de Alliance Fran- gaise. De voorzitter, de heer Y. Simenel, toonde zich in zijn openingswoord zeer verheugd over deze belangstel ling en zei o.m. te hopen dat de be langstelling voor de Franse taal en de Franse cultuur van blijvende aard zou zijn. Spreker begroette onder zijn talrijke gasten o.m. een tweetal leden van de Franse Ambassade in Nederland en de directeur van de Al liance Frangaise in Nederland, de heer Sassen. De avond werd geopend door Jea- nine en Nico Knapper die op een zeer charmante wijze Franse liefdeslied jes door de eeuwen heen brachten. In de pauze werden de gasten in de gelegenheid gesteld Franse wijnen en kaassoorten te proeven van deze gelegenheid werd een zeer druk ge bruik gemaakt, zodat het tweede op treden van de beide kunstenaars met veel meer aandacht werd beluis terd. De heer Symenel zei in zijn wel komstwoord te hopen dat de belang stelling van de Zeeuwsch-Vlamingen voor de Franse taal en cultuur van blijvende aard zal zijn. (Van onze correspondent) YERSEKE Hedenavond (maan dag) komt de raad om 8 uur in spoedeisende vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn o.a. ga rantieverklaring voor een geldlening door de Stichting Volkshuisvesting bestemd voor de bouw van 4 premie woningen, groot f 114-000,- verkoop bouwgrond in het exploitatieplan Langeville-Marijke aan de fa. W. Dronkers en uitgifte van een strook grond in erfpacht aan het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten. Op deze grond bouwt door het produkt- schap een nieuw veilinglokaal voor mosselen. Bij opheffing zal de ge meente als eerste het gebouw kunnen kopen. Op de koopsom zal dan een bedrag van f 3800,- in mindering worden gebracht, zijnde de waarde van het nu gesloopte vishok en berg plaats. (Van een onzer verslaggevers) GOES Door de wijziging in de spoorwegdienstregeling per 29 sep tember a.s. moet de A.M.Z. verschil lende diensten aanpassen aan de ge wijzigde treintijden te Goes en te Kruiningen-Yerseke- Tegelijk worden enkele verbeteringen in de dienstregeling aangebracht. Op de dienst Rilland-Goes werd een extrarit ingelegd, die om 7.30 uur van Rilland vertrekt en om 8.14 uur te Goes aankomt, speciaal ten gerieve van scholieren en winkel- en kantoorpersoneel. Aan de dienst Kruiningen Veerha- ven-Goes werd een vroegere rit uit Goes (vertrek 7.40 uur) naar Krui ningen Haven (aankomst 8.04 uur) toegevoegd, die alleen van maandag t.m. vrijdag rijdt. Hierdoor kunnen passagiers uit de richting Goes te Kruiningen de om 8.20 uur vertrek kende boot halen. Reizigers, die in de namiddag van Goes naar Noord-Beveland gaan, krijgen een uitbreiding van het aan tal diensten. Men kan na 15.00 uur uit Goes vertrekken om 15.30, 16.30, 17.10, 17.30, 18.10 en 18.30 uur. De diensten van 17.10 en 18.10 uur rijden echter niet op zaterdag. (ADVERTENTIE) KLOOSTERZANDE Specialiteit: Westerschelde schotel. 's-Heerenhoek De raad houdt op maandag 23 sep. tember de openbare raadsvergajg. ring. Deze begint om 7 uur ia gemeentehuis. Voorgesteld zal worden waan*, mend burgemeester J. L. Dregma-,. aan te wijzen als vertegenwoordigt; van de gemeente voor deelname aaj diverse vergaderingen, zoals aamta houdersvergaderingen van mai schappijen waarin de gemeente dei neemt. Voorgesteld wordt verder ij plaatsvervanger van de heer Dreg. mans aan te wijzen wethouder p, Raas en, bij verhindering van beii' wethouder B. Remijn. Aan de orde komt verder de ver. koop van de burgemeesterswonirj Een openbare verkoping ervan heelt reeds plaatsgevonden. Als gevolg hiervan wordt voorgesteld de won» te verkopen aan de meest biedende' de vereniging „Boerenleenbank Dg Bevelanden" in Lewedorp, voor en bedrag van 70.000 gulden. Morgen, dinsdag 24 september: Hansweert 4.02 en 16.17 uur. Ter neuzen 3.23 en 15.39 uur. Vlissi 2.51 en 15.08 uur. Wemeldinge 4,ij en 17.00 uur. MIDDELBURG Vleeshal Stadhuis: World Press-photo City 20 uur Texas Addio, 14 j. Schouwburg 20 uur Wim Sonneveld en Ina van Faassen HULST Bioscoopgebouw 20 uur Irma la Dotitt TERNEUZEN Luxor 20 uur Commando der wrake, 14 J. OOSTBURG Ledel 20 uur Mary Poppins, a.L LAMSWAARDE R. Heijens 14.30 uur Kermisschietlii GOE Grand 20 uur De twaalf veroordeelden VLISSINGEN Alhambra 20 uur Naakt'in de val, 18 j. BRUGGE Forum Playtime, a.l. Zwarthuis Alexandre, de gelukzaliji alle leeft. Capltool Een Colt voor Mc Gregor Scala Twee huurlingen ANTWERPEN Metro Pancho Villa Quellin Zwartbaards geest Astra Visa voor de hel, 18 j. Astrld De bende van papa, a.l. Capitole Grote slag te Pamplona Rex Wat een koppel, a.l. Rubens Gejaagd door de wind, al. Savoy Het wonder der liefde, 18 J. Ambassades De onbekende, 18 j. TURNHt UT Kursaal Wat een vakantie Forum De klem van het geweld Palace De spookzolder MIDDELBURG Vleeshal Stadhuis: World Press-phoh City 20 uur Texas addio, 14 j. Schouwburg 20 uur Wim Sonneveld I' Ina van Faassen GOES Grand 20 uur De twaalf veroordeelden Landbouwcentrum, Westsingel 10-12 e: 14-16 uur Spreekuur voorlichting»!- trum Huishouding en Gezin (tel. 01!" 6440) OOSTBURG Ledel 20 uur Mary Poppins, a.l TERNEUZEN Luxor 20 uur Commando der wrake, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Naakt in de val, 18 j. WOLPHAARTSDIJK Gemeentehuls 19.30 uur Raadsverg, BRUGGE Bioscopen als onder vandaag ANTWiiRPEN Bioscopen als onder vandaag TURNHOUT Bioscopen als onder vandaag (Van onze correspondent) GOES Het harmonieorkest uit het Tsjechische Kyjov heeft een con cert voor de bewoners van bouwplan- Zuid te Goes gegeven. De uitvoering van Tsjechische volksmuziek, wal sen en polka's, vond plaats in de fiet senstalling van de nieuwe christelij ke ulo-school. Onder leiding van di rigent-muziekleraar Josef Frijbert, werd voor de talrijke toehoorders, die het gure weer op het tochtige schoolplein trotseerden, een hart verwarmend stuk muziek ten gehore gebracht Het uit ruim veertig per sonen bestaande jeugdorkest, dat ook toernees heeft gemaakt door Oost-Duitsland, Oostenrijk, Bulgarij- e, Hongarije en Joegoslavië, bracht een bezoek aan Nederland in ver band met de feestelijkheden in Goes. Hun optreden oogstte warme bijval.

de Stem | 1968 | | pagina 2