Collard was woedend over gedrag van dr. De Jongste „DESERTEUR" WESTPHAL: „DE BOM i ii inriir MOEST BARSTEN" Steevens was de beste commenfaai KORT] 'SKLASSE Naar huis gaan was oplossing" DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS EER ZEGE VN SPRANG DE UITSLAG COMPROMIS? fÏN 'T rdagvoetbal Vertrouwen PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT 1.25 VIJFDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 23 SEPTEMBER 1968 jen onzer voethal medewerkers) DA Het is Sprang gelukt uitwedstrijd tegen Kozakken beide punten mee te brengen, okken zich van de reputatie Verkendammers niets aan, en n minuten namen zij zelfs een oorsprong door goede doelpun- in Piet Raulides, Wim de Root) nog een strafschop, en Karei des maakte de drie vol' as van den Heuvel kon er voor Terkendammers maar één doel- tegenover stellen. Dat geeft de igenaren moed, voor de verde- mpetitie in de hoogste klas. De e Sprang-Capelse club S.S.C. enigszins teleur door op eigen tegen Apeldoorn, niet verder imen dan een gelijk spel. Al- Faro en Maton kwamen deze ag tot grote daden. Heerjans- bleef onder aan de ranglijst te verliezen van Spakenburg. •O. ging door met zijn over- ingsreeks en verpletterde C.J. met liefst 7-1. 's-Gravenzande einoord deelden de punten. de derde klasse deed het Oos- utse S.V.V- goed werk door A.Z. kansloos over de Schelde terug uren. Zij bleven hiermee in de roep. De Meeuwen kwamen al- aan de leiding door een over- ing op Dinteloord. Terneuzense maakte weer geen fout, en de Woudrichem met een 3-1 »e- ag naar Brabant terug. Good en Rillandia kwamen niet ver- lan een puntenverdeling, respec- lijk tegen Yerseke en ftoda hetgeen iets tegenviel. Niet- handhaafden zij zich in de •oep. Sleeuwijk dat niet speelde nu met Woudrichem onderaan, gaat in de vierde klasse A ho gen gooien. Nu werd Brakel te- gewezen. Zuilichem liet Nivo ta puntloos, en 't schijnt er voor Zaltbommelaars weer donker ,e gaan zien. In een sportieve trijd, moest Zwaluwse Boys het ;rspit delven tegen Wilhelmina, hiermede de eerste punten bin- laalde. Rust Roest verloor weer van Altena. Schutter Verhoeven nt zijn kruit nu wel verschoten rebben. Het Klundertse V.V.N. kte een goede beurt door tegen heus niet zwakke Krabbendijke gelijk spel te behalen. Er vie- meer gelijke spelen in de vierde se B, Chrislandia scoorde door 'bloed het enige doelpunt voor leiningers, en dat deed van Houdt r de Tholenaren- Doelman van de st smoorde alle aanvallen van Zeeuwen, maar de voorwaartsen Westhoekers verzuimden de ba- in hun evenwicht te doen door- in. Het derde gelijke spel viel Wolphaartsdijk Wissenkerke, eindigden zoals zij begonnen wa- Kapelle bleef zonder winstpun- door van Kloetinge te verliezen. Ito moest met de oneven goal de aan Nieuwland laten, hetgeen schande voor de Zevemberge- n was. KLASSE C: D.O.V.O. 4-8; Hui- 3-6; Sprang 3-4; Koz. Boys 4- Spakenburg 4-4; Geinoord 4-4; C. 3-3; 's-Gravenzande S.V. 4-3; ildoorn 4-2; C.J.V.V. 3-1 Heerjans- 4-1. KLASSE ZUID 1: De Meeuwen Terneuzense Boys 3-5; Good k 4-5; Rillandia 4-5; S.V.V. 54 Roda Boys 4-4; A.Z V.V. 3-3; teloord 4-3 Yerseke 3-2; Woudn- m 4-1; Sleeuwijk 3-0. .H.V. scoorde door Johan Bak- Co Nieuwenhuijsen en Frans rghsteijn nog drie maal ("7-11)- )e heren van Walcheren hebben -LS gezien E.M.M. op eigen ter- in Middelburg een nederlaag te brengen van 7-13. Voor ae t nam Walcheren met doelpun- van John Bergs (2 Jan R"' IJzebout en Theo umes een voorsprong van ds meer mannen 1 kruidenbitter uit -S. Van Hennekens. borrel, 'n geweldig Thuis, bij gezellige jpkikkertje nodig in huis. Bij uw 3-6. uuico ecu vm/iof Jr E.M.M. scoorden Jan Jonge- r en Ad Wisse (2x). In de twee helft bleef Walcheren domineren. J.M. zette alles op alles maar wj :te niet en ook de laat stond 3 ke doelpunt in de weg. Jan J°' r schoot driemaal raak en ist Looise zorgde voor een onn .r schot, maar Walcheren stek» zeven doelpunten tegenover, v .e overwinning heeft zes punten uit vier wedstrijo^ drie bovenste plaatsen w bezet door Olympus (Vhssm|»'_ -tuna (Bergen op Zoom) en -ren (Vlissingen). (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Sjeng Collard, een van de twee soigneurs -jan de Olympische wielerploeg, is als ge belgd man in de KLM-charter naar Mexico-City gestapt. Kort voor de nogal chaotische afscheidsbijeen komst, in motel Amsterdam, was de Limburger tot de ontdekking ge komen, dat dr. De Jongste van de medische comm. van NOC zonder kem te raadplegen zijn koffers en die van collega-soigneur Henk de Haan had opengebroken. Hun gang fan zaken, werd door Collard als een onaanvaardbare motie van wan trouwen aanvaard, want wat zouden anders de beweegredenen van de heren doktoren geweest kunnen zijn dan controle op het eventuele ver voer van stimulerende middelen? .Inderdaad", zei een woedende Collard, „waar zouden zij anders naar hebben moeten zoeken, dan naar doping? Ik heb de heren vol gens voorschrift ruim tevoren een plattegrond van mijn koffers op gezonden. Geen aspirientje, geen vi tamine, was daarop vergeten. Ik ben geen knoeier. Ik loop langer dan vandaag mee in de wielersport, ik ga naar tenminste 30 grote koersen per jaar, ik vind deze gang van za ken ronduit schandalig." Maar is er dan tijdens de voorbe reidingen op de Olympische Spelen nimmer contact geweest tussen die medische commissie en beide wie- Ierverzorgers? „Ik heb weken geleden al met dokter W. R. de Jongste over deze zaak gesproken. Ik ben verleden jaar in Mexico geweest, ik weet wat daar te koop is, wat vitaminenpre- paraten etc. daar kosten. Een voor beeld: een halve liter glucose koop je in ons land voor drie en een hal ve gulden, in Mexico betaal je er het tienvoudige voor. Omdat ik des tijds al vermoedde, dat men met dit soort dingen geen rekening zou hou den en omdat ik er bovendien prijs op stelde om tegenover de doktoren open kaart te spelen, heb ik om een bijeenkomst' tussen de medische commissie en de soigneurs - De Haan en ik dus - gevraagd. Er is nimmer op gereageerd en dat terwijl De Haan en ik zeker een half jaar geleden al in Breda hebben gepraat over de te voeren weg naar Mexico. Aanvankelijk heb ik over dat niet reageren gedacht, ze vertrouwen me kennelijk toch voor de volle hon derd procent. Iets, dat trouwens al uit de aanstelling door het NOC was af te leiden, maar dan krijg je ach teraf dit op je boterhamIk vind het, zoals gezegd, meer dan schan dalig. Hadden zij voor die controle even overleg gepleegd, nou ja, maar achter je rug om je koffers open brekenOnbegrijpelijk voor vol wassen en fatsoenlijke -heren", al dus de Woedende Collard. Verder kwam de Limburger niet. want een even woedende NOC-directeur, ir. Ad Paulen greep hem als een schooljongen bij de kraag. „Zulke dingen vertel je niet aan de pers, daar moet je voor bij de chef d'équi- pe zijn", brieste de heer Paulen verontwaard igd. Sjeng Collard moest daarop nog voor onze Olym piërs van hun laatste Nederlandse nachtrust gingen genieten op het matje komen, Veel heeft het niet geholpen. De Limburger bleef op zijn stuk staan en van een voortij dig compromis was dan ook geen sprake. „Er zal in Mexico geen wiel renner op het gebruik van stimule rende middelen betrapt worden", was zijn slotconclusie. En die mocht iedereen horen. Ook de boze NOC- officials. De drie Brabantse deelnemers aan de Olympische Spelen in Mexico. Van links naar rechts Bené Pijnen, Jan van Laarhoven en Arie de Keyzer bij het inboeken. Cees Haast op kop van het peloton bij de beklimming van de Pieinerd. Achter hem Eddie Beugels, Harrie Steevens, Willy Spuhler en Gerben Karstens. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „Het is een enorm gewetensconflict voor mij geweest. Ik moest kiezen of delen. Of een wat ontgoochelde atletiekploeg in het vliegtuig naar Mexico, of een van onnodige extraspanningen overladen atletiek ploeg tijdens de Spelen. Het eerste leek me beter. Daarom ben ik naar huis gegaan.. voorbereiding op de wedstrijden zou krijgen. Die bleek nu plotseling in handen van de heer Moerman, die er tevens op stond dat Eykelboom op dezelfde basis naar Mexico zou gaan als ik. En als je een schip goed wilt laten varen, moet je nu eenmaal bVer' één "kapitein beschikken. Ik Voorzag door deze ontwikkelingen jdan ook grote moeilijkheden tijdens de Spelen en dat is iets dat je sport mensen, die enkele jaren achtereen naar een dergelijk evenement toege- leefd hebben, niet kunt aandoen. Het gaat niet om een ruzietje tus sen twee of meerdere officials, het gaat er om dat er in Mexico toppres taties geleverd worden. En die kun nen alleen voortkomen uit' een ont spannen sfeer, voor waar het de geest in de ploeg betreft. Naast de wed strijdspanning kunnen atleten 'niet nog eens te midden van interne be- geleidings-conflicten verkeren. Dat is een onmogelijke zaak. En dat had ook de heer Moerman moeten besef fen. Het gaat in deze zaak niet om hem of mijn persoontje, het gaat om de Nederlandse atletiek. En ik ben er dan ook heilig van overtuigd, dat dit de beste oplossing was. De meisjes weten wat ze in Mexico zullen moeten doen. Ze heb ben schema's en als je het mij vraagt zijn ze door mijn onverwachte af wezigheid er nog eens extra op ge brand het onderste uit de kan te ha len. Voor het vertrek te midden van de ploeg durfde ik het nog niet te stellen. Je mag als begeleidend trai ner nu eenmaal je verwachtingen niet bij voorbaat prijsgeven, maar (Van onze sportredacteur) ELSLOO In het Groene-Kruis- Wijkgebouw van Elsloo, waar negen deelnemers aan de Gold Race op do ping werden gecontroleerd, telde Harrie Steevens de winnaar van deze zware koers door Brabant en Limburg de winst van de dag. Hij kwam aan acht mille. De specificatie: 1750.- volgens het prijzenschema, »eiJeS0Uden r'"s ter waarde van 1250,- als extra beloning en f 5000.- Premie van directie. Het humeur van Harrie Steevens was na dit op- elsommetje uitstekend te noemen, ij lachte voor zijn doen veel en maakte, geïnspireerd door een krat 'monade voor de deur van de onder- '.oekkainer, een aardig grapje. Zijn collega's in de wedstrijd en nu ??i '.n dlf witgekalkte wachtkamer toucheerden hem welgemeend, be- T, e Jo de Roo want die was er niet. J Vem overai gezocht, maar rgens kunnen vinden. Hij schijnt >T w^gegaan te zijn", veront schuldigde zich het lid van het orga- satie-coimte dat belast was met het briof' n rZan de controle-oproep- g'efs'K:NWüs administrateur Van twü ,dle ™eteen na de aankomst in dokter bekendmaakte wie bij de de de Jenden te verschijnen, haai mat schouders °P en liep de onder- dom- h"161' ceer birmen> gevolgd dooi Harrie Steevens. naar vio 5teev£ns' de sterke win- was oma ?eze Gold Race' d'e zwaar PffidTnl ier. Veel Wind St0nd' Sl°" velties inl aantal venijnige heu- wege di i= lmbutrg en a£mattend van- Onder dilge afstand' 243 kilometer. Steevens uit mt endlgheden groeide vier lekke banden" D^tSfe twee kwamen toen het peloton be langstellend afwachtte hoe lang een kopgroepje, dat bestond uit Peter Post, Wim Dubois, Jos Mathy, Emit Zimmermann, Bernard van der Lin den en Jan Harings het vol zou hou den. De hele Willem Il-ploeg liet zich afzakken om Steevens snel bij te kunnen brengen. De actie van de weglopers duurde precies honderd kilometer. Tot vlak voor de lastige beklimming van „De Piemerd" in Slenaken. Daar ook formeerde zich een nieuwe leidersgroep: Schepers (die het eerste demarreerde), Stee vens, Beugels en de Belg Donie. Het was een indrukwekkende rush die JO DE ROO niet bjj controle goed bleef verlopen omdat de drie Limburgers bereid bleken voor elk aar te werken. Tot op het circuit, waar vijf ronden van 7 kilometer gereden moesten worden, leek het kwartet niet in ge vaar te kunnen komen. Daar bedroeg de voorsprong 1.25. Bij het ingaan van de derde toer echter stortten de achtervolgers, zestien man, zich op hun prooi. Maar Steevens gaf niet af, zoals dat in wielerkringen heet. Hij sprong opnieuw, nu met de Belg Ro gier Rosiers, die van zijn ploegbaas opdracht kreeg geen werk te doen omdat Daniël van Rijckeghem in aan tocht was. Onder aanvoering van Cees Zoontjens scheidde zich toen een groepje van negen af dat in de laatste kilometers tot bij Stevens en Rosiers kwam. „Toen", zei Harrie Steevens later in het Groene-Kruis- gebouw, „gooide ik er alle macht uit die ik nog had". Het bleek voldoende. In zijn woonplaats Elsloo won Harrie Steevens de Gold Race. Hij was dui delijk de beste geweest. PETER HEERKENS 1. H. Steevens (Elsloo) 243 km in 5.52.29, 2. R. Rosiers (België), 3. D. van Rijckeghem (België), 4. J. de Roo (Kruiningen), 5. W. Schepers (Stein), 6. J. Huismans (België), 7. E. Buysse (België), 8. C. Zoontjens (Tilburg), 9. E. Beugels (Sittard), 10. B. van de Kerckhove (België), 11. H. Harings (Sibbe), 12. op 14 seconden, G. Kar stens (Leiden), 13. T. Daelemans (België), 14. C. Haast (Rijsbergen), 15. H. Nijdam (Zundert), 16. H. Ot- tenbros (Hoogerheide). De verhoudingen tussen mijn chef d'équipe, de heer Jo Moerman en mij waren op dat moment zo scheef, dat er in Mexico nimmer gezonde gezagsverhoudingen zouden hebben kunnen bestaan. Dergelijke conflicten zijn zonder meer nadelig voor het concentratie vermogen en dus ook het prestatie vermogen van de atleet. Daarom ben ik naar huis gegaan". Een allerminst geëmotioneerde Wil Westphal, die als trainer-coach van onze Olympische atletiekploeg onverwacht zijn meisjes „in de steek" liet, deed thuis aan de Amsterdamse Nassaukade, het eerste drama, dat onze Olympiërs overkwam, uit de doeken. Zonder opsmuk, maar wel fel. „Kijk", stelt hij nadrukkelijk, „de ze ontwikkelingen komen voor mij niet onverwacht. In feite is het een kristallisatie van alle moeilijkheden, die er voortdurend in de boezem van de K.N.A.U. heersen. Zoiets moet op een gegeven moment barsten. Dat kan niet uitblijven. Alleen jammer dat het juist cp de valreep voor Mexico moet gebeuren. Maar er was voor mij nu eenmaal geen weg terug. Luister, maanden geleden al heb ik om een tweede trainer gevraagd. Die kwam er, zij het zonder overleg met mij. Van Heek, die kort na zijn be noeming uit persoonlijke overwegin gen bedankte, was voor mij onaan vaardbaar. Toen nam men Ton Eykelboom. Ook die aanstelling ge schiedde zonder mij te raadplegen, maar ik had er vrede mee. Als er tenminste een juiste en duidelijk af gebakende taakverdeling kwam. Daarom ben ik met K.N.A.U.-voorzit- ter Jutte gaan praten. Niet dat ik de baas over Eykelboom wil spelen, al lerminst, maar voor de goede orde in een ploeg dienen er nu eenmaal ge zagsverhoudingen te bestaan. De heer Jutte deelde mijn mening vol komen. Er werden afspraken ge maakt, waaruit bleek dat ik de in Nederland gevolgde lijn ook in Mexico zou kunnen voortzetten. onze estafetteploeg haalt een medail le. Daar kun je donder op zeggen". Of dit onverwachte en aan de af faire Anton Huiskes herinnerende conflict nog tijdig in der minne kan worden geschikt, zal tot vanmiddag, wanneer het N.O.C. de K.N.A.U. en Westphal rond de tafel zullen gaan zitten, een open vraag blijven. Maar geloven we Westphal, dan lijkt een dergelijke oplossing welhaast uitge sloten. Zeker nu K.N.A.U.-voorzitter Frans Jutte hem een deserteur ge noemd heeft. Voor de beslissing van Wil Westphal om de atletiekploeg in de steek, te laten, is geen begrip op te brengen. Het is een ernstig te bekritiseren feit dat de treurige climax vormt van de KNAU-voorbereiding op Mexico. De heer Westphal had zich moeten reali seren dat door zijn beslp.it twintig atletes die zich maanden en maanden hebben voorbereid op de Spelen ge demoraliseerd vertrokken. Een heel wat ernstiger zaak dan de persoon lijke consequenties voor de heer Westphal. Hopelijk wordt er nog een compromis bereikt en gaat Westphal alsnog naar Mexico. In het belang van de ploeg aan wie hij dat ver plicht is. Hopelijk weet de KNAU dat te bereiken. De KNAU die onbegrij pelijk handelde door het gesprek met Westphal te voeren in afwezigheid van voorzitter Jutte wiens mening parallel liep met die van Westphal en afweek van die van mede-bestuurslid Moerman. Ook daarvoor is weinig begrip op te brengen. BOKSEN Cassius Clay, de ex- wereldkampioen in liet zwaargewicht die wegens dienstweigering van titel vervallen verklaard is, zal begin ok tober na een afwezigheid van bijna twbe jaar zijn come-back maken. Clay bokst in het Indianenreservaat Omak in de staat Washington tegen de onbekende Amerikaanse zwaarge wicht Will Shelhas. Omak werd als plaats voor de op 15 ronden afgeslo ten partij gekozen omdat de interna tionale boksbonden daar geen juris dictie hebben. ATLETIEK De 27-jarige Oost- duitse Margitta Gummel heeft in Frankfurt a.d. Oder een nieuw we reldrecord kogelstoten gevestigd. Zij kwam tot een afstand van 18.87 me ter en bleef hiermee 20 centimeter boven het oude record dat de Russin Nadesja Tsjitsjova 28 april van dit jaar vestigde. De serie van Margitta Gummel was indrukwekkendzjj stootte zes keer boven de achttien meter: 18,40 18,34 18,87 lé,34 18,16 18,14. De kogel woog 4.023 Iciio, 23 gram meer dan voorgeschreven is, zodat niets een erkenning in de weg staat. TENNIS Wimbledonkampioene Billie Jean King (VS) zal in het Pa- cific-ziekenhuis te Long Beach opge nomen worden om een knieoperatie te ondergaan. De gebrilde Amerikaanse trok zich vorige week van het tennistoernooi om de titels van de Zuidwest Pacific terug, omdat zij last had van een peesontsteking in haar linkerknie. Zij zal waarschijnlijk twee maanden niet kunnen spelen, maar haar deel neming aan de Australische kam pioenschappen (volgend jaar ja nuari) is zo goed als zeker. Tijdens de internationale kampioenschappen van de Zuidwest Pacific te Los An geles maakte de Australiër Ken Rosewail een einde aan de impone rende zegereeks van Arthur Ashe: 6-3 6-2. Daardoor plaatste Rosewail zich voor de finale, waarin hij zal uitkomen togen zijn landgenoot La- ver. Bij de dames won de Brazi liaanse Maria Bueno in de halve fi nales met 6-3 6-3 van de Ameri kaanse Katy Harter. TURNEN De sectie keurturnen van het Koninklijke Nederlands Gymnastiekvecbond overweegt om naast de reeds aangestelde buiten landse trainers, Livia Costa (Roeme nië) voor de dames, en Hardi Fren- ger (West-Duitsland), voor de he ren, nog twee vaste buitenlandse trainers in dienst te nemen. Wan neer dit financieel te realiseren is, hoopt men hier zo spoedig mogelijk toe over te gaan. Dit kwam tot uiting tijdens de in Utrecht gehouden vergadering van deze sectie. Verder wil men meer aandacht gaan schen ken aan jongere talenten. Zo worden de mogelijkheden onderzocht om een meer jeugdige regionale training in te voeren. Dit betreft dan jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar. In 1968 nog zal men beginnen aan een jury cursus voor dames en heren. Lenie Lens-Gerritsen werd in het bestuur van de sectie keurturnen gekozen in plaats van de scheidende mevrouw Klazema. Het bestuur van de sectie gymnastiek zal dit jaar bestaan uit: Mej. C. M. van Amersfoort en de he ren J. Tielrooy, J. W. Dompeling en D. Leedoux. MOTORSPORT Aalt Toersen uit Staphorst heeft tijdens motorsprint- wedstrijden over 400 meter op het circuit van Zandvoort zowel in de 50 ais in de 250 cc-klasse een zege behaald. Toersen legde met zijn Kreidler-Sprint-Special 50 cc de af stand af in 16.01 sec. Hij zal in het Britse Elvington een aanval doen op het wereldrecord, dat sinds 1967 op naam staat van de Italiaan Tuscherini met 17.805 sec. en waarvoor in twee richtingen moet worden gereden. In Venray won de populaire Frans Sig- mans zijn zoveelste motorcross. Jo Lammers werd tweede, Wibbe Plutz eindigde als derde. Daarna merkte ik aan de woorden van mijn chef d'équipe, de heer Moerman, dat er iets aan het veran deren was. Ik herhaalde daarom mijn wens om voor ons vertrek naar Mexico met hem, met de dames-leid ster mevrouw Blankers-Koen en met Ton Eykelboom om de tafel te gaan zitten. Daar leek niets van te ko men. Een gelukkige omstandigheid bij dat alles ieek me echter, dat de heer Moerman en ik in de laatste nacht voor ons vertrek samen een kamer deelden in Motel Amsterdam. Het is helaas anders verlopen. We hebben toen inderdaad op het allerlaatste moment een gesprek ge had, om vijf voor twaalf mag je wel zeggen, en uit dat gesprek bleek mij zonneklaar dat mijn veronderstellin gen juist waren. Van de door de heer Jutte gedane beloften zou in Mexico niet veel terechtkomen. Begrijp me goed, het is geen zaak tegen Eykel boom, in het geheel niet, maar mij was duidelijk gesteld dat ik in Mexi co de leiding over de training en de (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 11