aardgas voor warmte Sir 3 V an der Pol heeft goede kans concours Harwich te winnen HANSJE WON DE VOETBALPOOL De Olympische Spelen OOM PIP uw mmwiiwffl aw w OP 64 VELDEN 2e tand- fechnicus cm PINOKKIO EN DE DRAAIMOLEN De Puy, Sluiskil won ere-prijs Chateauroux m IS 1 1 a fffff B H l 1 I i II it in S| li De ondeugende sterretjes De pianist Een kat die van water houdt in holland brengt een buis de warmte bij u thuis Derby Orleans W. M 3 16 DE STEM VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 25 =5 Hansje was een jongen die erg graag poolde. In de voetbalpool. Hij had nog nooit gewonnen en iedere zondag was hij weer opnieuw teleur gesteld omdat hij niet genoeg uit slagen goed had ingevuld. Zijn va der poolde ook vaak. Hij had al eens gewonnen en dat kon Hansje maar niet uitstaan. Zijn vader zei altijd dat hij veel geluk had omdat hij een baard droeg. Voordat hij de voetbalpool invulde kroelde hij eerst een paar kee. in zijn grotr zwarte ringbaard en zei daa plot seling: „Het wordt 3-1". En dat kwam soms nog uit ook. Maar kleine Hansje had geer baard dus kon hij, voordat hij het poolformulier invulde, ook niet in zijn baard kroelen. Op een zondag zat hij nieuwsgie- Het was dag, maar wat was dat nou! Er stonden nog vijf sterretjes aan de hemel. Dat waren vijf ondeu gende sterretjes. De heks op de aarde zag dat en betoverde hen in water lelies. En elke nacht komt de heks terug. En dan gaan de waterlelies ver open. Er zitten dan kleine elfjes in, die dansen. Dan komen er drie kikkers met een gitaar. En dan nog drie eenden die op de maat mee zin gen. En zo wordt dat een mooi orkest. De mensen komen er 's nachts om 12 uur dikwijls naar kijken. Dus als je vijf waterlelies ziet, zullen dat vast wel de ondeugende sterretjes geweest zijn. Anja van Gurp, 9 jaar, Sprundelsebaan 147, Breda rig en vol spanning naar de radio te luisteren. De voetbaluitslagen zou den zo komen. Ja, daar kwamen ze. Hansje noteerde de uitslagen. Plot seling sprong hij op. „Ik heb er der tien goed", schreeuwde hij. Ieder een in de huiskamer kwam kijken en, ja hoor. Hansje had er dertien goed. „En nu maar afwachten hoeveel ndere mensen er dertien goed heb ben", zei vader. Dat kon Hansje niet .'.o erg veel schelen. Hij vond het allang fijn dat hij er eindelijk eens dertien goed had gehad. De vo gen ie dag stond er in alle kranten, dat Hansje de hoofdprijs had gewonnen. Niemand anders had dertien goede uits'agen gehad, dus hij kreeg een heleboel geld. Daar was hij reuze- blij mee en hij zei tegen zijn va der dat hij gauw een fiets wilde gaan kopen. Een fiets met handrem men, want die had hij allang willen hebben. Vader nam hem mee naar 'n fietsenwinkel en daar zocht Hans je een fraaie fiets uit. Maar hij had natuurlijk een heleboel geld over. Dat had vader voor hem op de spaar bank gezet. En de volgende zondag zat Hansje weer vol spanning naar de uitslagen te luisteren. Maar hij had niets goed. „Helemaal niet erg", zei hij, „volgende week win ik mis schien weer en dan koop ik een nieuw horloge". „Dat mag je nu ook wel hebben", zei vader. En Hansje kreeg een hor loge. Maar de rest van het geld, en dat was heel veel, bleef op de bank staan. En als hij nu op zijn flets rijdt of op zijn horloge kijkt, dan denkt hij altijd nog terug aan die ene zon dag dat hij de voetbalpool won. Gijs Ultz, Meerle, (België). In Mexico City wordt binnen kort de grootste sportmanifestatie van het jaar gehouden: de Olympische Spelen worden om de vier jaar gehouden. Radio, t.v. en kranten zullen aan deze gebeurtenis uiteraard grote aandacht besteden. De verwachtingen zjjn hoog ge spannen. Ieder land heeft wel enkele favorieten die een kans maken op een gouden plak. Voor lopig is het nog afwachten. Misschien willen jullie wel eens iets weten over de historische ach tergrond van de Olympische Spelen. De eerste Olympische Spelen had den ongeveer 2800 jaar geleden plaats in de oude Griekse stad Olym- pia. In die tijd kostte de voorberei ding slechts een dag. Er werden alleen wedstrijden gehouden in hardlopen. Eerst in het jaar 776 voor onze jaartelling kwam er een tussenpoos van vier jaar tussen de spelen die langzamerhand steeds grotere be langstelling kregen binnen het Griekse rijk. In 492 voor Christus duurden de Olympische Spelen vijf dagen en waren er niet minder dan 50.000 toe schouwers. In de onmiddellijke nabijheid van de arena waar de wedstrijden ge houden werden stond een groot aan tal tempels en altaren waar de sport lieden honderden dieren aan de go den offerden. Dit deden ze in de hoop dat de goden hen dan welwil lend zouden zijn en hen de overwin ning zouden schenken. Getekend door Anita van Son, uit Terheljden. BR 37-É6 Hier zien jullie hem dan eindelijk... de wereldberoemde pianist Moilie Tingeltangel. Je ziet, hij is weer he lemaal in zijn element en speelt er vrolijk op los. De muzieknoten springen als het ware van zijn vin gers. Wist je wie de meeste geliefde componist van Moilie Tingeltangel is? Nee? Nou zet dan de letters waaruit zijn hoofd is samengesteld zo naast elkaar dat ze de naam vor men van een bekende componist. •uaaomaaa :pioo/Atuy Iedereen weet dat katten niet van water houden. Vele katten halen zelfs de vreemdste capriolen uit om maar geen natte voeten te krijgen. Maar... er zijn uitzonderingen. In Turkije komt bijvoorbeeld het Van- kattenras voor dat juist heel erg veel van water houdt. Voor een Van-kat is er niets heer lijkers dan een lekker ochtendbad. Deze katten danken hun naam aan het Van-meer dat ongeveer 150 kilo meter van de grens tussen Turkije en de Sovjet-Unie ligt. De Van-kat is ook een geducht visser. Hij houdt er niet van om op muizen te jagen. De afgelopen jaren zijn vele Van- katten naar alle delen van de we reld geëxporteerd. Er was eens een arme poppenma- ker die wilde zo dolgraag een zoon hebben. Al was het van hout zei hij altijd. Op een dag was hij weer met een pop klaar, het was 's avonds. Die nacht kwam de goede fee die al les gehoord had. Ze sloeg op het hoofd van de pop die de volgende morgen leefde. De poppenmaker was zo blij. Hij wist niet wat hij doen moest. Hij zei, jij noemt mij vader en ik jou Pinokkio. Pinokkio kreeg een pen en een a.b.c.-boek en moest naar school. Op weg naar school zag hij een kermis. Er kwa men twee jongens op hem af en zei den. „Kom ook mee naar de kennis dan krijg je geld, voor een hele dag. Pinokkio deed wat hem gezegd was en ging op de draaimolen, touwtje trekken enz. enz. Toen het etenstijd was ging hij naar huis. Hij at en ging weer naar de kermis. Dan ging hij eerst op de draaimolen. Hij ver gat het riempje vast te doen en viel er af. Ineens werd Pinokkio wakker, Hij kleedde zich aan en ging na het eten direct naar schoot zonder eerst in de draaimolen te zitten. Eric van Acker, Schuitvlodstraat 11, Groede, 9 jaar, klas 4. (ADVERTENTIE) „Kijk eens naar al die zwaluwen, oom Pip, ze zitten allemaal op de telefoonkabels". „Ja, ze beginnen zich al te verza melen Pat. Binnenkort vliegen ze weer allemaal weg, naar Zuid- Afrika. Tijdens de winter kunnen ze namelijk geen voedsel vinden in ons land." „Maar in de lente zijn ze er ge lukkig weer." BR 37-68 l\A\ UBLIKAT1E N.V. NEDERLANDSE GASUNIE Op het nationale concours met de jonge mannen van Chateauroux heb ben 6368 duiven gevlogen. Hoewel de eerste (officiële) opgave niet klopte (in plaats van 16.18 was het 16.59) was er aan de gevleugelde draver van het luchtruim van J. du Puy te Sluiskil niet te kluiven. Aan 949 m per minuut vliegt hij nog altijd los vooruit de eerste ereprijs, op de hielen gevolgd door eentje van A. Debacker te Kapellebrug, tegen de Clinge. Vervolgens 3 Paul Jaspers te Breda met zijn inmiddels beroemd geworden „Klein Duimpje". Een dame schreef mij om te vra gen hoe het komt dat duiven zo ge makkelijk vechten, ze had het ge zien en gelezein hoe hij de vloer aanveegde met drentelende doffers en duivinnen, die hij door de sple ten van zijn sina-asappelkist in de gaten hield. En hoe zijn kameraad de „Goeie Bonte" zijn vleugels ook al los aan het lijf had hangen om er zonodig enige opzanikers mee uit te delen. Volgens mij is het in hoofd zaak jaloezie, ze kunnen het zonneke gewoon niet in het water zien schij nen. 4. H. Hopmans te Bergen op Zoom 5. Kees Nooije, te Breda schitterende speler met de jonge dui ven, won van Orleans de eerste in Breda met een andere duif, die hij toevallig niet nation, getekend had. 6. P. Rommens te Roosendaal, 7. Staf Dusarduyn te Groede, de laat ste tijd weer ouderwets op dreef, 8 G. van Belleghem te Eede, 9 Th. de Smit te Breskens 10 B. Pileat te Clinge 11 H. Bergheijn te Koewacht 12 H. Meulendijks te Eindhoven 13 P. Boudewijns te Mierlo-Hout 14 E. van de Putte te Sas vam Gent 15 H. van Mierlo te Made 16. J. Vesters te Kaatsheuvel 17 en 28 E. van den Benghe te Sas van Gent 18. W Cee- len te Geldrop 19 A. Muller te Go- richem 20 J. Vermeulen te Riel 21 A. Ghijssens te Boxtel 22 Ch. Wierck te Lepelstraat 23. L. Taalman te Philippine 24 Th. Koetsenruyter te Steenbergen 25 C. Jansen te Ulven- hout 26 A. Wolfs te Rijen 27 C. De- roeck te Hulst 29 J. Kruf te Halste ren 30 C. Gerritsma te Breda 31. P. Kok te Chaam 32 G. Schrier te Cadzand 33 W. Peeters te IJsselmon- de 34 A. de Graaf te Standdaar- buiten 35 F. Vergouwen te Zundert 36 P. Keeris te Zeelst 37 A. Lievens te IJzendijke 38 D. Deurwaarder te Temeuzen 39 Ph, Steketee te Yerse- lte 40 P. Bolssens te Clinge enz. Vele duiven die op Orleans vroeg waren, liepen ook op Chateauroux in de kijker. Ik sprak er nog over met de beroemde Zeeuw Vasseur te Cadzand, die speciaal wees op de naam Vandenberghe te Sm vnn Gent zeer harde vlieger. Steenbergen heeft het min of meer laten afweten terwijl de Nabvanpee in het stuk niet voorkomt. Nevel boven de ei landen zal daar mede de oorzaak wel van zijn. De wakkere luchtrei zigers kunnen zich dan niet oriënte ren. Gevolg: stoom afblazen, grote omweg en gevoelig minder meters per minuut. De grote kampioen A. J. Levolger te Bergen op Zoom wint niet alleen de eerste prijs in zijn rayon, maar ook over geheel Nederland. De thuis komst van zijn „Lichte" wordt door konfrater Van Bergen als volgt be schreven: „Toen deze jeugdige klep per zich met zijn formidabel eind- schot over de plank duwde, vond hij het kot gesloten en miste de sjarel in kwestie de sleutel van zijn consta- teur. Op zulke (kritieke) momen ten moet de ega uitkomst bieden. Laat nu de op goed geluk opgezochte sleutel nog passen ook". Het komt er op neer dat de winnaar tijd genoeg had, hij kon die derby niet meer verliezen. Levolger is niet aan zijn biefstuk, ik bedoel proefstuk ik heb hem in deze rubriek al me nigmaal roemvol kunnen vermelden. In '67 was hij nog 2e kampioen-ge neraal van de C.C. Bergen op Zoom, niet van de poes. Dit jaar won hij drie eersten in de C.C.: van St.- Dends, van Corbeil en nu als kroon op het werk, van de grote derby- Orleans tegen 47.000» duiven. Zijn „Lichte" is gekweekt van twee ca deau gekregen duiven (Muskens en Buuron), hij zat op platte jongen en in de pluim zo glad als een kos tuum op maat. Naar Chateauroux hoefde hij niet meer mee, het zou ten andere toch niet gegaan zijn want een paar da gen na zijn zegetocht viel hij rats „aan brokken", zo kaal als een luis. Het is de tijd van de grote verplui- min-g, daar helpt niks aan. Ter com pletering geef ik de eerste tien uit de overige rayons, waarvan de uit slag nu ook tei perse kan. Rayon 3 met 11.343 duiven: 1. Sjouk Rijksen te Soest, 2 A. Bouman te IJsselsteijn 3 M. J. Mens te Den Dolder 5 J. Dorresteyn te Doorn 6 en 11 W. Gouw te Soest 7. C. Huysman te Zeist 8 L. Kloosterman te Drieber gen 9 G. Dijkman te Soest 10 A. van Meteren te Gorichem. Rayon 4 met 7.333 duiven: 1. H. Florissen te Ede 2. A. Elsenaar te Ede, 3. M. Kool hout te Wamel 4. Th. de Bruyn te Beek (Nijmegen) 5. B. van Berk te Afferden 6. P. van Zetten te Vee- nendaal 7. Th. Rutten te Groesbeek 8. A. Moerkerken te Oss 9 T. Hol lander te Harderwijk 10. G. Dries- sen te Lent. Rayon 5 met 9548 duiven ligt weer wat dichter in de buurt. 1 D. Stolk te H.I. Ambacht 2 C. de Rooij te Alblasserdam 3 A. Hagers te Ber- kel, 4 Gebr. Van Baaren te Rotter dam 5 N. van der Voort te Honselers- dijk 6 L. Hollemans te Ridderkerk, won dit jaar reeds de eerste van St.-Vincent 7 W, Wildeman te Maas dam 8 J. Derden te Rotterdam 9. W. van de Burgh te Maasland 10 Th. Benze te Rotterdam. De hoofdprij zen waren elektrische was-automa- ten, complete keukeninstaUaties, gou den dames- en herenuurwerken enz. Valt u er ditmaal met uw neus buiten, is het dan niet min of meer uw eigen fout? Gauw ook duiven gaa-n houden! Tot slot de vroegste duiven (mel dingen) van het nationaal concours van Harwich (Parkeston Quay). We gens de zeer geringe snelheden die gemaakt zijn, gaat de aclitervlucht een enorm aantal punten „op" krij gen. Indien de voortekenen niet be driegen zal de grote kampioen Fe lix van de Pol te Goirle, gepakt te 15.10 ermee weg zijn, zeker is het evenwel nog niet. Op het eerste ge zicht gelooft niemand het, maar ik ben er even voor gaan zitten. Er zijn kopduiven die zevenhonderd me ter maken. Met zestig kilometer overvlucht krijgt zo'n duif meer dan anderhalf uur bonificatie. Vandaar dat het de vraag is of een man als De Graaf te Middelburg die aan de tijd het vroegst gepakt heeft 13.30, het tegen Felix halen kan. Ziehier de opgaven van Ja cobs en zijn rekenaars: Van der Walle te Cadzand 13.34, P. de Smit te Sluis, zeer groot kampioen zit er altijd met zijn tractement tussen 13.34, Staf Dusarduyn te Groede idem van hetzelfde laken een broek 13.38, Bouwman te 's-Heerenhoek 13.39, Dusee te Oostburg 13.41, De Ridder te Arnemulden 13.47, De Smidt te Tetmeuzen, weer hij! De Jong te Goes 14.15, Van de Noord te Halsteren 14.16, zeer vroege duif Opdorp te Hoogerheide 14.18, Vam der Heyden te Putte 14.28, Buurste den te Roosendaal 14.39, Van Ber gen te Alphen 15.01, eveneens zeer vroeg. In Breda is Piet Vermeulen aan de eer, van stiel sloper van bouwwerken. „Een slopende race" was zijn commentaar. Volgens Piet hebben ze er onnoemelijk hard aan moe ten trekken. Ook hij houdt het voor lopig op Felix van de Pol, die zijn duif alleszins verwacht had, want hij had er terdege patatten op staan. Allemaal goeie» DEN BRUINEN W. I MUHRING Het Is buiten kijf dat een goede ke#. nis van de openingen een noodzak, lijke voorwaarde is om ais schaker successen te kunnen oogsten. Din echter het terrein van de opening met de vele hoofdvertakkingen en varianten nog voortdurend in bent. ging is, doet de schaker die geen grootmeestersaspiraties heeft er verstandig aan zich te beperken tol een paar openingen. „In der Be. schrankung zeigt sich der Meister" geldt in dit opzicht ook voor de scha. ker. Is hij bovendien een combinatie- speler, dan kan hij met succes gain, bietvarianten spelen, die zo in zijn kraam te pas komen omdat deze een garantie betekenen voor taktisch spel Zo'n schaker is de witspeler ln i( onderstaande partij, die met het heerlijke Blackman-gambiet zijn t«. genstander praktisch binnen 12 zet. ten van het bord speelt en dan noj 19 zetten nodig heeft om de vijan-1 delijke koning mat te zetten. Wit: Nicolai Zwart: Niessen Gespeeld te Solingen 1968. Blackman-gambiet 1. e2-e4, d7-d5, 2. d2-d4 (Met deze zet wordt het Blackman-1 gambiet ingeleid, dat vooral grote bekendheid verwierf door de vin dingrijke analyses van de bekende schaakmeester Diemer. Bij de uitge-1 verij Ten Have is zelfs een boek ven zijn hand verschenen „Vom ersten I Zuge an auf Matt", dat de boeiende wederwaardigheden van deze ope- ning aan de hand van partijen be-1 handelt) 2. d5xe4 3. Pbl-c3, Lc8-f5 4. 12-13 e4xf3 5. Ddlxf3 (Scherper en ook beter dan 5. P13:) 5. Dd8-c8 6. Lfl-c4, Lf5-g6 (Beter was wellicht 6. e6) 7. g2-g4, e7-e6 8. Pgl-e2, Lf8-b4 I 0-0, h7-h5 10. Pe2-f4, h5xg4 11. Df-3- e2! (Om d4-d5 voor te bereiden) 11. Lg6-f5 12. f4-f5! (Met eenvoudige middelen heelt wit I reeds een gewonnen positie bereikt) 12. Lb4-c5+ 13. Lcl-e3, Lc5-d611 d5xe6, f7xe6 15. Le3-d4, Pb8-c6 IS. Ld4xg7, Th8-h7 17. Pf4xe6, Ld6xh2+ 18. Kgl-g2, Lh2-e5 (Gedwongen) 19. Lg7xe5, Lf5xe6 20. Le5-f6, 21. Tflxf6, Pc6-d4 22. De2-e4, Dc8-d" 23. Lc4xe6, Th7-h2+ 24. Kg2xi. I Dd7-d64- (Opgeven is altijd moeilijk) 25. Kh2-g2, Ke8-d8 26. Tal-dl, c7-cé 27. De4xb7, Ta8-b8 28. Tf6-f8+, Dd6ï f8 29. Db7-d7 mat. Schaakraadse! Ondanks de ver opgerukte witte plus I pion schijnt de stelling voor wit niet gewonnen. Immers 1. Lh6, Lb2: Lg7, Lg7: 3. Kg7:, b2 4. h8D, blD levert een gelijkstaand eindspel Dank zij een fijne manoeuvre, waar-1 mee de vijandelijke koning op een I noodlottige diagonaal gedreven wor® kan wit toch nog op fijne wijze win nen. Wit aan zet en wint Oplossing schaakraadsel Wit wint als volgt: 1. Kg6-f7, K<»;c, 2. Kf7-g8, Kc4-d3 (Na 3. h8D, M'; 4. Kh8: volgt 4. Kc2 met reo'l 3. Lcl-h6, Ld4xb2 4. Lh6-g7, I»b2W 5. Kg8xg7, b3-b2 6. h7-h8D, b2-bl0 7. Dh8-h7-f met damewinst. spreekt vanzelf, dat ook na 6. V het eindspel voor zwart verloren i- (Selesnieff). (ADVERTENTIE) GEVRAAGD Om opgeleid te worf«" tot all-round technic Brieven onder no. 24344-2'" van dit blad (Van een onzer verslagi „Het woord „modern" wo te vaak gedekt door de ei vier letters". In deze uits de dichter Adriaan Roland schuilt het grote problee mee de Nederlandse dansli al enkele |aren te kampe Moeten zij toegeven aan gesproken voorkeur van jeugd voor de eigentijdse, ne dansen? Of moeten zij vasthouden aan de danse generaties lang tot de hebben behoort, maar nu jongeren als „ouderwets bestempeld? Een statig herenhuis in eent buitenwijk. Op de gevel stqj sierlijk letters het woord „m school". Geen neon. We wo opengedaan door een vrienf zestiger in stomerij-vers maatpak. Eerst moeten we zaal bezichtigen, een lange, en hoge zaal, langs de muw stoeltjes in rococostijl, gee De geluidsinstallatie is glc De platenrékken zijn gevuld langspeelplaten van Victor Zuidamerikaanse dansmuzii allerlei soorten jazz. „Ik zit nu al 34 jaar in dit g zegt hij, „maar in al die tijc' niet veel veranderd. Dat hoi niet. Mijn leerlingen komen om te leren dansen. Niet o: amuseren. Dat kunnen ze do feestjes, of op het jaarlijkse lesbal. Naast de „danse" doceer ik „maintien". Dat is een van langrijkste aspecten van het onderwijs. Een jongen behoo weten hoe hij een dame ten moet vragen en dat hij niet dame de trap op mag gaan

de Stem | 1968 | | pagina 16