ROOSENDAALSE TRAINER BROOS: In België kan een amateur N.A.C-H0LLAND SPORT goed verdienen HONDERDVIJFTIG PROFS IN DE „GOLD RACE" Aantrekkelijk program on de renbaan Mereveld SPORTTOTO ER WORDT MET GELD GESMETEN Bond voor clubbladen MEESPELEN REDEL (RBC) NOG NIET ZEKER Fighti UEFA-jeugdtoernooi Nederland tegen Frankrijk en Zwitserland Hannover'96; interesse in Cebinac Kegelcompetitie begint maandag Wielerprogramma van Sportpaleis N.A.C.-STADION - BRËDJT ZONDAG A.S. AFHANKELIJK BOKSEN ting Mack in Amsterdam Tennis in Los Angeles Stolle en Rosewall in halve finale Honkbal JEKA in derde promotiestri jd RADIO EN TV LUCIEN VAN IMPE (B.) heeft de achtste etappe van de Kleine Tour gewonnen. De winnaar had na 190 kilometer tussen Verdun en Vielsalm zeven seconden voorsprong op zijn ploegmakker Opdebeeck en ruim een halve minuut op zijn landgenoot De Vlaeminck, die voor twee ande re Belgen Frenay en Coulon derde werd. De Fransman Boulard behield de leiderstrui voor de Zwitser Thalman (op 8 seconden). De Belg De Vlae minck verstevigde zijn positie aan de top van het puntenklas sement. GERRIT LEFERINK uit Haaks bergen is gisteren in Amersfoort militair wegkampioen geworden. Hij won de sprint van een kop- groepje van 5 man voor Michel Bertou, Vermeulen, Van Dam en De Vlam. De Madenaar Jan Joo- sen kwam als zesde over de streep. De Brabander had weer een kleine voorsprong op twee andere renners. BERN (ANP) Het Nederland se jeugdelftal zal om de eindronde van het UEFA-toernooi te bereiken, Frankrijk en Zwitserland moeten uit schakelen. Bij de in Bern gehouden loting bleek dat acht landen zeker zijn van een plaats in de eindronde, die van 17 tot 29 mei 1969 in Leip zig wordt gehouden, terwijl zeventien landen kwalificatiewedstrijden moe ten spelen voor de overige acht plaat sen. De kwalificatiewedstrijden be staan uit een thuis- en een uit wedstrijd. De landen die zich direct plaats ten zijn: Turkije, Roemenië, Spanje, Malta, Oostenrijk, Polen, Tsjecho- slowakije (titelverdediger) en Oost- Duitsland. De indeling van de eindronde Is: Groep A: Turkije, Roemenië, Fin land of Rusland, Italië of Portugal. Groep B: België of Engeland, Mal ta, Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland. Groep C: West-Duitsland of Zwe den, Albanië of Bulgarije, Nederland of Frankrijk of Zwitserland, Spanje. Groep D: Oostenrijk, Zuid-Slavië of Hongarije, Schotland of Noorwe gen., Polen. DEN HAAG (ANP) De cijfers van de sporttoto van het afgelopen weekeinde zijn: Deelnemers: 829.491; inleg: was f 1.725.794,10; prijzenbedrag f776.607; eerste prijs f 232.982,10. Zeven mel dingen met 13 goed voorspelde uit slagen. Per kolom wordt bruto uit gekeerd f 33.283. Tweede prijs was: f 155.321,40. Honderdvijfenvijftig meldingen met 12 goed voorspelde uitslagen. Per kolom wordt ongeveer bruto f 1000 uitgekeerd. Derde prijs f 232.982,10. Duizendzeshonderddrie meldingen met 11 goed voorspelde uitslagen. Per kolom wordt ongeveer bruto f 145 uitgekeerd. Extra-prijs f 155.321,40. Tweehonderdeenenveer tig meldingen met de eerste acht uitslagen goed voorspeld. Per kolom wordt ongeveer bruto f 644 uitge keerd. HANNOVER (ANP) De Duitse Bundesligavereniging Hannover '96 is sterk geïnteresseerd in de 28-jarige Zuidslaviër Zvezdan Cebinac, die door zijn huidige club, FC Nürnberg voor lopig is geschorst, omdat hij woensdag kort voor de wedstrijd FC Nürnberg- Ajax het trainingskamp van zijn ploeg had verlaten. „Voor een dragelijk transferbedrag willen wij hem graag overnemen", aldus Rudi Franz, be stuurslid van Hannover '96. „Tschik" Cajkovski, de Zuidslavl- sche trainer van Hannover '96, die opmerkelijke successen met Bayern München bereikte, stelde dat als Ce binac naar een andere Duitse club zou willen, hij waarschijnlijk wel eerst bij hem in Hannover zou ko men. „Toen ik nog trainer bij Bayern München was, wilde hij reeds graag bij mij spelen", aldus Cajkovski. FC Nürnberg zal vermoedelijk aan het eind van deze week of in het begin van de volgende week een defintieve beslissing nemen over wat er met Ce binac gaat gebeuren. (Van onze kegelmedewerker) BREDA De toekomst ziet ®r voot de Bredase Kegelbond bijzon der rooskleurig uit. Als maandag nL in de Sociëteit De Kring de com petitie begint, gaan de dames voor het eerst in een aparte klasse van start. Het nieuwe gezicht hier: V.S. O.P., waarvan men hoopt, dat de gedegen kwalificatie voor cognac ook voor de kegelclub zal gelden, in de geest van Veel Succes Op de Plank. Het Roosendaalse B.O.P, vorig jaar zeer goed gestart, is met meer le den opnieuw van de partij. In Ber gen op Zoom bestaan plannen voor de oprichting van een club, die zich dan ook bij de Bredase Kegelbond zal aansluiten. In Kaatsheuvel wordt nog dit jaar een nieuw kegelhuis ge opend met vier banen en in Den Bosch verrijst in 1969 een kegelpa leis met zes banen. Nieuwe moge lijkheden dus voor de Westbraban ders om kort bij huis op vreemde banen te oefenen. Ook bestuurlijk zijn er enkele veranderingen, die het belang van West-Brabant in de Koninklijke Ne derlandse Kegelbond accentueren. In het district Brabant, dat voorheen jaarlijks van bestuur veranderde, is een vast bestuur gekozen, waarvan de heer M. Flipsen voorzitter en P. Bredius secretaris is beiden in dezelfde functie bestuurslid van de Bredase Kegelbond. Het geregeld vlakken van de ba nen op hoog wedstrijdniveau heeft tot gevolg gehad, dat door scherpe concurrentie het aantal kegelaars in de A-klasse kleiner is geworden. Fa vorieten voor de titel in het per soonlijk klassement zijn o.a. J. van Loon, P. Bredius, P. K-rijnen en F, van Brummelen. Zoals in vorige ja ren wordt de competitie over 6 ron den van een week verspeeld. Maan dag a.s. treden aan D.O.C., V.S.O.P. en B.L.G. (Van onze sportredactie) BREDA Door de grote belang stelling van de wielrenners voor de nog komende wedstrijden op de weg, begint het Sportpaleis van Antwer pen later dan gewoonlijk aan het wlnterprogramma. De eerste meet ing Is nu op zaterdag 14 december met een Internationale stayerswed strijd, omnium voor b eroepsrenners en twee selectieritten voor de arm bandcompetitie. Het weekeinde daarop (zondag 22 december) staat een „omnium voor wereldkampioen" op het programma alsmede een dernywedstrijd. Zaterdag 4 januari is er een Bel» gië-Nederland voor stayers, zaterdag 11 januari het officieel kampioen schap van België omnium beroepsrij ders. het kampioenschap van België achter de derny (amateurs), zondag 19 januari de Grote Prijs Stan Oc* kers (derny), kampioenschap van België ploegkoers amateurs, zater dag 25 januari internationale stayers wedstrijd, ploegomnium, zondag 2 fe bruari kampioenschap van Europa achter de derny en finale van do armbamdcpmpetitie. De zesdaagse (de dertigste) vindt plaats van 14 tot 20 februari. Hoog tepunt van het (nieuwe) jaar moet het wereldkampioenschap worden. Zoals bekend laat de UCI de baan- wedstrijden voor het eerst in een sportpaleis verrijden. Antwerpen heeft op 5, 6. 8 en 9 augustus 1969 de primeur. (Van onze sportredactie) ETTEN-LEUR Wanneer de plannen van „Internos-Contact" doorgaan, zullen diverse clubbla den uit Brabant en Zeeland tot een kopij-uitwisseling komen. De basis hiervoor werd giste ren in Etten-Leur gelegd, waar onder initiatief van Internos- Contact achttien afgevaardigden van clubbladen van Zeeuwse en Brabantse verenigingen zich meldden om mee te werken aan de totstandkoming van een „bond van clubbladen". De IS clubbladen vertegenwoordigen verenigingen uit het zondag-, za terdagamateur- en betaald voet bal, Dit aantal zal zo meent internos Contact zeker stij gen als de bond eenmaal zijn voordelen heeft getoond. En die zijn onder andere: kopij-uitwis seling, gezamelijke inkopen en technische verbeteringen. De ini tiatiefnemers stellen de naam „Clubbladorganisatie" voor. (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL - BREDA RBC verkeert momenteel nog in onzeker heid over het wel of niet meespelen van Ben Redel morgen tegen SVV. De Roosendaler is deze week in dienst gtegaan en men weet nog niet of hij dit weekend vrij krijgt. Redel is opgekomen in Amersfoort. Om deze reden was er nog geen RBC-opstelling. Het elftal van NAC voor het duel tegen Holland Sport is ongewijzigd. Bij Baronie neemt De Graaf de (rechtsback)plaats in van Genie Olfers. De Bredanaars spelen in Limburg tegen Roda JC. De opstellingen luiden* NAC: Van der Merwe; Van Gorp, Vermeulen, Graaumans en Pelkmans; Bouwmeester jr. en Luyten; Bouwmeester sr., Visschers, Deykers en Brou wers. BARONIE: Korebrits; De Graaf, Brouwers, Van Ierland en H. van Ierssei; Van Zundert en C. van Ienssel: Maas, Pirard, Heyboer en Holleman. (ADVERTENTIE) Aanvang: half drie Met o.a. topscorer Roggeveen Voorziet u van kaarten bij de voorverkoopadressen Voorwedstrijd: Regionale Hoofdklasse N.A.C.—VEERSE BOTS (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL. „Amateurvoetbal in België is heel ivat anders dan amateurvoetbal in Nederland. Hier kennen we pure voetballiefhebbers, maar in België is het amateurvoet bal hoewel niet toegestaan op professionale leest ge schoeid". Aan het woord: de Roosendaler Faas Broos (41 jaar), trainer van het Belgische amateurclubje Achterbroek, een ploeg met de kracht van een redelijke vierdeklasser in Nederland. Ook is Faas Broos bezig aan zijn tweede Belgische avontuur. Hij trainde eerst bij Kalmthout (vier jaar), volgens Broos de enige echte amateurvereniging in België. Waarom verkoos Faas Broos België boven Nederland? „Op de eerste plaats omdat het er financieel veel aantrekkelijker wer ken is. Er wordt met geld gesme ten. Volgens de reglementen van de Belgische voetbalbond mag er maar één betaalde speler in het eerste elftal van een amateurclub staan en dan nog wel een trainer-speler. Dat is theorie De praktijk is wel even anders. Neem nu bijvoorbeeld Ach terbroek. Alle jongens uit het eerste eiltal worden betaald. Voor een ge wonnen wedstrijd incasseren ze 45 gulden, voor een gelijk gespeelde 35 gulden en voor een verloren duel 20 gulden. Daar komt dan nog acht- gulden voor de verplichte training bij. Bovendien worden de reiskosten van de jongens vergoed. Daar staat tegenover dat ze een contract voor hun leven moeten te kenen. Dat heeft voor de club het voordeel, dat ze spelers duur kun nen uitlenen voor een jaar aan een sterke profclub. Zo heeft F.C. Ant werp vorig jaar de beschikking ge had over Goossens van Achterbroek, die maar liefst 35.000 gulden in de verenigingskas deed vloeien. Deze financiële voordelen werken aanlokkelijk voor een flink aantal Nederlandse amateurs langs de Ne derlands-Belgische grens. Ook Faas Broos heeft drie Nederlandse spelers meegenomen naar Achterbroek. „Het mochten er maar drie zijn, want de Belgische voetbalbond laat niet toe dat er meer dan drie bui tenlanders in het eerste elftal spe len. Ik heb drie Roosendaalspelers meegenomen. Voor Roosendaal wa ren het tweederangs krachten, maar in Achterbroek is men er blij mee. Ik kijk vooral naar jongens uit een tweede elftal of naar hen die onte vreden zijn, dat zij maar een paar heer in het eerste elftal zijn opge steld en daarna werden gepasseerd. Zo staat bij Achterbroek Kees Pot ters (28) in doel. Hij heeft het bij Roosendaal nooit verder kunnen brengen dan het tweede team. Bij den haag (anp) Fighting iïaC Cura<?aose bokser, die op augustus in Lignano door een «verwinning op de Italiaan Carmelo nossi, Europees kampioen in het »ewicht werd> maakt maan- uag .ill september zijn debuut in een Nederlandse ring. Fighting Mack bokst de hoofdar- uj van een internationaal profpro- „ramma. dat in de oude RAI in Am- sterdam wordt gehouden. De Duitse kampwen Karl Furcht is in dit ge- -J-W" de Mei "iet op het spel Dsrft, teSen«tander van Mack. De J is afgesloten op tien ronden. striirto!?an varder n°g drie profwed- ÏÏtVP- bet programma In het Kn,l fjWIcht ontmoeten Joop aan T„„i^IrSi amen de Antilli- elkaar b1 een eli" NedeJ1^ v'00r het vacante Winnaa ?Se kamPioenschap. De kert Liomt "It tegen Michel Blin- Dezè Fechtstreeks geplaatst is. partij gaat over acht ronden. teert mltgramma "ordt gecomple- Weltero ?en Partij in het zwaar- w«ld deWN !i tVSS7 Ronald Ried" Belg T ^ad?rlandse kampioen en het nrnwiS ei over acht ronden en 'Amsterdam') V3n Nic° Aloser« Chris Kok rvi ,g€n middengewieht ov« ze^ ronden g6Vecht gaat FT Het Portugese Lei- tehouwtr èeriPOrt° voor 10'000 toc" Kn Argesul P>ge?pe^ld met 1"1 te- een wedstriia v (Roemenië) in Van het tnèln "i dê eerste ronde •tedenbeker Bi? rt°m de Jaarbeurs- ''««s met 1-0 rust leldde Lei" Achterbroek verdient hij een aardi ge cent. Hetzelfde geldt voor John Tielen (21) en Ad Klippel (22), even eens van Roosendaal afkomstig. Klippel speelde slechts één keer in het hoogste team van Roosendaal, maar bij Achterbroek is hij de goal- getter in het eerste elftal. Vorig sei zoen scoorde hij 31 doelpunten. Roo sendaal had er financieel eveneens geen spijt van, dat de drie spelers naar Achterbroek vertrokken. Er was een „transferbedrag van 1120 gulden mee gemoeid". Waar komt dat geld allemaal vandaan? Achterhoek is tenslotte een klein dorp (1500 inwoners) tussen Brasschaat en Essen. De vereniging heeft zes elftallen en beschikt over slechts één speelveld. Wel is er een fraaie lichtinstallatie, zodat er ook avondwedstrijden kunnen worden ge speeld. „Voor het geld", zo zegt Faas Broos, „wordt gezorgd door de spon sors (meestal bestuursleden) én supporters, die voor de wedstrijd be paalde bedragen naar de penning meester brengen. De verdiensten van de spelers hangen dus voor een groot deel af van de premies van het publiek, dat overigens be slist niet karig is. Zelfs de spelers van het tweede en derde elftal ont vangen geld, al zijn de bedragen ui teraard wat lager". Of alleen Achterbroék geld betaalt aan zijn spelers? Faas Broos: „Beslist niet. Ik ken clubs, die niet eens zoveel hoger spe len als Achterbroek, maar die aan merkelijk forsere bedragen uitkeren. In de bevorderingsklassen gelijk staande met de eerste klasse van de KNVB zijn premies van 200 gul den voor een gewonnen wedstrijd belist geen uitzondering. De Belgi sche voetbalbond weet wel dat het gebeurt, maar treedt hiertegen niet op. Het meeste geld wordt ook on der tafel uitbetaald. In België is men soepel met de hantering van de re glementen. Ik zou ook voorlopig niet graag terugwillen naar een Neder landse club. Daarvoor werkt het bij Achterbroek te prettig Faas Broos (rechts) met de drie Roosendaal-spelers die hy heeft aangetrokken voor het Belgische „amateurclubje" Achterbroek. Jan Janssen Is een van de meest kansrijke Nederlanders. LOS ANGELES (ANP) De Aus traliër Fred Stolle heeft de halve finales bereikt van het herenenkel spel van de tenniskampioenschappen van de Zuid-West-Pacific. Hij ver sloeg in Los Angeles de Spanjaard André Gimeno met 6-3, 16-18, 6-1. De Australiër Ken Rosewall scha» teelde in de laatste kwartfinalewed- itrijd de Amerikaanse veteraan Pan- cho Gonzales met 11-9 6-2 uit. De Australiërs Rod Laver en Roy Emer son wonnen in een wedstrijd voor de kwartfinales van het herendubbel met 12-10 6-1 van de Amerikanen Clark Graebner en Charles Pasa* rell. FRED STOLLE (Van onze paardesportmedewerker) BREDA Zondagmiddag heeft de Utrechtse Paardensport Vereniging op de renbaan Mereveld een pro gramma van allure met de topnum- mers het H v. Wickevoort Cromme- lin Memorial, een klassieke draverij voor drie-, vier- en vijfjarige dra vers, en voor de internationale klas se de draverij om de Gold Cup, met deelname van alle topcracks, inclu sief de nieuwe kampioen van Ne derland, de Amerikaanse hengst Bla zing Song. De liefhebbers uit Brabant star ten vanmiddag op Duindigt en zon dagmiddag te Mereveld. André Haar- selhorst heeft met de merrie Esther H. een eerste kans in de Duitsland- prijs, waarin voornamelijk tegen stand zal komen van Gambler,Fleet- ness V en Fluiter S. Eddy Six van 'V. d. Boogaard uit Breda vindt zo wel in de Italiëprijs, zaterdagmiddag op de renbaan Duindigt, als wel in de Bemayprijs zondagmiddag in het stadspark te Groningen zware concur rentie, alhoewel er te Groningen al licht een prijsje gewonnen zal kun' nen worden. Liefhebber en eigenaar-rijder Caron uit Oosteind heeft met Carel Bond W in Mereveld geduchte concurren tie van Faith Hollandia, Germania, Elf ine en Entusiasmo. De 7-jarige ruin doet het echter de laatste tijd bijzonder goed en bij herhaling van zijn record moet er zelfs mogelijk heden voor een overwinning inzit ten. Voor fokker De Bruyn uit Raamsdonksveer komen diverse pro- dukten in de baan. Diverse topnummers, zowel van daag op de renbaan Duindigt, waar ook de belangrijke ren. de „Kinc- zem-prijs" verreden zal worden, als wel zondagmiddag te Utrecht op de fraaie baan Mereveld, kan het week end voor de draf- en rensportlief- hebbers bijzonder interessant wor den. Temeer daar in de Gold Cups de Nederlandse fokprodukten, en met name Carlos Pluto, Chérie Spen cer, Anton en de paarden van en- trainemeni Wagenaar met als troef Duchesse Mac graag de pijnlijke ne derlaag tegen de Amerikaanse hengst Blazing Song, nota bene over de stayersafstand van 2500 meter, zon dagmiddag in het kampioenschap van Nederland willen revancheren. (Van onze honkbalmedewerker) BREDA Zondag om half drie ontmoet Jeka een derde en laatste tegenstander in de strijd om promo tie naar de landelijke tweede klas se, het Haarlemse H.V.H. De Bredanaars zullen moeten win nen om zich van een plaats te ver zekeren. Jeka kwam tegen Robur tot een 5-2 overwinning, doch van Foresters werd met 6-5 verloren. Over de twee protesten, die de Bredanaars n.a.v. deze laatste wed strijd indienden, is nog geen uit spraak gedaan. De promotie zal daarom zondag in de eigen arena behaald moeten worden. Voor Robur is de situatie op dit moment beslist niet gunstig: na de nederlaag tegen Jeka, verloren de Apeldoorners zondag in de laatste slagbeurt met 4-3 van H.V.H. Hun laatste kans is een overwinning op Foresters. De stand in de halve promotiecompetitie is: Farestem en H.V.H. 1-2, Jeka 2-2, Robur 2-0. (Van onze sportredacteur) BREDA Ongeveer 150 beroeps renners starten vandaag om half twaalf in Helmond voor de jaarlijk se, en Nederlands enige grote prof- koers, „Gold-Race". De route gaat over 243 kilometer door Brabant en Limburg, om in Elsloo te eindigen. Rond half zes finisht daar de winnaar. In het rennersveld ontbreken de Italianen, die door wedstrijden in eigen land een startverbod hebben voor koersen over de grens. Een van de opvallendste afwezigen is voorts Eddie Merck. Er blijven echter voldoende beken de coureurs over om van deze Gold- Race een aantrekkelijke wedstrijd te maken. Tot de deelnemers beho ren o,a. J-an Janssen, Herman van Springel, Walter Godefroot, Ferdi nand Bracke, Rik van Looy, Lucien Aimar, Jean Stablinsky, Bernard Gyot, Arie den Hartog, Cees Haast, Ward Seis, Erik de Vlaeminck, E- vert Dolman, Leo Duyndam, Geor ges van den Berghe, Peter Post, Jo de Roo, Harrie Steeve-ns. Onder de Nederlandse deelnemers bevinden zich verder alle Caballero- renners (met o.a. Dies Kosten, Piet Braspenninck, Cees Zoontjens), de ploeg van Aluminium Bazuin (met Werner Swaneveld), Peugeot (met de goed in forme zijnde Henk Nijdam, Gerben Karstens en Jos van der Vleuten), het team van Pull (met de jonge Zeeuwse pro-f Richard Bu- kacki) en de equipe Smiths (met o.a. Wim Dubois, B-art Zoet en Rinus Hoo-gerland). Zowel radio als televisie beste den ruime aandacht aan deze inter nationale wedstrijd. De t.v. doet dat zondagavond in Sport in Beeld, de radio geeft in de loop van vandaag zeven uitzendingen. Daarbij wordt, voor het eerst in Nederland, gebruikgemaakt van 'n vliegtuig, dat als tussenstation fun geert. Bovendien is er een reporta gewagen achter de renners, zodat men flitsen krijgt vanuit dé lucht en vanaf een positie in de renners- karavaan. De uitzendingen vallen in de programma's van Djinn, Echo, P.M. en N.C.R.V.-sportshow. HERMAN VAN SPRINGEL .snelle buitenlander.

de Stem | 1968 | | pagina 13