RECREATIE: niet „na ons de zondvloed Relatie met natuur moet gehandhaafd blijven TOERISME OP ZUID-BEVELAND DIT JAAR ZEER STERK TOEGENOMEN LAND II (Vlaams) (Waals) paarbank - r naal LAZEN STAD (iii) liefdes komen aan bod e derde aflevering, maar is er even aandacht voor iere generatie :AAGD. Over het teren ERENIGDE veluwse ïn 5DE JOURNAAL, ihng ïnd de beer ■geheim van de grot tin tin. „De spookstad" in aal leur) THE big vallet indringers" EEN NIEUWE kans it AMSTERDAM KWARTIERTJE iESE VARIÉTÉ VERHAAL VAN DE „Schatten van de zee" EDE JOURNAAL Iting L40 eucharistie- ilng r boer en tuinder 30rdel van slangs jen en buiten. rieerd zondagmiddagpro- ima. 7.45 De WEDEROPBOUW abu simbel in klein kleutertje rtreportage iltari |jws trein van berlijn is topt. Dramatische film. sa nova do brasil •zicht van oorspronkelijk» iliaanse volksmuziek. uws million, cle en mains ,pel torcross te ensart egfeest te farnbo. jgh torcross te ensart ne brummell 18.05 eureka etes-vous, tistian marin? vas vaak trtjournaal jrnaal 1gramma-overzicht coeur du temps illeton aud et co. Programma de ORTF op het Festival Variétés te Montreux. jrnaal (ADVERTENTIE) nk 8 straat 15 istraat 24 straat 30 d a al op Zooms mstraat 3 ank met de •vice weerber. 19.30 Licht rnuzklt' ra 22.00 Nws. en berichten ite muziek 23.40-23.45 Nwfc tdag 23 september ILVERSUM 1 402 M 7.00 Nws. 7.10 Het leVöide 15 Badinerie: klassieke nio IC Nws, 7.32 Act. 7.50 Oy« 1.00 Nws.) 8.30 NWS. 8.32 Voor duw (9.35 Waterstanden) wn tiek van deze eeuw: moa k (opn.) KRO: 11.00 N«* ir de zieken 11.30 Bejaarde" na 11.55 Med. ILVERSUM 2 298 M 7.00 Nws. en ochtend»™ 20 Socialistisch strijdlied en: lichte grammofoon1**., ages (7.30 - 7.35 Van de vwi VPRO: 7.54 Deze dag. »20 Nws. Aansluitend: aCt- 'lZ, •nlichte grammofoon»! 10 Voor de huisvrouw. N je s. 11.02 Premières door se radio-orkesten (opn.)- ziek. ERSUM 3 240 M EN FM 9.00 Nws. 0 02 Fit: »03 gramma 10.00 Nws. 'k (11.00 Nws.) (V«n een onzer redactueren) MIDDELBURG Het jongste lid van het college van G.S. van Zee land is belast met (onder meer): de recreatie. Het is de heer A. L. van Geesbergen, zelf een verwoed wa tersportliefhebber, wonend in Zie rikzee. Hij heeft voor zijn hobby maar weinig tijd, helaas. En dat is te begrijpen, omdat de recreatie als een vloedgolf over Zeeland komt aanrollen. De heer Van Geesbergen staat als politiek persoon verant woordelijk voor het helpen regule ren van de vloed, zodat zij de pro vincie ten goede komt en haar niet op ongebreidelde wijze overmees tert. Van Geesbergen is een man van cijfers. Hij volgt en hanteert de sta tistieken, zoals een waterstaatkun dige de getijtafls. Zij voorspellen hem iets (niet alles) over de ont wikkelingen in de toekomst. Eén be langrijk ding heeft hij geleerd: de prognoses die over de groei van de recreatie worden opgesteld, zijn maai zelden *e optimistisch. Wil men niet van het standpunt „Na ons de zond vloed" uitgaan, dan berust het re- eveatiebeleid dan ook voor een deel op het zoekend aftasten van de toe komst, het vergelijken van gegevens en wellicht zelfs op het volgen van een gescherpte intuïtie. Va® Geesber gen ziet het bepaald anders dan een wethouder in een dorp op Schouwen, in de vorige eeuw, die vernam dat er een vreemdeling aan de kust ge signaleerd was en daarop zei: „Ver roest, wat zoekt die vent hier? Zand en water vind je toch overal?" Wij leven in een andere tijd. Aan elke beleidsbeslissing, die op het stuk van de recreatie wordt genomen, gaan grondige technische studies vooraf; tijdrovende procedures, voor ons de mocratisch spel vereist, geven de zaak bestuurlijk zijn vorm en dan komt de moeilijkste etappe: de fi nanciering. Want in de wereld van de recreatie draait bijna alles om het geld. Een „ontvangende" provin cie, zoaïs Zeeland, is niet altijd te benijden. Sommige gemeenten wor den voor schier onoverkomelijke fi nanciële lasten geplaatst, omdat zij voorzieningen moeten treffen, die slechts 6-7 weken per jaar intensief worden gebruikt en verder (voor de eigen bevolking) betrekkelijk nutte loos zijn Alles heeft zijn begin gehad, ook de recreatie. Domburg heeft de oud ste papieren, vertelt dé heer Van Geesbergen. Reeds een eeuw gele den werd het ontdekt door de ge goede stand van die dagen. Het dorp verwierf zich zelfs internationale re putatie, doordat de beroemde mas seur dr. Metzger er zich vestigde, die In de hoogconjunctuur v. d. Kneipp- kuren, koningen en keizers al kne dend en wrijvend van hun jicht ver loste. Van die tijd af dateert de Duitse belangstelling voor Domburg. Generaties lang komen ze er al. Zou- telande daarentegen was en bleef meer de Zeeuws-Brabantse familie badplaats. Dishoek en de kustdorpen, die het tegenwoordige Valkenisse vormen, alsmede Oostkapelle, kwa men er bij. In de zestiger jaren van deze eeuw brak letterlijk Noord-Beveland als recreatiegebied open- Dat hing sa men met de verbeterde verbindin gen over de weg. De Grevelingen- dam en de Zeelandbrug ontsloten Schouwen-Duiveland, dat nu al meer dan de helft van het aantal cam pings in heel Zeeland telt, waaron der er zijn, die de drie sterren met ere dragen. Rust, ruimte en veiligheid vormen üe grote troeven van de Zeeuwse kuststrook, zegt de heer Van Gees bergen. zeeland biedt 350 hectare droogblijvend en veilig strand. Daar naast moet men de nieuwgeschapen recreatiegebieden meetellen: de met het jaar mooier wordende Braakman en het Veerse Meer, met zijn be vaarbare oppervlakte van 1500 hec tare, hetgeen nog niet eens de maxi male capaciteit van deze geweldige vijver is. Onvermijdelijk komen nu de cij fers. Als vuistregel hanteert men het aantal overnachtingen van recrean ten. Welnu: in elf jaar tijd nam dat toe van een miljoen tot bijna zes miljoen en voor wij 1975 schrijven, zal het aantal zijn opgelopen tot ver boven de tien miljoen. Het ETI heeft vastgesteld, dat het aandeel van de Nederlanders in dit inderdaad massale toerisme, procen tueel steeds toeneemt. Het ETI weet ook hoeveel de toeristen besteden. Ruim honderd miljoen gulden per jaar. Hoe meer vrije tijd, hoe sneller de recreatiegolf aanwast, totdat er ergens een halt aan de stroom wordt toegeroepen- Dat kan gebeuren, zoals bijvoor beeld de ANWB oppert, doordat er een grens is gesteld aan de verwer kingscapaciteit van de Zeeuwse we gen. Zelfs een verdubbelde rijksweg 58 (de Zeeuwse lijdensweg) is niet in staat om op topdagen, speciaal als het van die nazomerse strand- dagen zijn, de onvoorstelbare ver- keersgolf te verwerken, die dan van het „continent" af wordt geloosd, en later weer terugdeint. Maar er zijn nog andere factoren die remmend kunnen werken. Bij voorbeeld: een hapering in de nood zakelijke groei van het aantal toeris tische slaapplaatsen in de kuststrook (dit zal in vijftien tot twintig jaar van 40.800 moeten stijgen tot 115.000, alleen in het Walcherse kustgebied!!) Rond het Veerse Meer is een stij ging van rond 7.000 tot 35.000 (in 1985) noodzakelijk. Schouwen-Duive land: een stijging van 30.000 tot 80.000. De groei zal vooral betrek king hebben op de zogenaamde „tweede woningen" en op de kam peerterreinen, waarvan Zeeland er nu al 110 heeft- De getallen wijzen er op, dat het gaat om een massaal gebeuren, toe gespitst oip enkele weken per jaar. Alleen al de sanitaire voorzieningen (kustriolering!) moeten gigantisch zijn, maar ook wordt het probleem, hoe men dit leger moet ravitaille ren steeds groter. Benzinemaatschap pijen, die verkooppunten in Zeeland hebben, krijgen er zelfs hoofdpijn van. Aan bepaalde stations, waar de gemiddelde omzet gering is, worden in de vakantietijd hele oceanen van brandstof tegelijk omgezet. Strijkt men de omzetpieken glad over de jaaromzet, dan moet men constate ren, dat massa-investeringen, bedoeld voor een korte tijd van topconjunc- tuur, niet altijd verantwoord zijn. Toch worden ze geëist. Ook het strand raakt eens vol. Als de groei blijft, dan heeft men op de Zeeuwse stranden in 1985 per bad gast zo'n tien vierkante meter ter beschikking, zegt de heer Van Gees bergen. Maar hij voegt eraan toe: „Wanneer is een strand eigenlijk vol? Ook in 1985 zal men stap pend over de bruine lijven, strand kunnen vinden, waar nog volop de ruimte is. Bovendien schijnt erfvij and Noordzee plannen te hebben om Zeeland nn eens iets cadeau te do»n: natuurlijke strandvorming langs de Deltadammen. Maar de zee geeft helaas geen con tant geld. En voor de eerstkomende vijf jaar zal er maar liefst 84 miljoen gulden in recreatieprojecten In Zee land moeten worden geïnvesteerd. Na 1975 is een veelvoud van dat kapi taal nodig, omdat dan het Grevelin- genbekken ingericht gaat worden. Als men weet, dat er tussen 1960 en 1967 door het rijk rond tien miljoen gulden aan subsidie is verleend of toegezegd, dan wordt wel duidelijk, dat Zeeland voor de komende ja ren de schatkist hard nodig heeft, want dergelijke gigantische sommen kunnen de gemeenten, noch de pro vincie opbrengen. Invoering van een toeristenbelas ting (geschatte opbrengst ctica 1,5 miljoen in de eerste jaren, als uit gegaan wordt van een kwartje per persoon per overnachting), zou een welkome aanvulling betekenen, voor al voor de gemeenten, maar de gro te projecten kan men er nauwelijks van financieren. Zorgen genoeg!! - De heer Van Geesbergen zegt niervan: „Wij beschouwen het als «en uitdaging, die harr specifieke problemen met zich brengt, die wij als provincie, samen met rijk, ge meenten en particulieren, hopen op te lossen A. L. van Geesbergen recreatie in G.S VVV-directeur Joop de Regt (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - „Da Walcherse kust maakt zichzelf kapot met die hoge prijzen". Dat zei ons de eige naar van een florerend café-restau rant in Haamstede op Schouwen- Duiveland. Volgens deze „horeca- man", aan wie de inspanningen van het vrijwel voorbije toeristenseizoen duidelijk op het gelaat te lezen zijn, doen ze het op dat punt in de Schouwse westhoek heel wat beter. Daar schrikken ze de vreemdeling op die manier niet af. Chauvinisme? Provinciaal V.V.V.- directeur Joop de Regt gelooft van wel. Hij is beslist niet tot een der gelijke uitspraak te verleiden. „Je hoort mij niet beweren dat de Wal cherse badplaatsen goedkoop zijn- Dat hoeft ook niet. Men moet een prijs in relatie brengen tot hetgeen er voor wordt geboden. Als je er een prima ingerichte bungalow voor kan betrekken, dan behoeft een huur bedrag van drie tot vierhonderd gul den per week niet te veel te zijn. Er mankeert echter dikwijls te veel aan. Ik noem het maar een gebrek aan gastheerschap. Verschillende huurders komen, soms al in januari kijken naar «en geschikt onderkomen voor hun vakantie. Kijk, als ze dan het appar tement of wat dan ook voor een be paalde periode huren, dan moet in die periode ook hetzelfde mooie kleedje op de vloer liggen, wat er lag toen ze kwamen kijken. Zo goedkoop als op vele plaatsen ln het buiten-land krijg je het hier toch nooit. Het seizoen is hier eigen lijk te kort. Als de ondernemer toch op redelijke wijze zijn niet geringe investeringen gehonoreerd wil zien, ontkomt hij niet aan hoge prijzen. Ooet hij dat niet, dan kan hij zijn geld ne< zo goed op de bank zetten. Wat ik een hoop van die verhuur ders wel verwijt is dat ze te star te werk gaan- Dikwijls moet een soort „sleutelgeld worden be taald, het huurbedrag vooraf wor den voldaan. Als de vakantie om een of andere reden niet doorgaat tb.v. door ziekte), of voortijdig moet worden afgebroken, dan moet de ar me vreemdeling toch het volle pond op tafel brengen. Met een beetje souplesse zou dat toch allemaal veel plezieriger kun nen gaan zonder de klant bij voor baat al kopschuw te maken". De heer De Regt wijst ook op een belangrijke verandering in het „we zen" van de toerist. Hij is kritisch en prijsbewust geworden. In tegen stelling met nog maar tien jaar ge leden. De vakantieganger wil zich in die dagen niet meer behelpen. Voor al in de laatste tien jaar heeft hij zich in zijn eigen huis met een ze kere luxe kunnen omringen. Op va kantie wil men lekker „relèksen", omgeven door een soortgelijk com fort. Daar mankeert het te dikwijls aan De heer De Regt: „Het gaat daar bij vooral om de kleine zaken. Al les moet in orde zijn, de kranen moeten lopen, het licht moet het doen, het meubilair moet smaakvol zijn een schemerlampje hier en een krukje daar en, wat naar mijn opvatting heel belangrijk is, er moeten mogelijkheden in zo'n onder komen zijn om je ook bij slechter weer te vermaken". De resultaten van het toeristensel zoen 1968, wat de Zeeuwse kusten betreft, zullen niet ver uitgaan bo ven die van het vorig jaar. Dat be tekent, dat er voor het eerst sinds vele jaren geen sprake zal zijn van een belangrijke groei. Er zijn dit jaar een aantal remmende factoren geweest, zoals de veelbesproken sa menvallende vakanties en de belab berde weersomstandigheden. Zonder over een kentering te wil len spreken kan het echter ook gaan over, wellicht voorlopige, bereikte top. Dat zou degenen, die hun cen ten steken in de „toeristenindustrie" langs de Zeeuwse kust toch te den ken moeten geven. Er is maar één mogelijkheid on, een steeds groter deel van de appe tijtelijke koek van het in West-Eu ropa snelgroeiende kusttoerisme bin nen te krijgen. Dat is het aantrek kelijk maken om juist, naar déze kust te komen. Tegen het dezer dagen door het Vlissings gemeentebestuur genomen initiatief, om te onderzoeken op wel ke wijze van Vlissingen dé badplaats van de Walcherse kust kan worden gemaakt, heeft de heer De Regt na tuurlijk niets in te brengen. Hij waarschuwt er echter wel voor, dat er op die manier geen bloedzuiger mag groeien, die de andere badplaat- zen in hun bestaan zou aantasten. De Zeeuwse V-V.V.-directeur pleit voor 'n harmonieuze ontwikkeling van de gehele kust. Daarbij mag naar zijn mening ook het unieke karakter van het Zeeuwse gebied een onafge broken reeks van familiebadplaatsen niet worden aangetast. Daarom dient volgens de heer De Regt een door velen bepleite doortrekking van de meer mon daine Belgische Noordzee-boule- vards uit den boze te zijn. De heer De Regt zegt het aldus: „De relatie met de natuur moet be houden blijven. Wij hebben hier nog duin en strand wat anderen al lang verloren hebben". (Van een onzer verslaggeefsters) OLPHAARTSDIJK In licel «uid-Beveland is het dit zomer- seizoen met het toeristenbezoek aanmerkelijk drukker geweest ?an vn°rgaande jaren. Zowel wat etreft het dagtoerisme als wat et bedrijfstoerisme aangaat. Dit 7a degene, die niet direct met re creatieve ontwikkelingen te ma- en heeft, misschien wat onge- "o waardig voorkomen, maar w ?e?s cle beer A. Schuit uit Vvv a,arts(l''k' voorzitter van de v „Zuid-Beveland" is het stel- J Waar- De beer Schuit baseert Jn uitspraak op gegevens, die de *v beeft verzameld. Creet'aann?iUU^b^ onmogehjk con- 2aak i- nf Wljzen wat "O de oor- grote tnï„,0l>rzak6n van de- ename van het toerisme deze zomer op Zui '-Beveland. De heer Schuit kan wel vertellen wat o.a. van invloed is geweest op deze toename. Zo heeft Zuid-Beveland voordeel gehad van de vele boze buien van de weergoden. Veel mensen, die hun vakantie aan de kust op Walcheren of Schouwen-Duiveland doorbrachten trokken bij slecht weer het achter land, Zuid-Beveland, in. Een andere mede-oorzaak van het stijgend aantal verblijfstoeristen is volgens de heer Schuit waarschijn lijk het feit, dat de vakantievier- ders zich niet alleen aan het begin van hun 2 of 3 weken vrij zijn af vragen: waar ga ik naar toe, maar ook: waar kan ik voor die en die prijs terecht. „Steeds heeft men het argument aangevoerd: Walcheren zit vol, nu ko men de toeristen wél naar Beve land. Er is nu echter wel gebleken dat dit helemaal niet het geval is geweest", aldus de heer Schuit. „Be veland was dit jaar echt geen alter natief voor Walcheren. Men kwam naar Beveland omdat men daar, om welke reden dan ook, zijn vakantie wilde doorbrengen". En even later, zo tussen de re gels door, voegt hij daaraan toe: „Als Walcheren de (hoge) prijzen, die daar nu worden gevraagd, blijft handhaven, dan geloof ik dat daar het toerisme een aflopende zaak is Het streven op Beveland is, dat men prijsbewust blijft. Naar mijn mening heeft men op Walcheren een beetje misbruik gemaakt van de grote be langstelling, die er voor dit gebied is en van de unieke ligging ervan". En dan is de heer Schuit er „heilig van overtuigd", zoals hij zelf zegt. dat het toerisme op Zuid-Be veland is toegenomen dank zij de ac tiviteiten van de V.V.V. „Zuid-Beve land". Vorig jaar september is deze streek- V.V.V. opgericht. Er bestonden twee V.V.V.-afdelingen: Goes en Wol- phaartsdijk. Deze twee afdelingen zijn ontbonden en daar is de V.V.V. „Zuid-Beveland" uit voortgekomen. Op 1 januari van dit jaar is de V. V.V., die inmiddels tien plaatselijke afdelingen telt, gaan draaien. Eén van de eerste taken van de streek-V.V.V. is geweest zoveel mo gelijk plaatselijke afdelingen te krij gen. Bij de oprichting van de streek- V.V.V. is het uitgangspunt geweest dat plaatsen, die enigermate recrea tief zijn ingesteld, te klein zijn om een zelfstandige plaatselijke V.V.V. een goed bestaansrecht te waarbor gen. Een concentratie van de krach ten vond men zonder meer nodig. „Voor de V.V.V. is de zaak al leen aantrekkelijk te maken, wan neer de vereniging heel Zuid-Beve land kan bestrijken, hetgeen nu ook gebeurt", aldus de heer Schuit. De V.V.V. op Noord-Beveland leidt een eigen leven: „Op Noord- Beveland heeft men nooit gezegd, dat men niet mee wilde doen. Men heeft daar wel aangevoerd: We zijn met onze V.V.V.-organisatie al zover, dat we het alleen afkunnen. Van daar dat Noord-Beveland wat de V. V.V. betreft, nu zelfstandig draait", zet de heer Schuit uiteen. De mensen, die van het begin af aan hun schouders onder het streek- V.V.V.-werk hebben gezet, hebben allereerst bekeken hoe organisato risch aan de buitenwereld getoond kon worden- dat de VVV „Zuid-Be veland" was „geboren". Er werd re clame gemaakt. Er kwam een fol der. „Diverse commissies zijn aan het werk geweest om de propaganda en de organisatie te runnen. Met zijn allen hebben we ervan gemaakt wat er, in verband met de korte tijd van voorbereiding en de beperkte finan ciën, van te maken was. Iedereen heeft erg zijn best gedaan. In eer ste instantie is, mag ik wel zeggen, de opzet van de VW „Zuid-Beve land" geslaagd", vertelt de heer Schuit. De streek-V.V.V. heeft een logies- en informatiedienst opgezet, aange past aan het landelijk systeem van de A.N.V.V. Door mensen, die on derdak zochten in een hotel of pen sion, is daar, volgens de heer Schuit, „echt leuk gebruik van genaakt". Er zijn dagen geweest, dat alle hotels en pensions op Zuid-Beveland vol za ten. Uit het verhaal van de heer Schuit blijkt er nog een andere oorzaak van het toenemende toerisme op Zuid-Beveland te zijn: de verbete ring van de accommodatie ten ge rieve van de binnen- en buitenland se gasten. „Accommodatie, da's een groot probleem", vindt de heer Schuit. Want: „die accommodatie wordt vaak afgestemd op de behoefte. En zodra men dat gaat doen, dan loopt men achter". Kruiningen, met zijn recreatiege bied „Den Inkel" is naar zijn me ning een gemeente, die vooruitgeke ken heeft. Centraal staat in het beleid dat tie VVV „Zuid-Beveland" voert en gaat voeren, dat men de accommodatie op Zuid-Beveland op een behoorlijk peil wil brengen. Maar wil de V.V. V. Zuid-Beveland in overleg met de plaatselijke afdelingen eventueel van advies dienen, als het gaat over de vraag waar uitbreiding van de ac commodatie wenselijk en mogelijk is, dan zal de V.V.V. over allerlei ge gevens moeten beschikken. Daar is de V.V.V. zich goed van bewust. De V.V.V. heeft een soort vijfja renplan. Het afgelopen jaar heeft men de opzet gehad. Nu komt toe aan de uitbouw. In samenwerking met alle gemeentebesturen op Zuid- Beveland heeft de V.V.V. een inven tarisatie opgemaakt van alles wat de diverse gemeenten toeristen te bieden hebben. Het volgend zomerseizoen wil de VVV een enquête houden on der de toeristen om er achter te komen waar zij vandaan komen en waarom zij Zuid-Beveland als hun vakantie-oord hebben uitge kozen. Via deze enquête hoopt men zoveel materiaal te verzame len dat voor 1970 een verantwoor de propaganda kan worden ge voerd. DE STEM L/M-I L.^1 i i loABlR 19Ó3

de Stem | 1968 | | pagina 11