P.y.d.A. voor beslissende keuze DRAMA IN ENGELS DORPJE Man (28) gijzelt gezm op boerderij PRIJZENOORLOGJE ROND SCHUIMBADARTIKEL WILDE STAKING BIJ VEROLME WEKT ONRUST JAMIN GASJW üMBN ^0fcSangTvoorraadstreW)| Den Uyl schiet uit zijn slof tegen Nieuw Links DE STEM HOLS DONAKAT DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Nederland en Duitsland gaan praten over vervoers problemen Oud -voorzitter K.A.B. overleden andaag in Kleine groep volgt stakingsparool op Justitie gaat optreden tegen speel automaten ■JZhcVï bouillontabletten Veertig man vechten voor behoud tanker - no. 25922 editie voor zeeland vrijdag 20 sept. 1968 WEERBERICHT Zonnig VOORUITSTREVENDE CONCENTRATIE OP HET SPEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG -- Drs. J. den Uyl, voorzitter van de socialistische Tweede-Kamerfractie, is bij zonder boos over het optreden van Nieuw Links in het bestuur van cle Parfij van de Arbeid en over de eeuwige kritiek op zijn fractie. Navo versterken IRRITEREND ONDERMIJND Gerard Walschap krijgt prijs der Ned. Letteren OMSINGELD M Moeilijkheden Geen succes PREDIKANTEN IN OOST-DUITSLAND IN CONFLICT MET REGERING krokantjes 200 gram van 99 voor 89 ]08e jaargang Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16, Telefoon 22341, Postgiro 1114111. Zonnige periodes. Later toenemen de bewolking. Overwegend droog. Dezelfde Temperaturen als giste- KANTOREN ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 33581 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAA1 26, TEL. 4780 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAA1 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 In een persoonlijke nota, bestemd voor de partijraad, verwijt hij deze extreem-linkse groepering binnen de Partij van de Arbeid, dat zij het partijbestuur verlamt door het scheppen van politieke tegen stellingen. De laatste bijeenkomst van het bestuur heeft hem zo kwaad gemaakt, dat het hem zoals hij schrijft de emmer deed over lopen. In politieke kringen vraagt men zich af hoe het nu duidelijk tot uitbarsting gekomen conflict in de PvdA zal aflopen. Het is duidelijk, zo zegt men rond het Binnenhof, dat een progressieve concentratie in Nederland alleen maar tot stand kan komen als de PvdA een duidelijke uitspraak doet over de vraag wie in deze partij de lakens uitdeelt: de extreem-linkse Nieuw Links-groep dan wel het centrum van de socialistische partij. De onduidelijkheid over de beant woording van deze vraag heeft tot dusverre groeperingen als D '66 er van weerhouden een gesprek aan te gaan met de top van de PvdA over de mogelijkheden van een vooruit strevende concentratie. Drs. Den Uyl schrijft in zijn nota verder o.m.: „Niet de slechte leiding is oorzaak van deze bestuursverlam- ming, ook niet het te veel aan kamer leden in het bestuur, maar de poli tieke instellingen. Er is te weinig ge zamenlijke verantwoording overge bleven". (Van onze correspondent) BONN Een Duits-Nederlandse commissie, waarin de ministers van buitenlandse zaken en verkeer van beide kanten vertegenwoordigd zijn, zal de problemen bestuderen die het zogenaamde plan-Leber en de Rijn vaartkwestie met zich meei brengen. Voor 31 december a.s. zal deze com missie rapport uitbrengen aan de re geringen van heide landen. Tot de instelling der gemengde commissie werd besloten tijdens de besprekingen, die minister-president P. de Jong en de minister van bui tenlandse zaken, mr. J. Luns, in Bonn hebben gevoerd met bondskanselier dr. K. Kiesinger en de Duitse minis ter van buitenlandse zaken Willy Brandt. Het bezoek der Nederlandse gasten, oorspronkelijk bedoeld als een der routinebezoeken van de huidige Ne derlandse regeringsleiders aan de buurlanden, heeft door de gebeurte nissen in Tsjechoslowakjjë een bij zonder accent gekregen. Het slotcommuniqué van de be sprekingen bevat weinig opzienba rend nieuws. De beide landen zijn het eens over de noodzaak, om de NATO zowel militair als politiek te ver sterken na hetgeen in Tsjechoslowa- kije is gebeurd. Een militaire ver sterking kan pas plaats hebben na overleg met alle NAVO-partners, dat Moet volgen op een analyse van de toestand zoals hij thans in Tsjechoslo wahijë bestaat. Naar aanleiding van de passage ln communiqué, waarin wordt ge sproken over het streven van Duits land en Nederland naar een verdere uitbouw en samensmelting der Euro pese gemeenschappen, zei minister huns, dat de E.E.G.-landen op 27 september a.s. na een lange pauze zul ten vergaderen in Brussel. sensationele besluiten zijn niet te Jr^ecbten, al is het duidelijk, dat wK hier gepoogd zal worden de weg e openen voor een toetreding van ingeland tot de E.E.G. na a's' za' minister Luns, afh'jop de persconfrentie mede- elde, hierover in Parijs gaan praten iJ?n< !e®a Debré, die hem daar- heeft uitgenodigd. Misschien, zei i-C fevea Be gebeurtenissen in Tsje- choslowakqë (die door beide landen nerp worden veroordeeld) nieuwe "npulsen aan de Fransen. Hem irriteert vooral de kritiek van Nieuw Links op de partijvoorzitter en de partijsecretaris, beiden tevens kamerlid. Het ligt de fractievoorzitter ook zwaar dat de fractie zoveel kritiek van de Nieuw-Linksers krijgt. Drs. Den Uyl wil deze zaak aan de partij raad voorleggen want: „die moet dan maar uitmaken of wij het zo slecht gedaan hebben en ook waar de ver antwoordelijkheden voor de dagelijk se politiek liggen", zegt hij in zijn persoonlijke nota. Hij laat in dit persoonlijk stuk dui delijk uitkomen dat er geen onder ling vertrouwen meer is in het be stuur van de Partij van de Arbeid. „Nieuw Links heeft de gezamen lijke verantwoordelijkheid los gela ten en wil zich niet neerleggen bij de meerderheidsbeslissing", schrijft hij. Hij verwijt de Nieuw Linksbestuurs leden bovendien dat zij het politieke werk van de Partij van de Arbeid waarin een groeiend aantal Neder landers vertrouwen heeft bedreigen. „De partij moet een duidelijk poli tiek gezicht vertonen, anders houdt zij op politieke partij te zijn" en dit alles wordt door Nieuw Links onder mijnd, meent hij. Morgen zal in Rotterdam de partij raad moeten beslissen over zijn per soonlijke nota, de nota van Nieuw Links ondertekend door zeven ex treem linkse socialisten en over een organisatienota van het partijsecreta riaat. „De gang van zaken in het partij bestuur is verontrustend", aldus heeft drs. Den Uyl de partijraad al ge waarschuwd. Insiders geloven dat het zaterdag hard tegen hard zal gaan. Een woordvoerder van Nieuw Links heeft gisteravond in Nijmegen ge zegd, dat zijn groep uitdrukkelijk geen scheuring in de PvdA wil. (Van onze correspondent) BRUSSEL De ministers van cul tuur van Nederland en België heb ben de prijs van de Nederlandse Let teren 1968 toegekend aan de Vlaam se schrijver Gerard Walschap. Walschap, die 70 jaar is, zal de prijs uitgereikt krijgen op de alge mene conferentie van de Nederland se Letteren, in oktober a.s. te Am sterdam. (Van onze redacteur) LONDEN Een gewapende Iandbouwarbeider, die zich gister avond met zijn gezin reeds 20 uur schuil hield, riep plotseling naar de politiemannen die hem belegerden, dat hij een pakje sigaretten wilde hebben, maar een commissaris ant woordde: „Als je sigaretten wil, laat dan de kinderen buiten ko men". Woensdagavond had de 28-jarige John James een brandweerman in de benen geschoten. Gisteren dwong hij een gepantserde wagen van het leger tot de aftocht met een salvo van zijn karabijn. James verschanste zich woens dagnacht met zijn vrouw en vier kinderen in een boerderij te Wes- ton-under-Redcastle, een afgelegen gehucht in het graafschap Shrops hire. De reden van zijn vreemde houding was, dat de politie hem wegens een lichte verkeersovertre ding met zijn wagen had doen stop pen. James stak de politiemannen zijn karabijn onder de neus, zodat ze achteruit sprongen. Daarvan maak te hij gebruik om zo snel hij kon naar zijn „cottage" te rijden. Spoedig werd het boerderijtje door meer dan honderd politieman nen omsingeld. Sommige van hen waren gewapend. Gisterochtend voegde zich bij hen een pantserwa gen van 't leger, die zich echter ver dekt ging opstellen, zodra James geschoten had. Men vreesde het ergste voor Ja mes' 26-jarige echtgenote Joyce en hun kinderen, waarvan het jongste drie en het oudste acht jaar is. Doodsbange familieleden spoorden de man door middel van megafoons aan zich over te geven. De 28-jarige man staat hier al bijna een etmaal op zijn post, ter wijl hij zijn geweer op de politiemannen gericht houdt. De schoonmoeder van James ont hulde dat hij in geldnood zat we gens een langdurige ziekte en werk loosheid. De elektriciteits- en water toevoer was afgesneden, omdat hij de rekeningen niet kon betalen. Ze verklaarde dat zijn familie hem nu financieel wilde helpen, zoals men dat in het verleden ook gedaan had. James is zenuwziek sedert de dood van zijn moeder. Hij werd reeds in een instelling verpleegd, maar is blijkbaar nog niet genezen. Vier jaar geleden verschanste hij zich met dezelfde karabijn in een huis. Toen liet hij zich een paar uur later gedwee door de poliite wegleiden. DEN HAAG (ANP) Na een kortstondige ziekte is gister in het St.-Joannis de Deo-ziekenhuis in Den Haag overleden oud-minister A. C. de Bruyn. Adriaan Cornells de Bruijn werd 5 november 1887 te Utrecht geboren. In de eerste wereldoorlog werd de heer De Bruijn voorzitter van het bureau de r.-k. vakorganisatie, in 1925 werd hij in dezelfde functie be noemd bij het r.-k. Werklieden Ver bond, later de Katholieke Arbeiders Beweging. Een olieleiding tussen Antwer pen en Rotterdam betekent een ernstig gevaar voor het water wingebied bij Huijbergen. Pagina 3. in België geldt reeds sinds 1960 een verplichte jaarlijkse keuring van alle auto's. Pagina 7. De Tweede Kamer heeft sterke bezwaren tegen de nieuwe re geling van de omroepbijdragen zoals minister Klompé die zich heeft gedacht. Pagina 9. Er is een plan om de Brabantse Biesbosch de unieke getijde delta in Zuidwest-Nederland, to- taat te vernieuwen. Pagina 17. (Van onze redactie buitenland). NEW YORK Veertig beman ningsleden van de Nederlandse erts en olietanker „Johannes Frans" pro beren hun lekgeslagen schip op een wilde oceaan drijvende te houden. Gisteravond laat deelde de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd, die de tanker nautisch en technisch beheert, mee, dat het schip met behulp van pompen drijvende kan worden gehou den. De bemanning zou de toestand nog steeds meester zijn. Het schip (18.729 ton), dat met een lading olie op weg was van Sicilië naar New York, kan niet meer op eigen kracht varen. De hoofdmotor is door het in de machinekamer bin nengedrongen water uitgevallen. Het schip bevond zich gisteravond op on geveer 300 mijl ten noorden van Ber muda. Sleepboten zijn onderweg om de tanker naar New York te slepen. Hoe het schip lek is geslagen is nog niet bekend. BFRrrw <Van cen onzer verslaggevers) wans IVLISSINGEN De N.V. Jac. Her- HcrLJ; ^^ddeienbedrijveii te Amsterdam en de N.V. Jac. TVest-R^.ho met neSen supermarkten in Zeeland en Bet e.-,, hebben weer een prijzenoorlog (je) ontketend, dat in ,e verkoop van het schuimbadmiddel Badedas, de eebwf ,?n ,®en Stilden goedkoper wordt verkocht dan 't Neiipi-io priJS 3>95)- De N.V. Berkian, die de distributie "iet enne s ve,rzorSt van dit Duitse produkt, is het hiermee Ais tegenmaatregel is men begonnen alle tubes Badedas in de zaken van Hermans in Amsterdam en Vlissingen op te kopen. Mr. A. Muurling. directeur van Jac. Hermans Prijsslag N.V., waarvan het hoofdkantoor in Bergen op Zoom is gevestigd, vindt de plotselinge kooplust van Berkian N.V. allerminst on plezierig. „Zo raken we binnen de kortste keren van het groot ste deel van de voorraad af". Het is natuurlijk jammer, dat op deze wijze de gewone kopers niet kunnen profiteren van dit voordeeltje, maar de Prijsslag heeft, aldus de heer Muurling, altijd nog een voorraadje achter de hand: de winkels, waar de mensen van Berkian op bezoek zijn geweest, zijn al weer be voorraad. Over de motieven van de koop-activiteiten van Berkian N.V. verschaft deze onderneming geen opheldering. Desondanks is het duidelijk, dat men de voorraad van Jac. Hermans zo snel mogelijk wil uitputten. Volgens Berkian zijn garanties gege ven, dat Jac. Hermans geen nieuwe voorraden meer zal kun nen kopen in Duitsland, waar deze firma wei meer inkoopt. De heer Muurling: „Dat is gemakkelijk gezegd; of deze garan ties ook kunnen worden waar gemaakt is nog maar de vraag". (Van onze correspondent) ROTTERDAM De gehele dag is het onrustig geweest op de Verolme-werf op Rozenburg, waar ongeveer 2500 man werken. Twee tot driehonderd werknemers hebben onder invloed van een actie van de Rotterdamse afdeling van de Communistische Party Nederland gestaakt nadat drie eisen, die deze afdeling woensdag stelde gisteren morgen om tien uur niet waren ingewilligd. De eisen waarover de directie alleen met erkende vakbonden wilde praten waren vijftien procent meer loon, afschaffing van een pas door gevoerde harmonisatie in het loonsysteem en het wegnemen van het ver schil in beloning van Verolme-werknemers en werknemers hij koppel bazen die op de werf werken. De werknemers die gestaakt heb ben deden dit voornamelijk onder druk van een agressieve groep van honderd man die met geweld voor kwam dat men rustig aan het werk bleef. Rond schafttijd trok het gehele personeel zich in de kantine terug om van alle narigheid af te zijn. Later in de middag vroeg de direc tie van Verolme het personeel weer aan de slag te gaan. Iedereen die hier aan geen gevolg wilde geven werd verzocht het werkterrein te verlaten. Hierop ging inderdaad het grootste deel van de werfarbeiders terug naar het werk, de onrustzaaiers verlieten het terrein niet en bleven moeilijk heden maken. De eisen van de C.P.N., die lang niet actief is geweest in Rotterdam, werden woensdag per pamflet aan de poort van Verolme op Rozenburg verspreid. In het pamflet was ook het ultimatum neergelegd dat gister nog de drie eisen ingewilligd moesten zijn. De Verolme-directie reageerde direct. Op de aanplakborden in het bedrijf werd een verklaring opgehangen waarin gezegd werd dat de eerste twee eisen een punt van gesprek wa ren tussen de vakbonden en Verolme waarover nog geen akkoord was be reikt en dat de derde eis inmiddels in bespreking was gebracht bij de on dernemingsraad. Afgesproken was dat er maatregelen genomen zouden worden om de beloning van onder- aannemerspersoneel in goede banen te leiden. De verklaring besloot met de oproep zich niet te laten beïn vloeden door opruiende taal en ge schriften. In besprekingen met de erkende vakbondsleiders hebben deze laatste gezegd zich te distantiëren van de eisen van de C.P.N. en de wilde sta king die daarop gevolgd is. Om vijf uur zijn de meeste werk nemers normaal naar huis gegaan. Geprobeerd is nog om de avond- en nachtploegen van het werk te houden zonder enig resultaat overigens. BONN (Reuter) Predikanten ln Oost-Duitsland zijn door een verkla ring waarin zij hun leedwezen uit spraken over de invasie van Tsjecho- slowakije, in conflict geraakt met de communistische autoriteiten. Dit deel den kerkelijke kringen in Bonn gis teren mee. De verklaring, die zondag j.l. in verscheidene kerken van de kansel is voorgelezen, was opgesteld op een bijeenkomst van vooraanstaande geestelijken. De predikanten betreu ren met name, dat Duitse troepen aan de invasie hadden deelgenomen, wat volgens hen voor de Tsjecho- slowaken wel bijzonder kwetsend moet zijn geweest. Volgens in Bonn ontvangen berich ten heeft de Oostduitse staatssecreta ris voor kerkelijke zaken, Seiger- vasser, de Oostduise protestantse autoriteiten in Berlijn gewaarschuwd voor ernstige consequenties. Het zou al zeker zijn dat de moge lijkheid voor predikanten om naar het buitenland te reizen, beperkt wordt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is tussen minis ter Beernink (binnenl. zaken) en Po lak (justitie) overleg gaande om op te treden tegen speelautomaten. Het gaat daarbij om duidelijke uitgangs punten op te stellen, zowel voor de burgemeesters hij het vergunning»» beleid als voor het openbaar minis terie met het oog op een meer uni form vervolgingsbeleid. Dit deelt minister Polak mede ln de toelichting op zijn begroting voor 1969. Enkele andere mededelingen van minister Polak: Volgend jaar krijgt de Tweede Kamer een nota inzake de psy chopatenzorg. Op korte termijn is een wetsont werp inzake de voorlopige hech tenis te verwachten, gebaseerd op het rapport van de commissie» Feber. Er komt in 1969 een wetsontwerp tot verlenging van de verjarings termijn van oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijk heid. Er kwam in 1967 131.261 vermo- gensmisdrijven ter kennis van da politie, waarvan 41.080 diefstal len van bromfietsen en fietsen betroffen, d.w.z. 31 procent. Van deze groep is het ophelderingsper centage gering, namelijk fietsen 6,5 procent en bromfietsen 18,3 procent. Minister Polak vindt het gewenst dat er een geheel nieuwe, met de moderne inzichten overeenstem mende wet. op het Nederlander schap komt. Over een vooront werp zijn al adviezen ingewonnen. Er komt binnenkort een wetsont werp dat voorziet in de afschaf fing van rijkswerkinrichtingen. (ADVERTENTIES) verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak vandaag voordeel melk en puur niet duur we) heerlijk

de Stem | 1968 | | pagina 1