Schut bouwt in '69 5000 woningwet woningen minder Voor onderwijs recordbedrag van 6,7 miljard üüf in A Zuinigheid troef bij defensie DOEL BLIJFT 125.000 WONINGEN Driehonderd miljoen meer voor verkeer en waterstaat ZUIVEL VRAAGT VEEL GELD C.R.M. steunt groot aantal bouwplannen Financiën gemeenten drukken op rijk WEDDE DIENSTPLICHTIGEN OMHOOG PRIORITEIT MAMMOETWET Burgerij erbij Democratisering Studietoelagen DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Liberalisatie W onin g verbetering Fonds voor meer eigen woningbezit Steun voor streekvervoer Praatpalen Buitenhaven Regering steunt Suriname in grensgeschil PEP-PILLEN ALLEEN OP RECEPT leer bevoegdheden Rijk betaalt aan lonen 10 miljard Eerder vroedvrouw DE STEM VAN WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 DE WONINGEN D1ÊWU BOUWEN L JAARL'JKS AANTAL VOLTOOIDE WONINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa (O. en W.), wiens begroting voor 1969 een record-bedrag van 6777 miljoen aan uitgaven vergt, heeft voor 1969 o.m. de volgende maatregelen aangekondigd: Met ingang van het schooljaar 1969/1970 zal een bescheiden begin worden gemaakt met een geleidelijke invoering van de derde fase van de leerlingenschaal-verlaging voor het gewoon lager onderwijs. Dit geschiedt door erruiming van de klassesplitsingsnorm voor het eerste leerjaar bij het toekennen van extra-onderwijzers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé (C.R.M.) heeft het parlement de volgende activiteiten op wetge vend gebied aangekondigd: Het wetsontwerp op de om roepbijdragen (verhoging luister en kijkgeld) treedt 1 januari 1969 in werking. Voor radio en tv moet dan te zamen 75 gulden, voor ra diotoestel 24 gulden betaald wor den. De reclame voor radio en tv zal dit jaar ll'A miljoen meer op brengen. De geldschieterswet zal wor den vervangen door een wet op het consumptief krediet, die nog dit jaar het parlement bereiken zal. De wet op de bejaardenoor den en de monumentenwet wor den gewijzigd terwille van een efficiëntere uitvoering. De C R.M.-begroting 1969, waar- vooi 567 miljoen gulden is uitge trokken, maakt het de minister mogelijk mee te werken aan de stichting van o.m.: circa 27 sporthallen, circa 25 sportvelden/ opstallen, circa 76 jeugdhuizen, circa 48 dorps- en wijkcentra. 5 woonwagencentra, 20 dagver blijven voor gehandicapten, 30 pensiontehuizen voor gehandicap ten, 10 dienstencentra voor be jaarden, 35 accommodaties voor jeugdwerk, 7 volkshogescholen, een centrale bibliotheekdienst. Over de voorstellen ven de pers- raad tot verbetering van de eco nomische positie van de dagblad ondernemingen krijgt de rege ring binnenkort een advies van minister Klompé. In een algemene beschouwing over haar beleid zegt minister Klompé, dat dit erop gericht moet zijn een „tegenstroom" te ver sterken, d.w.z.: de burgerij moet meer betrokken gaan worden bij het voorbereiden van beleidsbe slissingen op al de terreinen waar dit mogelijk is. Voor vrijetijdsbesteding, jeugd- vormmg. volkson wikkeling en spn-' is op de begroting 146 mil- jop' vilden uitgetrokken, tegen 123 'joen voor dit jaar. Voor rarl 'plevisie en pers is een uitp -an 250 miljoen geraamd teger vermoedelijke uit- komK' m 214 miljoen voor dit jaar kunsten, oudheden en natuu -scherming krijgen 137 miljoen, tegen 127 miljoen voor <ht jaar. Bij het kleuteronderwijs ko men de zogenaamde margege tallen te vervallen, waardoor de vraag naar kleuterleidsters met ca. 400 zal toenemen* Per 1 augustus 1969 zal een bescheiden verlaging van de Ieerlingenschaal worden inge voerd voor een reeks scholen voor buitengewoon onderwijs. Bij de opstelling van de begro ting is, aldus minister Veringa, prioriteit gegeven aan de uitvoe ring van de wet op het voortge zet onderwijs (Mammoetwet) en de daarmee samenhangende on derwijsvernieuwing. Alleen al voor de salarisregelingen van het onderwijzend personeel is in dit verband een extrabedrag van 24 miljoen gulden uitgetrokken. De democratisering van het on derwijs geniet grote aandacht. Het parlement krijgt er van mi nister Veringa een studie over voorgelegd. De bewindsman is ook naarstig op zoek naar nieu we vormen van inspraak bij het onderwijs. Voorkomen moet ech ter worden, dat de slagvaardig heid van het beleid in ongewens te mate wordt aangetast, waar schuwt minister Veringa. Advie zen, nota's etc. zal hij steeds zo vroeg mogelijk publiceren om de publieke discussie een optimale bijdrage tot de beleidsvorming te laten leveren. Dit geldt ook voor de aangekondigde nota-Posthu- mus over de herstructurering van het wetenschappelijk onder wijs. Voor het universitaire jaar 1968 - 1969 worden in totaal 82-000 studenten verwacht, een aantal, dat, naar aanvankelijk werd ver wacht, pas in 1970 - 1971 zou worden bereikt. De uitgaven voor het weten schappelijk onderwijs, onverwacht meer, zijn daarom in totaal op 1539 miljoen geraamd (voor dit jaar bedroeg de raming 1406 miljoen, maar de vermoedelijke uitkomsten belopen 1466 miljoen). Voor het lager onderwijs is voorts 2489 miljoen begroot (was 2129) en voor het v.h.m.o. 1013 (was 732) Voor het nijverheids- mderwijs staat er 824 miljoen op le begroting (was 836). Het we- enschappelijk onderzoek krijgt '13 miljoen (106). Rijksstudietoelagen: hier door is voor 1969 een bedrag van 136 miljoen gulden geraamd. Dat is 12 miljoen meer dan voor 1968. De verhouding beursvoor- schotgedeelte van de toelagen zal voor de aankomende studenten vorden gewijzigd ten gunste van iet beursgedeelte* De zogenaam- Ie gemengde toelage zal voor hen ,-oor het eerst bestaan uit 60 pet. oeurs en 40 pet. voorschot. Dit was het vorig jaar juist anders om. Cijfers in miljoenen guldens (ind aanvpostenj (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - IVIinister Schut wil het volgend jaar het te bouwen aantal woningwetwoningen terug brengen van 50.000 op 45.000. Voor bouw in de particuliere sector zijn daarentegen subsidies voor 55.000 woningen beschikbaar. Het woningbouw programma 1969 voorziet tevens in de bouw van 25.000 ongesubsidieerde woningen, zodat het to tale woningcontingent, evenals dit jaar, 125.000 woningen bedraagt. Het kabinet zegt in het bijzonder te zullen letten op de totstandkoming van een voldoend aantal uitgesproken goedkope woningen van goede kwaliteit. Zoals wij vorige week vrij dag al hebben gemeld kondigt minister Schut voorts de zeer spoedige indiening van een wetsontwerp aan, dat er in voorziet de jaarlijkse huur- aanpassing van vier op zes procent te brengen. De bouw van zgn. keuzewonin gen kan op rijkssteun blijven re kenen. Minister Schut acht het verder wenselijk, dat er ruimere woningen worden gebouwd in de particuliere subsidiebouw, om een betere doorstroming te bereiken. Voor de bouw van 25.000 onge subsidieerde woningen wordt een stijgende belangstelling verwacht, hoewel de bouw tot nu toe is achtergebleven bij de ramingen. Ook in 1970 en 1971 wil minis ter Schut 45.000 woningwetwo ningen bouwen. Hij hoopt, dat op deze wijze het jaarlijkse contin gent van 125.000 woningen nog een paar jaar kan worden be reikt. Hierdoor zou de werkgele genheid in deze bedrijfstak op hoog peil blijven. Over de ver deling van de subsidiewoningen over de provincies is nog niets bekend. Ten opzichte van 1967 en 1968 betekent dit aantal van 45.000 een vermindering met 12.500 en 5000 woningwetwonin gen. Bij de 55.000 gesubsidieerde particuliere woningen is gerekend met 10.000 door woningbouwcor poraties te bouwen woningen, waarbij de geldmiddelen voor 90 procent van de stichtingskosten verkregen kunnen worden uit door de gemeenten te garanderen leningen. Waarschijnlijk zullen per 1 ja nuari de nog niet-geliberaliseerde gemeenten in de drie noordelijke en de drie zuidelijke provincies worden betrokken in het vrije huurbeleid. In die gebieden waar kwanti tatief evenwicht nog niet is be reikt, is een partiële liberalisatie te verwachten. Volgend jaar gaat ook de eer ste etappe in van de rijksbijdrage aan de gemeenten, die hiermee ,de doorstroming moeten bevorde ren. Het huur- en subsidiebeleid blijft gericht op verkleining van de afstand tussen de huren van oude en nieuwe woningen, even als tussen de feitelijke huurprijs en de economische huur. De uit gaven wegens huursubsidies wor den op 292 miljoen gulden ge raamd (dit jaar 239 miljoen). De verruimde regeling voor woningverbetering zal in de werk- loosheidsgebieden worden voort gezet. In 1969 zal dit dertig mil joen gulden extra kosten. Dit be drag denkt minister Schut te financieren uit de tijdelijke meer opbrengst door de invoering van de nieuwe omzetbelasting. De regeringsopvattingen over woningverbetering, krotopruiming, sanering en reconstructie worden weereegeven in een nota, die vol gende week verschijnt. Volgend jaar wil minister Schut vooral meer geld steken in sanering en reconstructie: 135 miljoen, tegen 85 miljoen dit jaar. De totale uitgaven ten behoeve van volks huisvesting worden geraamd op 2439 miljoen gulden. Dit is min der dan de schatting voor 1968: 2472 miljoen gulden. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG De regering zal binnenkort bij de Tweede Kamer een wetsontwerp indienen voor de stichting van een fonds ter stimu lering van het eigen-woningbezit. Dit fonds zal worden gevormd loor de opbrengst van de gelden lit de verkoop van de Breed- öand-aandelen. Aan mensen die een eigen huis willen verwerven, zullen uit het fonds renteloze voorschotten worden verstrekt. Kostprijs- verhogende belastingen (omzetbel.. acciins etc.) 9097 Belastingen op inkomen, winst en vermogen 11.699 Winsten etc. v. bedrijven 275 Opbrengst van rente 633 Huurbelas ting v. wo ningwet 70 Luistergelden en kijkgelden, TV-reclame 250 Domeinen 74 Diversen 1535 Diversen 1686 Buitenl. betrek k. Landbouw, visserij Justitie Politie Alg. bestuur Sociale voorzien. Volksgez Verkeer wJersh Nation schuld Volks, huisves ting Onderw en Wetensct isem 700 1044 1258 1034 3249 2611 1829 2439 6777 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor Verkeer en Waterstaat zal volgend jaar weer een aanzienlijk hoger bedrag beschikbaar zijn. De ontwerp-begroting gaat uit van een extra-investering van driehonderd miljoen gulden. Hier staat echter een bedrag van honderd miljoen aan hogere inkomsten tegenover. De totale uitgaven voor Verkeer en Waterstaat worden geraamd op 2611 miljoen gulden. Minister Bakker lanceert bij zijn plannen voor 1969 een paar nieuwtjes. Zo heeft hij drie miljoen gulden uitgetrokken ,om bij te springen als de continuïteit van onmisbaar streekvervoer bedreigd wordt'. Deze rijksbijdrage zal pas wor den gegeven als eerst is onder zocht of de financiële positie van het bedrijf niet op een andere ma niet kan worden verbeterd. Voor de stedelijke vervoersbedrijven is weer dertig miljoen gulden be schikbaar. Minister Bakker kondigt verder aan, dat waarschijnlijk volgend jaar zal worden begonnen met de aanleg van een praatpalennet langs bestaande en nieuwe rijks wegen. De P.T.T. zal zich met de uit voering belasten. De kosten voor de praatpalen langs nieuwe wegen zullen op het rijks wegenfonds drukken. Voor de andere praat palen kan geld worden onttrok ken aan fondsen voor verbetering en onderhoud van wegen. Bedie ning, onderhoud en instandhou ding moeten door de ANWB wor den verricht. Een groot deel van de uitgaven stijging moet worden toegeschre ven aan hogere bijdragen voor scheepvaartwegen en havens, waarvoor 87 miljoen gulden extra wordt uitgetrokken. De stijging van uitgaven voor zee- en rivier- waterkering en afwatering wordt voor het belangrijkste deel ver oorzaakt door de Deltawerken. Zo zullen de werkzaamheden voor de afsluiting van de Oosterschelde 16 miljoen gulden meer vergen dan dit jaar. Minister Bakker ver wacht, dat de werkzaamheden aan de Spui-sluizen in de Haringvliet- Oe ullgavsn vanfrf- Rijk bedragen ca 26 miljard gil DIT IS26 MILJARD GULDEN men zou elke Neder lander ca.2070 gulden kunnen geven Een mens heeft 1 1430jaar nodig om 1 het bedrag te tëllen| Het duurt calKQOQ eeuvyen eerer2pmil-. jara dagen zijn verlopen men kan er ieder 1 mens op aarde ca. 1 7 gulden van geven 25 miljard hoofdharen ,:aargeven een lengte van520ki» 26 miljard graan- korrels wegen ca k 27.350 kilo f dam volgend jaar gereedkomen, terwijl in mei de Volkerakdam en de Lauwerszeedijk worden geslo ten. Van de extra 87 miljoen gulden voor scheepvaartwegen en havens vloeit het meeste toe aan de nieu we havenmond van Europoort, de nieuwe Scheveningse buitenhaven en de verbetering van het Am sterdam-Rijnkanaal. Verdere punten uit de ontwerp begroting Voor rijkswegen is 544 mil joen beschikbaar; Grotere steden kunnen putten uit 43 miljoen voor verkeers- en vervoersplannen; De NS mag weer rekenen op zeventig miljoen gulden voor de overneming van bedrijfs- vreemde lasten; De PTT krijgt 44 miljoen meer wegens de grote behoefte aan investeringsmiddelen; Volgend jaar wordt begonnen met de invoering van het centraal antennesysteem; Hogere posttarieven brengen de PTT nog eens 44 miljoen in het laatje; De begroting begint met hulp aan waterschappen (12 mil joen); Minister Bakker wil de wet op de Zeeuwse calamiteuze polders intrekken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering van het koninkrijk onderschrijft het Surinaamse standpunt in het grensgeschil tussen Suriname en Guyana, dat het gebied tussen Coeroeni Koetari en de Boven- Corantijn aan Suriname behoort. Tot heden heeft nog geen ge sprek met de Guyanese regering ter oplossing van het geschil kun nen plaatsvinden. Aldus heeft de regering heden bekendgemaakt ter gelegenheid van prinsjesdag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ontwerp begroting voor landbouw en visserij vertoont geen verras singen: het beleid van mi. nister Lardinois blijft vooral gericht op structuurverbete ring. De geraamde uitgaven voor 1969 overtreffen de ra mingen voor dit jaar aanzien lijk. Ir. Lardinois denkt 1044 miljoen gulden nodig te heb ben. Voor dit jaar had de be windsman niet meer dan 926 miljoen gevraagd. De uitgaven voor landbouw, tuinbouw en veeteelt stijgen met achttien tot 200 miljoen gulden. De bestrijding van dierziekten slokt hiervan het meest op. De produktie van het vaccin tegen mond- en klauwzeer wordt belangrijk opgevoerd. Uit de ontwerp-begroting blijkt, dat vorig jaar een be hoorlijke misrekening is ge maakt bij de vaststelling van het landbouw-egalisatiefonds. Het nadelig saldo in de zuivel was bijna negentig miljoen gulden hoger dan was ge raamd. Dit werd echter bijna goedgemaakt door verschui vingen in het in- en uitvoer- patroon van granen, zodat het vermoedelijk nadelig saldo dit jaar 180 miljoen zal zijn. Voor volgend jaar kondigt minister Lardinois een tekort aan van 242 miljoen gulden Vooral de uitgaven in de zuivelsector lopen fors op. Landbouwonderwijs, ook een zwaartepunt van het be leid, bereikt een uitgavenpeil van 177 miljoen, tegen 150 miljoen dit jaar. Het visserij-budget beloopt 14,1 miljoen, tegen 12,8 mil. joen dit jaar. Ten behoeve van sport- en binnenvisserij wil minister Lardinois acht ton besteden, twee ton méér dan dit jaar. HET DUURSTE VAN ALLES IN NED. SM" Jruto-overheidsuitgaven voor hel- oncjerwijs per inwoner) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering blijft zorgelijk gestemd over de ontwikkeling van de gemeentelij ke financiën, omdat er geen aan wijzingen zijn dat de spanning tussen de uitgavendrang van de gemeenten en de beschikbare mid delen afneemt- De teleurstellende ontwikkeling zal dan ook in 1969 de financie ring van het rijk verzwaren. Men moet rekening houden met een totaal tekort van het gemeente fonds op kasbasis van 300 miljoen gulden, aldus de miljoenennota. De sanering van het gemeente fonds in 1968 betekent voor da rijksbegroting een lastenverzwa ring van 300 miljoen, die in vier tranches van 75 miljoen in de ja ren 1968 t.e.m. 1971 ten laste van de begrotingsruimte wordt ge bracht. Een werkgroep moet thans nagaan op welke wijze een bete re uitgavenbeheersing en een ver antwoorde kostenontwikkeling kan worden bereikt. Vervolgens zal dan bepaald kunnen worden wel ke maatregelen nodig zijn om het financiële evenwicht van het fonds te herstellen. Inmiddels acht de regering het van groot belang de voorgestelde verruiming van het gemeentelijk belastinggebied op korte termijn van kracht te laten worden. Dit zal dan reeds in 1969 aan de individuele gemeenten enige armslag geven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij het ministe rie van Sociale Zaken en Volks gezondheid wordt een wetsont werp voorbereid waarhij wordt voorgeschreven dat stimulerende middelen alleen op medisch voor schrift mogen worden afgeleverd. Omschreven wordt wie tot het af leveren van de pep-middelen be voegd zijn- gld. 1930 '39 '46 '50 '55 '60 '65I969 3 naming (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Minister Rool- vink (sociale zaken) zal na het advies van de S.E.R. over de on dernemingsraden heel spoedig bij de Tweede Kamer een wetsont werp indienen waarin de bevoegd heden van de ondernemingsraden zullen worden uitgebreid. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG De totale uitga ven voor salarissen en sociale lasten, die rechtstreeks of via subsidies ten laste van het rijk komen, kunnen voor 1969 worden berekend op circa 8,5 miljard gulden. Voorts ondergaan enige andere categorieën van uitgaven de in vloed van het loon- en salarisni veau, w.o. de bijdragen en uitke ringen voor sociale en maatschap pelijke voorzieningen 0,9 miljard, pensioenen 0,5 miljard en wed den van dienstplichtigen en kost winnersvergoedingen 0,2 miljard. In totaal wordt dit ruim 10 mil jard gulden. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Doordat grotere eisen aan de vooropleiding wor den gesteld, zal de opleiding tot vroedvrouw worden terugge bracht van twee tot anderhalf jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door het be vorderen van de efficiency en door het temporiseren van be paalde investeringen kan de fensie voor volgend jaar vol staan met een begroting van 3,372 miljard gulden. Dit brengt wel met zich, dat een verdere verlaging van de ex ploitatiekosten noodzakelijk is. De marine kan volgend jaar rekenen op 745 miljoen gulden, de landmacht op 1.522 miljard gul den en de luchtmacht op 787 mil joen gulden. Deze bedragen zijn in hoofdzaak bestemd voor de vernieuwing van het materieel. Ondanks de bezuinigingen gaat de wedde voor dienstplichtigen op 1 januari met 9 procent om hoog. De plannen op lange termijn concentreren zich op de opvolger van de Starfighter in de jaren na 1975. Overleg in internationaal verband heeft geleid tot het op stellen van algemeen aanvaarde eisen voor dit nieuwe vliegtuig, dat in de jaren 1976 als vervanger van de Starfighters op de Neder landse luchtbases aanwezig is. In samenhang met de dienst- tijdverkorting van drie maanden voor de na 1 januari 1968 opge komen dienstplichtigen bij de Koninklijke Luchtmacht, is voor de luchtmachtdienstpiichtigen die voor die datum zijn opgekomen een overgangsmaatregel getrof fen- Voor dienstplichtigen, opge komen tussen 1 januari en 31 augustus 1967, wordt de diensttijd verkort met 4 weken. Voor hen die zijn opgekomen tussen 1 septem ber en 31 december 1967, wordt de verkorting geleidelijk gebracht op 11 weken, zulks afhankelijk van het tijdstip van opkomst. Zoals reeds in de defensieno- a 1968 werd aangekondigd, wordt de wedde eerste oefening van de dienstplichtigen per 1 januari 1969 weer verhoogd. De verhoging be draagt bruto tegen de 9 procent. Tevens zal een zekere nuancering in de bezoldiging worden aange bracht door onderscheid te maken tussen degenen die jonge*- dan 24 iaar zijn en hen die 24 jaar of luder zijn. Een binnenkort te verwachten egeling voor „dienstverlating van gepasseerde onderofficieren houdt in, dat in geval van ont slag-op-verzoek om deze reden aan de betrokken militair een uit kering wordt toegekend volgens de bepalingen inzake het wacht geld. De belangstelling voor het slui ten van een verband als technisch specialist blijft zich gunstig ont wikkelen. In de eerste maanden van 1968 was het aantal aangeno men technische specialisten be langrijk hoger dan in dezelfde periode van 1967.

de Stem | 1968 | | pagina 9